نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree34Likes
  • 4 Post By باران67
  • 9 Post By باران67
  • 12 Post By باران67
  • 8 Post By شاپرک*
  • 1 Post By باران67

موضوع: طرز تهیه ی لورک و آغوز

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86630
    پسند کرده
    75988

ویترین مدال ها

طرز تهیه ی لورک و آغوز

این تاپیک رو تقدیم میکنم به تمام جنوبی های عزیز کشورمون

امیدوارم ما رو از تجربیات زیبا و ارزشمندتون بی بهره نذارین
    hengamehh, kurosh1, پرنسس.م و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86630
    پسند کرده
    75988

ویترین مدال ها

لورَك

ب به نقل از شف طیبه ی عزیز:

من درست كردن لورَك رو از مادر محترم آقاي شوهر ياد گرفتم. تا قبل از ازدواج با لورك آشنا نبودم چون توي شهر ما مرسوم نيست و ماماني خانم درست نميكردند كه من ياد بگيرم.

حكايت تاريخچه لورك از زبان سركار خانم مادر شوهر رو براتون مينويسم بدونيدش خالي از لطف نيست:
    نقل ميكنند كه اون قديمها كه روستايي ها وضع ماليشون خوب نبوده كه بتونن براي آشپزي كردن روغن بخرن؛ بعد از اينكه شير گاوشون رو ميدوشيدند شير رو تبديل به ماست ميكردند. بعد ماست رو با آب توي مشك ميريختند و اينقدر هم ميزدن تا كره از ماست جدا شه. اون كره يا روغن رو براي مصارف آشپزي ازش استفاده ميكردند و بعد از دوغي كه باقي مونده بوده هم لورك درست ميكردند. چون گاوها به دليل كمبود علوفه همه مواقع سال شير نداشتند ميومدن مقداري از لوركي كه آبش به خوبي گرفته شده بوده رو با نمك تركيب ميكردن و باهاش گلوله هاي كوچيك درست ميكردند (دقيقا مثل كشك) ميذاشتن خشك بشه و در فصولي كه شير موجود نبوده خيسش ميدادند و امرار معاش ميكردند.

آدم رو به فكر فرو ميبره... اون موقع ها مادرها به بچه شون شير گاو نميدادند و ازش ميخواستند صبور باشه تا از شير ماست درست كرده و كره بگيرند و بعد به بچه اجازه ميدادند دوغ بخوره. حالا ما به اين بچه مون التماس ميكنيم دو قلپ شير بخوره سرش رو كج ميكنه روش رو برميگردونه پشتش رو به مامانش ميكنه و ميگه: "نه شير نميخورم!"

من طعم لورك رو خيلي دوست دارم و همنشين بسيار مناسبي براي خرماست.

آب دو ليوان
    ماست دو ليوان

آب و ماست رو توي مخلوط كن ميريزيم و به خوبي مخلوطش ميكنيم تا يه دوغ با كيفيت بدست بياد
    اگر مخلوط كن برقي نداريد با همزن دستي به خوبي هم بزنيد

دوغ رو توي ديگ ميريزيم

روي حرارت ميذاريم

همين كه تصميم گرفت بجوشه زيرش رو خاموش ميكنيم

اجازه نديد بجوشه بافتش خراب ميشه

مشاهده ميكنيم كه تا حدي بريده و از آب سبز رنگش جدا شده

يعني زير اين چيزي كه ميبينيد يك مايع سبز رنگه (كه اصطلاحا بهش "وي" ميگن) با قاشق كمي اين لايه لورك رو كنار بزنيد اگر زيرش آب زرد رنگ يا سبز رنگ نميبينيد و رنگ دوغ داره بايد مجددا اجاق رو روشن كنيد تا اين كه لورك درست شكل بگيره بدون اينكه همش بزنيم اجازه ميديم سرد بشه

روي يه توري يه پارچه تنظيف قرار ميديم و لورك رو توي تنظيف ميريزيم

صبر ميكنيم تا آبش چكيده بشه و لورك فرم بگيره

توي كاسه ريخته و توي يخچال قرار ميديم تا خنك شه

لورك معمولا با خرما خورده ميشه و چون شيريني خرما رو ميگيره و بي اندازه خوشمزه اش ميكنه و در هر وعده ميشه خرماي بيشتري خورد!!!

خالي خالي هم خيلي خوشمزه است

لورك به دليل داشتن پروتئين بالايي كه داره خوردنش باعث كاهش وزن ميشه پس ميان وعده بسيار مناسبيه. يعني اين دقيقا از اون چيزاييه كه بخوري لاغر ميشي. مخصوصا قبل و بعد از ورزش.

خوردن خرما و لورك در ماه رمضان گزينه فوق العاده هوشمندانه ايست چون به دليل خواص بالايي كه دارند انرژي خوبي به آدم ميدن.

حتما امتحان كنيد.
    m1361, *شمیم*, sita-golam و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86630
    پسند کرده
    75988

ویترین مدال ها

آغوز

به نقل از شف طیبه ی عزیز:

به اون مقدار "شير اول گاو پس از زايمان" آغوز ميگن. بچه كه بودم هر از گاهي براي ننه آغوز هديه مي آوردند و ننه هم ميدادش به ما كه بخوريم. راستش رو بخوايد (با وجود اينكه چيز زيادي از دوران بچگيم تو ذهنم باقي نمونده) تا اونجايي كه يادم مياد اون موقع من آغوز رو زياد دوست نداشتم چون بوي گاو ميداد!

تو شهر ما كسي گاو نگه نميداره كه شير محلي وجود داشته باشه كه آغوزش به ما برسه. تازه اگر هم كسي داشته باشه ديگه هديه نميده. اينه كه من قرنها بود آغوز نخورده بودم تا اينكه كه ازدواج كردم و متوجه شدم مادر آقاي شوهر واسه ناهار سر سفره آغوز ميذارند. اولش فكر كردم از روستا براشون هديه آوردن ولي بعد در كمال تعجب متوجه شدم كه با شير معمولي موجود در بازار خودشون تو خونه آغوز درست ميكنند. جالبه بدونيد كه اين آغوز از لحاظ قيافه و طعم خيلي به آغوز محلي نزديكه و نكته مثبتش اينه كه اصلا بوي گاو نميده!

من قبلا حكايت لورك رو از زبان سركار خانم مادر شوهر براتون نقل كردم اينبار آغوز رو بشنويد:

وقتي كه توي روستا يك گاو زايمان ميكرده عصر اون روز شيرش رو ميدوشيدند و مقداري هم براي گوساله بخت برگشته باقي ميذاشتن. بعد فردا صبح و فردا عصرش هم باز اين شير رو ميدوشيدند. حدود 8 كيلويي شير به دست ميومده. ديگ رو روي حرارت متوسط قرار ميدادند و شير به سرعت غليظ ميشده و تبديل به آغوز ميشده. چون اون وقتها تو روستاها يخچالي وجود نداشته اين آغوز رو در جا مصرف ميكردند و هر چي اضافه ميومده هم به همسايه ها هديه ميدادند.

مادر شوهرم تعريف ميكنند كه چند سال پيش كه رفته بودند روستا از يكي از خانمهاي روستا تهيه آغوز از شير يارانه*اي رو ياد گرفته اند.

من با شير پاكتي هاي معمولي درستش ميكنم كه به مناسبت 18 اسفند "روز بوشهر" براتون آماده اش كردم و توضيح ميدم تا در خانه انجامش بديد و از فوايد زيادش بهره ببريد:

شير 4 ليوان
    ماست 1 ليوان
    زرده تخم مرغ 1 عدد
    زعفران و سياه دانه به ميزان دلخواه

ماست و زرده تخم مرغ رو مخلوط ميكنيم.
    اگر مايليد بوي تخم مرغ گرفته شه و آغوز يه رنگ زرد خوشرنگي به خودش بگيره بايد از زعفران استفاده كنيد.
    ميتونيد زعفران رو مستقيم توي شير يا ماست بريزيد يا از زعفران دم كرده استفاده كنيد. اندازه اش هم دست خودتونه.

براي طعمدار شدنش از سياه دانه استفاده ميشه. اختياريه.
    شير رو در ديگ ريخته و اگر مايليد مقداري سياه دانه در شير بريزيد.

بعضي ها سياه دونه دوست ندارن. من انگشت اشاره رو به سمت هيچكس نشانه گيري نميكنم (آقاي شوهر).

اگر شما يك مادر دلسوز هستيد دو بار آغوز درست ميكنيد يكبار بدون سياه دونه براي كاكل زري تون. يكبار هم با سياه دونه براي عروس عزيزتون.
    ولي اگر شما يك همسر لجباز هستيد اينقدر با سياه دونه درستش ميكنيد تا ذائقه شوهرتون تغيير كنه و درس عبرتي باشه براي پسرتون.
    ديگه خود دانيد!

شير رو روي حرارت متوسط قرار ميديم. همينكه خواست بجوشه مخلوط ماست رو اضافه ميكنيم.
    همش ميزنيم و از روي حرارت برش ميداريم.
    اجازه نديد بجوشه.

مشاهده ميكنيد كه ميبره و آغوز شكل ميگيره.
    (رنگش الان به خاطر نور بد آشپزخونه اينطوري ديده ميشه. رنگ واقعيش رو در تصوير بعد ببينيد.)

روي يه توري يه پارچه تنظيف قرار ميديم و آغوز رو توي تنظيف ميريزيم.
    صبر ميكنيم تا آبش چكيده بشه و آغوز فرم بگيره.

توي كاسه ريخته و توي يخچال قرار ميديم تا خنك شه.

آغوز همراه بسيار مناسبي براي خرماست.

خيلي خيلي خوشمزه است ولي من نميتونم تصميم بگيرم كه آغوز رو بيشتر دوست دارم يا لورك رو.
    لورك يه ته مزه ترشي داره ولي آغوز شيرينتره.

يك بار هم بدون سياه دونه براتون ازش عكاسي كردم كه رنگش رو ببينيد.
    اين آغوز يك ظهر آفتابي به نيت آقاي شوهر تهيه شد و به تنهايي توسط خودم تناول گرديد!

همينطور كه گفتم اين مدل محصولات لبني يعني آغوز و لورك و ريكتا به دليل داشتن پروتئين بالا يك ميان وعده بسيار مناسب هستند براي دوستاني كه قصد كاهش وزن دارند.
    درستش كنيد كه غفلت موجب پشيمانيست.
    فوق العاده خوشمزه.

من آغوز رو به مناسبت 18 اسفند روز بوشهر براتون تهيه كردم.
    تمام عالم از آن شما باد، من این یک تکه جا را دوست دارم!
    بوشهر روزت مبارك!
    مامان حدیث جون, نويامه, *شمیم* و 9 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    شاپرک* آواتار ها
    میزان امتیاز
    37
    پسند شده
    630
    پسند کرده
    761
    سلام باران جون ما هم از این اغوز خوشمزه توی شهر مون داریم منم یادمه که اون قدیما گاو یه همسایه ای بچه به دنیا میاورد چند روز بعد از این اغوز برامون میاوردن (زرخشه)به زبان محلی گفته میشه روش سیاه دونه هم روش بود ما هم توی اون ظرف نمک میریختیم پس میدادیم به صاحبش من که خیلی دوس داشتم وقتی که مامانم خونه نبود یواشکی یخوردشو میخوردم بعدم شتر دیدی ندیدی چند سال بعد که خیلی دلم میخواست مامانم بهم یاد داد چه جوری درستش کنم دقیقا همین روش شما که دستورشو گذاشتی ولی من تا حلا ندیدم که تخم مرغ یا زعفرون استفاده کنن الانم گاه گدار شیر محلی گیرم بیاد درست میکنم باشیر کارخونه ای چیزه مرغوبی نمیشه ایندفعه درست کردم عکس میذارم من نمیدونستم که جاهای دیگه اغوز درست میکنن .اگه اسپم شد ببخشین نتونستم جلوی احسا ساتمو بگیرم تذکر بدین پاکش میکنم
    منو دخترم که خیلی دوست داریم
    hengamehh, mitra40, zakizadeh و 5 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86630
    پسند کرده
    75988

ویترین مدال ها

لورک