نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree439Likes

موضوع: چگونه يك مهماني ترتيب دهيم

نمایش نتایج: از 41 به 48 از 686
صفحه 6 از 86 نخستنخست ... 345678916 ... آخرینآخرین
    مدیر انجمن
    maman somi آواتار ها
    سمیه
    میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    3307
    پسند کرده
    1346

Re: چگونه يك مهماني ترتيب دهيم

بحث میهمانی ها بود، و دیدم که دوستان نظر دادند..

اینهایی که میگم هم تجربه است و هم نظرات شخصی، هرکسی ممکنه سلیقه و نظرش متفاوت باشه

1-توی یکی دوسال اول زندگی مشترک، معمولا بیشتر زمان میهمانی رفتنه تا میهمانی دادن، مخصوصا برای عزیزان دلی چون خودم که در زمان مجردی مادرشون فقط برنج آبکش کردن یادشون داده !
    بهتره که اولین کسانی که دعوت میکنیم خانه هامون از خانواده ی خودمون باشند، مثل پدر و مادر و خاله و دایی.. چون هم کلی چم و خم کار دستمون میاد و هم هر اشتباه و خطایی باشه اونها راحتتر از فامیل همسر فراموشش میکنند

2- غذا پختن برای تعداد بالا همیشه تجربه لازم داره و بس! اگر یک غذایی رو برای خودمون و همسری میپزیم و خوب میشه، فکر نکنیم برای 15 نفر هم میتونیم با همون کیفیت درش بیاریم
    در میهمانی های اول ازدواج، جوجه کباب یکی از کمکهای مهمه، سایر غذاها هم بهتره کم ریسک ترین ها باشند.. در کنارش بهتره به تزیین میز و تمیزی خونه، همچنین انواع دسر و سالاد بیشتر توجه کنیم
    این روش بهترین جواب رو میده تا روشهای پخت 5 رقم غذای سخت و تلاش برای اثبات دست پخت و خانه داری

3- در میهمانی ها توجه به میهمانها و سن و سال و سلیقه غذایی حرف اول رو میزنه.. پس غذاهارو بر حسب نوع میهمان میشه تعیین کرد. اما چیزی که در همه منوهای غذایی مشترکه، نوع پذیرایی و چیدمان و تزیین غذاهاست که حتی یک غذای متوسط رو برای میهمانها به یاد ماندنی میکنه

4- میهمانها چند دسته هستند، یک دسته اونهایی که وقتی به منزلشون میرید، مقداری مرغ آبپز شده با برنج سفید منوی غذاییشون رو تشکیل میده، در اوج اشرافیت سبزی خوردن و ترشی هم سر سفره یا میز هست
    برای این دسته شما دونوع غذا درست کنید، هرگز خودتون رو شهید نکنید، چون اول اینکه از نظر اونها اهمیتی نخواهد داشت، دوم اینکه ممکنه حالت رو کم کنی پیدا کنه، سوم اینکه بعد از یکی دوبار میهمانی های مفصل دادن، شمارو به عنوان یک عزیز دل که باید زیاد بهش سر زد به خاطر خواهند سپرد

یک دسته دیگه میهمانهایی هستند که وقتی ازتون دعوت میکنند، در حد توانشون واقعا تلاش میکنند، به شما و سلیقه اتون احترام میگذارند و جو صمیمانه ای رو برقرار میکنند.
    برای این میهمانها هم 10 رقم غذا مهم نیست، مهم اهمیتی هست که در طول میهمانی به اونها میدید، اینکه چقدر به پذیرایی، سرگرمی و صمیمیت مجلس رسیدگی میکنید، غذاهای خوش طعم و گاهی با سورپرایز براشون درست میکنید و از این قبیل کارها

دسته دیگه اونهایی هستند که خودشون حتما 5 رقم غذای اصلی در منوشون هست، شما هم باید به تبعیت از اونها مراسم رو خیلی مفصل برگزار کنید، برای این دسته اهمیتی که شما به میهمانهاتون میدید بیشتر در میز غذا مشهوده و تعداد و کمیت غذاها
    برای این مدل میهمانی ها بهتره که طی دوروز غذاها درست بشه، ترجیحا علاوه بر همسری یک کمک هم داشته باشید، مثل خواهرتون یا هرکسی که صمیمی هستید و نزدیکتونه.. ازش دعوت کنید که روز میهمانی بیاد و کنارتون باشه، مخصوصا برای پذیرایی، چون اینطوری استرس خیلی کمتری بهتون وارد میشه

ادامه دارد
    ستيز من تنها با تاريكي است و براي نبرد با تاريكي شمشير نميكشم، چراغ مي افروزم.

2. بانک بند ناف
    مدیر انجمن
    maman somi آواتار ها
    سمیه
    میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    3307
    پسند کرده
    1346

5- ظروف میهمانیه، که باید با نوع غذا ست بشه.. بهتره تمام ظرف و ظروفی که میخواهیم در روز بعد استفاده بشه، روز قبل از کابینتها و جعبه ها در بیاریم، گاهی نیاز به شستشوی مجدد هست، گاهی نیازه که دستمال کشی بشن و دوباره براق بشن
    به هرصورت ظروف غذایی وقتی مدتی بلا استفاده میمانند، بهتره که برای استفاده بعدی مجدد تمیز بشوند.

6- میز پذیرایی رو هم باید قبل از ورود میهمانها چید، میوه، تنقلات، شیرینی و هرچیزی که قراره برای پذیرایی استفاده بشه، بهتره که از یکساعت قبل از ورود میهمانها کامل چیده و روی میز پذیرایی قرار بگیرند.
    حتی استکان های چای یا لیوان شربت رو از قبل داخل سینی بچینید، همه این ریزه کاری ها استرس رو کم میکنه و آرامش رو بالا میبره.. کلی از زمان های مرده طول روز، میشه صرف همین کارها بشه

7- برای میهمانی های شام، شمع واقعا چیز لازمیه، یک شمعدان سه پایه ی بلند که جای زیادی هم روی میز اشغال نکنه.. واقعا به شکوه و زیبایی میز اضافه میکنه و کلی انرژی مثبت شام رو بالا میبره

8- چه شام، چه نهار ، آب همیشه جز اصلی میز هست، حتی برای پذیرایی معمول هم بد نیست که یک پارچ و لیوان آب خنک همیشه در دسترس میهمانها قرار داشته باشه

9- حتما یکی دوتا رخت آویز رو قبل از ورود میهمانها خالی نگه داریم تا همزمان با ورودشون ، لباسهارو بتونیم مرتب آویزان کنیم و میهمانها بروند برای پذیرایی
    elham khale این نوشته را پسندیده.
    ستيز من تنها با تاريكي است و براي نبرد با تاريكي شمشير نميكشم، چراغ مي افروزم.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    13
    پسند کرده
    0

Re: مدیریت زمان

ليلا جون يا هر كدوم ديگه از دوستان كه در اين زمينه مهارت دارن .

من يه مشكلي دارم و اونم زمانيه كه مهمون دارم . هر چقدر كه برنامه ريزي مي كنم و كارهامو مي نويسم و يكي يكي خط مي زنم اما آرزو به دلم مونده كه يه بار بتونم نيم ساعت قبل از اومدن مهمونها يه كم استراحت كنم تا قبراق و سرحال باشم . البته من يه كم دستم كنده يا به عبارت ديگه فس فسو هستم . خيلي هم استرسي هستم به حدي كه از دو شب قبل از اومدن مهمونها خوابم نمي بره به قدري كه فكرم درگيره كه چي بايد چه جور باشه و چي كار كنم و .... شب قبل از اومدن مهمونها اصلا نمي خوابم و گاهي آنقدر عصبي و كلافه ام كه به همه گير ميدم . همه چيز رو مي ريزم به هم بعد دوباره از اول شروع مي كنم به جمع كردن و خيييييييييييييلي دور خودم رو شلوغ مي كنم . هميشه مهموني هام خيلي عالي ميشه ولي لحظه اي كه مهمونها زنگ مي زنند من يه آدم مرده ام كه دعا مي كنم مهموني زودتر تموم شه تا خيالم راحت شه . نمي تونم اونجوري كه دلم ميخواد از مهموني لذت ببرم . و همش معذبم . قبلش حتما با همسرم يه دعوا مي كنم كه چرا كمك نكردي و چرا اينو گفتم اونجا بذار نذاشتي و .... ( كلا روي كمك همسرم اصلا نمي تونم حساب كنم چون خيلي بي خياله )

هر قدر كه ميخوام از 3-4 روز پيش جارو و گردگيري كنم يا تي بكشم يا سرويس ها رو بشورم كه همه چي آماده باشه اما بازم روشون يه عالمه خاك ميشينه تا اومدن مهمونها - سعي مي كنم همه كارها رو قبل از رسيدن اونها انجام بدهم اما يه كاري كه خيلي استرس بهم ميده برنج آبكش كردنه ( راهنمايي لطفا ) بعد هم هي جمع كردن فنجانها و پيش دستس ها و هي تكرار اين كار خسته ام مي كنه . از طرفي ما ميز ناهار خوري خيلي بزرگ نداريم كه بتونم همه چيز رو از قبل بچينم . ميزم كوچولوئه و ناچارم خيلي كارها رو همزمان كه مهمونها هستند بكنم . وانگهي وقتي ملت مي ريزن تو آشپزخونه ديوووونه ميشم .

آيا شما راهي بلديد ؟

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    3
    پسند کرده
    0

بانوجان منم همین مشکل راداشتم وفهمیدم که این حق منه که از مهمانیم لذت ببرم وفهمیدم دلیلش این بودکه زهرادوست داشت تاییدبشه همه بگن چه خانم تمیزی /البته منظورم به شمانیست/ ولی بعدهافهمیدم که دارم فنامیشم
    3کلیدخوشبختی راهمیشه به یاددارم وباعث کم شدن استرسم شده/1گذشته رافراموش کن/2از حالت لذت ببر3/ترسی ازاینده نداشته باش/بسپاربه خداوند درحدتوانت ازخودت توقع داشته باش که اذیت نشی قربونت برم این فقط تجربه ناچیزمن بودامیدوارم بهت کمک کنه گلم

مدیر انجمن
    پرپرک آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    10
    میزان امتیاز
    246
    پسند شده
    21272
    پسند کرده
    15605

ویترین مدال ها

بانو جون منم همیشه مثل شما بودم قبلا هاااا

ولی الان همه کارم رو بستگی به نوعش(نظافت،خرید،پخت و پز و حاضر شدن خودم و استراحت کوچولو) یکمی میندازم جلو
    مثلا اگر صبح روز مهمونی خرید میکردم الان صبح روز قبل از مهمونی یا عصرش میرم خرید
    همیشه وقتی برنجم رو میریختم توی آبکش مهمونام میرسیدن

حالا برنجم رو 1 ساعت زودتر آبکش میکنم و دم میذارم ولی شعله رو روشن نمیکنم

وقتی کارهای پخت و پزم سبکتر میشه و کثیف کاری نداره میرم لباسم رو میپوشم اینجوری نصف راه حاضر شدن رو رفتم.
    بعد دوباره توی آشپزخونه و کارهای تکمیلی.

میوه هارو هم 1ساعت قبل از اومدن مهمونها از یخچال درمیارم و بسته به نوع مهمونی و تعداد یا توی دیس میچینم و یا روی یه میز کوچیک و روی اونو با دستمال مرطوب تمیز میپوشونم

اینجوری از وقتی زمان کارهام رو جلو بردم خیلی آرامش دارم.و حتی وقت اضافه میارم و چرتی هم میزنم
    بعدش حوصله ام سر میره زنگ میزنم به مهمونم(اگر خودمونی باشم باهاش) که زود بیایین دیگه

مهمونم هم که میاد بیشتر پیششون هستم
    چون همه کارهام رو انجام دادم

آهان یه چیز دیگه من قبلا ها نمیدونم چرا همیشه یادم میرفت لیوان بزارم برای همین الان اولین کاری که میکنم حاضر کردن لیوان هست

در ضمن اگر خیلی استرس داری و زود خسته میشی میتونی از کپسولهای مولتی ویتامین استفاده کنی.خیلی بهت کمک میکنه
    من همیشه صبح روز مهمونیم یکی میخورم.
    علتش هم اینه که چون به هرحال یه جورایی هممون استرس مهمونی میگیریم که یه وقت غذا خراب نشه.....پذیراییم ناقص نباشه....خونه کثیف نباشه..... و همین ها ازمون انرژی اضافه میگیره
    مضاف بر اینکه به هرحال کار بیشتری هم انجام میدیم و معمولا هم این وسطها یادمون میره ناهار بخوریم....
    برای همین یکی از چیزهایی که میتونه کمک کنه استفاده از مکمل هست.یکیش کپسول مولتی ویتامین هست.

بازهم سوالی داشتی حتما بپرس
    در ضمن پستهای لیلا جون رو هم به چشم خریدار چند بار بخونشون
    خیییلی مفیدن و راهکارهای خوبی ارایه میدن

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    170
    پسند کرده
    123

منم قبلا از اين مشکلات زياد داشتم سال اول زندگي مشترکمون هروقت ميخواستم مهمموني بدم مادرم مياومد وبرنج رو ابکش مي کرد اما بعد به خودم اعتماد به نفس دادم که همه کارها را ميتونم خودم تنهايي انجام بدم .منم روز قبل از مهموني زله ها را درست ميکنم. خونه رو برق ميندازم. وروز اصلي مابقي کارها رو انجام ميدم.ودايم به خودم ميگم من ميتونم از پس اين مهموني بربيام .همين يه قوت نفسي براي ادم .البته حرفهاي مامان سمي عزيز هم خيلي به من کمک کرد .

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    117
    پسند کرده
    3

بانوی ایرانی جون
    استرس آدم را از پا در میاره عزیز من
    اگه یه کم هم بتونی روی یه موضوع تمرکز کنی با استرس اصلا نمیتونی .
    پس اول آرام باش بعد هم مهمونی دادن مگه چیه که از دو شب قبلش نخوابی اتفاقا زودتر هم بخواب ولی صبح زود بلند شو و به کارهات برس . ببین تو اون موقع شب برای مهمونی 3 شب بعدت چکار میتونی بکنی آیا با فکر کردن و به خودت فشار آوردن کارات روبه راه میشه ؟ نه پس لطفا شب با آرامش بخواب چند تا نفس عمیق بکش وبخواب البته خوبه که موقع خواب به برنامه ریزیت فکر کنی اما نه در حدی که دیگه خوابت نبره . بیشتر از مهمونی دادن سلامتی خودت مهمه دوست خوبم.
    دوم اینکه فک کن برای خودتون داری شام درست میکنی اون موقع چه کار میکنی همون کارها را بکن.
    از من میشنوی اصلا اصلا روی کمک اطرافیانت حساب نکن فقط به خدا و خودت متکی باش در اینصورت از کمک نکردن اونا نه ناراحت میشی نه دعوا میکنی که اعصاب خودت خرد بشه .
    آدم که روز مهمونی با کسی دعوا نمیکنه اونم با همسرش دی ...
    همسر من همیشه با مهمونا میرسه خونه کلا خودش هم مهمون حساب میشه.
    راهکارهایی که دوستان دادن خوبه .
    یادته من تو مبحث مدیریت زمان گفتم که از روزهای قبل شروع به تدارک مهمونی کنید.
    اونا را هم بخون اگه سوالی داشتی بپرس در خدمتم.
    اما کلا با آرامش تمام کارهای آماده کردن ظروف- خرید - شستشوی میوه و سبزی - سالادهای غذایی - (سالاد فصل را همون روز مهمونی درست کن که تلخ نشه ) دسر و ژله همه را روز قبل آماده کن سرویسها و گردگیری و نظافت خونه را هم روز قبل انجام بده .
    روزمهمونی هم به غذاها برس حالا اگه میبینی کندی میتونی خورشها را روز قبل نیمه آماده کنی و روز مهمونی بزاری تا جابیفته.
    برای اینکه مجبور نباشی آشپزخونه را هی تی بکشی
    اول یه بار خوب تی بکش بعد یه زیر سفره ای بزرگ پهن کن توی آشپزخونه و تمام کارهای پخت و پز و شست و شور و ... که تمام شد این پارچه را جمع کن توی سینک ظرفشوی تکون بده ولی مواظب باش چیزی زمین نریزی ها بعدم بنداز توی لباسشویی تا فردا کلی دستگیره و .... درمیاد که ماشین را روشن کنی .
    یا اگه این کارم برات سخته روزنامه پهن کن و بعدم همه را جمع کن بریز دور .
    تازه خوش به حال شما که ملت میخوان کمکت کنن خواهر جون
    ملت ما وقتی میریزن توی آشپزخونه فقط برای گرفتن دستور غذا یا نوع ادویه است باورکن. یا هی بگن اگه منم از این چیزا بزارم سر سفره خب معلومه سفره ام قشنگ میشه .
    خب کاری نداره تو که همه ی ظرفها را آماده کردی حالا پلوها را بده اونا بکشن توی دیس خودت تزیین زعفرانی و خلال و ... انجام بده ببر سر میز. اون کفگیره هم یادت نره که اگه کسی خواست کمکت کنه راحت بگو لطفا بزارین بغل دست اون کفگیر .
    خورشها را بده اونا بکشن خودت تزیین کن.
    برنجت را یا شب قبل یا صبح زود با نمک خیس کن برای هر یه پیمونه برنج یک قاشق مربا خوری نمک بریز.
    اگه شب مهمون داری دو سه ساعت زود تر برنجت را آبکش کن و ته دیگت را درست کن برنج را بریز توی قابلمه آب و روغنش را هم بده دم کنی بزار ولی زیرش را روشن نکن .بعد یک ساعت زودتر از سرو غذا زیرش را روشن کن.
    دم میکشه خیلی هم خوب میشه پس دیگه استرس نداره.
    در ضمن روز مهمونی بعد از ناهار حتما یه چرت سبک بزن خیلی شاداب میشی بدون فکر کردن به همه چیز .چون از خوابت لذت نمیبری و بدتر خسته میشی
    عزیزم همه ی مهمونا به روی باز صاحبخونه میان مهمونی نه به سفره ی بازش . پس آرامش داشته باش تا به مهمونات هم آرامش بدی و هم به خودت خوش بگذره هم به اونا
    من شكوفايي گلهاي اميدم را در روياها مي بينم .
    و ندايي كه به من مي گويد :
    گر چه شب تاريك است ؛ دل قوي دار، سحر نزديك است

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    13
    پسند کرده
    0

مرسيييييييييييييييييييييي ييييييييييييييي از اين همه مهربوني

اما

1- من دوبار براي اينكه زمان اومدن مهمونها راحت تر باشم برنجم رو از قبل آبكش كردم و گذاشتم كنار . وقتي مهمونها اومدن و يكساعت قبل از سرو غذا زيرش رو روشن كردم . چشمتون روز بد نبينه ساعت 10 شب شد اما برنجم دم نكشيد . ديگه مي خواستم از خجالت آب شم . آخرش هم ديگه آنقدر دير شد كه همون جور برنج دون رو كشيدم و روغن دادم و بردم سر ميز . خلاصه كه از اين موضوع خاطره خوبي ندارم . خيلي هم حساسم به اينكه برنج خيلي خوب قد بكشه در نتيجه پختن برنج در مهموني ها خيلي بهم فشار مياره

2- با پختن هر تعداد خورشت يا مرغ اصلا مشكلي ندارم همه رو از قبل آماده مي كنم . فقط ميذارم گرم شه و مي كشم مي برم سر ميز .

3- بيشترين خستگي اي كه برام بوجود مياد بخاطر تداخل جارو و گردگيري و تي كشيدن و خريد و جابجا كردن و مرتب كردن خونه و شستن سرويس ها است . راستش خونمون يه كم بزرگه و خرده ريز و دكوري مكوري خيلي زياد دارم منم چون كارمندم فقط نصف روز براي اين همه كار وقت دارم بنابراين واقعا خسته مي شم . تازگيها تلاش مي كنم كه جارو و تي رو از 3 روز پيش بكشم و گردگيري كلي بكنم اما گردگيري جزئي رو روز قبل يا همون روز مهموني انجام ميدم . سرويس ها هم همينطور اما از اين روند راضي نيستم چون در نهايت خونه اونجوري كه ميخوام تميز نيست .

4- خودم فكر مي كنم كه بزرگترين ايراد كارم اينه كه چون مي خوام همه چيز در عالي ترين كييت خودش ارائه بشه . خيلي دور خودم رو شلوغ مي كنم . مثلا يه هو روز مهموني مي بينم يخچال لك شده مي افتم به جون يخچال . يا كمدها رو مرتب مي كنم كه اگه كسي سراغشون رفت نامنظم نباشه . يا مثلا كشوي فلان جا رو مي ريزم بهم .
    5- شستن ميوه و سبزي روز قبل طراوتشون رو از بين نمي بره ؟

صفحه 6 از 86 نخستنخست ... 345678916 ... آخرینآخرین