نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree83Likes
  • 5 Post By باران67
  • 9 Post By باران67
  • 26 Post By باران67
  • 16 Post By kurosh1
  • 23 Post By باران67

موضوع: ترشی موسیر

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2028
    پسند شده
    86674
    پسند کرده
    76034

ویترین مدال ها

ترشی موسیر

Hope, kurosh1, پرنسس.م و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

2. بانک بند ناف
    مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2028
    پسند شده
    86674
    پسند کرده
    76034

ویترین مدال ها

مقدمه ای در مورد موسیر

موسیر
    (َAllium hirtifolium) گیاهی است شبیه سیر که ریشه اش فقط یک پیاز درشت است. برگهایش باریک و دراز و گلهایش بنفش مایل به قرمزند. گل آذینش خوشه ٔ ساده*است. در حدود ۴۰ گونه از این گیاه شناخته شده که همگی در نواحی معتدل و مناطق بحرالرومی می*رویند. برخی از گونه*های موسیر را در باغ به عنوان گل زینتی نیز می*کارند. پیاز این گیاه خوراکی است و در ترشیها و اغذیه بکار می*رود و بویش از سیر کمتراست. ایتالیایی هااز موسیر خوراکی*های گوناگونی می*پزندو وپیازچهٔ آن را در روغن زیتون کنسرو می*کنند.نام ایتالیایی موسیرLampascioni است.

خواص داروئی گیاه موسیر

از فراورده*های موسیر برای کم کردن قند خون در افراد دیابتی مورد استفاده*است و هم چنین از خواص گندزدائی آن برای دفع انگل*ها همراه غذا از آن استفاده می*شده*است و علاوه بر آن برای ضدعفونی کردن آب مورد استفاده داشته*است.افزایش دفع ادرار، التیام دهنده و ترمیم کننده زخم*ها و تسکین دهنده التهاب طحال و کبد. تاثیر مثبت آن بر دستگاه اعصاب مرکزی، کاهش سردردهای میگرنی، کمک به سیستم قلبی- عروقی، کمک به کاهش چربی*های خون و پیشگیری از تصلب شرائین و تنظیم فشار خون هم قابل توجه*است.

موسیر برگرفته از کتاب مستطاب آشپزی:
    موسیر که سیر کوهی و کلاسیر هم نامیده میشود. گیاهی است از خانواده سیر و پیاز ولی پیاز ان یکپارچه است و ان را ورقه ورقه میکنند و می خشکانند. گر چه موسیر تازه را میتوان مصرف کرد،موسیر را بیشتر ترشی می اندازند یا در ماست و موسیر به کار میبرند.موسیر ساطوری را در سالاد الویه و نظایر ان هم میتوان به کار برد.
    *شمیم*, مهسا السلطنه, kurosh1 و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2028
    پسند شده
    86674
    پسند کرده
    76034

ویترین مدال ها

ترشی موسیر

مواد لازم:

سرکه : ۱ لیتر
    نمک : قدری
    موسیر : ۵۰۰ گرم

با موسیر به تنهائی یا مخلوط با سایر مواد می توان ترشی تهیه نمود. از موسیر تازه یا خشک می توان برای تهیه ترشی استفاده کرد.
    موسیرتازه در اواخر بهار به بازار می آید ، ولی موسیر خشک همیشه در بازار موجود است .
    موسیر تازه چون کمتر در دسترس قرار دارد از موسیر خشک بیشتر استفاده می شود ولی در هر حال ما دستور استفاده از هر نوع را ذیلاً توضیح می دهیم:

الف طرز آماده کردن موسیر تازه:
    موسیر را پوست می کنیم و نازک ورقه ورقه می کنیم. چون موسیر تازه دارای بوی تندی است آن را دوسه روز در آب سرد خیس می کنیم و چندین بار آب آن را عوض می کنیم، بعد آن را در صافی می ریزیم و آب آن که کاملاً گرفته شد موسیر را روی پارچه ای پهن می کنیم و ۲۴ ساعت می گذاریم بماند تا رطوبت آن کاملاً گرفته شود، این موسیر آماده ترشی می باشد.

ب طرز استفاده از موسیر خشک:
    موسیر را می شوئیم و مقداری آب جوش بروی آن می ریزیم هر وقت آب آن سرد شد آن را خالی می نمائیم و دوباره آب جوش روی موسیر می ریزیم و این عمل را سه تا چهار بار تکرار می کنیم و بعد موسیر را در آب سرد می ریزیم تا دو سه روز بماند و در این مدت نیز چند دفعه آب آن را عوض می کنیم. وقتی موسیر کاملاً نرم و لطیف شد، آن را درصافی می ریزیم و بعد روی پارچه پهن می کنیم تا رطوبت آن کاملاً گرفته شود.

طرز تهیه ترشی:
    موسیرهای آماده شده را در شیشه می ریزیم و کمی نمک داخل سرکه که حتماً باید سرکه انگور و سفید و تمیز باشد می ریزیم و داخل شیشه موسیر را با این سرکه پر می کنیم.

دستور کتاب مستطاب هم جهت آشنایی براتون میذارم منتها من با این روش این ترشی رو درست نمیکنم:

موسیرتازه در اواخر بهار به بازار می آید ، ولی موسیر خشک همیشه در بازار موجود است . از آنجا که موسیر تازه تندی زننده ای دارد باید آن را دست کم 1 شبانه روز در آب نمک رقیق و سپس 1 روز در آب ساده خیساند تا تندی آن گرفته شود و به اصطلاح شیرین شود .

برای درست کردن ترشی موسیر، موسیر خشک را باید 2-3 شبانه روز درآب خیساند و هر روز 2بار آب آن را تازه کرد . پس از خیساندن ، موسیر را با سرکه کافی ـ که روی موسیر را بپوشاند ـ در دیگ بریزید و یک جوش بدهید ، سپس در ظرف ترشی بریزید و انبار کنید . این ترشی پس از یک ماه رسیده است .

نکات:
    -من همیشه یا از موسیر تازه استفاده میکنم یا از موسیری که خودم خشک کردم.
    لینک آموزشی تهیه موسیر خشک

به این ترتیب من موسیر های خشکم شیرین هستن و به همون صورت خشک داخل ترشی میریزم.
    فقط چک میکنم مرتب و وقتی سرکه ش کم میشه بهش باز سرکه اضافه میکنم.

-در صورتی که ترشی را ملایم میپسندید میتوانید سرکه و آب را مخلوط کنید
    به این صورت که با هر نسبتی که با طبع شما همخوانی دارد سرکه و آب را آماده کنید
    به طور مثال در ازاء هر لیوان سرکه نصف لیوان آب داخل قابلمه ریخته و اب را به جوش آورید
    پس از آنکه آب به جوش آمد،سرکه را اضافه کرده و حرارت را خاموش کنید،با این کار خواص سرکه حفظ میشود و در اثر حرارت دیدن از بین نمیرود
    بعد از آنکه محلول حاصل کاملا خنک شد ان را روی ترشی بریزید و شیشه را در جایی خشک و خنک نگهداری کنید.
    قلب صورتی, golegandom1363, gandom و 23 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    kurosh1 آواتار ها
    ملیحه
    نوشته های وبلاگ
    357
    میزان امتیاز
    947
    پسند شده
    14521
    پسند کرده
    14715

ویترین مدال ها

ترشی موسیر با دستور راضیه جون
    فقط من کمی زردچوبه بهش زدم که رنگش زرد بشه
    واله نمیدونم چه علاقه ای به رنگ زرد دارم

سوهی, *شمیم*, Behjat و 13 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    914
    میزان امتیاز
    2028
    پسند شده
    86674
    پسند کرده
    76034

ویترین مدال ها

ترشی موسیر و کرفس کوهی

از جمله ترشی های بهاری خانه ی ما
    ترشی ای بسسسیار خوش عطر و خوشمزه

با دستور مامان خانومی

میزان خاصی بهتون نمیدم چون همه ش بسته به دلخواه و طبع و سلیقه ی خودتون داره.

بهار فصل سبزیجات خاص و معطر هست،از جمله این نعمات زیبا و خوش عطر موسیر و کرفس کوهی هستن.

در مورد موسیر به تفصیل در پست اول صحبت کردیم.
    من شخصا همیشه موسیر تازه رو در فصل بهار تهیه میکنم و برای مصرف ترشی یا داخل غذا و ماست و دوغ و.. اماده میکنم.
    منتها در صورت در دسترس نبودن موسیر تازه میتونین از موسیر خشک استفاده کنین و به ترتیبی که در پست اول توضیح داده شد برای درست کردن ترشی اون رو آماده کنین.

طبق روال همه ی ترشی ها مواد مورد نیاز رو آماده میکنیم و خوب میشوریم.

کرفس کوهی

کرفسی که تهیه میکنین سعی کنین بیشتر ساقه داشته باشه نه برگ
    کرفس های پر برگ و ساقه کوتاه بیشتر مناسب خشک کردن هستن،از کرفس ساقه بلند و کم برگ استفاده کنین

ساقه ی کرفس رو به قطعات دلخواه خرد کنین.
    (توجه کنین که این ترشی با ساقه ی کرفس هست و در اخر چند برگ برای عطر ترشی بهش اضافه میکنیم.)

نکته ی مهمی که وجود داره اینه که کرفس کوهی تلخه و باید تلخی اون رو بگیریم.
    برای تلخی گرفتن،کرفس رو به همراه آب و نمک،
    داخل قابلمه ای ریخته و روی حرارت قرار بدین،بعد از اینکه به جوش اومد آب اون رو خالی کنین.
    این کار رو تا دو بار انجام بدین
    البه در هر مرحله اون رو بچشین
    وقتی حس کردین تلخی زدایی انجام شده کرفستون آماده ست.

دقت کنین در روند تلخی زدایی زیاده روی نکنین چون عطر و بوی و مزه ی کرفس رو از بین میبره.

هویج رو به قطعات دلخواه خرد کنین و با مقداری آب و نمک روی حرارت قرار بدین تا پخته بشه.
    در پختن اون زیاده روی نکنین

تا اینجای کار،همه ی مواد لازم در تهیه ی ترشی اماده شدن.

به ترتیب اون ها رو داخل قابلمه ای ریخته و روی اون سرکه میریزیم.
    به این صورت:

ساقه ی کرفس تلخی زدائی شده،هویج نیم پز،برگ کرفس،فلفل سبز تند،موسیر شیرین شده،

نکته:
    میتونین از سایر سبزیجات معطر مثل ترخون،نعنا و.. هم استفاده کنین.
    منتها من فقط کرفس میزنم تا عطر اون بارزتر باشه

ترکیب معطری که من اضافه میکنم به این صورت هست:

-ادویه ی ترشی
    این رو از عطاری ها تهیه میکنم.نمیدونم چه ترکیبی هم دارن.ولی فکر نکنم ترکیب خاصی باشه.کشفش کردم میام اینجا رو ویرایش میکنم

-نعنا خشک
    -نمک
    -فلفل سیاه
    -سیاه دانه
    سیاه دانه رو آسیاب کنین.
    البته نه خیلی
    در حدی که دونه بشکنه کافیه
    (اینجور عطرش در میاد و خیلی خوش عطر تر میشه ترشی)

*
    میزان ادویه رو من چشمی میریزم.
    البته وقتی میریزم ترشی رو میچشم تا ببینم عطر و مزه ی اون باب میلم هست یا نه
    شمام همین کارو کنین

در نهایت قابلمه رو روی حرارت قرار میدیم و همین که به جوش افتاد از روی حرارت برمیداریم.
    بعد از سرد شدن داخل شیشه بریزین

این ترشی بعد از دو روز قابل استفاده ست
    البته ما به محض سرد شدن ازش استفاده میکنیم

نکات:
    -برگ های کرفس اضافه اومده رو خشک کنین و به عنوان سبزی معطر در دوغ و ماست و.. استفاده کنین.

-*اگر سرکه تون خیلی تند و تیزه یا ترشی ملایم میپسندین
    اب رو جوش بیارین و سرکه بهش اضافه کنین و خاموش کنین.
    اگر سرکه رو از همون ابتدا با آب بجوشونین، خواص سرکه از بین میره.
    نسبت ترکیب آب و سرکه هم بستگی به تندی سرکه و طبع شما داره
    میتونین نصف و نصف آب و سرکه بزنین یا با نسبت دو لیوان سرکه و یک لیوان آب
    وقتی کاملا خنک شد روی ترشی بریزین و ترشی رو انبار کنید.

*اصلا و ابدا نگران کپک زدن نباشین
    اگر تمامی نکات گفته شده رعایت بشه،مواد ترشی خشک باشن،ترشیتون رو در جای خنک قرار بدین اصلا اتفاقی براش نمی افته.

• کلمات کلیدی این موضوع