30 شهریور 1400قبل از اینکه به آرایشگاه بروید این مطلب را حتما بخوانید

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

794444 955در این مقاله برای خانم ها مطالب مفیدی در مورد اصول #سلامتی و همچنین اصول زیبایی در زمان رفتن به آرایشگاه را عنوان می کنیم. پس اگر قصد رفتن به آرایشگاه را دارید این مقاله را حتما بخوانید.

يكي از مكان‌‌هايي كه خانم‌‌ها در آن بسيار رفت‌ و‌آمد دارند، آرايشگاه‌ است. روزانه افراد مختلفي به يك آرايشگاه مراجعه مي‌‌كنند كه معمولا براي بيشتر آن‌ها از يك سري وسايل آرايش استفاده مي‌شود. درصورتي كه يكي از مشتريان آرايشگاه دچار بيماري‌هاي قابل انتقال در اين مكان باشد، مي‌تواند از اين طريق ديگران را مبتلا كند.

شما مي‌توانيد با توجه به نكات ساده‌اي در آرايشگاه‌ها تا حد زيادي از ابتلا به بيماري‌هاي پوستي پيشگيري كنيد و  مثل هميشه زيبا و سالم بمانید. دكتر اميرهوشنگ احساني در اين گفت‌وگو به شما مي‌گويد كه به چه نكاتي دقت كنيد و از چه كارهايي در آرايشگاه‌ها پرهيز كنيد.

 وقتی بیماری‌های عفونی و پوستی در کمین‌اند

در آرايشگاه‌ها احتمال انتقال 2 گروه بيماري وجود دارد، يكي بيماري‌هاي پوستي و ديگري بيماري‌هاي عفوني. به‌طور كلي مي‌توان گفت كه يكي از بيشترين جاهايي كه احتمال انتقال بيماري‌هاي پوستي وجود دارد اماكن عمومي به‌خصوص آرايشگاه‌هاست يعني مكان‌هايي كه از وسايل مشترك براي افراد مختلف استفاده مي‌كنند.

بسيار ديده شده است كه عفونت‌هاي قارچي سطحي پوست، عفونت‌هاي ميكروبي مثل زرده زخم و عفونت‌هاي ويروسي مثل ويروس عامل بيماري زگيل و ملوسكوم. . . در اثر استفاده از وسايل مشترك از فردي به فرد ديگر منتقل مي‌شود چون اين نوع ويروس‌ها مي‌توانند مدت‌ها روي وسايل زنده بمانند ويروس‌هاي مهم‌تر مثل عامل بيماري ايدز و هپاتيت در ارتباط با خون هستند و در مواردي احتمال سرايت وجود دارد كه از تيغ استفاده مي‌شود، تيغ آلوده به اين ويروس‌ها مي‌تواند در فرد بعدي اگر همراه با ايجاد زخم باشد باعث انتقال بيماري شود.

اکستنشن کچلم می‌کند؟

معمولا تصور مي‌شود كه ريشه موهاي سر نسبتا قوي است و در نتيجه چسباندن موي اضافه آسيبي به موها نمي‌زند ولي همين موهاي اضافه مي‌توانند كشش نسبتا زيادي در ريشه مو ايجاد كنند.

 يك از انواع ريزش مو، ريزش موي كششي است به اين معنا كه خانم‌هايي كه موهاي‌شان را خيلي محكم مي‌بافند يا خيلي مي‌كشند يا خيلي سفت مي‌بندند دچار مشكلي مي‌شوند كه موهاي جلو و طرفين سرشان يعني ناحيه گيجگاه دچار ريزش مي‌شود. به‌طور كلي هر نوع كشيدن موها از بستن تا اکستيشن زياد مي‌تواند به ريشه‌ها آسيب بزند و در نتيجه به‌تدريج موها ريزش پيدا مي‌كند، وقتي اين ريزش تكراري شود يعني فرد چندين بار به خاطر كشش زياد موها دچار ريزش شود ممكن است ديگر در آن منطقه مويي رشد نكند، ما مراجعان زيادي داشته‌ايم كه به خاطر همين نوع ريزش مجبور به كاشت مو شده‌اند.

ضدعفوني كردن با الكل صنعتی كافي نيست

قاعدتا نمي‌توانيم به قطع مطمئن باشيم كه همه وسايل مشترك در آرايشگاه‌ها به درستي ضدعفوني شده است مگر اينكه در همان لحظه در مقابل شما استريل شده باشد ولي بايد بدانيد كه اگر آرايشگر شما وسايلش را تنها با يك الكل صنعتی خالي پاك مي‌كند اين به هيچ وجه كافي نيست و الكل صنعتی نمي‌تواند عوامل بيماري‌زا را از بين ببرد، البته الكل صنعتی يك عامل ضدعفوني‌كننده است ولي گاهي همان ظرف الكل صنعتی را تا مدت‌ها عوض نمي‌كنند و اين خودش عاملي مي‌شود براي انتقال بيماري. بهتر است آرايشگاه‌ها يك‌سري دستگاه‌هاي استرليزه كردن خاص داشته باشند.

آرایشگاه‌های شلوغ مناسب‌ترند؟

يك راه حل براي اينكه مطمئن باشيد وسايل موجود در آرايشگاه باعث انتقال بيماري به شما نمي‌شود اين است كه دقت كنيد تعداد وسايل مشترك در آن آرايشگاه بسيار زياد باشد مثلا اگر آرايشگاهي 20 مشتري دارد بايد به اندازه اين 20 نفر وسايل جداگانه داشته باشد تا در طول روز براي هيچ 2 نفري از وسايل مشترك استفاده نكنند و هنگام شب اين وسايل را درون مواد ضدعفوني‌كننده بيندازند، خوشبختانه اين روزها مواد ضد‌عفوني زيادي در بازار وجود دارد كه مي‌توانند به سرعت وسايل را ضدعفوني كنند.

قیچی منبع میکروب است؟

هر چند قيچي فقط با مو مواجه است ولي ممكن است خود سطح مو آلوده باشد و باعث انتقال بيماري شود، وقتي مو داراي عفونت قارچي باشد، سطح قيچي آلوده مي‌شود و در نتيجه احتمال انتقال بيماري به‌وجود مي‌آيد، به‌طور كلي مي‌توان گفت تمام بيماري‌هاي گفته شده از طريق قيچي مي‌تواند منتقل شود.

وقتي سر فردي مبتلا به عفونت قارچي يا ميكروبي باشد، قيچي مي‌تواند اين بيماري‌ها را انتقال دهد، حتي اگر موهاي فرد بلند باشد و قيچي با پوست او تماس نداشته باشد چون بعضي از عفونت‌هاي قارچي يا ميكروبي يا ويروسي مي‌توانند در تنه مو نيز وجود داشته باشند البته اين مورد كمتر پيش مي‌آيد. بنابراين بايد حتما توجه كنيد كه يا آرايشگاه تعداد قيچي‌هاي زيادي داشته باشد كه قيچي هر فرد جدا باشد يا قيچي درست استريل شده باشد. مواد ضدعفوني‌كننده جديدي در بازار وجود دارد كه مي‌توانند به سرعت وسايلي چون قيچي را ضدعفوني كنند.

ممکن است شپش بگیرم؟

شپش سردر محيط بيرون خيلي زنده نمي‌ماند و بسيار سريع از بين مي‌رود، بنابراين احتمال انتقال شپش از راه قيچي خيلي كم است و فرد بايد خيلي بدشانس باشد كه همان لحظه كه شپش روي قيچي پريده است، قيچي به موهاي او بخورد و شپش به سر او منتقل شود، البته اين احتمال وجود دارد و صفر نيست چون يكي از راه‌هاي انتقال شپش تماس با وسايل آلوده است مثلا شانه يا برس مي‌تواند تخم شپش يا خود شپش را به فرد ديگر منتقل كند.

يكي ديگر از راه‌هاي انتقال هم استفاده از روسري يا. . . يك فرد ديگر است. استفاده از گل سرها يا كليپس‌ها يا گيره‌هاي آرايشگاه نيز مي‌تواند باعث انتقال شپش شود چون ممكن است آلوده به تخم شپش (تخم انگل زنده) باشد و به سرعت به موهاي شما منتقل شود و در موهاي شما تبديل به شپش بالغ شود، بنابراين بهترين كار اين است كه يا اينگونه وسايل را با خود به آرايشگاه ببريم يا دقت كنيم تعداد اينگونه وسايل زياد باشد.

794444 955

چه بر سر منافذ پوستم می‌آید؟

اين روزها در آرايشگاه‌ها پاكسازي پوست بسيار رواج پيدا كرده است به اين معنا كه اول پوست را بخور مي‌دهند بعد جوش را در مي‌آورند و چون وقتي مثلا بخار آب گرم را روي صورت نگه داريم منافذ پوستي باز مي‌شوند و رد نتيجه جوش‌هاي زير پوست بهتر تخليه مي‌شود، تنها هدف بخور دادن اين است سپس از ماسك‌هاي مختلف براي پوست استفاده مي‌كنند، به لحاظ قانوني نبايد در آرايشگاه‌ها پاكسازي پوست انجام شود چون از آنجا كه در پاكسازي جوش‌هاي زير پوستي فرد تخليه مي‌شود احتمال دارد كه به بافت‌هاي پوست آسيب برسد و چون وسايل آرايشگاه‌ها به‌خوبي استريل نمي‌شود احتمال انتقال بيماري‌ها به‌وجود مي‌آيد.

پاكسازي يك عمل بسيار موقت است و ضايعات خيلي سريع بازمي‌گردند مگر اين‌كه پاكسازي همراه با مصرف دارو باشد و دارو نيز مسلما بايد با تجويز پزشك باشد، تنها درصورتي پاكسازي ايرادي ندارد كه فرد چند روز بعد از آن عروسي يا. . . در پيش دارد و براي اين زمان كوتاه مي‌تواند مفيد باشد.

بند بیندازم؟

از روش‌هاي قديمي از بين بردن موهاي زائد بند انداختن است كه مي‌تواند تا حدي رشد موها را به تعويق بيندازد، بندانداختن به پوست هيچ آسيبي نمي‌زند و فقط بايد هنگام بند انداختن دقت كنيد كه بندي كه براي شما استفاده مي‌شود نوباشد و روي صورت شخص ديگري استفاده نشده باشد چون فشار بند مي‌تواند كمي پوست را زخمي كند و در نتيجه بند كمي به خون فرد آلوده شود و همين امر باعث انتقال بيماري‌هاي گفته شده شود، بعضي از آرايشگرها بند را الكلي مي‌كنند كه اين الكلي كردن نمي‌تواند عامل‌هاي بيماري‌زا را از بين ببرد.

 بعد از بند انداختن حتما از كمپرس يخ استفاده كنيد كه التهاب كم شود سپس از يك ماده ضد‌التهاب موضعي مثل بتامتازون پوستي براي يك يا 2 روزاستفاده كنيد، همچنين استفاده از ضد‌آفتاب را فراموش نكنيد چون پوست شما بيشتر مستعد لك شدن است.

عفونت با مانیکور منتقل می‌شود؟

در مانيكور يا پديكور احتمال زخمي شدن پوست وجود دارد پس بايد دقت بسياري شود و از آنجا كه آسيب رسيدن به بافت دور ناخن و زخمي شدن ممكن است پيش بيايد مي‌تواند بستري براي ورود عفونت‌ها فراهم شود و بنابراين بايد حتما به آرايشگري مراجعه كنيد كه هنگام مانيكور دقت بسياري داشته باشد تا انگشتان شما زخم نشود و همچنين بهتر است بعد از مانيكور يا پديكور از آنتي‌بيوتيك‌هاي موضعي استفاده كنيد، يعني مي‌توانيد به داروخانه برويد و از آنجا پمادهاي آنتي‌بيوتيك خريداري كنيد.

کاشت، بلای جان ناخن‌ها می شود؟

چسباندن ناخن مصنوعي يا كاشت ناخن نيز همانند كاشت مژه داراي عوارض است و مي‌تواند براي انگشتان خطراتي خاص داشته باشد؛ يكي از اين خطرات احتمال به وجود آمدن حساسيت و ملتهب شدن پوست اطراف ناخن است و دوم فشار وارد شده به ناخن براي كاشت مي‌تواند به ريشه و بافت‌هاي اطراف آن آسيب بزند و در نتيجه ديگر ناخن شما همچون گذشته رشد خوبي نداشته باشد.

ديگر اين‌كه بافت‌هاي اطراف ناخن آسيب ديده مي‌تواند ورود عفونت‌هاي قارچي يا باكتريايي را كند و فرد دچار التهاب قارچي يا باكتريايي دور ناخن براي مدت طولاني بشود، در حالت عادي پوست دور ناخن به‌طور محكم روي ناخن چسبيده و قسمت بازي وجود ندارد كه قارچ يا ميكروب وارد زير ناخن شود.بنا براین اگر تصمیم به کاشت دارید توصیه می‌کنیم در یک مرکز آرایشی تخصصی و در شرایط کاملا بهداشتی و استاندارد این کار را تجربه کنید.

لوازم آرایشی مشترک خطرناک است؟

به‌طور كلي نمي‌توان گفت كه استفاده از مواد آرايشي آرايشگاه‌ها مي‌تواند باعث انتقال بيمارها شود مگر اينكه آرايشگاه خيلي آلوده باشد مثلا وقتي پودري را به‌صورت فردي مي‌زنند اگر بعد از استفاده قلم آرايش را تميز كنند ديگر مشكلي وجود ندارد و خيلي احتمال كمي دارد كه خود پودر داراي عوامل بيماري‌زا باشد. در آرايش چشم بايد دقت بسيار بيشتري وجود داشته باشد چون از مهم‌ترين عفونت‌ها، عفونت پلك و عفونت چشم است و درواقع مي‌توان گفت جاهايي از پوست كه نزديك مخاط است احتمال گسترش بيماري‌ها و وارد خون شدن آن‌ها بسيار زياد است و چشم يكي از اين جاهاست، بنابراين در آرايش دور چشم بايد دقت بيشتري وجود داشته باشد.

مژه‌هایم می‌ریزد؟

كاشت يا چسباندن مژه به خاطر استفاده از موادي خاص مي‌تواند باعث به‌ وجودآمدن حساسيت شود و درنتيجه دور پلك دچار التهاب شود، از طرف ديگر چون به هر حال مژه مصنوعي يك جسم خارجي است و مي‌تواند ريسك انتقال بيماري‌ها و عفونت‌ها را افزايش دهد و سوم آسيبي است كه اين مژه‌هاي مصنوعي به مژه‌هاي شما مي‌زنند، يعني فشاري كه به خاطر چسباندن يا كاشت مژه به فوليكول‌ها و ريشه مو مي‌آيد، مي‌تواند به ريشه‌ها آسيب بزند و باعث شود كه ديگر ناخن او رشد خوبي نداشته باشد.

اسپري‌هاي برنزه‌كننده سرطان می‌آورد؟

اصولا برنزه كردن 2 روش دارد يكي برنزه كردن با آفتاب است و ديگري برنزه كردن با كرم يا اسپري؛ اين 2 روش باعث تغيير رنگ موقت پوست مي‌شود، برنزه كردن در آفتاب در دراز مدت مي‌تواند احتمال ابتلا به انواع سرطان پوست را افزايش دهد اما برنزه كردن با اسپري كه اين روزها در آرايشگاه‌ها وجود دارد احتمال واكنش‌هاي حساسيت پوستي را به‌وجود مي‌آورد از جمله انواع اگزماهاي پوستي و... ، اصولا در دنيا اصلا برنزه كردن توصيه نمي‌شود.

موهاي‌تان را ويتامينه نكنيد

احتمالا تا به حال زياد در آرايشگاه‌ها ديده‌ايد كه افراد موهاي‌شان را ويتامينه يا پروتئينه مي‌كنند، بايد بگويم تمام اينها تبليغات است و اصلا اثري ندارد چون ويتامين يا پروتئين از كف سر جذب نمي‌شود و اگر كسي داراي كمبود اين مواد است بايد از راه تغذيه و جذب خوراكي آن‌ها را تامين كند، اينكه در عرض 5 تا 10 دقيقه بتوان به‌طور موضعي به سر ويتامين رساند اصلا علمي نيست و رد شده است.

بیماری پوستی

براي پيشگيري از بيماري‌هاي پوستي ظرف جداگانه موم به آرايشگاه ببريد تا مطمئن باشيد كه بدون آلودگي است.

کاردک موم

اين‌كه آرايشگر كاردك جداگانه به كار برد اصلا كافي نيست چون ممكن است آلودگي به‌خود ظرف موم منتقل شده باشد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • هیچ نظری یافت نشد

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه

بهترین کرم ضد آفتاب
کرم ضد آفتاب ، کرم پودر ، فاندیشن و کانسیلر فور اور بلوم Medium Spectrum
Nasleziba.com
کرم ویتامین سی
مرطوب کننده پوست ، آبرسان و احیاء سلول های پوستی، آنتی اکسیدانی قوی، تحریک کننده تولید کلاژن ، روشن کننده پوست ، ضد التهاب
Nasleziba.com