نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree42Likes
  • 1 Post By باران67
  • 17 Post By باران67
  • 6 Post By shiriin
  • 2 Post By باران67
  • 7 Post By raha65
  • 5 Post By samadgh
  • 3 Post By samadgh
  • 1 Post By parkar

موضوع: طرز تهیه شیره انگور (دوشاب) در خانه

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    898
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86517
    پسند کرده
    75778

ویترین مدال ها

طرز تهیه شیره انگور (دوشاب) در خانه

najmehkhatoon این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    898
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86517
    پسند کرده
    75778

ویترین مدال ها

دُوشاب (doshab)

برگرفته از وبلاگ سئویل:

سلام امروز با نحوه تهیه دوشاب یا همون شیره انگور در خدمتتون هستم راستش گرفتن شیره انگور یک کم مشکل هست و فوت و فنی دارد که هرکسی نمی داند ولی چرا من تهیه کردم در واقع ما چند کیلو انگور داشتیم که داشت خراب میشد پس چیکار کنیم ؟ گفتیم که دوشاب تهیه کنیم من هم زود دوربین رو برداشتم و زود زود عکس گرفتم و توفیق اجباری شد که این پست رو به دوشاب یک خوردنی که مختص آذربایجان هست اختصاص دهم البته در قسمت طرز تهیه همه خوردنی هایی که با دوشاب تهیه میشه رو نوشتم

مواد لازم :

انگور........................................ ................. 40 کیلو خاک مخصوص

دوشاب................................. یک کیلو

قبل از همه من این توضیح رو بدهم که در روشی که من استفاده کردم که خانگی هست و بیشتر بهداشت را رعایت کردم ولی در روشی که سنتی به مقدار زیاد تهیه میشه زیاد به اینجور مسائل اهمیت نمی دهند

ابتدا انگور ها را شسته و دونه دونه می کنیم (مثلا در روش معمول انگور را با خوشه درون تشت های بزرگ می ریزند )

بعد ما با دستگاه آب میوه گیری آب انگور گرفتیم ( ولی در روش معمول بعد از اینکه پاچه های شلوار بالا زنند وچکمه پوشیده و درون تشت بزرگی که مخصوص دوشاب گیری هست می روند و با پا انگور ها را فشار داده و آبشان را میگیرند آب انگور از یک طرف ظرف مخصوص که لوله دارد بیرون می ریزد )

بعد از اینکه آب انگور را گرفتیم آب انگور را درون صافی ریخته تا آب انگوری خالص به دست آوریم حالا در مرحله بعدی تفاله های انگور ها را درون یک صافی خیلی محکم مثل توپره می ریزیم تا اگر آبی هم درون تفاله ها باشد نیز گرفته شود

این هم از تفاله های انگور

بعد این آب انگور را به دست می آوریم

حالا آب انگور های به دست آمده را درون یک قابلمه بزرگ ریخته و روی حرارت قرار می دهیم

نکته:
    بعد از گرفتن آب انگور بالا یک کم هم انگور قرمز هم خریدیم و آبش رو گرفتیم مثل بالا و با آب انگور قبلی مخلوط کردم رنگ آب انگور یک کمی قرمز شد

هم اینکه آب انگور خواست به جوش بیاید یعنی قبل از به جوش آمدن زمانی که در اطراف قابلمه حبابهایی ایجاد شد شروع به ریختن خاک می کنیم و مشت مشت از خاک را میریزیم و هم می زنیم و کف روی آن را که حالا در اثر ریختن خاک به رو آمده را زود زود جمع می کنیم این عمل باعث می شود که هم ترشی دوشاب گرفته شود و هم دوشاب صاف و شفاف گردد

اینهم همون خاک مخصوص دوشاب

بعد از گرفتن کف آن حرارت را خاموش می کنیم و قابلمه را از روی حرارت برداشته و همینطوری می گذاریم تا حداقل حدود 10 الی 12 ساعت بماندو صاف گردد

بعد از گذشت زمان گفته شده کف روی قابلمه را آرام بر می داریم و دور می ریزیم بعد با یک ملاقه بزرگ یا کاسه آرام آرام آب انگور صاف شده را به قابلمه ای دیگرمنتقل می کنیم باید مواظب باشیم که به ته قابلمه نرسیده از اینکار منصرف شویم چون ته قابلمه آب مخلوط با خاک است که ته نشین شده است

اینهم ته قابلمه که خاک ته نشین شده است

حالا آب انگور صاف شده را به یک قابلمه دیگر می ریزیم تا اگر نا صافی هم بوده باشد ته قابلمه باقی بماند

حالا آب صاف شده انگور را روی حرارت متوسط می گذاریم تا بجوشد و کف مختصری که هم دارد را نیز می گیریم و می گذاریم به جوشیدن ادامه دهد و مواظب هستیم که سر ریز نشود و غلیظ شود و هم اینکه به غلظت کافی رسید دوشاب ما آماده است ما در مراحل آخر جوشیدن میوه های مانند به را درون دوشاب قرار می دهیم تا همرا دوشاب بجوشد و طعم ترش و شیرین به خود بگیرد

دوشاب آماده است

اینهم از غلظت دوشاب

اینهم از به دوشابی یا دوشابلی هیوا ( معنی کلمه به در زبان ترکی هِیوا (heiva) است) که خیلی خوشمزه است

اگر دوشاب را بدون خاک تهیه کنیم یک شربتی به دست می آید که ما به اصطلاح بهش میگیم شربت اسکنجبین منظورم اون سکنجبینی که داریم نیست بهر حال اصطلاحی است که گفته می شود و با کاهو و شنبلیله و غیره می خوریم

ما برای عصرانه ماست را با دوشاب مخلوط کرده و با نان میل می نماییم که به اصطلاح میگیم قاتقلی دوشاب (قاتق (ghatgh) معنی ترکی ماست می باشد ) و خیلی خوشمزه است و در فصل زمستان دوشاب را روی برف تمیز که به صورت قله کوه درون ظرف ریخته ایم می ریزیم وبه صورت بستنی زمستانی می خوریم که بهش میگیم " قار دوشابی " قار در زبان ترکی به معنی برف می باشد

نکات مهم :

1. خاکی که در تهیه دوشاب از آن استفاده می شود دارای ترکیبات آهکی هست که در دامنه بعضی از کوهها یافت می شود و در عطاری هم موجود است
    2. ریختن خاک باعث گرفتن ترشی انگور و زلال شدن دوشاب می شود
    3. ما دوشاب را درون غذاهایی مثل قویماق , حلوای اوماج و ... می ریزیم گرچه با شکر هم می توان این غذا ها را درست کرد ولی با دوشاب یک چیزه دیگه است
    4. اگر قصد داشتید دوشاب را تهیه کنید حتما به کل نکات ذکر شده در بالا دقت کنید
    5. ما از 40 کیلو انگور 8 کیلو دوشاب به دست آوردیم یعنی از هر 5 کیلو یک کیلو دوشاب
    6. اگر خواستید از بیرون دوشاب تهیه کنید حتما به رنگ و غلظت و بوش دقت کنید هر چه رنگش شفاف باشد و غلظتش بیشتر و بوی سوختگی ندهد دوشاب مناسبی برای خریدن است
    7. از هر نوع انگوری می توان دوشاب تهیه کرد ولی بهترین نوع انگور برای دوشاب گیری انگور کشمشی است
    گیتار, میس مهسا, Behjat و 14 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    shiriin آواتار ها
    شیرین
    نوشته های وبلاگ
    8
    کالاهای من
    1
    میزان امتیاز
    253
    پسند شده
    15484
    پسند کرده
    12186

ویترین مدال ها

باران جان ما دوشاب کار ماست و هرسال مقدار زیادی دوشاب تهیه میکنیم و مقدار مازادش و رو می فروشیم

این طرز تهیه دوشابی که تو پست بالا هست کمی تفاوت داره با دوشاب واقعی من عکسی از مراحل ساخت دوشاب ندارم ولی می تونم مراحلش رو کامل از ماما بپرسم و بنویسم اگه توضیحات بدون عکس قبوله بگو تا اطلاعات کاملش رو بگیرم
    انشالله شهریور 95 عکس مرحله به مرحله از تهیه دوشاب می زارم
    *باران, پرپرک, zakizadeh و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    Dualar eder insan, mutlu bir ömür için
    Sen varsan her yer huzur, huzurla yanar içim
    Çok şükür bin şükür seni bana verene
    مسابقه عکاسی

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    898
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86517
    پسند کرده
    75778

ویترین مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط shiriin نمایش پست ها
    باران جان ما دوشاب کار ماست و هرسال مقدار زیادی دوشاب تهیه میکنیم و مقدار مازادش و رو می فروشیم

این طرز تهیه دوشابی که تو پست بالا هست کمی تفاوت داره با دوشاب واقعی من عکسی از مراحل ساخت دوشاب ندارم ولی می تونم مراحلش رو کامل از ماما بپرسم و بنویسم اگه توضیحات بدون عکس قبوله بگو تا اطلاعات کاملش رو بگیرم
    انشالله شهریور 95 عکس مرحله به مرحله از تهیه دوشاب می زارم

وای شیرین گلی عالیه
    فدای تو بشم
    هوراااا
    خیلی هم خوبه
    مسلما این طرز تهیه حرفه ای نیست...
    من همینجور برای
    آشنایی دوستان گذاشتم و اتفاقا منتظر عزیزانی مثل شما بودم.
    گل من شما هر جور خودت صلاح میدونی
    من همه جوره همه چی رو استقبال میکنم ازش
    مرسی شیرینم
    مرسی عزیزم
    shiriin و zakizadeh این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    raha65 آواتار ها
    میزان امتیاز
    40
    پسند شده
    1445
    پسند کرده
    332
    مامی منم امسال درست کرد اما متاسفانه منم عکس ندارم انشالله سال بعد اما برای اسپم محسوب نشدن یه چیز خشمزه با شیره انگور :اول کمی روغن یا کره تو تابه میریزیم کمی داغ که شد شیره بهش اضافه میکنیم و مدام هم میزنیم کف که کرد نون سنگگ که ریز خرد کردین بریزین توش و کمی با هم تف بدید.من که به خاطرش آدمم میکشم
    نام: photo_2015-12-23_17-52-32.jpg نمایش: 443 اندازه: 96.4 کیلو بایت
    m1361, mahnooshin, ستار و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    «اللهم اَغنِنی بِحلالِکَ عَن حَرامِک و بِطاعَتِکَ عَن مَعصیتِک»؛
    « خدایا مرا بی نیاز کن با حلالت از حرامت و با فرمانبرداری ات از نافرمانیت»

samadgh آواتار ها
    سما
    میزان امتیاز
    31
    پسند شده
    435
    پسند کرده
    115
    اینم شیره انگورمن

70کیلوانگورداشتم که واقعاسخت برام تموم شده اگرمث من تنهابودیداصلا درست نکنیدبعدمریض میشید.

انگورهاموباهمون شاخه شستم وداخل گونی آردپرکردم وباچکمه تمیزحسابی له کردم

بعدتموم اب انگورهارو صاف کردم و گذاشتم موند چندساعت و ریختم داخل قابلمه تا این اب گرم بشه خاک یفبدمخصوص شیره درست کردن روکی حرارت دادم وقتی گرم شود بااب انگورقاطی کردم گذاشتم بپزه مدام کف روی اون روجمع میکردم وحسابی شیرم تعقییررنگ دادوغلیظ برداشتم که زیادی شل نباشه

نام: شیره عالی.jpg نمایش: 380 اندازه: 8.0 کیلو بایت
    ویرایش توسط samadgh : ۱۳۹۴/۱۱/۲۳ در ساعت ۱۱:۰۴ بعد از ظهر
    باران67, mahnooshin, m1361 و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    اللهم صل علی محمد وآل محمدوعجل فرجهم

samadgh آواتار ها
    سما
    میزان امتیاز
    31
    پسند شده
    435
    پسند کرده
    115

اینم برف و دوشاب خوشمزه خودم ساز

فقط اگرمعدتون مث من ضعیفه کم بخویدکه سرمای برف اذیتتون نکنه
    تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده  
    باران67, m1361 و گیتار این نوشته را پسندیده.
    اللهم صل علی محمد وآل محمدوعجل فرجهم

میزان امتیاز
    6
    پسند شده
    146
    پسند کرده
    53
    سلام.من دقیق نفهمیدم چند کیلو انگور؟چقدر خاک مخصوص؟بعد خاکش را از کجا میگیرن؟
    باران67 این نوشته را پسندیده.

• بانک بند ناف
  • کلمات کلیدی این موضوع