نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree2105Likes

موضوع: سفره های مذهبی

نمایش نتایج: از 161 به 168 از 302
صفحه 21 از 38 نخستنخست ... 111819202122232431 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    121
    پسند کرده
    205
    نقل قول نوشته اصلی توسط somayeh-b نمایش پست ها
    خب من اینو توضیح بدم چیز خیلی کمی یادمه کاری ندارم خرافاته واقعیته یا هرچیز دیگه من فقط میخوام جریانش رو تعریف کنم درباره اون سفره ای که میگین مردا نباید استفاده کنن من خودم هم این سفره رو انداختم و ازش حاجت گرفتم که سفره بی بی سه شنبه هست
    از قدیم به ما گفتن و ماهم نه اینکه به این باور باشیم ولی به گفته قدیمی ها احترام میذاریم همین .
    سفره بی بی سه شنبه کاچی داره و توش یه داستان تعریف میشه و از قدیم میگفتن که هرکس از کاچی این سفره بخوره میفته زندان که صد البته این اتفاقا نمیفته و لی خب رسم شده که کتچی این سفره رو حتی به پسر بچه ها هم نمیدن
    داستان بی بی سه شنبه رو مادربزرگم یه وقعهایی موقع خواب برای ما تعریف میکرد بخاطر همین یه چیزایی تو خاطرم مونده که الان براتون مینویسم
    یه دخترکی بوده که برای رها شدن از دست اذیت و آزارهای نامادریش وقتی دم یه چاهی بوده که آب بیاره و گریه میکرده فرشته ای به کمکش میاد و به دختر یاد میده که سفره بی بی سه شنبه رو بندازه و اگه حاجتش رو گرفت دوتا سفره دیگه هم بندازه
    ازقضا پسر پادشاه دختر رو میبینه و یه خواستگاریش میاد
    حالا مادربزگ م میگفت پسر پادشاه من دقیقش رو نمیدونم
    دخترک یادش میفته که از دست نامادری آزاد شده و حالا باید نذرش رو ادا کنه و به زیر زمین میره و یه سفره میندازه کاچی رو هم میپزه که مادرشوهرش برایش شوهرش سوسه میاد که این زنی که گرفتی گدازاده است و مثل و گداها رفته تو زیر زمین برای خودش سفره پهن کرده و بهش نیومده که زن پسر پادشاه بشه و خلاصه حسابی مادرشوهر بازی پسر پادشه میره تو زیر زمین میبینه بله زنش یه سفره کوچیک انداخته تو تاریکی و عصبانی میشه فکر کنم لگد به دیگ کاچی میزنه یا اینکه سفره اش رو بهم میزنه که کاچی روی لباسش میریزه و قرار بوده جایی بره و چند تا هندونه همراهش میبره و و میره ه به شکار حالا یا جای دیگه ........
    از قضا شاهزاده یا پادشاه یه کشور دیگه گم شده و هنوز برنگشته و ماموران پادشاه به دنبال پادشاه خودشون به شوهر دخترک میرسن و اون چندتا هندوانه به چشمشون شکل سرهای بریده میاد و شوهر دخترو رو دستگیر میکنن میبرن.
    دخترک دوباره برای آزادی شوهرش کاچی رو میپزه و سفره اش رو پهن میکنه و مامورای کشور همسایه هم میبینن که اونا چندتا هندوانه بودن که به چشمشون شبیه سر بریده اومده و شوهر دخترک رو آزاد میکنن.
    حالا بر اساس این قصه که من به طور کامل یادم نبود
    میگن که مردا نباید از کاچی سفره بی بی سه شنبه بخورن دلیلش فقط همینه یه قصه .
    ولی از قدیم الایام چون این رسم شده همینجور هم مونده ولی دلیل محکمی براش وجود نداره که هیچ مردی نباید بخوره از وسایلهای این سفره .

وسایل لازم سفره بی بی سه شنبه هم هندوانه و کاچی هست
    دو هفته پشت سرهم کاچی میپزن دعای توسل میخونن و قصه رو تعریف میکنن و یکیش رو تا ادای حاجتشون گرو نگه میدارن و بعدش یه سفره مفصل میندازن.
    حتی یه سری اعتقاد دارن که بوی درست کردن کاچی هم نباید به مردا و پسر بچه ها برسه.

خب اینا چیزایی بود که من میدونستم امیدوارم کمکی کرده باشه

عزیزم مگه هرکاری قدیمیا میکردن ما هم باید تکرار کنیم؟ اینهمه سفره برای ائمه هست جالا چرا این سفره ؟
    خودم از یک خانم جلسه ای که تحصیلات حوزوی داشت شنیدم که گفتن اصلا این خرافه رو ادامه ندید که پایه و اساسی در دین و شرع نداره.
    *termeh*, *سایه روشن*, fafa2 و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

2. بانک بند ناف
    fahim68 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    3
    کالاهای من
    1
    میزان امتیاز
    150
    پسند شده
    13822
    پسند کرده
    14510

ویترین مدال ها

سلام. عزاداری هاتون قبول
    توی هیئت ما، ده روز اول، که هر کدومش منتسب به یکی از عزیزان حاضر در کربلاست، شبه تعزیه ای اجرا میشه که الان دقیقش رو براتون توضیح میدم.
    مثلا روز هشتم محرم منتسب هست به حضرت علی اکبر (ع) و در این روز، برای مراسم روضه خونی و مداحی، عبایی رو فراهم می کنن توش رو گل میذارن (به نیت زمانی که امام جسین می خواستن جسم پاره پاره ی علی اکبر رو به سمت خیمه ها ببرن و چون جسم از هم متلاشی شده بود، جسم پاک اون حضرت رو در عبای خودشون گذاشتن و به سمت خیمه ها بردن.) بعد مداحی و نوحه طوری خونده میشه که همه گوشه های عبا رو می گیرن و گل پرپر امام حسین رو تشییع می کنن. خیلی پرشور و زیبا.
    اینم عکس عبا و گل ها

روز های دیگه هم بود که متاسفانه یا من حضور نداشتم یا عکس نگرفتم.
    من چه سبزم امروز
    و چه اندازه تنم هوشیار است
    نکند اندوهی، سر رسد از پس کوه...

fahim68 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    3
    کالاهای من
    1
    میزان امتیاز
    150
    پسند شده
    13822
    پسند کرده
    14510

ویترین مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط fafa2 نمایش پست ها
    سلام.قبول باشه گلم.
    میشه در مورد روزهای دیگه هم توضیح بدین.حالا عکس هم نبود اشکال نداره!
    روز منتسب به حضرت رقیه، یه سفره پهن می کنن و خاک می ریزن، و وسطش یه تشت میذارن که روش رو با پارچه ی سبز پوشوندن ( به نیت تشتی که سر امام حسین رو برای حضرت رقیه آوردن) اطرافش رو هم عروسک می ذارن، هر کس نیتی داره از اون عروسک ها بر میداره و اگر حاجت گرفت، سال بعد یه دونه می خره برای هیئت
    روز منتسب به حضرت علی اصغر ، گهواره می ذارن و توی اون روز بیشتر برای بی اولاد ها دعا می کنن و هر کس که حاجتی داره، همون طور که روضه و نوحه داره خونده میشه، گهواره ی خالی رو به نیت حضرت رباب تکون میده
    روز منتسب به حضرت قاسم سفره ی عقد میذارن (البته عکسشو پارسال توی همین تاپیک گذاشتم
    سفره های مذهبی
    و دوستانی بودن که به این موضوع معترض بودن که جوابش رو هم همون جا گذاشتم
    سفره های مذهبی)
    برای شام غریبان هم توی تشت خاک میریزن و شمع روشن می کنن.
    ولی بین همه این ها فکر می کنم روز حضرت علی اکبر یه کار تقریبا متفاوتیه. کارهای بقیه ی روز ها رو خیلی جاها انجام میدن
    ویرایش توسط fahim68 : ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ در ساعت ۱۱:۲۵ قبل از ظهر
    hengamehh, bluesky, ماما هدا و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    من چه سبزم امروز
    و چه اندازه تنم هوشیار است
    نکند اندوهی، سر رسد از پس کوه...

saba713 آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    276
    پسند کرده
    98
    دوستان کاش بتونیم به جای استفاده از ظروف یکبار مصرف و این همه ضرر رسوندن به طبیعت ، راه بهتری پیدا کنیم
    من خودم می خوام از امسال برای نذری هام(آش و شله زرد) کاسه ملامین تهیه کنم. هرم اه یک دو دست می خرم تا موقع نذری دیگه از ظرف یکبار مصرف استفاده نکنم.
    برای آجیل مشکل گشا هم دیگه از پلاستیک استفاده نمی کنم از تور های رنگی استفاده می کنم
    می تونیم حتی نذر کنیم اگر حاجتمون را گرفتیم مثلا 200 تا پاکت کاغذی تهیه کنیم و به سوپری ها بدهیم تا کمتر از پلاستیک استفاده کنن
    می دونید این کار چه تاثیر بزرگی تو بهداشت محیط و طبیعت داره . نیت خوب نذری را با ستم به طبیعتی که متعلق به نسل بعد هم هست خراب نکنیم.
    امیدوارم موافق این نظر من زیاد باشن . برای همه مردم دعا کنیم
    shstar_2008, maryam.67, Maryam baran و 13 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    "ز بس که گریه نکردم غرور بغض شکست/برای غسل دل مرده آب لازم نیست"
    عمری بجز بیهوده بودن سر نکردیم/تقویمها گفتند و ما باور نکردیم*

*ساناز* آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    10
    پسند کرده
    21
    سلام دوستان
    من نذر کردم برای رفع یه مشکل سفره ابوالفضل بندازم حالا مشکل کامل حل نشده اما خوب میخوام سفره بندازم
    میشه بگید آیا باید همه مواردی که توی سفره رسمه رو انجام بدم یا نه؟ مثلا حتما باید پلوعدس باشه یا خیر؟
    می خوام مختصر و مفید باشه چون دست تنهام و هیشکی نیست کمکم کنه....ممنون می شم راهنماییم کنید

نقل قول نوشته اصلی توسط saba713 نمایش پست ها
    عزیزم تا جایی که من می دونم اگر همچنان حاجت شما بر اورده نشده اگر هم نذرت را ادا کنی اون نذر انجام شده حساب نمی شه و اگر حاجتت براورده شود باید دوباره انجام بدی . (یکبار کاملا راجع به این موضوع فکر کن بعد هم از مرجع خودت سئوال کن تا مطمئن باشی) التماس دعا
    نقل قول نوشته اصلی توسط industry1387 نمایش پست ها
    سلام عزیزم
    شما برای روی سفره هرچی خودت میخوای میتونی بذاری چیزاهایی که اینجا نوشته اصولا عرف جامعه ست نه دلیل.مگر اینکه موقع نذرت حتما گفته باشی که من فلان چیز و فلان چیز رو میذارم روی سفره

اگر سفره ت رو انداختی برای منم دعا کن لطفا
    در را که می بندی

یک شهر، تنها می شود در من...

... رضوان ... آواتار ها
    industry1387
    میزان امتیاز
    58
    پسند شده
    7040
    پسند کرده
    6866
    نقل قول نوشته اصلی توسط *ساناز* نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من نذر کردم برای رفع یه مشکل سفره ابوالفضل بندازم حالا مشکل کامل حل نشده اما خوب میخوام سفره بندازم
    میشه بگید آیا باید همه مواردی که توی سفره رسمه رو انجام بدم یا نه؟ مثلا حتما باید پلوعدس باشه یا خیر؟
    می خوام مختصر و مفید باشه چون دست تنهام و هیشکی نیست کمکم کنه....ممنون می شم راهنماییم کنید
    سلام عزیزم
    شما برای روی سفره هرچی خودت میخوای میتونی بذاری چیزاهایی که اینجا نوشته اصولا عرف جامعه ست نه دلیل.مگر اینکه موقع نذرت حتما گفته باشی که من فلان چیز و فلان چیز رو میذارم روی سفره

اگر سفره ت رو انداختی برای منم دعا کن لطفا
    شوید پلو تبریزی

ما چله نشین شب یلدای حسینیم
    ماتم زدگان غم عظمای حسینیم

... رضوان ... آواتار ها
    industry1387
    میزان امتیاز
    58
    پسند شده
    7040
    پسند کرده
    6866
    نقل قول نوشته اصلی توسط شیرین بیان نمایش پست ها
    خانمای محترم برای سفره حضرت رقیه ازتون راهنمایی میخوایم من تا حالا سفره پهن نکردم البته این سفره هم مال من نیست ولی قراره من درستش کنم تمام صفحات رو خوندم حالا اینارو که میگم شما نظر بدین بدین خوبه یا نه ؟ برای 30 نفر
    برای سفره یه پارچه سبز وروی اون پارچه تور سبز
    بشقاب و کارد و چنگال و لیوان ایا لازمه؟
    اجیل مشگل گشا شامل نخودچی کشمش و نقل داخل تور و روبان
    نان سنگک پنیر و سبزی
    خرما بهتره یا رول خرمایی ؟
    حلوای هویج یا کیک حلوا ؟
    کیک اسفناج و کیک شربتی که بصورت مربعی برش زده میشه
    نوشیدنی هم لازمه ؟ چای؟
    ایا شله زرد و اش رشته ,و میوه هم باید باشه ؟
    شمع به تعدا د نفرا ت یه گوشه سفره قرار بدم که هرکی خواست روشن کنه
    و ایا یه گوشه سفره رو چند تیکه اجر بزارم و شمع روش روشن کنم ؟ ایا به نظر شما خوبه چون سفره در حقیقت روی میز پهن میشه و مهمونا هم همه دبیرا هستن

میشه لطفا جوابمو زودتر بدین ممنونتون میشم
    سلام بانو
    چیزی که توی سفره حضرت رقیه هست و اصل سفره ست نون و خرماست.قند و گردو هم من دیدم میذارن که به نیابت هرکی خواست ببره و مراد گرفت اونم اون سفره رو بندازه.
    بعدشم سفره حضرت رقیه یه سفره خیلی ساده ست.
    شمع هم میتونی بذاری.

سفره رو انداختی خیلی التماس دعا لطفا
    شوید پلو تبریزی

titish khanoom, شیرین بیان, atousa shakeri و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    ما چله نشین شب یلدای حسینیم
    ماتم زدگان غم عظمای حسینیم

nora1 آواتار ها
    m
    میزان امتیاز
    186
    پسند شده
    5301
    پسند کرده
    15455
    نقل قول نوشته اصلی توسط asallll نمایش پست ها
    سلام دوستای عزیزم روز اربعین نذر کرده بودم سفره بذارم به نام حضرت علی و امام حسین.... اولین بارمه تاحالا تو عمرم سفره نذاشتم کمکم ندارم همه کارامو خودم باید بکنم میشه کمکم کنین لطفا؟صبح باید برم خرید....
    سلام عسل جان نذرت قبول اول از همه بستگى داره چيا ميخاى تو سفرت بذارى برا چند نفر....تو سفره ها کاچى يا حلوا ...مشکل گشا...ميوه ...اش....شله زرد....نون پنير سبزى خرما بيسکويت هست نه اين که همه اينا هر جور نذر کردى و در توانتون هست .....خود من سه سال نيمه شعبان سفره داشتم کم و بيش واردم....عزيزم اگه متوجه نشدى سوال کنيد اگه بلد بودم ج بدم
    asallll این نوشته را پسندیده.
    خدایا کمکم کن تا مشکلاتم حل بشه

صفحه 21 از 38 نخستنخست ... 111819202122232431 ... آخرینآخرین