نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree235Likes

موضوع: بریانی مرغ با پلو - بریانی الدجاج ( عربي )

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 14
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

بریانی مرغ با پلو - بریانی الدجاج ( عربي )

بریانی مرغ به روش عربی

مواد لازم:

مرغ خرد شده 1 عدد
    سیب زمینی خرد شده و سرخ شده 2 عدد
    پیاز خرد شده 1 عدد
    بادمجان حلقه شده و سرخ شده 2 عدد
    ماست 3 قاشق سوپ خوری
    سیر رنده شده 4/1 قاشق سوپ خوری
    زرد چوبه 2/1 قاشق چای خوری
    محلول زعفران 4/1 پیمانه
    نمک 1 قاشق سوپ خوری
    ابلیمو 2 قاشق سوپ خوری
    پودر رنجبیل 1 قاشق چای خوری
    فلفل قرمز 2/1 قاشق چایخوری
    پودر کاری،دارچین ،میخک ،فلفل سیاه ،پودر هل ،از هر کدام 2/1 قاشق سوپ خوری
    طرز تهیه
    مرغ را با ماست به مدت 3 ساعت بخوابانید .پیاز و سیر را با روغن تفت بدهید سپس تکه های مرغ را همراه ماست اضافه کنید
    بعد از تبخیر شدن اب مرغ ،نمک پودر زنجبیل و فلفل قرمز ،زرد چوبه ،کاری ، ابلیمو ،دارچین ،میخک ،فلفل سیاه و پودر هل را اضافه کنید
    بعد از تفت دادن مرغ به مدت 2 دقیقه یک لیوان ابجوش به مواد اضافه کنید و حرارت آن را کم کرده و بگذارید مرغ به مدت یک ساعت پخته شود.اب به یک سوم برسد
    برنج شسته را اضافه کنید و با یک بند انگشت آب روی برنج و مقداری کره غذا را با حرارت ملایم دم کنید
    غذا را در ظرف مناسب کشیده و با بادنجان و سیب زمینی تزئین کنید.
    ............................
    من این غذارو با سینه مرغ درست کردم و اخر ابلیمو رو اضافه کردم و برنج را ساده دم کردم گفتم شاید با این همه ادویه خوب نشه اما مزه خوبی داشت...
    و تمام ادویه هارو نصف کردم
    ...................
    مجله هنر اشپزی 57
    مامان غزل, glabella, باران67 و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    آینده به کسی تعلق دارد که میداند چگونه منتظر نشیند.

2. بانک بند ناف
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    113
    پسند کرده
    0

Re: بریانی مرغ با پلو - بریانی الدجاج ( عربي )

مواد لازم:
    مرغ ابپز و سرخ شده
    سیب زمینی خرد شده و سرخ شده
    لپه ابپز
    ریحان خرد شده
    برنج ابکش شده
    ماست
    نمک و فلفل ،زردچوبه ،زنجبیل ، دارچین ادویه
    پیاز و سیر خرد شده
    رب گوجه
    پیاز و سیر را کمی تفت می دهیم زیحان و لپه را اضافه میکنیم بعد از کمی تفت خوردن ادویجات را میریزیم بعد سیب زمینی را اضافه میکنیم رب گوجه و ماست را نیز اضافه میکنیم
    مخلوط فوق را با مرغ سرخ کرده لابلای برنج دم می گذاریم .
    Negara, hengamehh, باران67 و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    .
    خدایـــا !
    به بزرگیـــــت قســـم …
    توعکس های دست جمعی …
    جای هیچ پدر و مـــــادری رو خــالی نذار …
    آمیـــــن
    .

Zarzare babaee آواتار ها
    زرزر بابا
    نوشته های وبلاگ
    11
    میزان امتیاز
    121
    پسند شده
    2251
    پسند کرده
    1714

ویترین مدال ها

برياني عربي ( به روش اماراتي "دبي " )

برياني يه نوع پلوي عربي خيلي خوشمزه ايه كه بيشتر در كشور هاي عربي طبخ ميشه . انواع متنوعي از برياني هست كه طبخ اونها در هر كشور با كشور ديگه اي متفاوت است . اين هم يه نوع از برياني مرغ هست كه بيشتر در دبي ( امارات ) طبخ ميشه .

مواد لازم :

برنج هندي* .................................................. .............................. 4 پيمانه
    مرغ .................................................. .......................................... 1 عدد
    سيب زميني درشت .................................................. ................... 2 عدد
    گورجه فرنگي .................................................. ............................. 3 عدد
    فلفل دلمه .................................................. ................................. 2 عدد
    هويج متوسط .................................................. ............................. 2 عدد
    گشنيز ساطوري شده .................................................. ................. 200 گرم
    لپه پخته شده .................................................. ........................... 150 گرم
    كشمش پلويي .................................................. .......................... 100 گرم
    تخم مرغ آب پز .................................................. ........................... به تعداد نفرات
    فلفل سبز هندي* .................................................. ......................... 3 عدد
    بادام هندي و بادام زميني و بادام و فندق* ........................................ جمعا 150گرم
    برگ بو و ميخك و دانه فلفل سياه و زيره و هل نسابيده و چوب دارچين* .. جمعا 50 گرم
    ادويه مخصوص برياني* .................................................. ................. 50 گرم
    نمك و روغن .................................................. ................................ به ميزان لازم

طرز تهيه مواد اصلي برياني :

نكته مهم در آماده سازي مواد برياني اين هست كه حتما مواد رو جدا گونه خرد و سرخ كنيد و بذاريد گوشه ي يه ديس بزرگ تا در زمان خودش به مواد ديگه اضافه كنيد

مرغ رو به اندازه جوجه كبابي درشت تيكه كنيد و اون رو براي مدت 30 - 40 دقيقه بپزيد* و بعد اون رو سرخ كنيد .

سيب زميني ها رو به اندازه ي گردو ( در اصطلاح تس كبابي ) خرد و سرخ كنيد .

هويج ها رو پوست بگيريد و نگيني درشت خرد كنيد و اونها رو هم سرخ كنيد .

فلفل دلمه ها و گورجه فرنگي ها ( كه حتما سفت باشند ) رو هم درشت خرد كنيد و بذاريد كنار .

يه قابلمه بزرگ برداريد و به ترتيب زير مواد رو داخل قابلمه بريزيد و تفت بديد :

نكته : هر كدوم از مواد زير رو كه به قابلمه اضافه ميكنيد حدود 30 ثانيه تفت بديد و بعد مواد بعدي رو اضافه كنيد . ( مواد رو زياد هم نزنيد چون ممكنه مواد له بشه )

توي قابلمه 2 قاشق غذاخوري پر ، روغن بريزيد و بعد به ترتيب لپه پخته شده ، كشمش پلويي و مغزهاي بادام و فندوق و .... رو اضافه كنيد و كمي تفت بديد ، بعد ادويه ي برياني و ميخك و فلفل سياه و ... ( غير از برگ بو ) رو اضافه كنيد و دوباره تفت بديد و بعد گشنيز و گورجه فرنگي رو اضافه و تفت بديد تا خوب مواد با هم مخلوط بشند . ( گشنيز ها بعد از پخت و دم كشيدن برنج تغيير رنگ ميدهند و ديگه مشخص نميشند )

بعد سيب زميني سرخ شده ، هويج سرخ شده و مرغ سرخ شده رو يك جا به بقيه ي مواد اضافه كنيد و مواد رو خوب با هم مخلوط كنيد و از روي حرارت برداريد و در آخر فلفل سبز هندي و فلفل دلمه و برگ بو رو به مواد اضافه كنيد تا عطر اونها از بين نره و برگ بو ها هم خرد نشه

آماده شده ي مواد اصلي برياني :

دم كردن برنج :

برنج رو كه از شب قبل با آب نمك خيس كرده بوديد رو بجوشونيد و آبكش كنيد .

يه قابلمه ي جا دار و بزرگ برداريد تا وقتي برنج و مواد رو توي قابلمه ميريزيد ، تا باز هم جا داشته باشه كه برنج خوب دم بكشه

براي ته قابلمه يك استكان معمولي آب و 2 قاشق غذاخوري روغن بريزيد و هم بزنيد و روي اجاق گاز بذاريد تا آب و روغن خوب داغ بشه بعد اون رو از روي حرارت برداريد و ته قابلمه به اندازه ي كافي برنج سفيد بريزيد ، براي ته ديگ ( به اندازه اي برنج بريزيد تا زماني كه برنج دم ميكشه و آماده ميشه مواد اصلي برياني كه روي برنجِ ته ديگ ريخته بوديد براحتي از ته ديگه جدا بشه . ) مرحله ي بعد نصف مواد برياني + 2 عدد از تخم مرغهاي آب پز شده رو روي اون بريزيد بعد يه لايه ديگه برنج ، دوباره بقيه ي مواد برياني + 2 عدد تخم مرغ آب پز شده و در آخر باقي برنج رو روي مواد بريزيد . وسط برنج رو هم با قاشق يه سوراخ عميق درست كنيد تا بهتر دم بكشه

نكته : زما ني كه مواد برياني رو روي برنج ها ميريزيد دقت كنيد تا مواد پخش نباشند و اگر تيكه اي نزديكه به بدنه ي قابلمه افتاده بود اون رو برداريد و دوباره وسط و روي بقيه ي مواد قرار بديد تا در طول مدتي كه روي حرارت هست نسوزه
    و وقتي برنج دم كشيد غذاي شما هم آماده هست

معمولا غذاهاي عربي چرب و خوشمزه تشريف دارند پس اصولا روزي كه برياني داريد از رژيم خبري نيست چون واقعا كالري بالايي داره .

اين رو براي كساني كه رژيم ندارند ميگم : روي برنج كمي روغن بديد و برنج و مواد رو با هم مخلوط كنيد و توي ديس بكشيد . و كساني هم كه رژيم دارند فقط ميتونند اون روغن آخري رو كه موقع كشيدن غذا توي ديس استفاده ميشه رو حذف كنند ولي چه كاريه ؟ شما كه تا اينجاي راه رو اومديد و بيصبرانه منتظر خوردن اين غذاي خيلي خيلي خوشمزه هستيد پس حذف چيزي

نكته ها :

برنج هندي* : براي برياني بهتره از برنجي كه قد بكشه و بعد از پخت دون دون بشه استفاده كنيم .

فلفل سبز هندي* : استفاده از اين فلفل عطر و طعم خوبي به غذا ميده . همچنين معمولا برياني كمي تند هست ، اگر به طعم تند عادت داريد و يا دوست داريد اون رو تست كنيد از فلفل سبز استفاده كنيد . اون ها رو قبل از اضافه كردن به مواد اصلي از وسط نصف كنيد و بعد به مواد اضافه كنيد .

بادام هندي و بادام زميني و بادام و فندق* :

برگ بو و ميخك و دانه فلفل سياه و زيره و هل نسابيده و چوب دارچين* :

ادويه مخصوص برياني* : اين ادويه رو از فروشگاه هايي كه اجناس خارجي دارند ميتونيد تهيه كنيد .

پخت مرغ در زمان 30 – 40 دقيقه* :بر همگان واضح و مبرهن است كه 40 دقيقه براي پخت مرغ كمه ، ولي مرحله ي بعدي پخت مرغ در زمان دم كشيدن برنج همراه مواد برياني انجام ميشه . پس همين مدت كافيه چون اگر هم زياد اون رو بپزيم زمان كشيدن برنج در ديس مرغ ها تيكه تيكه ميشه .

من پيشنهاد ميكنم براي اينكه برياني چرب و سنگين هست از سالادي كه چاشني اون آبليمو ، آبغوره و يا سركه سيب باشه استفاده كنيد تا به اصطلاح ما شيرازي ها چربي ها رو ببُره

نوش جانتون
    تقديم به بهارگل جون و دوس جونياي گلم ، ممنون بابت صبوريتون
    ویرایش توسط Zarzare babaee : ۱۳۹۲/۱۱/۱۸ در ساعت ۰۳:۱۰ قبل از ظهر دلیل: اضافه كردن دستور تهيه
    honysea55, kajol, sama18 و 28 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    بهترين چيزها در زماني اتفاق مي افتد كه انتظارش را نداري . (( گابريل گارسيا ماركز ))

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    325
    پسند کرده
    447
    نقل قول نوشته اصلی توسط Zarzare babaee نمایش پست ها

بهارگل جون و دوس جونيا قول ميدم آموزشش رو توي روزهاي آينده با ويرايش پست بذارم
    دوست عزیز لطفا می تونید دستور این غذا را بگذارید ؟؟؟ بنظر خیلی خوشمزه میآید ممنون

زینب سادات۲ آواتار ها
    میزان امتیاز
    148
    پسند شده
    3159
    پسند کرده
    7852
    سلام عزیزان .وقت همگی بخیر.
    این غذابه دلیل دخل و تصرف بنده چیزی بین بریانی پلو هندی و کاری پلو هست که مراحل پختش رو خدمتتون عرض می کنم. فقط باید تاکید کنم که مرغی که به این صورت طعمدار بشه بسیار خوشمزه و خوش عطره و من با اینکه خاطرم نیست دستورش رو از کدوم سایت گرفتم ولی از عزیزی که اونو روی نت قرار دادن خیلی متشکرم.

مواد لازم : مرغ مکعبی خرد شده- پیاز-سیر ساتوری- برنج- زعفران دم کرده- ماست- فلفل دلمه ای- ادویه کاری -پوره یا رب گوجه فرنگی- انواع ادویه ها شامل : زردچوبه-فلفل سیاه و چیلی-زنجبیل-جوزهندی-زیره سیاه و سبز-هل-میخک-دارچین و چوب دارچین

دلیل اینکه من میزانی برای مواد ذکر نکردم این هست که چه در مورد ادویه ها وطعم دهنده ها و چه در مورد نسبت برنج و مواد میانی ذائقه خیلی مهم هست.
    من به دلیل اینکه اولین مرتبه بود غذایی با ادویه فراوون درست می کردم در مورد میزان ادویه و ماست خیلی احتیاط کردم ولی بعد از دیدن نتیجه انشاالله برای دفعات بعد میزان هاش رو بیشتر می کنم و در اون صورت توصیه می شه غذا با چیزی مثل ماست و خیار که خنک هست سرو بشه.
    مرغ رو با نمکو فلفل دلمه ای و ماست و ادویه ها و چوب دارچین طعمدار کردم. البته به میل خودم بهش پیازچه و فلفل سبز درشت هم زدم. ایناهاش:

نام: 11.jpg نمایش: 6650 اندازه: 95.2 کیلو بایت
    بهتره این مخلوط حداقل دوساعت توی یخچال بمونه
    پیاز و سیر رو تفت می دیم و بعد پوره یا رب گوجه رو اضافه می کنیم وکمی تفت میدیم:
    نام: 22.jpg نمایش: 6204 اندازه: 106.4 کیلو بایت
    ویرایش توسط زینب سادات۲ : ۱۳۹۳/۰۵/۲۴ در ساعت ۰۸:۳۴ بعد از ظهر
    باران67 و serepizadeh این نوشته را پسندیده.
    ای نفس ها به فدای کف نعلین شما
    اندکی تند قدم بردارید
    خسته ایم از دنیا
    اللهم عجل لولیک الفرج

زینب سادات۲ آواتار ها
    میزان امتیاز
    148
    پسند شده
    3159
    پسند کرده
    7852
    حالا مرغ و مخلفات رو به همراه چند قاشق آب اضافه می کنیم
    نام: 33.jpg نمایش: 6217 اندازه: 102.4 کیلو بایت

وبعد از تمام شدن آب وقتی به میزانی سرخ شد که عطر خوش ادویه ها بلند شد و مرغ ها کمی سرخ شدن آمادست تا لابلای برنج آبکش شده دم بشه. یعنی وقتی این شکلی شد
    نام: 44.jpg نمایش: 6318 اندازه: 102.1 کیلو بایت

من چون خانوادم نمی پسندیدن پیازچه و چوب دارچین و فلفل سبز رو قبل از مخلوط کردن با برنج از مواد جدا کردم. شما اگر مشکل من وندارید جوری خردشون کنید که بتونید توی برنج دمشون کنید تا نهایت استفاده از طعمشون بشه
    ویرایش توسط زینب سادات۲ : ۱۳۹۳/۰۵/۲۴ در ساعت ۰۸:۳۴ بعد از ظهر
    Negara, Saeedeh via M, باران67 و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    اندکی تند قدم بردارید
    خسته ایم از دنیا
    اللهم عجل لولیک الفرج

زینب سادات۲ آواتار ها
    میزان امتیاز
    148
    پسند شده
    3159
    پسند کرده
    7852
    موقع دم کردن هم من کمی زعفران و کمی هم پودر کاری مابین لایه ها استفاده کردم.
    نخودفرنگی ها هم توی دستور بریانی نیستند ولی من کمی از قبل پخته داشتم که داخلش ریختم شما ندیده بگیرید.نام: 55.jpg نمایش: 6254 اندازه: 91.3 کیلو بایت
    این هم ته دیگ سیب زمینی کنجدی
    فکر می کنم اگر این غذا رو امتحان کنید بپسندید
    نام: 66.jpg نمایش: 6121 اندازه: 104.2 کیلو بایت
    ویرایش توسط زینب سادات۲ : ۱۳۹۳/۰۵/۲۴ در ساعت ۰۸:۳۵ بعد از ظهر
    اندکی تند قدم بردارید
    خسته ایم از دنیا
    اللهم عجل لولیک الفرج

مامان غزل آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    4
    میزان امتیاز
    1157
    پسند شده
    56419
    پسند کرده
    62736

ویترین مدال ها

شبیه دستور زر زر بابایی عزیز
    ولی ما چون اهل خوردن مرغ زیاد نیستیم یه سینه مرغو تیکه تیکه کردم.... فندق و....نریختم....لپه هم ریختم تو برنج ولی
    تو عکس نیس همراه مواد اولیه
    ادویه ای که ریختم شامل=یکم پودر زنجبیل-یکم زیره سبز-هل درسته-زردچوبه-ادویه کاری-
    فلفل قرمز-چوب دارچین-------زعفرانو هم با گلاب خیس کردم که فوق العااااااااااده بود
    ولی چون همزمان کار دیگه ای رو هم میکردم تو اشپزخونه وسرم خیلی شلوغ بود برنجم له شده
    خیلی ناراحت شدم.....ایشالله دفعه بعد این اشتباهمو تکرار نکنم

با اب مرغ درستش کردم که واااااااااااقعا خوش عطر وطعم بود
    ویرایش توسط مامان غزل : ۱۳۹۳/۰۴/۲۶ در ساعت ۰۱:۱۴ قبل از ظهر دلیل: اضافه کردن دستور
    Behjat, mary524, khale leila و 34 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین