07 مهر 1402خورشيد جيغ ميكشد !

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

دانشمندان علوم فضایی با ارائه مستندات علمی جالب توجه، از فرآیندی موسوم به «جیغ های خورشیدی» پرده برداشتند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته آنها توفان های خورشیدی سریع كه حامل میلیاردها تن گازهای باردار در فضا هستند، پیش از رها كردن توفان های رادیویی كه به میدان مغناطیسی زمین برخورد می كنند، جیغ های صاعقه واری در فضا رها می كنند.

گروهی از اخترشناسان در گزارشی كه در نشست اخیر جامعه اخترشناسسی آمریكا منتشر كردند، اعلام كردند كه یافته جدیدشان می تواند به فضانوردان و مهندسان علوم فضایی پیش آگاهی در خصوص وقوع نوعی «پرتاب توده تاج خورشیدی» یا همان جیغ خورشیدی به سوی زمین دهد كه می تواند به واسطه انتشار پرتوهای خطرناك، به فضاپیماها و مسافران فضایی خسارات جدی وارد كند.

بر اساس گزارش msnbc ، پرتاب توده تاج خورشیدی در حقیقت خروج های صاعقه واری است كه حامل حجم قابل توجهی از گازهای باردار الكتریكی موسوم به پلاسما از اتمسفر خورشید است. هنگامی كه این پرتاب صورت می گیرد، ابرهای پلاسمایی از خورشید دور شده و با سرعتی بالغ بر یك میلیون مایل بر ساعت به اطراف منتشر می شوند.

به گفته گوپالسمی، محقق اصلی این پروژه از مركز فضایی گودارد ناسا در آمریكا، برخی از این پرتاب های توده ای یا همان جیغ های خورشیدی توفان های پرتویی تولید می كنند و برخی هم نه یا آن كه سطوح پرتویی آنها پایین است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • هیچ نظری یافت نشد

برترین وبلاگ ها

malihejoon773
نام وبلاگ: malihejoon773
باران67
نام وبلاگ: باران67
✿ نیلوفرانه ✿
نام وبلاگ: ✿ نیلوفرانه ✿
kurosh1
نام وبلاگ: kurosh1

لینکهای ویژه