نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree177Likes

موضوع: ترشی لیمو ترش

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 30
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

ترشی لیمو ترش

ترشی لیمو ترش
    این ترشی به گواه همه بسیار خوشمزست و محبوب دل علاقمندان ترشی از نوع ترش و تند
    مواد لازم:(من مقداری که خودم درست کردمو میذارم در مقیاسهای بزرگ تر خودتون تخمین بزنید)

لیمو ترش نیم کیلو
    فلفل تند به مقدار لازم(هرچه مقدار فلفل تند بیشتر باشه خوشمزه تره البته بستگی به ذائقه تون کم و زیاد میشه کرد)
    سیر 3 بوته
    نمک برای این مقدار لیمو حدود 1قاشق غذا خوری

نیمی از لیموها رو خیلی نازک حلقه حلقه برش میدیم من از این رنده ای که عکسشو گذاشتم و برای دستگاه 29 کاره مولینکس هست استفاده کردم استفاد از این رنده یا مشابهش کارشما رو راحت تر میکنه ولی با چاقو هم میشه برش های ریز داد که البته ترشیش پوست دست رو یکم اذیت میکنه.سیرها و فلفل هارو برش میدیم و چند تا از فلفل هارو برای قشنگی درسته میذاریم.البته من نتونسم ولی شما اگه گذارتون به تجریش افتاد از اون فلفل های رنگی هم بخرید و توش بندازید خیلی خوشگل میشه.
    بعد نیم دیگه از لیمو هارو آبشو میگیریم .سپس یه ظرف شیشه ای که توش کاملا خشک باشه ردیف به ردیف حلقه های لیمو و فلفل و سیر میذاریم و کمی نمک می پاشیم و دوباره ادامه میدیم تا ظرف پرشه.بعد از آب لیموها اونقدر میریزیم تو ظرف تا روی لیموهارو بگیره .بعد به مدت 1 روز اگه آفتاب بود جلوی آفتاب اگه نبود بیرون یخچال میگذاریم و بعد داخل یخچال میذاریم.بهتره حدودا حداقل 2-3 هفته تو یخچال بمونه بعد خورده شه هر چی بیشتر بمونه نرمتر میشه و مزه سیر و فلفل بهتر به خوردش میشه من خودم تقریبا میذارم 1-2 ماه بمونه بعد استفاده میکنم.از آب این ترشی که خیلی خوشمزه میشه برای مزه دار کردن ماهی میشه استفاده کرد نوش جان
    Andrew و باران67 این نوشته را پسندیده.
    تا وقتی کفشهای کسی رو نپوشیدی،درباره راه رفتنش قضاوت نکن...

2. بانک بند ناف
    مدیر بازنشسته
    فاطمه مامی نیکو آواتار ها
    میزان امتیاز
    13
    پسند شده
    772
    پسند کرده
    2

ویترین مدال ها

Re: ترشی لیمو ترش

ترشی لیمو

من ترشی لیمو رو اینجوری درست میکنم....

لیمو ترش کوچولو
    نمک
    پودر فلفل قرمز
    آب لیمو

لیمو ترش ها رو بصورت بعلاوه چاک میزنم ولی تا آخر نمیارم.....نمک و پودر فلفل رو قاطی میکنم و میریزم وسط چاک لیمو ها و توی ظرف میچینم....
    بعد هم از آب لیموهایی که قبلا گرفتم میریزم روشون و میزارم یه چند وقتی خوب لالا کنند !!!

به همین سادگی ولی خوشمزه ..

این ترشی بیشتر مزه اش بخاطر تند بودنشه.....
    قبل از اینکه ترشی رو درست کنیم, لیمو ها رو یه شب تا صبح میزاریم توی آب سرد بمونه تا مزه تلخی پوستش گرفته بشه....
    این ترشی با انواع کوکوها و غذاهای نونی خوب جور در میاد....
    ویرایش توسط heaven : ۱۳۹۴/۰۹/۰۲ در ساعت ۰۶:۰۸ بعد از ظهر
    کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
    یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

من ترشی لیمو رو شبیه روشی که فاطمه جون درست می کنن درست می کنم .این ترشی بعد از مدتی غلیظ میشه خیلی خوشمزه است و چون سرکه نداره مصرفش تو زمانی که سرما خورده هم باشین اشکالی نداره. من لیموها رو که شستم می گذارم یه کمی پوستش هوا بخوره و کمی از تازگی در بیاد ولی نباید پوستش خشک بشه.من با لیموی جهرم که تو مهر می یاد این ترشی رو درست می کنم.(می گن لیمو جهرم پوستش تلخی کمتری داره)
    بعد تو یه کاسه نمک و فلفل رو با هم قاطی می کنم ، لیمو ها رو نصف می کنم .نیمه لیمو رو تو مخلوط نمک و فلفل می زنم و وارونه توی شیشه می چینم تا شیشه پر بشه روش رو آبلیمو ی تازه می ریزم و درش رو کیپ می بندم. دو سه روز تو آفتاب می گذارم . بعد می یارم تو خونه . وقتی درش باز شد باید تو یخچال بره با این روش احتیاج به تلخی گرفتن هم نداره و اصـــــــــــــــــــــــ ـــلا هم تلخی نداره.

Andrew, آدریانا20 و باران67 این نوشته را پسندیده.

هیچ اتفاقی در دنیا اتفاقی نیست.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    sara_behi آواتار ها
    میزان امتیاز
    9
    پسند شده
    719
    پسند کرده
    4

اینم یه نوع ترشی لیمو ترش که خیلی عالیه و حتما در اولین فرصت عکس مرحله به مرحله شو میذارم:
    لیمو ترشهارو یکی یکی توی دست میگیریم و با چاقو یک + عمیق روش میزنیم البته دقت کنید که تا آخر نره . بعد شکاف رو از نمک پر میکنید و میگذارید توی شیشه ی مورد نظر . بقیه ی لیموها رو به همین شکل برش میزنید و از نمک پر میکنید و اتوی شیشه میگذارید . نکته ی مهمش اینه که باید هر لیمو رو که تو شیشه میگذارید خوب روی قبلیا فشار بدید که هوا بینشون نمونه . در آخر آب میریزید روش طوری که سطحشو بپوشونه و میگذارید 2هفته بمونه . بعد از 2هفته آماده هست اما هرچه بیشتر بمونه بهتر میشه . احتیاج هم نداره تو یخچال نگهداری بشه .
    اینستاگرام و تلگرام
    noora.desserts

میزان امتیاز
    9
    پسند شده
    590
    پسند کرده
    6

ویترین مدال ها

اینم ترشی لیمویی که من درست میکنم وتقریبا شبیه ترشی انبه میشه.لیمو رو بایدخورد کنیم حالا یا نصفه یا چهار قاچ یا ریز تر فرقی نمیکنه بریزیم توی شیشه وروی اونو با ابلیمو که مقداری هم نمک وزردچوبه توش ریختیم پر میکنیم برای مدتی یعنی تا وقتی که نرم بشه میذاریم افتاب بمونه.مقدار زیادی هویج رو هم خلال میکنیم .ادویه این ترشی باید زیاد باشه :مثلا 500گرم تخم گشنیز /250 گرم زیره سبز /که شسته شده خشک شده چند دقیقه تفت داده شده باشهواسیاب شده باشه وفلفل قرمز زیاد به اندازه ای که تحملشو دارین.اگه ادویه ترشی هندی داشته باشین اونو هم اضاف کنین.تقریبا 2 بوته هم سیر خورد کنین.حالا روغن مایع زیاد لازم داریم که توی تابه میریزیم وادویه ها رو توی روغن میریزیم یکی دو دقیقه بهم میزنیم بعد هویجها و لیمو های له شده را هم میریزیم وهمه را با هم مخلوط میکنیم+سیر.فقط باید توجه داشته باشین که این ترشی باید همیشه توی روغن شناور باشه یعنی هر چند وقت باید روغن به شیشه اضافه کنین چون روغنها جذب ادویه ها میشه واگه روی ترشی رو روغن نپوشونه خراب میشه.
    توجه کنیدبه مقدار روغن!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط p_mahnoosh نمایش پست ها
    گلچین جون دستت درد نکنه به نظر خوشمزه می یاد.کاش می گفتی این مقدار ادویه ای که گفتی حدودا برای چقدر لیمو و هویج هستش.؟ و اینکه باید تو یخچال نکهداری بشه؟ این ترشی ترشه؟!!!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط golchin نمایش پست ها
    مرسی مهنوش جون .عزیزم خیلی خوشمزه هستش.طرفدارای زیادی داره.یخچال که حتما میخواد.خیلیم باید مواظب روغن روی شیشه ها باشیم که کاملا روی ترشی رو پوشونده باشه.ترشیشم ملایمه بیشتر تند وتیزه .والله من ایرادم اینه که اندازه هام بیشتر چشمیه.بخاطر همین عکس ظرفشو گذاشتم .این مقدار هویجو با تقریبا 4تا شیشه لیموواب لیمو درس کردم.
    زندگی این نیست که تاس خوب بیاری....بلکه اینست که تاس بد را خوب بازی کنی.!

sara_behi آواتار ها
    میزان امتیاز
    9
    پسند شده
    719
    پسند کرده
    4

اینم توضیحات ترشی لیمویی که یاد داده بودم با عکس

روی لیموها با کارد یک + عمیق میزیند

توی شکافها رو پر از نمک میکنید

لیموها رو تو ظرف مورد نظرتون می چینید . ولی همون طور که قبلا هم توضیح دادم حتما فشار می دید و تنگاتنگ هم می چینید که تا جای ممکم هوا بینشون نباشه

وقتی ظرف پرشد آب یک لیمو رو توش با کمی نمک می ریزید

تا سر ظرف رو پر از آب سرد میکنید

و دربش رو محکم می بندید و اجازه میدید 2هفته تو یخچال بمونه . بعد از اون می تونید بیرون هم نگه داریش کنید

نقل قول نوشته اصلی توسط B.R.Z نمایش پست ها
    سلام
    من از همین روش شما ترشی لیمو درست کردم ولی خیلی تلخ شده.شما میدونید چرا ترشی من اینجوری شده؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط sara_behi نمایش پست ها
    ریحانی جون من واقعا تعجب کردم!!! شاید مشکل از لیموها بوده. قاعدتا نباید تلخ بشه . من خودم تا حالا به این مشکل برنخوردم!
    Andrew, سالاری و باران67 این نوشته را پسندیده.
    اینستاگرام و تلگرام
    noora.desserts

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    222
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

مواد لازم:

• لیمو ترش...2 کیلو گرم(800 گرم+1200 گرم)
    • فلفل سبز...به مقدار دلخواه
    • سیر ...2 بوته
    • نمک...2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

• لیمو ها را شسته و کاملا خشک کنید.
    • 800 گرم از لیمو ها را به صورت ورقه ای خرد نموده و هسته های آن را خارج نمایید.(برای جلوگیری از تلخ شدن ترشی)
    • آب بقیه لیمو ها را گرفته و با 2 قاشق غذاخوری نمک داخل آن بریزید.
    • فلفل ها را شسته و کاملا خشک کنید.
    • پوست سیر را جدا نموده و هر حبه را از وسط نصف نمایید.

• یک لایه از لیمو های ورقه شده را داخل ظرف ترشی بچینید.

• به اندازه دلخواه سیر و فلفل داخل ظرف ریخته و لایه بعدی لیمو ها را بچینید.
    • همه مواد ترشی را تا پر شدن ظرف ترشی به صورت لایه به لایه بچینید.
    • آب لیمو آماده شده را با قاشق هم زده و داخل ظرف ترشی بریزید.(سطح ترشی کاملا پوشانده شود.)
    • دهانه ظرف ترشی را با کیسه فریزر پوشانده و درب آنرا محکم ببندید.
    • ظرف ترشی را به مدت یک هفته در دمای محیط قرار دهید.(می توانید به مدت 3 روز جلوی آفتاب قرار دهید.)
    • ترشی را داخل یخچال قرار دهید.
    • حداقل بعد از 15 روز ترشی آماده مصرف می باشد.(بعد از 2 ماه ترشی کاملا غلیظ می شود.)

نکات:

ترشی لیمو را بدون استفاده از آب لیمو هم می توانید درست کنید:
    • لیمو ها را به صورت ضربدری برش داده و داخل آنها را با نمک کاملا آغشته کنید. لیموهای آماده شده را به صورت فشرده داخل ظرف ترشی ریخته و بعد از بستن درب، آنرا به مدت یک هفته جلوی آفتاب قرار دهید. بعد از این مدت ترشی را داخل یخچال نگهداری نمایید(بعد از 15 روز ترشی قابل استفاده خواهد بود.) [/*:m:239vy53a]
    داخل ترشی به جای فلفل سبز از پودر فلفل هم می توانید استفاده نمایید.

برای استفاده این ترشی داخل سالاذ، می توانید لیمو ها را بعد از ورقه ای کردن به چند قسمت تقسیم نمایید.

*gita* آواتار ها
    گیتا
    میزان امتیاز
    9
    پسند شده
    1001
    پسند کرده
    95

ترشی لیمو با دستورگل یاس عزیز