نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree2105Likes

موضوع: سفره های مذهبی

نمایش نتایج: از 145 به 152 از 302
صفحه 19 از 38 نخستنخست ... 91617181920212229 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    10
    پسند کرده
    0

Re: سفره های مذهبی

نقل قول نوشته اصلی توسط nazli28 نمایش پست ها
    سلام دوستان من میخوام برا شب قدر مراسم بگیرم خونمون من رو راهنمایی میکنید؟ میخوام تزیین اجیل و میوه خوب باشه ساده ومرتب و جالب
    من تا حالا ندیدم شب قدر با اجیل پذیرایی کنن .معمولا" با چای / خرما / میوه و حلوا پذیرایی میشه چون مثل مراسم ختمه باید سنگین پذیرایی بشه . اجیل جزو تنقلاته و برای مراسم فان و شادی مناسبه . بعضیها هم وقتی مراسمشون طولانی میشه یا نذر دارن موقع رفتن مهمونا یک ظرف غذا میدن .
    پیشاپیش مراسمتون هم قبول باشه .
    همین از تمام جهان کافیه
    همین که کنارت نفس میکشم
    تقدیم به پسرای گلم شهروز و شایان

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    0
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مستانه90 نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان اگه خدا قبول کنه نذر سفره امام حسن ع دارم میشه راهنماییم کنین که چه چیزهایی باید سفره داشته باشه ممنون میشم و اگر عکس تزیین هم دارید لطفا بزارید

عزیزم تمام مواد خوراکی این سفره ووسایل پذیرایی ان مثل شمع وبشقاب سبز رنگه ومواد خوراکی ان کشمش سبز ،نون پنیر سبزی وهندونه در بسته است.نجما جون هم عکس سفره زیباشونو صفحه 21 گذاشتن میتونی ایده بگیری.نذرتون ونماز روزه تون قبول.

fahim68 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    3
    کالاهای من
    1
    میزان امتیاز
    149
    پسند شده
    13821
    پسند کرده
    14510

ویترین مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط ostooreh
    فکر نمیکنم هندونه در بسته برای سفره ی امام حسن مجتبی (ع) باشه ها ؟؟؟؟؟مطمئنین ؟من جایی ندیدم اون برای یه سفره ی دیگه است که اسمش یادم نیست وفقط خانمها میتونن از اون سفره استفاده کنند نه آقایون
    عزیزم هیچ سفره ای نداریم که فقط خانوم ها بتونن ازش استفاده کنن. اینا همش خرافاته که وارد دین شده. بیایید با کمک هم این خرافات رو از ذهن عوام بیرون کنیم
    pooneh 007 و shima_normal این نوشته را پسندیده.
    من چه سبزم امروز
    و چه اندازه تنم هوشیار است
    نکند اندوهی، سر رسد از پس کوه...

fafa2 آواتار ها
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    2854
    پسند کرده
    1065

نقل قول نوشته اصلی توسط ماناسهیل
    جشن مولودی حضرت علی اکبر (ع)

مانا جان چرا خودتونو به زحمت انداختین؟؟!!
    ما برای پر کردن ظروف یه بار مصرف وقتی اولین رقم جنس را توش گذاشتیم میگذاریم زمین.بعد تو ظرف دومی که جنس مورد نظر را گذاشتیم اون قسمت که وسیله توشه را میگذاریم روی در ظرف قبلی که رو زمینه.یعنی قسمت پر را میگذاریم رو قسمت در ظرف قبلی که بازه .اینجوری خیلی به هم چسبیده میشن.اگه شد عکس میگذارم براتون
    گلبرگی و قانع این نوشته را پسندیده.
    افوض امری الی الله . . . ... . . . ان الله بصیر بالعباد

ostooreh آواتار ها
    میزان امتیاز
    144
    پسند شده
    4246
    پسند کرده
    5300

نقل قول نوشته اصلی توسط fahim68
    نقل قول نوشته اصلی توسط ostooreh
    فکر نمیکنم هندونه در بسته برای سفره ی امام حسن مجتبی (ع) باشه ها ؟؟؟؟؟مطمئنین ؟من جایی ندیدم اون برای یه سفره ی دیگه است که اسمش یادم نیست وفقط خانمها میتونن از اون سفره استفاده کنند نه آقایون
    عزیزم هیچ سفره ای نداریم که فقط خانوم ها بتونن ازش استفاده کنن. اینا همش خرافاته که وارد دین شده. بیایید با کمک هم این خرافات رو از ذهن عوام بیرون کنیم

نمیدونم والا ..پارسال جاریم یه نذری داشت وقتی رفیتیم خونه شون نفری یه شمع داد به هر کسی تا خودش برای خودش روشن کنه .آخرش هم باید نیت میکردی وخودت خاموشش میکردی شمع هم مال خودت بود وباید میبردی .یه هندونه ی دربسته ی گنده هم وسط سفره بود نون وپنیر وسبزی وحلوا وخرما هم داشت همه قرآن خوندن ودعا وقتی روضه اش تموم شد هندونه رو بریدن وقاچ قاچ کردن ونفری یه تکه به هر کسی دادن .بعضی ها که نون وپنیر برداشته بودن ببرن میگفتن وتاکید میکردن که به مردها ندین این اطعام از این سفره به آقایون وحتی پسر بچه ها هم نمیرسه ونباید بخوردند.

حتی به پسر بچه ی خودش هم که تو خونه بود از اون سفره چیزی نداد .من هم تا به حال جایی نه هندونه در بسته دیده بودم نه اینطوری اما وقتی سرگروه دوره اشون هم تاکید کرد گفتم حتما چیزیه که ما نمیدونیم.جاریم سالی چند بار سفره ی نذری پهن میکنه . اما من هیچ موقع سر سفره ی امام حسن ع هندونه دربسته ندیدم.

سیب سبز وخیار وگوجه سبز بوده .....
    یه لفمه نون حلال

بهشت از دست آدم رفت از اون روزی که گندم خُورد
    ببین، چی میشه اون کس که یه جو، از حَق مردم خُورد

somayeh-b آواتار ها
    سمیه
    نوشته های وبلاگ
    7
    میزان امتیاز
    480
    پسند شده
    22322
    پسند کرده
    14687

خب من اینو توضیح بدم چیز خیلی کمی یادمه کاری ندارم خرافاته واقعیته یا هرچیز دیگه من فقط میخوام جریانش رو تعریف کنم درباره اون سفره ای که میگین مردا نباید استفاده کنن من خودم هم این سفره رو انداختم و ازش حاجت گرفتم که سفره بی بی سه شنبه هست
    از قدیم به ما گفتن و ماهم نه اینکه به این باور باشیم ولی به گفته قدیمی ها احترام میذاریم همین .
    سفره بی بی سه شنبه کاچی داره و توش یه داستان تعریف میشه و از قدیم میگفتن که هرکس از کاچی این سفره بخوره میفته زندان که صد البته این اتفاقا نمیفته و لی خب رسم شده که کتچی این سفره رو حتی به پسر بچه ها هم نمیدن
    داستان بی بی سه شنبه رو مادربزرگم یه وقعهایی موقع خواب برای ما تعریف میکرد بخاطر همین یه چیزایی تو خاطرم مونده که الان براتون مینویسم
    یه دخترکی بوده که برای رها شدن از دست اذیت و آزارهای نامادریش وقتی دم یه چاهی بوده که آب بیاره و گریه میکرده فرشته ای به کمکش میاد و به دختر یاد میده که سفره بی بی سه شنبه رو بندازه و اگه حاجتش رو گرفت دوتا سفره دیگه هم بندازه
    ازقضا پسر پادشاه دختر رو میبینه و یه خواستگاریش میاد
    حالا مادربزگ م میگفت پسر پادشاه من دقیقش رو نمیدونم
    دخترک یادش میفته که از دست نامادری آزاد شده و حالا باید نذرش رو ادا کنه و به زیر زمین میره و یه سفره میندازه کاچی رو هم میپزه که مادرشوهرش برایش شوهرش سوسه میاد که این زنی که گرفتی گدازاده است و مثل و گداها رفته تو زیر زمین برای خودش سفره پهن کرده و بهش نیومده که زن پسر پادشاه بشه و خلاصه حسابی مادرشوهر بازی پسر پادشه میره تو زیر زمین میبینه بله زنش یه سفره کوچیک انداخته تو تاریکی و عصبانی میشه فکر کنم لگد به دیگ کاچی میزنه یا اینکه سفره اش رو بهم میزنه که کاچی روی لباسش میریزه و قرار بوده جایی بره و چند تا هندونه همراهش میبره و و میره ه به شکار حالا یا جای دیگه ........
    از قضا شاهزاده یا پادشاه یه کشور دیگه گم شده و هنوز برنگشته و ماموران پادشاه به دنبال پادشاه خودشون به شوهر دخترک میرسن و اون چندتا هندوانه به چشمشون شکل سرهای بریده میاد و شوهر دخترو رو دستگیر میکنن میبرن.
    دخترک دوباره برای آزادی شوهرش کاچی رو میپزه و سفره اش رو پهن میکنه و مامورای کشور همسایه هم میبینن که اونا چندتا هندوانه بودن که به چشمشون شبیه سر بریده اومده و شوهر دخترک رو آزاد میکنن.
    حالا بر اساس این قصه که من به طور کامل یادم نبود
    میگن که مردا نباید از کاچی سفره بی بی سه شنبه بخورن دلیلش فقط همینه یه قصه .
    ولی از قدیم الایام چون این رسم شده همینجور هم مونده ولی دلیل محکمی براش وجود نداره که هیچ مردی نباید بخوره از وسایلهای این سفره .

وسایل لازم سفره بی بی سه شنبه هم هندوانه و کاچی هست
    دو هفته پشت سرهم کاچی میپزن دعای توسل میخونن و قصه رو تعریف میکنن و یکیش رو تا ادای حاجتشون گرو نگه میدارن و بعدش یه سفره مفصل میندازن.
    حتی یه سری اعتقاد دارن که بوی درست کردن کاچی هم نباید به مردا و پسر بچه ها برسه.

خب اینا چیزایی بود که من میدونستم امیدوارم کمکی کرده باشه

نقل قول نوشته اصلی توسط ostooreh نمایش پست ها
    خدا خیرت بده سمیه خانومی من رو از شک در آوردی ............یادم هم انداختی که سر سفره اش کاچی هم داشت که من نخوردم. ممنوووووون
    نقل قول نوشته اصلی توسط fahim68 نمایش پست ها
    سمیه جون درسته. من خودم توی بچگی هام وقتی سفره ی بی بی سه شنبه میرفتیم، این داستان رو تعریف می کردم .(چون اون موقع می گفتن بهتره یه دختر بچه داستان رو تعریف کنه. می گفتن اگه از این سفره چیزی به مرد ها بدید اون ها به زندان میرن اما من الان 24 سالمه. از وقتی که یادمه هم بابام و هم برادرم و تازگی ها هم همسرم از این سفره چیزی خوردن و تا حالا هم خدا رو شکر پاشون به کلانتری و زندان و ... باز نشده.
    خود حوزه هم صریحا اعلام کرذده که اینها خرافاته و فکر می کنم تکلیف شرعی بر گردن ماست که دین رو از خرافات رها کنیم. و باز هم خود حوزه می گه که مادربزرگ های ما که به این حرف ها اعتقاد دارن و براشون نهادینه شده ، عیبی نداره، باهاشون نجنگید ولی خودتون ترویجش نکنین. این دقیقا مصداق آیه ی آیا کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابرند؟ هستش.
    ببخشید از اسپم. اما فکر می کنم ارزشش رو داشته باشه
    live, lady of shalott, mar mar67 و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    السلام علیک یا اباعبدالله (ع)
    السلام علیک یا ابالفضل العباس (ع)

somayeh-b آواتار ها
    سمیه
    نوشته های وبلاگ
    7
    میزان امتیاز
    480
    پسند شده
    22322
    پسند کرده
    14687

نقل قول نوشته اصلی توسط اندیشه
    اخی سمیه جون چه قصه قشنگی یاد بچگیام افتادم والا نمیدونم من 2بار سفره امام حسن رفتم هم هندونه هم خیار بود همه وسایل پذیرایی هم سبز بود یا مثلا با روبان های سبز تزیین شده بود .بعد هم که غذا دادند غذاها هم غذاهای سبز مثل کوکو سبزی ،دلمه و...بود.تو نت هم هندونه در بسته هست نجما جون هم که عکس سفره شونو گذاشتن تو اون سفره هم هست.
    سفره امام حسن ع باید همه چی سبز باشه و حالا هندوانه چون وقتی برش بخوره توش قرمزه به حالت دربسته یا همون بریده نشده میذارن که سر سفره سبز باشه ولی یکی از ملزومات سفره و اینکه حتما باید باشه نیست
    ولی برای سفره بی بی سه شنبه باید حتما هندوانه باشه
    live این نوشته را پسندیده.
    السلام علیک یا اباعبدالله (ع)
    السلام علیک یا ابالفضل العباس (ع)

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    49
    پسند کرده
    33

سلام سلااام
    طاعات و عبادات همه قبول حق

امشب مراسم جشن امام حسن ع منزل همسایه ی عزیز بود... و از اونجایی که اســـــــاسا، برای من ایده دادن به دوستان مامی سایتی دغدغه ی اصلیه ... در کنار کمک های اولیه و ثانویه عکس برداری رو هم در حد امکان انجام دادم!
    اما شرمنده دیگه... فقط به کلیات رسیدم (خونه مردم دور از ادب بود هی عکس بگیرم خو )

اول از همه اصلِ مراسم :
    مولودی خوانی به انضمام دف و ترانه های (همون مولودی های درخواستی دوستان)...
    کلا جو شور و نشاط و کِل زدنُ صلوات فرستادن بود !!!

این از نمای خونه و تزئینات "تمام خونه همینجوری با تزئینات سبز" همراه بود (کار دست خودشون بوده و همه پارچه ها و چاپ رو خودشون تو خونه انجام دادن) :

خوراکی ها شامل (بستنی بود که عکسشو نگرفتم از همین لیوانی های میهن) + یک عدد دونات+ 3 عدد شکلات+یک عدد سیب+یک عدد خیار که برای هرکس تو پیش دستی میذاشتیم :

دونات های قلبی و گرد (خونه پز و خوشششمزه) :

شکلات ها، سیب، خیار :

دستمال سفره که در تمام پیش دستی ها بود :

ادامه دارد ...
    live, glabella, shima_normal و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    ببین چقدر در هم حل شده ایم !!
    تو قهوه می خوری
    من خوابم نمی برد ...!

صفحه 19 از 38 نخستنخست ... 91617181920212229 ... آخرینآخرین
  • بانک بند ناف