رسانه مامی سایت
Like Tree481Likes

موضوع: چگونه سبزیجات را بکاریم؟

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 831
صفحه 1 از 104 123411 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    30
    پسند کرده
    0

چگونه سبزیجات را بکاریم؟

چگونه سبزیجات را بکاریم؟

دوستان تابستون تورنتو خیلی* کوتاهه و تو هفته سوم MAy متنی با خیال راحت بیرون از خونه گل کاری و سبزی کاری کنی*. البته اگه بخأی سبزی هاتو از تخم خودت شروع کنی* باید اونهارو دم دمأی عید بکاری. این می*شه تقریبا ۶۰ روز قبل از انتقال نهال*ها به باغچه هستش. من تا حالا واسم از ایران تخم سبزی نفرستادن ولی* از دوستانم را شنیدم که واسشون تخم ریحون و خیار و از این چیزا میفرستند. اینجا نزدیکترین چیزی که به ریهان هستش اسمش Basil هست و البته در ۲ رنگ سبز و بنفش تو بازار هست.

video

http://www.wikihow.com/Grow-Herb-Gardens-from-Seed
    http://www.inthewake.org/howtos/yogurt-garden.html
    میتونید راجع لامپ هائی که زیرش سبزی میکرند تو خونه اینجا بخونین:

http://www.healthgoods.com/shopping/gar ... ed_Kit.asp

برای کاشتن سبزیجات ۲ روش وجود داره

ا- از تخم شروع کنیم

برای این روش به چیزأی زیر احتیاج داریم

۱--گلدون یا ظرف کوچیک.
    ..میتونین از ظرف پلاستیکی* مال ماست*های کوچیک استفاده کنین یا از ظرف کنسرو*های خالی*، در این صورت اونهارو خوب با مایه زرفشویی بشورید و خشک کنین، و چنتا سوراخ در تهشن واسه اینکه آب ازش خارج شه ایجاد کنین با چاقو واسه ظرف ماست و با یه میخ و با چکش ته ظرف کنسرو چنتا سوراخ ایجاد کنین.

۲--خاک مقوی مخصوص تخم کاری و نشا کاری(خاکش یکین) اسمش اینجا هست
    seeding soil

۳--برچسب(اگه برگ سبزی هارو از اول نمیشناسید همه بنزرتون یکجور میان بد از جوانه زدن

۴--کیسه نایلن یا در تلقی* واسه اینکه روی گلدونهارو بپوشونیم. این کار گرما و رتوبت رو که مورد نیز تخمها هستن دور گلدون نگاه میداره.

۵--آب

۶-نور بندازه کافی* . اگه پنجره نور گیر و روشن ندارید میتونین از لامپی مخصوص رویش استفاده کنین.(High density plant light)
    walmart میفرش

ترض کار،

این کار کمی* کثیف می*کنه خونه را ولی* من طوری که میگم تمیز کردنش خیلی* اسونه...

---یه کیسه زباله بزرگ را روی زمین پهن کنین و ۲-۳ لایه روزنامه رو که از وست باز کردید رو هم بذارین(اینرو میتونین رو زمین آشپز خونه پهن کنین) حالا، روش خاک را به اندازی که اهیتیاج دارین واسه پر کردن گلدونها بریزین کمی* مرتبش کنین. خاک باد خیس باشه ولی* نه آب ازش چکه کنه. هیچ گولوله خشکی از خاک تو مخلوتتون نباشه. سعی* کنین که خاک مخصوص تخم رو بخرین چون اگه از باغچه بیارین تو ممکن که الف هرزه و یه مریضی هائی گیاهی باش بیارین تو خانه(البته من خودم به این چیزا معتقد نیستم چون الف رو می*تونم از تخم*ها تشخیص بدم)

---این خاک مرطوب را تو گلدان*ها بریزین ۲/۳ را پر کنین و ۱/۳ بالا را خالی* بذارین. با انگقشت روش بکوبید ولی* بذارین که وستش هوا داشته باشه. گلدون هارو یه تکون بدید که زیاد جای خالی* با هوا بین خاک نباش ولی* زیاد هم فشار ندین.

---حالا و قت اینه که تخم هارو بریزین رو خاک، لطفا روی پاکت رو بخونین چون بعضی* تخم*ها را باید قبل از کاشتن تو یه جائ خنک یه مدتی* نگاه داشت و یا اینکه بعضی* هارو باد خیساند قبل از کاشت.

تخم*های کوچیک را همینطور از تو پاکت بریزین رو خاک، تخم*های بزرگ(مثل آفتاب گردون) را میتونین با دست وردرین و دونه دونه بکارین. تو هر گلدانی حد اقل ۳ تا تخم بکارین چون همه تخم*ها جوانه نمیزنن و همه انهأی که جوانه میزنن هم به ثمر نمیرسن.

---روی تخم هارو با خاک مرطوب بپوشنین و یواش فشار کوچیکی روی خاک بیارین که تخمها با خاک تماس بگیرن و مرطوب بمونن. روی پاکت تخمهاتون نوشته که چقد روشن را خاک بریزین ولی* بطور متوسط ۳ برابر قطر تخم*ها را بایص روشن خاک ریخت،،،رو تخم بعضی* سبزیجات مثل کاهو بسیار کم باید خاک ریخت...اون تخم*ها نبایدحتما نور ببینن تا جوانه بزنن.

---حالا کمی* روی گلدون*ها را با اسپری آب بدید، طوری که روشن خیس بشن.

---حالا موقع اینه که این گلدونا را بذارین تو مهیط مناسب رشد..واسه اینکار احتیاج به گرما داریم. گلدونها را باید با پلاستیک بپوشانیم اگه از ظرفه مخصوص تخمکاری استفاده می*کنین که درش را باش میخرین و اگه نه میتونین این گلدونرو تو یه نایلن (یا ziplock bag) بذارین... درش باید کمی* باز باشه واسه هوا توش رفتن و بیرون اومدن چون اگه اینکار را نکنین شاید کپک بزنن.

---این گلدونها را با درشن بذارین ولی* کمی* باز باشه تو یه جای گرم
    بهرتین درجه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد..روی یخچال جای مناسبی واسه این تخمهاست.

---۴-۵ روز بعد همیکه دیدید یه جوانه اومده بالا از تو پلاستیک اونهارو در بیارید و به جائ نورگیر ببرید.

---در تمام این مدتها باد خاک شما همیشه مرطوب بمونه و اگه خشک بشه جوانه شما میمیره.

----۲ تا برگ اولی که جوانه میزانه برگ حقیقی* نیستن و از برگ سوم به بد که برگأی حقیقی* هستند گیاه می*تونه عمل فوتوسنتز رو آنجام بده...در این موقع گیاه شما به نور احتیاج داره. اونها بین ۱۲ -۱۸ ساعت در روز به نور احتیاج دارن واسه رشدشان...تو زمستان کانادا که اشعه خورشید خودش هم میلرزه میتونین از لامپأی مخصوص گیاه استفاده کنین..ولی* مجبور نیستید...من اون موقع*ها که حال و وقت اینکار هارو داشتم هیچوقت از نور مصنوعی استفاده نکردم.

---وقتی* که گیاه شما برگای حقیقی* داد (برگای ۳ و ۴ ) باید بشون کود بدید...من معنی* ۳ شماره روی کیسه کود رو در آخر این متن میگم واستون.

----میتونین این نشا*ها را تو همین گلدونی که کاشتید نگه دارید و بد از ۵۰-۶۰ روز تو باغچه بکارین یا اینکه میتونین وقتی چندین لایه برگ دارن به یه گلدان بزرگتر منتقل کنین،

----اگه تو یه گلدان اولی که مثلا ۳ تا تخم کاشتید هر سه جوانه زدن و بزرگ هم شدن وقتی* که ۲-۳ تا برگ دارن یکی* از جوانه*ها که بهترین و سالمترین هست انتخاب کنین اون بقیه رو از نزدیک به خاک بچینین....لطفا از ریشه بیرون نکشین چون ممکن که خیلی* به هم نزدیک باشن و به ریشه اونیکه میخواین نگاه درین صدمه بخور....این کارو واسه این می*کنیم که تو هر گلدونی مقدار کود اینقد هست که بتونه یکی* از این جوانه هارو به سلامتی* به ثمر برسونه اگه همه رو نگاه درین مواد قزأی به همشن نمیرسه(البته من دلم نمیاد اونهارو بچینم و بکشم بخاطر همین مقدار کود را زیادتر میدم ولی* اگه شما نمیدونین چکار دارین میککین اگه کود زیاد بدین گیاهتن میسوزه و از بین میره)

---اگه تصمیم دارین این نشا هارو بکارین تو هیات، بایداونهارو یکی* ۲ هفته قبل از کاشتن به هوای بیرون عادت بدین یعنی* از یکی* ۲ ساعت بزرین بیرون شروع کنین و هر چند روزی زمان بیرون بردن رو بیشتر کنین تا گیاهان به هوا و دمای بیرون از خونه عادت کنن..میتونین اونهارو به گلدان بزرگتر منتقل کنین و یادر بالکن نگاه درین.

در این زمان نشا*های ما مثل نشا هائی هستن که از بیرون میخریم و می*تونیم بطرز زیر اونهارو تو باغچه بکاریم.

۲ از نشا(که از بیرون خریدیم) شروع کنیم

********** من این قسمت رو بعدن توضیح میدم چون به هر حال یه ۵۰-۶۰ روزی طول میکش تا به این مرحله برسین، مگه اینکه تو استانهای جنوبی آمریکا یا جائ گرمسیری هستی که در این موقع سال(آخر فوریه) میتونین سبزی کاری کنین..

من این روش رو بعدن توضیح میدم.

reyhaneh27 این نوشته را پسندیده.
    خودت را و آرزوهات را باور کن!!!!! اگه خودت خودتو باور نکنی*، چطوری توقع داری دیگران باورت کنن؟

2. وصال شاپ

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    30
    پسند کرده
    0

۳ عدد روی کود یعنی* چی*؟

۳ عدد روی کود یعنی* چی*؟

N= nitrogen

P=Phosphorus

K=Potassium

۳ شماره روی کود یعنی* نسبتی که این ۳ ماده(N P K) مخلوط شدن تو کیسه. هر کدوم از این مواد یه طوری به رشد گیاه کمک می*کنن.

N= nitrogen --> به گیاه کمک می*کنه که کلرفیل بسازه و این هم کمک می*کنه که گیاه سریع رشد کنه و گیاه قد بکشه و رنگ سبز تیره تری بگیره. پس واسه گیاهانی که برگی هستن مثل سرخس و یا چمن ما باید کودی با این شماره بالا انتخاب کنیم

شماره بعدی مقدار P=Phosphorus هستش این ماده به رشد ریشه کمک میکنه و به گل دادن گیاه ربط مستقیم داره این می*تونه رنگ گل و سیز گل باشه...پس واسه گیاهی که گل میده ما باید کودی انتخاب کنیم که این عدد بالا باشه توش.

عدد سوم K=Potassium است، وقتی* که نشا هارو به باغچه یا ظرف بزرگتر منتقل می*کنیم باید از کودی استفاده کنیم که این شماره اش بزرگ باشه اینرو بش میگن "BLOOM BUSTER" به سریع گل دادن گیاه کمک میکنه.
    دوستان عزیز امیدوارم که این مطالب کمکی* به شما راجع سبزی و گیه کاری کرده باشه.
    شاد باشید

خودت را و آرزوهات را باور کن!!!!! اگه خودت خودتو باور نکنی*، چطوری توقع داری دیگران باورت کنن؟

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    7
    پسند کرده
    0

Re: چگونه سبزیجات را بکاریم؟

تهران جون من توی اپارتمان زندگی می کنم ولی هم ریحان دارم هم پونه و هم جعفری نمی دونی وقتی ابشون می دی عطرشون چه جوری فضا رو پر می کنه بهت توصیه می کنم توی فضای خونه این کار رو بکن و از عطرش لذت ببر
    reyhaneh27 این نوشته را پسندیده.
    در درون هر سیب دانه هایی است محدود و درون هر دانه سیب هایی نا محدود چیستانیست عجیب :دانه باشیم نه سیب

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    23
    پسند کرده
    0

توی حیاط خونه مامانم یه بوته بادمجان کاشتیم که یه گل داده ویه درخت زیتون که 3ساله که داره زیتون سیاه میده وچند بوته فلفل که گل وفلفل دادند وتره وریحون بوته گوجه هم که خشک شد
    بوته فلفل با میوه روش

بوته بادمجان

درخت زیتون

اینم ریحون
    اگر خواهی که رازت را دشمنت نداند ، به دوستت مگو
    اگر میخواهی که بی اندازه اندوهگین نباشی ، حسود مباش

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    168
    پسند کرده
    5

من چند ساله تو حیاط آپارتمانمون شاهی و ریحون می کارم البته تربچه رو هم اولا می کاشتم خیلی خوب می شد ولی یکیدوساله دیگه خوب نمی شه امسال هم خراب شد ولی ریحون و شاهی خیلی خوب می شه ریحونم هم هنوز ریحون داره این ماه رمضونی هروقت سبزی نداشتم رفتیم از اونا کندیم و خیلی خوب می شه یه خوبی ریحون اینه که هرچی بیشتر ازش بکنی بهتر رشد می کنه من همیشه از سر (بالای ریحونا ) می کنم دورش شروع به رشد می کنه انشااله اگه بتونم عکسشون رو هم براتون می ذارم .
    (ziba) این نوشته را پسندیده.
    موفقیت نصیب افراد خواب آلود نمی شود. مثل دانمارکی

مدیر انجمن
    p_mahnoosh آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    817
    پسند کرده
    520

نقل قول نوشته اصلی توسط cma
    سلام خانوما . خونه ما جايي شبيه آپارتمانه . البته زيرزمينه ولي روشنه نور کافي داريم ولي آفتاب نه - فقط در يک اتاقمون - . در بخش گياهان آپارتماني پرسيدم کسي جواب نداد . ميشه با اين شرايطي که گفتم سبزي خ.ردن کاشت ؟ عاشقشم . هر کي تو خونش داره خيلي هوس ميکنم .
    ميخام اين گلدانهاي پهن بخرم . چه سبزي اي بايد کاشت ؟
    سیما جون ، سبزی خوردن به آفتاب زیاد احتیاج داره .فکر نمی کنم بدون آفتاب امکان داشته باشه. توی گلدون هم میشه سبزی کاشت ،من خودم توی گلدون سبزی کاشتم ولی به خوبی باغچه نمی شه. رشدش تو باغچه بیشتره.

هیچ اتفاقی در دنیا اتفاقی نیست.

sara_nice آواتار ها
    ملودی
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    1
    پسند کرده
    0

Lightbulb Re: چگونه سبزیجات را بکاریم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط حنانه
    توی حیاط خونه مامانم یه بوته بادمجان کاشتیم که یه گل داده ویه درخت زیتون که 3ساله که داره زیتون سیاه میده وچند بوته فلفل که گل وفلفل دادند وتره وریحون بوته گوجه هم که خشک شد
    بوته فلفل با میوه روش

بوته بادمجان

درخت زیتون

اینم ریحون

سلام عزیزم یه سوال پس چرا فلفل های باغچه ما فقط گل دادن بعدش از فلفل دیگه خبری نبود!!!
    برقص، عشق بورز،بخوان،زندگی کن

gole bahar narenj قبل از تغییرات

مدیر انجمن
    bahargol آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2404
    پسند کرده
    2855

خودم سوال خودم رو جواب میدم..
    به این دلیل که اب زیاد بهشون میدادم ..تبدیل به علف و گل شده بودند...دلم میسوخت هر روز بهشون با اب پاش اب میدادم

نقل قول نوشته اصلی توسط bahargol
    مامان گلیها .کسی میدونه چرا امسال شاهی های من بعد از اینکه 10 سانت رشد دارند تبدیل به علف میشوند....
    آینده به کسی تعلق دارد که میداند چگونه منتظر نشیند.

صفحه 1 از 104 123411 ... آخرینآخرین
  • گروه تولیدی مرادی