نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree79Likes

موضوع: آموزش اولیه خیاطی با متد گرلاوین

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 299
صفحه 1 از 38 123411 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    125
    پسند کرده
    0

آموزش اولیه خیاطی با متد گرلاوین

بسم الله الرحمن الرحیم
    دوستان درسمون رو با بسم الله شروع میکنم که انشاالله همه دوستان خیاطی رو کامل یاد بگیرن
    ابتدا دامنها
    اول دامن تنگ ساده
    اندازه گیری
    برای کشیدن الگوی اولیه دامنها به چند تا اندازه احتیاج داریم
    دورکمر دورباسن قد **** و قد دامن
    دور کمر رو اول یه نوار میبندیم که اندازه هایی که میخاهیم بگیریم از این نوار باشه و بالا پایین نشه
    با متر دور کمر رو میگیریم فقط وقتی دو سر متر رو روی هم برای اندازه نهایی میخایم بگیریم دستمون رو بین متر و کمر میگیریم بعد عدد روی متر رو به عنوان اندازه کمر یادداشت میکنیم
    تذکر:نواری که دور کمر میبندیم در گودی کمر باید بسته شود یه کم بالاتر از ناف میشه
    بعد دور **** متر رو دور **** میگیریم به نحوی که متر درست روی برجستگیهای **** قرار بگیره بعد وقتی به جلو میاریم متر رو به طرف ناف میاریم و باز هم دستمان رو بین متر و بدن قرار میدیم این اندازه دور **** هست
    قد **** که اکثرا 18 ، 20، 22 ، هست که بسته به قد و وزن ادمها فرق میکنه ولی اکثرا 20 هست
    اگر هم میخاید اندازه بگیرین از نواری که دور کمر بسته شده تاپایین برجستگی ****
    البته باید از پهلو اندازه بگیریم
    قد دامن هم از کمر تا هر قدر میخایم بلندی دامن باشه
    خوب این اندازه گیری

دوستان این درس امروز انشاالله فردا بقیش رو میزارم

اگر تا اینجا مشکلی دارین بگین تا بریم سر درس

:72: :72: :72:
    ayd و عفت این نوشته را پسندیده.
    اینم آدرس وبلاگ تازه کار من
    nilofarshadab.blogfa.com

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    125
    پسند کرده
    0

Re: نکات خیاطی

نقل قول نوشته اصلی توسط Mami Roham
    سلام , نیلوفر جان میشه یه لیست از لوازم لازم برای شروع کار بدی که تهیه کنیم تا انشاالله با آموزشهای شما پیش بیائیم و وقفه ای برای تهیه لوازم به وجود نیاید.ممنون
    چشم عزیزم

برای خیاطی شما ابتدا مدلهای کوچک دوخته بعد مدلهای بزرگ
    پس من اول لوازم رو میگم از خرازیها میتونین تهیه کنین
    گونیای خیاطی بزرگ و کوچک
    متر
    خط کش 50 سانتی و 30 سانتی
    کاغذالگو از این کاغذ سفیدها بگیرین خیلی بهتر و ارزونتره
    کاغذ رنگی
    مداد
    پاک کن
    رولت خیاطی
    قیچی کوچک
    قیچی خیاطی
    صابون یا گچ خیاطی
    کاغذ کاربن در چند رنگ سفید زرد آبی مشکی
    دفتر خیاطی شطرنجی
    سوزن و قرقره و نخ کک
    سنجاق ته گرد ترجیحا مرواریدی
    بارچه پاتیس یا اگر دارین تکه پارچه های اضافه یا لباسهایی که دیگه قابل استفاده نیستن
    پاتیس زیاد گرون نیست وقتی من میرفتم خیاطی متری 300 تومان بود فکر کنم الان گرونتر شده حالا چند نمیدونم

این وسایل برای اینه که شما الگوهایی رو که میکشین در دفتر هم بگشین که یک یاداوری و یک تمرین هم باشه روی کاغذ رنگی هم میکشین که تداعی شکل لباس باشه

عکس آخر طرز اندازه گیری دامن رو نشون میده فقط دور **** نیسن که اونهم از روی برجستگی **** رد کرده تا روی ناف میبریم
    عفت و عسل ام این نوشته را پسندیده.
    nilofarshadab.blogfa.com

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    125
    پسند کرده
    0

اندازه های یک دامن رو میزارم برای کشیدن الگوها با گونیای بزرگ رو کاغذ الگو و گونیای کوچک در دفتر و کاغذ رنگی

دور کمر 68 سانت
    دور **** 98
    قدباسن بزرگ 18
    قد **** کوچک 9
    قد دامن 60

من یادم رفت بگم که قد **** کوچک همیشه نصف قد **** بزرگ هست

چند نکته رو هم بگم قبل از شروع

مقدار زاپاس برای دامن در قسمت کمر 5/1 سانتی متر و قسمت پهلو 3 سانت و قسمت جازیپ 2 سانت و پایین دامن 3 الی 5 سانت هست
    منظور از زاپاس مقدار اضافه ای که هنگامیکه الگو رو روی پارچه میزاریم برای برش هست
    برای کمر دامن هم یک مستطیل به عرض 8 سانتی متر که این عدد ثابت است و طول دور کمر به اضافه 4 سانت برش میدهیم احتیاج به الگو نداره

تا اینجا اگر سوالی هست دوستان بپرسن
    من سعی میکنم خیلی ساده بگم که همه حتی اونهایی که هیچی از خیاطی نمیدونن هم انشاالله یاد بگیرن
    nilofarshadab.blogfa.com

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    125
    پسند کرده
    0

ابتدا عکس الگوی دامن تنگ ساده و شکلش رو میزارم که در دفترتون رسم کنین با گونیای کوچک و وقتی درس رو میدم با گونیای بزرگ روی کاغذ الگو

nilofarshadab.blogfa.com

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    125
    پسند کرده
    0

آموزش دامن تنگ ساده که پایه تمام دامنها به غیر از دامن کلوش هست
    برای ترسیم الگوی دامن ابتدا 2/1 دور **** به اضاقه یک در افراد معمولی و به اضافه دو در افراد دارای **** بیشتر از 115 میکنیم که این عدد عرض کادر دامن هست پس یک مستطیل رسم میکنیم به عرض 2/1 دور **** به اضافه یک یا دو و قد دامن
    (دور **** /2 ) + ( 1 یا 2 که ثابت هست ) = عرض کادر
    در اینجا میشه 98 /2 + 1 = 50 از راست به چپ خونده میشه
    پس یک مستطیل میکشیم به عرض 50 و طول 60 این مستطیل تشکیل شده از قسمت جلو و پشت دامن
    خط سمت راست خط وسط جلوی دامن هست که همیشه روی دولای بسته پارچه قرار میگیره و خط سمت چپ خط وسط پشت هست که روی دولای باز پارچه قرار میگیره
    برای بدست آوردن خط پهلو دور **** رو تقسیم بر چهار کرده یا به عبارتی یک چهارم دورباسن رو بدست میاریم و این عدد رو به اضافه 2 برای جلو و منهای 2 برای پشت میکنیم این عدد 2 ثابته
    که خط پهلوی جلو و پشت بدست میادکه هر دو رو اگر روی الگو اندازه بزنی یک خط میشه
    ( دور **** / 4 ) + 2 = خط پهلوی جلو 98 / 4 + 2 = 27
    (دور **** / 4 ) - 2 = خط پهلوی پشت 98 / 4 - 2 = 23
    پس طبق الگویی که بالا هست ما تا اینجا کادر دامن رو بدست اوردیم برای کشیدن خط پهلو از خط وسط جلو یا پشت فرقی نمیکنه اگر از جلو میخاهید بکشید اندازه پهلوی جلو و اگر از خط وسط پشت اندازه پهلوی پشت رو میکشین در الگو نوشته شده
    خوب حالا ما کادر دامن رو داریم که قسمت جلو و پشت دامن مشخص شده
    برای خط **** کوچک و بزرگ باز بالای کادر دامن اندازه قد **** بزرگ و کوچک رو اندازه زده و یک خط افقی میکشیم در اینجا 9 سانت از بالای کادر پایین امده برای **** گوچک و 18 سانت برای **** بزرگ
    nilofarshadab.blogfa.com

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    125
    پسند کرده
    0

برای ترسیم ساسونهای دامن
    ابتدا ساسونهای پشت که یک چهارم دور کمر رو منهای دو میکنیم ( این عدد 2 ثابت هست ) عدد بدست امده را از عرض پشت دامن که همون خط پهلوی پشت هست کم کرده عدد بدست امده عددی هست که بیشتر از دور کمر ما هست که این عدد را ما ساسون میگیریم که اندازه دور کمر بدست بیاد
    ( دور کمر / 4 ) - 2 در اینجا 68 / 4 - 2 = 15 23 - 15 = 8 اندازه ساسونهای پشت
    برای بدست اوردن ساسونهای جلو همین کاررو انجام میدهیم با این تفاوت که عدد بدست امده را به اضافه 2 میکنیم و و باز عددی که بدست میاد از خط پهلوی جلو کم میکنیم
    ( دور کمر / 4 ) + 2 در اینجا 68 / 4 + 2 = 19 27 - 19 = 8 اندازه ساسونهای جلو

نکته : همیشه ساسونهای جلو و پشت عددش با هم یکی هست اگر غیر از این بود در محاسبات اشتباه شده

برای کشیدن ساسونه ابتدا ساسونهای پشت رو در کادر دامن ترسیم میکنیم
    از خط وسط پشت عدد 2 را داخل میشم و یک ساسون 2 سانتی میکشیم این عددرو روی خط کمر علامت زده و به صورت اریب به خط **** بزرگ وصل میکنیم این ساسون به ساسون جازیپ معروف هست
    از خط پهلو 3 سانت علامت زده و یک ساسون 3 سانتی کشیده که این ساسون هم یه خط **** بزرگ به حالت اریب وصل میشود
    پس تا حالا از 8 سانتی که برای ساسون داشتیم 5 سانتش رو کشیدیم میمونه 3 سانت دیگه
    فاصله بین ساسون جازیپ و ساسون پهلو رو اندازه گرفته و تقسیم بر 3 میکنیم عددی که بدست میاید رو از ساسون جازیپ روی خط کمر علامت میزنیم و این از این نقطه یک خط صاف به خط **** بزرگ وصل میکنیم حال روی خط کمر از اطراف این علامت 5/1 سانت یک طرف 5/1 سانت طرف دیگش علامت میزنیم و این دو علامت رو به خط صافی که کشیدم وصل میکنیم ( روی این خط صاف 10 تا 15 سانت پایین میایم که میشه انتهای ساسون پشت )
    برای ترسیم ساسونهای جلو از خط پهلو 3 سانت داخل شده و یک ساسون 3 سانتی رسم میکنیم . از خط وسط جلو تا این ساسون رو علامت زده تقسیم بر 3 میکنیم از خط وسط جلو این یک سوم رو داخل میشیم و یک خط ساف به **** بزرگ وصل میکنیم و یک ساسون 3 سانتی اطراف این علامت میکشیم مثل ساسون پشت که اندازه این ساسون 9 تا 12 سانت هست
    مابین یان ساسون و ساسون پهلو رو اندازه گرفته تقسیم بر 2 میکنیم و یک خط صاف به **** کوچک وصل میکنیم و یک ساسون 2 سانتی اطراف این علامت رسم میکنیم
    در کل این ساسونه رو اگر با هم جمع کنیم در جلو 8 سانت ساسون و در پشت 8 سانت ساسون ترسیم کردیم
    khalerizee این نوشته را پسندیده.
    nilofarshadab.blogfa.com

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    125
    پسند کرده
    0

نکته : برای کشیدن الگوی دامن اگر دور **** زیر 90 سانت بود برای رسم خط پهلو احتیاجی به اضافه یا کم کردن عدد 2 نداریم . همچنین در ساسونها ساسون کوچک و جازیپ حداکثر 2 سانتی متر است و ساسون پهلو و ساسونهای جلو و پشت حداکثر تا 4 سانت است .

نقل قول نوشته اصلی توسط khatoon
    خانوم معلم من الان تازه میخوام برم اینارو که گفتین بخرم...عقب نمونم یه وقت! هل میکنما!!!!
    نترس خانومم عقب نمیمونی

نقل قول نوشته اصلی توسط marjan
    نیلوفر جان متشکرم از شروع آموزش.
    من چند سال قبل یک دوره کوتاه مدت برای آموزش خیاطی رفتم تا آنجا که من به یاد دارم علاوه بر اندازه **** بزرگ اندازه **** کوچک هم گرفته می شد علاوه بر آن سه قد علاوه بر قد دامن گرفته می شد قدجلو از کمر تا زمین قد پهلو از کمر تا زمین قد پشت از کمر تا زمین این قدها برای کنترل قد دامن در روی الگوی اصلی استفاده می شد آیا هنوز هم از این روش استفاده می شود یا خیر؟
    اینها همه بیشتر باعث گیج شدن کسی که داره خیاطی رو یاد میگیره میشه
    فقط توی امتحانهای تئوری کاربرد داره مرجان جان
    این که یک مقدار بلدی خیلی کمک میکنه تا یاد بگیری
    ضمنا وقتی ما یک قد روی کادر الگو میکشیم خیلی راحت تره تا اینکه چند تا قد
    ولی اصول اولیه خیاطی همینه
    من طبق فنی حرفه ای یاد گرفتم

اگر سوالی هست در خدمتم
    الگو رو بکشین ایرادها برطرف بشه بعد میریم سراغ دوخت
    این رو هم بگم چون این درس اوله باید خوب یاد بگیرین چون درسهای بعدی این الگو رو اول کشیده و بعد الگوی دامن موزد نظر رو روش پیاده میکنیم

نقل قول نوشته اصلی توسط khatoon
    خانومی من یه ذره گیج شدم!
    این الگورو باید بکشیم؟ آخه یه کم شماره ها و ایناش ناخواناست! یعنی من یاد نمیگیرم!!! ~x( :54:
    خاتون جون اگر هنوز هم متوجه نمیشی بگو تا یک بار دیگه از اول بگم [-(
    nilofarshadab.blogfa.com

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    125
    پسند کرده
    0

Re: آموزش خیاطی متد گرلاوین و نکات خیاطی

نقل قول نوشته اصلی توسط شاپرک
    سلام نیلوفر جان
    ممنون بخاطر آموزش خوبت من خیاطی بلدم ولی مدتیه که گذاشتم کنار ولی فکر کنم حالا با این آموزش دوباره سرپا بشم
    خیلی خوشحالم شاپرک جان
    یه سوال شما همون شاپرک آشپز آنلاین هستی ؟
    دلم خیلی براش تنگ شده
    نقل قول نوشته اصلی توسط soheila
    سلام به همه دوستان
    و نیلوفر عزیز
    من به شاگردی قبول کنی ممنون میشم :72:
    سهیلا جان این حرفها چیه شما خودتون تو همه چیز استاد هستین

نقل قول نوشته اصلی توسط SHADI
    وايي نيلوفر جان دست گلت درد نكنه :43: :love: :love: هميشه مي خواستم يكي اينطوري واضح برام توضيح بده . : داره يه چيزايي سر در مي يارم .من يه سوال دارم هميشه اندازه ساسون خط پهلومون 3cm? اگه اندازه ساسون پشت و جلومون فرض كنيم 9 در اومد اونوقت محاسبمون چه شكليه برام توضيح مي دي ؟ همه جاشو خوب متوجه شدم فقط سوسانو يكم سخته. :dash: :dash:
    عزیزم خوشحالم که خوشت اومده

نقل قول نوشته اصلی توسط nilofar27
    نکته : برای کشیدن الگوی دامن اگر دور **** زیر 90 سانت بود برای رسم خط پهلو احتیاجی به اضافه یا کم کردن عدد 2 نداریم . همچنین در ساسونها ساسون کوچک و جازیپ حداکثر 2 سانتی متر است و ساسون پهلو و ساسونهای جلو و پشت حداکثر تا 4 سانت است .[-(
    در مورد ساسونها هم گفتم
    ساسون پهلو و ساسون جلو بین 3 تا 4 سانت و ساسونهای کوچک 2 سانت
    اگر 9 سانت ساسون داشتیم ساسون پهلو 4 و ساسون جلو یا پشت 3 سانت و ساسون کوچک 2 سانت ، 4+ 3 + 2 = 9
    امیدوارم خوب گفته باشم
    بازم سوالی داشتین در خدمتم :love:
    nilofarshadab.blogfa.com

صفحه 1 از 38 123411 ... آخرینآخرین