20 آذر 1397رنگ مدفوع رازهای بدن را فاش می کند

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

poopcolorsدانشمندان به تازگی پی برده اند که #رنگ #مدفوع می تواند اطلاعات زیادی در مورد #سلامت بدن بدهد. در این مقاله به جزییات این خبر می پردازیم.

شاید برایتان پیش آمده باشد که پس از اجابت مزاج هنگامی که به مدفوع خود نگاه کرده اید، از رنگ آن شوکه شده اید! استرس، رژیم غذایی، داروها و سبک زندگی همه از جمله فاکتورهایی هستند که بر رنگ و شکل و قوام  مدفوع تاثیر میگذارند. گاهی اوقات این تغییرات طبیعی هستند اما گاهی ممکن است نشانه مشکلی جدی تر در درونتان باشند. گاهی رنگ مدفوع ممکن است همانند همیشه قهوه ای رنگ نباشد.

در اینجا درباره چهار رنگ مدفوع و عادی یا غیر عادی بودن آنها صحبت میکنیم:

اگر رنگ مدفوع سبز باشد

این می تواند به معنای: خوردن یک اسموتی برای نهار باشد. برخی سبزیجات مانند اسفناج و دیگر سبزیجات برگ دار، سرشار از کلروفیل هستند. کلروفیل رنگ مدفوع را تغییر میدهد. دلیل آن به شیوه گوارش این غذاها در بدن و مواد زاید و جذب نشده از آنها باز میگردد.


نتیجه: نیازی نیست بترسید. اگر مطابق با غذایی که مصرف کرده اید رنگ مدفوعتان تغییر کرده است، جای نگرانی نیست.

اگر رنگ مدفوع زرد مایل به سبز باشد

این می تواند به معنای: صفرا باشد. صفرا مایعی مایل به سبز است که توسط کبد تولید میشود و به تجزیه چربی ها کمک مینماید. گاهی اوقات مدفوع به رنگ زرد یا سبز در می آید که علت آن رنگ صفرا است.


نتیجه: لازم نیست بترسید، معمولا این حالت طبیعی است. اما در صورتی که متوجه تغییرات چشمگیر در شکل مدفوع (آبکی رقیق و زیاد)، دفعات زیاد اجابت مزاج (دائما به صورت ناگهانی احساس دفع میکنید و یا اصلا دفع ندارید) یا اسهال شدید به پزشک مراجعه کنید. این تغییرات وضعیت مدفوع ممکن است نشانه مشکلی در سلامتی تان باشد.

poopcolors

اگر رنگ مدفوع مایل به قرمز باشد

این می تواند به معنای: چند دلیل برای توضیح این حالت میتواند وجود داشته باشد. اول این که ممکن است غذایی که خورده اید مسئول رنگ قرمز مدفوعتان باشد. چغندر و سبزیجات قرمز رنگ دیگر ممکن است رنگ قرمز تیره به مدفوع بدهند. کرنبری(نوعی میوه شبیه آلبالو)و رنگ قرمز غذا  نیز میتوانند باعث قرمز شدن مدفوع شوند. یک استثنا در این زمینه وجود دارد: اگر رنگ قرمز روشن در مدفوع خود و یا در کاسه توالت می بینید ممکن است مشکل دیگری مانند هموروئید (بواسیر)، التهاب روده یا سرطان عامل آن باشد و باید علت آن روشن شود.


نتیجه: مدفوع قرمز اگر عامل روشن و مشخصی مانند مصرف چغندر یا زغال اخته داشته باشد اهمیتی ندارد اما وجود خون در مدفوع حائز اهمیت است. قانون شماره یک سلامت گوارش این است که اگر خون در مدفوع خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. اگر چه ممکن است عامل آن به سادگی یک پارگی یا بریدگی کوچک در مقعد باشد اما وضعیتهای خطرناکی مانند سرطان کلون (روده بزرگ) نیز میتوانند چنین نشانه ای داشته باشند.

اگر رنگ مدفوع سیاه باشد

این می تواند به معنای:  مصرف برخی داروها (مانند قرص آهن یا پپتو – بیسمول) باشد. این داروها باعث تیرگی زیاد رنگ مدفوع میشوند. اگر چه معمولا این حالت اشکالی ندارد اما گاهی سیاه بودن مدفوع نشانه وجود خون در آن میباشد که مسئله ای جدی تر است. علت سیاه شدن مدفوع به واسطه خون این است که به مرور زمان خون در دستگاه گوارش تجزیه میشود. خونی که به مدت طولانی در دستگاه گوارش مانده است تیره میشود و میتواند مدفوع را به رنگ سیاه در آورد.


نتیجه: به پزشک دقیقا چیزی را که مشاهده کرده اید، توضیح بدهید. هر چه بهتر رنگ و حالت مدفوع را بتوانید توضیح بدهید پزشک بهتر میتواند برای گامهای بعدی تصمیم گیری کند. اگر چه ممکن است داروهای مصرفی عامل تیرگی مدفوعتان باشد اما رنگ سیاه مدفوع در صورتی که حاصل از خون مانده در دستگاه گوارش باشد، میتواند نشانگر عفونت، التهاب یا سرطان باشد. به خصوص در صورتی که رنگ آن با علائم دیگری از جمله خستگی، تهوع و کاهش وزن همراه شده باشد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • هیچ نظری یافت نشد

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه

زیبایی و مراقبت از پوست
مرطوب کننده ویتامین C, کرم سفید کننده و روشن کننده پوست کرم ضد چروک قوی
Nasleziba.com
نمایندگی 1732 کرمان موتور
نمایندگی مجاز فروش جک اس5, جک جی4, لیفان820, جک اس3, جیلی gc6
kermanmotor1732.com