نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree12Likes
  • 2 Post By باران67
  • 1 Post By باران67
  • 4 Post By باران67
  • 1 Post By najma
  • 4 Post By چشم عسلی65

موضوع: نحوه برخورد با نارگیل تازه و تهیه فرآورده های نارگیلی

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

نحوه برخورد با نارگیل تازه و تهیه فرآورده های نارگیلی

باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86623
    پسند کرده
    75985

ویترین مدال ها

نارگیل و فرآورده های ان

سلام و درود خدمت دوستای گلم

امروز میخوام در مورد نارگیل صحبت کنم،البته منم تمامی این مطالب رو از شف طیبه عزیز و نازنین یاد گرفتم

نارگیل

ضرب المثلي درباره ي نارگيل بين مردم اقيانوس آرام معروفه که ميگه هر کس که درخت نارگيل مي کاره، براي خودش و بچه هاش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست مي کنه. اين نشان مي ده که تمام قسمت هاي اين درخت، مفيد و قابل استفاده هستند.

پس تا فصل نارگیل هست تهیه ش کنین و از این نعمت الهی بهره مند شین
    **
    من خیلی از جملات رو عینا از شف طیبه نوشتم.چون به نظرم به زیبایی و کامل و بی نقص توضیح دادن.

خرید نارگیل:
    هنگام خريد اين جملات من يادتون باشه:
    اولا يه دونه نارگيل درشت خوشگل انتخاب ميكنيم.
    كنار گوشمون تكونش ميديم تا صداي آب توش رو به خوبي بشنويم.
    با انگشت روي سوراخهاش فشار ميديم تا مطمئن شيم نرم نيست و كاملا سفته.

چگونگی برخورد اولیه با نارگیل

خب اول موهاشو دسته دسته میکنیم.تا صورت خوشگل میمونی نارگیلمون پیدا بشه
    صورت نارگیل سمتی که کشیده تره قرار داره (به تصویر بالا دقت کنین)
    ..تبارک ا.. احسن الخالقین..
    من عاشق دیدن این صحنه م.نمایان شدن صورت میمونی نارگیل
    چشم ها و دهنش رو ببینین

خارج کردن اب میانی:
    سوراخ های چشم و دهان نارگیل نرم هستن و از طریق اونها میتونیم به اب میانی نارگیل دسترسی پیدا کنیم.
    برا خارج کردن اب میانی نارگیل من با یخ شکن میزنم داخل دهنش و البته یکی چشماش
    اینجور اب خیلی راحت از سوراخ دهنش بیرون میاد که میزان اب بستگی به سایز و سن نارگیل داره
    این نارگیل من سه چهارم لیوان اب داشت.میزانش بین نیم تا 1 لیوان متغیر هست.

شکستن پوسته سخت و سفت نارگیل:
    نارگيل رو ميذاريمش توي مايكروفر به مدت دو دقيقه. يا توي فر 200 درجه سانتيگراد به مدت يك ربع.

بعد بيرونش مياريم و ميذاريمش توي فريزر تا خنك شه.
    با اين كار بهش شك وارد ميكنيم اين موضوع باعث ميشه كه گوشت نارگيل از پوستش جدا شه و اگه تجربه کرده باشین جدا کردن نارگیل از پوسته سختش خیلی خیلی سخته ولی با این روش به سادگی جدا میشه.
    البته شف طیبه توصیه کردن دو دقیقه داخل ماکروفر بذاریم ولی به نظر من زیاد بود و همون 1 دقیقه کافیه.چون نارگیل بیش از حد داغ شده بود و کمی حالت پختگی پیدا کرده بود.
    بعد از خنک شدن نارگیل:
    يه حوله رو روي زمين ميذاريم. نارگيله رو روش قرار ميديم و حوله رو دورش ميپيچيم(تا اشپزخونه کثیف نشه)

با چكش يا استيك كوب بهش چند ضربه وارد ميكنيم.و به راحتی پوسته شکسته میشه و گوشت نارگیل از پوستش جدا میشه.
    میبینین که نارگیل من قلمبه یه تیکه در اومد

با پوست گیر پوست نازک قهوه ای رنگ روییش رو میگیریم.
    از اینجا به بعد میتونین انواع فرآورده ها رو با این نارگیلتون درست کنین.

طرز تهیه خامه نارگیل:

تيكه هاي نارگيل رو توي غذاساز ريخته و روشنش ميكنيم تا نارگيلها خورد شن.
    (من غذاساز ندارم و ریختم داخل 123 مولینکسم)

يه دونه تنظيف بر ميداريم روي يه كاسه بزرگ قرار ميديم به طوري كه لبه هاي تنظيف از كاسه بيرون بزنه.
    حالا خورده هاي نارگيل رو توش ميريزيم.
    چهار گوشه پارچه رو بلند ميكنيم و بقچه اش ميكنيم و روي يه كاسه ميگيريم و با تمام قدرت فشارش ميديم. اينقدر فشار ميديم تا تمام آبش گرفته شه.
    اين مايعي كه به دست مياد همون خامه نارگيله.
    به همين سادگي به همين خوشمزگي!
    بسته به سايز نارگيلها حدود يك و نيم تا دو ليوان خامه نارگيل خواهيم داشت.
    خامه نارگيل در شيريني پزي و نوشيدني ها كاربرد زيادي داره.

طرز تهیه شیر نارگیل :
    مجددا اون خورده نارگيل ها رو بريزيد توي مخلوط كن
    يا اينكه اگر اصلا تصميم نداريد خامه نارگيل توليد كنيد اون مرحله قبلي حذف ميشه.

اون آب نارگيله كه خاليش كرده بوديم رو يادتونه؟
    الان اون آب رو توي خورده نارگيلها ميريزيم.
    من سه چهارم لیوان اب نارگیل داشتم و بهش نصف لیوان اب جوش هم اضافه کردم.
    اول داخل اسیاب 123 خوب تکه های نارگیل رو خرد کردم
    بعد اون خرده ها رو با مایعات داخل پارچ مخلوط کنش ریختم(چون غذاساز ندارم این کارا رو کردم شما اگه غذاساز دارین تکه های نارگیل و مایعات رو بریزین داخلش و بذارین 5 دقیقه روشن باشه)

باز پارچه نازك تنظيف رو روي يه كاسه بزرگ قرار ميديم و لبه هاش رو ميذاريم از كاسه آويزون باشه.
    مايع نارگيلي رو ميريزيم توش و بقچه اش ميكنيم و تا اونجايي كه جون داريم فشارش ميديم.

با اين ميزان حدود يك و نيم تا دو ليوان شير نارگيل خواهيم داشت.

اگر مايليد باز ميتونيد تفاله نارگيلها رو با يك ليوان ديگه آب جوش بريزيد توي مخلوط كن و همين مراحل رو تكرار كنيد ولي شير نارگيلي كه بدست مياد رقيق تر و كمرنگ تر خواهد بود.
    تبريك ميگم شما با موفقيت توي خونه خودتون اونم دست تنها يك عالمه شير نارگيل درست كرديد بسيار با كيفيت و به مراتب ارزون تر.

با شير نارگيل ميتونيد كيك نارگيلي درست كنيد. و نوشيدني. و يا حتي سوپ. يا اينكه اگر با شير گاو مشكل داريد و نميتونيد هضمش كنيد به راحتي به جاش شير نارگيل بخوريد كه خيلي هم خوشمزه است (و يا شير بادام و يا شير سويا و يا شير برنج). در تمامي رسپي ها هم ميتونيد به جاي شير گاو از شير نارگيل استفاده كنيد.

طرز تهيه كره يا روغن نارگيل در خانه:

خب... شما تا اينجا شير نارگيل رو تهيه كرديد.

ميريزيمش توي يه ظرف و ميذاريمش توي يخچال يكي دو روزي بمونه.
    كم كم اين شير نارگيل به لايه هاي مختلف تقسيم ميشه.
    اون بالاترين لايه كه كاملا جامد و سفته رو با قاشق جدا كرده و به يه كاسه ديگه منتقل كنيد.
    البته اگر از ابتدا خامه نارگيل رو جدا نكرده باشيد اون وقت ميزان كره بيشتري خواهيد داشت.
    توي مايكروفر گرمش ميكنيم. به سرعت ذوب ميشه بعد ميريزيم توي ظرف مناسب و در يخچال نگهداري ميكنيم.
    همينطور كه گفتم ميتونيد باهاش بيسكويت يا كيك درست كنيد البته يه طعم نارگيلي به شيريني ها خواهد داد. و همينطور در آشپزي (لطفا ميزان كالري و چربي هاي اشباعش رو هم چك كنيد كه به خطا نيافتيد. اين يك كره گياهيه اما رژيمي نيست)

طرز تهیه پودر نارگیل:

ديگه تقريبا اين مرحله كار خاصي نداره. يعني تا الانشم انجام شده است.

اون تفاله اي كه از جناب نارگيل باقي مونده همون پودر نارگيل خودمونه دقيقا با همون كيفيتي كه توي بازار پيدا ميشه
    شما ميتونيد باز بيشتر آسيابش كنيد و يا بذاريدش توي هواي آزاد خشك شه يا اگر عجله داريد توي فر 120 درجه سانتيگراد بذاريدش و هر از گاهي هم بزنيد تا رطوبتش گرفته شه.
    منتها همين پودر نارگيل با همين ميزان رطوبت رو ميتونيد در پخت پز ازش استفاده كنيد.
    مثلا باونتي درست كنيد يا توپكهاي قيصي يا گرانولا و سريل يا كيك باقلوا يا نون نارگيلي يا كيك نارگيلي و كيك هويج.
    من پودر نارگیلم رو داخل سینی فر ریختم و گذاشتم تست بشه
    یادتون نره که مرتب باید هم بزنین و گر نه میسوزه

طرز تهيه نارگيل رنده شده:
    يكي ديگه از محصولات نارگيلي كه در بازار ايران رواج نداره نارگيل رنده شده است. از اين مدل نارگيل در تزئين كيكها و دسر ها و همچنين تهيه شيريني ها ميشه استفاده كرد. در بازار نارگيل رنده شده به دو صورت خام و شيرين شده قابل خريداريه.
    پس از خريداري نارگيل مطابق دستور از پوستش جداش كرده و تيكه هاي نارگيل رو بوسيله رنده برقي و يا دستي رنده ميكنيم.
    ميتونيد از رنده هاي مختلف با سايزهاي ريز و درشت و يا حتي رنده هاي چيپسي استفاده كنيد.
    بعد از اينكه نارگيل رو رنده كرديم ميتونيد به همين شكل به صورت خام ازش استفاده كنيم يا اينكه با يكي دو قاشق غذاخوري شكر شيرينش كنيم. رطوبت موجود در نارگيل باعث ميشه كه بعد از دقايقي دانه هاي شكر ذوب شده و به جسم نارگيل بره.
    همينطوري ميخوريمش يا اينكه در شيرنيها و دسر ها و يا تزئينها ازش استفاده ميكنيم.

طرز تهیه نارگیل تست شده:

نارگيل رنده شده رو ميتونيد همينطوري به صورت خام كف يك سيني معمولي فر بريزيد.
    یا اينكه اول شيرينش كنيد و بعد كه شكرش جذب نارگيلها شد بريزيدش توي سيني فر.
    نارگيلهاي رنده شده رو به خوبي كف سيني پخش ميكنيم.
    و در فر 170 درجه سانتيگراد قرار داده و هر 5 دقيقه همش ميزنيم تا به صورت يكنواخت تست بشه.
    يعني هر 5 دقيقه يكبار بايد در فر رو باز كرده سيني رو از فر خارج كرده و نارگيلها رو زير و رو كنيم.
    اولش احساس ميكنيد كه كار بيهوده اي انجام ميديد و اصلا نارگيلها تغيير رنگ نميدن. اما صبور باشيد و با حوصله!
    بسته به رنگي كه ازش توقع داريد ممكنه بين 15 تا 20 دقيقه طول بكشه.
    همين كه طلايي شد و از رنگش راضي بوديد از فر خارج كرده و اجازه بديد سرد بشه.
    اينكه چقدر رنگ نارگيل تست شده شما روشن يا تيره باشه دست خودتونه. من معمولا دوست دارم تا مرز سوختگي پيش بره چون طعمش رو اينطوري بيشتر ميپسندم و يه طعم تست شده خيلي خوشمزه داره. فقط خيلي خيلي خيلي مواظب باشيد. وقتي رنگش طلايي شد ديگه هر از چند ثانيه بايد مرتب همش بزنيد وگرنه در چشم بر هم زدني ميسوزه و سياه ميشه و به درد نميخوره.

بعد از اينكه نارگيل تست شده كاملا سرد شد ترد و كرانچي ميشه و موقع خوردن زير دندونها قرچ قرچ صدا ميكنه. توصيه ميكنم به سرعت مصرف كنيد چون وقتي بمونه رطوبت رو به خودش جذب كرده و ترديش رو از دست ميده و ديگه خوردنش لذتي نداره.

ماندگاري:
    همه اين محصولات نارگيلي رو ميتونيد چند روزي در يخچال نگهداري كنيد ولي اگر از من ميشنويد تمام لطف تهيه محصولات نارگيلي در خانه به اينه كه تازه تازه تازه مصرف شه.
    ویرایش توسط باران67 : ۱۳۹۳/۱۰/۰۹ در ساعت ۰۳:۳۴ قبل از ظهر
    najmehkhatoon و MARYAM.E این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86623
    پسند کرده
    75985

ویترین مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط talia نمایش پست ها
    بچه ها درراستای تهیه محصولات نارگیلی من طبق گفته دوستمون باران جون عمل کردم ابتدا یه دقیقه گذاشتم تو مایکرو و بعدتو فریزر ولی احساس کردم شوک لازمه وارد نشده بهش .درنتیجه یه دقیقه دیگه هم گذاشتم دوباره تو مایکرو و بعدهم توفریزر بعد هم طبق راه حل ذکرشده شروع کردم به شکستن پوستش هرچه زورداشتم بکاربردم ولی پوستش عین مال دوستان غلفتی کنده نشد .بلکه نارگیله به سه تیکه نامتساوی تقسیم شد اونوقت تازه با پیچ گوشتی تمیز افتادم به جونش و پوسته ضخیمشو کندم .احتمالا قلقی باید داشته باشه من برام خیلی مهمه که پوسته ضخیم ته ریش دارش خوشگل کنده بشه .درضمن چون حرارت دیده بود تو مایکرو مزه نارگیل پخته میداد اشکال کارکجاست بچه ها .تو فریزر که میذاریم چقدربمونه؟یعنی درست شوک بهش وارد نشده بخاطرهمین پوستش کنده نمیشد؟یا من زیادی ضربه زدم که اونطوری تیکه تیکه شد
    گلم فکر کنم نارگیل شما درست بهش شک وارد نشده
    من نارگیلم رو دو دقیقه گذاشتم ماکروفر که چون کمی نارگیلم حالت نرمی و به قول شما پختگی پیدا کرده بود(خیلی کم بعضی جاهاش)برا همین به نظرم رسید یک دقیقه کافیه و توی 1 دقیقه به اون چیزی که میخواییم میرسیم
    بعد از اون گذاشتم فریزر و حدود ده دقیقه بعد رفتم برداشتمش و بین حوله گذاشتم و زدم بهش
    کالا جدا شد.تو تصویر هم مشخصه
    نمیدونم چرا برا شما اینجور شده
    شرمنده
    najmehkhatoon این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86623
    پسند کرده
    75985

ویترین مدال ها

نارگیل و فراورده های آن

جای همه شما عزیزان خالی،
    از بس این نارگیل بازی خوش گذشت و محصولاتش عالی بود باز نارگیل گرفتم و دست به کار شدم

دوستان گل این لینک اصلی توضیحات نارگیل و فراورده هاش رو حتما مطالعه بفرمایین
    http://mamisite.com/forum/t578-102.html#post1263609

و اما تجربیات جدید:

کندن موهای نارگیل و خالی کردن آبش که هیچ نکته خاص و جدیدی نداره
    مثل قبل عمل کردم
    و اما در مورد شک وارد کردن به نارگیل برا جدا کردن پوسته اش:
    دفه قبل من دو دقیقه داخل ماکروفر گذاشتم که بعضی از قسمت های نارگیلم حالت نرمی و پختگی پیدا کرده بود
    این بار 1 دقیقه داخل ماکروفر گذاشتم و بلافاصله داخل فریزر گذاشتم
    حدود ده دقیقه بعد بیرونش اوردم.
    نارگیل رو گذاشتم بین 1 پارچه و اروم اروم با سری تیز قند شکن خیلی اروم و با دقت دور تا دور نارگیل زدم (اگه قند شکن ندارین فکر کنم بشه از ساطور اشپزخونه استفاده کنین)

تا اینجای کار نارگیل خوشگلمون یه ترک(شکستگی) وسطش داره
    اروم دو طرف سر نارگیل رو گرفتم و از هم جداش کردم
    دو تا نیمکره ناز بهم داد

با چاقو لبه گوشت نارگیل رو از پوسته جدا کردم و یه قاشق که زیرش زدم گوشت نارگیل خوشگل و ناز کنده میشد
    اصلا مهم نیست گوشت نارگیل قلفتی کنده بشه یا تکه تکه
    چون در فرایند تهیه فراورده های نارگیلی،این تکه های نارگیل میره تو دستگاه و خرد و پودر میشه

دو تا کاسه نارگیلی خوشگل هم این دفه نارگیلم بهم داد که عاشقشون شدم

سه عکس زیر از نت:
    نام: hou8711.jpg نمایش: 1595 اندازه: 43.5 کیلو بایت

نام: hou8719.jpg نمایش: 1585 اندازه: 27.6 کیلو بایت

نام: hou8721.jpg نمایش: 1606 اندازه: 33.6 کیلو بایت

و تمامی مراحل فراورده ها هم عینا مثل قبل انجام دادم که به این ترتیب هست:
    1-کندن پوست نازک قهوه ای رنگ نارگیل با پوست کن
    2-رنده نارگیل:رنده کردن نارگیل با رنده درشت
    3-نارگیل تست شده:اون رنده های خوشگل و سفید رو باید با حرارت خیلی ارو م وملایم تفت بدیم
    من کمی شکر بهش میزنم و یه کم میذارم بمونه تا شکر جذبش بشه
    این دفه به جای تست کردن داخل فر،
    داخل ماهیتابه تفت دادم و خیلی راحت تر بودم
    چون داخل ماهیتابه بهتر کنترلش میکنم و مرتب بالا سرش ایستادم و هم میزنم

4-خامه نارگیل:
    دقت کنین اگه تکه های نارگیل رو خوب پودر نکنین،ممکنه خامه نتونین ازش بگیرین .
    پس خوب پودرش کنین تا بتونین ازش خامه بکشین

5-شیرنارگیل
    هر چه اب بیشتری اضافه کنین،شیر حاصله رقیق تر میشه
    من این بار شیر رو رقیق تر برداشتم و جای شما خالی صبحانه با کیک نارگیلی خوردیم

6-کره نارگیل
    دقت کنین اگه خامه نارگیلتون رو بگیرین میزان کره ای که میده کمتر میشه

7-پودر نارگیل
    اگه پودر نارگیلتون هنوز داخلش چربی باشه وقتی بذارین خشک بشه رو به زردی میره
    من این دفه دو بار دیگه داخل پودر ها اب ریختم و داخل تنظیف فشار دادم
    نتیجه اینکه شیر نارگیل بیشتر ولی رقیق تر و پودر نارگیل سفید برفی خوشگل تحویل گرفتم

عاشق سفیدی و بوی خوب پودرش شدم

نام: 053.jpg نمایش: 4542 اندازه: 105.4 کیلو بایت

نام: 079.jpg نمایش: 3033 اندازه: 94.8 کیلو بایت

نام: 095.jpg نمایش: 3073 اندازه: 100.1 کیلو بایت

نام: 111.jpg نمایش: 3893 اندازه: 102.0 کیلو بایت

نام: 129.jpg نمایش: 3125 اندازه: 99.5 کیلو بایت

نام: 001.jpg نمایش: 3133 اندازه: 99.2 کیلو بایت

برای جمع بندی کامل مبحث نارگیل به لینک های زیر مراجعه بفرمایین:

http://mamisite.com/forum/blogs/b625.html

http://mamisite.com/forum/blogs/b626.html
    ویرایش توسط باران67 : ۱۳۹۳/۱۰/۱۶ در ساعت ۰۴:۳۹ بعد از ظهر
    .افسوس., sita-golam, najmehkhatoon و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    چشم عسلی65 آواتار ها
    فرشته سادات
    میزان امتیاز
    98
    پسند شده
    2545
    پسند کرده
    29
    دقیقا عین دستور باران جون عمل کردم و همه چی عالی شد
    نام: 4.jpg نمایش: 144 اندازه: 81.0 کیلو بایت
    پیتزا

باران67, zakizadeh, .افسوس. و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    خدا جونم ازت میخوام به منو عشقم یه نینی بدی........

• بانک بند ناف
  • کلمات کلیدی این موضوع