نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree67Likes

موضوع: طرز تهیه آبلیمو در منزل و روش های نگهداری آن

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 13
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

طرز تهیه آبلیمو در منزل و روش های نگهداری آن

باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

2. بانک بند ناف
    مدیر بازنشسته
    فاطمه مامی نیکو آواتار ها
    میزان امتیاز
    13
    پسند شده
    770
    پسند کرده
    2

ویترین مدال ها

Re: روشهای نگهداری میوه ها ، سبزیجات و مواد غذایی

آبليموي مرغوب

اين روزها وقتي براي خريد به بازار ميوه سري مي*زنيم، خانم*هاي باسليقه*اي را مي*بينيم كه در حال خريد مقدار زيادي ليموترش به منظور آبگيري و ذخيره آن براي مصرف يك سال خانواده هستند. البته برخي از خانم*ها هم هستند كه اعتقادي به آبگيري و ذخيره آبليمو ندارند و همان آبليموهاي صنعتي را ترجيح مي*دهند.

در اينجا اين سوال مطرح مي*شود كه آيا آبليموهاي صنعتي در مقايسه با نوع خانگي آنها ارزش تغذيه***اي كمتري دارند؟
    ليموترش به دليل غني بودن از ويتامين*ها و املاح*معدني داراي خواص معجزه*آسايي است و از تركيب شكر با* آب اين ميوه مي*توان شربتي تهيه كرد كه در گرماي تابستان كمك موثري در رفع حالت تهوع، استفراغ و اسهال ناشي از گرمازدگي داشته ، غلظت خون را كاهش داده و بدن را از ازدياد چربي خون در امان مي**دارد.
    اين ميوه پرخاصيت مي*تواند شريان*ها را نرم، عضلات را ارتجاعي و از لخته شدن خون جلوگيري كند. از طرفي اسيدسيتريك اين ميوه مي**تواند براي اسيد اوريك حلال بسيار خوبي باشد و مصرف آن براي بيماران مبتلا به رماتيسم و نقرس بسيار نافع است.
    در واقع ارزش تغذيه**اي ميوه ليموترش را به هيچ*عنوان نمي*توان با آب آن مقايسه كرد، اما در صورت تمايل به مصرف آبليمو بايد گفت كه البته نوع خانگي آن در صورتي كه به طور بهداشتي آبگيري و به درستي نگهداري شود، ارجحيت بيشتري نسبت به آبليموي صنعتي دارد.
    آبليموهاي صنعتي به دليل آن كه پاستوريزه مي*شوند فاقد ويتامين C و برخي ديگر از ويتامين*هاي ناپايدار در برابر حرارت هستند البته برخي كارخانجات در مراحل پاياني توليد ويتامين C را به طور مصنوعي به آبليمو مي*افزايند ولي اصلا قابل قياس با ويتامين C طبيعي ليموي تازه نيست.
    از سوي ديگر در آبليموهاي صنعتي براي جلوگيري از تغيير رنگ و فساد ميكروبي (كپك زدن)* از مواد نگهدارنده*اي استفاده مي*كنند كه اگر مقدار آن بيش از حد مجاز باشد مي*تواند سلامت مصرف*كننده را بشدت به خطر اندازد.
    اين نكته را نيز نبايد فراموش كرد كه آبليموهاي صنعتي كه داراي مجوز بهداشت، علامت استاندارد و تاريخ مصرف هستند به هيچ عنوان منع مصرف ندارند ، اما نكته قابل توجه آن است كه برخي افراد براي ارزيابي كيفيت و مرغوبيت آبليمو ظاهر آن را ملاك انتخاب خود قرار مي*دهند، اين افراد عقيده دارند آبليمويي كه ته*نشين و دو فاز شود بهترين و مرغوب*ترين آبليموست، بنابراين فقط آبليموي خانگي را مي*پسندند.
    برخي كارخانجات به دليل آن كه آبليمو جذابيت بيشتر و رنگ مناسب*تري داشته باشد اغلب با پاستوريزه كردن، آنزيم پكتيناز را كه مسوول دو فاز و ته*نشين شدن آبليموست غيرفعال كرده، بنابراين محصول رنگ سبز خوشايندي داشته و كمتر ته*نشين مي*شود. اما در مورد آبليموي خانگي به دليل آن كه محصول حرارتي نمي*بيند، بنابراين آنزيم پكتيناز همچنان فعال است و آبليمو با گذشت زمان ته*نشين و دو فاز مي*شود.بر اين اساس ته*نشين شدن آبليمو ملاك درستي براي ارزيابي كيفيت و مرغوبيت آبليمو نيست.

توصيه*ها

آّبليمو را در يخچال و به دور از نور و حرارت قرار دهيد و بدانيد براي ذخيره طولاني*مدت آّبليمو حتما در بطري را محكم بسته و براي جلوگيري از كپك زدن آن، بايد ظرف را كاملا پر كنيد تا از نفوذ هوا به داخل بطري شيشه*اي جلوگيري شود.
    از ظروف پلاستيكي يا بطري*هاي آب معدني براي پر كردن آبليمو استفاده نكنيد زيرا مواد اسيدي موجود در آبليمو مي*توانند با ديواره ظروف پلاستيكي فعل و انفعالات نامطلوبي ايجاد كرده و سمي و سرطانزا شوند. بنابراين از ظروف شيشه*اي استفاده كنيد.
    از خريد آبليموهاي بي*نام و نشان كه فاقد مجوز بهداشت و تاريخ مصرف هستند جدا اجتناب كنيد.
    باران67 و m1361 این نوشته را پسندیده.
    کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
    یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    شاپرک( مامی آزی) آواتار ها
    میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    598
    پسند کرده
    199

من همیشه آبلیمو خودم میگیرم وخیلی هم همه چیزرومراعات میکنم اینکه حتما لیموهابعدازشسته شدن کاملا خشک بشن وشیشه ها کاملا تمیز وخشک باشن وشیشه هاتابالای بالا حتما پربشن وتوی کابینت توی حیاط خلوت که محل خنکی هست نگهداری میکنم ونورهم نمیبینه ولی بازم بعد ازگذشت چندماه چندتاازشیشه هارو میبینم که سرش دونه هایی زده وبعد ازمدتی هم کپک میزنه دیگه نمیدونم چیکارکنم که اینجوری نشه اگه کسی میدونه لطفا راهنماییم کنه ممنون

نقل قول نوشته اصلی توسط aydaa نمایش پست ها
    مامان ازی جون منم مثل شما خودم همیشه ابلیمو میگیرم وبه خشک بودن لیموها و ظرف نگهداری ابلیمو توجه میکنم.اما گاهی پیش اومده که بطری تا نصفه پر شده کپک هم نزده.من حتما حتما ابلیموهام رو در یخچال نگه میدارم .نکته دیگه ای که به نظرم خیلی مهمه قبل از اینکه کل ابلیمو رو تو بطری بریزم اول ی کم ابلیمو توبطری میرزیم و خوب تکونش میدم بعد خالیش میکنم (میتونی واسه مصزف سالاد همون روز استفادش کنی)ولی خیلی مهمه که خالیش کنی اینجوری اگه بطریت ی کوچولو اب هم داشته باشه کاملا خارج میشه ودیگه ابلیموت کپک نمیزنه.درضمن من ابلیمو رو هم صاف نمیکنم با همون پالپ نگه میدارم. اگه هم مقدار زیادی ابلیمو میگیری که نمیتونی همشو تو یخچال نگه داری مثل مادر شوهر من میتونی .از بطری های نوشابه یکنفره استفاده کنی و ابلیمو رو توشون بریزی و فریز کنی.طعم و مزه اش کاملا حفظ میشه نگران نباش.کافیه چند ساعت قبل از مصرف از فریزر خارجش کنی.
    باران67 و hengamehh این نوشته را پسندیده.
    خدایاچنان کن سرانجام کار ، توخشنودباشی وما رستگار

fafa2 آواتار ها
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    2854
    پسند کرده
    1065

نقل قول نوشته اصلی توسط maman azi
    من همیشه آبلیمو خودم میگیرم وخیلی هم همه چیزرومراعات میکنم اینکه حتما لیموهابعدازشسته شدن کاملا خشک بشن وشیشه ها کاملا تمیز وخشک باشن وشیشه هاتابالای بالا حتما پربشن وتوی کابینت توی حیاط خلوت که محل خنکی هست نگهداری میکنم ونورهم نمیبینه ولی بازم بعد ازگذشت چندماه چندتاازشیشه هارو میبینم که سرش دونه هایی زده وبعد ازمدتی هم کپک میزنه دیگه نمیدونم چیکارکنم که اینجوری نشه اگه کسی میدونه لطفا راهنماییم کنه ممنون

توی شیشه ابلیمو نمک بریزید به مقدار کافی و ترجیحا زیاد.البته نه در حد شور شدن! و هر از چند گاهی اون اوایل شیشه دربسته را سروته کنید و دوباره بگذارید سر جاش.
    این تنها کاریه که از کپک زدنش جلوگیری میکنه.حتی من اونو با تفاله ابلیمو نگه میدارم که خیلی خوشمزه هم میشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط شاپرک( مامی آزی) نمایش پست ها
    فافاجون ممنون ازراهنماییت حالا بازم یه سوال ، اگه آبلیموهاروباتفاله (پالپ) باشه کمی ازهسته ها که موقع برش زدن بصورت تکه های ریز هستن هم توش هست نه؟ اونوقت تلخ نمیشه؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط fafa2 نمایش پست ها
    نه گلم.تنبليم اومد بنويسم
    يه سري از سبد ابكشي كه خشك باشه رد كردم.جوري كه فقط تيكه هسته ها يا پالپ هاي درشت توش نمونه.بعد همونا را هم با فشار دست ابش را گرفتم و ريختم توابليمو.ديگه بقيه اش را نگهداشتم تو شيشه. البته يكي از اين ابليمو گيرها بهم گفت تا يه ماه شيشه ابليمو را هي سر و ته كن و درشرا باز كن تا گاز اضافيش بيرون بره و دوباره درش را ببند.تا دو روز اول هم در شيشه ها را نبند.
    افوض امری الی الله . . . ... . . . ان الله بصیر بالعباد

fafa2 آواتار ها
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    2854
    پسند کرده
    1065

نقل قول نوشته اصلی توسط خانومی
    من همیشه از آبلیمو یک و یک استفاده می کردم ولی الان احساس می کنم خیلی دیگه طعم جوهر لیموش تابلو شده. می خوام امسال اولین بار آبلیمو تازه بگیرم برا مصرف یکسال و نگهداریش کنم. ولی هیچی در این خصوص نمی دونم. کسی تا حالا این کار رو کرده؟ طعمش عوض نمیشه ؟
    ما هر سال اين كار را ميكنيم.ما دستگاه ابگيري خونگيش را داريم مال جد بزرگواره! ولي مادرشوهرم با دست و اين ابليمو گيريهاي معمولي خونه هممون اين كار را انجام ميدن!!!
    اول از همه انتخاب ليمو مهمه بايد پوست نازك و پر اب و پوستش زرد رنگ باشه.اگه پوست سبز و سفت داشته باشه،ترشي كمتر و تلخي بيشتري به ابليموتون ميده! ميتونين يه كيلو ازمايشي بگيرين يا يه چاقو با خودتون ببرين و امتحان كنين. هر چه پوستش خشك تر باشه يعني اين ليموها را كه چند روز بيرون ميگذارين پوستش خشك خشك و شكننده ميشه اونجوري بهتره.يعني بايد خشك باشه تا تلخيش را به ابليمو نده.
    بعد از شستشو بايد پوستش از اب عاري باشه و دست و وسايلتون هم همينطور تا كپك نزنه!حتي بهتره يه روز همونجوري پهن بشه تا كامل خشك بشه
    وقتي اب ليمو را به هر طريقي گرفتين از صافي تو دو تا سايز ردش ميكنين.يعني يكي كه فقط هسته ها و تفاله هاي بزرگش را بگيره و يكي در حد الك اشپزخونه!!بگذارين سر فرصت تفاله اش جدا بشه.تفاله اش را براي غذا ها يا شربت و ... ميتونين استفاده كنين يا لواشكش كنين.البته بايد زود تمومش كنين مگر نه كپك ميزنه و حشره دورش جمع ميشه ها! و ميتونين تو فريزر هم نگهش دارين
    بعد كه يه سري ديگه هم (اگه وسواس دارين كه حتما صاف صاف باشه!) از صافي ريز رد كردين ابليموي حاصله را در شيشه هاي كوچيك كرده و به اندازه يه قاشق مرباخوري براي هر شيشه ابليمو هاي يك و يك كوچيك نمك بريزين توش و همش بزنين.اين كار جلوي كپك زدن در شيشه را ميگيره!اين تنها قلقي بود كه حتي مادرشوهرم هم نميدونست من خودم شخصا شخصا يادشون دادم و اين از مواهب عروس دارشدنشونه!!!
    چون مجبور بودن 4-5 سري ابكش كنن و زود زود استفاده كنن تا كپك نزنه و بيمزه نشه!
    بعد يه نصف روز درش را باز نگه دارين و زير شيشه ها را يه پارچه اي چيزي بگذارين چون كف ميكنه و سرريز ميكنن.بعد درشون را يه چند لا كيسه فريزر بگذارين و درشون را مكم ببندين و بگذارين يه جاي تاريك و خنك.حتي من ديدم كه كيسه سياه دور شيشه ها ميكشن كه نور نبينه!
    تو يه ماه اول هر از چند گاهي شيشه را يه تكوني بدين تا سر و تهش هم بخوره.
    ديگه نكته اي يادم نمياد.اگه سوالي بود بفرمايين
    باران67, .افسوس. و hengamehh این نوشته را پسندیده.
    افوض امری الی الله . . . ... . . . ان الله بصیر بالعباد

مدیر انجمن
    Andrew آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    1136
    پسند کرده
    12512

عزیزان
    اگر دوست دارید آبلیموی با کیفیت خانگی داشته باشید
    آب لیمو و پالپ اون رو تا مدتی حدود یک ماه (بیشتر یا کمتر) صاف نکنید
    بعد از این تایم هم کیفیت آبلیمو بهتر خواهد بود و هم ضایعات کمتری بهتون میده

پالپ های صاف شده رو می تونید برای مصارف سالاد، ماهی و ... استفاده کنید.
    سلام ای به نعمت رسیده خدا با توست...

All things are yours

از خدا می خوام که عطر دلخوشی هرجا باشی به مشامت برسه...

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    309
    پسند کرده
    242

نقل قول نوشته اصلی توسط حناخانوم
    دوستان این آبلیموی تازه که بیرون میگیرن تا چه مدت میشه نگهش داشت؟
    خانومی من همیشهابلیمو رو تو شیشه دردار داخل یخچال نگهمیدارم خراب نمیشه تا شش ماه هم مونده و خراب نمیشه .

نقل قول نوشته اصلی توسط hengamehh نمایش پست ها
    حنا خانم من ابلیمو را تا یک سال نگه داشتم بیرون از یخچال اگر آبلیموی خوبی باشه دو سال هم می مانه
    نقل قول نوشته اصلی توسط hobab نمایش پست ها
    بیرون یخچال رنگ آبلیمو تیره میشه
    داخل یخچال کیفیتش بهتر میمونه
    من تا یکسالم نگهداشتم اما بیشتر نمیدونم حتمام میمونه دیگه
    نقل قول نوشته اصلی توسط آمنه خانم نمایش پست ها
    آبلیمو تازه اگه بیرون یخچال باشه خراب میشه .

elikhanoomi آواتار ها
    کالاهای من
    5
    میزان امتیاز
    152
    پسند شده
    4166
    پسند کرده
    3052
    نحوه گرفتن تلخی آب لیمو تازه

دوستان الان فصل لیمو و آب لیمو هستش
    و چون اکثرا بصورت ماشینی و با دستگاه آب گرفته میشه و دیگه خانما سنتی اینکارو انجام نمیدن هسته های،لیمو هم کمی له میشه و باعث تلخی آب لیمو میشه برای رفع این مشکل بعداز گرفتن آب لیمو دو تا سه عدد هویج. بستگی بمیزان آبلیمو داره. برای15 کیلو لیمو 4 عدد هویج متوسط پوست کنده درسته بندازید تو لیمو 24 ساعت بمونه بعد صاف کنید، هویجها تلخی آب لیمو رو بخودش میگیره و بعد از صاف کردن آبلیمو میتونید گوشت لیمو رو برای خورشتها استفاده کنید بدونه اینکه نگران تلخیش باشید
    √ضمنا برای اینکه آبلیمو تا سال آینده یا بیشتر رنگش کدر یا سیاه نشه حتمن تو جای تاریک نگهداری بشه روی شیسه های آبلیمو مشماع مشکی بکشید رنگش عالی می مونه

نکته آخر هیچ موقع آبلیمو و آبغوره و آب نارنج......و کلا ترشیجات رو تو ظرف یا بطریهای پلاستیکی نریزید چون ترشی آنها باعث اکسیده شدن ظروف و سمی شدن اونا میشه
    نووووووش جونتون.....وبه سلامتی استفاده کنید
    http://mamisite.com/forum/t251
    -146.html#post139582

باران67, شاپرک( مامی آزی) و hengamehh این نوشته را پسندیده.
    ?

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
  • کلمات کلیدی این موضوع