نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree35Likes
  • 9 Post By باران67
  • 9 Post By باران67
  • 4 Post By باران67
  • 4 Post By mami zahra
  • 2 Post By kati a
  • 4 Post By باران67
  • 3 Post By باران67

موضوع: نحوه برخورد با شیر تازه و طرز تهیه سرشیر خانگی

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86624
    پسند کرده
    75986

ویترین مدال ها

دوستای نازنینم سلام

در این تاپیک میخواییم در مورد موارد زیر بحث کنیم:

-با شیر تازه و خام چجوری برخورد کنیم؟چجور نگهداریش کنیم؟

-چطوری توی خونه سرشیر سالم و خونگی و تازه درست کنیم؟

لطفا برای پرسش و یا انتقال تجربیاتتون راجع به سایر موارد لبنی به تاپیک های مربوط به خودشون مراجعه کنین

دوستون دارم،خیلی
    (ziba), پرنسس.م, mami zahra و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

2. بانک بند ناف
    مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86624
    پسند کرده
    75986

ویترین مدال ها

نحوه برخورد با شیر تازه و طرز تهیه سرشیر خانگی

برگرفته از سایت طیبه ی نازنین

با شير خام چگونه برخورد كنيم

سوال:
    با شير خام چگونه برخورد كنيم؟
    پاسخ:
    الف: به شدت!
    ب: با قدرت!
    ج: با جديت!
    د: يكي ميزنيم تو گوشش كه آدم شه!

و البته راه ساده ترش هم اينه كه بجوشونيمش تا حالش جا بياد.

بذاريد وارد يه بحث جدي بشيم... (البته شما باز زياد جدي نگيريد!) ... خب اصلا چرا شير خام مصرف كنيم؟ پاستوريزه و هموژنيزه هست ديگه. چرا راه دور بريم؟
    بنا به دلايلي من سالهاست كه شير خام ميخرم. دلايلش واسه خودم محترم. دلايل سايرين هم براي خودشون محترم! ولي يك دليلش رو ميتونم صراحتا عنوان كنم:
    پنير آقا. پنير.

اگر تا الان نميدونستيد از همين لحظه بدانيد و آگاه باشيد كه برخي محصولات لبني رو فقط و فقط ميشه از شير خام تهيه كرد و شير پاستوريزه و هموژنيزه عملا بي مصرف به حساب ميان. ختم جلسه رو اعلام ميكنم.

صلوات بفرست!

اگر يك پاي ثابت كارگاه آشپزسازي باشيد در جريان هستيد كه من يك سري پست دارم تحت عنوان "آنچه كه من انجام ميدم". يعني من تو اين سري پستها توضيح ميدم كه خودم چه شيوه اي رو در پيش ميگيرم و ذكر هم ميكنم كه : "صحيح و غلطش بماند". اين پست هم از همين سري پستهاست. يعني من خودم "با شير خام چطوري برخورد ميكنم؟".
    اينكه علم و تكنولوژي چي ميگه رو من كاري ندارم. در زمينه شير گاو من به شيوه سنتي عمل ميكنم. يعني از مادر آقاي شوهر پرسيدم كه در روستا معمولا چطوري شير خام ميخورند. و همچينين با توجه به تجربيات خودم در زمان كودكي كه با داداشم ميرفتيم از "خونه گاوي" شير ميگرفتيم؛ در مورد شير خام عمل ميكنم.

من مرتب از روستا شير خام ميخرم. ميارمش خونه در ديگهاي بزرگ ميريزم و ميذارم تا به جوش بياد. همين كه شير به نقطه جوش رسيد و بالا اومد زيرش رو كم ميكنم و اجازه ميدم با حرارت ملايم در حالي كه يه قل خيلي خيلي كوچولو ميخوره براي خودش نيم ساعت يا بيشتر روي اجاق بمونه.
    نكته اش اينجاست كه حرارت بسيار ملايم باشه. اين رو هم تجربي بهش رسيدم. آقا بيايد با هم رو راست باشيم... خيلي ها فقط و فقط به دليل طعم خاصي كه شير خام داره حاضر نيستند از صد كيلومتريش هم رد بشن. اصطلاحا ميگيم: "شيرش بوي گاو ميده!".
    بعد از چندين بار كسب تجربه به اين نتيجه رسيدم كه اگر شير رو با حرارت خيلي ملايم بجوشونم بعد از اينكه شير سرد شد و آماده خوردن شد يه طعم كاراملي و عطر خوشايندي به خودش ميگيره كه ... اگه بگم شايد تعجب كنيد... ولي حتي يك بچه بد ادا مثل مهدي هم عاشقش ميشه!
    ببينيد ... بذاريد اينطوري مثال بزنم كه واسه تون ملموس تر باشه... "اوپريتد ميلك" خورديد؟ شير تبخير شده تجاري رو عرض ميكنم. ديديد كه يه طعم كاراملي خاصي داره؟ اينم تقريبا همون طعم رو ميگيره چون عملا شيوه همون شيوه است.
    قبلا پستش رو گذاشتم باهاش آشنا هستيد.
    پس شير رو به شيوه اي كه گفتم ميجوشونم و بعد اجازه ميدم به دماي محيط برسه. سپس توي بطري هاي خوشگل شير ريخته و توي يخچال نگهداري ميكنم.
    با اين شير ميشه انواع محصولات لبني رو با موفقيت تهيه كرد كه در آينده خواهيد آموخت. اصلا اين پست رو واسه خاطر اون محصولات لبني آماده كردم چون مقدمشه و واجب بود در مورد شير خام و چگونگي برخورد باهاش توضيح ميدادم.

امروزه شير خام رو ميشه توي شهرهاي بزرگ هم پيدا كرد. من هر موقع فرصت نداشته باشم برم روستا همينجا از فروشگاههاي لبنياتي ميخرمش. خب مسلما گرونتره ولي حداقل در دسترسه. اينكه شما بخوايد شير خام بخوريد يا نخوريد يك تصميم كاملا شخصيه. خوردن شير خام ريسك داره. بايد از محلي كه شير رو ازش تهيه ميكنيد اطمينان كامل داشته باشيد. و دماي محل نگهدايش قبل از جوشاندن و همينطور مرحله جوشاندنش رو هم با وسواس مد نظر بگيريد.

فقط يك جمله عرض ميكنم و ديگه جدي ختم جلسه رو اعلام ميكنم:
    "من به بچه كوچولوي خودم فقط از همين شير خام ميدم."
    به اميد اينكه همه سالم باشيد و يك رژيم غذايي سالم رو هم در پيش بگيريد ... صلوات دوم رو بلند تر بفرست!
    m1361, (ziba), آیه جون و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86624
    پسند کرده
    75986

ویترین مدال ها

تهيه سرشير خانگي از شير خام

يادتونه اون قديما كه شير رو توي بطري شير ميفروختن و شير سهميه اي بود و فقط روزهاي خاصي در هفته شير ميومد و بايد بعد از نماز صبح از خونه ميزدي بيرون و چند ساعت تو صف شير ميموندي و بعد كه نوبتت ميشد بطريهاي خالي خودت رو تحويل ميدادي تا بلكه دو بطري شير بهت بفروشن و نه بيشتر؟ (آره ننه جون من خيلي پيرم!)

يادش بخير. اون وقتا شيرها يه طعم ديگه اي داشتن. جدي ميگم واقعا يه طعم خاصي داشتن. و از همه بهتر هم اون چند ميليمتر لايه روييش بود. اون چند ميليمتر سرشيري كه روي بطري شير بسته بود. اصلا واسه خودش دنيايي داشت. من به دور از چشم ماماني خانم يواشكي انگشتم رو فرو ميبردم توي بطري و اون لايه خوشمزه روييش رو مستقيما با انگشت فرو ميبردم تو دهنم. آي حال ميداد! آي حال ميداد! و ... آي ضدحال بود اگر ماماني خانم در حين ارتكاب جرم دستگيرم ميكرد!
    سالها گذشته و ديگه بطري شيري در كار نيست كه بخواي از اون چند ميل سرشير روش لذت ببري.
    ولي
    ولي
    ولي
    من چند ساله مجددا برگشتم به همون حال و هوا! اين بطري هاي خوشگل شير رو يادتونه؟ و اينكه چطوري با شير خام برخورد ميكنم؟ امروز ميخوام داستان اون سرشيرش رو هم واسه تون تعريف كنم.

پس تا اينجا رسيديم كه من كامل توضيح دادم كه چطور ميشه از شير خام بهره برد. يعني از محل قابل اطميناني شير رو خريداري ميكنيد و در اولين فرصت يعني تا پاتون رو گذاشتيد خونه شير رو ميجوشونيد. به اين ترتيب كه شير بايد به نقطه جوش برسه و بالا بياد. اونوقت سريع شعله اجاق رو بسيار پايين مياريد و با دماي ملايم نيم ساعت تا سه ربع به شير با يه قل كوچولو حرارت ميديد.
    اين مطلب رو حتما مطالعه كنيد.

خب. پس ما شير رو جوشونديم. حالا چي؟
    حالا بايد بهش اجازه بديد تا به دماي محيط برسه. بدون اينكه شير رو هم بزنيد. اصلا از وقتي كه شير رو ميخريد تا زماني كه به اين مرحله ميرسيد نبايد با شير با خشونت برخورد كنيد! با ملايمت شير رو توي ديگ بريزيد و با ملايمت هم بجوشونيدش. و بعد از اينكه شعله رو خاموش كرديد بدون اينكه ديگ رو برداريد بهش اجازه بديد خوش سرد شه.

وقتي به دماي محيط رسيد اولين كاري كه ميكنيد اينه كه با انگشت اون لايه ضخيم روي شير رو برداشته و يك راست ميندازيدش توي دهنتون. به ياد خاطرات كودكي! خيلي خب شوخي كردم. با قاشق. ولي اگه قرار نيست غير از خودتون كسي به شيره لب بزنه حتما با انگشت اشاره و انگشت شست برش داريد و فرو كنيد تو دهنتون. آي حال ميده! خيلي دقت كنيد شوهرتون نبينه. چون چندين درجه از كلاس كارتون پايين مياد. و ترجيحا هم تو يه محيط عمومي مثل يه سايت آشپزي كه مطمئن هستيد شوهرتون و از اون بدتر مامانتون خواننده اش هستند در اين مورد چيزي ننويسيد! اينا همه اش تجربيات زندگيه كه من دارم باهاتون به اشتراك ميذارم پس جدي بگيريد!

كجا بوديم؟ آهان. پس شيره كاملا سرد شد و اون لايه روش رو هم برداشتيم. (و خورديم! به به!) حالا شير رو توي بطري هاي شير خيلي خوشگل بريزيد. و هر بطري رو بدون اينكه درش رو ببنديد توي يخچال قرار بديد. وقتي مطمئن شيديد كه سرد شدن درش رو ببنديد. حالا ديگه باهاشون خداحافظي كنيد و اصلا به روي خودتون نياريد كه توي خونه شير داريد.

حالا چه اتفاقي مي افته؟ خيلي ساده است. چربي موجود در شير روي سطح بطري جمع ميشه. 24 ساعت بعد شما يه بطري شير شيك و خوشگل داريد كه روش چند ميلي متر سر شير جمع شده.

بسته به اينكه شيري كه خريده بوديد چقدر چرب بوده و اينكه چقدر از زمان ساكن بودن بطري شير گذشته شما لايه قطور تري از سر شير خواهيد داشت. خوبي اينكه چندين بطري شير در منزل داشته باشيد اينه كه اولا هر روز ميتونيد سرشير خونگي داشته باشيد و دوما اون بطري آخري شير رو كه باز ميكنيد لايه سرشيرش بسيار بسيار كلفت تره. ممممممممممم عجب طعمي.

ديگه لازم به توضيح نيست و واضحه ولي خب من بهش اشاره ميكنم: هرچي ظرف شير كم عمق تر و وسيع تر باشه سريعتر سرشير ميبنده و راحت تر هم ميشه سر شيرش رو جمع كرد. منتها من چون هدفم توليد سرشير نيست شير رو هميشه توي بطري هاي شير ميريزم و خود به خود هر روز خودش سرشير توليد ميشه.

من خودم خالي خالي ميخورم يا ميدمش به مهدي ولي شما ميتونيد به عنوان صبحانه با عسل يا مربا ميل كنيد. ميتونيد توي رسپيهايي كه خامه ازتون ميخواد ازش استفاده كنيد. و اگر اندكي با همزن برقي همش بزنيد تبديل ميشه به كره. كه چون قراره توي يه پست جداگانه به كره بپردازيم اينجا ديگه بحث رو باز نميكنم.

عجيبه!
    اين انگشت كيه كه رفته توي بطري شير؟
    من كه بي اطلاعم.

ممممممممم
    آخ نوستالژي!

انگشت من نيست.
    به شدت تكذيب ميشه.
    emetis, پرنسس.م, m1361 و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    166
    پسند شده
    2643
    پسند کرده
    1264
    سلام
    من هم تجربه خودمو بگم و هم سوالم رو
    چند سال هست شیر پاستوریزه نمیخرم و از لبنیاتی شیر کیلویی میخرم چون مواد نگهدارنده اون شیرها باعث ناراحتی در سیستم گوارشم میشه . دوست دارم شیر پرچرب باشه . شیر رو توی قابلمه ریخته و روی حرارت میذارم و زمانیکه جوش اومد و تقریبا تا سر قابلمه رسید حرارت رو کم میکنم و اجازه میدم حداقل نیم ساعت با حرارت کم شیر آروم قل بزنه .
    برای اینکه شیر سر نره و گاز رو کثیف نکنه یه ملاقه استیل رو توی قابلمه شیر میذارم باشه . ( اینجوری شنیده بودم و به نظرم درست عمل میکنه )
    بعد هم اجازه میدم سرد بشه و با همون قابلمه میذارمش توی یخچال . تا یک هفته و حتی بیشتر توی یخچال کاملا سالم میمونه و سر شیری که روش میبنده هم بسیار خوشمزه هست .
    اما سوال من اینه که چکار کنیم شیر در حین جوشیدن ته دیگ نگیره ؟ چون شیر موقع جوشیدن ته دیگ میگیره و تمیز کردن قابلمه اش سخت میشه . ممنون میشم اگه دوستان تجربه ای دارن من رو راهنمایی کنند .
    هر کس که در دعایش یادی کند ز یاران
    شیرینتر از عسل باد کامش به روزگاران

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    kati a آواتار ها
    میزان امتیاز
    41
    پسند شده
    1206
    پسند کرده
    419
    نقل قول نوشته اصلی توسط mami zahra نمایش پست ها
    سلام
    من هم تجربه خودمو بگم و هم سوالم رو
    چند سال هست شیر پاستوریزه نمیخرم و از لبنیاتی شیر کیلویی میخرم چون مواد نگهدارنده اون شیرها باعث ناراحتی در سیستم گوارشم میشه . دوست دارم شیر پرچرب باشه . شیر رو توی قابلمه ریخته و روی حرارت میذارم و زمانیکه جوش اومد و تقریبا تا سر قابلمه رسید حرارت رو کم میکنم و اجازه میدم حداقل نیم ساعت با حرارت کم شیر آروم قل بزنه .
    برای اینکه شیر سر نره و گاز رو کثیف نکنه یه ملاقه استیل رو توی قابلمه شیر میذارم باشه . ( اینجوری شنیده بودم و به نظرم درست عمل میکنه )
    بعد هم اجازه میدم سرد بشه و با همون قابلمه میذارمش توی یخچال . تا یک هفته و حتی بیشتر توی یخچال کاملا سالم میمونه و سر شیری که روش میبنده هم بسیار خوشمزه هست .
    اما سوال من اینه که چکار کنیم شیر در حین جوشیدن ته دیگ نگیره ؟ چون شیر موقع جوشیدن ته دیگ میگیره و تمیز کردن قابلمه اش سخت میشه . ممنون میشم اگه دوستان تجربه ای دارن من رو راهنمایی کنند .
    عزیزم سلام .من همیشه ظرف شیر رو روی شعله پخش کن میذارم نمیتونم ادعا کنم که اصلا ته نمی گیره ولی مقدار ته گرفتنش یه لایه بسیار نازکه که به اسانی تمیز میشه .امیدوارم این تجربه به کار شما بیاد
    باران67 و مامان حدیثه این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86624
    پسند کرده
    75986

ویترین مدال ها

سلام عزیز دلم،
    گلم شیر یک نوع امولسیون هست،یعنی ذراتی در اون به صورت معلق وجود دارن که وقتی شما روی شعله گاز بدون حرکت قرارش میدین،اون ذرات ته نشین شده و میسوزن
    اینا همون ته گرفته ها هستن
    بهترین روش گرم کردن هر نوع شیر اینه که تا مدت جوش آمدن شیر بالا سر اون بایستین و*اون رو هم بزنین
    وقتی جوش اومد اون رو کم کم کنین و بذارین بمونه
    به این صورت محاله ذره ای ته بگیره و خواصش رو*از دست بده
    pariyan, zakizadeh, مامان حدیثه و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2026
    پسند شده
    86624
    پسند کرده
    75986

ویترین مدال ها

طرز تهیه سرشیر خانگی

سرشیر خانگی
    حتما خیلی هاتون بلدین چطور سرشیر بگیرین و بارها و بارها این کار رو کردین.

شف طیبه ی عزیز در پستی به طور کامل این فرایند رو توضیح دادن که به دلیل کامل بودن من ترجیح میدم لینک پست ایشون رو بگذارم و توضیح اضافه ای ندم

نحوه برخورد با شیر تازه و طرز تهیه سرشیر خانگی

نکته:
    شیر هر چه چرب تر باشه سرشیر بیشتری بهمون میده
    کافیه شیر رو بجوشونین و بگذارین 24 ساعت بمونه و بعد رویه ی اون رو بردارین

شیر گاو میش خیلی چرب هست و مقدار سر شیر خیلی زیادتری بهمون میده
    hengamehh, مامان غزل و samane0101 این نوشته را پسندیده.

• کلمات کلیدی این موضوع