شیرینی ارده و خرما(پرستو احمدی از ماهنامه هنر آشپزی شماره 82)

[/IMG]
ارده یک دوم پیمانه(ترجیحا غلیظ و سفت)
روغن مایع یک چهارم پیمانه
پودر قند یک دوم پیمانه
آرد یک و یکچهارم پیمانه
کنجد حدودا نصف پیمانه
خرما هسته گرفته 12 عدد نصف شده
پودر پسته مقداری جها تزئین

فر را با دمای 180 درجه روشن کنید . ارده و روغن مایع را داخل کاسه بریزید . یک چهارم پیمانه از آرد را کنار بگذارید و مابقی آرد را همراه پودر قند داخل کاسه محتوی ارده الک کنید.مواد را ابتدا با قاشق و سپس با دست مخلوط کنید تا یکدست شود . خمیر باید نرم و لطیف و کمی چسبنده باشد اگر خمیر خیلی چسبنده بود آرد باقی مانده را نیز به تدریج اضافه کنید ولی خمیر را نباید خیلی سفت بردارید و کمی چسبندگی و شل بودن برای خمیر طبیعی است.
از خمیر اماده گلوله هایی هم اندازه برداشته و در کف دست کمی پهن کنید نیمی از خرما را داخل ان قرار داده و خمیر را ببندید تا خرما پوشانده شود. شیرینی را در کنجد بغلطانید تا تمام سطح آن به کنجد آغشته شود . برای یکدست شدن شیرینیها ، آنها را داخل اسکوپ متوسط بستنی شکل داده و در سینی بچینید . نیازی به فاصله دادن خیلی زیاد بین شیرینی ها نیست چون شیرینی در فر زیاد پهن نمیشود.
بعد از اتمام خمیر ، شیرینی ها را به مدت 15 تا 20 دقیقه در فر گرم شده در طبقه وسط بپزید تا کنجدها کمی طلایی شود .
دقت کنید که این شیرینی از سمت کف سریع رنگ میگیرد بهتر است بعد از 15 دقیقه شیرینی ها را کنترل کنید و اگر کنجدها طلایی نشده بود ان را به 1 طبقه بالاتر از وسط منتقل کنید . بعد از خارج کردن شیرینی از فر تا زمانی که خنک نشده اند به انها دست نزنید سپس انها را از سینی خارج کرده و در طرف سرو بچینید.

- این شیرینی بافت بسیار تردی دارد که موقع خوردن در دهان آب میشود.
- مقدار آرد مصرفی بر اساس غلظت ارده متغیر است برای همین بهتر است همه آرد را یکجا نریزید.
- شیرینیها یک روز بعد از تهیه بافت و طعم بهتری پیدا میکنند.
-میتوانید شیرینی را داخل کاترهای مختلفی شکل دهید .برای این کار باید کاتر مورد نظر را داخل سینی فر قرار داده و گلوله های آماده شیرینی را بعد از غلطاندن در کنجد داخل کاتر قرار داده و خمیر را در آنن فشرده کنید تا شکل قالب را به خود بگیرد.
-اگر پخت شیرینی ها کامل نباشد شیرینی ها تردی لازم را نخواهند داشت.
-هر قدر ارده مصرفی شما غلیظ تر باشد شیرینی خوش طعم تر و تردتر خواهد بود بهتر است از ارده ای که معمولا کف ظرف ته نشین و غلیظ میشود استفاده کنید.