نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
 1. #1
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۱۱/۲۱
  نوشته ها
  11
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  7
  پسند کرده
  0

  اهميت وزن گيري در بارداري و مقادير افزايش وزن توصيه شده

  در طول بارداري وزن گيري مناسب با استفاده از رژيم غذايي متعادل از غذاهاي متداول و از همه گروه هاي غذايي صورت مي گيرد. از ماه سوم بارداري تا زمان زايمان، افزايش وزن جنين سرعت زيادي مي گيرد (حدود 3500 گرم) بنابراين وزن گيري مناسب مادر در سه ماهه دوم و سوم بارداري متضمن سلامت مادر و جنين در آينده مي باشد.
  در صورتي كه تغذيه خانم باردار در دوران بارداري كافي باشد، روند افزايش وزن مطلوبي خواهد داشت. اين افزايش وزن مربوط به رشد جنين، جفت، رحم، افزايش حجم خون، ذخاير چربي و اندازه پستانها است. وزن گيري ناكافي با كاهش رشد و خطر تولد زودرس جنين ارتباط مستقيم دارد.
  وزن گيري سريع يا كند سبب زايمان خودبخودي زودرس مي شود. كمي وزن گيري (خصوصا" در سه ماهه اول بارداري) همچنين با ايجاد نقايص لوله عصبي در ارتباط است.
  وزن گيري زياد نيز در رشد جنين، چاقي دوران كودكي و اضافه وزن و چاقي بعد از زايمان مادر تاثير دارد. مادران باردار چاق يا داراي اضافه وزن بيش از مادراني كه وزن طبيعي دارند افزايش وزن خواهند داشت که بايد با توصيه های به موقع تغذيه ای اين وضعيت را کنترل کرد.
  خانم هاي باردار در هر شرايط بدني كه باشند (لاغر، طبيعي يا چاق) بايد افزايش وزن داشته باشند ولي ميزان افزايش وزن آنها بايد تحت نظر كاركنان بهداشتي يا پزشك كنترل شود.
  با توجه به وضعيت بدني مادر يعني لاغر، طبيعي يا چاق بودن او در ابتداي بارداری و يا قبل از آن ميزان افزايش وزن توصيه شده متفاوت است. بطوري كه زنان لاغر نياز به افزايش وزن بيشتر و زنان چاق نياز به افزايش وزن كمتر دارند.
  به طور کلي زنان با نمايه توده بدني در مدوده لاغر 18-12 کيلوگرم زنان با وزن نرمال 16-11 کيلوگرم و زنان مبتلا به اضافه وزن 11-7 کيلوگرم و زنان چاق 9-6 کيلوگرم مي بايستي در طي بارداري وزن اضافه کنند.
  کل وزن گيری برای خانمهای باردار در دوقلويی 21- 18 کيلوگرم توصيه شده است. از ميزان توصيه شده، بايد تا هفته 24 حداقل 11 کيلوگرم افزايش وزن داشته باشند.
  با مراجعه منظم به کارمند بهداشتي ، پزشک يا متخصص تغذيه روند وزن گيري شما پيگيري شده و توضيحات لازم در زمينه اينکه چه مقدار مي بايستي وزن اضافه کنيد به شما داده خواهد شد.  افزايش وزن هفتگي در سه ماهه دوم وسوم
  بر حسب کيلوگرم افزايش وزن سه ماهه اول
  بر حسب کيلوگرم کل افزايش وزن
  بر حسب کيلوگرم ميزان افزايش وزن
  49/0 3/2 18-5/12 زنان لاغر
  BMI<19.8
  44/0 6/1 16-5/11 زنان با وزن طبيعي BMI=19.8-26
  3/0 9/0 5/11-7 زنان با اضافه وزن BMI>26-29
  9-6 زنان چاق BMI>29


  برخي شرايط وزن گيري نامناسب خانم هاي باردار كه نيازمند مراقبت و پيگيري پزشكي مي باشند عبارتند از:

  در چه صورت وزن گيري كمتر از حد مورد انتظار است؟
  1- چنانچه از هفته 15 بارداري به بعد خانم هاي باردار چاق كمتر از 5/0 كيلوگرم در ماه افزايش وزن داشته باشند،
  2- چنانچه از هفته 15 بارداري به بعد خانم هاي باردار با وزن طبيعي ، كمتر از يك كيلوگرم در ماه افزايش وزن داشته باشند.

  در مورد خانم هايي كه وزن گيري مناسب ندارند لازم است علت كاهش يا افزايش وزن تعيين و وضعيت خانم باردار ارزيابي گردد. اين كار با سوال از او، معاينه و ياانجام برخي آزمايشات پاراكلينيكي صورت مي پذيرد.
  به اين افراد اصول تغذيه صحيح و متنوع با تاكيد بر مصرف منظم و به موقع مكمل هاي ويتامين، آهن و اسيد فوليك و استراحت كافي در طول روز توصيه مي شود.
  علل وزن گيري کمتر از انتظار در زنان باردار :
  مهم ترين علل و عواملي كه سبب وزن گيري نامناسب خانم ها در دوران بارداري مي شوند عبارتند از:
  - دسترسي ناكافي به برخي مواد غذايي
  - عادات غذايي نامناسب و پيروي از رژيم هاي غذايي خاص (لاغري، درماني و يا خرافات غذايي)
  - تهوع و استفراغ دوران بارداري
  - ابتلاء به بيماري هاي زمينه اي يا سابقه ابتلاء به آن (مانند بيماري هاي قلبي - عروقي، ديابت، عفونت ادراري و ...)
  - ابتلاء به اختلالات رواني و افسردگي
  - مشكلات خانوادگي و نارضايتي از بارداري
  - اعتياد به مواد مخدر، داروهاي مخدر و دخانيات
  - مصرف زياد و غيرعادي مواد خوراكي و غير خوراكي (ويار حاملگي و پيكا)
  - مشكلات اقتصادي و درآمد ناكافي خانواده
  - حجم زياد كار روزانه واستراحت ناكافي
  - تحرك ناكافي و نداشتن فعاليت بدني روزانه
  - قد كمتر از 150 سانتي متر
  - سن كمتر از 18 يا بالاتر از 35 سال
  - چند قلويي
  - سابقه زايمان زودرس (قبل از 37 هفته كامل بارداري) يا سقط
  - سابقه تولد نوزاد كم وزن
  - فاصله بارداري كمتر از 3 سال تا زايمان قبلي
  بر اساس علت موثر بر وزن گيري نامناسب بايد مداخله اي متناسب و موثر براي بهبود وضعيت سلامت جسمي و رواني خانم باردار صورت گيرد تا از عوارض ناشي از وزن گيري ناكافي او بر سلامت خود و جنين تا حد امكان جلوگيري شود.
  1- اعتقاد به خرافات غذايي از جمله علل موثر بر وزن گيري نامناسب دوران بارداري است. مثلا" برخي از خانم هاي باردار معتقدند خوردن تخم مرغ موجب كند ذهن شـدن و يا مثلا" بعضي مواد غذايي موجب زشت شدن كودك آنان مي شود. لازم است خرافات غذايي در هر منطقه شناسايي شوند و براي اصلاح آنها آموزش هاي لازم به خانم هاي باردار داده شود.
  مسائل عاطفي – رواني و افسردگي: مشكلات خانوادگي مانند ناسازگاری بين زن و شوهر، ناسازگاری با مادر شوهر وساير اعضاي خانواده و يا نارضايتي از بارداري مي تواند موجب بي اشتهايي مادر و امتناع او از غذا خوردن شود. در يافتن اين زمينه، مشاوره با مادر براي پي بردن به روابط او و همسر و ساير اعضـاي خـانـواده كمك كننــده است. از او بخواهيد كه در مراقبت هاي بعدي همــــراه با همسرش نزد شما بيايد و با همسر وي بطور جداگانه و به شکلی که اختلاف بر انگيز نباشد دربـاره وضعـيـت خانم بـاردار، بي اشتهـايي و خطرات وزن گيري نامطلوب وكمك ها و حمايت هايي كه او مي تواند از خانم باردار بكند صحبت كنيد.

  [JUSTIFY]
  نویسنده: دكتر پريسا ترابي [/JUSTIFY]
  منبع : behsite

 2. #2
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  (*مرضیه*) آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۰/۰۷/۰۳
  نوشته ها
  632
  میزان امتیاز
  56
  پسند شده
  310
  پسند کرده
  36

  Re: اهميت وزن گيري در بارداري و مقادير افزايش وزن توصيه شده

  افزایش وزن در بارداری اجتناب ناپذیر است. رشد و نمو جنین شما به آن بستگی دارد! ...
  اما این که برای 2 نفر می خورید، دلیل موجهی برای دو برابر کردن مقدار خوراک تان نیست !
  از روش های سالم و سودمند برای کنترل افزایش وزن در بارداری تان و نیزحمایت از سلامت جنین تان استفاده کنید. با این کار، از دست دادن چند کیلو گرمی از اضافه وزن را پس از زایمان تان نیز ساده تر می سازید.یک برنامه برای پیش بینی کلی اضافه وزن که برای همه درست از آب درآید وجود ندارد.
  این که شما چقدر می توانید وزن اضافه کنید به عوامل گوناگونی بستگی دارد از جمله وزن شما در پیش از آغاز بارداری و نمایه توده بدنی شما یعنی (BMI) و نیز سلامت شما و جنین تان هم در آن نقش دارند.
  در سه ماهه نخست بارداری، در بیشتر خانم ها نیازی به افزایش وزن زیادی نیست که این خبر خوبی است بویژه اگر شما دجار ناخوشی و تهوع صبح گاهی باشید!
  کاهش وزن در بارداری برای شما مادران باردار مناسب نیست زیرا کاهش وزن با سوختن ذخایر چربی همراه است که می تواند مواد مضری برای جنین در بر داشته باشد. به همین دلیل است که می گوییم شما در آبستنی نباید کاهش وزن داشته باشید. تنها در موارد نادری این کار توصیه می شود که پزشک در صورت نیاز، آن را در موارد خاص توصیه خواهد کرد.
  شما می توانید با گروه مامایی تان در باره تمرین ها و ورزش های دوران بارداری مشورت نمایید . امروزه کلاس های آمادگی برای زایمان شامل ، ورزش های دوران بارداری و ... وجود دارد.
  رشد جنین و نیاز به انرژی
  همیشه به خاطر داشته باشید که رشد جنین فرآیندی است نیازمند انرژی افزایش وزن در دوران بارداری به کجامی رود؟
  اینگونه فرض می کنیم که نوزاد شما در هنگام تولد بین 3000 تا 3600 گرم یعنی معادل 8 تا 7پوند وزن داشته باشد، این مقداری از اضافه وزن مربوط به بارداری،است اما بقیه آن از کجاست؟
  با آوردن یک نمونه آن را برای شما می شکافم. اگر نوزاد شما هنگامی که به دنیا می آید3 کیلوگرم تا 3.6 کیلوگرم وزن داشته باشد و افزایش وزنی که در بارداری پیدا می کنید، 11 تا 14.5 کیلوگرم باشد؛ این افزایش به ترتیب زیر توزیع می شود:
  وزن نوزاد: 6/3 - 3 کیلوگرم
  بزرگ تر شدن ***** ها :حدود 4/1 - 5/0 کیلوگرم
  بزرگ تر شدن رحم : تقریبا 1 کیلوگرم
  وزن جفت : تقریبا 1 کیلوگرم
  وزن مایع آمنیوتیک (رحم) : تقریبا 1 کیلوگرم
  افزایش حجم خون : حدود 8/1 - 4/1 کیلوگرم
  افزایش کلی حجم مایعات : حدود 8/1 - 4/1 کیلوگرم
  ذخایر چربی : حدود 6/3 - 7/2 کیلوگرم
  پس می بینید که افزایش وزنی که دارید چگونه تقسیم می شود. بار دیگر از شما می خواهم که به گرفتن متناسب وزن اهمیت بدهید تا هم بتوانید برای تامین انرژی و رشد جنین اقدام کنید و هم با کنترل وزن مناسب، از گرفتن اضافه وزن زیاد و یا نامتناسب پیش گیری نمایید و به این ترتیب از عوارض آن هم جلوگیری نمایید.
  محاسبه افزایش وزن مجاز در بارداری
  معمولا افزایش 300 کالری در روز یا افزایش 15 درصدی انرژی در دوران بارداری به نسبت پیش از بارداری توصیه می کنیم. هر بارداری، تقریبا 60000 کیلو کالری بیش از نیاز عادی متابولیسم، به انرژی نیاز دارد. بنابراین شما در هنگام بارداری باید بتوانید تعادلی در خوراک تان برقرار کنید. خوراکی هایی گوناگون و متعادل که انرژی کافی برای رشد و ترمیم سلول ها را فراهم نماید.
  میزان افزایش وزن مناسب برای خانم ها در دوران بارداری بر اساس نمایه توده بدنی یا همان BMI مربوط به پیش از بارداری محاسبه می شود. کمیته بین المللی علوم تغذیه، افزایش وزن مجاز در بارداری را بر اساس جدول زیر پیشنهاد کرده است . ما این روش را به کار می بریم.
  نمایه توده بدنی (BMI) = وزن بر حسب کیلو گرم تقسیم بر قد برحسب متر به توان 2 با یک نمونه برای شما، شیوه ی اندازه گیری نمایه توده بدنی را نشان می دهم.
  اگر وزن شما پیش از بارداری 55 کیلوگرم باشد و قد شما 158 سانتی متر باشد که می شود 1.58 متر. در ابتدا 1.58 را به توان دو برسانید و یا در خودش ضرب کنید که می شود عدد 2.4964 که می توانید آن را به 2.5 گرد کنید. سپس عدد وزن تان یعنی 55 کیلوگرم را بر 2.5 ( همان قد به توان 2 بر حسب متر است) تقسیم کنید که می شود عدد 22 . این عدد 22 همان نمایه توده بدنی و یاBMI شما است. پس از این که نمایه را حساب کردید ، بر اساس جدول زیر ببینید در کدام دسته از افراد قرار می گیرید.

  میزان نمایه بدنی(BMI)
  دسته بندی
  کم تر از 19.8
  (لاغر)

  26 - 19.8
  (طبیعی)
  29 - 26
  (اضافه وزن)
  بیش از 29
  (چاق)
  همان گونه که در جدول بالا می بینید، شما با نمایه 22، در دسته افراد طبیعی قرار می گیرید.

  حالا باید ببینیم افراد طبیعی و نیز دیگر دسته ها در چه حدودی وزن می توانند اضافه کنند. برای این کار هم جدولی داریم . از جدول زیر به عنوان راهنما کمک بگیرید، می بینید شما با نمایه توده بدنی 22 که جزو افراد طبیعی قرار می گیرید، می توانید افزایش وزنی بین 11.5 تا 16 کیلوگرم در کل دوران بارداری تان داشته باشید. بنابراین بر اساس وزن واقعی تان، میزان نمایه بدنی(BMI) تان را محاسبه و بر اساس دسته بندی افراد میزان افزایش وزن تان را در بارداری پیدا کنید.

  راهنمای اضافه وزن در دوران بارداری


  شاخص (نمایه توده بدنی وزن)
  BMI
  میزان افزایش وزن مناسب
  در دوران بارداری


  19.8 (لاغر)


  18 - 12.5 کیلوگرم

  26 - 19.8 (طبیعی)


  16- 11.5 کیلوگرم

  29 - 26 (اضافه وزن)

  11.5 - 7 کیلوگرم

  بیش از 29 (چاق)

  9 - 6 کیلوگرم

  نکته ها

  اگر وزن شما در آغاز بارداری کمتر از نرمال (دارایBMI کم تر از 19.8) است، حتما از گروه مامایی مشاورتان راهنمایی بخواهید.
  خانم هایی که با وزن طبیعی (دارای نمایه 26 - 8/19) باردار می شوند، به طور متوسط در سه ماهه نخست تقریبا 2 - 5/1 کیلوگرم و در سه ماهه دوم و سوم، هر هفته 450 گرم (حدود 8/ 1 کیلوگرم در ماه) افزایش وزن دارند.

  راهنمایی ها

  اگر با وزنی طبیعی بارداری تان آغاز شده باشد، شما تنها به کمتر از 2 کیلوگرم (چند پو ند) اضافه وزن درسه ماهه نخست نیاز دارید. شما می توانید با دریافت روزانه 200 - 150 کالری اضافی، به آن دست پیدا کنید. مثلا با مصرف 8 اونس (235 گرم) ماست کم چرب در روز .
  افزایش وزن پایدار در سه ماهه های دوم و سوم، مهم تر است بویژه اگر شما در آغاز بارداری دارای وزن طبیعی و یا وزنی پایین تر از وزن طبیعی باشید.
  این امر یعنی افزایش وزنی حدود 8/1 - 4/1 کیلوگرم در ماه تا هنگام زایمان. شما با دریافت 300 کالری اضافی در روز که مثلا می شود نصف یک ساندویچ کره بادام زمینی و ژله و همراه با یک لیوان شیر که سرشیر آن را گرفته باشید، می توانید آن را تامین کنید.
  خانم های بارداری که پیش از آغاز بارداری ، بالای وزن طبیعی هستند اضافه وزن داشتن، الزاما به این معنا نیست که شما نمی توانید بارداری سالم و بی خطری را داشته باشید! اگر چه روشن شده است که درخانم های چاق، طی بارداری تمایل بیشتری برای ابتلا به مسایلی مانند فشار خون بالا، دیابت بارداری و
  افزایش میزان بروز سقط وجود دارد. بسیار اهمیت دارد که شما در بارداری به مقادیر مناسب و مشخصی از اضافه وزن برسید.
  به هر حال اگر شما در این گروه قرار می گیرید، در این دسته از خانم ها نیز نیاز به افزایش وزن مجاز وجود دارد که برای وزن گرفتن جنین اساسی است.البته بسیار مهم است که با دقت میزان افزایش وزن را کنترل نمایید. اگر شما افزایش وزنی بیش ازمیزان مجاز توصیه شده برای دوران بارداری پیدا کنید و پس از زایمان نتوانید اضافه وزن تان را از دست بدهید، سلامتی شما برای بقیه عمرتان، در معرض خطر قرار می گیرد.

  آیا کاستن وزن هنگام بارداری، خطری ندارد؟

  در برخی موارد ی که خانمی وزن بالای نرمال داشته باشد و یا زیاد چاق باشد و یا همراهی با دلایل پزشکی، می توان در دوران بارداری و حتما زیر نظر گروه مشاورین پزشکی وزن کم کرد اگر نیازمند راهنمایی بیشتر هستید حتما با گروه مامایی تان در میان بگذارید.
  خانم های بارداری که پیش از آغاز بارداری، زیر وزن طبیعی هستند اگر وزن شما کمتر از وزن طبیعی است، برای شما بسیار اساسی و ضروری است که در دوران بارداری تان به مقدار مناسب و لازم وزن بگیرید، بویژه در سه ماهه دوم وسوم این امر اهمیت دارد. بدون این افزایش اضافی وزن، ممکن است کودک شما با وزن کم هنگام تولد ( low birth weight) و یا زودتر از موعد( preterm labor ) به دنیا بیاید.
  حتما از گروه مامایی مشاورتان در این باره راهنمایی بخواهید.
  موارد دوقلویی ، چند قلویی در برخی منابع، افزایش وزن در موارد دوقلویی 21 - 18 کیلوگرم و در موارد سه قلویی افزایش 27 - 5/22 کیلوگرمی ذکر شده و دربرخی منابع دیگر، افزایش وزن برای بارداری بیش از یک قلو ، 5/20 - 16 کیلوگرمی پیشنهاد شده است. اگر شما بارداری دو یا چند قلویی دارید، شما به اضافه وزن بیشتری دارید. بهتر است برای دریافت اطلاعات دقیق تر با گروه مامایی خود مشاوره نمایید.
  وزن گرفتن و دوران پس از زایمان

  این که چقدر و چطور وزن اضافه کرده باشید، روی وضعیت پس از زایمان تان اثر دارد. اگر طبق راهنمایی و با ورزش و برنامه سالمی که به شما توصیه شده باشد، رفتار کرده باشید، پس از زایمان نیز در وضیت مناسبی خواهید بود. به یاد داشته باشید که شیردهی سریع ذخایر چربی انباشته شده در دوران بارداری را مصرف می کند.

  تولید شیر روزانه تقریبا 1500 - 1000 کالری انرژی می گیرد. اگر شما بیش از اندازه مورد نیاز وزن گرفته باشید. شما به تلاش بیشتری نیاز دارید ولی مایوس نشوید!

  اگر چه یاد آوری می کنم برای همه خانم ها نگه داری میزان وزن در محدوده سلامت، اساسی است.


  مشاوره و کمک گرفتن از گروه مامایی

  همیشه به خاطر داشته باشید که رشد جنین فرآیندی نیازمند انرژی است. به یاد داشته باشید هدف از وزن گرفتن، چاق شدن نیست. هدف، تامین نیاز های جنین برای رشد ونمو است که فرآیندی نیازمند انرژی است. با کمک گروه مشاوری که در دوران بارداری تحت نظرش هستید، وزن دوران بارداری تان را کنترل کنید.
  مشاور شما در این مورد حتی می تواند کارشناس تغذیه ای آشنا با رژیم های دوران بارداری باشد و یا گروه مامایی تان، خودشان کسی را برای این کار توصیه می کنند.
  کار مشاور یا مشاورین مامایی، دادن پیشنهادهایی برای افزایش کالری و یا کاهش آن، صورت نیاز است و کار اصلی شما استفاده از خوراک های سالم و مفیدی است که مشاورتان به شما در ویزیت های منظم در دوران بارداری، توصیه می کند.

  تهیه و تدوین : گروه سلامت ***** - نرجس شیرآقایی کوتنایی - کارشناس مامایی
  ما صبر کردیم واسه فردایی بهتر
  ما صبر کردیم ولی فردا نمیشه...

  یه روزی توی تاریخ مینویسن
  یه جا این نسل مفقود الاثر شد...

 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  (*مرضیه*) آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۰/۰۷/۰۳
  نوشته ها
  632
  میزان امتیاز
  56
  پسند شده
  310
  پسند کرده
  36

  Re: اهميت وزن گيري در بارداري و مقادير افزايش وزن توصيه شده

  خانم*های باردار در هر شرایطی كه باشند (لاغر، طبیعی، چاق) باید افزایش وزن متناسب با وضعیت خود داشته*باشند بنابراین استفاده از رژیم*های غذایی محدود برای كاهش وزن خانم*های باردار چاق توصیه نمی*شود و باید با توصیه*های تغذیه*ای مناسب میزان كالری دریافتی و در نهایت وزن آن را كنترل كرد. خانم*های باردار برای كنترل افزایش وزن نیاز به افزایش وزن مطلوب دارند.

  برای كنترل افزایش وزن در خانم*های باردار چاق روش*های زیر توصیه می*شود:

  1. كاهش مصرف چربی*ها
  2. كاهش مصرف مواد قندی (كربوهیدرات ها)
  3. افزایش مصرف مواد نشاسته*ای ( گروه نان و غلات)
  4. افزایش مصرف مواد پروتئینی
  5. افزایش مصرف منابع غذایی حاوی فیبر( میوه ها، سبزی*ها، و گروه نان و غلات)
  6. اصلاح عادات و رفتارهای تغذیه*ای نامناسب
  7. تحرك كافی از طریق پیاده روی منظم روزانه (مانند نیم ساعت پیاده روی در روز) در صورت نداشتن ممنوعیت پزشكی

  برای دریافت چربی

  1. اجتناب از سرخ كردن غذاها و حتی الامكان طبخ غذاها به شكل آب پز، بخارپز و كبابی.
  2. حذف چربی*ها شامل كره حیوانی، مارگارین، خامه،* سرشیر، دنبه و پیه و جدا كردن چربی*های قابل رویت گوشت قرمز و پوست مرغ پیش از طبخ آنها.
  3. استفاده از شیر و لبنیات كم*چرب به جای شیر، و لبنیات پر چرب، محدود كردن مصرف شیرینی*ها، كیك*های خامه*ای و .....
  4. تنوری كردن ماهی و مرغ به جای سرخ كردن آنها ( سینه مرغ مقدار كمتری چربی دارد) و آب پز كردن مرغ، ماهی و گوشت بدون افزودن روغن (با حرارت ملایم) ، محدود كردن مصرف كله پاچه، دل، قلوه، جگر، زبان و مغز، سوسیس و كالباس و انواع پیتزای پر چرب.
  5. تفت دادن سبزی*ها در آب گوشت كم چربی یا آب گوجه فرنگی به جای روغن.
  6. استفاده از سس سالم، ( ماست كمچرب، كمی*نمك، روغن زیتون، آب لیمو یا آب نارنج) به جای سس مایونز.
  7. محدود كردن مصرف زرده تخم مرغ به سه عدد در هفته چه به صورت تنها یا در انواع غذاها مانند كوكو و املت.

  5 توصیه برای كاهش دریافت مواد قندی

  1. استفاده از میوه*های تازه به جای شیرینی و شكلات به عنوان میان وعده.
  2. محدود كردن مصرف نان*های شیرینی (نان قندی،*نان شیرمال، شیرینی، كیك و ...) و انواع شكلات و آب نبات.
  3.مصرف دوغ، آب و آب میوه*های طبیعی به جای نوشابه*های گازدار.
  4. استفاده از میوه هایی مانند سیب، هلو، گلابی كه قند كمتری دارند و محدود كردن مصرف میوه های شیرین مانند انگور، *خربزه، خرما، انجیر، توت و ....
  5. كم كردن مصرف قند و شكر همراه با چای

  5 توصیه برای كاهش دریافت گروه نان و برای مصرف غلات

  1. محدود كردن مصرف نان، برنج و ماكارونی ( 7 سهم در روز)
  2. خودداری از مصرف برنج و ماكارونی در وعده شام و خودداری از مصرف نان* همراه با برنج در هنگام صرف غذا
  3. استفاده از نان*های سبوس دار به جای نان*های فانتزی. نان سنگك بیش از سایر نان*ها سبوس دارد.
  4. استفاده از انواع خوراك ها با مقداری نان به جای برنج در وعده شام.
  5. استفاده از میوه به جای نان و پنیر،* بیسكویت یا كیك در میان وعده ها.

  4 توصیه برای دریافت مواد پروتئینی

  علت توصیه به افزایش مصرف مواد پروتئینی به این دلیل است كه در صورت محدود كردن مصرف پروتئین، اندو خته ماهیچه بدن خانم باردار برای پشتیبانی از رشد جنین استفاده خواهد شد. در عین حال،* پروتئین این مزیت را نیز دارد كه به خوبی گرسنگی را برطرف می*كند.

  برای افزایش دریافت پروتئین در رژیم غذایی مصرف مواد غذایی زیر پیشنهاد می*شود:

  1. مرغ آب پز و یا كبابی و انواع ماهی تازه بخارپز یا كباب شده.
  2. گوشت چربی گرفته.
  3. شیر و لبنیات كم چرب شامل ماست، پنیر و كشك
  4. استفاده از انواع حبوبات (عدس، لوبیا، ماش، باقلا،* و ...) همراه با غلات.

  7 توصیه برای افزایش دریافت فیبر

  فیبر بخشی از میوه*ها، سبزی*ها و دانه*های خوراكی به ویژه حبوبات و غلات است كه در بدن انسان* هضم نمی*شود. غذاهای پر فیبر به سیر شدن كمك می*كنند و سبب می*شوند غذا و به خصوص چربی كمتری مصرف شود. مصرف فیبر موجب حجیم شدن مدفوع شده و در نتیجه خروج راحت*تر و سریع تر انجام شده و از بروز یبوست جلوگیری می*كند. همچنین احتمال برزو بیماری*های روده مانند سرطان و بواسیر را كمتر می*كند. از سوی دیگر فیبر ها موجب كاهش كلسترول می*شوند و خطر ابتلا به بیماری قلبی ـ عروقی را كاهش می*دهند. راه*های افزایش دریافت فیبر عبارت*اند از:

  1. مصرف روزانه سبزی( سبزی*های محلی یا سالاد، كلم، گوجه فرنگی، خیار، هویج، فلفل دلمه*ای سبز و ...) همراه با غذا
  2. مصرف میوه*های تازه به عنوان میان وعده و ترجیحا استفاده از خود میوه به جای آب میوه
  3. استفاده از خشكبار (برگه زردآلو، كشمش و .. ) و سبزی*های تازه (هویج، گل كلم، خیار، گوجه فرنگی و ...) به عنوان میان وعده
  4. استفاده بیشتر از انواع حبوبات ( لوبیا، عدس ، ماش، نخود) در انواع سوپ*ها و آش*ها
  5.استفاده از سبزی*هایی مانند كاهو، گوجه فرنگی، جعفری و پیاز، كلم، فلفل دلمه*ای در ساندویچ های خانگی.
  6. استفاده از سبزی*ها در بیشتر غذاها ( ماكارونی ، باقلا پلو، كلم پلو، سبزی پلو) ، ماست و خیار، ماست و سبزی و انواع سوپ ها
  7. مصرف نان*های سبوس دار (نان سنگك، نان جو) به جای نان*هایی كه با آرد سفید تهیه شده اند مانند نان لواش، بربری، نان فانتزی.

  12 توصیه برای اصلاح عادات غذایی

  برای كنترل اشتها و جلوگیری از پرخوری خانم های باردار كه موجب اضافه وزن بیش از حد و چاقی می*شود نكات زیر را توصیه كنید:

  1. در حالت نشسته و در یك مكان ثابت و دایمی *غذا بخورند.
  2. پنج دقیقه پیش از صرف ناهار و یا شام یك لیوان آب بنوشند.
  3. پیش از صرف غذا، سالاد (بدون سس مایونز) میل كنند.
  4. سعی كنند وعده های اصلی غذا (صبحانه، ناهار، و شام ) را حذف نكنند زیرا ناچار به ریزه خواری می*شوند.
  5. غذا را در ظرف كوچكتری بكشندتا مقدار كمتری غذا بخورند.
  6. در سفره غذا، تنها از یك نوع غذا میل كنند.
  7. ازمیوه و سبزی*های تازه به عنوان میان وعده استفاده كنند.
  8. مواد غذایی را جایی دور از معرض دید نگهداری كنند.
  9. از خرید و مصرف تنقلات غذایی كم ارزش كه تنها حاوی چربی یا مواد قندی*هستند مانند نوشابه،چیپس و ... خودداری كنند.
  10. از خرید و نگهداری شیرینی و شكلات در منزل خودداری كنند.
  11. پس از صرف غذا و سیر شدن، بلافاصله سفره را ترك كنند.
  12. غذا را آهسته و با آرامش میل كنند.
  13. تا حد امكان از سرخ كردن مواد غذایی اجتناب كنند و در صورت لزوم ترجیحاً از روغن مخصوص سرخ كردنی به جای روغن مایع معمولی یا روغن جامد استفاده كنند.

  گردآوری: گروه سلامت *****
  منبع: هفته نامه سلامت
  ما صبر کردیم واسه فردایی بهتر
  ما صبر کردیم ولی فردا نمیشه...

  یه روزی توی تاریخ مینویسن
  یه جا این نسل مفقود الاثر شد...

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  dokhmal2 آواتار ها
  dokhmal2
  عضویت: ۱۳۹۱/۱۰/۰۹
  محل سکونت
  خونه مون :)
  نوشته ها
  1,150
  میزان امتیاز
  7
  پسند شده
  3981
  پسند کرده
  2337

  Re: اهميت وزن گيري در بارداري و مقادير افزايش وزن توصيه شده

  من دوست دارم هروقت خدابهم نی نی داد یه عالمه چاق بشم
  هوا
   
  اینستا :

  خدایا شکرت به خاطر همۀ نعمت هایی که به ما دادی 5. #5
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۲/۰۴/۱۰
  نوشته ها
  2
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0

  Re: اهميت وزن گيري در بارداري و مقادير افزايش وزن توصيه شده

  سلام دوستای گلم.من قصد دارم باردار بشم اما متاسفانه خیلی کم خوراکم.از اونحایی که روزه میگیرم باید بگم حسابی وزن کم کردم وزنم 45کیلو هست.شوهرم میگه تا10کیلو وزن اضاف نکنی از بجه خبری نیست ...شما به من کمک کنید جیکار کنم چاق بشم
  اینم بگم من اصلا اشتها به غذا خوردن ندارم
  دلم کار دست است...
  خودم بافتمش،تارش را از سکوت،پودش راتنهایی..
  همین است که
  *خریدار ندارد*...

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  mahi59 آواتار ها
  مهدیه پاک اسکویی
  عضویت: ۱۳۹۱/۰۹/۲۶
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  377
  میزان امتیاز
  20
  پسند شده
  2800
  پسند کرده
  6642

  Re: اهميت وزن گيري در بارداري و مقادير افزايش وزن توصيه شده

  خدا خیرتون بده آخه چاقی چیه بخصوص تو دوران بارداری ؟ من بارداری اولم 68 کیلو بودم و با اینکه خورد و خوراکم زیاد نبود ولی اینقدر بدنم آب آورد که روز آخر 90 کیلو شدم هر چند دوران شیردهی به 63 رسیدم ولی الان میترسم برای دومی اقدام کنم چون الان 70 کیلو شدم و حتما 100 به بالا میشم نمیدونم چکار کنم. پسرم 4 سالشه.
  مهدیم من که مرا گرمی بازاری نیست
  بهتر از یوسفم و هیچ خریداری نیست
  همه گویند که در حسرت دیدار من اند
  لیک در گفته این طایفه کرداری نیست

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  ninisalamat آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
  نوشته ها
  7
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0
  یقینا استفاده از غذاهای مکمل برای وزن گیری نوزاد مثل پوره های میوه یا شیرهای تقویتی موثر و مفید فایده می باشد.

 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما