نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree158Likes

موضوع: طرز تهیه انواع کشمش در خانه

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 13
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

2. بانک بند ناف
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    tarsim88 آواتار ها
    میزان امتیاز
    11
    پسند شده
    606
    پسند کرده
    351

طرز تهیه انواع کشمش در خانه

یه سری انگور توی باغ داریم که خیلی شیرینه و مخصوص مویز!
    پارسال بدون داشتن هیچ تجربه ای مویز درستیدم. که وقتی به آدم های با تجربه نشون دادم کلی تعجب کردن.

اینا رو به رخت آویز و بند آپارتمانی وصل کردم با نخ و توی سایه قرار دادم. خیلی طول کشید تا خشک بشه. اما نتیجه دلپذیر بود.
    باران67 و *** صحرا 61 *** این نوشته را پسندیده.
    آیه الله بهجت(صاحب چشم برزخی): الان هم دختران شیعه به حضرت زهرا(س) با بی حجابی شان سیلی می زنند!
    من عاشق محمد(ص) هستم

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    راضیه.ن آواتار ها
    میزان امتیاز
    6
    پسند شده
    264
    پسند کرده
    448
    مامان برام از باغ انگوراورده بود منم چون انگور تو یخچال داشتیم اینا رو این شکلی به نخ وصل کردمو از دیوار اویزون کردم تا کشمش بشه
    نام: 27092014.jpg نمایش: 20057 اندازه: 69.0 کیلو بایت
    باران67 و *** صحرا 61 *** این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2032
    پسند شده
    86795
    پسند کرده
    76075

ویترین مدال ها

طرز تهیه انواع کشمش در خانه

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2032
    پسند شده
    86795
    پسند کرده
    76075

ویترین مدال ها

مقدمه

کشمش

انگور خشک شده را کشمش می نامند.
    همان قدر که انگور انواع و اقسام مختلف دارد، طبیعی است که این تنوع را در کشمش نیز بتوان یافت. در یک دسته بندی کلی، رایج ترین کشمش های مورد استفاده به 2 تا 3 دسته تقسیم می شوند:

1 – کشمش سبز که به صورت آجیل مصرف می شود.

2 – کشمش سیاه یا قهوه ای که به خاطر کاربرد آن در بعضی پلوها مانند عدس پلو، به کشمش پلویی معروف است.

البته دسته سومی از کشمش نیز وجود دارد که مانند کشمش سبز به عنوان آجیل مورد استفاده قرار گرفته و حاصل خشک شدن انگور شاهانی است. این کشمش را مویز می نامند.

برای تبدیل انگور به کشمش، روش های مختلفی وجود دارد ولی بهترین و مفیدترین کشمش، انگوری است که به جای استفاده از مواد شیمیایی و گوگرد، در هوای آزاد و در معرض نور خورشید یا سایه خشک شده باشد.

کشمش پلویی علاوه بر اینکه در بعضی از غذاها و سالادها استفاده می
    شود، در شیرینی ها، کیک ها و دسرها نیز عامل طعم دهنده است.

خواص غذایی

کشمش یک منبع غنی از مواد غذایی انرژی زاست. مقدار انرژی حاصل از کشمش بسیار بیشتر از خود انگور است. کشمش سرشار از ویتامین های a و b و مواد معدنی مختلف شامل کلسیم، فسفر، آهن و منگنز است.

خواص درمانی

- کشمش برای رفع کم خونی و ضعف عمومی بدن بسیار مفید است؛ اشتهاآور بوده و در رفع سموم از بدن و فعالیت کلیه ها نقش موثری دارد.

- خوردن کشمش به کسانی که دچار بیماری نقرس و رماتیسم هستند و همچنین به خانم های باردار و مادران شیرده همواره توصیه می شود.

- کشمش دارای فیبر زیادی است که به کاهش کلسترول و بهبود عملکرد روده ها کمک می کند.

- مصرف این میوه خشک برای افرادی که به افسردگی، اضطراب و مشکلات عصبی دچار هستند، توصیه می شود.

کدام کشمش بهتر است؟

به میوه رسیده و خشک شده ارقام مختلف انگور بی دانه یا دانه دار ،کشمش گویند.

کشمش آفتاب خشک، سایه خشک، تیزابی و انگوری از جمله کشمش هایی است که این روزها در بازار به فروش می رسد.

کشمش آفتاب خشک به کشمش پلویی هم معروف است و کیفیت و قدرت بالا و طعم خوبی دارد. رنگ سرخ، ملاک تشخیص این کشمش از انواع دیگر آن است.

کشمش سایه خشک نوعی کشمش است که رنگ آن تغییر نکرده و سبز باقی می ماند. انگورعسگری به این روش خشک می شود و ارزش تغذیه ای آن بالاست.

کشمش تیزابی به وسیله تیزاب خشک می شود. این ماده از طعم و بو و کیفیت کشمش می کاهد و دوز زیاد آن سرطانزاست. رنگ کشمش، زرد مایل به قهوه ای خرمایی است. این کشمش به دلیل روغن موجود در تیزاب سطحی چرب و نیمه براق دارد و این ملاک مناسبی برای تشخیص آن است.

کشمش انگوری به تیزاب آغشته و با دود گوگرد خشک می شود. رنگ آن زرد کهربایی مایل به قهوه ای روشن است و به دلیل ترکیبات گوگردی فشار مضاعفی بر کلیه ها تحمیل کرده و برای سلامت مضر است
    gandom, RE79EL, *باران و 10 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2032
    پسند شده
    86795
    پسند کرده
    76075

ویترین مدال ها

طرز تهیه کشمش قهو ه ای خانگی

طرز تهیه:

تابستان فصل انگور است و بسیاری از خانم ها دوست دارند کشمش مورد استفاده ی خود را شخصا تهیه کنند.
    حتما دقت کرده اید که کشمش های بازاری ظاهری چرب دارند زیرا این کشمش ها به مرور زمان خشک نشده اند و فقط با فرو کردن خوشه ی انگور در تیزاب حاصل شده اند، بنابراین مزه ی چندان خوشایندی ندارند.
    اکثر مناطق کشور برای تهیه کشمش مناسب اند.
    مادربزرگ های ما در فصل انگور خوشه های انگور را از طناب یا بند آویزان می کردند و به راحتی کشمش سالم، طبیعی و خوشمزه ای را به دست می آوردند. چنانچه در آب و هوای گرم و خشک منزل دارید فرصت تهیه ی یک کشمش خوشمزه را از خودتان نگیرید زیرا خشک شدن طبیعی انگور باعث ایجاد آنزیم هایی درون آن می شود که باعث به وجود آمدن کشمشی بسیار شیرین و خوشمزه خواهد شد.

برای شروع بهتر است از انگورهای ریز بی دانه استفاده کنید. هر چه قدر رنگ انگورها زرد و طلایی تر باشد نشانه ی این است که قند بیشتری دارند و کشمشی شیرین تر و خوشمزه تر خواهید داشت.

خوشه های انگور باید کاملا سالم، مرغوب و با کیفیت باشند. از انتخاب خوشه های لهیده و خراب و کپک زده خود داری کنید.
    اگر شخصی وسواسی نیستید نیازی نیست خوش ها را بشویید زیرا فرآیند خشک شدن را طولانی تر خواهد کرد.

من میشورم

خوشه های ریز انگور را از ساقه ی وسط جدا کرده و در یک سبد یا آبکش یا هر نوع ظرفی که هوا بتواند به راحتی از آن خارج و داخل شود بگذارید.
    این ظرف را در مقابل آفتاب از چیزی مثل یک میخ یا طناب آویزان کنید.

اگر در حجم زیاد کشمش درست میکنین میتونین اون رو روی سفره یا پارچه ای پهن کنین
    همین که مکان آفتاب گیر باشه کفایت میکنه و انگور هاتون خشک میشن

همونطور که ذکر شد برای کشمش پاویی باید از انگور بی هسته استفاده بشه

نکته:
    من انگور هسته دار معروف به انگور مهره هم به همین روش خشک میکنم و به عنوان آجیل و تنقلات مصرف میکنیم.
    فوق العاده خوشمزه و مغذی هست.حتما امتحان کنین.

در صورتی که شب شبنم صبحگاهی می نشیند، بهتر است قبل از خواب سبد را به اتاق ببرید.

انگورها پس از چند روز به کشمش تبدیل می شوند.
    اینکه بعد از چه مدت به کشمش تبدیل بشن در مناطق مختلف متفاوت هست
    بسته به شدت نور افتاب فرق داره
    برای من چیزی حدود 20 روز طول میکشه معمولا
    در این تصویر هنور کامل خشک نشدن

بعد از اینکه انگور ها خشک شدن اون ها رو داخل سینک پر آب میریزم و بعد از چند دقیقه میشورم

به این صورت تمامی گرد و خاک اون شسته میشه
    کشمش ها رو روی پارچه ای تمیز پهن میکنم و در فضای خونه بهشون زمان میدم تا باز کامل خشک بشن
    اینجور کشمش کاملا تمیز و عاری از هر خاک خواهیم داشت
    میتونین برای تسریع روند خشک شدن از پنکه کمک بگیرین.

بعد از اون،
    دانه های کشمش را از خوشه جدا کرده و در شیشه ای در دار بریزید و در جای خشک و خنک نگه داری کنید

کشمش پلویی خانگی:

کشمش قهوه ای با انگور مهره که به صورت آجیل، مصرف میکنیم:

پرنسس.م, zakizadeh, *شمیم* و 31 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2032
    پسند شده
    86795
    پسند کرده
    76075

ویترین مدال ها

روش تهیه مویز در خانه

مویز نوعی کشمش است که ازخشک کردن انگور شاهانی تهیه می شود. کشمش بیشتر برای انگور خشکیدهٔ کوچک استعمال می شود و مویز در انگور بزرگ.

به حبه های درشت خشک شده انگور سیاه، "مویز" گفته می شود.

این عضو خشکبار در واقع همان کشمش است که از نظر شکل ظاهری و رنگ با کشمش متفاوت، ولی از نظر خواص تا حد زیادی شبیه آن است. معمولا مویز تهیه شده از انگور قرمز مجلسی یا انگور شاهانی بهتر است.

خواص فراوان مویز را در لینک زیر بخوانید:
    مویز - ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انگور سیاه رو یه جایی که افتاب نخوره باید اویز کنیم.جوری که رو هم انباشته نباشن
    دانه ها اویزان و در معرض هوا باشن(من رفتم تو اتاقی که انبار وسایلمه بند اویزون کردم و انگورا رو به نخ به بند بستم.)

یک ماه طول کشید(از 28 شهریور تا 28 مهر)رفتم برداشتم
    بعد باید بشینین به حوصله انگوری که الان تبدیل به خشکبار خیلی خوشمزه و خیلی خیلی مقوی به نام مویز شده رو از خوشه ها جدا کنین.
    خیلی مقویه
    دقت کنین انقدر نذارین بمونه که خشک خشک بشه
    در واقع باید کمی نرمی رو داشته باشه

بفرمایین:

پرنسس.م, مهسا السلطنه, *BEHNAZ* و 33 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2032
    پسند شده
    86795
    پسند کرده
    76075

ویترین مدال ها

طرز تهیه کشمش سبز در خانه

مادربزرگ های ما در فصل انگور خوشه های انگور را از طناب یا بند آویزان می کردند و به راحتی کشمش سالم، طبیعی و خوشمزه ای را به دست می آوردند. چنانچه در آب و هوای گرم و خشک منزل دارید فرصت تهیه ی یک کشمش خوشمزه را از خودتان نگیرید زیرا خشک شدن طبیعی انگور باعث ایجاد آنزیم هایی درون آن می شود که باعث به وجود آمدن کشمشی بسیار شیرین و خوشمزه خواهد شد.

برای شروع بهتر است از انگورهای ریز بی دانه استفاده کنید. هر چه قدر رنگ انگورها زرد و طلایی تر باشد نشانه ی این است که قند بیشتری دارند و کشمشی شیرین تر و خوشمزه تر خواهید داشت.

خوشه های انگور باید کاملا سالم، مرغوب و با کیفیت باشند. از انتخاب خوشه های لهیده و خراب و کپک زده خود داری کنید.

روش تهیه کشمش سبز هم عینا مثل تهیه مویز هست و به همان شیوه منتها با انگور سبز

در واقع انگور که بهتر است نوع زرد و شیرین و بی هسته و کاملا سالم باشد را در جایی به دور از نور آفتاب و در معرض جریان هوا و خنک اویزان میکنند تا خشک شود.

کشمش حاصل به رنگ سبز در میاید.منتها کشمش سبز خانگی به خوشرنگی و یکدستی کشمش سبز صنعتی نیست چرا که در روش صنعتی با مواد شیمیایی این فرایند صورت میگیرد.

و اما از لحاظ طعم ،مزه و کیفیت و خواص....
    زمین تا آسمون فرق روش صنعتی و روش خانگی هست
    امتحان کنین تا خودتون متوجه تفاوتشون بشین

من از انگور درشت هسته دار به نام انگور مهره استفاده کردم.
    انگور ها رو با نخ بستم و تو زیرزمین که خنک تر هست آویزون کردم.
    بسته به شرایط آب و هوا و مکان ،زمان اماده شدن فرق داره

sita-golam, مهسا السلطنه, pooneh 007 و 31 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
  • کلمات کلیدی این موضوع