نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree125Likes

موضوع: شلغم و روش های استفاده از آن-معجون شلغم(شربت شلغم)

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 12
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

شلغم و روش های استفاده از آن-معجون شلغم(شربت شلغم)

باران67 و kurosh1 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

2. بانک بند ناف
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    سادن آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    45
    میزان امتیاز
    793
    پسند شده
    10876
    پسند کرده
    9796

ویترین مدال ها

قبل از اینکه پستمو بذارم یه تشکر ویژه دارم از باران گلم بابت راهنماییشون

معجون عسل وشلغم

موادلازم:

شلغم:4 عدد
    عسل:4 ق.م

طرز تهیه:

شلغمها را شسته وپوست می گیریم خیلی نازک.
    توی شلغمهارو با قاشق خالی میکنیم.
    من از این وسیله که در تصویر میبینید استفاده میکنم.

داخل هرکدام از این هارو با یک قاشق مربا خوری عسل پر میکنیم.
    البته نباید لب به لب پر کنید.
    داخل ظرفی که تحمل حرارت رو داشته باشه میذاریم.

درشو میبندیم.
    ظرف دیگه ای رو تانیمه آب می کنیم وظرف شلغمهارو داخلش میذاریم.

میره روی حرارت تا جوش بیاد بعد زیرشو کم میکنیم.
    وحدود 2 ساعت میجوشونیم.
    سپس میذاریم سرد بشه ومایع به دست اومده داخل شلغمها رو به ظرفی دیگه منتقل میکنیم.
    و روزی سه مرتبه به کسی که مبتلا به سرفه است بدید و اثر معجزه آسای اونو ببینید.

نکات

1. این معجون رو طفل 1 ماهه تا اشخاص بالای 100 سال هم میتونن استفاده کنن.

2. کودکان 1ماهه نصف ق م خوری .کودکان 1تا 8 سال 1ق.م.کودکان 9 تا 90 سال 1ق غ ،روزی سه بار.

3. وقتی مایع رو از داخل شلغم خالی کردید خود شلغم شیرین شده رو هم می تونید در جا میل کنید بسیار خوشمزه است.

4. با شروع سرفه دادن این دارو رو هم شروع کنید تازودتر به نتیجه برسید.

5. برای بعضی از سرفه ها ی خلط دار وبه اصطلاح پخته دوره درمان طولانی تر خواهد بود.

6. شلغم سر شار از آنتی بیوتیک هست که اگه هر روز مصرف بشه دچار سرما خوردگی های عفونی نخواهید شد.

7. عسل هم که احتیاج به توضیح نداره.در روایت داریم که درمان 70 درد است.

8. به بچه هاتون هم بدید وبه بعضی از حرفها هم توجه نکنید .البته از مقدار کم شروع کنید.
    باران67, m1361, kurosh1 و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    الهم ارزقنی شفاعةالحسین (علیه السلام )یوم الورود.

سادن آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    45
    میزان امتیاز
    793
    پسند شده
    10876
    پسند کرده
    9796

ویترین مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط (ziba) نمایش پست ها
    با تشکر از دستور خوب و موثر شما دوستان توجه کنن :
    به بچه یک ماهه نمیشه داد
    بچه های زیر دوسال عسل براشون ممنوعه

عزیز دلم
    ممنون بابت توجهت

من با توجه به همین موضوع گفتم به بچه هاتون بدید وبه بعضی از حرفها توجه نکنید.

برادر خودم وبسیاری ازمتخصصین طب سنتی معتقدند که عسل هیچ ضرری نداره وحساسیت زا هم نیست.

برادر شوهرم هم که پزشک هستند به بچه های خودش یک سره عسل میده بچه اش هم چندروزه یک ساله شده.

ضمن این که من خودم از کودکی به علت یوبوست شدید عسل رو همرا با روغن بادام شیرین به دخترم میدادم وهم
    این دارو رو، به بچه های خودم ودختر کوچکم هم داده ومیدم .چون اثرشو شخصا دیدم،میگم.در مورد کودکان 1 ماهه هم همینطور استفاده واثر مثبتشو که دیگران داشته اند وراضی بودند رو میگم.
    حیف نیست این نعمت خدارو درست وبه موقع استفاده نکنیم؟
    از ما گفتن وروشنگری بود .
    صلاح مملکت خویش خسروان دانند.
    باران67, kurosh1 و pariyan این نوشته را پسندیده.
    الهم ارزقنی شفاعةالحسین (علیه السلام )یوم الورود.

گیتار آواتار ها
    سعیده
    میزان امتیاز
    1235
    پسند شده
    20143
    پسند کرده
    12852
    معجون عسل و شلغم

نام: IMG_5058.jpg نمایش: 803 اندازه: 84.6 کیلو بایت

شلغم را با برس کاملا شسته سر و دم آنرا گرفته با مقدار آب مناسب روی حرارت تا پخته شود قبل از اینکه کاملا آبش تبخیر شود 1-2 ق غ عسل به آن اضافه روی حرارت بسیار ملایم گذاشته دم میکنیم(مانند برنج) بعد از 10-15 دقیقه زیر و رو کرده تا هردو طرف مزه دار شود با این روش شلغم آبدارتر و خوشمزه تر می شود
    اینم عکسی از نمای نزدیک:

نام: IMG_5056.jpg نمایش: 770 اندازه: 87.5 کیلو بایت

من از شلغم ریز استفاده کردم.در صورت دلخواه میتوانید پوست آنرا بگیرید.
    ...

باران67, m1361, kurosh1 و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

والعصر ..........

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86583
    پسند کرده
    75961

ویترین مدال ها

مقدمه ای در مورد شلغم

فصل سرما که می شود در هر خانه ای شلغم پیدا می شود، تقریبا همه از فواید شلغم برای سرما خوردگی آگاه هستند، در این پست شما را با خواص شلغم آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

خواص شلغم
    نحوه استفاده : در صورتی که معده ضعیف نباشد میتوان آبشلغم خام را خورد اما بیشتر به صورت پخته از آن استفاده میشود :

خواص :شلغم TURNIP
    نام علمی Brassica Napus

گیاه شناسی
    شلغم گیاهی است با برگهای ناصاف و بریدگیهای زیاد به رنگ سبز و سفید . ریشه آن غده ای و به شکل های گرد و یا دراز به رنگ سفید با لکه های بنفش می باشد . میوهشلغم مانند غلافی باریک و دراز است که در آن چند دانه سیاه وجود دارد .شلغم در هوای سرد بسیار خوب رشد می کند و شاید علت آن باشد که برای درمان بیماریهایی که در فصل سرما زیاد است و بیماریهای تنفسی بکار می رود .

خواص داروئی
    شلغم از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است خواص شلغم آنقدر زیاد است که می توان گفت این گیاه برای هر دردی درمان است و اگر مردم می دانستند که این گیاه چقدر فایده درد تمام باغچه های خانه خود راشلغم میکاشتند و هر روزه از آن استفاده می کردند .
    1)شلغم مقوی است
    2)شلغم اشتها آور است
    3)شلغم ضعف جنسی را درمان کرده و اسپرم را زیاد می کند
    4)شلغم سرفه را تسکین می دهد
    5)ترشیشلغم بهترین نوع ترشی است زیرا مقوی معده و روده ها و اشتها آور است
    6)آبشلغم قند خون را پائین می آورد
    7)تخمشلغم را اگر سرخ کرده و بخورید برای ضعف جنسی موثر است
    8)اگر گلو درد دارید آب پختهشلغم را قرقره کنید
    9)خوردن آبشلغم درمان کننده جوش صورت است
    10)آنهایی که حافظه ضعیف دارند حتما باید شربت بخورند زیرا ثابت شده است کهشلغم حافظه را تقویت می کند
    11)شلغم شب کوری را درمان می کند
    12)شلغم بعلت داشتن ویتامین B1 علاج کم خونی است
    13)شلغم برای رشد و نمو استخوانها مفید است بنابراین زنان باردار وشیرده حتما باید از آن استفاده کنند .
    14)زن حامله ای که در مدت بارداریشلغم خورده باشد بچه اش زودتر رشد کرده ، زودتر حرف می زند و حتی زودتر راه می افتد و در مقابل امراض مقاومت بیشتری خواهد داشت .
    15)آنهایی که غده تیروئیدشان کم ترشح می کند باید حتماشلغم بخورند زیراشلغم بعلت داتشن ید فراوان ترشحات غده تیروئید را تنظیم می کند .
    16)شلغم مهمترین گیاه ضد سرطان است و حتی گسترش سرطان را متوقف می کند .
    17)شلغم درمان بسیاری از بیماریهای پوستی است
    18)شلغم پخته بهترین دارو برای برونشیت است
    و بالاخره سعی کنید که در فصل زمستان برای پیشگیری از سرماخوردگی و بیماریهای تنفسی اقلا چند بار در هفتهشلغم بخوریدشلغم پخته بهترین صبحانه است . بدن را تمیز کرده و مواد سمی را ازبدن خارج می سازد .همانطور که در بالا گفته شد آبشلغم خام خواص بیشتری ازشلغم پخته دارد بشرطی که معده شما را ناراحت نکند .

منبع

نشانه های شلغم خوب

شلغم خوب سه علامت دارد :

۱- شلغم باید پر باشد. بنابراین اگر وسط آن شل باشد و با فشار انگشت فرو برود، پلاسیده و مانده*است و چنانچه پخته ومصرف شود، تولید نفخ می*کند.

۲- پوست خارجی شلغم باید براق و شفاف باشد.

۳- شلغم باید سنگین باشد و وقتی وسط آن را بریدید، درونش روشن و شفاف باشد

**شلغم حاوی انتی بیوتیک قوی است و در کنار مواردی است که خوردنش پیوسته در روز های سرماخوردگی توصیه میشود.

شايد از مادربزرگ يا بزرگان فاميل شنيده باشيد كه با مصرف روزانه شلغم سرماخوردگي و آنفلوآنزا هرگز سراغ*تان نمي*آيد. شلغم یکی از مفیدترین و غنی*ترین سبزیجاتی است که از زمان*هاي قديم هميشه در سبد غذایی بسیاری از خانواده*ها قرار می*گیرد. این سبزی از جمله خوراکی*های طبیعی است که مصرف مداوم آن موجب افزایش ایمنی بدن و تقویت سیستم دفاعی بدن می*شود.

چقدر خوبه که بتونیم این نعمات خوب خداوندی رو ازشون به خوبی بهره ببریم .
    در ادامه با شیوه های مختلف مصرف این داروی طبیعی آشنا میشیم
    m1361, kurosh1, zakizadeh و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86583
    پسند کرده
    75961

ویترین مدال ها

پخت شلغم

متداول ترین شیوه ی مصرف شلغم،به صورت پخته با نمک و فلفل سیاه یا آبلیمو تازه است و یا استفاده از آن در آش و یا سوپ های ساده خاص سرماخوردگی است اما بسیاری از افراد مخصوصا بچه ها به علت دوست نداشتن طعم پخته شلغم از مصرف ان صرف نظر میکنند

گر چه روش های دیگری هم برای بهره بردن از خواص و فواید فراوان شلغم وجود داره منتها در این پست با شیوه هایی از پخت شلغم آشنا میشیم که نتیجه ی اون بسیار مطلوب و خوشاینده.

و نه تنها بچه هاتون ازش گریزان نخواهند بود،بلکه عاشقش میشن

روش اول:
    شلغم پخته به نقل از هانی شف عزیزم

یادمه بچه که بودم و کلا تا زمان مجردی از شلغم متنفر بودم .. وقتی مامانم می پختش و با آبلیمو و نمک می خواست به خوردم بده وقتی مریض می شدم غم دنیا رو می گرفتم :( ولی بعد از ازدواج و اومدن به این شهر از یه همکار قدیمیم این روش رو یاد گرفتم ... الان دیگه با لذت می خورم و مهم تر از اون بچه هام عااااااااشق به تمام معنای شلغم هستن...

شلغم پخته:
    پاییز و زمستون همیشه تو خونه ما بساط شلغم و لبو به راهه...اکثر روزها عصرونه یا شام برای خودمون و بچه ها درست می کنم و همه با لذت می خوریم...خیلی خوشحالم که بچه هام با عشق شلغم می خورن..هیچکس از خواص بی نظیر شلغم بی خبر نیست..همین بس که آنتی بیوتیک طبیعی بهش می گن...این شلغم های بنفش خیلی خیلی بهتر و شیرین تر از سفیدهاست..حداقل اینجا که اینطورهخب...اول از همه بگم برای استفاده شلغم به هیچ وجه نباید پوستش رو بکنیم ....ریشه هاش رو می کنیم و سر و تهش رو کمی مرتب می کنیم و خوب خوب می شوریم...با اسکاچ هم می شه !!...بعد توی دیگ میندازمشون و روشون آب می ریزم تا جایی که روشون رو کمی بگیره...یه تیکه نبات هم میندازم توش..این نبات معجزه می کنه!! هم طبع سرد شلغم رو می گیره هم خوشمزه می کنه اونو و باب طبع بچه ها

روی شعله ملایم می ذارم و وقتی به جوش اومد دمکنی هم روی درش می ذارم و اجازه می دم بپزه ..اگه میزان آب رو درست ریخته باشین می تونین بذارین آب به خوردش بره و خوب هم پخته باشه...اما مواظب باشین که به خاطر نبات زود ته می گیره ها...

** آب زیاد نریزین که بی مزه میشه شلغم...نبات زیاد هم نریزین که خیلی شیرین نشه و خاصیت خود شلغم غالب باشه

همین .. تا گرمه می خوریم ....مانی دوست داره پوستش رو بکنم براش اما هستی با پوست دوست داره

روش دوم:

بخار پز کردن شلغم که از این پیج برداشتم

بهترین شیوه برای طبخ شلغم و حفظ ویتامین*ها و خواص درمانی آن، بخارپز کردن شلغم است. در این شرایط است که تمامی خواص درمانی شلغم حفظ می*شود. در حقیقت این روش در مقایسه با آبپز شدن شلغم بهتر است زیرا به هنگام آبپز شدن بخشی از خواص درمانی شلغم که مانع از ابتلاي مصرف کننده به سرطان می*شود از شلغم خارج می*شود. بنابراین درمانگران توصیه می*کنند که شلغم را یا به صورت بخارپز یا به صورت خام مصرف کنیم تا ارزش غذایی آن را به طور کامل دریافت کنیم.

شلغم بخارپز

یکی از خوردنی*های مورد علاقه*ی من از بچگی، شلغم بوده؛ بچه که بودم، بابام همیشه برام شلغم می*پختن و یه شعر خاص هم وقتی می*خواستن شلغم*ها را بدن بهم برام میخوندن “بلبلی داغِ بلبلی، نقل و نبات*ه بلبلی” هنوز هم وقتی می*خوام شلغم بخورم، این شعر بابا میاد تو ذهن*م.

علاقه زیادم به شلغم باعث شده وقتی یکی از شلغم بد بگه! عصبانی بشم مثلا اگه کسی به شلغم بگه بدمزه، یا بی*مزه، یا بگه آخه این چیه میخوری، چطوری می*خوریش، خیلی بی*مزه و آبکی*ه ناراحت بشم! و به همه این افراد هم میگم اگه شلغم را بخارپز بپزید، مطمئن باشید شما هم دوست*ش خواهید داشت مگر اینکه واقعا بدتون بیاد ازش.

اکثر افراد را دیدم که شلغم را آب*پز می*کنند، یعنی دیگ را از آب پر می*کنند، شلغم*ها را داخلش میذارن و روی شعله میذارن چند ساعت باشه تا بپزه، این روش باعث میشه آب کاملا داخلِ شلغم بشه و باعثِ آبکی و سستی بافت*های نرم شلغم بشه و مزه*ی بی*مزه*ای بهش بده!

من همیشه شلغم را بخارپز می*کنم؛ نه با دستگاه*های برقی بخارپز، روی گاز و با همون قابلمه ولی با بخار و بوسیله ظرفِ مخصوص بخارپز؛ ظرف*هایی که اکثر مغازه*های پلاستیک یا آلمینیوم*فروشی دارند و قیمت*ش هم حدود دو یا سه هزار تومن هست.

توی قابلمه*ای که می*خواهید شلغم*ها را بپزید کمی آب بریزید، در حدود دو بند انگشت که دو سه ساعت روی حرارت کم، باقی بمونه.

ظرف را داخل قابلمه میذارید و شلغم*ها را روش می*چینید و میذارید روی شعله زیاد تا آب جوش بیاد و بعدِ جوش آمدنِ آب، شعله را کمِ کم میکنید و در قابلمه را هم می*بندید و می*ذارید دو سه ساعتی شلغم*ها کاملاً سونای بخار بگیرند و خوب مغزپخت بشند.

بخارپز کردنِ شلغم باعث میشه، مغزپخت و خوشمزه و بامزه! بشه و چون هیچ آبی به بافت*هاش نفوذ نکرده، شل و آبکی نمیشه؛ با یک مقدار آویشن یا آبلیمو هم، خیلی خوشمزه میشه.

البته نکته دیگه*ای هم که کمک میکنه برای داشتن یک شلغمِ خوشمزه به نظر من اینه که سر و ته شلغم*ها، موقع پخته شدن بهشون باشه و جدا نشه. اکثر اوقات شلغم*های کوچیک و نقلی شیرین*تر و خوشمزه*تر از شلغم*های درشت هستن، همینطور شلغم*های سفیدِ سفید.

من با هر دو روش بارها شلغم پختم.
    طبیعتا در روش هانی شف عزیز به دلیل وجود عسل و حالت کاراملی ای که شلغم به خودش میگیره،مزه ی بهتری خواهد داشت

منتها اگر شلغم خوبی خریده باشین صد در صد شلغم بخار پز هم خوشمزه و باب طبع خواهد بود و البته در نظر داشته باشین که شیوه ی توصیه شده ی مصرف شلغم بخار پز کردن اون هست.

شلغم اگه تر و تازه و سفت و خوشمزه باشه
    چه خام،چه بخار پز،چه پخته حالا یا با عسل یا با نمک و آبلیمو و آویشن...
    همه جوره ش خوشمزه س

شلغم های کهنه،نرم و شل هستن و تا پخته بشن آبکی و شل میشن و طعمشون رو به تلخی میره

صرفا جهت تاکید:

نشانه های شلغم خوب

شلغم خوب سه علامت دارد :
    ۱- شلغم باید پر باشد. بنابراین اگر وسط آن شل باشد و با فشار انگشت فرو برود، پلاسیده و مانده*است و چنانچه پخته ومصرف شود، تولید نفخ می*کند.

مهسا السلطنه, m1361, kurosh1 و 14 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86583
    پسند کرده
    75961

ویترین مدال ها

مصرف شلغم به صورت خام

یکی از راه های مصرف شلغم،این آنتی بیوتیک طبیعی،
    مصرف اون به صورت خام هست
    میتونین شلغم رو پوست گرفته و خرد کنین و نوش جان کنین.

*در صورت تمایل اون رو با نارنج و سماق بخورین.همخوانی خوبی دارن

منتها من عاشق خوردنش به صورت خام هستم.
    اگه شلغم خوب بخرین،ترد و سفته و یه تندی خوشایندی هم موقع خوردن احساس میشه.

از راه های دیگر مصرف این عزیز دل،رنده کردن اون روی سالاد و یا استفاده ی اون برای تزیینات کنار غذاهاست.
    به این صورت میتونیم شلغم رو وارد سبد غذایی خانواده کنیم

نکته:در تصویر ترب هم مشاهده میفرمایین که به تفصیل در مورد ایشون هم بحث خواهد شد.

نشانه های شلغم خوب

شلغم خوب سه علامت دارد :

مهسا السلطنه, m1361, kurosh1 و 15 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86583
    پسند کرده
    75961

ویترین مدال ها

معجون شلغم(شربت شلغم)

شربت شلغم،داروی ضد سرفه تضمینی

یکی دیگر از راه های مصرف شلغم،و بهره بردن از خواص فراوان اون،تهیه ی شربت شلغم هست

بعد از شستن شلغم،بدون پوست کندن،بخش فوقانی اش را با چاقو به شکل افقی برش بزنید،کمی از داخل آن را توسط قاشق مرباخوری گود کرده و فضای خالی را با یک قاشق مرباخوری عسل پر کنید.

نکته ی مهم:از شکر هم میتونین استفاده کنین

آنگاه قسمت بریده شده را مانند در بر روی شلغم حاوی عسل قرار دهید
    این کار را با چند شلغم دیگر انجام دهید.
    سپس درون کاسه یا لیوانی گذاشته و یک شب تا صبح در فضای گرم محیط آشپزخانه یا کنار شوفاز بگذارید.
    بعد از طی این مدت موقعی که در هر کدام از شلغم ها را باز کنید،با کاسه ای پر از محلول آب شلغم و عسل رو به رو میشوید.

شربت حاصل را درون لیوانی ریخته و میل کنید.
    این شربت برای بچه هایی که خوردن شلغم خام برایشان امکان ناپذیر بوده و از طعم شلغم پخته هم خوش شان نمیآید،بسیار مناسب است.
    میتوانید مانند دارو،روزی چند مرتبه از این شربت به آنها بدهید.

عصاره یا شربت شلغم معجونی با خاصیت انتی بیوتیکی بالاست که علاوه بر تاثیر بی نظیر آن بر بیماری های ویروسی و عفونی نظیر سرماخوردگی و سینوزیت،سرفه های خشک میتواند برای مشکلاتی نظیر آلودگی هوا و عوارض ریه و گلودرد بسیار مفید باشد و به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی و قوی استفاده میشود.

نکات:

-تفاوت این روش با روشی که سادن عزیز برامون گذاشتن در این هست که ،در روش سادن عزیز خیلی زودتر به شربت میرسیم و سریع تر هست

-از این شربت هم برای پیشگیری از سرماخوردگی میتونین استفاده کنین و هم برای درمان!

-بهتره از هر شلغم فقط یکبار عصاره گیری رو انجام بدین و بعد از گرفتن عصاره از یک شلغم برای هدر نرفتن اون میتونین اون رو به روش های مختلف به مصرف برسونین

پختن -استفاده داخل سوپ-رنده کردن روی سالاد و....

البته در روش سادن عزیز چون شلغم حالت پخته پیدا میکنه میتونین اون رو همونطور میل بفرمایین

و نکته ی دیگه اینکه من ترجیح میدم شلغم عصاره گرفته رو به صورت خام نخورم چون کمی نرم و شل میشه و حالت تردی شلغم تازه رو نداره
    مهسا السلطنه, kurosh1, zakizadeh و 15 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
  • کلمات کلیدی این موضوع