24 آذر 1397پوست و مو

موفقيت درمان چروك پوست

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

عضو هيئت مديره انجمن متخصصان پوست ايران گفت: مهمترين نكته در موفقيت درمان چروك پوست به كمك ژل پركننده، مهارت پزشك است كه مي‌تواند عوارضي از قبيل ايجاد عفونت در محل تزريق شود.


حسين طباطبايي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري فارس اظهار داشت: در افرادي كه چروك‌هاي عميق و دائمي در پوست صورت دارند و افرادي كه به طور مادرزادي يا در اثر بيماري‌ها و تصادفات دچار غيرقرينه شدن در پوست صورت شده‌اند مي‌توانند با تزريق ژل‌هاي پركننده نسبت به تصحيح و همگون شدن پوست صورت خود اقدام كنند.

وي با اشاره به عوارض استفاده ژل‌هاي پركننده تصريح كرد:‌ در اين روش عوارض متعددي احتمال بروز دارند كه عمدتاً به علت عدم مهارت پزشكي تزريق كننده در توانائي يكنواخت خالي كردن ژل و استفاده از ژل‌هاي پركننده و نامرغوب و غير استاندارد است و اين عوارض شامل ناهموار بودن محل تزريق، جابجايي ژل مدتي بعد از تزريق، ايجاد عفونت در محل تزريق، ايجاد حساسيت به ماده ژل، بيدار شدن بيماري‌هاي زمينه‌اي مانند بيماري لولوپس ارتيماتو است.
طباطبايي ادامه داد: در گذشته از ژل‌هاي پركننده دائمي مانند سيليكون استفاده مي‌كردند كه عارضه دائمي در پوست و مشكلات عديده‌اي براي بيمار ايجاد مي‌كرد و امروزه اين روش منسوخ و ممنوع شده است.
وي افزود: ژ‌ل‌هاي استاندارد و داراي مجوز بطور متوسط 6 تا 12 ماه ماندگاري دارد و پس از آن جذب مي‌شود و پوست به حالت قبلي خود بازمي‌گردد كه اگر بيماري تقاضا كند بايد مجدداً تزريق ژل پركننده تكرار شود.
اين متخصص پوست در خصوص تفاوت ژل پركننده با بوتاكس گفت: بوتاكس يا بوتولينوم تاكسين داروئي است كه عضلات صورت را موقتا فلج مي‌كند. لذا در چروك‌هاي متاثر از انقباضات دائمي عضلات صورت مانند چين اخم بكار مي‌رود و باعث مي‌شود 3 تا 4 ماه بعد از تزريق بوتاكس عضلات مورد تزريق فلج شوند و ضمن اينكه چروك عضلاتي بهتر مي‌شود، فرد در اين مدت نمي‌تواند حتي با اراده عضلات تزريق شده را منقبض كند.
وي افزود: در واقع تزريق بوتاكس ضمن كاهش موقت چين و چروك عضلاني به بيمار مهلت مي‌دهد كه تصميم بگيرد اين عادت انقباض عضلات صورت را ترك كند و در افرادي‌كه به ويژه چندين بار بوتاكس تزريق كرده‌اند بعلت ضعيف‌شدن تدريجي عضلات مورد تزريق (بعلت عدم حركت)، شخص بهتر مي‌تواند عادت انقباض عضلات ضعيف شده را نسبت به عضلات قوي قبل از تزريق ترك كند.
طباطبايي اضافه كرد: آمپول بوتاكس هم چنانچه توسط پزشك غير ماهر و غير آموزش ديده تزريق شود، مانند ژل‌هاي پركننده مي‌تواند عوارض متعددي داشته باشد.
وي بيان داشت: چروك‌هاي ايجاد شده در پوست به دو دسته چروك‌هاي پوستي و چروك‌هاي عضلات صورت تقسيم‌بندي مي‌شوند كه چروك‌هاي عضلاني را مي‌توان با تزريق آمپول بوتولنيرم تاكسين (بوتاكس) معالجه كرد و براي درمان چروك‌هاي پوستي از روش‌هاي مختلف كرم‌هاي ضد چروك، پيلينگ شيميايي، ميكرودرم (برس ژن) و اشعه ليزر استفاده كرد كه بستگي به شرايط بيمار از يك يا چند روش مي‌توان استفاده كرد.
اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران درباره انواع ژل‌ها و ماندگاري هر كدام از آنها گفت: استفاده از انواع ژل‌هاي پركننده بستگي به دانش و آموزش پزشك تزريق كننده دارد. ژل‌هاي استاندارد و داراي مجوز عمدتاً از كشورهاي غربي وارد مي‌شود كه گران هستند و متاسفانه ژل‌هاي غيراستاندارد و ارزان هم در كشور وجود دارد كه اكثراً بدون مجوز و بطرق غيرقانوني وارد كشور مي‌شود و بديهي است عوارض بيشتري دارد.
وي در خصوص پيشگيري از چروك پوست خاطرنشان كرد: مهمترين راه پيشگيري از ايجاد چين و چروك تغيير روش زندگي مانند استراحت كافي، تغذيه مناسب، تحرك جسمي مانند ورزش، ترك داروهاي اعتيادآور مانند الكل، سيگار و غيره و دوري از تماس مستقيم و طولاني و مستمر نور آفتاب است كه مي‌توانند در تاخير ايجاد چين و چروك نقش داشته باشند. هر چند عامل مهم ارث هم در ايجاد چين و چروك دخالت دارد كه قابل پيشگيري نيست.

گردآوري: گروه اينترنتي مامي سايت


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • هیچ نظری یافت نشد

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه

دستبند
كلكسيون طلا یلدایی گالري ساعتچي
Saatchico.com
نمایندگی 1732 کرمان موتور
نمایندگی مجاز فروش جک اس5, جک جی4, لیفان820, جک اس3, جیلی gc6
kermanmotor1732.com
زیبایی و مراقبت از پوست
مرطوب کننده ویتامین C, کرم سفید کننده و روشن کننده پوست کرم ضد چروک قوی
Nasleziba.com