نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree41Likes

موضوع: آموزش فتوشاپ

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 179
صفحه 1 از 23 123411 ... آخرینآخرین
    مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    245
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

Red face آموزش فتوشاپ

به نام خدا
    بچه ها من مطالبی که تو این مبحث براتون میزارمو از help خود فتوشاپ و منابع خارجی موجود تو اینترنت استفاده میکنم(خودم هم فتوشاپو با این روش یاد گرفتم) امیدوارم بتونم تو این راه راهنمایی خوبی براتون باشم. روشهایی که براتون میگم سلیقه ای یعنی شما با پیشرفت کارتون میتونین همون کارو با ابزار دیگه و یا با روش دیگه هم انجام بدین.

برا شروع اولین درسمون مهمترین سئوالهایی رو که ازم راجب عکس و فتوشاپ سر کلاسام ازم پرسیده میشد رو مطرح میکنم و جوابشونو میدم تا یه دید کلی راجب گرافیک و فتوشاپ داشته باشین.

1-اطلاعات عکسا چه جوری رو حافظه دوربینا ذخیره میشه؟
    اطلاعات هر عکسی به صورت مجموعه ای ازpixel ها ذخیره میشه.

2- pixel یعنی چی؟
    کوچکترین واحدی از عکس که اطلاعاتی شامل رنگ اون نقطه و مکان جایگیری اون نقطه رو داره !برا اینکه بهتر درک کنین فرض کنین که هر عکسی که ما میگیریم به صورت یک پازله که تکه های اونو نقطه ها تشکیل دادن!(مطابق شکل زیر)بدیهی که هر چه قدر تعداد نقطه های تشکیل دهنده یک عکس بیشتر باشه کیفیت عکستون بالاتره ویا فرض کنید شما قراره یه نقاشی رو فقط با نقطه ها بکشید هر چقدر این نقطه ها بیشتر و کیپ هم باشن نقاشی شما و اضح تر خواهد بود . پس تعداد pixel بالا در یک تصویر بیانگر کیفیت بهتر اون عکس خواهد بود.

3- منظور از دوربین 5 مگا پیکسل یا 8 مگا پیکسل چیه؟ و چه تفاوتهایی با هم دارن؟
    یعنی تعداد پیکسل هایی که در عرض و طول عکس شما هست برابر 5 مگا هست یا همون تعداد نقطه ها پس دوربین 8 مگا پیکسل کیفیت بهتری خواهد داشت.

4- با فتوشاپ چی کارا میشه کرد؟
    با فتوشاپ نمیشه معجزه کرد ولی تغییرات خیلی عمقی میشه رو عکسا داد مثلا میشه کیفیت عکسا رو بالا برد میشه رو عکسا روتوش کرد میشه پشت زمینه عکسارو عوض کرد و ......
    مثلا نمونه های زیری رو ببینید:
    عکس اولیه:

عکس روتوش شده:

و بلاخره عمل جراحی پلاستیکی شده (دماغ کوچیکتر شده و چشمها درشترو گونه های برجسته تر)

5- آیا میشه سایز عکس رو هر چقدر میخوام بزرگ کنم؟
    نه! بزرگتر کردن بیش ازحد تصویر کیفیت عکساتونو پایین میاره! چون پایه کار برنامه فتوشاپ رو bitmap هستش یعنی اندازه شون تعریف شده و محدوده ولی رو برنامه های vector میتونین اینکارو بکنین چون برداری و معادلاتی هستن مثل شکل زیر:
    (داخل دایره بیانگر کیفیت و تفاوت هر دو نوع گرافیک بعد بزرگنمایی اوناست)

6- همه این کارای گرافیکی که بیرون میبینم فقط با همین امکانات نرم افزار من انجام میشه؟
    نه! نرم افزار فتوشاپ خیلی برنامه های جانبی (plug- in , brush,…) داره که با پیشرفت کار باهاشون آشنا میشین
    سارا مامی آرشیدا, lovermom, pariyan و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    245
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

درس اول

محیط فتوشاپ:

فایلای خود فتوشاپ با پسوند psd ذخیره میشن که یه خاصیت لایه لایه دارن مثل شکلای زیری:

ولی شما میتونین با پسوندهای زیادی این عکساتونو ذخیره کنین که رفته رفته باهاشون آشنا میشین.

همه پنجره هایی که تو محیط فتوشاپ میبینین رو میتونین از منو window بیارین یا حذف کنین و همه اونا مثل خود ویندوز قابلیت جابجایی رو دارن اگه خواستین به حالت اولیه برگردین کافیه تو همین منوی باز شده روی قسمت workspace برین و گزینه default workspace رو انتخاب کنین.

ما فقط با پنجره های toolو layer بیشتر آشنا میشیم بقیه موارد رو همراه با درسامون و در موارد لزوم باهاشون کار میکنیم
    اولین پنجره ای که تو فتوشاپ باهاش آشنا میشیم Tool bar هستش از این پنجره تقریبا تو همه کارمون استفاده میکنیم خود این جعبه ابزار شامل قسمتهای زیریه:

قسمت A شامل:

تمرین 1:از منوی file گزینه open را انتخاب کنین و فایل عکس مورد نظر خود رو تو محیط فتو شاپ باز کنید و بسته به نوع تصویر ابزارای انتخابی رو روی این تصویر استفاده کنین .قسمت انتخابا و مهارتی که شما تو این قسمت پیدا میکنین تو کار روی عکسا خیلی کمکتون میکنه پس خوب رو این قسمت تمرین کنین و کاراتونو برامون بزارین برا نمونه من مراحل کارایی که رو عکس سینا کوچولو انجام میدمو براتون دقیق مینویسم شما هم حتما همه این مراحل رو دنبال کنین!
    عکس دلخواه سینا رو باز کردم من میتونم با ابزارهای lasso tool ویاquick selection انتخابامو بکنم . میخوام عکس سینا رو به 2 صورت بدون پشت زمینه و با پشت زمینه محو شده کار کنم.

نکته 1-در مواردی که از lasso tool استفاده میکنیم باید نقطه شروع رو به نقطه انتهایی برسونیم تا منطقه دلخواه رو انتخاب کرده باشیم و با دابل کلیک کردن در هر نقطه هم میتونیم این کار رو انجام بدیم.
    نکته 2- در مواردی که بخوایم انتخابمون کلا حذف کنیم کافیه کلیدای ctrl+D فشار بدیم.

نکته 3-در مواردی که منطقه انتخاب شده بیشتر از اونی باشه که ما میخوایم میتونیم با فشرده نگه داشتن کلید alt و کلیک در منطقه دلخواه اونو از انتخابمون حذف کنیم و یا برعکس با فشرده نگه داشتن کلید shift منطقهای رو به انتخابمون اضلفه کنیم :

برا اینکه عکس سینا اصلا پشت زمینه نداشته باشه بعد انتخاب سینا از منوی edit گزینه copy رو انتخاب کردم (ctrl+c)
    و از منوی file گزینه new رو انتخاب کردم و دکمه ok رو زدم فایل جدید برام باز شد از منوی edit گزینه paste(ctrl+v)
    رو انتخاب کردم و عکس سینا روی فایلم اضافه شد: برای اینکه اطراف عکس رو مرتب تر کنم zoom tool رو از جعبه ابزار انتخاب کردم و عکس سینا کلیک کردم عکس بزرگتر نشون داده شد(همون آیکون ذره بین) و با انتخاب eraser tool (همون پاک کن) قسمتای اضافی عکسو پاک کردم.

و نتیجه این شد( دلم برا این موقع های سینا کوچولوم تنگید!!!!)

برا عکس بعدی هم بعد انتخاب عکس سینا کلیدای ctrl+alt+D رو فشار دادم پنجره ای با نام feather selection باز شد تو قسمت عدد 15 رو وارد کردم(هر چقدر عدد بزرگتر باشه هاله دور عکسم بزرگتر میشه) و ok زدم و از منوی edit گزینه copy رو انتخاب کردم (ctrl+c)
    و از منوی file گزینه new رو انتخاب کردم و دکمه ok رو زدم فایل جدید برام باز شد از منوی edit گزینه paste(ctrl+v)

http://www.myup.ir/
    رو انتخاب کردم و عکس سینا روی فایلم اضافه شد. برا ذخیره عکسم از منوی file گزینه save رو انتخاب کردم و با اسم سینا و ذخیره کردم پیشنهاد اولیه فتوشاپ برا ذخیره فایل همون پسوند psd هستش ولی شما میتونین از فرمت پسوند دلخواهتون مثلا jpg رو انتخاب کنین.

موفق باشین.
    narrika و مهدیه 85 این نوشته را پسندیده.

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    245
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

درس دوم

سلام بچه ها
    درس 2
    ادامه آشنایی با جعبه ابزار

ابزارای crop و slice tools
    Crop tool:
    این ابزار برای انتخاب و تمرکز توی قسمت خاصی از عکس به کار میره با سه روش میتونیم این کار رو انجام بدیم ولی ساده ترینش استفاده از همین ابزاره ! تو شکل زیر استفاده از این ابزار نمایش داده شده.

سئوال : در صورتی که بعد استفاده از ابزار crop و قبل خارج شدن از محیط فتوشاپ خواستم به حالت قبل برگردونم(undo) چی کار باید بکنم؟
    شما برای undo کردن در فتوشاپ هم میتونین از
    کلیدای ctrl+z برای برگردوندن یک عمل قبلی
    و کلیدای ctrl+alt+z برای برگردوندن چندین عمل قبلی
    ویا پنجره history به صورت زیز استفاده کنین:
    از منوی window گزینه history رو چک کنین اگه تیک خرده باشه یعنی الان تو محیط فتوشاپ میتونین این پنجره رو بیبنین در غیر اینصورت روی این گزینه کلیک کنین . توی این پنجره لیست چندین عمل قبلیتون ذخیره شده با کلیک رو هر کدوم عکستون به اون مرحله از کار برمیگرده.

تمرین 1:یکی از عکساتون تو محیط فتوشاپ باز کنین و با استفاده از ابزار Crop ویرایشش کنین و سایزشو تغییر بدین و برای نمایش تو وب سایت ذخیره کنین.
    اول عکسو باز میکنیم و روی قسمتی از عکس که میخوام تمرکز کنم میکشم:

با بردن ماوس روی مربع های کوچیک نمایش داده شده و کلیک و کشیدن ماوس میتونین کادرتونو تغییر بدین و با زدن اینتر تغییرات شما اعمال میشه

سئوال 2 : وقتی توی سایتی میخوام عکسای خودمو بزارم سایز خاصی از عکس لازمه چه جوری میتونم این کار رو بکنم؟
    از منوی image روگزینه image size کلیک کنین و تو کادر باز شده اندازه width رو وارد کنین برای اینکه عکستون دفرمه نشه خود فتوشاپ height رو هم متناسب با عدد انتخاب شده تغییر میده( فرقی نمیکنه طول و یا عرضو تغییر بدین عدد اونیکی متناسب با تغییر شما عوض میشه) و در نهایت ok کنین.
    بعد اتمام ویرایش عکستون از منوی گزینه save for web… رو انتخاب کنین

تو قسمت quality بین 60 تا 100 یک مقداری رو انتخاب کنین بدیهیه که با کم کردن این مقدار کیفیت عکستون هم پایین تر میاد و
    من تمامی عکسایی که براتون میزارم رو با کیفیت 80 ذخیره میکنم با تغییر quality در قسمت پایین این پنجره حجم عکس نمایش داده میشه و نتیجه کیفیت انتخابی روی خود عکس نیز نشون داده میشه

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    245
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

درس دوم

Slice tools:
    این ابزار برای تکه تکه کردن عکس کابرد داره که برای طراحی وب سایتا بیشتر استفاده میشه و خارج از بحث ماست

ابزار روتوش در فتوشاپ:
    (تو فتوشاپای قدیمیتر این ابزار نیست!)

Spot healing brush:

اساس این ابزار به این صورته که شما وقتی قسمتی رو برای کار انتخاب میکنین فتوشاپ اطلاعات پیکسای اطرافو جایگزین قیمت انتخاب میکنه برا همین اگه قسمت انتخابی شما بزرگتر باشه روتوش جالب نخواهین داشت پس برای از بین بردن لکه های کوچیک مثل خال از این گزینه استفاده کنین برای از روتوش لکه های بزرگتر healing brush tool به کار میبریم.

تمرین 2 :با استفاده از Spot healing brush لک یا خال روی عکستون رو روتوش کنین
    عکس رو تو محیط فتوشاپ باز کردم

میخوام لکهای سس قرمز رو از دور لبای سینا حذف کنم
    ابزار spot healing… رو انتخاب کردم روی لک زوم کردم و از option bar بالای صفحه اندازه بروش رو طوری تنظیم کردم که کمی بزرگتر از لکه باشه

با انتخاب اندازه برش میتونین ماوس رو رو عکس بیارین و اندازشو چک کنین اگه مناسب نبود باز تغییرش بدین
    تو قسمت mode به صورت پیش فرض normal انتخاب شده است اگه هم نبود رو همون نرمال انتخاب کنین.

و اما گزینه های :
    Proximity match:
    با انتخاب این گزینه قسمت انتخابی شما با اطلاعات اطراف سلکشن پر میشه
    Create texture:
    و با انتخاب این گزینه قسمت انتخابی شما به صورت مجموعه ای از اطلاعات سلکت شده پر خواهد شد
    برا درک بهتر اول گزینه Proximity match رو انتخاب کنین و رو عکستون کار کنین اگه خوب نبود undo کنین و گزینه Create texture رو انتخاب کنین
    بعد اعمال تنظیمات بروش رو روی قسمتی که میخواین ببرین و روی خال یا لک یک تک کلیک کنین اگه خالای ریز پشت سر هم بود روشون ماوس و بکشین و رها کنین

موفق باشین
    aftaab و Saie_501 این نوشته را پسندیده.

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    245
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

Re: آموزش فتوشاپ

درس سوم

The healing brush tool

با استفاده از این ابزار شما میتونین با فشردن کلید alt در قسمتی از تصویر که میخوایین الگو برداری کرده وبا کشیدن ماوس بر روی تصویر عمل روتوش رو انجام بدین و میتونین برای تعمیر عکسای قدیمیتون هم استفاده کنین
    مراحل کار رو تصویر پایینی رو دقت کنین:

ابزار healing brush tool رو انتخاب کنین برای حذف لک روی گونه روی عکس کمی فوکوس کنین(بزرگنمایی رو تا حدی زیاد کنین که بتونین نتیجه تغییراتو ببینین)
    نتظیمات زیری رو انجام بدین:

http://www.myup.ir/

برای الگو برداری کلید alt رو فشرده نگه دارین و روی گونه سالم عکس کلیک کنین با این کار فتوشاپ الگوی گونه رو به حافظه خودش میده به روی گونه سفید برین وماوس رو روی قسمت سفید بکشین با این کار قسمت سفید حذف شده و تصویر گونه سالم جایگزین اون میشه
    این ابزار در واقع تیکه ای از عکس روکه با فشرده نگه داشتن انتخاب میکنین به عنوان الگو برای جایگزینی میگیره پس برای اینکه روتوشتون خوب در بیاد باید خوب رو نقطه ای که انتخاب میکنین دقت کنین.
    نکته 1: برا کار روی قسمتای دیگه عکس نقطه های نزدیک قسمت آسیب دیده عکس رو با فشرده نگه داشتن alt انتخاب کنین تا الگوی انتخابیتون نزدیک به محل آسیب دیده باشه مثلا بار کت پسر کوچولو همون نقطه های نزدیککت رو انتخاب کنین
    نکته 2 : برای اینکه روتوش خوبی داشته باشین باید چندین بار با فشرده نگه داشتن alt الگوی انتخابی رو تغییر بدین
    نکته 3: بعد از انتخاب الگو شما میتونین علاوه بر کشیدن بر روی قسمتی که میخوایین روتوش کنین تک کلیک هم بکنین
    و تصویر نهایی باید مثل شکل زیری بشه:

اینم یه نمونه دیگه:

میخواییم موهای زائد زیر ابرو رو برداریم
    اول ابزار مون رو اتخاب میکنیم:

اندازه بروش رو روی 15 تنظیم میکنیم
    روی تصویر موهای زائد زیر ابرو کمی فوکوس میکنیم.
    قسمت پاک پوست رو با فشرده نگه داشتن alt و کلیک (تصویر بالایی) انتخاب میکنیم
    و روی تیکه های عکس که موهای ریز داره میکشیم یا تک کلیک میکنیم

و نتیجه

Patch tool
    این ابزار مثل پینه کردن یعنی شما میتونین یه قسمت از تصویر رو توی قسمت دیگه وصله کنین و اطراف قسمت پینه شده رو با زمینه عکستون هماهنگ کنین.

عکس زیری رو ببینین:

میخوام لک جای زخم رو از رو گونه عکس روتوش کنم اول ابزار رو انتخاب میکنیم

دور قسمت زخم مثل شکل دور قسمت جای زخم یه خط بکشید

ماوس رو داخل قسمت انتخابیتون ببرین و کلیک کرده و فشرده نگه دارین و برین روی قسمتی از صورت که فکر میکنین مناسبترین پینه برای گونه زخمی هست و ماوس رو رها کنین

و نتیجه:

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    245
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

ابزار red eye

/

این ابزار همون طوری که از اسمش معلومه برا روتوش قرمزی چشم به کار میره به این صورت که ابزار رو انتخاب میکنین و روی قسمت قرمزی چشم کلیک میکنین

مثال زیری رو ببینین:

ابزاری نقاشی

این ابزارا از رنگ foreground استفاده میکنن

برای تغییر این رنگ:
    روی قسمت A دابل کلیک کنین و توی پنجره باز شه رنگ دلخواهتون انتخاب کنین و اوکی کنین .
    و بعد هر چی که دوست دارین روی فایلتون بکشین

ابزار color replacement tool

تمرین زیری رو ببینین

میخوایم رنگ تیشرت دختر خانوم عوض کنیم

اول روی لباس زوم میکنیم

ابزار رو انتخاب میکنیم

با انتخاب این ابزار تو نوار بالای گزینه های زیری رو میبینین

رنگ دلخواه رو انتخاب میکنیم

و ماوس رو روی تیشرت بکشین دقت کنین روی قسمتای دیگه عکس نکشین

و با تنظیم زیر اگر احیانا قسمت خیلی ریزی هم بدون رنگ مونده باشه خود فتوشاپ تصحیحش میکنه

موفق باشین

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    245
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

درس چهارم

ابزار stamp

همونطوریکه از شکل این ابزار معلومه stamp مثل مهر عمل میکنه برای آشنایی بهتر با این ابزار تمرینایی زیری رو ببینین
    فایل زیر رو تو فتوشاپ باز کنین

ابزار رو انتخاب کنین

تنظیمات زیری رو انجام بدین

میخوام تعداد فلفلارو بیشتر کنم
    روی قسمتی از ساقه فلفل که به بوته چسبیده alt کلیک میکنیم

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    245
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

موس رو به قسمتی از بوته که میخواییم فلفل رو کپی کنیم میبرم و میکشم با این کار عکس فلفل کپی میشه

و با ادامه کار:

و نمونه پایینی رو دقت کنین
    عکس رو تو فتوشاپ باز میکنم

میخوام عکس درخت رو حذف کنم
    ابزار stamp میکنم
    و تو قسمت زیری alt کلیک میکنم

با کشیدن موس رو درخت تصاویر اطراف رو جایگزین میکنم

و بلاخره:

sodi60 و Saie_501 این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 23 123411 ... آخرینآخرین