نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree43Likes

موضوع: طرز تهیه آرد سوخاری در خانه

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 9
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

طرز تهیه آرد سوخاری در خانه

shadmehr و باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    فالگیر آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    117
    پسند کرده
    32

چون تازه عضو شدم نمیدونم اینجا میتونم بگم یا نه، ولی خب میگم اگه مشکلی بود بهم بگید لطفا

از ادویه کاری+ زردچوبه+آویشن+ فلفل قرمز و سیاه+ادویه خورشتی
    برای طعم دار کردن آدرسوخاری (خمیر خشک شده وسط نون باگت) استفاده کنید. به این ترتیب که:
    به میزان 5 ملاقه آرد از هر کدوم از اینا یه قاشق غ خ (فلفل بسته به ذائقه) به آرد اضافه کنید و به مدت 10 دیقه بدون روغن و با حرارت خیلی کم روی گاز تفتشون بدین. یادتون باشه مدام باید هم بزنید که نسوزه. هم بوش عالی میشه و کتلت و کوکو و شینیسل رو خوشمزه می*کنه.
    باران67 و shadmehr این نوشته را پسندیده.
    خدا رو شکر
    مامان شدم
    مامان السا کوچولوی ناز

پرنسس.م آواتار ها
    میزان امتیاز
    347
    پسند شده
    9065
    پسند کرده
    12041
    پودر سوخاری

مواد لازم:
    رنده پوست لیمو 3 ق غ
    نان تست خشک 225 گرم
    مریم گلی تازه خرد شده 5 ق غ
    نمک درشت 1.5 ق چ
    فلفل آسیاب شده به میزان لازم

طرز تهیه:
    تکه های نان تست را داخل مخلوط کن میریزیم تا ریز شود
    سپس آن را به یک کاسه منتقل نموده و پوست لیموی رنده شده و مریم گلی را نیز اضافه نموده,هم میزنیم و سپس نمک و فلفل را اضافه میکنیم
    محصول مورد نظرمان را(برای مثال:مرغ پوست کنده,فیله ماهی,میگو و ...) در آرد سپس تخم مرغ و پس از آن در پودر سوخاری ادویه دار می غلتانیم.
    پودر سوخاری اضافه را به مدت 1 ماه میتوان در فریزر نگهداری کرد

این پودر سوخاری با عطر فراوان و طعم پوست لیمو مناسب انواع سوخاری هاست
    با 225 گرم نان تست حدود 2 و 1/4 پیمانه پودر سوخاری تهیه میشود
    گیتار, باران67 و shadmehr این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86582
    پسند کرده
    75956

ویترین مدال ها

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86582
    پسند کرده
    75956

ویترین مدال ها

طرز تهیه ارد سوخاری به نقل از شف طیبه:

يكي از مواردي كه چند ساله دوست داشتم در موردش صحبت كنم ولي قسمت نميشد تهيه آرد سوخاري در خانه است.
    من معمولا آرد سوخاري رو خودم درست ميكنم و بافت خاصي هم داره كه باعث ميشه كيفيت غذاهايي كه درست ميكنم متفاوت باشه
    ما در دنيا چند نوع آرد سوخاري داريم. چيزي كه به صورت بسته بندي در بازار ايران رايجه بافتش شباهت زيادي به آرد گندم داره. آرد سوخاري اي كه من در خانه تهيه ميكنم بافتش تشكيل شده از ذرات ريز و درشت نون تست شده كه باعث ميشه نهايتا "غذاهاي سوخاري شده" كرانچي تر باشند.

من معمولا از نانهايي كه چند روزي توي يخچال موندن و ديگه خوردنشون صفايي نداره استفاده ميكنم
    ميتونيد از هر مدل نان حجيم استفاده كنيد (با نانهاي ديگه هم ميشه ولي تا اين حد سبك نخواهد بود و اين نتيجه رو در نهايت نخواهد داشت)

نان ها رو من به تيكه هاي نه چندان كوچكي تقسيم ميكنم.
    اگر از نان همبري يا باگت استفاده ميكنيد بهتر اينه كه داخلش رو خالي كرده و بعد تيكه شون كرده و همه رو توي سيني فر قرار بديد

فر رو روي 160 درجه سانتيگراد تنظيم ميكنيم
    سيني رو توي فر قرار ميديم تا نونها تست بشن
    مدت زمان پخت حدود 15 تا 20 دقيقه بسته به سايز نانها متغيره (توصيه ميكنم با شرايط فر خودتون زمان پخت رو تنظيم كنيد)
    نانها نبايد تغيير رنگ بدن. در تصوير هم مشخصه.
    همينكه تست بشن و وقتي بهش دست ميزني كاملا سفت باشند كفايت ميكنه.

حالا كم كم نانها رو خورد كرده و توي غذاساز يا بلندر ميريزيم. اگر نميدونيد بايد از چه دستگاهي استفاده كنيد به اين پست مراجعه كنيد.
    چند تا پالس ميزنيم تا اينكه نونها خورد بشن.
    بهتر اينه كه با "پالس" ميزان ريزي يا درشتي آرد سوخاري رو تحت كنترل داشته باشيد. چون اگر بي توجهي كرديد و پودر شد ديگه راه بازگشتي وجود نداره!

چيزي كه توي تصوير ميبينيد دونه بندي درشتي داره. من مقداري از اين آرد سوخاري با همين كيفيت رو براي سوخاري هاي خاص كه مايلم كاور كرانچي تري داشته باشند نگه ميدارم.

كمي بيشتر پالس ميزنيم و ديگه اين كيفيت نهاييه.
    توي زيپ لاك يا ظرفهايي كه درشون به خوبي كيپ ميشه در يخچال نگهداري ميكنيم
    (من خودم معمولا از ظرف خالي "آرد سوخاري امريكن گاردن" استفاده ميكنم. يعني ظرفي كه در تصوير مشاهده ميكنيد)

سعي كنيد عادت كنيد كه آرد سوخاري رو خودتون تو خونه تهيه كنيد. به مراتب ارزونتره. كاملا با كيفيته. از تازگيش اطمينان داريد. و صد در صد خيالتون راحته كه از چي ساخته شده و توش چي هست و چي نيست.

آرد سوخاري رو ميشه طعمدار كرد. با انواع ادويه ها و سبزيجات خشك. من شخصا ترجيح ميدم كه همون موقع طبخ و در هنگام تهيه غذا آرد سوخاري رو طعمدار كنم و معمولا آرد سوخاري رو به صورت ساده نگهداري ميكنم.

همينطور كه گفتم غذاهاي سوخاري شده مثل مرغ يا ميگو يا ماهي با اين آرد سوخاري به مراتب خوشمزه تر هستند. كافيه امتحان كنيد.
    hana67, sita-golam, کوئین و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86582
    پسند کرده
    75956

ویترین مدال ها

طرز تهیه ادر سوخاری در خانه

یه بار یه بسته ارد سوخاری خارجی خریدم به 6 هزار!!چون مجبور شده بودم و تا چند وقت تو فکر این بودم بتونم خودم ارد سوخاری ای درست کنم با همون کیفیت
    و اینم نتیجه تحقیقات فراوان در زمینه ی ارد سوخاری:

آرد سوخاري معمولا از نان هاي حجيم تهيه مي شود. اين نان ها به نحوي حرارت مي بينند که رطوبت آنها گرفته مي شود و به صورت خشک درمي آيند. در واقع، آرد سوخاري و نان سوخاري دو محصول از يک خانواده هستند. اين نان در اثر حرارت مجدد، رطوبت خود را از دست مي دهد و خشک، قهوه اي و برشته مي شود.
    اگر اين نان خشک شده را به صورت آرد درآوريم، آرد سوخاري به دست مي آيد. آردهاي سوخاري اي که در حال حاضر در بازار وجود دارند، به اين شکل توليد مي شوند. در واقع، نان هاي تستي که براي فروش به بازار مي روند، در صورتي که به فروش نرسند، اگرچه دچار فساد نشده اند ولي به دليل بيات شدن ديگر به شکل نان قابليت مصرف ندارند. اين نان ها دوباره به کارخانه بازمي گردند و مجددا در فر مي روند تا به صورت خشک شده درآيند. اين اتفاق در مورد نان هايي که قالب آنها دچار اشکال شده نيز رخ مي دهد. پس از اين مرحله، آنها را آسياب و به شکل آرد سوخاري بسته بندي و روانه بازار مي کنند.
    اساس کار به همين شکل است؛ يعني براي تهيه آرد سوخاري، نان دو بار تحت فرآيند پخت قرار مي گيرد و تهيه آن به طور مستقيم از آرد معمولي امکان پذير نيست. حتي در مواردي که بازار مصرف آرد سوخاري زياد است، برخي نان ها براي تبديل به آرد سوخاري، پخته مي شوند. به هر حال، آرد سوخاري فقط با پخت مجدد نان به دست مي آيد.
    پخت نان در مرحله اول يک پخت عادي است ولي در مرحله دوم پخت هم طولاني تر است و هم حرارت ملايم تر. درواقع مرحله دوم پخت براي از دست رفتن باقيمانده آب و خشک شدن کامل نان به انجام مي رسد. تغيير رنگي هم که در آن مشاهده مي شود به دليل واکنش ميلارد و نيز کارامليزه شدن است و هر چه مدت زمان پخت دوم در اين نان ها بيشتر باشد، رنگ آرد تيره تر خواهد بود.

**
    و خلاصه ی کلام:

از هر نوع نان حجیم یا غیر حجیم برای تهیه ارد سوخاری میتونین استفاده کنین(البته ارد حاصل از نان حجیم خیلی سبک و متفاوت خواهد بود)

*میتونین به راحتی نان هایی که میمونن و دیگه برای خوردن مطلوب نیست رو تبدیل به ارد سوخاری کنین.

نان ها رو تکه تکه کرده داخل سینی فر بذارین و با کمترین درجه ی فر بهش زمان بدین تا کاملا روش سفت و خشک بشه و دست که بهش میزنین نرم نشه
    البته حواستون باشه خیلی هم داخل فر بمونه تغییر رنگ میده
    من زمان نمیگیرم چون هر بار زمانی که طول میکشه تا اماده بشه متفاوته.

بعد از اون که نون هامون خوب برشته شد از فر در میارم و اجازه میدم خنک بشه.

معمولا نونی که داخل فر تست میشه چنان پوک و نازه که با دست میتونین به سادگی اون رو پودر کنین.

من نون هام رو به دو روش خرد میکنم:
    1-پودری با دستگاه
    2-ریز و درشت با دست

-نصف نون ها رو با دستگاه اسیاب یا غذاساز یا 123مولینکس(هر کدوم که دارین)خوب اسیاب میکنم.جوری که ماحصل اون چیزی مثل ارد گندم بشه
    این محصول رو من برا مرحله اول سوخاری کردن هام استفاده میکنم
    همچنین در تهیه ناگت،کتلت یا ماهی

-نصف دیگه نون ها رو با دستم خرد میکنم تا دونه های ریز و درشت تست شده حاصل بشه.
    چون تجربه کردم و دیدم انقدر این نون ها لطیف و ترد هستن که با کمترین فشار دستگاه هم باز کلی ازش تبدیل به ارد میشه ومن چیزی بزرگتر از ارد میخوام
    چرا؟
    چون همین درشتی و ریزی ذرات ارد سوخاری باعث ترد و کرانچ شدن سوخاری ها میشه
    و هر چه دونه های درشت تر داشته باشه کرانچ تر خواهد بود.
    این محصول رو برا مرحله نهایی سوخاری کردن استفاده میکنم و یه کاور ترد و کرانچی به دور سوخاریهام ایجاد میکنه

-بهترین پودر سوخاری پودری هست که از کناره های نان تست تهیه میشه.البته میتونین از نان تست بیات شده کامل هم استفاده کنین ولی قسمت های کناری پودر خوشمزه تری به شما میدن.

-در صورت تمایل پودر سوخاری رو با نا های معمولی تهیه کنین البته نان های حجیم مزه بهتری دارند.

و اما کار دیگه ای که من میکنم اینه که نون سوخاری هم میخرم و اسیاب میکنم و با ارد هام مخلوط میکنم
    منتها نون سوخاری سفته.جوری که اگه بخواییم مثلا با دست خردش کنیم دستمون زخمی میشه یا درد میگیره
    پس نتیجه میگیریم که میشه با دستگاه اون رو به میزانی که دوست داریم خرد کنیم.
    نون سوخاری رو داخل دستگاه میریزم و با دو درجه ی پودری و ریز -درشت اون رو خرد میکنم.

*ارد تهیه شده رو باید در ظرف با در بسته ی کیپ و در یخچال نگهداری کنیم.

در بيشتر موارد، تشخيص فساد آرد سوخاري توسط افراد عادي امکان پذير نيست ولي اگر بخواهيم مشخصه اي براي اين موضوع در نظر بگيريم، بوي خاصي است که اصطلاحا به بوي «نا» موسوم است. اگر آرد سوخاري بوي کهنگي و نا بدهد، بهتر است استفاده نشود. مي توان به تغيير رنگ آرد نيز براي پي برد.

* ارد تهیه شده رو میتونیم طعمدار کنیم به کمک ادویه های مختلف و سبزیجات معطر متنوعی که وجود دارن

-ادویه ایی که میشه اضافه کرد:
    فلفل سیاه.فلفل قرمز.پودر کاری.پودر سیر.زنجیل.پاپریکا.کمی نمک.عصاره گوشت یا مرغ به شرطی که کاملا خشک باشن

پیشنهاد میکنم ارد هاتون رو بدون طعم نگهداری کنین.چرا که داخل هر غذایی ترکیب متفاوتی ممکنه به کار بره و مساله بعدی که به نظرم خیلی مهمه اینه که هر ادویه ای تازه ش عطر و بوش خیلی خاصه و خوب
    و بهتره ادویه تازه ساب در ترکیبات اردمون به کار ببریم و اندازه مصرف همون وعده غذایی

به طور معمول به نوع پودری فقط نمک و فلفل میزنم و به نوع ریز-درشت نمک ،فلفل قرمز، پودر سیر،فلفل سیاه میزنم.
    hana67, آتامان, کوئین و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

r.khk آواتار ها
    میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    524
    پسند کرده
    11698

Red face یک تجربه

سلام ، نماز روزه هاتون قبول

پیرو آموزش باران جان من هم مقدار متنوعی از انواع تست ها ( تست سبوس ، تست چندغله ، تست معمولی ، تست جو ) و نان باگت که تاریخ انقضاش نزدیک بود و بیات شده بود داشتم ، همه را در ظرفی پهن کردم و خشک کردم و سپس برای اینکه می خواستم زیاد ریز نباشه با هاون دستی پودرش کردم .
    آرد سوخاری تولید شده را در کتلتی که مثل همیشه درست می کردم استفاده کردم که مزه بسیار منحصر به فردی داشت و همه می پرسیدن توش چی ریختی .
    سری بعد طبق آموزش باران جان استفاده از فر برای خشک کردن را هم تست می کنم تا نتیجه را مقایسه کنم .
    ممنون از اینکه اطلاعاتت را در اختیارمون قرار می دهی .
    ویرایش توسط r.khk : ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ در ساعت ۰۵:۰۴ قبل از ظهر
    باران67, shadmehr, مامان حدیث جون و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    اشکال در ندانستن نیست ، در کاری صورت ندادن است . (پرمودابترا)

مدیر انجمن
    ماتی آواتار ها
    کالاهای من
    2
    میزان امتیاز
    549
    پسند شده
    17234
    پسند کرده
    7283
    نام: B612-2015-09-20-17-49-49.jpg نمایش: 928 اندازه: 116.2 کیلو بایت
    .
    آرد سوخاری با دستور شف طیبه عزیز در این صفحه http://mamisite.com/forum/t578-108.html با این تفاوت که من کمی پفک نمکی هم بهش اضافه کردم و این رنگ نارنجی رنگش بخاطر همونه
    خورشت به آلو

hana67, sita-golam, sara chef و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    آینده ای بساز که گذشته ت جلوش زانو بزنه...

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
  • بانک بند ناف
  • کلمات کلیدی این موضوع