رسانه مامی سایت
عضو طلایی خانواده مامی سایت کلوب های مامی سایت
بازارچه کالای دست دوم رسانه مامی سایت
Like Tree1343Likes

موضوع: منو غذا برای مهمانی های مختلف 1

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 5485
صفحه 1 از 686 123411 ... آخرینآخرین
    مدیر انجمن

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    969
    پسند کرده
    204

منو غذا برای مهمانی های مختلف 1

سلام به همگی
    همیشه وقتی آدم مهمون داره بسته به سن مهمونا و زمان مهمونی( نهار یا شام) کلی باید فکر کنه که چی بپزه. خصوصا" که بخواین تکراری هم نباشه . حالا که همه خانم های هنرمند اینجا جمعند به ذهنم رسید این موضوع رو اینجا مطرح کنم . ( اگه جای این بحث اینجا نبود bahargol جان زحمتش رو بکش جابه جاش کن).
    اگه همه همفکری کنید و یه منو غذا که شامل پیش غذا - غذای اصلی و دسر باشه اینجا بذارید خیلی عالی میشه!
    این هم منو اول

سالاد سیب زمینی ( شامل سیب زمینی آبپز+کالباس+نخودفرنگی+ذرت+ه ویج+سس چیلی)
    فیله مرغ سوخاری (سر سیخ های چوبی)
    ماکارونی فرمی
    سوفله بادمجان
    دسر: کرم کارامل و ژله آکواریوم و کیک با چای و قهوه
    maman pasha, sahar111, (ziba) و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    خدای من ! گلهای آفتابگردان در روزهای ابری بلاتکلیفند مثل من و روزهای بی تو بودن

مدیر ارشد سایت
    najma آواتار ها
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    9038
    پسند کرده
    419

re: منو غذا برای مهمانی های مختلف 1

ممنونم از مریم عزیز به خاطر ایجاد این تاپیک

انتخاب یک منو غذا برای مهمانی برای 2 دسته از آدم ها خیلی سخته .یک دسته کسانی که مهارت زیادی تو آشپزی ندارند و دسته دیگه کسانی که مهارت زیادی دارند.

برای انتخاب منوی غذا برای مهمانی چند فاکتور رو باید در نظر گرفت
    زمان مهمانی:مهمانی عصرانه نهار یا شام
    طیف سنی و سلیقه مهمانان:انتخاب غذاهای سنتی یا جدید
    مناسبت مهمانی:جشن تولد ، مهمانی دوستانه یا خانوادگی و...
    توانایی های میزبان:در زمینه تهیه و تزئین غذا دسر و ...

به همین دلیل راهنمایی های ما برای تهیه منو غذای مهمانی راهنمایی کاملا دقیقی نیست مگر اینکه از تمامی این فاکتور ها مطلع باشیم.البته اصول و قوانینی وجود داره که به ما کمک می کنه که بتونیم انتخاب درستی داشته باشیم
    معمولا وعده اصلی غذا برای مهمانی های نهار برنج هست .در مهمانی های عصرانه معمولا از غذاهای سبک و در قطع کوچک استفاده می شه و ....

و اما من این موارد رو برای انتخاب منو در نظر می گیرم:اول رنج سنی مهمانان معمولا سعی می کنم برای مهمانی های خانوادگی که مهمانان از نظر طیف سنی دارای تنوع زیادی هستند(کودک جوان و مسن) غذای اصلی رو در دو نوع سنتی و مدرن در نظر بگیرم تا باب طبع همه مهمان ها باشه.
    غذاها رو به دو نوع غذا با گوشت قرمز و گوشت مرغ تقسیم می کنم و سعی می کنم از هر دونوع تهیه کنم(شاید مهمون ها محدودیتی در انتخاب این دو داشته باشند)
    سلیقه مهمان ها رو در نظر می گیرم، مثلا اگه قرار باشه تو انتخابم خورش داشته باشم در نظر می گیرم که مهمان ها کدوم خورش رو بیشتر دوست دارند(مثلا قرمه سبزی یا بادمجان و ...)
    غذاها رو جوری انتخاب می کنم که بتونم از روز قبل بعضی کاراش رو انجام بدم و همه کارها نمونه برای روز مهمونی
    جدیدا برای مهمانان رژیم دار هم فکری می کنم مثلا تهیه سبزیجات بخار پز و ...
    در مورد مهمانی هایی مثل تولد و .. که تعداد مهمان ها نسبت به بقیه مهمانی ها بیشتره سعی می کنم غذاهایی رو انتخاب کنم که ریخت و پاش و ظرف کثیف کردن کمتری داشته باشه و در ضمن سرو اون ها راحت باشه

و در آخر این هم یک ترکیب منطقی از جناب آقای زحمتکش در فروم هنر آشپزی:

1ـ پيش غذا (ترجيحا اشتهاآور): سوپها از اين دسته اند؛ شيرين بودن آنها منطقي نيست چون اشتهاي مهمان را كور ميكند.
    2ـ غذاي اصلي: در سفره هاي ايراني يك چلو خورشت، نوعي پلو و يك قلم غذاي گوشتي (مثلا كبابي) از قبيل مرغ، ماهي، و امثال آن مناسب محسوب ميشود.
    3ـ غذاي جنبي يا دورچين (و شايد به تعبير شما مخلفات): شامل ماست، چاشته*ها، ترشيجات، سالادها، و امثال آن. من يك غذاي غير ايراني تفنني را اينجا توصيه ميكنم چون ممكن است همه نپسندند و توي ذوق ميزبان بخورد. ضمنا نوشيدنيها (كه معمولا به غلط در سفره ايراني خيلي سرد و يا اصطلاحا تگري سرو ميشوند) مكمل اين بخشند.
    4ـ دسر: كه بايد تاحدي شيرين و پايان بخش غذا باشد. خيلي هم متنوع است.

متاسفانه اغلب به چيدمان شما و مسائل جانبي توجه نميشود و در پايان احتمالا همه فقط خواهند گفت غذايتان خوشمزه بوده است. ولي اگر خواستيد سنگ تمام بگذاريد اين بخش از دستمال سفره شروع ميشود تا انتخاب نوع ظروف و چيدمانشان و همچنين آرايش و نوع و ترتيب سرو تمام 4 مورد بالا.

البته اين تجربه ايراني من است و آداب سفره هاي ملل ديگر متفاوت است. هيچ عيبي هم ندارد بلكه ريشه در فرهنگ غذايي ما دارد. مثلا آش ما اغلب به عنوان غذايي اصلي، آنهم با حجمي سير كننده سرو ميشود. مثلا سالادي كه من به عنوان دورچين در نظر گرفتم در برخي فرهنگهاي غذايي پيش غذا است. ولي كمتر ايرانيي ديده ام كه اول سالاد فصل بخورد و بعد غذاي اصليش را شروع كند. پس براي ما سالاد فصل و شيرازي و امثال آن دورچين است
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

مدیر ارشد سایت
    najma آواتار ها
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    9038
    پسند کرده
    419

حالا بیاین هر کدوم منوی انتخابی خودش در این موارد رو بگه

مهمانی فامیلی(طیف سنی مختلف)
    1. نهار
    2. عصرانه
    3.شام

مهمانی دوستانه(شامل مهمان های جوان)
    1. نهار
    2.عصرانه
    3.شام

جشن تولد فامیلی

جشن تولد کودکانه(مهمانان همه کودک باشند)
    (ziba) و انوشه جون این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    aram_khp آواتار ها
    آرام خسروپناهی
    میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    959
    پسند کرده
    219

ههههههههههههه دو ساعت تایپ کردم پرید:))))))))))))

حالا از اول ....

عقیده ی کاملا راسخ من اینه که ادم نباید خودش رو اذیت کنه و سعی کنه غذاهایی درست کنه که خودشم اسمش رو به زور بلده ... من به شخصه ترجیح میدم غذاهای عجیب و جدیدی که از دوستای گلم یاد میگیرم برای خودمون دو تا بدرستم یا حداکثر برای مامان اینا .... من اگه جایی برم که خیلی تجملاتی برخورد کنن سعی میکنم رابطم رو باهاشون کم کنم ... چون در توان خودم نمیبینم که بخوام اون کارها رو بکنم ... از نظر مالی برای من مهم نیست ولی برای خیلی ها مهمه ... چرا باید انقدر فشار رومون باشه که از مهمون و مهمونی زده بشیم؟ همیشه تو خونه ی ما مبنا بر این بوده که آدم بخاطر روی باز کسی بره خونه اش نه در باز ... شاید از نظر خیلی ها این عقیده ی من جالب نباشه ولی تا جایی که یادم میاد قبلا رفت و امد ها خیلی بیشتر از الان بود و فقط و فقط بخاطر نبودن تجملات توی زندگیا بود . هر چی زندگی رو ساده بگیری ساده میگذره و الان تو زندگی خودم میبینم این موضوع رو .... دوستای ما خیلی راحت خونه ی ما میان ولی حتی خونه ی خیلی از اعضای فامیلشون انقدر راحت رفت و امد نمیکنن . نه تجملات انچنانی و نه سادگی بیش از حد .... یه چیزی این وسطا به نظرم ایده ال تره ... این بود سخنرانی من :))))))))))))))
    شبو, sahar111, (ziba) و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    سهم ما از گل سرخ ، یک بغل شادی و آرامش توست

مدیر ارشد سایت
    najma آواتار ها
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    9038
    پسند کرده
    419

آرام جون با نظرت موافقم
    خود من هیچ وقت برای چشم و هم چشمی و به رخ کشیدن کاری نمی کنم .عاشق آشپزی و شیرینی پزی هستم و از هر فرصتی برای این کار استفاده می کنم و چه فرصتی بهتر از مهمانی!!!
    در ضمن برای برگزاری یه مهمونی به یاد ماندنی حتما نباید زیاد خرج کنی یکم سلیقه و حوصله می تونه همون غذای ساده رو هم دلنشین کنه.و البته لب خندون میزبان!
    این که وقتی غذای اصلی زرشک پلو با مرغ هست ، تو همون آب مرغ یکم جو و هویج بریزی و تبدیلش کنی به یه سوپ یه سالاد فصل معمولی رو با تزئین زیبا و اشتها برانگیز کنی یعنی سلیقه به خرج دادی و به مهمونت احترام گذاشتی.
    من هم غذاهای جدید رو یه بار رو آقای پدر امتحان می کنم و از اونجایی که خیلی رک و واضح نظرش رو می گه تصمیم می گیرم که برای مهمونی تهیه ش کنم یا نه و کلا غذاهایی رو که سلیقه خاصی می پسنده برای مهمونی انتخاب نمی کنم
    شبو, (ziba) و انوشه جون این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    375
    پسند کرده
    0

سلام..مریم عزیز ممنون از پست خوبت..اولا بگم که اگه اشتباه نکنم اون غذا که گفتی فیله مرغ سوخاری روی سیخ کباب چوبی اسمش استاف چیکن هستش گلم..
    من به طرز وحشتناکی!!:دی با نظر آرام عزیز موافقم..منم با تجملات موافق نیستم و اصلا از اینکه بری خونه کسی و احساس کنی صاحبخونه ده روزه نشسته پای نت و کتاب و مجله تا کلی غذا و دسر مختلف و جدید و ....درست کنه و دفعه بعد که بخوای بری از سر خستگی مهمونی قبلی رغبت نکنه دعوتت کنه،احساس خوبی ندارم...این غذاهایی که اینجا یا جاهی دیگه یاد میگیریم رو میشه گاهی تو مهمونیهایی که جاش باشه یکی دوتاشو درست کرد..من دیدم متاسفانه بعضی دوستان ده مدل از غذاها و ده مدل دسر رو تو یه مهمونی ساده 7-8 نفره درست میکنن و کلی هم ذوق میکنن که واای که چقدر من هنر دارم!!!...هنر واقعی انتخاب مناسب برای افراد مناسبه..گاهی شده من مهمونی داشتم که غذایی که معمولا برای مهمونام درست می کنم و نسبتا ساده هم هست رو جلوش نذاشتم..چون احساس کردم معذبش می کنه و ساده تر گرفتم تا راحت باشه اونم..کلا فکر می کنم بهتره غذا رو حتی اگه یه نوعه با عشق و احترام و علاقه درست کنیم تا به مهمونمون هم بچسبه! نه اینکه از چند روز پیش خودمون و همسرمونو با خرید و موندن تو آشپزخونه خفه کنیم و مهمونی برامون با خستگی و خرج زیاد و..تداعی بشه!( یکی بیاد منو از رو منبر بیاره پایین لطفا!:دی)
    (ziba), قانع و انوشه جون این نوشته را پسندیده.

خداوند بزرگترین هدایا را به بندگان خود داده است.قدرت انتخاب و تعیین کردار خویش.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    375
    پسند کرده
    0

در مورد سوال نجمای عزیز اما:
    مهمانی فامیل:با توجه به طیف سنی مختلف و وجود افراد مسنتر:
    سوپ جوی مجلسی،باقالی پلو با گوشت و مرغ،ته چین یا مقدار کمی خورشت فسنجان) و نهایتا سالاد ماکارونی
    برای دسرم ژله که میشه یکی از انواع خوشگلش رو درست کرد..سالاد که میتونه سالاد کاهو یا کلم باشه

مهمانی دوستانه: یه نوع سوپ،سوفله مرغ و قارچ،یه نوع کیک یا کلوچه غذایی ترجیحا با گوشت قرمز،سالاد الویه یا ماکارونی،کومپیر،سالاد کلم،شارلوت و ژله از نوع جدید و خوش آب و رنگترش!یا به جاش یه کیک میوه یا تارت میوه و یا سالاد میوه با سس ژله

تولد فامیلی:کوکو سبزی در نان باگت یا کوکوی دو رنگ رولتی،کلوچه های کوچک گوشتی،سالاد ماکارونی،ته چین تکه ای،کراکت سیب زمینی،ژله(یا ساده یا ژله بستنی)،سالاد کلم..سالاد الویه

تولد کودکانه: کوکو سبزی تو نون باگت،پیراشکیهای ساندویچ میکری،اسنک و رول سوسیس
    برای دسر موز شکلاتی سر چوب بستنی که خیلی نازه،کباب میوه

اینها فی البداهه به ذهنم رسید و البته منظورم این نیست که حتما همش باشه..میتونه با توجه به شخصیت و اخلاق و میزان صمیمیت با مهمونها کم و زیاد بشه..
    (ziba) و انوشه جون این نوشته را پسندیده.

خداوند بزرگترین هدایا را به بندگان خود داده است.قدرت انتخاب و تعیین کردار خویش.

مدیر انجمن
    aram_khp آواتار ها
    آرام خسروپناهی
    میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    959
    پسند کرده
    219

خوب حالا من ... مهمونی فامیلی ... انواع خورش (قورمه سبزی - قیمه - کرفس - بامیه و ... ) - شوید باقالی (زرشک پلو) با مرغ - هویج پلو - خوراک زبان گوساله - ماکارونی - سبزی پلو با ماهی (شوهر من زیاد از غذاهای جدید خوشش نمیاد پس مجبورم هی با همین غذاها بازی کنم:)) ) - سوپ هم همیشه هست .... ضمنا فقط دو مدل از این غذاها رو میدرستم معمولا - ژله . معمولا همیشه سوپ و ماکارونی هست چون شوهرم خیلی دوست داره:)

مهمونی دوستانه ... اگه دوستای خودم باشن (که کلا میشیم 4 نفر) یکی از دوستام همیشه موقع اومدن نظرشو میگه .... معمولا هم یه چیز راحت مثل ماکارونی - استانبولی - دمپختک یا یه همچین چیزایی سفارش میده که من یه سوپی چیزی هم کنارش میذارم ... ما هم میریم اونجا همینجوری سفارش میدیم (چون دوستای 10-12 ساله ایم و با هم بسیار راحت) ولی دوستای خانوادگی که میان مثل مهمونی فامیلی (کلا تو خونه ی ما غذاهایی مثل کوکو - کتلت و از این قبیل طرفدار ندارهو منم اصلا بلد نیستم:دی) ... غذاهای سس دار هم زیاد دوست نداریم ... همینطور پنیردار

مهمونی تولد .... من همیشه سعی میکنم در کنار غذاهای معمولیمون یه غذای ویژه بذارم (نه حالا ویژه ای که شما فکر میکنین ها .... یعنی سالی چند بار کلا نمیپزم:)) ) مثل مرغ شکم پر - جوجه کباب تو فر - کباب بختیاری و از این قبیل

مهمونی واسه بچه ها هم فکری در موردش نکردم:))
    sahar111, (ziba) و انوشه جون این نوشته را پسندیده.
    سهم ما از گل سرخ ، یک بغل شادی و آرامش توست

صفحه 1 از 686 123411 ... آخرینآخرین
  • وصال شاپ