نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree342Likes

موضوع: رب انــار

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 27
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

کالاهای من
    2
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    93
    پسند کرده
    2

رب انــار

سلام من امیدوارم بدردتون بخوره
    اول انارها رو دون میکنم بعد با یک مقداری آب میزارم خوب بجوشه تا دونه های انار خوب نرم بشه حدود یک ساعتونیم وقتی سرد شد از یک آبکش پلاستیکی با فشار دست ردش میکنم تا هسته هاش جداشه. مایع بدست اومده رو میجوشونم تا غلیظ بشه ومرتب هم باید هم بخوره در این روش نسبت به روش آبگیری مقدار رب انار بیشترو غلیظتری داریم چون من هر دو روش رو امتحان کردم.در اخر هم اگر نمک بهش اضافه کنید هم خوشمزه تر میشه هم ماندگاری بیشتر
    این هم عکس رب من که هفته پیش درست کردم
    sohei59 این نوشته را پسندیده.

2. بانک بند ناف
    گیتار آواتار ها
    سعیده
    میزان امتیاز
    1232
    پسند شده
    20119
    پسند کرده
    12593
    همسری انار زیاد خریده بود من هم دون کردم با بلندر میکس کرده از صافی رد کردم داخل قابلمه روی حرارت.جوش که آمد میگذاریم با حرارت ملایم بجوشه وغلیظ بشه فقط مواظب باشین آخر پخت ته نگیره ونسوزه.اومممممممم

نقل قول نوشته اصلی توسط hengamehh نمایش پست ها
    گیتار جون می شه بپرسم تو چه قابلمه ای پختید و رنگ قابلمه عوض نشد؟ ممنون
    هنگامه جون قابلمه م تفلون بود اصلا هم رنگش عوض نشد البته من در قابلمه رو نگذاشتم.بایک قاشق هم مرتب دورتادور قابلمه رو تمیز میکردم تا نسوزه (به خاطر جوشیدن آب انار)
    ...

ویرایش توسط گیتار : ۱۳۹۲/۰۹/۰۶ در ساعت ۰۸:۰۵ بعد از ظهر
    fingil 0 shishi و سوهی این نوشته را پسندیده.

والعصر ..........

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    898
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86512
    پسند کرده
    75762

ویترین مدال ها

رب انــار

شیوای عزیزم ممنون به خاطر باز کردن تاپیک

رب انار

آب انار جوشیده و غلیظ شده است،و به عنوان چاشنی به ویژه در پختن فسنجان مصرف میشود.
    رب انار ممکن است مایل به ترشی یا مایل به شیرینی باشد،همچنین رنگ رب در درجه تیرگی یا روشنی فسنجان تاثیر مستقیم دارد.
    رب شمال ایران که از ترشه انار(انار جنگلی)بدست می آید ترش و تیره رنگ است و فسنجان آن ترش مزه و تقریبا سیاه رنگ میشود.
    درجه ی شیرینی و ترشی رب انار را میتوان با افزودن اندکی شکر و آب نارنج یا آب غوره اندازه کرد.
    اگر میخواهید فسنجان شما حتما سیاه رنگ باشد،یک قطعه از آهن پاکیزه را روی شعله سرخ کنید و در رب یا در خود فسنجان بیندازید.از ترکیب اکسید آهن با تانن رب ،رنگ سیاه تندی پدید می آید.
    (تانن ماده کسی است که در پوست برخی از میوه ها ،به ویژه انار، وجود دارد.)

نام: anar2.jpg نمایش: 1577 اندازه: 32.7 کیلو بایت
    ویرایش توسط باران67 : ۱۳۹۳/۰۹/۲۶ در ساعت ۰۷:۱۱ بعد از ظهر
    سالاری, behgol, مامان غزل و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    898
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86512
    پسند کرده
    75762

ویترین مدال ها

رب انار

طرز تهیه رب انار:
    رب انار یکی از محصولات فرعی انار هست که از انارهای نامرغوب ، ریز و ترکیده تهیه میشود.

معمولا شیوه سنتی تهیه رب انار به این صورت هست:
    برای تهیه رب، ابتدا انارها رو دانه میکنند . پس از شستشوی انارهای دانه شده ، اونها رو در ظرفی میریزند و له میکنند. دانه های له شده، درون کیسه ای ریخته و فشرده میشوند تا آب انار از تفاله جدا بشود . آب انار را در دیگ بزرگی ریخنه و حرارت میدهند . کارِ حرارت دادن انقدر ادامه پیدا میکند تا آبِ انار، غلیظ و غلیظ تر و به رب تبدیل بشود.

**
    رب حاصل از این روش مثل رب گوجه میشه.در واقع به خاطر اینکه کمی همراه با گوشت انار هست این حالت براش پیش میاد

ولی در روشی که من استفاده میکنم،آب انار رو میگیرم و میجوشونم.و رب حاصل مثل شربت میشه

روند کار به این صورته :

حدودا 10 صندوق انار بود یا شایدم بیشتر اخر کار خیلی خسته شدم دیگه حساب کتابش از دستم رفت
    انار ها رو شسته
    از وسط نصف کرده تا تو دستگاه اب انار گیری به راحتی جا بگیره و ابش هم هدر نره و کامل گرفته بشه

نام: 1.jpg نمایش: 1599 اندازه: 112.2 کیلو بایت

نام: 2.jpg نمایش: 1668 اندازه: 113.6 کیلو بایت

نام: 3.jpg نمایش: 1922 اندازه: 108.4 کیلو بایت

این دستگاه آب انارگیری هست.یه اهرم خیلی ساده

نام: 4.jpg نمایش: 1664 اندازه: 102.5 کیلو بایت

نام: 5.jpg نمایش: 1578 اندازه: 102.5 کیلو بایت

اگه تو حجم بالا کار میکنین حتما از آقایون کمک بخوایین.
    زور و قدرت بالا میخواد و خدای نکرده دست درد میگیرین.

آب انار ها رو صاف کرده، تو دیگ ریخته رو شعله با حرارت زیاد گذاشته تا اول به جوش بیاد و بعد کم کنین و مراقبش باشین
    هر از گاهی هم بزنین و انقدر باید حرارت ببینه تا غلیظ بشه
    برا این دیگ حدودا یه روز کامل زمان برد تا رب آماده بشه
    8 تا شیشه اندازه شیشه خیارشور بهمون رب داد.

نام: 6.jpg نمایش: 1587 اندازه: 85.5 کیلو بایت

نام: 7.jpg نمایش: 1555 اندازه: 78.1 کیلو بایت

نام: 8.jpg نمایش: 2683 اندازه: 103.4 کیلو بایت

نام: 9.jpg نمایش: 1538 اندازه: 87.5 کیلو بایت
    m1361, سالاری, behgol و 14 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    898
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86512
    پسند کرده
    75762

ویترین مدال ها

سلام دوستان گلم
    قبلا شیوه درست کردن رب انار رو براتون گذاشته بودم و نوشتم که شیوه ای دیگر هم وجود داره که در اون از دونه ی انار رب تهیه میکنن نه از آب انار
    تفاوت دو شیوه در اینه که با اب انار رب ما حالت و غلظتی مثل شربت خواهد داشت ولی در رب تهیه شده با دانه ی انار،مثل رب گوجه و با اون غلظت میشه

امروز در طی وب گردی دستور تهیه رب انار با دانه های انار رو در سایت آشپزی سئویل دیدم و چون خیلی کامل بود ، دوست داشتم براتون بگذارم:

1. مواد لازم:

انار....................................به میزان دلخواه(مال من 40 کیلو بود) نمک..................................به میزان لازم
    طرز تهیه:

ابتدا انار ها را شسته و از وسط نصف می کنیم سپس با یک وسیله سنگین مثل گوشتکوب یا پشت قاشق به پوست انار ها ضربه می زینم تا انار ها دون شود و فقط پوست خالی انار باقی بماند

بعدانار های دون شده را درون یک قابلمه خیلی بزرگ نسبت به حجم دانه های انار می ریزیم حالاروی آن مقدار 2 الی 3 لیوان آب می ریزیم و روی اجاق می گذاریم تا کمی بپزد و آب دهد و نرم گردد

حالا زیر یک آبکش مناسب که سوراخهاش از دونه های انار کوچکتر باشد قابلمه بزرگی گذاشته و بعد قابلمه حاوی دونه های انار را درون آبکش می ریزیم تا آب انار ها از تفاله هاش جدا شود

در مرحله بعد با پشت یک قاشق یا دست دانه های باقیمانده رابه آبکش می سابیم و با دست فشار می دهیم تا گوتی روی دونه ها نماند و فقط تفاله باقی بماند

حالا آب بدست آمده را که درون قابلمه است روی اجاق گذاشته و منتظر می مانیم تا به جوش آید و کف روی آن را جمع می کنیم و مواظب هستیم تا غلیظ شود و در ضمن سریز نشود

حالا بعد از گذشت حدود 5 ساعت می بینیم که رب هم رنگش تغییر می کند و هم شروع به پریدن می کند که نشانه غلیظ شدنش هست پس از سر اجاق تکون نمی خوریم و هم می زنیم تا رب ته نگیرد و نسوزد و در ضمن مواظب دست و صورتمون هستیم تا رب نپرد

بعد از اینکه رب به غلظت مورد نظرتون رسید رب را از روی اجاق برداشته و صبر می کنیم تا خنک شود حالا نمک را اضافه کرده و خوب قاطی می کنیم و درون شیه های ترجیحا کوچک می ریزیم رب ما آماده است

نکات مهم:
    1. دلیل انخاب قابلمه بزرگ برای سر ریز نشدن رب است که اگر به جوش آیدو قابلمه کوچک باد دیگه نمی تونید جلو ش را بگیرید
    2. یک نکته تجربی هست که ما تو تهیه تمام رب ها رعایت می کنیم اینکه نمک را بعد از غلیظ شدن و خنک شدن استفاده می کنیم دلیلش اینه که نمک به خاطر واکنشهای شیمیایی باعث کدر شدن رب می شود
    3. من چون می خواستم رب را به مدت طولانی و بیرون از یخچال نگه دارم غلظت را بیش از حد معمول برداشتم
    4. مدت زمان لازم برای من که 40 کیلو انار داشتم زیاد بود ولی برای مقدار کم به مراتب کمتر است
    5. ما از 40 کیلو انار حدود 5 کیلو رب بدست آوردیم البته غلیظش یعنی از هر 8 کیلو انار یک کیلو رب
    hengamehh, m1361, behgol و 9 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

درخشان20 آواتار ها
    زری
    میزان امتیاز
    30
    پسند شده
    342
    پسند کرده
    65
    مراسم رب انار پزون من وهمسر به شرح تصویر از 45کیلو انار 4/5کیلو رب بدست اوردیم که خیلی غلیظه و داخل کابینت نگه داری میکنم .اگه انارهای ترش تر بخرین رب ترش تری بهتون میده برای من انارهامون شیرین بود که چون ما فسنجون شیرین دوست داریم فرقی بحالمون نداشت .رب انار ما گوشتی تر شد ولی سال دیگه اب انارهامو میگیرم و بعد میجوشونن هم راحت تره هم رب ش گوشتی نمیشه.
    راستی انارهاییکه میخرین دو هر سبدش رو تصادفی ازش انار بردارین تا کرم خورده و خراب اگه داره اون سبد رو بر ندارین برای ما سه سبد انار بود که یکیش حدود نصف سبد کرم خورده بود و دور ریخته شد .پس انارهارو سبد به سبد وارسی کنید موقع خرید
    تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده       
    ویرایش توسط درخشان20 : ۱۳۹۴/۰۸/۰۳ در ساعت ۰۵:۵۶ بعد از ظهر
    hengamehh, m1361, سالاری و 12 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

شاپرک* آواتار ها
    میزان امتیاز
    37
    پسند شده
    630
    پسند کرده
    761
    رب انار
    انار بعد از اینکه شستیم دونه میکنیم من با مخلوت کن ابشو میگیرم اینجوری گوشتشم جدا میشه

اینم اب انار

اینجا داره میجوشه اون کفی که روی رب میبینید من مگیرمش

انجا هم اخرای پخته برای اینکه ته نگیره یه شعله پخش کن گذاشتم

رب امادس

اگه عکسا واضع نبود ببخشین با گوشی گرفتم
    ویرایش توسط شاپرک* : ۱۳۹۴/۰۸/۰۹ در ساعت ۱۲:۲۳ بعد از ظهر
    hengamehh, m1361, سالاری و 9 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    باران67 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    898
    میزان امتیاز
    2022
    پسند شده
    86512
    پسند کرده
    75762

ویترین مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط پاییزجون نمایش پست ها
    سلام خانما من رب انار درست کردم اما خیلی غلیظ و سفت شده حالا چکار کنم میشه بهم بگید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    تو چه مرحله ای باید خاموش کنیم گاز را من بعد اینکه روی رب انار حباب های کوچک درست شد 10دقیقه گذشت خاموشش کردم
    عزیزم اگه ربت بوی سوختگی نگرفته که اشکال نداره
    ولی اگه در حدی سفته که نمیتونی حتی قاشق بزنیش فکر کنم کمی اب بزنی رقیق شه و یه حرارت بدی تا یه دست بشه بد نباشه
    یا مثلا با اب انار مخلوط کنی بجوشونی
    راستش تا حالا هم تجربه نکردم
    sita-golam و mitra40 این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
  • کلمات کلیدی این موضوع