نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree3Likes

موضوع: طرز برخورد با بچه هاي بدغذا

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 17
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
 1. #1
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۱۱/۲۱
  نوشته ها
  11
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  7
  پسند کرده
  0

  طرز برخورد با بچه هاي بدغذا

  ترجمه: زهرا نوروزي
  اگر غذا دادن به کودک تان، به معضل بزرگي براي شما تبديل شده، بدانيدکه شما تنها نيستيد و بسياري از پدر و مادرها در اين قصه با شما همدردند. توصيه متخصصان کودکان به شما اين است که به توصيه هاي زير عمل کنيد، بلکه اين مشکل تان کم رنگ تر شود.
  1- به گرسنه بودن يا نبودن کودک احترام بگذاريد: بچه هاي کوچک تنها زماني که گرسنه هستند، دوست دارند غذا بخورند. اگر کودک شما گرسنه نيست، او را مجبور به خوردن غذا يا تنقلات نکنيد.
  2- خونسرد باشيد: اگر کوک شما احساس کند که شما از عادت غذا خوردن او ناراضي هستيد، ممکن است اين موضوع به يک معضل منجر شود. تهديد و تنبيه فقط به مشکل مي افزايد.
  3- چشم تان به ساعت باشد: آب ميوه و تنقلات حداقل يک ساعت قبل از غذا. اگر کودک شما گرسنه به سر ميز بيايد، اشتهاي بيشتري براي خوردن خواهد داشت.
  4- پرتوقع نباشيد: بعد از دو سالگي، رشد کمتر، اغلب اشتهاي کودک را کاهش مي دهد. ممکن است فقط با خوردن چند لقمه احساس سيري بکند.
  5- کالري هاي مايع را محدود کنيد: محصولات لبني کم چربي يا بدون چربي و آب ميوه 100 درصد مي تواند بخش مهم يک رژيم سالم باشد اما اگر کودک شما با شير يا آب ميوه سير شود ممکن است ديگر جايي براي خوردن غذا يا خوراکي نداشته باشد.
  6- از کم شروع کنيد: چندين غذا به انداه کم به او بدهيد. بگذاريد کودک شما انتخاب کند که چه غذايي مي خواهد بخورد.
  7- مجبورش نکنيد همه ظرف غذا را بخورد: کودک خود را مجبور به تميز کردن ظرف غذايش نکنيد. اين تنها به مشکل دامن مي زند يا آن را بيشتر مي کند و تبديل به يک دعوا، آن هم بر سر غذا مي شود. به جاي آن، بگذاريد کودک هر زمان که احساس سيري کرد، کنار برود.
  8- به جاي توصيف طعم غذا، از رنگ و بوي غذا برايش بگوييد: فقط در باره رنگ، شکل، بود و ترکيبات غذا صحبت کنيد نه اينکه آيا طعم آن خوب است يا نه.
  9- وقتي غذاي جديد به او مي دهيد صبور باشيد: بچه هاي کوچک اغلب غذاهاي جديد را لمس يا بو مي کنند و حتي ممکن است يک کمي از آن را در دهان خود نيز بگذارند و دوباره آن را دربياورند. شايد کودک شما نياز به اين داشته باشد که قبل از خوردن اولين لقمه از غذاي جديد، چندين بار آن را جلويش بگذاريد.
  10- غذاي صبحانه را به جاي شام بخوريد: چه کسي گفته است که برشتوک و کيک فقط براي صبحانه است؟ تفاوت صبحانه، ناهار و شام ممکن است براي کودک شما ضرر داشته باشد.
  11- غذاخوردن را با خنده و تفريح همراه کنيد: کلم بروکلي و ديگر سبزيجات را با يک برش يا سس خوش طعم سرو کنيد. غذا را مثل کلوچه به اشکال مختلف برش بزنيد.
  12- از خود کودک کمک بگيريد: در فروشگاه از کودک بخواهيد که در مورد انتخاب ميوه ها، سبزيجات و ديگر غذاهاي سالم به شما کمک کند. هرگز چيزي را که نمي خواهيد کودک شما بخورد، نخريد. در خانه کودک را به شستن و خرد کردن سبزيجات يا چيدن ميز تشويق کنيد.
  13- غذاهاي محبوبش را درست کنيد: اگر انواع غذاهاي سالم را مي خوريد، کودک شما بيشتر تمايل دارد طبق خواسته او عمل کنيد.
  14- به ارزش غذاها هم فکر کنيد: مقداري کلم بروکلي يا فلفل سبز خرد شده به سس ماکاروني اضافه کنيد، ارزش غذايي برشتوک را با تکه هاي ميوه بالا ببريد يا کمي کدوي رنده شده را با خوراک گوشت يا سوپ مخلوط کنيد.
  15- به سليقه کودک احترام بگذاريد: اگر کودک شما علاقه اي ندارد که مواد اوليه گوناگون را با هم داخل يک غذا به کار ببريد، غذا مخلوط درست نکنيد. مختلفات ساندويچ را بيرون نان قرار بدهيد يا مواد اوليه سالاد يا خوراک گوشت را جداگانه سرو کنيد.
  16- طبق روال عمل کنيد: غذا و خوراکي ها را هر روز در ساعت مشابهي سرو کنيد. اگر در ديگر وقت ها آشپزخانه بسته است، کودک شما ممکن است تمايل پيدا کند که غذا يا خوراکي را که به او مي دهيد، بخورد.
  17- بگذاريد حواسش به غذا باشد: هنگام غذاخوردن، تلويزيون را خاموش کنيد و کتاب يا اسباب بازي روي ميز نگذاريد.
  18- دسر را به عنوان جايزه به کودک ندهيد: ندان دسر، اين پيام را به کودک منتقل مي کند که دسر بهترين غذاست که اشتهاي او را براي شيريني افزايش مي دهد. شما شايد يکي دو شب در هفته را براي خوردن دسر انتخاب کنيد و بقيه روزهاي هفته، آن را رها کنيد يا اينکه ميوه، ماست يا ديگر غذاهاي سالم را به عنوان دسر بدانيد.
  19- قبول کنيد که آنها بعضي غذاها را بيشتر دوست دارند: هنگامي که بچه ها بزرگ مي شوند، ديگر کمتر دوست دارند به غذا ناخنک بزنند. اما هر کسي يک غذاي خاصي را ترجيح مي دهد. انتظار نداشته باشيد که کودک شما همه غذاها را دوست داشته باشد.
  20- بدانيد که چه موقع، کودک به کمک شما نياز دارد: اگر کودک شما پرانرژي بوده و رشد سريعي دارد، احتمالاً درست غذا مي خورد. اگر نگران اين هستيد که کم غذا خوردن کودک تان به رشد او صدمه بزند يا غذاهاي خاصي او را مريض کند، با پزشک خود مشورت کنيد.

  http://farsika.ir/?article=553

 2. #2
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۹/۰۶
  نوشته ها
  178
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  120
  پسند کرده
  3

  Re: طرز برخورد با بچه هاي بدغذا

  دوستاي خوب سلام
  پسر بزرگ من آنقدر بد غذا بود كه به هر حيله اي براي غذا دادنش متوسل ميشدم
  از فيلم و كارتون بگير و تزيين غذا و جايزه و انواع ساندويچ و ................
  و البته هر روز هم با يك دكتر مشورت ميكردم
  اينو هم بگم تو فاميل ما دكتر فراوونه و همه ي بچه ها و بزرگا در معرض ديد اطبا قرار دارند و حسابي سخته خلاصه
  بچه منم كه بد غذا خلاصه به پيشنهاد يكي از دكتراي فاميل بردم پيش يك دكتر غدد
  و ايشون بعد از چند آزمايش و معاينه و .... گفت بچه از همه نظر سالمه فقط بد قلقه و خيلي جدي جلوي پسرم يك ليست بلند بالا نوشت كه از امروز اين ها را نميخوري به هيچ وجه و جدي تر از او روكرد به من و گفت براي خوردن هر وعده ي غذا بيشتر از نيم ساعت وقت نداره اگر خورد كه آفرين نوش جونش ميان وعده اش را هم ميدين
  اما اگر نخورد غذا را برميدارين و تا وعده ي بعدي چيزي بهش نميدين يعني ميان وعده هم نداره
  پسر من كه تا اون لحظه خيلي به شوخي همه چيز را گرفته بود يك دفعه خيلي جدي شد.
  سختي اش فقط روز اول بود آن هم همون وعده اول چون پسرم ميخواست منو امتحان كنه وقتي ديد من غذاشو برداشتم و بهش چيزي هم ندادم سر وعده شام خيلي با اشتها غذا خورد و البته الان هم هر چي را كه دوست نداشت قبلا الان با اشتها ميخوره
  الحمد الله فعلا كه خوبه .
  يك چيز ديگه روي اشتها را زياد ميكنه و هفته اي يك عدد قرص روي هم بايد بخورد.
  البته من از يك دكتر پرسيدم ايشون گفتن علاوه بر روي هفته اي يك عدد قرص آهن همه ي بچه ها ي 4 سال به بالا بايد بخورن چون به عنوان مكمل غذايي حساب ميشه
  حالا شما هم با دكتر بچه هاتون مشورت كنيد بعد بهشون بديد بخورن
  ببخشيد خيلي حرف زدم .
  maryam khatoon این نوشته را پسندیده.
  من شكوفايي گلهاي اميدم را در روياها مي بينم .
  و ندايي كه به من مي گويد :
  گر چه شب تاريك است ؛ دل قوي دار، سحر نزديك است


 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۱۱/۲۴
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0

  Re: طرز برخورد با بچه هاي بدغذا

  دختر 13 ماهه ی من خیلی بد غذاس!! دو روز پیش که بردمش دکتر نسبت به دوماه قبلش نه تنها وزن نگرفت هبود که 300 گرم هم کم کرده بود!! برای همین بهش شربت زینک داد و البته تغییر در نحوه ی غذا دادن. تا حدودی موثر بوده اما نمی دونم تا کی تاثیر خواهد داشت. این راهکارهای مفیدی که گفتین همه مال بجه های بزرگتره با این فسقلی من چی کار کنم؟!!!
  همه ی جان و تنم ***** وطنم

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۰۴/۰۷
  نوشته ها
  27
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0

  Re: طرز برخورد با بچه هاي بدغذا

  سلام ماهدونه جون ناراحت نباش پسر منم 19 ماهشه اینقدر بد غذا بود که نگو حتی شیر هم نمیخورد من با قاشق وقتی نوزاد بود دستو پاشو میگیرفتیم میریختیم تو حلقش ولی خونسرد باش خودش خوب میشه عادتش نده که هر جور اون میگه تو باهاش راه بیای یه جوری هر چی دوست داره بده بخوره تا معدش جا باز کنه اینا رو دکترش به من گفت الان خودش میاد میگه مامانی به به نه زیزاد ها ولی میخوره تو جوش نزن

 5. #5
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  فاطیما 361 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۵/۱۸
  محل سکونت
  ايران / آبادان
  نوشته ها
  453
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  309
  پسند کرده
  186

  Re: طرز برخورد با بچه هاي بدغذا

  بچه ها تورو خدا به من کمک کنید . پسر من خیلی بد غذاست. ماهی نمیخوره . مرغ نمی خوره . کلا خیلی از غذاها رو نمیخوره . فقط گوشت قرمز میخوره . نمیدونم باهاش چکار کنم؟
  لازانیا
   
  نگران فردایت نباش خدای دیروز و امروز خدای فردا هم هست ما اولین بار است که بندگی می کنیم ولی او قرن هاست که خدایی می کند

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  ostooreh آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۲/۱۳
  محل سکونت
  خراسان شمالی بجنورد
  نوشته ها
  1,449
  میزان امتیاز
  177
  پسند شده
  4415
  پسند کرده
  5519

  Re: طرز برخورد با بچه هاي بدغذا

  بد غذایی در كودك نوپا: علل و روشهای مقابله


  چرا كودك از خوردن امتناع می*كند و چه باید كرد؟

  امتناع كودك از خوردن ممكن است به دلایل زیر باشد:

  •فعالیت زیاد و در نتیجه خستگی
  •فعالیت كم و در نتیجه كمتر گرسنه شدن
  •نخوابیدن
  •كم بودن فاصله بین تنقلات با غذاهای اصلی
  •اظهار نظر مبنی بر دوست نداشتن غذا توسط بزرگترها.
  اما در عین حال این امر ممكن است وسیله ای باشد كه كودك می*خواهد عدم وابستگی و استقلالش را نشان دهد. این خود بخشی از مراحل تكامل اوست. والدین اگر هیجان زده باشند و به كودك فشار بیاورند سبب كندی جریان ترشح معده كودك و مانع از هضم غذای وی می*شوند. بعلاوه كودك از توجه والدین لذت می*برد و می*آموزد كه امتناع از خوردن، یكی از راه*های جلب توجه آنان است. كودك معمولا غذای بخصوصی را برای مدتی دوست دارد و بعد ممكن است به غذای دیگری علاقه نشان دهد. یعنی كودك غذایی را كه تا دیروز دوست داشت و می*خورد، امروز از خوردنش امتناع می*كند. در این مورد، والدین با تغییراتی از قبیل تغییر در درجه حرارت و یا نوع پخت، یا شكل غذا (به عنوان مثال دادن شیر گرم یا سرد، دادن تخم مرغ آب پز یا نیمرو و... ) و تعریف و تمجید از غذا می*توانند آن را مورد پسند و دلخواه كودك كنند. اگر كودك باز هم از خوردن امتناع كرد، والدین باید صبور باشند و كودك را به اجبار وادار به خوردن نكنند و پس از تمام شدن غذا، بشقاب او نیز با سایر بشقاب*ها برداشته شود. بدین ترتیب هم كودك یاد می*گیرد كه زمان صرف غذا نامحدود نیست و هم باعث می*شود در وعده غذایی بعد، به اندازه كافی گرسنه باشد و غذا بخورد. نتایج مطالعات نیز نشان داده است كه دریافت انرژی هر كودك از یك وعده غذایی به وعده دیگر بسیار متفاوت است ولی كل انرژی دریافتی روزانه بطور قابل توجهی ثابت است. بدین معنی كه معمولا كودك كمبود كالری و مواد مغذی در یك وعده را، در وعده بعد جبران می*كند. لذا وظیفه والدین انتخاب و ارائه مواد غذایی مغذی و مناسب است.

  اگر كودك به خوردن بعضی از غذاها علاقه نشان نمی*دهد چه باید كرد؟

  اگر كودك علاقه كافی برای خوردن بعضی از انواع غذاها را ندارد مادر باید آن غذا را به روش های مختلف درست كند تا همان ماده غذایی با مزه و طعم جدید مورد استفاده كودك قرار گیرد و اگر باز هم از خوردن امتناع كرد می*توان از جانشین های آن ماده غذایی استفاده نمود.

  بعضی از مادران شكایت دارند كه كودكشان گوشت تكه یا تخم مرغ نمی*خورد و یا شیر كم می*خورد و یا شیرینی زیاد طلب می*كند. در زیر چند پیشنهاد برای راهنمایی این مادران اورده شده است.

  برای كودكانی كه گوشت تكه ای نمی*خورند:

  •بهتر است گوشت را به قطعات بسیار كوچك و ریز تقسیم كنید كه به خوبی پخته شود مثلا به صورت حلیم گندم درآید.
  •قطعات بسیار ریز گوشت را مخلوط با حبوبات كاملا بپزید و نرم كنید. همراه با یك قاشق غذا خوری روغن زیتون و یك قاشق مرباخوری آب لیمو ترش یا آب نارنج تازه به كودك بدهید.
  •گوشت چرخ كرده را به صورت كوفته قلقلی درآورید یا به صورت مخلوط با گوجه فرنگی بجای سس روی ماكارونی بریزید یا كتلت (مخلوط كوشت و سیب زمینی و تخم مرغ) به شكل های كوچك و زیبا تهیه كنید و یا به صورت مخلوط با آب گوجه فرنگی و لوبیا و برنج (لوبیا پلو) بپزید.
  •از گوشت مرغ یا ماهی استفاده كنید.
  •اگر كودك هیچیك از انواع گوشت را نمی*خورد از جانشین های آن استفاده كنید؛ مثل زرده تخم مرغ، سفیده تخم مرغ، عدس، پنیر با بادام یا گردو، لوبیا چیتی پخته شده، بادام زمینی بدون پوست، شیر و ماست.
  •برنج را در آب گوشت یا مرغی كه می*پزید بریزید و به صورت كته نرم، با انواع سبزی ها یا عدس ، به او بدهید.
  •كودكانی كه اصلا گوشت نمی*خورند باید از نظر دریافت آهن مورد توجه باشند.
  برای كودكانی كه تخم مرغ سفت شده را نمی*خورند:

  •تخم مرغ سفت شده را با كمی*كره یا شیر نرم كنید.
  •زرده و سفیده تخم مرغ را بزنید و داخل سوپ بریزید و بگذارید چند جوش بزند.
  •زرده و سفیده تخم مرغ را با كمی*شیر (2 قاشق غذاخوری) مخلوط كرده و در روغن بپزید (خاگینه)
  •سیب زمینی پخته شده و تخم مرغ سفت شده را رنده كنید و به آن كمی*كره یا روغن زیتون بزنید (تقریبا مثل سالاد الویه ولی بدون سس مایونز) یا به آن ماست و روغن زیتون یا كمی*شیر اضافه كنید.
  •تخم مرغ را بزنید و با نصف استكان ماست در ته قابلمه ای كه برای او كته درست می*كنید بریزید (مثل ته چین)
  •ماكارونی را بپزید، آب كش كنید، یك تخم مرغ را بزنید و با یك استكان شیر مخلوط كنید، كمی*پنیر در آن رنده كنید و با ماكارونی دم كنید.
  •تخم مرغ را بزنید و با كمی*خامه و آب لیمو به سوپ او اضافه كنید و بگذارید بپزد (از مصرف تخم مرغ خام یا نیم پز پرهیز كنید).
  برای كودكانی كه شیر مادر یا هیچ شیر دیگری را نمی*خورند:

  •ماست را جانشین شیر كنید و دوغ و ماست را در وعده های غذایی كودك بگنجانید.
  •در بعضی از غذاها از شیر استفاده كنید. مثلا آرد و كره و شیر را به سوپ اضافه كنید. ماكارونی و شیر و پنیر درست كنید. به كودك شیر برنج و فرنی بدهید.
  •با شیر و كره و پنیر و كمی*آرد، سس درست كنید و روی ماكارونی یا روی سبزی های پخته شده بریزید.
  برای كودكانی كه سبزی یا میوه نمی*خورند:

  •كودكان ممكن است در این سن یك نوع میوه یا سبزی را نخورند و نوع دیگر را بهتر بپذیرند. هر كدام را كه بهتر می*خورند بیشتر بدهید. اما گهگاه سبزی ها یا میوه هایی را كه نمی*خورند باز امتحان نموده و پیشنهاد كنید.
  •سبزی هایی مثل كرفس و هویج را بپزید (نه خیلی زیاد كه له شود بلكه كمی*ترد باشد) و بگذارید كودك آن را با دست بردارد و بخورد.
  •سبزی ها را ریز كرده و در سوپ او بریزید.
  •كمی*ماست چكیده بر روی سبزی های پخته بریزید یا سبزی را با نان و پنیر به او بدهید.
  •اگر میوه نمی*خورد، آن را رنده كرده یا به تكه های كوچك تقسیم كنید و با كمی*خامه یا ژله به او بدهید (مثل سالاد میوه)؛ یا در تهیه ژله به جای آب، آب میوه بریزید؛ یا ژله درست كنید و تكه های بسیار كوچك میوه را به ژله اضافه نمائید (فراموش نكنید میوه و سبزی ها را قبل از مصرف خوب شسته و ضد عفونی نمائید).
  برای كودكانی كه شیرینی زیاد می*خورند:

  •چون عادت به خوردن مواد شیرین از كودكی ایجاد می*شود، لذا برای پیشگیری از ایجاد این عادت باید:
  •خرید شیرینی و درست كردن غذاهای شیرین را كاهش دهید.
  •در غذاهای شیرینی كه استفاده می*كنید، شكر كمتری استفاده نمائید.
  •مواد شیرین مثل بستنی و شكلات را به عنوان جایزه به كودك ندهید بلكه مقدار كمی*از آن را جزو برنامه غذاییش بگذارید. از عكس برگردان یا برچسب های رنگی بعنوان جایزه استفاده كنید.
  •مراقب دندان های كودك نیز باشید و بعد از مصرف مواد شیرین حتما دندان های او را مسواك بزنید.
  سالادوسبزیجات
   
  maryam khatoon این نوشته را پسندیده.
  بهشت از دست آدم رفت از اون روزی که گندم خُورد
  ببین، چی میشه اون کس که یه جو، از حَق مردم خُورد

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  ostooreh آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۲/۱۳
  محل سکونت
  خراسان شمالی بجنورد
  نوشته ها
  1,449
  میزان امتیاز
  177
  پسند شده
  4415
  پسند کرده
  5519

  Re: طرز برخورد با بچه هاي بدغذا

  به بچه*های بدغذا چگونه غذا بدهیم؟


  البته این حق طبیعی كودك است و اجبار كودك به خوردن غذایی كه دوست ندارد، درست نیست و باید با بردباری رفتار كنید...

  اما بدغذایی بعضی بچه*ها از جنس بهانه*گیری است؛ یعنی پایا*ن*ناپذیر است و فهرست غذاهایی كه نمی*خورد به تدریج زیاد می*شود؛ تا جایی كه مثلا فقط نان و مربا می*خورد. این بهانه*گیری حتی ممكن است به بشقاب غذا و رنگ لیوان هم سرایت كند. در واقع كودك بهانه*گیر سعی دارد از غذا به عنوان ابزاری برای تسلط بر والدین استفاده كند. می*پرسید راه*حل چیست؟ پاسخ من به شما 6 جزء است:

  1) اگر فرزندتان ناگهان علاقه*اش را به غذایی از دست می*دهد و از خوردن آن امتناع می*كند، به این موضوع توجهی نكنید.
  اجازه دهید آنچه دوست دارد بخورد و آنچه را نمی*خواهد نخورد و پس از اتمام زمان غذا خوردن، ظرف غذایش را بدون هیچ اشاره و اهمیت دادن به موضوع بردارید. اگر مشخص كرد كه: «من از لوبیا بدم می*آید» حساسیت نشان ندهید و چند روز بعد دوباره لوبیا در غذا بریزید. احتمالا غذایش را می*خورد چون می*داند علاقه نداشتنش جلب توجه نمی*كند و باید دنبال راه دیگری باشد.

  2) سخت*گیر نباشید.
  اگر كودك همواره از خوردن غذای خاصی خودداری می*كند، برایش غذای دیگری تهیه كنید ولی چهره كودك*تان را در نظر بگیرید. اگر متوجه شود كه این موضوع كانون توجه شما شده، بلافاصله آن را به عنوان وسیله*ای برای تسلط بر شما به كار خواهد گرفت.

  3) وقتی كودك به خوبی غذا می*خورد از او تعریف و تمجید كنید.
  اگر اصرار دارید بچه به خاطر شما یا پدرش 3 قاشق بیشتر بخورد، باید آن 3 قاشق را میل كند و هیچ تخفیفی قائل نشوید.

  4) هرگاه متوجه شدید دلیل علاقه نداشتن به غذای خاص، طعم و مزه غذا نیست و تنها احساس نامطلوب غذا در زبان و دهان است، شیوه تهیه را عوض كنید.
  بیشتر كودكان به هویج خام بیشتر از پخته علاقه*مندند یا سیب*زمینی سرخ*كرده را به آب*پز ترجیح می**دهند. برحسب میل كودك، نوع غذا را تغییر دهید.

  5) هیچ*گاه چند نوع خوراكی را به كودك پیشنهاد ندهید تا از میان آنها یكی را برگزیند؛
  زیرا این كار برایتان دردسرساز می*شود. تا حد امكان، برای اعضای خانواده یك نوع غذا بپزید. او باید بفهمد که خانه، رستوران نیست؛ وگرنه پیام نادرستی از غذا خوردن دریافت می*كند.

  6) اگر فرزندتان غذایش را نمی*خورد، او را تا اتمام غذا سرسفره یا میز ننشانید و با او سازش كنید:
  «3 قاشق از غذاتو بخور، بعد می*تونی بری!» و كوتاه نیایید و این 3 قاشق را جدی بگیرید. نگران نباشید و باور كنید که فرزند*تان با یك وعده غذا نخوردن از گرسنگی نمی*میرد و سوءتغذیه نمی*گیرد؛ پس باقیمانده غذایش را نخورید یا به او جایزه*ای مثل شكلات و بیسكویت ندهید چون باید بداند که اگر غذایش را نخورد چیز دیگری به جای غذا به او داده نخواهد شد.
  سالادوسبزیجات
   
  بهشت از دست آدم رفت از اون روزی که گندم خُورد
  ببین، چی میشه اون کس که یه جو، از حَق مردم خُورد

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  ostooreh آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۲/۱۳
  محل سکونت
  خراسان شمالی بجنورد
  نوشته ها
  1,449
  میزان امتیاز
  177
  پسند شده
  4415
  پسند کرده
  5519

  Re: طرز برخورد با بچه هاي بدغذا

  ده توصیه بهداشت غذای كودك


  رعایت اصول بهداشتی برای تهیه غذای کودک به حفظ سلامت او کمک می*کند . رعایت این نکات مانع از ورود میکرب ها و مواد آلوده کننده به غذای کودک شده و از ابتلا او به بیماری هایی مانند اسهال جلوگیری می*کند.با به کار گرفتن این توصیه ها غذای سالمی*از نظر بهداشتی برای کودک خود تهیه کنید.

  1 - قبل و بعد از تهیه غذا دستها را بشوئید.
  از آماده كردن غذا و بعد از پایان كار دستها را با آب و صابون بشویید و هر بار كه كهنه كودك را عوض می*كنید و یا به دستشویی (توالت) می*روید حتما" دستها را با آب و صابون بشویید، اگر دستها زخمی*است قبل از تهیه غذا محل زخم را ببندید.

  2- غذاها را خوب بپزید.
  حرارت موجب از بین رفتن میكروبهای بیماریزا می*شود و آلودگی احتمالی غذا در اثر پخت از بین می*رود.

  3-غذای كودك را تازه تهیه كنید.
  بهتر است غذای كودك برای هر وعده تازه تهیه شود و فاصله بین وقتی كه غذای كودك پخته می*شود تا زمانی كه به كودك غذا داده می*شود طولانی نباشد چون در فاصله ای كه غذا سرد می*شود احتمال دارد میكروبها در غذا تكثیر كنند.

  4-غذاهای پخته را بطور صحیح نگه داری كنید.
  غذاهای باقیمانده را سریعا" خنك كنید و در ظرف در بسته در داخل یخچال نگهداری كنید. نگهداری غذا در دمای اتاق باعث فساد غذا می*شود.

  5- غذاهای باقیمانده را قبل از مصرف حرارت دهید.
  غذاهای اضافی را قبل از مصرف مجدد، حرارت دهید بطوری كه تمام قسمتهای غذا داغ شود، در این صورت آلودگی احتمالی و میكروبها از بین می*رود، پس از یكبار حرارت دادن غذای اضافی، باقیمانده آن را دور بریزید.

  6- غذاهای خام و پخته را مجزا نگهدارید.
  غذاهای خام و پخته را هم در آشپزخانه و هم در یخچال جدا از هم نگهداری كنید چون احتمال دارد آلودگی از غذاهای خام به غذاهای پخته منتقل شود. اگر می*خواهید غذاهای پخته مثل مرغ پخته و یا انواع سبزی را كه خام مصرف می*كنید خرد كنید حتما"*روی تخته یا ظرف جداگانه ای این كار را انجام دهید.

  7- محل تهیه و پخت غذا را تمیز نگهدارید.
  لوازمی *را كه برای تهیه و طبخ غذا بكار می*برید كاملا" بشوئید. پارچه های مخصوص تمیز كردن آشپزخانه را مرتب بشوئید و در آفتاب پهن كنید.

  8- غذاها را از دسترس حشرات و جواندگان دور نگهدارید.
  غذاها را در ظرف درب دار و دور از دسترس حیوانات و حشرات نگهداری كنید چون حیوانات حامل میكروبهای بیماریزا هستند.

  9- آب پاكیزه مصرف كنید.
  برای نوشیدن و تهیه غذا، آب پاكیزه مصرف كنید. كودكان نسبت به آلودگی آب حساس و آسیب پذیر هستند آب مصرفی كودكان زیر یكسال را حتما" بجوشانید.

  10- مواد غذایی پاستوریزه مصرف كنید.
  تا حد امكان شیر، ماست، كشك و بستنی پاستوریزه مصرف كنید و در صورتی كه به مواد غذایی پاستوریزه دسترسی ندارید قبل از مصرف حتما" شیر و كشك را بجوشانید و هنگام خرید مواد غذایی به تاریخ تولید و انقضاء انها توجه كنید.
  سالادوسبزیجات
   
  بهشت از دست آدم رفت از اون روزی که گندم خُورد
  ببین، چی میشه اون کس که یه جو، از حَق مردم خُورد

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما