نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree137Likes

موضوع: همه چیز درباره ی فریزر و فریز کردن!

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 35
صفحه 1 از 5 1234 ... آخرینآخرین

همه چیز درباره ی فریزر و فریز کردن!

نقل قول نوشته اصلی توسط باران67 نمایش پست ها
    سلام سلام دوستای نازم.
    در این تاپیک میخواییم در مورد فریزر و علم فریز کردن مواد بحث کنیم.
    کلا تبادل نظر در مورد فریزر هامون
    خیلی عزیزانی هستن که دوست دارن بدونن مواد غذایی رو چجور توی فریزر سازماندهی کنن
    چجور بذارن مرتب باشه
    اصلا چیا رو فریز کنن و...

فقط لطفا دقت کنین اینجا به صورت کلی در مورد فریزر بحث میشه و در مورد فریز کردن مواد خاص مثل آلبالو،غوره و... مباحث جدا داریم
    با تشکر

باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

2. بانک بند ناف
    مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    103
    پسند شده
    10399
    پسند کرده
    1251

ویترین مدال ها

Re: روشهای نگهداری میوه ها ، سبزیجات و مواد غذایی

آیا روش علمی فریز کردن مواد غذایی را می دانید؟

مواد غذایی قبل از فریز شدن باید به طور مناسب بسته بندی شوند تا عطر و طعم، رطوبت، رنگ طبیعی و ارزش غذایی خود را از دست ندهند و سرمای فریزر و خشکی محیط آن موجب خراب شدن مواد غذایی نشود. نکته مهم این است که پیش از بسته بندی مواد غذایی، میزان مورد نیاز در هر بار مصرف مشخص شود، چرا که بسته غذایی خارج شده نباید به هیچ عنوان دوباره به فریزر بازگردانده شود. اگر مواد غذایی به طور صحیح بسته بندی شوند و به سرعت در دمای فریزر سرد شوند، کیفیت خود را بیشتر حفظ کرده و مدت ماندگاری شان افزایش می یابد ولی پس از گذشت زمان استاندارد، اگر چه مواد غذایی به ظاهر سالم هستند، اما هیچ گونه ارزش تغذیه ای نداشته و به تفاله تبدیل می شوند.

فریز کردن وحفظ ارزش مواد غذایی آنچه در اینجا می آموزیم بررسی اصول صحیح فریز کردن مواد غذایی، میوه ها و سبزیجات است . چرا که می توان با رعایت اصول صحیح فریز کردن موادغذایی، کیفیت مواد غذایی را حفظ کرد تا با آسودگی بیشتری ازاین مواد استفاده کرد.

شرایط بسته بندی :مواد غذایی پیش از فریز شدن نیاز به بسته بندی مناسب دارند تا عطر و طعم و مزه ، رطوبت، رنگ طبیعی و ارزش غذایی خود را از دست نداده و سرمای فریزر و خشکی محیط آن باعث خراب شدن مواد غذایی نشود.

به طور کلی بسته بندی انتخابی باید شرایطی به این شرح داشته باشد:1- مقاوم به خروج رطوبت مواد غذایی (حفظ رطوبت طبیعی موادغذایی داخل بسته) .2-با دوام و مقاوم به نشتی مواد از داخل بسته به بیرون.3-مقاوم به ترک و شکستگی در مقابل دمای پایین فریزر.4- مقاوم به نفوذ چربی، روغن .5- مقاوم به نفوذ بو از محیط فریزر به داخل بسته.6-حفظ بو و عطر و طعم موادغذایی .7- استاندارد بودن موادی که ظرف یا کیسه نایلون بسته بندی از آن تهیه شده است.

انواع بسته بندی :
    در منازل دونوع بسته بندی برای فریز کردن مواد غذایی استفاده می شود که شامل انواع ظروف در دار از جنس های مختلف چون پلاستیک و فلز (نوع شیشه ای کمتر متداول است) و بسته بندی با کیسه نایلون یا پلاستیک های زیپ دار ویژه بسته بندی. سطح صاف کف و دیواره های ظروف، خارج کردن موادغذایی از ظرف و استفاده از موادغذایی را آسان می کند، به اضافه اینکه می توان بارها و بارها از این ظروف استفاده کرد. دهانه گشاد ظروف برداشت موادغذایی از آنها را آسان می کند؛ اما درباره ظروف پلاستیکی باید مقاومت ظرف به دمای پایین در نظر گرفته شود، چرا که بسیاری از ظروف پلاستیکی در اثر سرما ترک برداشته یا می شکنند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که مواد غذایی در ظروف شیشه ای در فریزر گذاشته شوند، چون این ظروف ترکیبات شیمیایی ندارند که با مواد غذایی ترکیب شوند. اما باید هنگام پر کردن این ظروف از ماده غذایی، مقداری فضای خالی در نظر گرفت تا در اثر انبساط حاصل از یخ زدن ماده غذایی، ظرف نشکند. اگر چه در فریز کردن درست مواد غذایی، تغییر در عطر و طعم و بوی آنها ایجاد نمی شود، اما از ارزش غذایی آنها کاسته می شود، به ویژه اگر مواد غذایی بیشتر از زمان استاندارد در فریزر نگهداری شوند.استفاده از کیسه نایلون به جهت قیمت پایین و عدم نیاز به شست و شوی مجدد و امکان استفاده از فضای بیشتر به جهت امکان چیدن کیسه های روی هم بسیار رایج است. اما آنچه در این نوع بسته بندی بسیار مهم است توجه به مقاومت کیسه ها در مقابل نشتی، سرما، پاره شدن یا باز شدن درز کیسه ها در اثر سرمای فریزر و مقاومت به نفوذ یا خروج عطر و طعم، بو و رطوبت طبیعی مواد غذایی است که بی شک با انتخاب کیسه نایلون مناسب می توان به خوبی از ماده غذایی بسته بندی شده محافظت کرد.بهترین زمان مصرف :بهترین زمان مصرف حداکثر سه ماه پس از فریزکردن برای موادغذایی با مدت ماندگاری بالا (مانند میوه ها و سبزیها) و برای موادغذایی با مدت ماندگاری پایین حداکثر یک ماه پس از فریزکردن است

منبع:ksabz.net
    چقدر دوست داشتنی هستند.. آدم هایی که شبیه حرفهایشان هستند....

"میلان کوندرا"

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    coffee آواتار ها
    میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    1457
    پسند کرده
    940

نقل قول نوشته اصلی توسط meisa
    دوستان هنرمند کمک،می خوام کلم سنگ(کلم قمری) رو فریز کنم باید پوستش رو بگیرم و تکه تکه کنم؟من هیچ تجربه ای در این زمینه ندارم لطفا راهنماییم کنید.
    میسای عزیز برای فریز کردن کلم قمری : کلم قمری رو بشور پوست بکن قسمتهای بدون ریشه رو به اندازه های دلخواه خرد کن بعد در ماهی تابه با کمی روغن جامد و زرد چوبه تفت بده تا حدی که کمی تغییر رنگ بده... نمک نزن. بعد که سرد شد در نایلونهای زیپ کیپ بریز و فریز کن....... دلیل استفاده از روغن جامد اینه که متخصصین تغذیه میگن که فریز کردن روغن مایع صحیح نیست... خلاصه من با این روش کلم قمری رو فریز می کنم و در فصل دیگه ازش استفاده می کنم وتا به حال هم از نتیجه اش هم راضی بودم.. البته من فقط برای پخت آش ازش استفاده کردم نه غذاهای دیگه....موفق باشی...

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط meisa
    دوستان هنرمند کمک،می خوام کلم سنگ(کلم قمری) رو فریز کنم باید پوستش رو بگیرم و تکه تکه کنم؟من هیچ تجربه ای در این زمینه ندارم لطفا راهنماییم کنید.
    دوست خوب من كلم را بعد از پوست كردن و مطمين شدن از اينكه چوبي و ريشه دار نيست نگيني خورد ميكنم من هم سرخ مي كنم وهم خام در پاكت فريزر نگه مي دارم خام را وقتي كه مي خوام اول بدون روغن در ماهتابه ميريزم تا اب اون بخار بشه بعد روغن ميريزم .من باهاش كلم پلو ملمولي و كلم پلو شيرازي درت مي كنم كه هر دو خوشمزه است

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    361
    پسند کرده
    0

به نظر من هرکی درمورد فیریز کردن مواد غذایی به روش خودش توضیح بده بقیه هم یاد بگیرن شاید شما کارهای بلد باشین بقیه همه از کارهای خوبتون استقبال کنن از مرغ وگوشت بگیر تا هرچیز دیگه روشهای خوبتون بنویسید من خیلی بلد نیستم چون یخچالم کوچیکه اکثر تازه میگیرم با تجربه هاتون به بقیه هم کمک کنید مرسی

من شنیدم این ظروف یکبار مصرف همه میشه مواد غذایی بزاری عین نخود فرنگی زیبا میشه مخصوصا اونا که شکل صدف و طرح داره بهتر از کیسه فریزر

برای حبوباتم میشه که دوستانم گفتن خیس میکنن تو یخچال میزارن تو ظرف یکبار مصرف شفاف خیلی هم قشنگ میشه دست رسی هم بهش راحته تو کیسه مدا م می پوسه و پاره میشه یکبارهم نخودفرنگی های خودم کیسه اش پاره شد ریخت تو یخچال

fafa2 آواتار ها
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    2854
    پسند کرده
    1065

دوست خوبم
    1-من هم از اين ظرف صدفي ها تو فريزر دارم .اما يه معايبي داره:خيلي جا ميگيره.وقتي مقداري از مواد داخلش را مصرف كردي فرقي به حالت نميكنه و لي اگه تو كيسه باشه فضاي كمتري را اشغال ميكنه. و همينطور بوي فريزر را به موادت منتقل ميكنه. من مجبور شدم يه سري هم اونا را بگذارم تو كيسه و درش را گره بزنم.
    2-براي جلوگيري از مواردي مثل پاره شدن يا اب راه افتادن تو فريزر و ...ميتونيد كيسه موادت را دوباره داخل يه كيسه فريزري ديگه بزاري.
    3-سعي كنيد طبقه پاييني فريزر را خالي نگه داريد تا وقتي مثلا تعدادي كيسه سبزي را ميخواهيد فريزري كنيد اونا را صاف بگذاريد تو اون طبقه تا صاف يخ بزنه و كج و پر از پستي و بلندي نشه.اون وقت وقتي كه يخ زد.همه را روي هم و با اشغال جاي كمتري در طبقه خودش فريزري ميكنيد.
    4-براي قالب يخ از كيسه هاي يخ استفاده كنيد .چون از فضاي فريزر استفاده بيخودي نميشه.در اصل تو هر درز و گوشه پرتي ميشه كيسه ها را جاساز كرد و به اندازه جايخي جا نميگيره و احتمال سرريز در اثر تكان هاي فريزر را نداره.
    5-روي كيسه هر يك از موادتون يه كاغذ باچسب نواري بزنيد كه روش تاريخ و نوع مواد و خام و نيمپز بودن و ... را درج كرده باشيد.
    6-تو ذهن خودتون يه ترتيب خاص براي كشوها داشته باشيد تا هر چي دستتون اومد را هر جا كه دلتون خواست نگذاريد.چون موقع پيدا كردنشون يه ساعت بايد فريزر را به هم بزنيد.
    7-يه كاغذ كنار فريزر بزنيد و توش تعداد كيسه از هر نوع مواد داخل فريزر را يادداشت كنيد و هر وقت يكي را برميداريد يه علامت بزنيد.كه هم بدونيد چي داريد و چي داره تموم ميشه هم سردرگم نميمونيد كه فلان چيز تو كدوم طبقه بود؟
    8-موادغذايي اماده يا نيمه اماده را تو يه طبقه بگذاريد مثل غذاهاي فريزري
    9-نخودفرنگي را خام فريز كنيد و فقط يه كيسه كوچك را بپزيد و بعد فريز كنيد تا هر بار مجبور نباشيد بپزيد
    افوض امری الی الله . . . ... . . . ان الله بصیر بالعباد

coffee آواتار ها
    میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    1457
    پسند کرده
    940

یه راهی برای نگهداری استاک مرغ یا گوشت در فریزر به صورتی که هر بار به اندازه مصرف بشه برداشت..

باران67 و fingil 0 shishi این نوشته را پسندیده.

جدول مدت زمان نگهداری مواد غذایی منجمد در فریزر

ماده غذایی[TD]
    مدت زمان نگهداری
    میوه ها و سبزی ها 8 تا 12 ماه
    گوشت ماکیان 6 تا 9 ماه
    انواع ماهی به جز تن 3 تا 6 ماه
    گوشت قرمز خرد شده یا چرخ کرده 3 تا 4 ماه
    گوشت فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس و گوشت نمک سود 1 تا 2 ماه
    همین که عشق باشد ان هم در حوالی تو...
    هر چقدر هم که زمستان باشد ..