نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree61Likes

موضوع: زنجفیل(زنجبیل) و روش های نگهداری آن-طرز تهیه پودر زنجفیل در منزل

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 10
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

زنجفیل(زنجبیل) و روش های نگهداری آن-طرز تهیه پودر زنجفیل در منزل

سوهی و باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

2. بانک بند ناف
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    (ziba) آواتار ها
    زيبا
    نوشته های وبلاگ
    25
    میزان امتیاز
    470
    پسند شده
    18101
    پسند کرده
    17204

Re: ادویه ها !

من اگه زنجبیل تازه داشته باشم تو همه غذا ها از قبیل خورش و کتلت و مرغ و. ... به صورت رنده شده و تفت همراه پیازداغ استفاده می کنم و اگه تازه اش نباشه از پودرش
    دیگه به طعم تندش تو غذاها عادت کردیم
    سوهی و باران67 این نوشته را پسندیده.
    بر آنچه گذشت، آنچه شكست و آنچه نشد، حسرت نخور
    زندگي اگر آسان بود با گريه آغاز نمي شد . (دكتر شريعتي)

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86578
    پسند کرده
    75956

ویترین مدال ها

زنجفیل(زنجبیل) گیاه دوست داشتنی

زنجبیل گیاهی هندی و چینی است و مردم این کشورها بیش از 4هزار سال است که از این گیاه در پخت و پز استفاده می*کنند. متخصصان طب هندی، زنجبیل را داروی جهانی می*نامند. قسمت مورد استفاده زنجبیل ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که ریزوم نام دارد.
    علت معجزه*گر بودن این گیاه، اجزای تشکیل*دهنده آن است که شامل نشاسته، رزین و اسانس*هاست که بوی خاصی به آن می*بخشد و به نظر می*رسد بیشتر ارزش درمانی زنجبیل به علت ترکیبات ادویه*ای آن، یعنی جینجرول*هاست که طعم تند و سوزاننده*ای به این گیاه دارویی می*دهند.

**
    کافیه تو گوگل در مورد خواص زنجفیل سرچ کنین.
    انقدر در موردش موارد مفید و معجزه گر درمانی نوشتن که محاله ازش بتونین به سادگی بگذرین.
    نمونه هایی از این موارد رو براتون لیست میکنم،شما برا اطلاعات بیشتر خودتون سرچ کنین چون اینجا از حوصله ی بحث خارجه.

-بهترین دارو برای درمان سرماخوردگی و گلودرد
    -آسان کردن هضم
    -رفع تهوع،سردرد و اختلالات عصبی
    -کنترل میگرن در حد داروهای شیمیایی
    -تخفیف درد های ناشی از قاعدگی در حد ایبوبروفن
    -بهبود گرفتگي*ها و درد*هاي عضلاني
    -ماده*اي براي طراوت و تازگي بخشيدن به پوست
    -زنجبیل در درمان مشکل ماشین زدگی بهتر از داروی معروف دیمن هیدرینات اثر میکند

-و....

خب حالا که این نعمت پرفایده و معجزه آسا به وفور یافت میشه و میتونیم ازش بهره ببریم،جا داره براش یه جشنواره هم بسازیم

نگهداری زنجفیل:

برای نگهداری این گیاه دوست داشتنی میتونیم اون رو به صورت خشک یا فریز کرده در بیاریم.

1-فریز کردن زنجفیل
    برای فریز کردن زنجفیل و بهره بردن از اون در فصولی که در دسترس نیست،زنجفیل تازه رو داخل کیسه ی نایلکس بگذارید و بعد از خالی کردن هوای کیسه اون رو گره بزنید و در فریزر نگهداری کنین.
    به این ترتیب زنجفیل چند ماه تازه میمونه و میتونین هر بار هنگام مصرف یک تکه از اون رو ببرین ،پوست بگیرین و رنده کنین.

با این روش میتونین زنجفیل تازه برای تهیه چایی زنجفیل هم همیشه داشته باشین

*زنجفیل های تکه شده ای که داخل تصویر میبینین اخرین قطعات زنجفیل های فریز شده ی بنده ن
    البته الان تجدید شدن

2-خشک کردن زنجفیل:
    روش دیگر نگهداری زنجفیل خشک کردن اون و تهیه پودر زنجفیل هست.
    پودر زنجفیل کاربرد فراوانی داره و در بسیاری از دستورات اشپزی و شیرینی پزی و... پودر زنجفیل به کار برده میشه.

برای تهیه ی این پودر پر خاصیت و معطر ابتدا زنجفیل رو پوست میگیرم و اون رو حلقه میکنم.
    هر چه حلقه هاتون نازک تر باشه زنجفیلتون زودتر خشک میشه.

ورقه های زنجفیل رو داخل سینی بزرگی پهن کنین و در آفتاب قرار بدین.
    برای من زنجفیل هام یک روزه خشک شدن.
    بستگی به شرایط اب و هوایی هر منطقه متغیر هست.
    دقت کنین خیلی نباید خشک و چوبی بشه.
    در تصویر زیر ورقه های خشک شده ی زنجفیل رو میتونین مشاهده کنین.

میتونین مقداری از زنجفیل های خشک شده رو به همین صورت نگهداری کنین و برای تهیه ی چایی زنجفیل استفاده کنین.(به جای ورقه های زنجبیل تازه)

زنجبیل های خشک شده رو اسیاب کنین و در ظرف دردار و در جای خشک نگهداری کنین.

*اگر به مقدار زیاد زنجفیل رو پودر میکنین بهتره میزان مصرفی رو در ظرف در دار و داخل کابینت بذارین و مابقی اون رو بسته بندی کرده و در فریزر نگهداری کنین تا عطر و تازگیش حفظ بشه.
    MARYAM.E, mitra40, satia70 و 7 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86578
    پسند کرده
    75956

ویترین مدال ها

زنجفیل در روغن

قبلا در این پست

در مورد نحوه ی نگهداری سیر به مدت طولانی صحبت کردیم.
    از اوجایی که الان سه ساله مرتب شیشه ی سیر روغن یخچالم پر و خالی میشه و باز پر میشه و از نتیجه خیییلی خیلی راضی هستم ،در پی کشف موارد مشابه بر آمدم

یکی از این کشفیات زنجفیل در روغن هست

از بس من عااشق این گیاه پر خاصیتم و همیشه سر سفره ی ما حضور دارن،تصمیم گرفتم تا شیوه ای برای نگهداری طولانی مدت زنجفیل تازه پیدا کنم.

در مورد حسن و مزایای این روش و مقایسه ش با فریز کردن زنجفیل همین بس که بگم سیر در روغن رو با سیر فریز شده مقایسه کنین.
    هر دو روش خوب نگهداری طولانی مدتن ،منتها از نظر من روش نگهداری در روغن خیییلی خیللی ماده غذایی رو بهتر نگه میداره،و اسون تر مصرف میشه و در دسترس تره و...

شیوه ی کار:

زنجفیل رو خوب بشورین و در صورت نیاز پوست بگیرین.
    (معمولا زنجفیل تازه و شاداب پوستی خیلی نازک داره و نیاز نیست که گرفته بشه)

بعد از اینکه خوب خشک شد با رنده ی درشت رنده کنین(با رنده ی ریز ممکنه آب بندازه و اذیت شین)
    همراه با روغن داخل شیشه بریزین و در یخچال نگهداری کنین.

از هر نوع روغن میتونین استفاده کنین.
    من روغن زیتون میزنم

لازم به ذکره که با این کار روغنتون هم طعمدار میشه و عطر و بوی ماده ی غذایی که داخل روغن هست به خودش میگیره
    میتونین از روغن طعمدار شده تون هم برای روی سالاد ها و یا داخل غذاها و.. استفاده کنین.

و اما مهمترین نکته ی این پست
    اون اتیکت دست ساز خوشگل که هر چی نگاش میکنم سیر نمیشم و کلییی خنده رو لبام میاره رو میبینین؟
    برای درست کردنش فقط چند دقیقه زمان گذاشتم منتها سااااعت ها ذوق و حس خوب رو برام ساخت
    نه تنها برای من ،بلکه برای همسرم
    و هر موقع در یخچال رو باز میکنم با دیدنش ذوق میکنم...یه حس خوب...

میخوام بگم براتون با همین کارای کوچولو و با کمترین هزینه و در کمترین زمان میتونین عشق و زیبایی به خودتون و اطرافیانتون هدیه بدین
    به همین سادگی
    و به همین زیبایی

روز و روز گارتون پر از عشق
    میس مهسا, سوهی, m1361 و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86578
    پسند کرده
    75956

ویترین مدال ها

نحوه نگهداری زنجفیل تازه

قبلا در این پست به طور مفصل در مورد نحوه نگهداری و خواص زنجفیل بحث کردیم.منتها الان یه سری نکات بیشتر برای تمکیل تر شدن مطلب عرض میکنم خدمتتون:

زنجفیل تازه داخل پاکت های کاغذی تا مدت زیادی در یخچال سالم میماند.
    همچنین بهتر است زنجفیل را در جای خشک،خنک و تاریک نگه دارید.
    اگر ان را لا به لای حوله یا کاغذی پیچیده و در کیسه پلاستیکی در بسته بگذارید،به علت اینکه بافتی مقاوم دارد تا چند هفته حداقل سالم می ماند و قابل استفاده است.
    ولی به مرور رطوبت خود را از دست می دهد و بافتش چروک و جمع و در نهایت خشک میشود.

از نظر کیفیت و خواص تفاوت چندانی بین نوع تازه و خشک زنجفیل وجود ندارد.
    البته این مساله به نحوه نگهداری این گیاه معطر مرتبط است.تنها تفاوت نوع تازه و خشک در رایحه شان است چرا که زنجفیل حین خشک شدن در صد کمی از اسانس اش را از دست می دهد.
    اگر چه تاثیری در خواص آن به وجود نمی اید.
    البته نباید فراموش کرد که نحوه نگهداری گیاهان تاثیر بسزایی روی اثرات دارویی شان دارد.اگر گیاهی را به مدت خیلی طولانی نگهداری کنید میزان ماده و خواص دارویی ان از بین می رود.
    به عنوان نمونه زنجفیل خشک شده یک ساله از نظر کیفیت و خواص با زنجفیلی که به مدت 5 سال نگهداری شده،متفاوت است زیرا اسانس ان مداوم در حال کم شدن بوده و در نتیجه اثر خاصیتی ان ضعیف میشود و بعد از گذشت چند سال دیگر خاصیت نداشته و تقریبا غیر قابل مصرف است.

شیوه نگداری و انتخاب ظرف مناسب در شرایط مطلوب:

منظور از شرایط مطلوب ،نگهداری گیاهان در محیطی دور از آفتاب،رطوبت و هواست.
    البته نوع بسته بندی گیاهان نیز اهمیت بسیاری دارد.
    بنابراین،بهترین ظروف برای نگهداری زنجفیل و سایر گیاهان معطر،ظروف فلزی،بعد آلومینیومی و بعد ظروف شیشه ای تیره رنگ است.

حواستان باشد که در ظروفتان را خیلی محکم ببندید تا هوا و رطوبت وارد آن نشود.

مساله بعدی تناسب ظرف و محتویات داخل آن است یعنی با گذاشتن مواد در داخل ظرف،حداقل هوا در آن وجود داشته باشد و از ریختن مقدار کم گیاه در ظروف بزرگ خودداری شود.

آیا زنجفیل نیاز به پوست کندن دارد؟

زنجفیل واقعا نیاز به پوست کندن ندارد ولی ممکن است برای زیباتر کردن غذای خود بخواهید این کار را انجام بدهید.
    پوست زنجفیل تازه انقدر نازک است که شما با اندکی خراش میتوانید آن را جدا کنید،زنجبیل های کهنه تر،نظیر آن هایی که معمولا در سوپر مارکت ها یا عطاری ها پیدا میکنید،پوست محکم تری شبیه کاغذ دارند که شاید بخواهید ان را جدا کنید.
    در این صورت پیشنهاد میشود که پوست زنجفیل را دور نریزید،پوست را روی حوله کاغذی پهن کرده تا خشک شود ،ان را داخل چایی خشک ریخته و موقع دم کردن چایی زنجفیل بنوشید یا اینکه پوست را هم آسیاب کرده و به صورت ادویه در غذا،انواع نان و شیرینی استفاده کنید.
    sita-golam, سوهی, MARYAM.E و 5 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    mitra40 آواتار ها
    میترا
    نوشته های وبلاگ
    32
    میزان امتیاز
    471
    پسند شده
    19218
    پسند کرده
    26840
    نقل قول نوشته اصلی توسط باران67 نمایش پست ها

قبلا در این پست به طور مفصل در مورد نحوه نگهداری و خواص زنجفیل بحث کردیم.منتها الان یه سری نکات بیشتر برای تمکیل تر شدن مطلب عرض میکنم خدمتتون:

زنجفیل تازه داخل پاکت های کاغذی تا مدت زیادی در یخچال سالم میماند.
    همچنین بهتر است زنجفیل را در جای خشک،خنک و تاریک نگه دارید.
    اگر ان را لا به لای حوله یا کاغذی پیچیده و در کیسه پلاستیکی در بسته بگذارید،به علت اینکه بافتی مقاوم دارد تا چند هفته حداقل سالم می ماند و قابل استفاده است.
    ولی به مرور رطوبت خود را از دست می دهد و بافتش چروک و جمع و در نهایت خشک میشود.

از نظر کیفیت و خواص تفاوت چندانی بین نوع تازه و خشک زنجفیل وجود ندارد.
    البته این مساله به نحوه نگهداری این گیاه معطر مرتبط است.تنها تفاوت نوع تازه و خشک در رایحه شان است چرا که زنجفیل حین خشک شدن در صد کمی از اسانس اش را از دست می دهد.
    اگر چه تاثیری در خواص آن به وجود نمی اید.
    البته نباید فراموش کرد که نحوه نگهداری گیاهان تاثیر بسزایی روی اثرات دارویی شان دارد.اگر گیاهی را به مدت خیلی طولانی نگهداری کنید میزان ماده و خواص دارویی ان از بین می رود.
    به عنوان نمونه زنجفیل خشک شده یک ساله از نظر کیفیت و خواص با زنجفیلی که به مدت 5 سال نگهداری شده،متفاوت است زیرا اسانس ان مداوم در حال کم شدن بوده و در نتیجه اثر خاصیتی ان ضعیف میشود و بعد از گذشت چند سال دیگر خاصیت نداشته و تقریبا غیر قابل مصرف است.

شیوه نگداری و انتخاب ظرف مناسب در شرایط مطلوب:

منظور از شرایط مطلوب ،نگهداری گیاهان در محیطی دور از آفتاب،رطوبت و هواست.
    البته نوع بسته بندی گیاهان نیز اهمیت بسیاری دارد.
    بنابراین،بهترین ظروف برای نگهداری زنجفیل و سایر گیاهان معطر،ظروف فلزی،بعد آلومینیومی و بعد ظروف شیشه ای تیره رنگ است.

حواستان باشد که در ظروفتان را خیلی محکم ببندید تا هوا و رطوبت وارد آن نشود.

مساله بعدی تناسب ظرف و محتویات داخل آن است یعنی با گذاشتن مواد در داخل ظرف،حداقل هوا در آن وجود داشته باشد و از ریختن مقدار کم گیاه در ظروف بزرگ خودداری شود.

آیا زنجفیل نیاز به پوست کندن دارد؟

زنجفیل واقعا نیاز به پوست کندن ندارد ولی ممکن است برای زیباتر کردن غذای خود بخواهید این کار را انجام بدهید.
    پوست زنجفیل تازه انقدر نازک است که شما با اندکی خراش میتوانید آن را جدا کنید،زنجبیل های کهنه تر،نظیر آن هایی که معمولا در سوپر مارکت ها یا عطاری ها پیدا میکنید،پوست محکم تری شبیه کاغذ دارند که شاید بخواهید ان را جدا کنید.
    در این صورت پیشنهاد میشود که پوست زنجفیل را دور نریزید،پوست را روی حوله کاغذی پهن کرده تا خشک شود ،ان را داخل چایی خشک ریخته و موقع دم کردن چایی زنجفیل بنوشید یا اینکه پوست را هم آسیاب کرده و به صورت ادویه در غذا،انواع نان و شیرینی استفاده کنید.
    با اجازه باران عزیز
    من زنجفیل رو تو فریزر نگه می دارم وهروقت که لازمش داشته باشم برا تو غذا یا دم کردن به اندازه مصرفم درش میارم
    در این حالت کاملا تازگی وعطر وبوی خودشو حفظ می کنه چند ساله که دارم انجامش میدم
    رنده شده رو هم امتحان کردم تو فریزر گذاشتم در اون حالت هم خوب بود
    قورمه سبزی

sita-golam, najmehkhatoon, گیتار و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86578
    پسند کرده
    75956

ویترین مدال ها

زنجبيل

به نقل از شف طیبه ی عزیزم

زنجبيل با عطر و طعم قوي و تندش به غذاها و شيريني هاي ما روح ميبخشه. از زنجبيل به دو شكل تازه و پودر شده در آشپزي و شيريني پزي استفاده ميكنيم. من شخصا روزانه از زنجبيل در آشپزيم استفاده ميكنم. فرقي نميكنه كه دارم گوشت چرخ كرده رو واسه تهيه سس تفت ميدم يا اينكه مرغ رو براي كدوم غذا آبپز ميكنم در هر صورت بايد حتما با زنجبيل معطرش كنم. نه تنها به دليل عطرش بلكه به خاطر خواص خاصي كه داره. مخصوصا اگر خودم يا مهدي سرما خورده باشيم. (آقاي شوهر هم كه من جسارت نميكنم بگم سرما ميخورند ايشون هرگز در زندگيشون سرما نميخورند كه! فقط ما سرما ميخوريم!!!)

مزایای زنجبیل :
    1- حفظ سيستم گردش خون طبیعی بدن: زنجبیل حاوی کروم، منیزیم و روی است که می تواند کمک به بهبود جریان خون، و همچنین کمک به جلوگیری از لرز، تب، و عرق بیش از حد كند.
    2- درمان حالت تهوع: زنجبیل یک درمان موثر شناخته شده برای حالت تهوع ناشی از حرکت است. خوردن پودر زنجبیل باعث بهبودي حالت تهوع ميشود.
    3- بهبود جذب: زنجبیل جذب مواد مغذی ضروری در بدن را بهبود می بخشد. این کار را با تحریک و ترشح آنزیم های معده و پانکراس انجام ميدهد.
    4- پیشگیری از آنفولانزا و سرماخوردگي: زنجبیل برای هزاران سال به عنوان یک درمان طبیعی برای سرماخوردگی و آنفلوآنزا در سراسر آسیا استفاده میشده است. برای درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا در بزرگسالان دو تا سه بار در روز 2 قاشق غذاخوری از ریشه زنجبیل تازه خرد شده در آب گرم را تناول كنيد.
    5- مبارزه با ناراحتی معده: زنجبیل يك عامل ایده آل در کمک به هضم غذا است، در نتیجه باعث بهبود جذب مواد غذایی و اجتناب از درد معده ميگردد. زنجبیل در روشی مشابه به آسپرین و ایبوپروفن باعث کاهش التهاب ميشود.
    6- پیشگیری از سرطان روده: در یک مطالعه در دانشگاه مینه سوتا دریافتند که زنجبیل ممکن است رشد سلول های سرطان روده بزرگ را کُند كند.
    7- کاهش درد و التهاب: زنجبیل حاوی برخی از قوی ترین مواد ضد التهابی است و یک داروی مسکن طبیعی قدرتمند است.
    8- مبارزه با مشکلات تنفسی رايج: اگر شما از بیماری های شایع تنفسی مانند سرفه رنج ميبريد، زنجبیل يك عامل طبیعی براي درمان بيماريهاي ريوي است. با خوردن زنجبيل شما می توانید به سرعت از مشکل تنفسي رهايي یابيد.
    8-
    9- درمان سرطان تخمدان: پودر زنجبیل باعث القاء مرگ سلولی در سلول های سرطانی تخمدان ميشود.
    10- تقویت ایمنی بدن: زنجبیل باعث بهبود سیستم ایمنی بدن ميشود. مصرف کمی زنجبیل در روز می تواند خطر سکته مغزی را با مهار رسوب چربی در عروق كم کند. همچنین باعث کاهش عفونت های باکتریایی در معده شده، و با سرفه بد و سوزش گلو نبرد می کند.
    11- مقابله با حالت تهوع در دوران بارداري: زنجبیل میزان موفقیت 75 درصدي در درمان حالت تهوع صبحگاهی در زنان باردار را دارا ميباشد.

زنجبيل رو ميتونيد به دو شكل پودري و تازه خريداري كنيد.
    ريشه زنجبيل تازه رو از سبزيفروشيها تهيه كنيد. پوست كلفتي داره كه بايد با كارد بريده و بعد خود ريشه زنجبيل رو خورد يا رنده كنيد. بعد ميتونيد در آشپزي ازش استفاده كنيد.
    اگر قرار نيست بلافاصله استفاده كنيد ميتونيد با پوست در يخچال به مدت سه هفته و يا در فريزر به مدت شش ماه نگهداري كنيد. در هر صورت بيرون از يخچال زياد عمر نميكنه.
    حتي پودر زنجبيل رو هم بهتر هستش كه در يخچال نگهداري كنيد. پودر زنجبيل رو از ادويه فروشيها يا سوپرماركتها تهيه كرده و درون يخچال قرار بديد.
    بسته به تقدم و تاخر استفاده از زنجبيل در هنگام آشپزي طعمي كه در غذا ايجاد ميكنه متفاوت خواهد بود. اگر شما در ابتداي آشپزي زنجبيل رو توي تابه بريزيد در نهايت طعم ملايم تري خواهيد داشت و اگر در نهايت و پايان آشپزي زنجبيل رو اضافه كنيد طعم تند تري به غذا ميده.

تلاش كنيد از زنجبيل تازه در غذاهاتون استفاده كنيد. نه فقط به خاطر عطرش بلكه به خاطر خواصش.

منبع: lifehack
    سوهی, m1361 و mitra40 این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

تانی
    میزان امتیاز
    26
    پسند شده
    534
    پسند کرده
    721
    زنجبیل تازه چه فصلی از سال هست ؟
    باران67 این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
  • کلمات کلیدی این موضوع