05 تیر 1403قبل از خرید مبلمان !

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

 

همه افراد از داشتن خانه اي كه به درستي مبلمان شده باشد لذت مي برند، البته فراموش نكنيد كه ...

مبلمان تنها به ميز و مبل و صندلي محدود نمي شود و ويترين، كشو، و حتي جاكفشي و بسياري از موارد ديگر را نيز در بر مي گيرد. هدف مقاله اخير آشنايي شما مشتري هاي عزيز با اطلاعات پايه اي و رهنمودهاي اوليه اي است كه به واسطه آن قادر شويد هم از خريد خود راضي بوده و از آن لذت ببريد و هم بهاي گزافي بابت آن پرداخت نكنيد.


برنامه ريزي پيش از خريد

بهترين راه براي جلوگيري از هدر رفتن وقت و پول و جلوگيري از پشيماني پس از خريد اين است كه يكسري اصول ابتدايي را در ذهن داشته باشيد و خريد خود را بر اساس آن اصول استوار نماييد. توجه به اين اصول هم قبل از خريد و هم زمانيكه براي خريد روانه بازار مي شويد حائز اهميت هستند.

بدانيد چه مي خواهيد

نيازهاي خود از خريد مبلمان را به دقت بررسي نماييد حال چه بخواهيد يك اتاق را مبلمان كنيد و چه كل خانه را و يا تنها قصد خريد يك نيم ست را داشته باشد. در هر صورت بايد تصميم بگيريد كه چه مي خواهيد و قرار است تا چه مدتي از آن استفاده كنيد. آيا براي مدت زمان كوتاهي به آن نياز داريد؟ مانند صندلي هاي مخصوص نوزاد كه خيلي زود براي او كوچك خواهد شد؛ و يا اينكه قصد داريد در دراز مدت از آن استفاده كنيد؟ مانند مبلمان اتاق پذيرايي. توجه به اين نيازها به شما كمك مي كند كه در وقت، انرژي، و هزينه هاي خود صرفه جويي كنيد.

بدانيد مورد مصرف آن چيست

با خود به اين مطلب فكر كنيد كه به چه منظوري مبلمان را خريداري مي كنيد و قرار است توسط چه فرد يا افرادي مورد استفاده قرار بگيرد. به اين طريق راحتتر مي توانيد در مورد مدل، رنگ، و جنس آن تصميم بگيريد. افراد سالخورده و يا مجرد ممكن است مدل ها و پارچه هايي را انتخاب كنند كه هيچ گاه مناسب خانواده اي كه بچه هاي كوچك و حيوان خانگي دارند نباشد. مورد استفاده مبلمان نكته مهمي است كه حتماً بايد به آن توجه كرد.

چقدر فضا در اختيار داريد

سايز اتاقي كه قرار است مبلمان در آن چيده شود، يك نكته مهم در انتخاب صحيح هر گونه آيتم و به ويژه مبلمان است. شايد فكر بدي نباشد كه پلان كف را روي كاغذ به صورت دستي ترسيم نماييد و بعد چيدمان هاي مختلف مبلمان را در آن امتحان كنيد تا ببينيد به چه طريقي مي توانيد بهترين استفاده از فضا را داشته باشيد. در طرح ريزي براي خريد مبلمان در سايز مناسب نكاتي نظير: عرض راه پله ها، متراژ راهروها، و عرض درب ورودي را نيز در نظر بگيريد. بسياري از خانه هاي نوساز داراي راهروهاي عبوري كوچكي هستند، بنابراين بهتر است مبلماني را تهيه كنيد كه به راحتي قابل حمل و نقل باشد. در مورد سايز مبلمان هيچ موقع اين مطلب را فراموش نكنيد كه ممكن است روزي بخواهيد از خانه فعلي خود اسباب كشي كنيد.

بودجه خود را مشخص كنيد

خريداران عاقل ابتدا يك بودجه مناسب در نظر مي گيرند و با توجه به آن آيتم مورد نظر خود را انتخاب مي كنند. ابتدا كل بودجه خود را تخمين بزنيد و بعد ببينيد كه براي هر آيتم تا چه اندازه مي توانيد هزينه كنيد. شايد بخواهيد براي خريد يك ميز با كيفيت و مرغوب كه قرار است براي چند سال از آن استفاده كنيد هزينه بالاتري را پرداخت كنيد و براي يك ميز بازي كودك كه به سرعت غير قابل استفاده مي شود، هزيه كمتري را در نظر گرفته باشيد.

پس از در نظرگرفتن نيازها، موارد استفاده، ميزان فضا، و بودجه نوبت به آن مي رسد كه نگاهي به چيدمان دكوراتورهاي حرفه اي بيندازيد تا ايده هاي خوبي دستگيرتان شود. با نگاه كردن به مجلات مربوطه و خانه هايي كه توسط دكوراتور هاي حرفه اي چيده شده اند، متوجه مي شويد كه چگونگي انتخاب مبلمان براي هر اتاق به چه نحوي است. از جمله مجله هاي مناسب مي توان به ماهنامه "منزل" اشاره كرد كه نظرات كارشناسانه و همچنين معرفي مكان هاي مناسب براي تهيه مبلمان با قيمت هاي مناسب در آن وجود دارد.

چگونگي و انواع مبلمان

دو نوع مبلمان اصلي وجود دارد: مبلمان روكش دار و مبلمان موردي. مبلمان روكش دار به آن دسته از مبلماني اطلاق مي شود كه در آن يك پوشش نرم براي نشستن وجود دارد و در صورت نياز در آن فنر مي گذارند تا قابليت ارتجاعي آن افزايش پيدا كند و سپس آنرا روكش مي كنند، مانند مبل هاي نشيمن و كاناپه ها كه داراي بالشتك هستند. مبلمان موردي هم به اسباب و اثاثيه اي اطلاق مي شود كه فاقد قسمت بالشتك دار هستند، مانند: ميز، ويترين،كابينت و قفسه

هر يك از اين دو  نوع مبلمان مي توانند از اجناس مختلفي ساخته شوند كه عموماً انواع چوبي و غير چوبي آن در بازار هاي ايران موجود مي باشند. عمده محصولات مبله از چوب سخت (چوب جنگلي) يا چوب نرم ساخته مي شوند.

چوب سخت به چوب درختاني نظير: ماهون (ماهاگوني)، گردو، افرا، بلوط، گيلاس، غان (توس)، ساج، و پي كان و چوب نرم هم به چوب درختاني نظير: كاج و صنوبر، ماموت (چوب سرخ)، و سدر اطلاق مي شود. مبلماني كه از چوب هاي نرم ساخته شده باشد به مراتب از چوب هاي سخت ارزانتر است.

جنس بالشتك ها و پارچه

جنس پارچه هاي رو مبلي، نوارهاي دور دوزي، پد هاي نشيمن، و فنرهاي بكار رفته در مبلمان متفاوت است و در عين حال تعيين كننده ميزان راحتي و سفتي مبل است. به اين منظور از فنرهاي ساده كويل، فنرهاي دو سر مخروطي كويل، فنرهاي زيگ زاگ، و مارپيچي كه به وسيله يك نخ يا مفتول سيمي يا گيره بهم متصل شده اند استفاده مي شود.

داخل آن هم با پارچه، پلي استر، و پلي اورتان پر مي شود. معمولاً رنج استفاده از اورتان به دليل دوام و مقاوت بالا، وزن كم، و برخورداري از خاصيت ضد بيدي بيش از ساير موارد مشابه است. هر چند كيفيت فوم هاي به كار گرفته شده با يكديگر تفاوت هاي بسيار زيادي دارد، بهترين آنها فوم هاي متراكم تر هستند كه ميزان اورتان موجود در آنها بالاست.

براي روكش نيز از پارچه هاي مختلف طبيعي و مصنوعي استفاده مي شود. در حين خريد بايد دقت كنيد كه جنس پارچه چيست و طرز نگهداري آن چگونه است. جنس پارچه در ارتباط مستقيم با قيمت مبلمان است و هر چه مرغوب تر باشد بالطبع قيمت مبلمان هم افزايش پيدا مي كند. اين نكته را نيز به خاطر داشته باشيد كه كارخانه هاي توليد پارچه هيچ گاه پارچه هاي به كار رفته در مبلمان را جزء گارانتي خود به حساب نمي آورند.

قاب اصلي نشيمن

اين بخش يكي از اصلي ترين بخش هاي مبلمان است و در تعيين قيمت نقش اساسي دارد. قاب ها را اصولاً از جنس چوب هاي سخت، و گاهي استيل و تخته هاي لمينت يا پلاستيك فشرده مي سازند. البته شما قادر به رويت اين بخش نيستيد، به همين دليل براي تست كردن به پد مبل فشار وارد كنيد و ببينيد كه آيا قاب قابل حس كردن است يا خير. اگر بتوانيد قاب را حس كنيد به اين معناست كه پس از مدت زمان كوتاهي بايد آنرا دور بيندازيد. همچنين يكبار روي آن بنشنيد تا مطمئن شويد كه پد بالشتك در همه جا يكسان است و پستي و بلندي ندارد.

مبلمان موردي

اگر قرار است روي ميز از شيشه استفاده كنيد، شيشه را روي آن قرار داده و مطمئن شويد كه كاملاً صاف مي ايستد و ميز توانايي كامل نگه داشتن آنرا دارد. پنل هاي شيشه اي كه مورد استفاده قرار مي گيرند بايد به اندازه كافي ضخيم باشند تا در حين استفاده روزمره نشكنند و لب پر نشوند.

پرداخت و مهذب كاري ميز و ويترين نيز مهم هستند و نشانه اي از كيفيت بالاي اين محصولات مي باشند. بهترين انواع آنها داراي مهذب كاري در قسمت بالايي، طرفين، و جلو و پشت محصول مي باشند. دقت كنيد كه هيچ گونه شكاف و يا برآمدگي حبابي شكل روي بدنه ميز و يا قفسه هاي مورد نظرتان وجود نداشته باشد و قسمت هاي مختلف به خوبي بهم متصل شده باشند و تنها با چسب و ميخ اين كار انجام نشده باشد. صندلي ها را از داخل ميز بيرون بياوريد و هم ميز و هم صندلي را امتحان كنيد كه لقي نداشته باشند. درب دراورها و كشو ها نيز بايد به آساني بيرون آمده و بسته شود و به اندازه كافي در خود وسيله جاي بدهد.

از كجا خريد كنيم

خريداران امروزي انتخاب هاي زيادي در پيش روي خود دارند و مراكز عرضه مبلمان در چند سال اخير بسيار گسترده شده اند. بهترين كار اين است كه سري به چند فروشگاه مختلف بزنيد و نگاهي به كل محصولات آن بيندازيد. زمان جستجو به كيفيت كالاهاي ارائه شده، قيمت، و خدمات پس از فروش هم دقت كنيد.

كي خريد كنيم

اگر از مدتي قبل براي خريد خود برنامه ريزي داشته باشيد، مي توانيد از تخفيف هاي ويژه فصلي نيز بهرمند شويد. البته گاهي اوقات ممكن است آيتم مورد نظر شما آماده نباشد و بر طبق سفارش ساخته شود كه اين مدت زمان چيزي در حدود 6 الي 8 هفته به طول مي انجامد.

اتيكت ها را مطالعه كنيد

زمانيكه مبلمان مي خريد حتماً مطمئن شويد كه كليه اطلاعاتي كه فروشنده و كارخانه سازنده در اختيار شما قرار مي دهند را به خوبي مطالعه كرده ايد. اكثر شركت هاي سازنده موظف هستند كه اگر داخل محصولات خود از وينيل و يا ساير مواد مصنوعي استفاده مي كنند در شرح محصول قيد كنند. اين نوع مواد مصنوعي قادرند تا ظاهر چرمي، چوبي، و مرمري به مبلمان بدهند. در ضمن اگر در برچسب مواد سازنده تنها نام يك نوع چوب به كار رفته باشد، كليه روكش ها و سطوح مبلمان نيز مي بايست از همان چوب ساخته شده باشند.

گارانتي و مرجوعي

شرح گارانتي هر گونه اسباب و اثاثيه اي را كه مي خواهيد بخريد به دقت بررسي كنيد و ببيند سياست هاي شركت به هنگام پس دادن كالا چگونه است.

فروشنده خود را بشناسيد

مشتري هاي عاقل پيش از خريد فروشنده مورد نظر خود را به دقت شناسايي مي كنند. از همسايه ها و دوستان خود در مورد شركت عرضه كننده مبلمان سوال كنيد و به خاطر داشته باشيد كه فروشنده خوب كسي است كه تمامي سوالات شما را با دقت و صبر و حوصله به طور كامل پاسخ دهد و شما را اجبار به خريد آني نكند. هدف فروشنده خوب جلب رضايت مشتري است و آنها دوست دارند كه شما شركتشان را به ساير دوستان و آشنايان ديگر خود نيز معرفي كنيد.

چك ليست

براي دريافت بهترين نتيجه موارد زير را فراموش نكنيد

•    قبل از خريد به طور كامل برنامه ريزي كنيد
•    بودجه را تعيين كرده و تا آخر بر طبق همان عمل كنيد
•    در بازار چرخي بزنيد و از سرويس هاي مختلف با خبر شويد
•    كليه اتيكت ها و برچسب هاي شركت سازنده را مطالعه كنيد
•    از نحوه ساخت و كيفيت كالاهاي استفاده شده مطمئن شويد

 

منبع: مجله منزل

گردآوری: گروه اینترنتی مامی سایت


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • هیچ نظری یافت نشد

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه