06 تیر 1403همه آنچه که باید در مورد شب ادراری کودکان بدانید

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

enuresis3 e12بسیاری از پدر و مادرها با مشکل #شب_دراری کودکان مواجه اند و به دنبال راه هایی برای درمان آن هستند. در این مقاله از مامی سایت همه آنچه که باید در مورد شب ادراری کودکان بدانید را عنوان می کنیم.

شب ادراری کودکان چیست؟

شب‌ادراری کودکان یا شب‌میزی به حالتی گفته می‌شود که در سنی که معمولاً هم سن و سالان بیمار می‌توانند خود را کنترل کنند، شخص به طور غیرارادی در هنگام خواب ادرار می‌کند.

معمولا دو نوع شب‌ ادراری در کودکان وجود دارد:

-  شب‌ ادراری کودکان اولیه: اگر از ابتدای تولد هنوز کودک در شب ادرار می‌کند به این حالت شب ادراری اولیه (PNE) می‌گویند. معمولا به دلیل این نوع از شب ادراری در کودکان به دلیل عدم رشد كامل سیستم عصبی رخ می ‌دهد. حدود 20 درصد از كودكان 5 ساله حداقل یك بار در ماه دچار این مساله می‌ شوند كه در پسران، 5 درصد و در دختران 1 درصد است.

- شب‌ادراری کودکان ثانویه: اگر کودک شب ادراری نداشته و بعداً دچار آن شده به آن شب ادراری کودکان ثانویه (SNE) گویند. معمولا 6 ماه پس از فراگیری دفع ادرار بروز می‌ كند. بیشتر دختران تا سن ۶ سالگی و بیشتر پسران تا سن ۷ سالگی از حالت شب ادراری خارج می‌شوند. تا سن ۱۰ سالگی نزدیک به ۹۵٪ از کودکان بهبود می‌یابند. میان ۰٬۵٪ تا ۲٬۳٪ از بزرگسالان دارای شب ادراری هستند. تنها 2 تا 3 درصد از كودكانی كه دچار چنین شب‌ادراری می ‌شوند، دلیل پزشكی برای این مساله دارند. شایع ترین سن بروز شب‌ادراری در کودکان، حدود 3 سالگی است. این مشكل معمولا بین سنین 6 تا 8 سالگی و همزمان با بزرگ شدن مثانه و بهبود قدرت كنترلی مثانه از بین می ‌رود.

كودكانی هم كه در روز دچار بی ‌اختیاری ادرار می ‌شوند، به احتمال زیاد به نوعی اختلال عضوی مبتلا هستند. بی ‌اختیاری ادرار در روز، در دختران شایع‌ تر از پسران است.

علایم شب‌ ادراری کودکان چیست؟

علایم شب‌ادراری کودکان می‌تواند به‌صورت خیس کردن محل خواب به‌طور متناوب یا منظم باشد. قابل ذکر است که در شب‌ادراری بدون وجود بیماری، اثری از سوزش ادرار وجود ندارد و ادرار کاملاً شفاف می‌باشد.

علت شب‌ادراری کودکان:

• از علت شب ادراری در کودکان میتوان به بیماری‌های عصبی اشاره کرد:

بیماری‌هایی مانند اسپینابیفیدا (بیماری مادرزادی نخاعی در کودک)، مننگوسل و مننگومیلوسل در کودکان می‌تواند علت بروز شب‌ادراری در دوره بزرگسالی باشد.

• کمبود ترشح هورمون ضدادرار یکی از علل شب ادراری در کودکان می باشد:

کاهش این هورمون در بدن مانع برگشت مجدد مقادیری از آب به خون و دفع شدن بیش از حد آب از کلیه‌ها می‌شود و بیمار دچار شب‌ادراری خواهد شد. در بیماری دیابت بی‌مزه نیز چنین روندی را مشاهده می‌کنیم.

• عقب‌ماندگی ذهنی باعث شب ادراری در کودکان میشود:

3 تا 4 درصد افراد مبتلا به عقب‌ماندگی ذهنی دچار شب‌ادراری هستند.

• بیماری مثانه بیش ‌فعال از علل شب ادراری کودکان است:

این بیماران همیشه احساس می‌کنند دچار لرزش مثانه هستند. عضلات مثانه انقباض‌های مهارنشده دارد که باعث می‌شود شب‌ادراری طول کشیده در بزرگسالان ایجاد شود. شب‌ادراری در مبتلایان به مثانه بیش‌فعال 3 برابر بیشتر از جمعیت عادی است.

• یکی از علل شب ادراری کودکان را میتوان داشتن مثانه عصبی دانست:

در این بیماری مثانه کوچک و کم حجم است ولی دیواره ضخیمی دارد و مانند مثانه طبیعی خاصیت کشسانی و نگهداری ادرار را ندارد.

• اختلال‌های روانی باعث شب ادراری کودکان میشود:

وقتی فردی به‌طور ناگهانی دچار شوک روانی می‌شود، ممکن است استرس‌های ناشی از آن باعث شب‌ادراری او شود.

• بیماری‌های زمینه‌ای را نیز میتوان یکی از دلایل شب ادراری در کودکان دانست:

بعضی بیماری‌ها مانند بیماری‌های نخاعی یا تومور در مغز ممکن است باعث شب‌ادراری کودکان شود.

• استرس‌های محیطی باعث شب ادراری کودکان میشود:

گاهی تنش‌ها و فشارهای روانی مداوم نیز باعث شروع شب‌ادراری کودکان می‌شود.

• عفونت‌های ادراری را نیز میتوان از علل شب ادراری کودکان نام برد:

وجود عفونت در مجاری ادرار باعث بی‌اختیاری ادرار و شب‌ادراری در کودکان می‌شود.

• مصرف بعضی از مواد خوراکی باعث شب ادراری در کودکان میشود:

مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار یا مشروبات الکلی، یبوست و عواملی از این قبیل در بروز شب‌ادراری نقش مهمی دارند.

enuresis3 e12

عوارض شب ادراری کودکان چیست؟

عوارض شب‌ ادراری کودکان می‌تواند به دو شکل عوارض زوددرس و دیررس مشاهده شود. در مورد عوارض زودرس یا شب‌ادراری فونکسیونل، مسائل به صورت روانی تظاهر می‌یابند، نه عضوی و بیش‌تر در سنین ورود به مدرسه تشدید می‌شود.

عوارض دیررس شب ادراری کودکان گاها اتفاق می‌افتد و معمولاً در سنین بالاتر دیده می‌شود. مثلاً فرد بالغ تحت فشارهای روانی، دچار تکرر ادرار شبانه می‌شود، بدون آنکه در روز مشکلی داشته باشد. همچنین تکرار ادرار شبانه می‌تواند تظاهری از شب‌ادراری در دوران بلوغ نیز باشد. چنان که شب‌ادراری کودکان تا بعد از سن 3 سالگی وجود داشته باشد، بایستی به فکر درمان بیماری افتاد.

چه آزمایش‌های تشخیصی جهت مشکل شب ادراری کودکان مورد نیاز است؟

معمولاً برای این گونه بیماران آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار درخواست می‌شود که تقریباً اکثر مواقع نرمال می‌باشد، اگر چه ممکن است گاهی در بیماران شب ادراری الکتروانسفالوگرام (نوار مغزی) غیرطبیعی مشاهده شود.

هم‌چنین در کلیشه رادیوگرافی مثانه که بلافاصله بعد از ادرار کردن گرفته می‌شود، معمولاً اثری از ادرار باقی مانده وجود ندارد که همه ی مسائل ذکر شده دال بر سلامت مثانه و دستگاه ادراری می‌باشد.

درمان گیاهی شب ادراری کودکان:

دارچین یکی از روش های خانگی موثر برای درمان شب ادراری کودکان می باشد:

پودر دارچین از مفید‌ترین درمان‌های خانگی برای کنترل شب‌ادراری کودکان است. جویدن چوب دارچین قبل از خواب بسیار موثر است. اگر کودک شما این کار را دوست ندارد، پودر دارچین و شکر را با هم ترکیب کنید و در شیر و یا نان صبحانه‌اش بریزید تا حتما بخورد.

برای درمان شب ادراری کودکان می توان از هل استفاده کرد:

هل هم از درمان‌های قدیمی برای رفع شب ادراری کودکان است. در شیر کودکتان دو دانه حل سبز له کنید و  با ان شیر را گرم کنید. اگر کودکتان دوست دارد برای او می‌توانید حل دم کنید و با عسل و یا شکر قهوه‌ای شیرینش کنید.

ماساژ با روغن زیتون برای رفع شب ادراری کودکان موثر است:

ناحیه شکم و مثانه کودک را با روغن زیتون ماساژ دهید. گرمای ایجاد شده در این ناحیه مانع از شب ادراری کودکان می‌شود.

قره‌قات یکی از بهترین روش های درمان شب ادراری کودکان است:

قره قات یک میوه ضد میکروب و باکتری است. این میوه برای بیماری های کلیه و عفونت ادرار بسیار تجویز می‌شود. با اینکه گفته می‌شود به کودک شب ادرار قبل از خواب مایعات داده نشود اما آب قره‌قات بهترین درمان برای جلوگیری از شب‌ادراری کودکان است.

سرکه سیب طبیعی یکی از روش های درمان گیاهی شب ادراری کودکان میباشد

سرکه سیب میزان اسید بدن را تنظیم می‌کند، وقتی اسید بدن تنظیم شود تکرر ادرار خیلی کم می‌شود. روزی سه وعده دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با نصف قاشق عسل و آب مخلوط کنید و حتما کودکتان را مجبور کنید که این ترکیب را بنوشد. بعد از غذا و شام این کار را بکنید که معده او را اذیت نکند یکی از روش های موثر برای درمان شب ادراری کودکانتان می باشد.

موز برای درمان شب ادراری کودکان موثر است:

روزی ۲ تا ۳ عدد موز به کودک بدهید بخورد. موز برای درمان شب ادراری کودکان بسیار توصیه می‌شود.

گردو کشمش

روزانه دو مشت گردو کشمش به کودک بدهید بخورد. کودک اگر بدنش گرم باشد شب ادراری‌اش کم می‌شود. شکر زرد و یا شکر قهوه‌ای هم همین تاثیر را دارد. عسل و شکر قهوه‌ای را برای شیرین کردن غذاهای او استفاده کنید. و روزانه به او گردو کشمش بدهید. تا نتیجه این تغذیه را در عرض چند ماه به راحتی ببینید.

داروی شب ادراری کودکان:

کودک در سن کم بهتر است داروهای شیمیایی نخورد زیرا آنها پر از عوارض هستند. تغذیه کودکتان را تغییر دهید و از مواد غذایی که در بالا ذکر شد حتما استفاده کنید.  این خوراکی ها برای کنترل شب ادراری کودکان و بزرگسالان بسیار توصیه می شود. همیشه در غذاها و مواد طبیعی دنبال درمان بیماری‌ها باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • هیچ نظری یافت نشد

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه