نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree124Likes

موضوع: طرز تهیه ی شیر عسلی در خانه

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 10
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    898
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86528
    پسند کرده
    75826

ویترین مدال ها

طرز تهیه ی شیر عسلی در خانه

پرنسس.م, pooneh 007, pink girl و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    898
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86528
    پسند کرده
    75826

ویترین مدال ها

طرز تهيه شير عسلي در خانه

به نقل از شف طیبه ی عزیز:

از وقتي كه من به دنيا اومدم تو بازار اينجا شير عسلي بوده و ما مصرف ميكرديم تا همين امروز. (حالا اينكه از فردا نابود ميشه ديگه مربوط خواهد بود به اين موضوع كه من در همين لحظه خودم رو چشم زدم) پس دليلي وجود نداشته كه من خودم تو خونه شير عسلي درست كنم. منتها... چون من خيلي از اين عنصر حياتي تو شيريني پزي هام استفاده ميكنم و متاسفانه همه جاي ايران هم پيدا نميشه لازم و ضروري دونستم كه شيوه تهيه اش در خانه رو توضيح بدم. اين شير عسلي كه تا لحظاتي ديگر شاهد خواهيد بود؛ از نظر فرم و رنگ و طعم و بو شباهت بسيار زيادي به نوع بازاريش داره منهاي مواد افزودني اي كه به خاطر طول عمر و عدم فساد بهش تو كارخونه اضافه ميكنن پس ديگه تصميمش با خودتون كه ميخوايد اين زحمت رو به خودتون بديد يا نه. منتها حتما يك بار هم كه شده امتحان كنيد خيلي خوشمزه است.

و البته يه توضيح هم در مورد شير عسلي يا sweetened condensed milk بدم:

شير عسلي در دنيا با دو نام condensed milk و sweetened condensed milk شناخته ميشه. شير عسلي همون شير معموليه كه مقدار زيادي از آبش تبخير شده و به دليل وجود شكر بسيار غليظ هستش و معمولا يك قوطي شير عسلي تا چند سال بدون نياز به يخچال (در صورت باز نشدن) عمر ميكنه. اين محصول خوشمزه مصرف بسيار زيادي در شيريني پزي داره.
    پس اگر تا الان نميدونستيد اين "شيرعسلي شيرعسلي" كه من هي ازش استفاده ميكنم برگ چه درختيه يا اينكه فكر ميكرديد شيرعسلي از تركيب شير با عسل درست شده؛ انشالا كه رفع ابهام شده باشه.

شير 2 ليوان
    شكر نصف ليوان
    كره 25 گرم

از بزرگ ترين تابه يا قابلمه اي كه توي خونه داريد استفاده كنيد. كار رو به مراتب ساده تر ميكنه و همچنين زمان پخت رو بسيار كم ميكنه
    شكر و شير رو توي تابه بريزيد
    هر شيري ميتونه باشه, ميزان چربيش اصلا مهم نيست

روي حرارت بذاريد و هم بزنيد تا شكرش حل شه
    همين كه ديديد تصميم گرفته قل بزنه زيرش رو كم كنيد
    حرارت بايد اينقدر ملايم باشه كه شما قل زدن رو توي شير ملاحظه نكنيد. در غير اينصورت مطمئن باشيد ته ميگيره.

و اگر ته بگيره هنگام هم زدن ته ديگش وارد خود شير عسلي ميشه و هم رنگش رو تيره ميكنه هم بافتش دون دون ميشه هم اينكه طعمش دودي ميشه!

هر 5 دقيقه يا ده دقيقه يا اصلا مرتب (بسته به جنس تابه) همش بزنيد كه خيالتون راحت باشه ته نگرفته

اگر سطح تابه خيلي بزرگ باشه و با همين دو ليوان شير داريد كار ميكنيد بعد از نيم ساعت شير عسلي آماده است
    ولي اگر تابه يا ديگ شما كوچيكه و يا رسپي رو دو برابر كرديد زمان هم ممكنه دو برابر يا چهار برابر شه. پس نتيجه ميگيريم كه اندازه شير و تابه تاثير مستقيم روي زمان پخت داره
    وقتي آماده است كه حجم شير نصف شه و به غلظت قابل ملاحظه اي برسه
    با اين رسپي يك ليوان شير عسلي خواهيد داشت

حالا كره رو اضافه ميكنيم و مرتب هم ميزنيم تا كره ذوب شه
    زيرش رو خاموش ميكنيم و باز هم ميزنيم تا يكدست شه

اگر بچه هاي خوبي بوده باشيد و مرتب همش زده باشيد و حرارتش هم كم بوده باشه كه الان يه شير عسلي بسيار غليظ و يكدست و خوشرنگ داريد ولي خب... آدميه ديگه ممكنه از دستتون در بره .... پس در اون صورت چي؟

اولا كه اگر احساس كرديد ته گرفته سعي نكنيد ته ديگش رو هم بزنيد چون نبايد وارد شير عسلي بشه.
    اگر اواسط كار هستيد حتما به يه تابه ديگه منتقلش كرده و به پختن ادامه بديد. اگر در اواخر كار هستيد فقط دقت كنيد موقع هم زدن به ته ديگه نزديك نشيد. (بعدا ميتونيد بشينيد ته ديگش رو تنهايي بخوريد خيلي خوشمزه است البته اگه طلايي رنگ باشه. اگه سوخته كه ديگه فقط بذاريد تابه خيس بخوره و بعد از چند ساعت بشوريدش)

دوما ... سعي نكنيد اطراف تابه رو كه شكرك بسته هم بزنيد و وارد شير عسلي كنيد. شير عسلي هم -همون نكاتي كه در مورد كارامل گفتم- واسه اش صدق ميكنه و ممكنه بعدا توي يخچال شكرك بزنه. پس واسه خاطر خودتون هم كه شده جلوي خودتون رو بگيريد و اطرافش رو زيادي هم نزنيد. البته اگر از اول مواظب بوده باشيد اصلا اطرافش هم شكرك ايجاد نميشه

سوما... فرض رو بر اين ميگيريم كه حواستون نبوده و "سر شير" بسته. سعي نكنيد تند تند هم بزنيد كه حل شه. اجازه بديد باشه واسه خودش بعد كه كار تموم شد از صافي ردش كنيد اون ناخالصيها جدا خواهند شد.

در آخر... اگر با وجود رعايت تمامي تدابير امنيتي باز احساس ميكنيد بافتش دون دونه و يكدست نيست با گوشتكوب برقي همش بزنيد يا اينكه بريزيدش توي مخلوط كن. كاملا يكدست ميشه

كااااااااملا كشدار و غليظ و خوشرنگ. چون شكر با حرارت ملايم كاراملايز شده طعمش كارامليه. كره هم كمك بيشتري براي كاراملي شدن مزه اش ميكنه منتها اگر مشكل كلسترل داريد ميتونيد كره اش رو حذف كنيد. ولي.... البته كه با كره يه چيييييز ديگه است.
    دوست داشتيد آخر سر توش وانيل هم بريزيد ولي همينجوري هم عطر شير عسلي رو داره

اين شير عسلي هم مثل شير عسليهاي بازاري وقتي توي يخچال ميمونه سفت تر ميشه پس بايد قبل از مصرف مدتي بذاريد بيرون از يخچال بمونه
    به دليل غلظت شير و درصد بالاي شكر اين شير عسلي خانگي حتي بدون مواد افزودني هم طول عمر زيادي داره. منتها توي شيشه هايي كه درش كيپ ميشه نگهداري كنيد كه بوي يخچال رو جذب نكنه. اگر درست تهيه شده باشه شكرك هم نخواهد زد

شخصا پيشنهاد خودم اينه كه ظرف يكي دو روز مصرف شه چون اصلا فلسفه تهيه اين جور مواد در خانه اينه كه يه چيز سالم بخوريم پس بهتره تا تازه است مصرف كنيد. نيم ساعت كه بيشتر وقتتون رو نميگيره فرداش دوباره درست كنيد!

اخطار جدي: اين ماده جادوييه! بد جوري اعتياد آوره ها! يه آن نگاه ميكنيد ميبينيد سرتون تو يخچاله نصفش هم نيست ... بقيه اش هم توي سفر بعدي به يخچال... انگشت انگشت ليسيده ميشه. ظرفش هم ديگه نياز به شستن نداره!

حتما درست كردن شير عسلي در خانه رو تجربه كنيد. اون مرحله نهاييش كه بعد از سرد شدن كشدار و غليظ ميشه خيلي لذتبخشه در حدي كه هي دوست داري قاشق رو بزني توي ظرف و تو هوا نگه داري تا فرم پيچ پيچي ريختن شير عسلي رو تماشا كني. يا فقط من اينجوريم؟ از عكسهام مشخصه!
    مامان غزل, pooneh 007, mehr_ir55 و 19 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    898
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86528
    پسند کرده
    75826

ویترین مدال ها

تهيه شير عسلي از پودر شير خشك

به نقل از شف طیبه ی عزیز:

من توضيح دادم كه چطوري ميتونيم تو خونه از شير معمولي شير عسلي تهيه كنيم. اين روشي كه امروز توضيح ميدم تهيه شير عسلي از پودر شير خشكه كه تنها مزيتش سرعت توليدشه. يعني در 5 دقيقه آماده است. همينطور كه گفتم من هميشه چهار پنج تا قوطي شير عسلي تو كابينت محض احتياط نگهداري ميكنم منتها اين شيوه رو توضيح ميدم شايد به درد يه بنده خدايي بخوره. واجبه توضيح بدم كه شما بايد به شير خشك مخصوص بزرگسالان دسترسي داشته باشيد. باز يكي از محصولاتي كه من همواره تو خونه دارم شير خشك مارك نيدو از شركت نستله هستش كه ازش در آشپزي و شيريني پزي استفاده ميكنم. اينجا تو بازار ماركهاي ديگه هم زياده منتها چون ما از بچگي نيدو مصرف ميكرديم من كماكان بهش وفادار هستم. نيدو يه عطر و طعم خاصي داره كه در نهايت اين شير عسلي هم همون خصوصيات رو خواهد داشت.

پودر شير خشك 1 ليوان
    شكر سه چهارم ليوان
    آب يك سوم ليوان
    كره 60 گرم

همه مواد رو توي شير جوش ميريزيم

و روي حرارت متوسط اجاق با همزن برقي يا استيك بلندر (همون گوشت كوب برقي) مرتب هم ميزنيم تا كره ذوب شده و مواد يكدست شن

بعد از 5 دقيقه آماده است. منتها اگر مايل نيستيد اينقدر غليظ شه ميتونيد با حرارت ملايم كار كنيد يا اينكه سه دقيقه همش بزنيد
    تاكيد ميكنم حتما از همزن برقي استفاده كنيد و مدام هم بزنيد

به دليل وجود شكر و كره زياد اين شير عسلي هم كشدار خواهد بود ولي نه به كشداري اون مدل قبلي
    كاملا شيرين و خوش عطر و طعمه منتها چون شكر فرصت كاراملايز شدن رو نداشته عطر شير عسلي بازاري رو نداره و بيشتر عطر همون شير خشك رو خواهد داشت

اگر از شير خشك سفيد رنگ و كره با رنگ روشن استفاده ميكنيد رنگ شير عسليتون هم روشن تر خواهد بود

با اين رسپي يك ليوان شير عسلي خواهيد داشت

مدت ماندگاريش هم يك هفته در يخچال خواهد بود منتها توصيه ميكنم سريع مصرف كنيد. درست كردنش كه 5 دقيقه بيشتر وقتتون رو نميگيره!
    اين شير عسلي توي يخچال خيلي سفت ميشه. براي استفاده حتما از قبل بذاريد خارج يخچال يا اينكه با مايكروفر گرمش كنيد.

در نهايت بايد بگم كه شخصا اون مدل شير عسلي كه با شير معمولي درست ميشه رو توصيه ميكنم
    دقيقا بر خلاف شير تبخير شده كه اون مدليش كه با شير خشك درست ميشه رو توصيه كردم.

دليلش هم اينه كه اين يكي قيمتش مقرون به صرفه نيست و طعم و فرم اون مدل شير عسلي كه از شير معمولي تهيه ميشه شباهت بيشتري به نوع كارخونه ايش داره. منتها گاهي وقتها آدم نياز داره همه چيز رو فداي سرعت كنه در اون صورت اين رسپي به دردتون خواهد خورد.
    **mahla**, Behjat, پرنسس.م و 14 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    مامان غزل آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    4
    میزان امتیاز
    1151
    پسند شده
    56342
    پسند کرده
    62669

ویترین مدال ها

اینم شیر عسلی ....دقیقا طبق دستور شف طیبه جان...
    که البته این تازه ش هست اگه بره تو یخچال غلیظتر میشه...
    shimakhoshdel, najmehkhatoon, .افسوس. و 13 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

*Elsa* آواتار ها
    Mina
    میزان امتیاز
    65
    پسند شده
    969
    پسند کرده
    1291

شیرعسلی

شیرعسلی با دستور شف طیبه عزیز
    نام: IMG_20150819_001541(2).jpg نمایش: 465 اندازه: 27.0 کیلو بایت

طعمش خیلی عالی بود ما که خیلی خوشمون اومدولی خیلی مزه کره می داد اگه عطرو طعم کره رو دوست ندارید از مزه شیر عسلی هم خوشتون نمیاد

نام: IMG_20150819_000819.jpg نمایش: 463 اندازه: 35.9 کیلو بایت
    نام: IMG_20150819_000808(2).jpg نمایش: 461 اندازه: 31.1 کیلو بایت
    اینم دستورش:شیر رو با شکر روی شعله می زاریم تا غلیظ بشه بعد کره را اضافه می کنیم و هم می زنیم حالا از روی شعله بر می داریم و دوباره هم می زنیم تا یکنواخت شه

-

ویرایش توسط *Elsa* : ۱۳۹۴/۰۹/۲۴ در ساعت ۰۹:۲۲ بعد از ظهر
    سادن, افسونی, باران67 و 13 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    *وقتی خوشبخت هستی که وجودت آرامش بخش دیگران باشد *

آتامان آواتار ها
    آتامان
    میزان امتیاز
    938
    پسند شده
    25505
    پسند کرده
    20929
    عین دستور اول شف طیبه عزیز که باران جون زحمت را کشیدن دستورمثل همیشه عاااااااااااااااااااااااا ااااالی و بی نقص همسری خیلی شیرعسل دوست دارن کلی ذوق زده بود خخخخخخخخ

❤ خورش هویج ❤

آدریانا20, helia59, .افسوس. و 22 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

چشم عسلی65 آواتار ها
    فرشته سادات
    میزان امتیاز
    98
    پسند شده
    2544
    پسند کرده
    29
    طبق دستور راضیه جونم.که عالی بود نتیجه.فقط واسه من مقدارش از یه لیوان کمترشد.ولی مزه ش حرف نداشت.مرسی باران عزیزم
    نام: 8.jpg نمایش: 294 اندازه: 81.4 کیلو بایت
    پیتزا

m1361, Miss Razieh, باران67 و 5 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    خدا جونم ازت میخوام به منو عشقم یه نینی بدی........

مامان سیدکوچولو آواتار ها
    الهه
    میزان امتیاز
    192
    پسند شده
    3228
    پسند کرده
    4238

ویترین مدال ها

اینم شیر عسلی با دستور شف طیبه عزیز که راضیه جان قرار داده اند:
    طرز تهیه ی شیر عسلی در خانه

نام: IMG_6056.jpg نمایش: 195 اندازه: 69.8 کیلو بایت

من با نصف دستور درست کردم و از شیر محلی استفاده کردم...کره را هم نصف مقداری که باید میریختم,ریختم...
    واقعا عالی بود...خیلی خیلی خوشمزه
    ELAHE_ABAN, najmehkhatoon, hengamehh و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    خدایا شکرت

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
  • بانک بند ناف
  • کلمات کلیدی این موضوع