نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree26Likes
  • 1 Post By باران67
  • 10 Post By باران67
  • 3 Post By fingil 0 shishi
  • 7 Post By *** صحرا 61 ***
  • 5 Post By fingil 0 shishi

موضوع: طرز تهیه ارده در خانه

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86660
    پسند کرده
    76018

ویترین مدال ها

طرز تهیه ارده در خانه

مریم.ع این نوشته را پسندیده.

2. بانک بند ناف
    مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86660
    پسند کرده
    76018

ویترین مدال ها

طرز تهيه ارده در خانه

به نقل از شف طیبه ی عزیزم

چون بارها گفتم حتما ميدونيد كه جايي كه من زندگي ميكنم ارده با كيفيت به راحتي قابل دسترسه. و وقتي ميگم با كيفيت يعني با كيفيت عالي. چون تو استان بوشهر كنجد كشت ميشه كارگاهاي ارده سازي محلي هم زياده و كافيه چند باري كار چند تا از اين كارگاهها رو بچشي تا اون ارده مورد نظرت رو پيدا كني و ارده مورد نياز سالت رو بخري. ارده خوب و بد داره. بدش هم به سرعت قابل تشخيصه. يعني وقتي ميچشيش يه طعم تلخ و مزه كهنگي داره. بعضي ها هم توش آرد ميريزن يا كنجدش رو ميسوزونن كه هر دو مورد باعث تلخي و بدمزگيش ميشه.
    ارده به زبان عربي ميشه طحينه و اسم انگليسيش هم از همين كلمه گرفته شده پس اگر خارج از كشور زندگي ميكنيد بايد دنبال Tahini بگرديد. منتها اگر جايي هستيد كه براتون امكان پيدا كردن ارده اصلا وجود نداره يا اينكه خيلي سخته يا مقرون به صرفه نيست يا اصلا دوست داريد يه جنس سالم و مطمئن رو مصرف كنيد ميتونيد به شيوه زير توي خونه ارده درست كنيد.
    درست كردن ارده خيلي ساده است. فكر كنم توي پست نات باتر بهش اشاره كرده بودم. اصل روش دقيقا همونه منتها يك سري نكات ريز داره كه من با تجربه بهش رسيدم و توضيح ميدم كه انشالا با شكست مواجه نشيد. اصطلاحا اون فوت كوزه گريشه كه مهمه!

با خريد كنجد شروع ميكنيم. چون اين موضوع خيلي مهمه روش تاكيد ميكنم
    ديديد من چقدر روي تهيه مواد اوليه با كيفيت اصرار دارم؟ دليلش تاثير زياديه كه در محصول نهايي ميذاره. به همين دليل تاكيد ميكنم از كنجد با كيفيت عالي استفاده كنيد.
    من دقيقا ميتونم كنجد درجه يك رو از صد متري تشخيص بدم.... خيلي خب حالا نه از صد متري ولي با چشيدن متوجه ميشم. كنجد بايد بوي كهنگي نداشته باشه يعني تقريبا اصلا بو نداره فقط كنجد بو داده يه بوي ملايم تست شدگي داره. كنجد خوب خيلي سبكه و وقتي ميجويش تقريبا چيزي رو زير دندونهات احساس نميكني و فقط يه روغن رقيق ناشي از ساييده شدن كنجدها روي دندونا توي دهن جاري ميشه (آره من كنجد هم خيلي دوست دارم. ميشينم خالي خالي ميخورم در حالي كه چشمام رو بستم و به كنجدها فكر ميكنم!)
    پس وقتي داريد واسه خريد كنجد رو ميچشيد دقت كنيد كه كنجد سنگين نباشه و موقع جويدن خيلي گوشتي نباشه چون مشخصه كه مونده است. و راستي موقع خوردنش مزه شيميايي هم احساس نكنيد
    حالا چندين نوع كنجد داريم: سفيد- قهوه اي- بوداده- خام- سياه
    من چهار مدل كنجدي كه تو خونه داشتم رو اينجا بهتون نشون دادم. معمولا كنجد قهوه اي هم داشتم ولي اينبار تموم كرده بودم. ولي قبلا بهتون نشونش دادم
    بسته به نوع كنجدي كه استفاده ميكنيد طعم و رنگ ارده تون متفاوت خواهد بود. من خودم ارده با كنجد بو داده رو ترجيح ميدم. طعمش خيلي بهتره

توصيه شف: براي بار اول فقط از يك سوم ليوان كنجد استفاده كنيد

كنجد رو توي تابه بريزيد و بذاريد روي حرارت و مرتب هم بزنيد

كنجد كم كم شروع ميكنه به روغن پس دادن

وقتي ديديد دارن به هم ميچسبن يعني به اندازه كافي روغنش بيرون اومده. ديگه كافيه از روي حرارت برداريد وگرنه ميسوزه و بعد ارده تون ته مزه سوختگي پيدا ميكنه

اين قسمتش خيلي حساسه. يعني هر چقدر روش تاكيد كنم بازم كمه
    خيلي دقت كنيد

اگر كنجد رو به اندازه كافي تفت نديد و به خوبي روغنش بيرون نياد بعد تو درست كردن ارده دچار مشكل ميشيد
    جدي ميگم. فوت كوزه گريش همينجاست.

ولي يه وقت نسوزونيدشها. مرز بين خوب روغن پس دادن و سوختگيش به اندازه يك تار موه! جدي بگيريد

حالا ميريزيمش توي آسياب

آسيابتون بهتره كوچيك باشه

اگر آسيابتون از نوع اصطكاكي باشه يعني از اين مدلها كه واشر لاستيكي دارن سرعت عملتون خيلي بالا ميره در حدي كه سه چهار دقيقه اي آماده است. ولي با بلندر هم ميشه. فقط زمان بيشتري ميبره.

آخه اين مدل آسيابهاي واشر دار بعد از يه مدت همچين داغ ميكنن كه نميشه بهش دست بزني. همين حرارت باعث ميشه كه كنجد درجا ذوب شده و ارده شكل بگيره

به حدي گرم ميشه كه دستم جزغاله شد تا واستون چند تا دونه عكس گرفتم

اگر احساس ميكنيد نياز هست كه هم بزنديدش؛ اينكار رو بكنيد منتها وقتي با مقدار كم كار ميكنيم (يعني همين يك سوم ليوان كنجد) ديگه خودش بدون هم زدن يكنواخت ميشه.

ارده ما آماده است

به دليل اون تست شدن اوليه كنجدها و حرارت ايجاد شده هنگام آسياب كردن؛ ارده ما فقط و فقط با كنجد آماده ميشه منتها اگر شما هر كاري كرديد بازم موفق نشديد كه ارده توليد كنيد چاره اي نداريد جز اينكه كمي روغن كنجد (يا روغنهاي گياهي ديگه) بهش اضافه كرده و مجددا هم بزنيد تا روان شه. توصيه ميكنم نكات رو رعايت كنيد كه بدون هيچ روغني ارده رو تهيه كنيد چون طعمش بهتر ميشه

من با دو مدل كنجد ديگه هم واستون ارده درست كردم كه تفاوت رنگ ارده ها رو ببينيد

ارده با كنجد قهوه اي ( كه متاسفانه اينبار تو خونه نداشتم كه واسه تون درست كنم) هم يه رنگ قهوه اي مايل به سياه خوشگل توليد ميكنه اما طعمش كمي از ارده هاي ديگه تلخ تره.

ارده سفيد هم به خاطر رنگش كاربرد داره. مثلا واسه زماني كه نياز داريد رنگ غذا يا شيريني سفيد بمونه

ولي همينطور كه گفتم به نظر من ارده اي كه با كنجد بو داده درست ميشه يه چييييييييييز ديگه است

در اينجا چهار ارده ميبينيد ارده چهارمي ارده بازاريه (پايين ترين كاسه ارده در اين تصوير). خواستم كنار هم ببينيد تا بتونيد مقايسه كنيد

از لحاظ ظاهري ارده بازاري چرب تره دليلش هم اينه كه تصفيه ميشه و به مراتب بيشتر آسيابش ميكنن. در حدي كه اگر دقت كرده باشيد بعد از مدتي كه ميمونه روش روغن كنجد جمع ميشه

از نظر طعمي ارده خانگي خيلي طعم قوي تري داره. يعني مثلا براي درست كردن حمص يا باباغنوش به ميزان كمتري ارده نياز داريم. ارده رو كم كم اضافه كنيد و مرتب بچشيد اگر نياز ديديد باز توش ارده بريزيد

بوشهري ها "خرما و ارده" يا "ارده-شيره" تو سفره روزانه شونه. من خودم معمولا يك عالمه ارده رو فقط با سه كله(عدد) خرما ميخورم (واحد شمارش خرما:كَلِه! با تشدید روی لام) دوست دارم بيشتر ارده بخورم تا خرما. ولي واسه شماها كه بهش عادت نداريد سخته از اين خودكشيها انجام بديد!

به همه دوستاني كه تا به حال مينوشتن: "من ارده دوست ندارم" توصيه ميكنم خودتون با "كنجد خوب" ارده درست كنيد و كم كم سعي كنيد ذائقه تون رو تغيير بديد چون: بسي مفيد ميباشد.

تنها نكته اي كه باقي مونده بگم اينه كه اگر كنجد رو آسياب كرديد و مشاهده فرموديد كه پودر شد بدانيد و آگاه باشيد كه به اندازه كافي تفتش نداديد. اگر درست تفت بديد در اثر آسياب كردن پودر نميشه بلكه خميري ميشه و كم كم روغن پس ميده.
    راستي همين خمير (يعني يك مرحله قبل از ارده شدنش) رو به عنوان "كره كنجد" ميتونيد مثل "كره بادام زميني" ازش استفاده كنيد. با كمي عسل يا مربا روي نون بماليد... يامي
    من حتي با كنجد نوتلا هم درست ميكنم. كه البته ديگه اسمش نوتلا نميشه. ولي خب...! خيلي خوشمزه است

اگه خوش شانس باشيد و بتونيد خرماي نرم و كاراملي و كشدار استان ما رو هم تهيه كنيد كه چه شود! تو بازار دنبال "خرماي دشتستان يا تنگستان" بگرديد. اين ديگه خود خود جنسه!
    marzieh1360, آیه جون, ترنم63 و 7 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    fingil 0 shishi آواتار ها
    ------------------------------
    میزان امتیاز
    62
    پسند شده
    561
    پسند کرده
    796
    به نام خدا

با سلام

من طبق دستور شف طیبه کنجد سفید تازه رو خریداری و داخل فر تست کردم واقعا

بوی خوبی داره وقتی تست میشه،بعد کنجد رو داخل آسیاب ریختم اما جواب نمیداد

من هم به ناچار با کمی روغن زیتون که مزه نداشت مخلوط و داخل مخلوط کن مخلوطش

کردم با اینکه آخرشب بود اما از شدت بوی کنجد تست شده نشستم چندلقمه با عسل

خوردمو مابقیش رفت تو ظرف برای صبحانه های آقای همسر...

حتما حتما امتحانش کنید البته با دستور سایت شف طیبه..

hana67, باران67 و marzieh1360 این نوشته را پسندیده.

*** صحرا 61 *** آواتار ها
    میزان امتیاز
    124
    پسند شده
    5598
    پسند کرده
    4223
    پروژه ناموفق تهیه ارده در خانه.......طبق دستور پیش رفتم و با کنجد کامل بود (با پوست)
    نام: ۲۰۱۶۰۹۲۹_۱۳۴۶۳۸.jpg نمایش: 137 اندازه: 100.0 کیلو بایت

ولی همینجوریش هم با شیره انگور زن دایی پز خوشمزززه بود.
    m1361, *هما*, گیتار و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    GOD always has sth for you
    a key for every problem
    a light for every shadow
    and a plan for every tomarrow

fingil 0 shishi آواتار ها
    ------------------------------
    میزان امتیاز
    62
    پسند شده
    561
    پسند کرده
    796
    به نام خدا

با سلام خدمت خانوم های گل پیرو تجربه ای که در زمینه ارده با کیفیت بدست آوردم لازم دونستم تا

با خانوم های هنرمند مامی سایت هم در میون بذارم که:

من از نیم کیلو کنجد سفید استفاده کردم و 100mlروغن زیتون بدون بو که دوستان دیگه ای از روغن

خود کنجد استفاده کرده بودند...

اول کنجد رو پاک کردم و وقتی تمیز شد یه ماهی تابه رو روی شعله گاز قرار دادم,کنجد ها رو داخل

ماهی تابه بو دادم در حدی که طلایی بشه کافیه...

بعد از این مرحله کنجد ها رو داخل آسیابم ریختم و چون این دومین تجربم بود و آسیاب دوباره فقط تا

آسیاب کردن و کمی به روغن افتادن بهم کمک کرد به شما خانم های کدبانو پیشنهاد میدم وقتی

کنجد آسیاب شد داخل مخلوط کن 100ml روغن مورد نیاز رو بریزید و کنجد رو به روغن اضافه

کنید بد از چند دقیقه یه مایع غلیظ بدست میاد که همون ارده است,حالا دیگه از این لحظه که

کنجد ها کاملا داخل روغن حل شدن هرقدر بیشتر بذارید داخل دستگاه مخلوط شه مایعتون

رقیقتر میشه...

فقط طبق تجربه من یک مقدار روغن اگر کمتر باشه ارده سالمتری خواهیم داشت..

بفرمایید ارده خانگی با کیفیت...

نام: DSC_0542.jpg نمایش: 88 اندازه: 107.2 کیلو بایت
    *هما*, zakizadeh, باران67 و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.