نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree90Likes

موضوع: پوست مرکبات شکری

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 9
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

نقل قول نوشته اصلی توسط باران67 نمایش پست ها
    سلام دوستای گلم
    در این تاپیک میخواییم در مورد پوست مرکبات شکری بحث کنیم.
    این خوشمزه های خوش عطر جنبه ی تنقلات دارن

دقت کنین موارد زیر رو در تاپیک های مربوط به خودش بذارین:

-شیرین کردن و خشک کردن خلال پوست مرکبات در تاپیک خودش قرار میگیره:گ
    خشک کردن و شیرین کردن خلال پوست مرکبات و کاربردهای آن

-تهیه ی اسانس مرکبات برای مصارف شیرینی پزی هم در این تاپیک قرار میگیره:

طرز تهیه اسانس مرکبات در منزل

ممنونم از همکاریتون

باران67 و مامی ارمانی این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

2. بانک بند ناف
    مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86555
    پسند کرده
    75931

ویترین مدال ها

پوست مركبات شكري

به نقل از شف طیبه ی عزیزم

سالها پيش ضمني در مورد تهيه پوست مركبات شكري توضيح داده بودم در اين پست مفصل بهش خواهم پرداخت.

جالبه كه خيلي چيزها كه در بازار (البته بازار ساير كشورها) به صورت صنعتي پيدا ميشه رو ميشه راحت تو خونه درست كرد. يكي از اون چيزا همين پوست مركبات شكريه كه در كيك و نون و شيريني و دسر و حتي غذاها كاربرد داره.

پرتقال درشت 5 عدد (يا ساير مركبات مجموعا در همين حدود)
    آب براي گرفتن تلخي پوستها حدود هشت ليوان
    شكر 2 ليوان
    آب دو ليوان

پرتقال يا ليمو يا نارنگي يا گريپ فروت رو پوست بگيريد.
    سعي كنيد قسمت سفيد رنگش زياد نباشه چون همين قسمت سفيد رنگه كه تلخش ميكنه. البته اينم بگم من خودم بنا به ذائقه علاقه دارم كه از قسمت سفيد رنگ تا حد زيادي استفاده كنم چون دوست دارم تندي پوست پرتقال رو توي كيك يا نون احساس كنم.

حالا كه تريبون دستمه بذاريد يه اعتراف كنم: من يه بيماري دارم كه بايد حتما پرتقال رو مدل گل رز پوست بكنم حتما هم با همه پوستها گل رز درست كنم. بعد گُلها رو باز كنم و همه پوستها رو خلال كنم!
    از اول همين مدلي بودم فكر كنم كه با همين بيماري هم با دنيا وداع كنم! ژنتيك هم هست چون تا ياد دارم ماماني خانم هم همين كه پوست پرتقال دستش برسه شروع ميكنه به خلال كردنش! (الانه كه ماماني خانم بگه: باز تو خودتو چسبوندي به من بچه؟!)

حالا بايد بشينيم پوستها رو خورد كنيم. اگر قراره براي سر سفره عيد نوروز يا يلدا و مهمونيها پوستها رو شكري كنيم كه بايد همه يك شكل و يك اندازه و شيك خورد شن. منتها چون من هدفم تهيه پوست شكري واسه كيك و نون بود نا منظم و در سايز كوچيك خوردشون كردم.

اگه بچه زرنگي بوديد و الان كه داريد اين متن رو ميخونيد هم زمان پوست پرتقال هم دستتونه و داريد گام به گام جلو ميايد ... خونه تون رو همچين اسانس و بوي روغن پرتقال پر كرده كه از تو خيابون هم بوش به مشام ميرسه! هههههههههممممممممم *نفس عميق* به به!

داشتم اين پوست پرتقالها رو خورد ميكردم ياد خاطرات دوران بچگيم افتادم... يادمه دبستاني كه بوديم تو مدرسه درست كردن تار عنكبوت با پوست پرتقال مد بود. زمستونا عصر كه ميشد بعد از خوردن پرتقال من و داداشم تا مدتها مشغول تار عنكبوت درست كردن بوديم. يه دونه مداد تراش ميگرفتيم دست راستمون. يه تيكه پوست پرتقال دست چپ. بعد پوست پرتقاله رو خم ميكرديم تا روغنش بپاشه به لبه هاي مداد تراشه. بعد كه لبه اش خوب با روغن پرتقال خيس ميشد داداشم دوتا انگشتش رو ميگرفت جلوي من. منم مداد تراش رو دست راستم ميگرفتم و با ضربه هاي سريع اون لبه پرتقاليش رو ميكوبيدم به كف دست چپم و دور تا دور انگشتهاي داداشم تار عنكبوت تشكيل ميشد. بعد جاهامون رو عوض ميكرديم! هي هي هي جووني كجايي كه يادت بخير!
    راستي اين اپيدمي تو كل ايران بود و شما هم بچه كه بوديد تار عنكبوت درست ميكرديد يا خلاقيتش فقط مال دبستان ما بود؟ و همينطور "مارهاي چرخان با پوست پرتقال" روي آتيش؟

همه رو ميريزيم توي تابه يا ديگ و ميگيريم زير شير آب تا روش رو آب بپوشونه. بسته به سايز تابه ميشه حدود دو ليوان آب سرد.

روي حرارت قرارش ميديم با شعله زياد تا به جوش بياد

وقتي به جوش اومد ميريزيمش توي صافي و روش آب سرد ميريزيم تا خوب شسته شه

باز منتقلش ميكنيم به تابه و مجددا روش آب سرد ميريزيم

همين مراحل رو سه بار ديگه هم تكرار ميكنيم

اين الان چهارمين باره كه داريم پوست پرتقالها رو شيرين ميكنيم. اين كار باعث ميشه كه تلخي پوست گرفته شه

پس چي شد؟
    در كل بايد چهار بار بجوشونيم. بريزيم تو صافي. زير آب سرد بگيريم.

حالا دو ليوان آب و دو ليوان شكر رو توي تابه ريخته و هم ميزنيم تا حل شه
    زيرش رو روشن ميكنيم وقتي خواست به جوش بياد حرارت رو كم كرده و پوست پرتقالها رو توش ميريزيم

ديگه هم نميزنيم
    اجازه ميديم با حرارت خيلي ملايم واسه خودش شيرين شه
    با تابه بزرگ و همين اندازه ها كه توي رسپي دادم براي من حدود 45 دقيقه طول ميكشه تا آماده اش كنم

نكات:
    نسبت آب به شكر برابره پس مهم نيست كه چقدر پوست مركبات داريد شربت بايد همواره روي پوستها رو بپوشونه پس متناسب با سايز ديگ و حجم مركبات توي ديگ شربت شكر بريزيد
    اگر هم بزنيد دونه هاي شكر به ديواره ديگ چسبيده بعد باز وارد شربت شده و بعدها توي يخچال باعث شكرك زدن شربت خواهد شد. اينا رو توي پست كارامل توضيح دادم كه بايد با برس خيس ديواره ها رو بشوريد. اين موضوع در مورد تمامي شربتها صدق ميكنه.
    حرارت بايد حتما ملايم باشه كه سر فرصتي پوستها شيرين شن بدون اينكه شربت يكهو غليظ شه.
    ممكنه 2 ساعت هم واسه شما طول بكشه. وقتي آماده است كه پوست مركبات شفاف شه و طعمش شيرين باشه و البته با كمي ته مزه تندي پوست مركبات. (كه البته اگر قسمت سفيد رنگش رو جدا كرده باشيد ديگه اصلا هيچ تندي اي احساس نخواهد شد)

زيرش رو خاموش ميكنيم و ميذاريم واسه خودش سرد شه

اين وسط تا اونجايي كه ميشه بهش ناخونك ميزنيم!

ميتونيد توي همين شربت تا سه روز توي يخچال نگهداريش كنيد

حالا ميريزيمش توي صافي و يه كاسه هم زيرش ميذاريم تا شربتش كاملا گرفته شه.
    به مدت چند ساعت يا اينكه شب تا صبح (اگر شب تا صبحه بايد توي يخچال بذاريد)

با اين شربت ميتونيد انواع دسرها رو آماده كنيد يا موقع تزئين كيك لايه هاي كيكهاتون رو باهاش مرطوب كنيد يا توي اسموذي ها بريزيد يا هزارتا چيز ديگه. كلا مصرفش زياده. اگر شرايط رو درست رعايت كرده باشيد هرگز هم شربت توي يخچال شكرك نخواهد زد.

حالا پوستها رو توي شكر بغلتونيد و بريزيدشون روي يه توري بمونه تا حسابي خشك شن

الان به نظر شكرش زياد مياد ولي اينطور نيست. بعدا به جسمش ميره و درست ميشه

بعد توي زيپ لاك توي يخچال نگهداري كنيد. تا زمان استفاده توي كيكها و شيريني ها و نانها سر برسه

ميدونيد كه سالهاست كه مُده پوست مركبات شكري رو واسه يلدا و نوروز جلو مهمونها سرو ميكنند. با يه كمي قر و فر دادن بهش با همين شيوه ميتونيد مدلهاي خوشگليش رو توليد كنيد. خودم واسه تون مصور انجامش ميدم پس لطفا استرس نگيريد و با پرسيدن سوالات متفرقه هم خودتون رو بيشتر گيج نكنيد. همينطوريش هم با اينهمه تركيب رنگي اي كه داره چيز شيكيه.
    يه مورد ديگه هم تهيه خلال پوست مركبات براي غذاها يا شيريني هاست (مثلا مرصع پلو) كه شيوه تهيه اش دقيقا همينه. كافيه از ابتدا پوست مركبات رو خلال كنيد (بدون داشتن كوچكترين لايه اي از اون قسمت سفيد رنگ پوست) و دقيقا مطابق رسپي جلو بريد تا اون مرحله كه قراره بريزيد توي صافي و شربتش گرفته شه. ديگه اجازه بديد خوب خشك شه و بعد ميتونيد ازش استفاده كنيد. يعني اون مرحله آخر شكري كردن رو لازم نداره.

من عاشق طعمشم. مخصوصا توي كيك يا نون. حتما امتحان كنيد.
    مامی ارمانی, سادن, مامان غزل و 5 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86555
    پسند کرده
    75931

ویترین مدال ها

پوست مركبات شكري با طرح برگهاي پاييزي

يادمه سالها پيش دايي جعفرم تعريف ميكرد كه: "شب يلدا خونه يكي از آشنايان دعوت بوديم, من كمي ديرتر از بقيه رفتم. وقتي رسيدم ديگه همه پذيرايي شده بودن و از ميوه ديگه فقط جلوي همه بشقابهاي پر از پوستش باقي مونده بود. همين كه نشستم گفتم: "بياريد. بياريد ببينم وضعيت پذيرايي چطوره!" (دايي جعفر خيلي آدم شوخيه). در كمال ناباوري ديدم يه ظرف پر از پوست پرتقال آوردن جلوم گرفتن. اول فكر كردم دارن دستم ميندازن. آخه آدمهاي به اين پولداري چرا بايد جلوي مهمونشون پوست بذارن. مگه ما بزيم؟! من آدمي نيستم كه بتونم جلوي خودمو بگيرم. در اومدم گفتم: " خب عزيز من اگر اينقدر وضع ماليتون خراب شده تلفني ميگفتيد سر راه يه كيلو ميوه ميگرفتم!". خنده جماعت بلند شد كه: "بخور. بخور كه از اين چيزا جايي كه تو زندگي ميكني پيدا نميشه!".

امروزه ديگه تقريبا همه جاي ايران پوست پرتقال و ساير چيپس ميوه ها به وفور يافت ميشه و همه باهاش آشنايي دارند ولي من بعد از اين همه سال باز هر بار كه درستش ميكنم يا دست كسي ميبينم ياد اين خاطره با نمك دايي جعفرم مي افتم و كلي ميخندم.

من از پارسال شروع كرده بودم به فكر كردن در مورد منوي يلداي امسال كارگاه آشپزسازي. خيلي ايده ها به ذهنم رسيد كه موفق شدم چندتاش رو عملي كنم بقيه اش هم انشالا بمونه واسه سالهاي آينده.

داشتم تو ذهنم جستجو ميكردم واسه چند گزينه شيك كه بشه پوست مركبات شكري رو سرو كرد. چند تايي به ذهنم خطور كرد كه خب جالب ميشه اگر اجرا بشن. از اونجايي كه پارسال از فرايند تهيه پوست مركبات شكري عكاسي كرده بودم (هميني كه چند روز پيش نوبت بهش رسيد و مشاهده كرديد) حدود يك سال هر از گاهي بهش فكر ميكردم. تا اينكه يك روز برگ ريزان پاييزي كه داشتم برميگشتم خونه يه آن يه جرقه تو ذهنم خورد كه چقدر عالي ميشه اگر پوست مركبات شكري رو به شكل برگهاي پاييزي درست كنم. رنگارنگ, با مركبات مختلف, اجازه بدم حسابي خشك شه كه اندكي هم خم شه و قوس به خودش بگيره و ... خلاصه بي اندازه از اين ايده لذت بردم.

ولي لذت واقعي بعد از اجراي پروژه بود. چون واقعا ناز شدن در حدي كه آدم دلش نمياد بخوردش.

خب... و اما اصل ماجرا.
    هر بار كه ميخوايد پرتقال يا نارنگي بخوريد بايد با دقت سه برش به پوستش بزنيد. به طوري كه پوست مركبات به سه قسمت مساوي تقسيم شه. ميدونم مرسومش اينه كه با چهار يا پنج برش پوست رو خط ميندازيد ولي جلوي خودتون رو بگيريد لطفا!

در اين تصوير يك پرتقال رو ميبينيد كه پوستش به سه قسمت تقسيم شده.

ممكنه شما در خانه قالب بيسكويت طرح برگهاي پاييزي داشته باشيد. ولي همه كه ندارن. پس من مثل هميشه شيوه "افراد با كمبود امكانات" رو در پيش ميگيرم.
    با كاغذ چندين شابلن درست ميكنيم و با يه چاقوي خيلي تيز پوستها رو برش ميزنيم.

به نظر خودم اينطوري خيلي بهتر از استفاده از كاتره چون ميتونيم برگهاي با طرحها و سايزهاي مختلف داشته باشيم.
    مطابق با عكس قبل شابلون رو توي قوس پوست نارنگي قرار داده و با يك چاقوي خيلي تيز برش ميزنيم.
    هر ميوه به ما سه برش ميده يعني سه برگ پاييزي به ازاي هر ميوه. براي من برش زدن سه برگ كمتر از يك دقيقه وقت ميگيره. حالا احتمالا واسه شما بيشتر طول بكشه ولي سخت نيست.

ديگه مطابق دستور پوستها رو چهار بار شيرين ميكنيم.

توي آب شكر –درحالي كه همه برگها رو بپوشونه- ميپزيمشون.
    و ميذاريم شربت اضافيش گرفته شه.

بعد توي مقداري شكر غلتونده و ميذاريم توي توري تا خشك شن.

اگر مثل من بذاريدشون توي صافي هاي قوسدار و يه تابي هم بهشون بديد بعد از خشك شدن خيلي با نمك ميشن.

خب ديگه آماده است.

من اينا رو بردم اداره و بچه ها خيلي ازش خوششون اومد و طي چند روز با چاي ميل فرمودند.

اين برگهاي خوشگل و خوش عطر و خوش طعم و خشك پرتقالي رو درست كنيد و شب يلدا جلو مهمونهاتون برگ تعارف كنيد! جالب ميشه.

راستي براي شابلونش هم ميتونيد توي گوگل جستجو كنيد ولي باز من جهت رفاه حال دوستان چند برگ براتون ميذارم.

همين الان دست به كار شيد تا بتونيد واسه شب يلدا آماده اش كنيد. ميدونم خيلي هاتون بچه هاي زرنگي بوديد و تا الان كلي پوست مركبات شكري درست كرديد و دستتون راه افتاده.

اينا خشك شدنشون زياد طول نميكشه. حتي واسه مني كه در اعماق اقيانوس زندگي ميكنم سه روزه آماده بود. پس امروز شروع كنيد.

خيلي شيك ميشه. حالش رو ببريد!
    مامی ارمانی, hengamehh, سادن و 8 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86555
    پسند کرده
    75931

ویترین مدال ها

پوست گريپ فروت شكري و شكلاتي

پست امروزم از اون پستهاست كه مخاطب جسور مي*طلبه! اگر شما يك انسان جسور هستيد با يك ذائقه كاملا جسورانه؛ بايد مژده بدم كه خوب جايي اومديد. امروز روز شماست.
    آنچه كه قراره تا لحظاتي ديگه توضيح بدم درجه خلوصش يه چيزيه تو مايه هاي شكلات تلخ نود درصد! چيزي كه تصويرش در برابر شما قرار داره عملا انفجار طعمه. يعني وقتي اين شيريني رو ميخوري به حدي طعمش قويه كه مغزت سوت ميكشه و مثل اين ميمونه كه يه مشت محكم خورده تو صورتت! حس چشايي آدم درجا شوكه ميشه. اگه بخوام يه مثال بزنم كه بهتر روشن شه بايد بگم مثل لحظه اوليه كه يه آدامس اُربيت اكاليپتوس رو ميجوي و درجا با تمام وجود ميگي: "اوه!!!". يا يه مثال ديگه اينكه داري پرتقال پوست ميگيري و تا چاقو رو فرو ميكني تو پوستش روغن پرتقاله يه جهش ناگهاني به سمت صورتتون رو هدف ميگيره و محكم چشاتون رو ميبنديد و سرتون رو سريع عقب ميكشيد و ابروهاتون رو درهم ميكنيد و باز ناخودآگاه ميگيد" اوه!!!"
    اين پوست گريپ فروت شكري خوشمزه هم ميزان تمركز طعمش به حدي شديده كه مثل اين ميمونه كه يك كيلو پرتقال رو يك دفعه فرو كني تو حلقت. انفجاري از طعم مركبات.
    جالبه نه؟!
    اگر مشتري شديد ادامه بدم!
    بله؟
    پس بزن بريم.

فقط قبلش توضيح بدم كه اين رسپي از خداي شكلات جناب آقاي ژك تغز هستش كه معرف حضور هستند من قبلا زياد از ايشون ياد كردم.

خب من سال 2013 طرز تهيه پوست مركبات شكري رو توضيح دادم و بعدش هم يه ابداع داشتم براي درست كردن پوست مركبات شكري به صورت برگهاي پاييزي. در اين دو پست من از پوست پرتقال و نارنگي استفاده كردم. شيوه كار رو همه ميدونيد و عمل كرديد و خوشبختانه مورد پسند هم واقع شده چون واقعا چيز خوشمزه ايه.

امروز قراره با پوست گريپ فروت كار كنيم.
    پوست گريپ فروت يه لايه سفيد رنگ ضخيم داره كه شما قراره اون رو نگه داريد. پس مطابق تصوير پوست گريپ فروت ها رو جدا ميكنيم.

بعد از اينكه گريپ فروت رو پوست گرفتيم؛ به شكل نوارهاي يك اندازه برششون ميزنيم.

دقيقا مطابق دستور پوستها رو در آب سرد ريخته و ميجوشونيم و آبكش ميكنيم.

درسته كه ما براي پوست نارنگي و پرتقال چهار مرتبه اين مرحله جوشاندن پوستها رو تكرار ميكنيم و رسپي ژك براي گريپ فروت هم همين رو ميگه؛ منتها نظر من اينه كه پوست گريپ فروت با چهار بار جوشوندن شيرين نميشه و بين هشت تا ده بار نياز هست كه پوستها رو بجوشونيم تا تلخيشون گرفته شه.
    يه تجربه ديگه هم كه دارم اينه كه گريپ فروتهايي كه ترش مزه هستند پوستشون به مراتب تلختر از گريپ فروتهاييه كه مزه شيريني دارند. پس نياز هست بيشتر جوشانده بشن.

همينطور كه مشاهده ميكنيد قسمت سفيد رنگ پوست گريپ فروت بعد از چند دست كه آبش رو ميجوشونيم و عوض ميكنيم تغيير رنگ ميده و خيلي خوشرنگ ميشه.
    در اينجا شما بايد پوست رو بچشيد. بعد از بار پنجم ديگه هر بار كه پوستها رو آبكش ميكنيد يه كم بچشيد. تلخيش بايد در حد تحمل باشه. اگر شما بتونيد تلخي پوست رو تحمل كنيد يعني ديگه شيرين شده و نيازي به جوشاندن مجدد نيست.

در اين مرحله بايد پوستها رو در شربت بجوشونيم.
    بسته به ميزان پوست گريپ فروتي كه داريد شيرين ميكنيد شربت درست كنيد.
    اندازه شربت بايد به حدي باشه كه كاملا پوستها رو پوشش بده.
    و همينطور كه توضيح دادم ميزان آب و شكر رو مساوي بگيريد.
    اجازه بديد شربت به جوش بياد و بعد زيرش رو كم كنيد و بذاريد پوستها با شعله ملايم در شربت به مدت دو ساعت بپزن تا كاملا شيرين بشن. شربت كم كم غليظ ميشه و شكر به جسم پوستها رسوخ ميكنه و پوستها شيرين و خوشمزه ميشن.
    بچشيد و اگر ديديد شربت خيلي غليظ شده ولي پوستها هنوز شيرين نيستند باز به ميزان مساوي آب و شكر رو مخلوط كرده و به ديگ اضافه كنيد.
    در هر حال بايد پوستها اينقدر توي شربت حرارت ببينند تا كاملا شيرين بشن.

بعد از اينكه پختش به اتمام رسيد از روي حرارت برداريد و اجازه بديد پوستها درون شربت خنك بشن.
    بعد ميتونيد در ظروف در بسته با شربت در يخچال تا چند هفته نگهداريش كنيد.

اگر نكات رو رعايت كنيد هرگز شربتش شكرك نخواهد زد.

اينطوري پوستها مثل مربا خواهند بود. نرم و مارمالادي و خوشمزه.
    منتها موقع سرو به عنوان شيريني شما بايد حتما پوستها رو آبكش كنيد كه شيره اضافيش گرفته شه.

حتي همين رنگ نارنجيشم دل آدمو ميبره! پوست گريپ فروت فوق العاده زيباست.

براي اينكه پوستها رو با شكلات كاور كنيم بايد اجازه بديم اندكي سفت شن. پس توي يه سيني يه لايه فويل آلومينيوم قرار ميديم و پوستها رو روي شبكه يا توري ميذاريم و چند ساعتي صبر ميكنيم تا پوستها خشك بشن و بتونن فرم خودشون رو حفظ كنن.

اينكه چقدر سفت يا نرم باشن ديگه كاملا بستگي به ذائقه شما داره. هر از گاهي يه دونه اش رو بخوريد. ثواب هم داره!

مطابق دستور شكلات رو تمپر كنيد.
    بعد دانه دانه پوستهاي گريپ فروت رو تا اندازه اي كه دوست داريد توي شكلات فرو ببريد.
    يك قطعه كاغذ روغني روي سيني قرار بديد و پوستهاي كاور شده رو روي كاغذ روغني بچينيد تا شكلات خودش رو بگيره.

اگر شكلات رو صحيح تمپر كنيد همينطور كه در تصوير مشاهده ميكنيد نهايتا يه لايه براق و زيباي نازك شكلاتي روي پوستهاي گريپ فروت خواهيد داشت.

شما براي سرو پوستهاي گريپ فروت شكري سه گزينه داريد.
    اول اينكه بذاريد شيره اش گرفته شه و نرم سرو كنيد.
    دوم اينكه بعد از اينكه شيره اش گرفته شد در شكر بغلتونيد و بذاريد كمي خشك شه.
    سوم اينكه با شكلات كاور كنيد.

به هر شكلي كه شما بخوايد سروش كنيد اين پوستهاي گريپ فروت خوشمزه خواهند بود. چه ساده چه شكري و چه با شكلات. شكلات شيري يا ساده يا سفيد يا تلخ؟

باز بر ميگردم به اول عرايضم كه گفتم اين پوستها انفجار طعم مركبات هستند. اگر تا به حال پوست گريپ فروت شكري رو مزه نكرديد بايد بگم كه منتظر خوردن اون مشت محكم باشيد! يعني طعم تلخ و شيرين پوست گريپ فروت با يه شكلات نود درصد دبش! ذائقه من نرمال نيست همه اينو تا به حال متوجه شديد. من حتي از چشيدن طعم تلخي هم لذت ميبرم. قهوه تلخ... شكلات تلخ... و حتي پوست گريپ فروت هم تلخش بيشتر ميچسبه. ولي من ذائقه خاصي دارم و به قول خارجكي ها "پَلِت" انعطاف پذيري دارم. پس شما مرتب بچشيد و تا زماني كه شيرينيش براتون مناسب نيست دست از پختنش بر نداريد.
    هرچند كه توصيه ميكنم اجازه بديد اون طعم تند مركبات توش باقي بمونه. لطف خاص خودش رو داره.

حالا ببينم كدوماتون جسوريد!
    مامی ارمانی, hengamehh, najmehkhatoon و 10 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    سادن آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    45
    میزان امتیاز
    792
    پسند شده
    10861
    پسند کرده
    9769

ویترین مدال ها

سلاااااام
    وای که چقد منتظر بودم این تاپیک و سایر تاپیکهای مربوط به اینو راه بندازی
    ممنون راضیه جونی بابت زحماتت عزیزم

واما اندر حکایت من و پوستهای مرکبات خونه ما

تو این فصل خونه ما اغلب ضایعات میوه هایی مثل مرکبات نداره
    و ما همیشه مرکباتی می خوریم که کچلی گرفتن ورنگ به رو ندارن
    برا اینکه خانم خونه اول دخلشونو میاره

این هم پوست مرکبات شکری من

این هم یه نمونه دیگه

همه رو هم با همین روش شف طیبه
    که راضیه جون زحمتشو کشیدن تهیه کردم

یه سری رو مکعبی برش دادم
    پوست سفیدشو هم نگرفتم
    پوست نارنج. پرتقال .لیمو.گریپ فروت

از نظر مزه خیلی فرقی نداره با موقعی که پوستشو میگیریم

من این مدل رو بیشتر تو کیکها ونونهام استفاده میکنم

این خلالی هارو هم تو انواع غذا ازش استفاده میکنم
    هردو مدل رو وقتی آماده شد تو زیپ لاک میریزم وتوفریزر نگه میدارم
    طعم و مزش اصلا تغییر نمی کنه

در ابتدا پرتقالهارو کااااااملا شسته وبعد خشک میکنم
    وپوست میگیرم

با این وسیله به نام پوست کن مرکبات
    وبه این شکل

خیلی ساده است کار باهاش
    کافیه روی میوه بکشید
    این هم شکل نهایی پوستهامون

یه ذره هم پوست سفید بهش نمونده

وبعد ادامه مراحل کار

این هم عکس کامل این وسیله

اون زائده وسطش هم برش زن برای خیار وهویج هستش

zakizadeh, مامان غزل, meli59 و 17 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    الهم ارزقنی شفاعةالحسین (علیه السلام )یوم الورود.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86555
    پسند کرده
    75931

ویترین مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط شاپرک( مامی آزی) نمایش پست ها
    اول اینکه خیلی خیلی ممنون از دستوردرست کردن این خوراکی شبک وخوشمزه ،منم عاشق این پوست مرکبات شکری هستم ولی تاحالانمیدونستم که توی پخت کیک ونون وغذا کاربرد داره البته شیرین شده پوست پرتقال رو برای مرصع پلو وشیرین پلومیدونستم اماچیزای دیگه رونمیدونم میشه لطف کنید چندتارسپی که ازایناتوش استفاده میشه رو هم بزارید ممنون
    سلام عزیز دلم
    گلم ببین این پوست مرکبات شکری رو بیشتر به عنوان یه شیرینی یا مثلا همراه چایی میخورن
    داخل بعضی دستورات کیک هم استفاده میشه
    میتونیم توی نون ها هم ازش استفاده کنیم

مدلی که خلال ها فقط تلخی گرفته میشن و شیرین میشن برای مصارف غذایی هست
    در مورد رسپی هایی که این خوشمزه ها درش به کار رفته باشن هم عزیز دلم میتونین به سایت شف طیبه مراجعه کنین یا سرچ کنین.
    ولی من خودم مثل مثلا کشمش با اینا برخورد میکنم.دستور مشخص نداره.هر جایی بسته به سلیقه میتونه کاربرد داشته باشه
    شاپرک( مامی آزی), سادن, hana67 و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

سادن آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    45
    میزان امتیاز
    792
    پسند شده
    10861
    پسند کرده
    9769

ویترین مدال ها

اول اینکه خیلی خیلی ممنون از دستوردرست کردن این خوراکی شبک وخوشمزه ،منم عاشق این پوست مرکبات شکری هستم ولی تاحالانمیدونستم که توی پخت کیک ونون وغذا کاربرد داره البته شیرین شده پوست پرتقال رو برای مرصع پلو وشیرین پلومیدونستم اماچیزای دیگه رونمیدونم میشه لطف کنید چندتارسپی که ازایناتوش استفاده میشه رو هم بزارید ممنون
    سلام عزیزم
    ممنون از جواب گویی تون راضیه جون
    ببخش فوضولی میکنم
    جهت اطلاع وراحتی کار دوستمون ،میگم.
    این نون شبه کیک شف طیبه رو توسایت خودمون داریم
    این هم آدرسش
    کیک شتلن
    در ضمن میشه این خوشمزگیارو تو نون ها مثل کشمش ازش استفاده کنیم
    من چون خودم عاشق ینام ،توخیلی تقریبا هرچیزی ازش استفاده میکنم،حتی تو بعضی ازپیراشکیها
    ویرایش توسط سادن : ۱۳۹۴/۱۱/۲۹ در ساعت ۱۲:۰۸ قبل از ظهر

سادن آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    45
    میزان امتیاز
    792
    پسند شده
    10861
    پسند کرده
    9769

ویترین مدال ها

سلام وصدسلام به دوستای گل وماهی مثل شماها ، ازلطف وراهنماییتون ممنونم حالا یه سوال دیگه میشه درآخرکارکه شکری ها کاملا شیره ش رفت دیگه توی شکر نغلطونیم ؟ چون من اومدن شکر زیردندونم متنفرم پیشاپیش ازپاسخگوییتون ممنونم
    خواهش میکنم عزیزم
    آره میشه
    اما اون شکرها هم زیر دندون نمیاد خصوصا اگه داخل کیک ونون ویا غذا ریخته بشه
    چون براثر حرارت ذوب میشه
    مگه قصد خالی خوردنشونو داشته باشی،مثلا با چای و....
    که اون هم قابل حذفه ومشکلی پیش نمیاره

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
  • کلمات کلیدی این موضوع