نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree9Likes

موضوع: گل سنگ

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 9
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
 1. #1

  گل سنگ

  .

  هیچ اتفاقی در دنیا اتفاقی نیست.

 2. #2
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  **mahla** آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۳/۰۷/۰۸
  محل سکونت
  شهر بهشت
  نوشته ها
  352
  نوشته های وبلاگ
  6
  میزان امتیاز
  188
  پسند شده
  4084
  پسند کرده
  641


  درباره گل سنگ ” مقاله پیش روی درباره گل زینتی بسیار زیبای سنگ می باشد با نام علمی Hypoestes phyllostachya می توانید در این مقاله با روش نگهداری گل سنگ ,روش تکثیر گل سنگ , آبیار گل سنگ , دمای لازم برای گل سنگ , نور مناسب برای گل سنگ ,خاک مناسب برای گل سنگ , آفات و بیماری گل سنگ , هرس کردن گل سنگ
  این گیاه با نام علمی Hypoestes phyllostachya به خانواده Acanthaceae تعلق دارد و بومی جزایر گرمسیری و نیمه*گرمسیری اقیانوس هند است. در زبان انگلسیی به دلیل لکه*های فراوان موجود بر روی پهنه برگ این گیاهان، آنان polka dot plant (گیاه خالخالی) خوانده می*شوند. در ایران نیز گاهی این گیاه به اشتباه گل سنگ و همچنین گاهی خال صورتی نامیده می*شود. هیپو ئستس گیاهی علفی است که همانند یک بوته* کوچک رشد می*کند و طرحهای رنگین برگهایش، آن را به گیاهی جذاب و دوست*داشتنی تبدیل کرده است. اندازه و رنگ لکه*های موجود بر روی برگ نمونه*هایی از این گیاه که به عنوان گیاه زینتی مورد استفاده قرار می*گیرند بسیار متنوع هستند .
  البته شکل معمول و متداول این گیاه برگهای سبز رنگی دارد که نقاط بیشمار صورتی رنگ بر روی آن وجود دارد اما نمونه*های دیگری نیز تکثیر و پرورش داده می*شوند که لکه*های سفید و یا قرمز بر روی پهنه برگ آنان مشاهده می*شود.به عنوان مثال در برخی کتب پرورش گل و گیاه نام علمی Hypoestes sanguinolenta برای این گیاه بکار رفته است. این گیاه نیز از جمله گیاهان زینتی است و معمولا لکه*هایی قرمز رنگ بر روی برگهای آن وجود دارد.از نظر پرورش تجاری هپوئستس در دو گروه قرار می*گیرد: ۱-splash select series که بر روی برگهای سبز این گیاهان چهار رنگ صورتی، سفید، صورتی پر رنگ و قرمز وجود دارد که نواحی بزرگی از پهنه برگ را به زیر پوشش خود می*برند و ۲-confetti series که بر روی برگهای سبز این گیاه یکی از چهار رنگ یاد شده وجود دارد و تعداد لکه*ها نیز از گروه قبلی کمتر است. همچنین برخی از پرورش*دهندگان بر اساس رنگ غالب لکه*های موجود بر روی برگ این گیاهان را در سه گروه قرار می*دهند:۱-با نقاط قرمز ۲-با نقاط سفید و ۳- با نقاط صورتی


  هیپوئستس اصولا گیاهی چند ساله است اما در فضای آزاد می*توان به عنوان گیاه یکساله نیز از آن استفاده کرد که بدین منظور از بذر گیاه برای تکثیر انبوه آن استفاده می*شود. این گیاهان در فضای آزاد کاشته می*شوند و با آمدن فصل سرما از بین خواهند رفت. در طی فصل رشد ارتفاع گیاه هیپوئستس اغلب به ۴۵ سانتیمتر و حتی به ۹۰ سانتیمتر نیز می رسد و در حدود ۴۰-۳۰ سانتیمتر نیز بر روی زمین فضا اشغال می*کند. طول برگها ۶-۴ سانتیمتر است. برای گرفتن بذر از گیاه باید گیاه دو ساله شود تا بتواند گل دهد. گلهای گیاه در سراسر سال تشکیل می*شوند و رنگ آنان متغیر و صورتی کمرنگ، صورتی، صورتی-ارغوانی و سفید است. بعد از آنکه گلها بر روی گیاه خشک می*توان آنان را جمع کرده و از بذر آنان استفاده کرد. از دیگر نامهای این گیاه می*توان به این موارد اشاره کرد:Measles Plant, Flamingo Plant, Freckle Face, Pink Dot

  آبیاری گل سنگ : خاک باید مرطوب نگهداشته شود و البته خیس نماند. بهتر است که در بین دو عمل آبیاری سطح خاک گلدان تا حدودی خشک شود. آبیاری بیش از اندازه این گیاه موجب زرد شدن برگها و ریزش آنان می*شوند. اما اگر برگها بدون اینکه زرد شوند بریزند نشانه تشنگی گیاه است. گیاه رطوبت بالای هوا را دوست دارد که برای تامین این رطوبت از یک زیر گلدانی بزرگتر استفاد کنید. داخل زیرگلدانی تا ارتفاع لبه آن سنگریزه بریزید و تا نیمه ارتفاع دیواره در آن آب بریزید. گلدان را بر روی سنگریزه ها بگذارید . توجه کنید که ته گلدان نباید با آب در تماس باشد. این روش رطوبت مورد نیاز این گیاه را تامین خواهد کرد. برخی از این گیاهان در زمستان دوره استراحت دارند بنابراین آبیاری را به هفته*ای یکبار کاهش دهید. مورد دیگری که در آبیاری این گیاه باید رعایت کنید دمای آب است اگر آب سرد استفاده شود برگهای گیاه کمرنگ شده و حتی ممکن است بریزند بنابراین آب را اگر در حدود ۲۵ درجه سانتیگراد گرم کرده و مصرف کنید نتایج بهتری در پرورش این گیاه بدست می*آورید.

  دما مناسب برای گل سنگ : دمای روز ۲۹-۲۴ درجه سانتیگراد و دمای شب ۲۳-۲۱ درجه سانتگراد برای این گیاه مناسب است. دما نباید به زیر ۱۳ درجه سانتیگراد نزول کند. در این صورت برگها کمرنگ می*شوند و به تدریج می ریزند.
  نور مناسب برای گل سنگ : این گیاه بهترین رنگ برگسار خود را در مکانی با نور میانه خواهد داشت. یعنی محیط نباید کم نور باشد زیرا لکه های زیبای برگ کم رنگ و حتی محو می*شود. تابش نور مستقیم آفتاب نیز برگها را خواهد سوزاند. همچنین نور زیاد محیط می*تواند موجب پیچش برگها شود.
  خاک مناسب برای گل سنگ : خاکی غنی با زهکش مناسب و خوب نیاز دارد. در طی فصل رشد هر دو هفته یک مرتبه می*توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. هنگامی که ریشه*های گیاه از منافذ زیر گلدان بیرون بیاید موقع تعویض گلدان است که می*توان این عمل را در فصل بهار انجام داد.
  تکثیر گل سنگ : هیپوئستس با بذر و قلمه ساقه تکثیر می*شود. برای آماده سازی گیاه جهت کاشت در فضای باز در حدود ۱۲-۱۰ هفته قبل از آخرین سرمای بهاره بذرها باید کاشته شوند. دمای مورد نیاز برای جوانه زنی بذرها ۲۳-۲۱ درجه سانتیگراد است و در طی ۱۴ روز جوانه می*زنند. برای تکثیر از طریق قلمه ساقه از نوک ساقه*ها استفاده کنید. قلمه نوک ساقه را به طول ۲۰-۵ سانتیمتر به همراه ۴-۳ برگ تهیه کنید. برگهای پایین را حذف کنید و آنان را در بستر ریشه زایی قرار داد. بستر را همواره مرطوب نگه دارید تا ساقه*ها ریشه دهند.
  آفات و بیماری گل سنگ : شته، مگس سفید، کنه تارعنکبوتی و شپشک از آفات رایج این گیاه هستند. وجود این حشرات و فعالیت آنان موجب کاهش رشد و ضعیف شدن گیاهان می*شود. در صورت فعالیت شته و شپشک ماده چسبناکی به نام عسلک تولید می*شود که بر اثر آن سطوح برگ براق و چسبناک می*شوند و مصرف این دو حشره از شیره گیاه موجب کم رنگ شدن برگها و بدشکل شدن آنان و همچینن ضعیف شدن کل گیاه می*شود. کنه تار عنکبوتی موجب کم رنگ شدن برگها در نهایت زرد شدن آنان می*شود و در زیر سطح برگها نیز تارهای عنکبوت بوجود می*ایند. بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی*کند اما شاید از متداولترین آنان سفیدک پودری از بیمایهای قارچی این گیاه است که منجر به ظهور لکه های خاکستری یا قهوه*ای بر روی برگها می شود. شرایط نور کم و سرد و مرطوب بودن محیط این بیماری را تشدید می*کند. محیطی با دما و نور مناسب برای گیاه تهیه کنید و از خیس شدن برگسار گیاه در حین آبیاری جلوگیری نمایید.
  هرس گل سنگ : یکی از مشکلات این گیاه این است که به مرور زمان این شاخه*های گیاه بلند و باریک شده و منظره*ای نامناسب پیدا می*کند. به همین دلیل به طور منظم باید شاخه*های بلند گیاه سرزنی شوند تا رشد شاخه*های جانبی تحریک و گیاه حالت بوته*ای بیابد.


  زهره .م این نوشته را پسندیده.

 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  **mahla** آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۳/۰۷/۰۸
  محل سکونت
  شهر بهشت
  نوشته ها
  352
  نوشته های وبلاگ
  6
  میزان امتیاز
  188
  پسند شده
  4084
  پسند کرده
  641
  این هم گلدان گل سنگ خودم

  زهره .م و *شمیم* این نوشته را پسندیده.

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  fateme.mazhab1365 آواتار ها
  فاطمه مذهب جعفری
  عضویت: ۱۳۹۱/۱۰/۰۸
  محل سکونت
  اهواز
  نوشته ها
  1,130
  میزان امتیاز
  118
  پسند شده
  2382
  پسند کرده
  2814
  سلام سلام سلام
  من بازم اومدم
  منم یه گلدون گل سنگ دارم که البته وقتی رفتیم گلخونه آقای شوهر برای خودش خریدش آخه من قبلا ازش خوشم نمی اومد ولی حالا که میبینم تکثیرش خیلی راحته و با آب و هوای اینجا هم فعلا سازگاری نشون داده خوشم اومده.
  چون قدش خیلی بلند شده بود دو سه باری ازش قلمه گرفتم یکی از از قلمه هام تا چند روز پیش حالش خوب بود ولی وقتی بردمش توی تراس فک کنم به خاطر باد گرم خشک شد. آخه روی خاکش از این پشه ریزا پرواز میکردن. فک کنم زیادی بهش آب داده بودم.
  ولی قلمه ی دومی رو فعلا که کاشتم توی ماسه بادی تا خوب ریشه اش بگیره بعد بهش خاک گلدون اضافه میکنم واسه قبلی هم همین کارو کردم. خودم از بینش بردم.
  چند تا هم پاجوش جوون داشت که بریدمو فعلا که توی آبن آخه وقتی اینا رو میکارم مستقیم توی خاک فک میکنم چون هنوز خیلی کوچیکن نمیتونن توی خاک ریشه دار بشن. گل فروشه میگفت به دو روش ریشه دار میشه ولی اینا که فعلا ندادن.
  *شمیم* و samane0101 این نوشته را پسندیده.
  جهت تعجیل در فرج آقا صاحب الزمان صلوات کامل و جلیل ختم کن.
  الهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجن و الانس، من الاولین و الآخرین.

 5. #5
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  fateme.mazhab1365 آواتار ها
  فاطمه مذهب جعفری
  عضویت: ۱۳۹۱/۱۰/۰۸
  محل سکونت
  اهواز
  نوشته ها
  1,130
  میزان امتیاز
  118
  پسند شده
  2382
  پسند کرده
  2814
  دلم میخواد گلدون گل سنگم این شکلی بشه مثل عکس بالایی.
  نثل مال مهلا . نه عمودی بره بالا
  samane0101 این نوشته را پسندیده.
  جهت تعجیل در فرج آقا صاحب الزمان صلوات کامل و جلیل ختم کن.
  الهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجن و الانس، من الاولین و الآخرین.

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  نوشته ها
  8
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0
  سلام

  بذر گل سنگ اگر خواستید در این فروشگاه بذر گل و گیاه موجود است.
  ویرایش توسط moghaan : ۱۳۹۵/۰۲/۲۴ در ساعت ۰۸:۱۴ قبل از ظهر

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
  نوشته ها
  12
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  19
  پسند کرده
  5
  سلام دوستان من یه گلدون گل سنگ دارم خیلی دوست دارم ازش قلمه بزنم اما نمیدونم چجوری؟ممنون میشم راهنمایی کنین
  samane0101 این نوشته را پسندیده.

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۰۱/۲۳
  نوشته ها
  50
  میزان امتیاز
  2
  پسند شده
  106
  پسند کرده
  1760
  قلمه اش خیلی راحته با چاقو یه بند مونده ازش جدا کن بزار تو خاک کمپوست شده فقط جای خنک باشه مرتب هم بهش اب بده خاکش خشک نباشه کلا به بی ابی حساسه برگهاش رو جمع میکنه
  samane0101 این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما