نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree1052Likes

موضوع: طرز تهیه کالباس، سوسیس و ....

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 210
صفحه 1 از 27 123411 ... آخرینآخرین

طرز تهیه کالباس، سوسیس و ....

ارسال مطلب توسط مریم گلی

كالباس
    شير خشك ( قنادي) 1 پيمانه
    آرد سفيد نصف پيمانه
    يخ حدودا 2 پيمانه
    سينه مرغ خام بزرگ 1 عدد
    نمك فلفل پودر خردل زنجفيل كمي
    قارچ برش داده شده و پسته به ميزان دلخواه
    سیر به میزان دلخواه

سينه مرغ را با ميكسر خوب له ميكنيم. آرد و پودر شير را اضافه ميكنيم خوب با دست ورز ميديم تا يكنواخت بشه. ادويه هاي مورد نظر رو اضافه ميكنيم و خوب ورز ميديم. يخ خرد شده را اضافه كرده و مخلوط ميكنيم . نيازي نيست كه يخ دوب شود. قارچ خام برش داده شده و مغز پسته رو اضافه كرده مخلوط ميكنيم. . خمير آماده شده را درون كيسه پارچه اي كه دوختيم ميريزيم. كيسه مورد نظر باريك و بلند است و قطر و طول كالباس را تعيين ميكند. بهتره كه قطر كيسه حدود 5 سانت باشه. دو انتهاي كيسه را محكم ميكنيم به طوري كه خمير كاملا درون كيسه متراكم و فشرده باشد. . كيسه حاوي خمير كالباس رو يه مدت 10 دقيقه درون آب در حال جوش قرار ميديم. و سپس از روي حرارت بر ميداريم و صبر ميكنيم خنك شود سپس كيسه را به مدات 1 شب در فريزر قرار ميديم و بعد 1 شب هم در يخچال قرار ميديم . كالباس آماده براي برش زدن است
    sara chef, Andrew, *مهربان* و 7 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    78
    پسند شده
    889
    پسند کرده
    0

Exclamation Re: طرز تهیه کالباس، سوسیس و ....

امروز من هم طرز تهيه ي يك نوع كالباس خانگي رو مي گذارم كه مي تونين با گوشت قرمز و يا مرغ اون رو درست كنيد. این گوشت به صورت چرخ شده استفاده می شه و خوب مثل نوع کارخانه یی اون از احشاء حیوانات، گوشت حيوانات پير يا بعضا بيمار، زايده هاي گوشتي، پيه و غیره درش استفاده نمی شه. ضمن این که مواد نگهدارنده هم نداره بنابراين سرطان زا هم نيست. تمیز و خانگی هست و حداقلش اینه که می دونیم در اون گوشت خالص به کار رفته.

اين دستور رو من از يكي از دوستانم گرفتم..... تذكري كه ايشون براي اين دستور داده بود اين بود كه به خصوص در زمينه ي ادويه ها خودمون رو در بند دستور نبايد بكنيم و بايد اون طور كه خودمون دوست داريم ادويه ها رو كم و زياد كنيم. حتي عقيده داشت اگر ادويه يي رو در منزل نداشتيم مي تونيم به راحتي از دستور حذفش كنيم!!!!!!!!!

اين غذا بسياز كامل و غني هست و من فکر نمی کنم هیچ پدر و مادری، کوچولو ها رو از لذت خوردن چنین غذای سالم و پر انرژی یی محروم کنه.

يك توضيح كوچولوي ديگه هم بدم و بعد برم سراغ دستور اين غذا و اون اين كه براي درست كردن كالباس، دستگاه خاصي مورد نياز هست كه اين طور هم كه شنيدم هم حجم بزرگي داره و هم گران قيمت هست. من توي اين دستور از ماشين تهيه ي كالباس استفاده نمي كنم چون دلم مي خواد تا جايي كه ممكنه دستورهايي كه براتون مي گذارم ساده باشه و همه بتونن به راحتي اون رو درست كنند. پس كيفيت كالباس خانگي ما به لحاظ بصري شايد به پاي فرم كارخانه يي اون نرسه.

مواد لازم:

فيله ي مرغ يا گوشت گوساله ي مخلوط با گوشت گوسفند: 1 كيلو

سير: 5 حبه (به جاي سير مي تونين از پودر سير به همراه پودر پياز هم استفاده كنيد)

آرد: پايه ي مصرف 3 قاشق غذاخوري هست اما اگر خمير كالباس بيش از حد شل بود مي تونيم تا 6 قاشق هم اون رو افزايش بديم

زرده ي تخم مرغ: 3 عدد

يخ: 6 تكه

جعفري خرد شده: 1 قاشق غذاخوري

تخم كرفس: 2/1 قاشق چاي خوري

شير خشك: كه طبق دستور بهتره از شير خشك نيدو محصول كارخانه ي نستله باشه:1 فنجان

فلفل سیاه : نصف قاشق مربا خوری

نمک : 2 قاشق مربا خوری كه طبق ذائقه مي تونه كم و زياد بشه

دارچین : 3/1 قاشق مربا خوری

زنجبیل : 5/1 قاشق مربا خوری

هل : نصف قاشق مربا خوری

میخک : نوك قاشق مرباخوري

جوز هندی : قدري بيشتر از ميزان گفته شده براي ميخك (البته من خودم جوز رو خيلي زياد استفاده مي كنم چون طعمش رو در كالباس خيلي دوست دارم)

آويشن: 4/1 قاشق مرباخوري

اسانس دود مايع: نصف قاشق غذاخوري كه اگر هم نبود اشكالي نداره و اين تنها به طعم بهترش كمك مي كنه.

روغن مایع : 2 قاشق غذا خوری

كيسه يخ در اندازه ي متوسط براي تقريبا 30 دانه ي يخ

دانه خردل، تخم گشنیز، رازيانه، و زعفران: به ميزاني كه دوست داريد

پسته ي تازه كه با مقاطع دايره يي برشش مي ديم و يا اگر پسته ي تازه در دسترس نبود از خلال پسته كه حدود 5 دقيقه در آب قرار داده شده استفاده مي كنيم: مقداري كه دوست داريد

قارچ: به ميزان دلخواه

طرز تهیه:

گوشت ها رو همراه سیر و جعفري خرد شده، 3 بار چرخ می کنیم . آرد رو با تمام ادويه هاي خشك مون 2 بار الك مي كنيم و به مرغ يا گوشت اضافه می کنیم، مزه ي مواد رو مي چشيم و در صورت تمايل ادويه هايي رو كه دوست داريم مجدد اضافه مي كنيم. بعد تخم مرغ رو به مواد اضافه مي كنيم و همه ي مواد رو در غذاساز مي ريزيم و 5 دقيقه اجازه مي ديم تا مخلوط بشن. در طول مدت روشن بودن غذا ساز به تدريج تكه هاي يخ مون رو با فاصله اضافه مي كنيم. سپس روغن مایع رو اضافه مي كنيم و بعد از اين مرحله، موادمون رو از غذاساز بيرون مياريم. در صورت شل بودن خمير مقداري آرد اضافه مي كنيم و با دست كمي ورز مي ديم تا كل مواد به صورت خميري نه زياد سفت و نه زياد شل در بياد. در مرحله ي آخر پسته و قارچ خرد شده رو هم اضافه مي كنيم........سپس همه ي مواد رو روي فويل آلومينيومي مي ريزيم و دو سر فويل رو مثل شوكولات خوب می پیچیم و مي بنديم. سپس به مدت 45 دقیقه موادمون رو بخار پز مي كنيم. بعد از اين مدت بلافاصله دور مواد مون رو در حاليكه هنوز از داخل فويل بيرون نياورديم، كيسه ي يخ مي پيچيم و بعد از خنك شدن در داخل یخچال می گذاریم تا خوب سرد بشه. بعد از سرد شدن به اندازه هاي دلخواه با چاقوي ليزري برش مي ديم.

البته من خودم يك نوع ديگه كالباس درست كردم كه از نوع اول به مراتب كارمندي تر هست..... من يك بسته گوشت چرخ كرده رو ( من هميشه گوشت رو به اندازه ي غذاي دو نفر داخل كيسه مي ريزم و فريز مي كنم بنابراين وزنش نكردم) يك بار كه تقريبا عجله داشتم به همراه آويشن و جوز و سير و نمك و قدري فلفل سياه به اضافه ي مغز پسته همه رو با هم مخلوط كردم....... مواد رو مي چشيدم و وقتي مطابق ذائقه مون شد اون ها رو داخل كيسه ي پلاستيكي ريختم و به صورت استوانه بستمش..... كيسه رو باز داخل چند كيسه ي ديگه گذاشتم و داخل آب جوش گذاشتم 1 ساعت موند..... بعد داخل يخچال و همين كه سرد شد سروش كرديم...... قيافه اش درست شبيه رولت گوشت بود ولي طعمش به شهادت خانواده و صدالبته خودم، عالي بود..... درست مثل كالباس هاي ايران!!!!! ولي از شوخي گذشته يك بار امتحان كنين!!!! داخل ساندويچ به همراه كاهو و قدري مايونز و گوجه فرنگ و خيارشور واقعا خوشمزه مي شه و خيلي هم سالمه!!!!!!

نوش جان!!!!!!!
    Andrew, *هانا*, mari_64 و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    222
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

Re: طرز تهیه کالباس، سوسیس و ....

نقل قول نوشته اصلی توسط وروووجک
    کسی این کالباس ها رو درست کرده
    [HIGHLIGHT=#ffffff]وروجک جان[/HIGHLIGHT]
    من دستور مریم گلی جونو به خاطر پسرم که عاشق سوسیس کالباس درس کردم(سوسیس کالباساس ایرانی هم که وضعشون مشخصه) ولی زمان 10 دقیقه برا پختش کمه چون مغز پخت نشده بود و برا همین من سرخش کردم ولی خوشمزه شده بود سینا همون یه روزه تمومش کرد.
    و اما تجربه من اول کیسه ای که میخوای توش کالباسو درست کنی تهیه کنی بهتر میتونی منسجمش کنی
    دوم این که زمان پختشو 45 دقیقه کنی بهتر
    Andrew, beautiful_lie, باران67 و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    222
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط فاطمه مامی نیکو
    خانوما کسی میدونه دلیل استفاده *یخ * توی تهیه کالباس چیه؟؟؟؟
    فاطمه جان برای کنترل دما حین پخت کالباس استفاده میشه یعنی یخ دمای داخلی کالباس رو یواش یواش میبره بالا( با اب شدن) و کالباس مغز پخت میشه
    Andrew, beautiful_lie, مامان غزل و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر بازنشسته
    فاطمه مامی نیکو آواتار ها
    میزان امتیاز
    13
    پسند شده
    770
    پسند کرده
    2

ویترین مدال ها

آقا ما کالباس درست کردیم....مرسی ساران جون, ولی من یخ یادم رفت توش بریزم!!!!

البته اینجا مثل شمال ایران, اینقده غذا زووووووووووود میپزه, که یخ فکر کنم لازم نباشه!!! گفتم شاید دلیل مهمی باشه که اگه استفادش نکنی, مثل درست نشه اصلا!!!

خیلی راحت و خوشمزه و سریع و سالم !!!!

sara chef, Andrew, zohre banoo و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
    یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

سهیلا
    نوشته های وبلاگ
    4
    میزان امتیاز
    231
    پسند شده
    7007
    پسند کرده
    6051

ویترین مدال ها

دوستاي گلم تو يه برنامه آشپزي تركيه من ديدم كه (sujuk)سوجوك درست كرد و قتي موادش آماده شد اونو تو روده گاو كه تميز و خشك بود ريخت.مي خواستم بدونم كسي مي دونه تو ايران هم ميشه پيدا كرد يا نه؟فكرمي كنم اين از پارچه خيلي بهتر باشه.
    -----------------

سهیلا
    نوشته های وبلاگ
    4
    میزان امتیاز
    231
    پسند شده
    7007
    پسند کرده
    6051

ویترین مدال ها

Sosis Yapımı

Malzemeler

* Kuzu ve Dana Kıyma 300 gr
    * Yumurta akı 2 adet
    * Buğday nişastası 1 dolu yemek kaşığı
    * Sarımsak 2 diş
    * Tuz
    * Karabiber
    * Kimyon
    * Mumbar

YAPILIŞI:
    Kasaptan ustaca seçtiğiniz biraz kuzu biraz dana kıymasını aldık mutfağa geldik.Kıymayı bir tepsiye yayarak dolabın derin dondurucusuna koyun ama yalnızca 30 dakika için.Buz gibi olmuş kıymayı mutfak robotuna koyun (300 gr olduğunu var sayıyorum) içine 2 yumurta akı, 1 dolu yemek kaşık buğday nişastası ,2 diş sarımsak, tuz,karabiber,kimyon ya da istediğiniz herhangi bir baharat.Robotu çalıştırın 2 dakika kadar ve içine 1 çay bardağı dolusu kırık buz ekleyin.Buzlar eriyene kadar karıştırmaya devam edin ,hamurun kıvamı (kıymanın bu kıvamına hamur diyoruz)boza kıvamında biraz daha sert olmalı.Ciğercinizden önceden istediğiniz mumbarları (kuzu bağırsağı)bir huninin ağızına geçirin.Eğer bağırsak bulamazsanız ya da kullanmak istemezseniz bir alternatifim olacak;hamurumuzu huninin ağzından doldurarak sosisi şekillendirmeye başlayın (aman bağırsağın alt tarafını bağlamayı unutmayın) her bir karışta bir sosisi döndürün ki şekil alsın.Şimdi bağırsak kullanmıyorsak mutfakta kullandığımız streç filmi bir tahtaya gergince yayın.Kaşık ile hamurdan alıp streçin tam ortasına yerleştirin ve diğer tarafından tutup rulo haline getirin.İki ucunu şeker paketi gibi kıvırın.Şimdi ön pişirme safhasına geldik:Sıcak ama kaynamayan (eğer ölçebilirseniz 70 derece ideal sıcaklık) bir suyun içinde 15 dakika haşlayın ve çıkartıp soğutun.İşte bu kadar sosislerimiz hazır!

طرز تهيه سوسيس(ترجمه دستور بالا)
    مخلوط گوشت گوساله و گوسفند چرخ شده 300 گرم
    سفيده تخم مرغ 2 عدد
    نشاسته گندم يك قاشق سر پر
    سير 2 حبه
    نمك و فلفل و زيره
    روده گوسفند خشك شده براي پايا كار
    گوشت ها درون يك سيني پهن مي كنيم و به مدت 30 دقيقه درون فريزر قرار داده .گوشتهايي كه يخ زده رو درون غذا ساز ريخته و ساير مواد رو هم اضافه مي كنيم و دو دقيقه دستگاه رو روشن كرده و بعد به اندازه يك فنجان يخ خرد شده نيز اضافه كرده و تازماني كه يخ ها آب بشن مخلوط مي كنيم.بعد خمير (همون مواد كه باهم مخلوط شدن)رو درون روده كه با آب گرم خيسش كرديم و سرشو با يك نخ محكم بستيم با قاشق از مواد مي ريزيم و به فاصله يك وجب با نخ محكم مي كنيم.بعد از آماده شدن توي قابله آب داغ كه كم مونده بجوشه (دما70درجه)باشه به مدت 15 دقيقه سوسيس رو مي پزيم و بعد آماده مصرف ميشه.تو دستورش نوشته مي تونيد مواد رو لاي سلفون بريزين و رول كنين و بعد ابتدا و انتهاي سلفون رو محكم ببندين ولي من نمي دونم سلفون اگه تو آب بجوشه چطور ميشه!؟
    -----------------

Andrew این نوشته را پسندیده.

سهیلا
    نوشته های وبلاگ
    4
    میزان امتیاز
    231
    پسند شده
    7007
    پسند کرده
    6051

ویترین مدال ها

Sucuk Yapımı

Malzemeler
    • Dana Kıyma 2 kg
    • Kuzu Kıyma 500 gr
    • Sarımsak 5 diş
    • Kimyon 1 çorba kaşığı
    • Kuru dana bağırsağı 3 metre
    • Toz kırmızı biber
    • Karabiber
    • Yenibahar
    • Keten İp
    YAPILIŞI:
    2 kg dana kıyma ve 500 gr kuzu kıymanın içine çok iyi dövülmüş 5 diş sarımısak, 1 çorba kaşığı kimyon,toz kırmızı biber,karabiber birazda yenibahar ile iyice yoğurulur ve üzeri kapatılarak buzdolabında 1 gün dinlendirilir.3 metre kadar kuru dana bağırsağı(baharatçılarda bulunur) ılık su ile ıslatılır.Yumuşayan bağırsaklar normal bir huninin ucuna geçirilir ve ucu keten bir ip ile bağlanır.Huninin ağzından el ile sucuk kıyması içine basılır ve bağırsağın içine dolması sağlanır.Sucuk artık şekil almaya başlamıştır istenilen boya gelince tekrar aynı ip ile bağlanılarak kesilir.havadar bir yere asılan sucukların üzerine iğne ile birkaç delik açılır ve 3-4 gün sonra tüketilmeye hazırdır
    گوشت گوساله چرخ شده 2 كيلو
    گوشت گوسفند چرخ شده 500 گرم
    سير 5 حبه
    زيره يك قاشق سوپ خوري
    روده گوساله خشك 3 متر
    فلفل قرمز خشك .فلفل سياه
    گل يخ!!!!!!!!!!!
    نخ كتاني براي بستن سر و ته روده
    سير رو آسياب كرده وهمه مواد رو باهم خوب مخلوط كرده و درون يك ظرف در دار به مدت يك روز در يخچال نگه مي داريم.روده رو با آب ولرم مي خيسانيم تا نرم بشه.بعد مواد رو داخل روده ريخته به مدت 3 الي 4 روز در مكاني كه هوا جريان داره آويزون مي كنيم و با يك سوزن سوراخهايي روش ايجاد مي كنيم تا احيانا اگر هوايي داخلش مونده باشه خارج بشه.بعد از 3 الي 4 روز آماده مصرف ميشه .و خيلي هم خوشمزه هستش.
    -----------------

Andrew این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 27 123411 ... آخرینآخرین
  • بانک بند ناف