نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree9Likes

موضوع: شناخت میهن و فرهنگمان

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 12
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
 1. #1
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۱۰/۰۶
  نوشته ها
  11
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  1
  پسند کرده
  0

  شناخت میهن و فرهنگمان

  سورنا، سردار بزرگ ايراني


  سورنا يکي از سرداران بزرگ و نامدار تاريخ است که سپاه ايران را در نخستين جنگ با روميان از سوي اشک سيزدهم پادشاه دلاور اشکاني فرماندهي کرد و رومي ها را که تا آن زمان قسمتي از ارمنستان و آذربادگان را تصرف کرده بودند، با شکستي سخت و تاريخي روبه رو ساخت.

  «ژول سزار» و «پومپه» و «کراسوس» سه تن از سرداران بزرگ روم بودند که کشورهاي پهناوري را که به تصرف اين دولت درآمده بود، اداره مي کردند. «کراسوس» فرمانرواي شام (سوريه) بود و براي گسترش دولت روم در آسيا، سوداي چيرگي بر ايران و سپس هند را در سر مي پروراند و سرانجام با حمله به ايران اين نقشه خويش را عملي ساخت.

  «کراسوس» با سپاهي مرکب از 42 هزار نفر از لژيون هاي ورزيده روم به سوي ايران روانه شد. ارد پادشاه ايران که خود در شرق ايران در حال جنگ با مهاجمان بود، يکي از فرماندهان بسيار باهوش و شجاع خود به نام سورنا را به جنگ رومي ها فرستاد.

  نبرد ميان دو کشور در سال 53 در جلگه هاي ميان رودان (بين النهرين) و در نزديکي شهر کاره (Carrhae) «حران» روي داد. سورنا با يک نقشه نظامي ماهرانه و به ياري سواران پارتي که تيراندازان چيره دستي بودند، توانست يک سوم سپاه روم را نابود و دستگير کند.

  «کراسوس» و پسرش «فابيوس» در اين جنگ کشته شدند و تنها شمار اندکي از رومي ها موفق به فرار شدند. جنگ حران که نخستين جنگ ميان ايران و روم به شمار مي رود، داراي اهميت بسيار در تاريخ است زيرا رومي ها پس از پيروزي هاي پي درپي براي نخستين بار در جنگ شکست بزرگي خوردند و اين شکست بر قدرت آنان در دنياي آن روز سايه افکند و نام ايران و دولت پارت را بار ديگر در جهان پرآوازه کرد. دولت روم در پيشرفت مرزهاي خود در شرق با سد نيرومند ايراني روبه رو شد و از آن زمان به بعد گسترش و توسعه آن دولت در آسيا پايان پذيرفت.
  به نام اهورا مزدا، خدای یگانۀ هستی و گیتی،آفریننده انسان و انسانیت 2. #2
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۱۰/۰۶
  نوشته ها
  11
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  1
  پسند کرده
  0

  Re: اگر میخواهی میهن و فرهنگمان را بشناسی بیا تو

  گذری بر زندگی شگفت انگیز و میهن پرستانه بابك خرم*دين

  خَرَّم در زبان پارسي هر چيزي است كه خوشي و شادي و لذت را براي انسان فراهم آورَد. اينكه بهار و باغ و بوستان را خُرَّم گوئيم به اين دليل است كه مايه*ي شادي و نشاط*اند. واژه دین از دَینه اوستایی می باشد که به معنی وجدان انسان معروف است . خُرَّم*دين، و بصورت امروزينش دينِ خُرَّم بمعناي ديني است كه در کنار انسان ساز بودنش مايه*ي شادي و خوشي مردمان شود . تعريف دين به اين مفهوم در جاي*جاي گاتاي زرتشت آمده است، مؤلف كتاب البدء والتاريخ درباره پيروان زرتشت ميگويند: هرچه انسان خرمي بيشتري بطلبد اندوه اهريمن بيشتر ميشود و اهريمن بيشتر درصدد جنگيدن با انسان برمي*آيد ؛ و در تعريف عقايد خرم*دينان مينويسد كه آنها هرچه باعث شادي و لذت باشد و طبيعت انسان به آن علاقه داشته باشد و زياني به كسي نرساند را مباح ميدانند . نهضت حق طلبانه خرم دینان را می توان نهضتی بزرگ در تاریخ ایران دانست . زیرا روحیه ملی و ضد بیگانه را در ایران زمین گسترش داد .

  معنی واژه بابک در واژه نامه پهلوی - اوستایی استاد بهرام فره وشی از پاپک گرفته شده است که پدر عزیز و کوچک معنی می دهد . یکی از بزرگان سرزمین ایران از نیای ساسان نیز بوده است . متاسفانه عده ای از پانترکهای بی سواد دست به جعل نام این بزرگ مرد ایران زده اند و در سایتهای خود از او به عنوان قهرمان ترکان نام می بردند و او را از ترکستان و مغولستان که سرزمین ترکها می باشد خوانده اند . ولی خوشبختانه نام و معنی وی صددرصد ایرانی است و این حرکات فقط کوته فکری – عدم آگاهی و تفکری متحجرانه از آنها را برای ما نمایان می سازد . پاپک خرمدین از سرزمین آریایی مادهای آذربایجان کجا و بای بک ساختگی عده بچه تجزیه طلب از نوادگان وحشی چنگیز خان مغول کجا ؟!؟!؟

  بابك از نژادی ایرانی و مسکنش آذرآبادگان بود، گويا مسلمانش كرده بودند و نام عربيش حسن بود. جنبشي كه بابك در ایران آغاز كرد و رسما نام جنبش خرم*دينان برخود داشت، يك ايدئولوژي مشخصي را مطرح میكرد كه هدفش براندازي نهائي سلطه*ي عرب - برقراري مساوات انساني در ايران - تأمين خوشيي براي همگان و بازگشت به شکوه و عظمت ایران باستان بود. ابن حزم مينويسد كه ايرانيان ازنظر وسعت ممالك و فزوني نيرو برهمه*ي ملتها برتري داشتند، به همین جهت لقبِ آزادگان را ممالک دیگر برای ایرانیان برگزیدند . چون دولت باشکوه و سترگ ساسانی بر اثر نبردهای طولانی با امپراتوری روم و هجوم تازیان جنگجو برافتاد و عرب كه نزد آنها دونپايه*ترين قوم جهان بود برآنها مسلط گرديد اين امر بر ملت ایران گران آمد و خود را با مصيبتي تحمل*نشدني روبرو يافتند، و برآن شدند كه با راههاي مختلف به جنگ با اعراب برخيزند. ازجمله رهبران آزادی بخش و ملی ایران میتوان سنباد، مقنع، استادسيس، بابك و ديگران را نام برد . دولت ساسانی که نیز که در سالهای پایانی عمرش به سر می برد بدون شک اگر با حمله اعراب روبرو نمی گشت با قیامهایی ملی همچون زمان پارتیان تغییر سلسله می دادند و حکومتی قوی تر و جدید به صورتی کاملا ایرانی روی کار می آمد همانگونه که پارتیان بر ضد سلوکیان یونانی در ایران قیام کردند و دست بیگانگان را از این سرزمین برچیدند و سلسله قدرتمند شاهنشاهی پارتی را برقرار نمودند

  نام خرم*دين كه به پاخاستگانِ ايراني براي اين جنبش برگزيده بوده*اند به روشني نشان ميدهد كه اين يك جنبش مزدكي بوده و همه*ي شعارها و برنامه*هاي مساوات*طلبانه و ضد بهره*كشي مزدك را دنبال ميكرده است. خود مزدک در تاریخ دینی که ادعای پیامبری آن را می کرد از زرتشت گرفته بود و با تغییراتی می خواست آن را به روز کند ولی چون در برابر دین بهی که دارای پایه های بسیار کهن بود قدرتی نداشت نتوانست گسترش یابد . ابن حزم تصريح ميكند كه خرم*دينانِ پيرو بابك يك فرقه*ي مزدكي بودند . اساس تعاليم مزدك برآن بود كه مردم بايد هم دراين دنيا و هم دردنياي ديگر به سعادت و شادمانی دست يابند؛ يعني هم دراين دنيا با كسب وكار وكشاورزي و صنعتْ براي خودشان بهشت بسازند، و هم با انجام كارهاي نيكو و خودداري از كارهاي بد رضايت خدا را حاصل كنند تا درآخرت به بهشت بروند. نيك در تعاليم مزدك عبارت بود ازگفتار وكرداري كه به خود يا ديگري منفعتي برساند و سعادتي فراهم آورَد؛ و بد عبارت بود ازگفتار يا كرداري كه به خود يا ديگران آسيب و گزند وارد آورد يا سبب محروميت شود. ابن*النديم در وصف يكي از ايرانيانِ مزدكي مقيم بغداد به نام خسرو ارزومگان كه ويرا پيرو مذهبي شبيه مذهب خرم*دينان ناميده، مينويسد كه به پيروانش دستور ميداد بهترين لباسها بپوشند، و خودش نيز بهترين لباسها مي*پوشيد و به آن افتخار ميكرد .

  مركز فعاليت بابك در آذربايجان بود ولی نهضتش در تمامی شهرهای ایران مشغول به فعالیت بود . جماعات بزرگي از عربها پس از یورش سپاه اسلام در شهرها و روستاهايش آذرآبادگان اقامت گرفته بودند. هدف او از ميان بردن سلطه*ي اربابانِ عرب بود كه نزديك به دوقرن مردم ایران را تاراج ميكردند. قبايل عرب همراه با فتوحات عربي به درون آذربايجان و دیگر شهرهای ایران سرازير شدند. بلاذري درباره*ي سرازير شدنِ عربها به آذربايجان در زمان عثمان و امام علي، مينويسد بسياري از عشاير عرب از بصره وكوفه و شام به آذربايجان سرازير شدند و هرگروهي برهرچه از زمين توانست دست يافت و مصادره كرد، و بعضي*شان زمينهائي را از عجمها خريدند و روستاهائي نيز به اين عشاير واگذار شد، و مردم اين روستاها به مُزارعينِ اينها تبديل شدند .

  آغاز نهضت بابك در ایران را سال ١٩٤خ ذكر كرده*اند. در مدت كوتاهي سراسر روستائيان نيمه*ي غربي ايران و جنوب ایران به نهضت خرم*دينان پيوستند. طبري مينويسد كه مردم روستاهاي نواحي اصفهان و همدان و ماهسپيدان و مهرگان*كدك و جز اينها نيز به دين خرم*دينان درآمدند . نخستين درگيري ناكامِ سپاهيان دولت عباسي و بابك درسال ١٩٨خ گزارش شده و خبر از شكست سپاه عباسي مي*دهد. دومين درگيري ناكامِ سپاه عباسي و بابك درسال ٢٠٠خ بود كه بخش اعظم سپاهيان عباسي را بابك در غربِ ايران- نزديكي*هاي همدان- كشتار كرد. اعزام نيروهاي عباسي به جنگ بابك درسراسر سالهاي ٢٠٠- ٢٠٦خ تكرار شد و هربار از بابك شكست يافتند. در سال ٢٠٣خ در دو نبرد بزرگ، دوتن از فرماندهان برجسته*ي دولتِ عباسي به قتل رسيدند؛ و يك فرمانده برجسته نيز شكست يافته فرار كرد. در سال ٢٠٦خ يك افسر برجسته*ي عرب با سِمَتِ والي آذربايجان اعزام شد و سپاه بزرگي در اختيارش نهاده شد تا به*كار بابك پايان دهد. اين مرد نزديك به دوسال با بابك درگير بود، و در خردادماه ٢٠٨خ دركنار روستاي بهشتاباد كشته شد و بخش اعظم سپاهش قتل عام شدند

  خليفه*ي عباسي در اواسط تابستان ٢١٢خ چندين لشكر به غرب ايران فرستاد، كه به گزارش طبري شصت هزار تن از روستائيان ناحيه*ي همدان را قتل عام كردند، ولي بابك توانست شكستهاي سختي بر اين نيروها وارد سازد و با تلفات و این متجاوزان را با شكست به بغداد برگرداند. به دنبال اين شكستها، خليفه تصميم گرفت كه امر مقابله با بابك را به يك افسرِ مانوي مذهبِ نومسلمان ايراني معروف به افشين ، از خاندان ساسانی واگذارد. افشين چندي پيش براي سركوب شورشهاي مصر اعزام شده بود و مأموريتش را به نحوي بسيار پسنديده انجام داده بود و هنوز در مصر بود. اورا خليفه فراخوانده به مقابله*ي خرم*دينان گسيل كرد. افشين درناحيه*ي همدان مستقر شد و در غرب و مركزِ ايران از همدان و آذربايجان تا اصفهان و ري، با بزرگان روستاها مذاكراتي انجام داد و وعده های دروغین برای متفرق کردن آنها از کنار بابک به آنان داد كه به ظاهر برآورنده*ي خواسته*هاي روستائيان بود .
  افشين پس ازآنكه اوضاع غرب ايران را در خلال يك*سال و نيم با سیاست ضد ایرانی و در جهت حمایت از اعراب و تهديد و هداياي نقدي (كه به دهخدايان ميداد) آرام كرد، براي به دام افكندنِ بابك نقشه چيد. كارواني با محموله*ي امداد مالي و غذائي از بغداد عازم اردبيل شد تا به دژي كه محل استقرار سپاهيان خليفه بود تحويل دهد. بابك بي*خبر از دامي كه افشين برايش چيده بود، تصميم گرفت كه راه را برآن كاروان بربندد و محموله*هايش را تصاحب كند. افشين شبانه بدون سروصدا و بدون نواختن كوس و كَراناي (شيپور جنگي)، در نزديكيهاي دژ موضع گرفت؛ زيرا يقين داشت كه بابك براي تصرف دژ خواهد آمد. بابك ابتدا يك قرارگاه كوچكِ سپاهيان خليفه بر سرراهش را مورد حمله قرار داد و افرادش را كشت، آنگاه به كنار دژ رفته به افرادش استراحت داد كه روز ديگر به دژ حمله كنند. دراين هنگام افشين براو شبيخون زد. گويا همه*ي افرادي كه همراه بابك بودند كشته شدند، ولي بابك جان سالم ماند (زمستان سال ٢١٤خ). افشين پس ازآن به برزند برگشت و آنجا اردو زد تا با ادامه دادن تماس با كلانترانِ روستاها كار پراكنده كردن بقاياي هواداران روستائي بابك در ایران را دنبال كند .

  از اوائل سال ٢١٥خ منطقه*ي نفوذ بابك كه سابقا به همدان و اصفهان و ري ميرسيد، ازحد مناطق كوهستاني هشتادسر در آذربايجان فراتر نميرفت. افشين پس از برگزاري مراسم نوروز و سيزده به*در براي حمله به بابك آماده شد. نخستين حمله*ي او به هشتادسر با شكست مواجه شد. پس ازآن در سراسر ماههاي اين سال چندين حمله به هشتادسر صورت گرفت كه همه ناكام ماند. داستان اين نبردها را طبري با استفاده از آرشيو گزارشهاي كتبي به تفصيل دقيقي درحجم حدود ٣٠ صفحه ذكر كرده است كه همه خبر از رشادتهاي بيمانندِ بابك و يارانش ميدهد .  در بهار سال ٢١٦خ سپاه امدادي خليفه با سي ميليون درهم كمك مالي به بَرزَند رسيد؛ و افشين حملاتش به بابك را ازسر گرفت. افشين ابتدا به كلان*رود منتقل شده درآنجا اردو زد و برگرد خويش خندق كشيد. به زودي يك لشكر بابك تحت فرمان آذين- برادرِ بابك- به سوي كلان*رود حركت كرد. نبرد سپاهيان افشين و بابك در يكي ازدره*هاي تنگ كوهستاني درگرفت، كه تفاصيل آن*را طبري ذكر كرده ولي نتيجه*ي آن را معلوم نميدارد. ازآنجا كه اين تفاصيل از روي سند كتبي گزارش افشين نوشته شده، ميتوان پنداشت كه افشين اين بار نيز با شكست مواجه شده ولي شكست خود را در نامه*اش منعكس نكرده باشد. دراين ميان لشكرهاي امدادي پيوسته از بغداد ميرسيد. افشين پيشروي آهسته در گذرگاههاي كوهستاني به سوي قرارگاه بابك را ادامه داد. او بر هركدام از گذرگاههاي استراتژيك دست مي*يافت دژي بنا ميكرد و پيرامونش را خندقي ميكشيد و لشكري درآن مي*گماشت تا تحركات احتمالي روستائيان منطقه را زير نظر بگيرد. بدين ترتيب افشين به قرارگاه بابك در منطقه*ي بذ در کلیبر نزديك شد. ازاين به بعد نام بخاراخدا از فئودالهاي بزرگِ ايراني*تبارِ سغد بعنوان يكي از فرماندهان برجسته*ي سپاه افشين به ميان مي*آيد. استقرار افشين برفراز يكي از بلنديهاي مشرف بر بذ دركنار رودرود ماهها بطول انجاميد. بابك دسته*جات مسلحش را به گذرگاههاي كوهستاني ميفرستاد تا دسته*جات افشين را به دام افكنند، و خودش در قرارگاهش در برابر ديدگان افشين موضع گرفته بود و همه*روزه جشن شادي برپا ميكرد و افرادش ناي و دهل ميكوفتند و پايكوبي ميكردند و سرود ميخواندند و افشين خائن به ایران را به استهزاء ميگرفتند. دريكي از روزها بابك مقاديري خيار و سبزيجات و هندوانه براي افشين هديه فرستاد و به او پيام داد كه مي*بينم شما جز كُماچ و شوربا چيز ديگري براي خوردن نداريد؛ دلم برايتان ميسوزد و اميدوارم اين هدايا دلتان را نيز نسبت به ما نرم كند . افشين كه ميدانست هدف بابك ازاين كار برآورد نيروي او باشد سردسته*ي اين مأموران را با گروهي از افرادش فرستاد تا سه خندق بزرگ و ديگر خندقها را بازديد كند و خبرش را براي بابك ببرد، شايد بابك دست از مقاومت برداشته و تسليم شود .

  در شهريورماه ٢١٦خ و زماني كه روستائيان سرگرم كار در مزارع و باغستانها بودند، حمله*ي افشين به شهر بذ (مركز بابك) با سپاهی عظیم آغاز شد. چون افشين به نزديكي بذ رسيد و بابك فقط سرداران خود را در کنارش دید راهی به جز فریب افشین خائن ندید . به همین جهت شخصی به نزد او فرستاده پيام داد كه چنانچه او تعهد بسپارد كه به وي و مردانش آسيب نرسد، شهر را به او تسليم خواهد كرد. افشين پاسخ مساعد داد و بابك شخصا از دژ بيرون آمد تا با افشين مذاكره كند. افشين نيز وقتي دانست كه بابك درحال نزديك شدن به اواست به طرف او رفت. چون بابك و افشين در فاصله*ئي ازهم قرار گرفتند كه ميتوانستند صداي يكديگر را بشنوند، بابك به او گفت: حاضرم كه تسليم شوم ولي مهلت ميخواهم كه خود را آماده كنم. افشين گفت: چندبار به تو گفتم كه بيا و تسليم شو، ولي قبول نكردي. اكنون نيز دير نيست، اگر امروز تسليم شوي بهتر از فردا است. بابك گفت: من تصميم خودم را گرفته*ام و تسليم ميشوم؛ ولي بايد تعهدنامه*ي كتبي خليفه را برايم بياوري تا اطمينان يابم كه چنانچه تسليم شوم نه به خودم و نه به افرادم گزندي نخواهد رسيد. افشين به او قول داد كه چنين خواهد كرد .


  ولي بابک که افشین را فردی خائن و ضد ایرانی می دانست افشین را فریب داده بود و در اندیشه پیروزی در جنگ بود . در همان لحظاتي كه بابك با افشين درحال مذاكره بود و به افسرانش پيام فرستاده بود كه دست از نبرد بكشند تا به ظاهر با افشين به نتيجه برسد، تيپهاي سپاه افشين وارد شهر بذ شدند وآتش در شهر افكندند و شهر را ويران کردند . گروهي به فراز كاخ بابك رفتند تا پرچم اسلام برافرازند. گروههاي بسياري در كوچه*ها در حركت بودند وآتش به خانه*ها مي*افكندند و شهرها را ویران کردند و خبر این جنایات بر بابك رسید و سریعا محل مذاكره را ترك كرده به شهر برگشت شايد بتواند شهر را نجات دهد. ولي دير شده بود. كشتار و تخريب و نفرت*افكني و آتش*زني تا پايان روز ادامه يافت، كليه*ي مدافعان شهر به قتل آمدند، و افراد خانواده*ي بابك دستگير شده به نزد افشين فرستاده شدند. درپايان روز كه سپاه افشين به خندقشان برگشتند، بابك و مرداني كه همراهش بودند به شهر وارد شدند و پس از ديدن ويرانيها از شهر رفته در دره*ئي دركنار هشتادسر مخفي شدند. روز ديگر نيز به روال همانروز تخريب و آتش*زني ازسر گرفته شد و اين كار تا سه روز ادامه داشت تا شهر به*كلي سوخت و اثري ازآبادي برجا نماند .
  افشين به همه*ي كلانتران روستاهاي اطراف، ازجمله به ديرها و كليساهاي مسيحيان كه در همسايگي آذربايجان درخاك ارمنستان بودند نامه نوشت كه هرجا از بابك خبري به دست آورند به او اطلاع دهند و پاداش نيكو دريافت كنند. بابك با دوبرادرش و مادر و همسرش گل*اندام راهی جنگلهای ارمنستان و آران شدند. كساني به افشين خبر دادند كه بابك و چندتن از يارانش در يك دره*ي پردرخت وگياه درمرز آذربايجان وارمنستان مخفي است. افشين برگرداگرد آن دره دسته*جات مسلح مستقر كرد تا از هرراهي كه بيرون آيد دستگيرش كنند. او ضمنا امان*نامه*ي خليفه را كه ميگفت درآن روزها رسيده به افرادِ بابك كه اسيرش بودند نشان داد، و به يكي از برادرانِ بابك و چندتني از كسانش كه اجبارا تسليم شده بودند سپرد وگفت: من انتظار نداشتم كه به اين زودي نامه*ي خليفه برسد، و اكنون كه رسيده است صلاح را درآن ميدانم كه براي بابك بفرستم. او ازآنها خواست كه نامه را برداشته براي بابك ببرند و راضيش كنند كه بيايد و خود را تسليم كند. آنها گفتند كه محال است بابك تن به تسليم دهد؛ زيرا كاري كه نمي*بايست اتفاق مي*افتاد اكنون اتفاق افتاده و جائي براي آشتي باقي نمانده است. افشين گفت: اگر اين*را برايش ببريد او شاد خواهد شد . سرانجام دوتن از یاران بابك حاضر شدند نامه را ببرند. پسر بابك نامه*ئي همراه اينها خطاب به پدرش نوشته به او اطلاع داد كه اينها با امان*نامه*ي خليفه به نزدش آمده*اند و او صلاح را درآن ميداند كه وي خود را تسليم كند . چون فرستادگان به نزد بابك رسيدند بابك به آنها و به پسرش كه نامه به وي نوشته بود دشنام داد و گفت اگر اين جوان پسر من بود بايد مردانه ميمُرد نه اينكه خودش را به دشمن تسليم ميكرد . به آن دونفر نيز گفت كه شما اگر مرد بوديد نبايد اكنون زنده مي*بوديد تا پيام دشمن را به من برسانيد؛ زيرا مردن در مردي بهتر است از لذتِ زندگي چهل*ساله در نامردي . سپس يكي ازآنها را دردم كشت و ديگري را با همان امان*نامه*ي خليفه باز فرستاد، و گفت به پسرم بگو كه حيف ازنام من كه برتواست. اگر زنده بمانم ميدانم با تو چه كنم .

  بعد ازآن بابك دريكي از روزها با همراهانش ازدره خارج شده به سوي ارمنستان به راه افتاد. افراد افشين كه از بالا نگهباني ميدادند آنها را ديده تعقيب كردند. بابك و همراهانش به چشمه*ساري رسيدند و ازاسب پياده شدند تا استراحت و تجديد نيرو كنند و غذائي بخورند. افراد تعقيب*كننده برآن بودند كه بابك را غافلگير كنند، ولي هنوز به نزد بابك نرسيده بودند كه بابك وجودشان را احساس كرده خود را برروي اسب افكند و ازجا درپريد. سواران تعقيبش كردند. زن و مادر و يك برادر بابك دستگير شدند. بابك وارد خاك ارمنستان شد و چون خسته وگرسنه بود به يك مزرعه رفت كه چيزي بخرد. سرانِ آن روستا نيز مثل ديگر روستاها پيام افشين را دريافته بودند، و ميدانستند كه اگر بابك را تحويل دهند جائزه دريافت خواهند كرد. يكي از كشاورزان با ديدن بابك كه رخت برازنده دربر داشت و سوار براسبي نيكو بود وشمشيري زرين حمايل كرده بود، گمان كرد كه او شايد بابك باشد. لذا خبر به كشيش روستا برد. كشيش چند نفر را برداشته به سرعت خودش را به بابك رساند كه درحال غذا خوردن بود. او به بابك تعظيم كرده دستش را بوسيده گفت: من از دوستداران توام، و ازتو ميخواهم كه به مهماني به خانه*ام بيائي. دراين روستا و اطراف آن همه*ي كشيش*ها دوستدار توهستند و اگر با ما باشي آسيبي به تو نخواهد رسيد . بابك كه خسته و درمانده بود، فريب احترامها و وعده*هاي كشيش را خورد و همراه او وارد خانه*اش شد. كشيش از همانجا شخصی را به نزد افشين فرستاد تا به وي اطلاع دهند كه بابك درخانه*ي اواست. افشين يكي از افرادش را به نزد كشيش فرستاد تا بابك را شناسائي كند و نسبت به درستي پيام كشيش اطلاع يابد. كشيش به فرستاده*ي بابك رخت طباخان پوشاند، و وقتي آن مرد سيني غذا را براي بابك و كشيش برد بابك ازكشيش پرسيد: اين مرد كيست؟ كشيش گفت: ايراني است و مدتي پيشتر مسيحي شده و به ما پيوسته در اينجا زندگي ميكند. بابك با مرد حرف زد و پرسيد اگر مسيحي شده چه ضرورتي داشته كه اينجا باشد. مرد گفت: من از اينجا زن گرفته*ام. بابك به شوخي گفت: ازمردي پرسيدند ازكجائي؟ گفت: ازآنجا كه زن گرفته*ام .

  به*هرحال كشيش به افشين پيام داد كه دودسته*ي مسلح را به نقطه*ي مشخصي بفرستد، و روزي را نيز مقرر كرد كه بابك را به بهانه*ي شكار به آنجا خواهد بُرد. اين عمل براي آن بود كه او نميخواست بابك را در خانه*اش تحويل مأموران افشين بدهد، زيرا ازآن ميترسيد كه بابك زنده بماند و دوباره جان بگيرد و ازاو انتقام بكشد. طبق قراري كه در پيامش به افشين داده بود، كشيش يكروز به بابك گفت: چند روزي است كه درخانه نشسته*اي و ميدانم كه ازاين حالت دلگير و خسته*اي. اگر تمايل داري من زميني دارم كه آهوان بسياري درآنجا يافت ميشوند، و چندتا باز شكاري نيز دارم كه گاه آنها را با خود به شكار مي*برم. بيا فردا به شكار برويم . بابك درخلال چند روزي كه مهمان كشيش بود ازاو و اطرافيانش رفتارهاي نيكي ديده و كاملا به او اعتماد يافته بود. افشين دودسته*ي مسلح از افراد برجسته*اش را همراه دو افسر از خاندان ايراني سُغد به نامهاي پوزپاره و ديوداد به محلي كه كشيش تعيين كرده بود فرستاد تا كمين كنند و درلحظه*ي مناسب برسر بابك بتازند و دستگيرش كنند. بابك در روز مقرر همراه كشيش به شكار رفت ولي خودش شكارِ پوزپاره و ديوداد گرديد. وقتي بازداشتش كردند و دستهايش را ازپشت مي*بستند، رو به كشيش كرده به او دشنام داد و گفت: مردك! اگر پول ميخواستي من ميتوانستم بيش ازآنچه اينها به تو خواهند داد بدهمت. مطمئنم كه مرا به بهاي اندك فروخته*اي .

  روزي كه قرار بود بابك را وارد برزند (اقامتگاه افشين) كنند، افشين مردم شهر و بسياري از مردم روستاهاي دور و نزديك را در ميدانِ بزرگي در بيرون شهر در دوسو گرد آورد و ميانشان فاصله*ي كافي گذاشت تا بابك بگذرد و همه به او بنگرند و بدانند كه كارِ بابك تمام است. ساعتي كه بابك را در زنجيرهاي گران از ميان دوصفِ مردم ميگذراندند، شيون زنان وكودكان بلند شد كه براي رهبر محبوبشان ميگريستند و برسر وسينه ميزدند. افشين با صداي بلند خطاب به زنهاي شيون*كننده گفت: مگر شما نبوديد كه ميگفتيد بابك را دوست نداريد؟ زنان با شيون جواب دادند: او اميد ما بود و هرچه ميكرد براي ما ميكرد . برادر بابك نيز مثل بابك نزد يكي از كشيشان پنهان شده بود. ويرا نيز آن كشيش به مأموران افشين تحويل داد .

  موضوع بابك چنان براي خليفه بااهميت بود كه وقتي خبر دستگيريش را شنيد جايزه*ي بزرگي براي افشين فرستاد و به او نوشت كه هرچه زودتر ويرا به پايتخت ببرد. فرستادگان خليفه همه*روزه به آذربايجان اعزام ميشدند تا با افشين درتماس دائم باشد و او بداند كه چه وقت و چه ساعتي افشين و بابك به پايتخت خواهند رسيد؛ و برفراز تمام بلنديهاي سرراه و دركنار جاده ديدبان گماشت تا هرگاه افشين را ببينند به يكديگر جار بزنند و همچنان اين جارها تكرار شود تا به خليفه برسد. او همه*روزه هيئتي را همراه با هدايا و اسب و خلعت به نزدِ افشين ميفرستاد تا قدرداني از خدمت افشين را به بهترين وجهي نشان داده باشد. افشين در ديماه ٢١٦خ با شوكت و شكوه بسيار زيادي وارد پايتخت خليفه گرديده به كاخي رفت كه به خودش تعلق داشت و بابك را نيز درآن كاخ زنداني كرد. چون هوا تاريك شد و مردم به خواب رفتند، خليفه به يكي از محرمانش مأموريت داد تا بطور ناشناس به نزد بابك برود و اورا ببيند و بيايد اوصافش را به او بگويد. آن مرد چنان كرد، و افشين وي*را بعنوان مأمور حامل آب به اطاقي برد كه بابك درآن زنداني بود. خليفه وقتي اوصاف بابك را ازاين محرم شنيد، براي اينكه بابك را ببيند و بداند اين مرد چه عظمتي است كه ٢٢ سال مبارزاتِ مداوم و خستگي*ناپذيرش پايه*هاي دولتِ اسلامي را به لرزه افكنده است، نيم*شبان برخاسته رخت ساده برتن كرد و وارد خانه*ي افشين شده بطور ناشناس وارد اطاق بابك شد و بدون آنكه حرفي بزند يا خودش را معرفي كند، دقايقي دربرابر بابك برزمين نشست و چراغ دربرابر چهره*اش گرفته به او نگريست .

  بامداد روز ديگر خليفه با بزرگان دربارش مشورت كرد كه چگونه بابك را درشهر بگرداند و به مردم نشان بدهد تا همه بتوانند ويرا ببينند. بنا بر نظر يكي از درباريان قرار برآن شد كه ويرا سوار بر پيلي كرده در شهر بگردانند. پيل را با حنا رنگ كردند و نقش و نگار برآن زدند؛ و بابك را در رختي زنانه و بسيار زننده و تحقيركننده برآن نشاندند و درشهر به گردش درآوردند. پس ازآن مراسم اعدام بابك با سروصداي بسيار زياد با حضور شخص خليفه برفراز سكوي مخصوصي كه براي اين كار دربيرون شهر تهيه شده بود، برگزار شد. براي آنكه همه*ي مردم بشنوند كه اكنون دژخيم به بابك نزديك ميشود و دقايقي ديگر بابك اعدام خواهد شد، چندين جارچي در اطراف و اكناف با صداي بلند بانگ ميزدند نَوَد نَوَد اين اسمِ دژخيم بود و همه اورا ميشناختند .


  ابن الجوزي مينويسد كه وقتي بابك را براي اعدام بردند خليفه دركنارش نشست و به او گفت: تو كه اينهمه استواري نشان ميدادي اكنون خواهيم ديد كه طاقتت دربرابر مرگ چند است! بابك گفت: خواهيد ديد. چون يك دست بابك را به شمشير زدند، بابك با خوني كه از بازويش فوران ميكرد صورتش را رنگين كرد. خليفه ازاوپرسيد: چرا چنين كردي؟ بابك گفت: وقتي دستهايم را قطع كنند خونهاي بدنم خارج ميشود و چهره*ام زرد ميشود، و تو خواهي پنداشت كه رنگ رويم از ترسِ مرگ زرد شده است. چهره*ام را خونين كردم تا زرديش ديده نشود . به این ترتیب دستها و پاهاي بابك را بریدند . چون بابك برزمين درغلتيد، خليفه دستور داد شكمش را بدرد. پس از ساعاتي كه اين حالت بربابك گذشت، دستور داد سرش را از تن جدا كند. پس ازآن چوبه*ي داري در ميدان شهر سامرا افراشتند و لاشه*ي بابك را بردار زدند، و سرش را خليفه به خراسان فرستاد .


  آخرین گفتار بابک ( به نوشته کتاب حماسه بابک اثر نادعلی همدانی ) :

  تو این معتصم خیال مکن که با کشتن من فریاد استقلال طلبی ایرانیان را خاموش خواهی کرد . نه ! این حماقت است اگر فکر کنی چون افشین وطن فروش را با زر خریده ای میتوانی ایرانیان را اسیر کنی . من مبارزه ای را آغاز کرده ام که ادامه خواهد داشت .من لرزه ای بر ارکان حکومت عرب انداخته ام که دیر یا زود آن را سرنگون خواهد نمود . تو اکنون که مرا تکه تکه میکنی هزاران بابک در شمال و شرق و غرب ایران ظهور خواهد کرد و قدرت پوشالی شما پاسداران جهل و ستم را از میان بر خواهد داشت ! این را بدان که ایرانی هرگز زیر بار زور و ستم نخواهد رفت و سلطه بیگانگان را تحمل نخواهد کرد .

  من درسی به جوانان ایران داده ام که هرگز آنرا فراموش نخواهند کرد . من مردانگی و درس مبارزه را به جوانان ایران آموختم و هم اکنون که جلاد تو شمشیرش را برای بریدن دست و پاهای من تیز میکند صدها ایرانی با خون بجوش آمده آماده طغیان هستند .مازیار هنوز مبارزه میکند و صدها بابک و مازیار دیگر آماده اند تا مردانه برخیزند و میهن گرامی را از دست متجاوزان و یوغ اعراب بدوی و مردم فریب برهانند . اما تو ای افشین . . . در انتظار روزی باش که همین معتصمی را که امروز مانند سگانی در برابرش زانو میزنی و وطن ات را برای او فروختی در همین تالار و روی همین سفره سرت را از بدن جدا کند .

  مردی که به مادر خود ( میهن ) خیانت کند در نزد دیگران قربی نخواهد داشت و هیچکس به فرد خود فروخته اعتماد نخواهد کرد . و بدینسان نخست دست چپ بابک بریده شد و سپس دست راست او و بعد پاهایش و در نهایت دو خنجر در میان دنده هایش فرو رفت و آخرین سخنی که بابک با فریادی بلند بر زبان آورد این بود :

  " پاینده ایران "  روز اعدام بابک خرمدین و تکه تکه کردن بدنش در تاریخ 2 صفر سال 223 هجری قمری انجام گرفت که مسعودی در کتاب مشهور مروج الذهب این تاریخ را برای ایرانیان بسیار مهم دانسته است . اعدام بابك چنان واقعه*ي مهمي تلقي شد كه محل اعدامش تا چند قرن ديگر بنام خشبه*ي بابك یعنی چوبه*ي دار بابك در شهرِ سامرا كه در زمان اعدام بابك پايتخت دولت عباسي بود شهرت همگاني داشت و يكي از نقاط مهم و ديدني شهر تلقي ميشد . برادر بابك يعني آذين را نيز خليفه به بغداد فرستاد و به نايبش در بغداد دستور نوشت كه اورا مثل بابك اعدام كند. طبري مينويسد كه وقتي دژخيمْ دستها و پاهاي برادر بابك را مي*بُريد، او نه واكنشي از خودش بروز ميداد و نه فريادي برمي*آورد. جسد اين مرد را نيز در بغداد بردار كردند . بدين ترتيب كار بابك پس از ٢٢ سال پيروزي پي*درپي و وارد آوردن شش شكست بزرگ بر شش*تا از بهترين فرماندهان ارتش عباسي، و پس از اميدهاي فراواني كه روستائيان ايران به او بسته بودند، با توطئه*ي نماينده*ي عيسا مسيح و یک شاهزاده خائن ایرانی به پايان رسيد . تاريخ بداند كه مدعيان توليت دين در هردين و مذهبي دشمن توده*هاي تحت ستم و همدست زورمندانند، و اين امر منحصر به متوليان يك دين خاص نيست، بلكه كشيشان مسيحي نيز با همه*ي مدعاهائي كه ارائه ميكنند .

  امروزه ایرانیان آزاده از 10 تا 13 تیر ماه هر سال بر قلعه سر به فلک کشیده این سردار بزرگ گرد هم می آیند و مراسم زادروزش را گرامی می دارند . مردم ایران از شهرهای مختلف راهی کلیبر در شمال اهر می شوند .
  به نام اهورا مزدا، خدای یگانۀ هستی و گیتی،آفریننده انسان و انسانیت 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۱۲/۰۱
  نوشته ها
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0

  Re: اگر میخواهی میهن و فرهنگمان را بشناسی بیا تو

  سلام

  ami63 جان اکنون که این رسالت رو به عهده گرفتی که تاریخ کشور عزیزمون رو بشناسانی پس لطفا جانب بی طرفی رو رعایت کن و عادلانه روایت تاریخ کن

  در مورد بابک مطالبت و خواندم و متاسف شدم تحریف تاریخ ظلم به آیندگان است . لطفا امانت داران خوبی برای نسل های بعدی باشیم .
  اگر متولد 63 هستی این نکته رو بدان که من قبل از سال تولد شما به قلعه بابک در کلیبر رفته م و در جشن بزرگداشت بابک 10 الی 20 تیر ماه شرکت کرده ا و چندین کتاب و فیلم در مورد بابک خوانده و دیده ام ودر منطقه کلیبر روایت ایی رو که از سینه به سینه منتقل شده شنیدهام باید براتون متذکر بشم شما با نشر این زندگینامه در مورد بابک همان ظلمی رو در حق آن بزرگ مرد میکنید که افشین کرد .
  من به عنوان یک ترک و به عنوان یک ایرانی متعصب به کشورم تاکنون در مراسم یاد بود بایک به هیچ غیر ترک بر خورد نکردهام که به قدری بابک رابشناسد و ارزش دهد که آن روز در مراسم شرکت کند و هیچ کسی را باپرچم کشور آذربایجان ویاکشور ترکیه که بخواهداذربایجان را به کشور ترکیه و یا کشور آذربایجان ملحق کند ندیدهام . مهمانانی از کشور های دیگر داشتهایم ولی نه با ان نییت چون چنین اجازهای به کسی نمی دهیم .

  متاسفانه
  افرادبا فکر ضد ترک و ضد آذری شما مراسم زیبا و ارزشمند بابک را تحرف و ....... کردند.

  برای گذشتگان تاریخ نسازید بلکه با شجاعت از تاریخ واقعی درس بگیریم

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۸/۲۰
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  9
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  8
  پسند کرده
  0

  Re: اگر میخواهی میهن و فرهنگمان را بشناسی بیا تو

  با سلام
  خانمی خیلی ممنون که تاریخ کشورمان را باز گو می کنی من دوست دارم از تاریخ گذشته ایران اطلاعات بیشتری کسب کنم لطفاً اگر برایتان امکان دارد با ذکر منبع

  با تشکر

 5. #5
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۱۰/۰۶
  نوشته ها
  11
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  1
  پسند کرده
  0

  Re: اگر میخواهی میهن و فرهنگمان را بشناسی بیا تو

  نقل قول نوشته اصلی توسط آی نور
  سلام

  ami63 جان اکنون که این رسالت رو به عهده گرفتی که تاریخ کشور عزیزمون رو بشناسانی پس لطفا جانب بی طرفی رو رعایت کن و عادلانه روایت تاریخ کن

  در مورد بابک مطالبت و خواندم و متاسف شدم تحریف تاریخ ظلم به آیندگان است . لطفا امانت داران خوبی برای نسل های بعدی باشیم .
  اگر متولد 63 هستی این نکته رو بدان که من قبل از سال تولد شما به قلعه بابک در کلیبر رفته م و در جشن بزرگداشت بابک 10 الی 20 تیر ماه شرکت کرده ا و چندین کتاب و فیلم در مورد بابک خوانده و دیده ام ودر منطقه کلیبر روایت ایی رو که از سینه به سینه منتقل شده شنیدهام باید براتون متذکر بشم شما با نشر این زندگینامه در مورد بابک همان ظلمی رو در حق آن بزرگ مرد میکنید که افشین کرد .
  من به عنوان یک ترک و به عنوان یک ایرانی متعصب به کشورم تاکنون در مراسم یاد بود بایک به هیچ غیر ترک بر خورد نکرده ام که به قدری بابک رابشناسد و ارزش دهد که آن روز در مراسم شرکت کند و هیچ کسی را باپرچم کشور آذربایجان ویاکشور ترکیه که بخواهداذربایجان را به کشور ترکیه و یا کشور آذربایجان ملحق کند ندیده ام . مهمانانی از کشور های دیگر داشته ایم ولی نه با ان نییت چون چنین اجازهای به کسی نمی دهیم .

  متاسفانه
  افرادبا فکر ضد ترک و ضد آذری شما مراسم زیبا و ارزشمند بابک را تحرف و ....... کردند.

  برای گذشتگان تاریخ نسازید بلکه با شجاعت از تاریخ واقعی درس بگیریم


  ای نور عزیز

  هیچ ضدیتی با هیچ یک از اقوام ایرانی ندارم و از صمیم قلب خواهان اتحاد تمام اقوام ایرانی هستم.
  اینجا منظور ترکهای غیور ایرانی نبوده و نیست.
  من دقیقا 2 سال پیش این موضوع رو از اخبار ایران هم شنیدم. پس شما نمیتونید با اطمینان این اتفاق رو نقض کنید .
  به نام اهورا مزدا، خدای یگانۀ هستی و گیتی،آفریننده انسان و انسانیت 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۱۰/۰۶
  نوشته ها
  11
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  1
  پسند کرده
  0

  Re: اگر میخواهی میهن و فرهنگمان را بشناسی بیا تو

  اين سروده زيبای زن ايرانی را به پيشگاه همه زنان ايران زمين تقديم ميکنم
  شاعر ... پروین اعتصامی

  که من پروين فروغ شهر ايرانم
  نه پوراندخت - نه آذر دخت - نه آتوسا - نه پانته آ
  بلکه آرتميس سپهسالار ايران در نبرد پارس و يونانم
  مرا گر در مقام همسری بينی نه يک همخواب و همبستر
  که يک همراه و يک يار وفادارم
  نه يک برده - مکن اينگونه پندارم که جوشد خون آزادی به شريانم
  بدون زن کجا ميداشت تاريخ تو ؟
  آرش با کمانش ؟
  کاوه آهنگر با گرز و سندانش ؟
  بدون زن کجا ميداشتی آن شاعر طوسی ؟
  نگهبان زبان پارسی ؟
  استاد فردوسی ؟
  مرا گر در مقام مادری بينی
  “مگو با من که هست فرشی از بهشت زير پايم "
  نگاهم کن که زير پای من دنيا به جريان است
  ز نور عشق من رخشنده کيهان است
  که با دستان من گردون به جريان است
  که جای پای من بر چهره سرخ و سپيد و سبز ايران است
  برو ای مرد دگر هرگز مبر آسان به لب نامم
  که من آزاده زن - فرزند ايرانم
  شادروان پروين اعتصامی
  **negarin** این نوشته را پسندیده.
  به نام اهورا مزدا، خدای یگانۀ هستی و گیتی،آفریننده انسان و انسانیت 7. #7
  مدیر کل سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۵
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  101
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  146
  پسند کرده
  20

  Re: اگر میخواهی میهن و فرهنگمان را بشناسی بیا تو

  کاربران گرامی ...
  اگر با غرض ورزی و بحثهای شخصی و آیینی این مطلب ادامه یابد، متاسفانه علیرغم میل باطنی مجبور به بستن تاپیک خواهم شد.
  لطفاً ادامه ندهید و مطالب تاریخی، اگر از زبان خودتان بیان نمی شود با ذکر منبع در سایت درج نمایید.
  با تشکر
  کاربران عزیز لطفا از ارسال مطالب غیر مرتبط در انجمنها خودداری کنید.

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
  محل سکونت
  همین ورا
  نوشته ها
  316
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  124
  پسند کرده
  0

  Re: اگر میخواهی میهن و فرهنگمان را بشناسی بیا تو

  سلام دوستان.
  باتشکر ازami63عزیز به خاطر مطالب مفیدش.لطف کنید منابع نوشته هاتون رو همیشه ذکر کنید تا باایرادگیریهای متعصبانه سمت وسوی بحث منحرف نشه.
  من عاشق تاریخ کشورمم. درقالب رمانهای تاریخی مطالعه میکنم که برام جذابتره.هم آموزندس وهم سرگرم کننده.
  چندتا از رمانهای تاریخی رو که مطالعه شون کردم وتو کتابخونه خودمم دارمشون بهتون معرفی میکنم .
  عشق وسلطنت. نویسنده:موسی نثری همدانی:درباره آخرین سالهای حکومت ماد و کودکی کورش کبیراست.درکتاب مراحل بالندگی وفراگیر انواع فنون کورش به خوبی شرح داده شده.نسب وپدر ومادر کورش معرفی شده.نحوه به پادشاهی رسیدن وچگونگی اداره مملکت وفتوحات و حتی خصوصیتهای اخلاقی کورش درقالب این رمان بسیار جالب بیان شده.
  هفت سردار نامی. نویسنده :شاپور آرین نژاد :درمورد زندگی پرفرازونشیب داریوش اول وسرداران شجاع او ونحوه به سلطنت رسیدن او ووقایع جالب انزمان است.
  آریو برزن.نویسنده:ثریا جبارزاده:درباره آریو برزن سردار دلاور ایالت پارس هخامنشیان است. داستان از دوران قبل از تولد سردار شروع میشه . پدر ومادر واقوام واطرافیان او ومحیطی که در اون متولد میشه ومراحل کودکی ونوجوانی رو در اون میگذرونه به خوبی بیان شده.
  اصل داستان در مورد چگونگی حمله اسکندر مقدونی به ایران ومقاومت ایرانیان است. آریو برزن تنها سرداریه که موفق میشه اسکندر رو شکست بده.

  مهم نیست از چه قوم یا نژادی هستم .مهم اینه که تاریخ سرشار ازافتخارو جوانمردی ورشادت وآزادیخواهی کشورم منو به هیجان میاره وبا مطالعش لبریز از غرور واعتماد به نفس میشم.
  [HIGHLIGHT=#ebf1dd]ساختن رو از خودمون شروع کنیم....[/HIGHLIGHT]

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما