نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree59Likes

موضوع: نحوه برخورد با زرشک تازه-نگهداری زرشک

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 10
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

نحوه برخورد با زرشک تازه-نگهداری زرشک

باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

2. بانک بند ناف
    مدیر بازنشسته
    aram_khp آواتار ها
    آرام خسروپناهی
    میزان امتیاز
    8
    پسند شده
    1248
    پسند کرده
    219

Re: روشهای نگهداری میوه ها ، سبزیجات و مواد غذایی

نقل قول نوشته اصلی توسط chanel
    زرشک پلویی رو خارج یخچال نگه داشتم ..البته باز نکرده بودم و سیاه شده ..باید حتما داخل یخچال باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

زرشک سیاه شده دیگه قابل مصرف نیست ؟؟؟؟
    شنلی خراب نشده فقط سیاه میشه ... میتونی تو مایه ی عدس پلو اینا که رنگ زرشک زیاد اهمیت نداره و فقط طعم میده بریزی ... من زرشکم رو همیشه تو فریزر نگه میدارم
    باران67 این نوشته را پسندیده.
    سهم ما از گل سرخ ، یک بغل شادی و آرامش توست

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    ونوسک آواتار ها
    میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    1061
    پسند کرده
    1145
    زرشک تازه را پاک کردم وشستم سپس روی یک پارچه ریختم وگذاشتم تا خشک شد
    نام: IMAG1319.jpg نمایش: 778 اندازه: 49.8 کیلو بایت
    نام: IMAG1355.jpg نمایش: 769 اندازه: 40.0 کیلو بایت
    تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده  
    باران67, *هما*, گیتار و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86639
    پسند کرده
    75988

ویترین مدال ها

زرشک و خواص آن

زرشک، یاقوت سرخ

من زرشک هستم در زبان انگليسي مرا Barberry tree نامند.
    مصرف طبی زرشک به دوره ی مصر باستان می رسد که فراعنه و ملکه ها . این گیاه را باتخم رازیانه به منظور درمان طاعون مصرف می کردند.
    پوست ریشه و ساقه این گیاه خاصیت درمانی دارد . ریشه و ساقه این گیاه زرد رنگ است و اروپایی ها و آمریکایی ها برای رنگ آمیزی لباس از آن استفاده می کردند.
    من ، خنک ،صفرا بْر ،حافظ کبد وکليه ها ، دشمن هپا تيت (يرقان) وسنگ کيسه صفرا ودافع سنگ کليه وسنگ مثا نه ميباشم.
    آيا باور میکنيد اگر بگويم من حتي درمان کننده نارسا يي هاي قلبي ،تنگي نفس واختلا لات دوران يا ئسگي ،اسهال و.... ميباشم؟

يک نوع مرا زرشک پلو يي ميگويند که بي دانه است و رنگش قرمز است

نوع ديگرم زرشک آبي یا زرشک سیاه (شربتي) است و دانه دار که به طور وحشي مي رويم و خواص دارويي بسياري دارم و دوست شما در اين هواي گرم هستم.

1-درمان يرقان،سنگ کيسه صفرا ودفع سنگ کليه ومثانه :
    25 گرم پوست ريشه خشک درختچه را در يک ليتر آب سرد نيم ساعت خيسانده وحرارت دهيد تا 2دقيقه بجوشد بعد آنرا صاف کرده وباعسل شيرين کرده و بعد از نها ر وشام هر بار بميزان يک فنجان نوش جان کنيد

2- درمان نا رسايي هاي قلبي ،تنگي نفس واسها ل : دم کردن ميوه زرشک دانه دار (آبي)

3- رفع اختلالات دوران يائسگي: 10 تا 15 گرم زرشک خشک آبي را کوبيده وبا 100 گرم آب نيم ساعت خيسانده وحرارت د هيد تا 1 دقيقه بجوشد وبعد روزي 3 تا 4 بار وهر بار يک استکان آنرا بنوشيد

4- درمان اسهال : 15 گرم برگ خشک ز رشک را در 2 ليوان آب حرارت داده وبعد از صاف کردن باعسل شيرين کرده وروزي 3 فنجا ن دربين غذاهاي اصلي بنوشيد

5-شربت زرشک آبي(شربتي) مقوي کبد ،کليه ،صفرا بر ،ضد عطش و.....

منبع

برای توضیحات بیشتر در مورد زرشک اینجا را مطالعه بفرمایید.

زرشک در ایران

زرشک محصول بومی خراسان جنوبی است و به صورت گسترده در آن مناطق کشت می شود. مرکز اصلی توليد زرشک در ايران است و تقريبا ۹۸ درصد زرشک ايران در مناطق اطراف بيرجند و قاين توليد می شود. در ديگر مناطق ايران بخصوص در اطراف البرز، زرشک به صورت وحشی می رويد اما اين زرشک هسته دار و فقط برای توليد آب زرشک و لواشک خوب است.

در اطراف بيرجند باغات زيادی برای توليد زرشک ايجاد شده است. آمار های رسمی نشان می دهد که ۱۸ هزار خانوار روستايی و شهری در زنجيرۀ توليد، توزيع و فرآوری زرشک فعاليت دارند. نزديک به ۷۸۰۰ هکتار از باغات منطقه زير کشت زرشک است و سالانه ۸ هزار و ۴۵۰ تن زرشک توليد می شود. ارزش اقتصادی اين محصول ۲۴ ميليارد تومان برآورد می شود.
    قيمت هر کيلو زرشک در فصل برداشت در شهر بيرجند به طور ميانگين حدود چهار هزار تومان است.
    زرشک معمولا از طريق قلمه زدن تکثير می شود و ارتفاع درختچه های آن يک تا يک و نيم متر است و ماهی يک بار آبياری لازم دارد. درختچۀ زرشک در ارديبهشت ماه گل های زرد رنگی می دهد که در تابستان به ميوه تبديل می شوند، در اواخر مهر و اوايل آبان زرشک رسيده و آمادۀ برداشت است.
    درختچه های زرشک خار دار و ميوۀ آن به شکل خوشه است. خوشه های زرشک را با قيچی می چينند. خوشه های چيده شده را به ديوار آويزان می کنند تا هم از گرد و خاک در امان باشد و هم نيازی به وسايلی مانند خشک کن نداشته باشد.
    خشک کردن زرشک از مراحل مهم زنجيرۀ توليد است چون زرشک به سرعت سياه شده و کپک می زند و حتی بعد از خشک شدن نيز احتمال خراب شدن آن زياد است. برخی کشاورزان پنکه هايی را جلوی خوشه های زرشک می گذارند تا زودتر خشک شود.
    معمولا زرشک ها سه تا پنج ماه روی ديوار می ماند و بعد از آن پنکۀ بزرگی جلوی آن قرار می دهند تا گرد و غبار روی زرشک گرفته شود. خارها را نيز زنان روستايی از زرشک های جدا کنند.
    زرشک تالاری
    زرشک مرغوب قرمز رنگ به "زرشک تالاری" معروف است و زرشک های درجه دوم نيز " زيرتالاری" نام دارد. دليل نام گذاری زرشک تالاری به خاطر اين است که در تالارهای غذاخوری مصرف دارد و با آن زرشک پلو درست می کنند.
    برخی کشاورزان برای براق شدن زرشک ها به آن پارافين اضافه می کنند. اين کار اگر چه زرشک را مشتری پسند می کند اما از عمر آن نيز می کاهد.
    زرشک را می توان برای يک سال به آسانی نگهداری کرد اما اگر به آن پارافين زده شود در عرض سه تا چهار ماه خراب می شود.
    زرشک توليد شده معمولا در بازارهای مشهد و تهران عرضه می شود. مهمترين استفاده اين محصول همان زرشک پلو معروف است اما مربا و آب آن نيز خوشمزه و گران است. روستائيانی که زرشک توليد می کنند تقريبا در اکثر غذاهای خود از کوکو سبزی گرفته تا قيمه از زرشک استفاده می کنند. توليد کنندگان اين محصول می گويند زرشک در کاهش فشار خون بسيار موثر است. به تازگی در شهر مشهد نوشابه زرشک نيز توليد شده است. گفته می شود خارجی ها از زرشک به عنوان رنگ دهنده و چاشنی غذا استفاده می کنند.

برداشت زرشک:

در این مختصر سعی داریم درخصوص برداشت زرشک یادآور خاطراتی باشیم که مستندسازی آن ضروری است. زرشک گیاهی است درختچه ای که به صورت ساقه های متعدد از زمین می روید و این مساله برداشت محصول را با مشکلات خاصی همراه دارد. اگر به این مساله وجود خار در ساقه های گیاه و پر آب بودن داخل دانه زرشک را اضافه کنیم، دشواری برداشت محصول دوچندان می شود. در اوایل ورود زرشک به پیشبر نحوه برداشت به این صورت بود که زرشک واکنی با دست انجام می گرفت. گروه زرشک واکنی هر کدام ظرفی تشت مانند (شامل سینی، صافی برنج، سبد گزی و .. ) در دست می گرفتند و دور یک درخت زرشک حلقه می زدند و هر یک از جهتی شاخه ای زرشک را در دست می گرفتند و هر خوشه زرشک را با آرامی از ساقه جدا می کردند و در داخل تشت می انداختند. این روش برداشت، بهره وری بسیار پائینی داشت و در عوض زرشک به صورت کاملا تمیز از درخت جدا می شد و کمترین آسیب نیز به ساقه درخت وارد می گردید. در ادامه این زرشک ها جمع آوری و به پشت بام ها و خرمن ها جهت خشک شدن حمل و ریخته می شد. این روش زرشک واکنی به دلیل کندی و بهره وری اندک منسوخ شده و بجز در درختان بسیار کوچک کاربردی ندارد.

با گسترش سطح زیر کشت باغات زرشک، عملا این روش پاسخگوی نیاز مردم نبود و در ضمن افزایش محیط ساقه و قد درختان زرشک نیز منجر به عدم دسترسی افراد به سرشاخه ها می شد. این عوامل و دشواری دسترسی به شاخه های داخل بوته زرشک مردم را بر آن داشت تا پارچه هایی زیر درختان زرشک پهن کنند و سپس بوسیله چوب های دستی درخت زرشک را بتکانند. این روش برداشت زرشک با توجه به سرعت عمل بالاتر به سرعت توسعه یافت به نحوی که پلاس های از جنس برزنت تحت عنوان جیم جایگزین شال ها شد و جعبه ها و بشکه های حمل زرشک نیز جایگزین تشت ها گردید. این روش زرشک واکنی هم اکنون رایج ترین روش است و بیشتر زرشک های موجود در بازار نیز با این روش از درختان جدا می گردد. شایان ذکر است که برداشت زرشک با این روش منجر به شکستن انبوه شاخه ها و خارهای درختان می شود که به همراه برگ ها با زرشک به صورت یکجا از درخت پائین آمده و جمع آوری می شوند. در کنار این موضوع به پارگی و له شدگی تعداد بسیار زیادی از دانه های زرشک نیز باید اشاره کرد. اینگونه جمع آوری زرشک نیازمند مراحل متعددی جهت تمیز کردن، پاک کردن و فرآوری زرشک است. زرشک های برداشت شده با این روش نیز برای خشک شدن به خرمن ها حمل می گردد.

آخرین و جدیدترین روش رایج برای برداشت محصول زرشک نیازی است که تقاضاکنندگان زرشک برای عرضه کنندگان ایجاد کردند. به مرور که بازار زرشک رونق یافته و تقریبا زرشک به انضمام زعفران در سفره حداقل چلومرغ تمام مردم ایران راه یافته است، مردم خواستار زرشک های پف کرده بودند تا زرشک های کج و معوج و چروکیده. این موضوع باعث تغییر روش برداشت زرشک شده به گونه ای که به زرشک پفکی مشهور شده است. برای این منظور شاخه های درخت را از درخت با قیچی جدا می کنند و به طور کامل با شاخه به انباری های مخصوص و مدنظر حمل می کنند. در انباری بر حسب مقدار زرشک در طبقه های متعدد به صورت آویزان شاخه ها را به صورت آویزان نگهداری می کنند تا زرشک ضمن اتصال به شاخه و در محیط سایه به مرور خشک شود.

منبع:نت

در لینک زیر میتونین تصاویر فوق العاده زیبایی از کاشت تا برداشت و فرآوری زرشک مشاهده بفرمایین:

کاشت و داشت و برداشت زرشک در روستای پیشبر

فرآوری محصول زرشک
    najmehkhatoon, (ziba), *هما* و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86639
    پسند کرده
    75988

ویترین مدال ها

نحوه ی برخورد با زرشک تازه

زرشک تازه در اوایل فصل پاییز وارد بازار میشه.
    خیلی ها نسبت به این زیبای پر خاصیت کم لطفی میکنن و ازش گریزانن...چون تصور میکنن جدا کردن این یاقوت های خوشرنگ از شاخه های پر تیغ کاری سخته

من همیشه با رعایت نکاتی که در ادامه عرض میکنم خدمتتون ،زرشک تازه رو پاک میکنم و نه تنها خسته نمیشم بلکه لذت هم میبرم

مهمترین نکته ش در خریدش هست
    موقع خرید خیلی دقت کنین زرشکی که خریداری میکنین تازه باشه
    کاملا مشخصه
    اگر دیدین دونه ها شل و نرم شدن..رنگشون رو به تیرگی رفته..برگ ها خشک شدن..
    همه ی اینا نشونه هایی هست که میگه موقع پاک کردن اذیتتون میکنم

دونه ها باید قرمز روشن باشن و سفت باشن
    اگر بسته بندی کارتنی میخرین دقت کنین گول نخورین و حتما خوب بررسی کنین.
    گاهی شاخه های زیر کارتن خراب و کپک زده هستن

بعد از خریدن شاخه های زرشک بیایین خونه و ابتدا خوشه ها رو از شاخه جدا کنین.
    دقیقا زیر هر تیغ ،یک خوشه وجود داره
    خوشه ها رو با ارامش یکی یکی جدا کنین.

بعد از اون دونه های زرشک رو به راحتی از هر خوشه جدا کنین.
    دون کردنش خیلی ساده ست
    مثل دون کردن انگور
    خیلی زود میشه خوشه ها رو دون کرد.
    در آخر دونه های زرشکی که خود به خود افتادن و معمولا با برگ و ... قاطی هستن رو باید پاک کنین.
    برای اون ها هم من هر بار کمی داخل دستم میگیرم و دونه ها رو از بینشون برمیدارم.

شستن زرشک:

زرشک های خوشگلتون رو که پاک کردین داخل یه کاسه بریزین و روش آب بریزین
    بذارین چند دقیقه بمونه و بعد از اون خیلی آروم و با ملایمت دونه ها رو برداشته و داخل ابکش بریزین.

دقت کنین زرشک تازه خیلی لطیفه و زود آسیب میبینه پس با ملایمت انتقالشون بدین.

همین که آبش در رفت روی پارچه ای خشک و تمیر پهن کنین تا خشک بشن.
    برای اینکه زودتر خشک بشن و طراوتشون رو هم از دست ندن میتونین براش پنکه بذارین.
    دقت کنین منظورم خشک کردن زرشک نیست
    در حدی که آبش بره و خیس نباشن کافیه

به این صورت زرشک هاتون اماده ی مصرف هستن.
    میتونین با این یاقوت های پرخاصیت رو به مصارف اشپزی و شیرینی پزی برسونین.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86639
    پسند کرده
    75988

ویترین مدال ها

خشک کردن زرشک تازه

همونطور که در این پست عرض کردم خدمتتون،
    برای خشک کردن زرشک که در واقع روش نگهداری زرشک برای طولانی مدت و عرضه ی اون به بازار هست زرشک رو بعد از چیدن از درخت دسته دسته میکنند و در انبار های مخصوص که کاملا تاریک هستند و در عین حال هوا در اونها جریان داره آویزان میکنند.

به این صورت زرشک هم در معرض نور نیست که رنگش رو به تیرگی بره و هم در اثر جریان هوا خشک میشه و کپک و نمیزنه
    روند خشک شدن زرشک روندی طولانی هست و تا چندین ماه طول میکشه.بعد از اون شاخه های زرشک رو میتکونن تا زرشک ها بریزه و بعد با دستگاه های مخصوص اون رو پاک سازی میکنن.
    به این صورت زرشک های خیلی قرمز و خوشرنگ خشک شده تولید شده و در دسترس ما قرار میگیره.

برای تهیه ی زرشک خشک خونگی هم شیوه ی کار همینه
    در واقع میتونیم شاخه های زرشک رو در زیر زمین یا انباری ای اویز کنیم منتها هوا حتما جریان داشته باشه
    منتها من به یه روش دیگه این کار رو میکنم که ساده تر و سریع تر هست البته رنگ زرشک کمی تیره تر میشه
    ینی قرمز اتیشی نمیشه

به این صورت که:
    ،طبق توضیحات گفته شده زرشک رو دون کنین و شستشو بدین.
    بعد از اینکه ابش در رفت روی پارچه ای تمیز و خشک پهن کنین و در سایه داخل محیط خانه قرار بدین تا خشک بشه.
    برای تسریع فرایند خشک شدن میتونین از پنکه استفاده کنین.

اگر زرشک هاتون رو در آفتاب خشک کنین بد رنگ میشن.

بعد از اینکه زرشک هاتون خشک شد،اون ها رو آبکشی کنین تا اثر گرد و غبار از بین بره.
    بعد از اینکه ابش رفت داخل ظرف ریخته و در فریزر نگهداری کنین.
    به این صورت همیشه زرشک شسته،تمیز و پاک کرده ی اماده داخل فریزر دارین.

نگهداری زرشک در فریزر باعث حفظ رنگ و تازگی اون میشه.

نکته)برای زرشک خشکی که از مغازه ها تهیه میکنیم هم بهترین راه نگهداری به این صورت هست:

زرشک ها رو پاک کنین.
    داخل کاسه ای ریخته و به مدت 10 دقیقه بخیسانید.
    با این کار گل و خاک اون ته نشین میشه.
    بعد از اون زرشک ها رو به آرومی آبکش کرده و وقتی ابش در رفت، داخل ظرف ریخته و در فریزر نگهداری کنین.
    به این صورت همیشه زرشک شسته،تمیز و پاک کرده ی آماده داخل فریزر دارین.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86639
    پسند کرده
    75988

ویترین مدال ها

فریز کردن زرشک

یکی از روش های نگهداری زرشک،فریز کردن اون هست.
    من فریز کردن زرشک رو به خشک کردن اون ترجیح میدم و به نظرم خیلی خیلی بهتره.

زرشک حتی خشک هم که بشه برای نگهداری بهتر و تیره نشدن باید داخل فریزر نگهداری کنیم،
    من ترجیح میدم خشک نشده و تازه ش رو داخل فریزر بذارم.

اینطوری در تمام طول سال زرشک تازه و سالم دارم و میتونم انواع فرآورده های زرشکی رو باهاش درست کنم.همچنین تجربه کردم زرشک تازه تفت داده خیلی خوشمزه تر و زیباتر از زرشک تفت داده خشک هست

برای فریز کردن زرشک،کافیه زرشک هایی که به شیوه ی ذکر شده در این پست، دون کردیم و آبش در رفته رو داخل ظرفی ریخته و فریز کنین.

اگه دونه های زرشک آسیب ندیده باشند و شل و له نباشند و خوب هم آبش رفته باشه و خشک باشن،هر کدوم دونه دونه جداگانه فریز میشن و به راحتی میتونیم موقع مصرف هر تعداد دوست داریم با دست برداریم.
    به هم نمیچسبن،آب نمیندازن و له نمیشن
    najmehkhatoon, (ziba), *هما* و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86639
    پسند کرده
    75988

ویترین مدال ها

تفت دادن زرشک

مواد لازم :

زرشک تازه یک پیمانه
    چند قاشق سوپخوری شکر که به تمایل شما به شیرینی بستگی داره
    مخلوط کره و روغن 2 ق غ

طرز تهیه :

زرشک رو با یک قاشق آب ( این آب فقط برای حل شدن شکراست ) و کمی کره و روغن گرم میکنیم ( مراقب باشید داغ نشه ) بعد دو قاشق شکر ( اگه شیرین تر دوست دارین کمی بیشتر شکر بریزین ) اضافه میکنیم و بلافاصله شعله رو خاموش میکنیم .. وقتی شکر حل میشه پس از خاموش کردن شعله ، شکر و آب و کره و روغن به جسم زرشک وارد میشه و پف میکنه و شیرین میشه و رنگش هم یاقوتی میشه .

*میتونین به جای آب از گلاب استفاده کنین.

نکات :

-هرچه زرشک تازه تر باشه ، غذا خوشرنگ تر میشه .

-دقت کنین که اگه زرشک رو سرخ کنین و یا تفت بدین و یا اگه بیشتر حرارت ببینه , رنگش کمی تیره میشه .

-زرشک رو با این دستور میتونین چند روز جلو تر از مهمونی تون تهیه کنین و در یخچال یا فریز نگهداری کنین . روز مهمونی فقط برنج ساده و مرغ تهیه کنین .

-اصلا از قاشق برای هم زدن و مخلوط کردن مواد استفاده نکنین چون به زرشکتون آسیب میزنه.بلکه خود ظرف رو تکون بدین.

-و اما تجربیات جشنواره ای

من به سه طریق زرشک تفت داده آماده کردم.

1- با استفاده از زرشک تازه

2-با استفاده از زرشک تازه ی فریز شده

3- با استفاده از زرشک خشک شده

برای زرشک خشک شده دقیقا به روش بالا کار کردم و کمی آب داخل ظرف ریختم منتها برای زرشک تازه و زرشک فریزری بدون آب داخل ظرف ریختم چون خود دانه ی زرشک تازه حاوی آب هست و وقتی حرارت میبینه مقداری آب پس میده.

نتیجه اینکه زرشک تازه و زرشک تازه ی فریز شده فوق العاده عالی و خوشرنگ و خوشمزه بودن و هیچ فرقی هم با هم نداشتن.

در مقایسه ی زرشک تازه و خشک شده هم که
    تصویر گویاست
    بیچاره زرشک خشکا در مقابل تازه ها حرفی برا گفتن نداشتن

البته لازم به ذکره که من از زرشک خشک بازاری استفاده کردم و آنچه که مسلمه زرشک خشک هایی که الان از مغازه ها میگیریم یعنی زرشک یک سال مونده!

چون تازه الان فصل زرشک تازه ست و تا میان باهاشون زرشک خشک درست کنن و به بازار عرضه کنن چند ماه دیگه میشه.

خلاصه همونطور که میدونین زرشک هر چقدر بمونه تیره تر میشه مگر اینکه فریز بشه

اینم عکسی که زیر نور خورشید گرفتم تا انشاا... بیشتر متوجه تفاوت ها بشین:

najmehkhatoon, (ziba), amir mami و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
  • کلمات کلیدی این موضوع