نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree561Likes

موضوع: شور مخلوط - شور فوري

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 91
صفحه 1 از 12 123411 ... آخرینآخرین
    مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    104
    پسند شده
    10426
    پسند کرده
    1255

ویترین مدال ها

شور مخلوط - شور فوري

شور مخلوط

حتما توصیه میکنم با این روش امتحان کنید. فوق العاده خوشمزه تر و ترد تر میشه .

مواد لازم :
    گل کلم ----------------------------- 2 کیلو گرم
    خیار --------------------------------- 1 کیلو گرم
    هویج -------------------------------- 1 کیلو گرم
    ساقه کرفس ------------------------ 700 گرم
    سبزی شور ------------------------- 600 گرم ( پاک و درشت خرد شده )
    سیر --------------------------------- 2 بوته ( سایز متوسط )
    فلفل قلمی تند --------------------- 150 گرم
    سرکه سفید ------------------------ 1 پیمانه
    نمک --------------------------------- به مقدار لازم
    آب ----------------------------------- به مقدار لازم
    طرز تهیه :
    تمام مواد را بشوئید و کاملا خشک کنید .
    گل کلم را به قطعات درشت خرد کنید.
    هویج را پوست بگیرید و به قطعات دلخواه خرد کنید. ( خیلی هم ریز نباشد )
    ساقه های کرفس را نیز به اندازه هویج خرد کنید .
    خیار به صورت کامل و خرد نشده بماند .
    سیر را حبه کنید و پوست بگیرید .
    سبزی را نیز بعد از پاک کردن بشوئید و خشک کنید و درشت خرد کنید . ( بهتر است سبزیجات کاملا مخلوط شوند )
    متناسب با مقدار مواد و اندازه ظرف مورد نظر، آب جوش بیاورید ( برای این مقدار مواد و البته بسته به اندازه ظرف حدود 8 لیتر آب کافی است ) وقتی آب جوشید در ازای هر یک لیتر آب 3 قاشق سوپخوری(سرصاف) نمک به آن اضافه کنید و شورآب را هم بزنید تا نمک کاملا در آن حل شود . بعد حرارت زیر ظرف را خاموش کنید؛ سرکه سفید را به آن اضافه کنید و مجددا هم بزنید تا سرکه نیز در شورآب حل شود .
    ظرف مورد نظر برای تهیه شور را که کاملا تمیز و خشک است آماده کنید، کف آن را یک لایه سبزی بریزید و بعد از مواد آماده شده به صورت مخلوط داخل ظرف بریزید . لابه لای مواد را کمی سبزی و نمک بریزید و در انتها نیز روی مواد را با سبزی و سیر و فلفل کاملا بپوشانید.
    زمان ریختن شورآب داخل ظرف شور درست موقعی است که دمای داخل شورآب به حدود 85 درجه رسیده باشد . یعنی تقریبا هنوز داغ باشد ولی جوش نباشد . حدودا 5 دقیقه بعد از خاموش کردن زیر ظرف در دمای معمول آشپزخانه. این تفکر که شورآب با این دما باعث لزج شدن یا خراب شدن این چاشنی می شود کاملا اشتباه است و اگر در زمان یاد شده شورآب به چاشنی اضافه شود و شرایط نگهداری نیز کاملا متعادل باشد باعث ترد شدن آن نیز میگردد !

شورآب را روی مواد بریزید تا حدی که تمام سطح ظرف مورد نظر را بپوشاند و هیچ فضای خالی باقی نماند.
    درب ظرف را باز بگذارید، بعد از 30-40 دقیقه مقدار شورآب را کنترل کنید . به طور معمول بعد از این مدت نیاز به اضافه کردن حدود یک پیمانه دیگر شورآب حس میشود !
    بعد از اینکه دمای شور کمی پائین آمد ( خنک شد ) درب ظرف را ببندید و ظرف را به مدت دو روز در دمای آشپزخانه نگهداری کنید تا چاشنی اصطلاحا برسد و بعد به مدت دو هفته در دمای خنک نگهداری کنید.
    بعد از این مدت، شور آماده مصرف است .
    هنگام سرو میتوانید قطعات مختلف نظیر ساقه های کرفس، هویج و خیار را به اشکال مورد نظر برش یا قالب بزنید و بعد سرو کنید .
    نکته :
    سبزی این چاشنی شامل : شوید، ترخان، برگ کرفس، ریحان، و در صورتی که در دسترس داشتید چند عدد برگ مو . (برگ مو به منظور کمی ترش مزه و معطر شدن این چاشنی استفاده میشود ) نسبت مقدار این سبزیجات نیز به ترتیبی است که نوشته شده اند . و البته، هم نوع سبزیجات و هم نسبت مقدار آنها در نقاط مختلف کشور با هم متفاوت است و بسته به ذائقه و رسوم غذایی اقوام مختلف تعیین میگردد. سبزیجات ذکر شده در این دستور تقریبا در اکثر نقاط مقبول و قابل دسترسی است.
    به دمای شورآب کاملا توجه کنید. اگر شورآب خیلی داغ یا خیلی خنک باشد در انتها باعث کپک زدن شور خواهد شد و نیز بعد از اولین باری که درب ظرف را باز کردید تا انتهای زمان مصرف حتما باید شور را در جای خیلی خنک ( یخچال ) نگهداری کنید . برای برداشتن شور از داخل ظرف حتما از قاشق خشک و کاملا تمیز استفاده کنید و مقدار شوری که از ظرف خارج کردید را دوباره داخل آن برنگردانید چون باعث کپک زدن آن میشود . ( این چاشنی نسبت به انواع مشابه کمی حساس تر است )
    در ضمن هنگام ریختن نمک داخل آب زیاد نگران شور شدن آن نباشید . به تجربه ثابت شده است که شور شدن این چاشنی راه علاج دارد ولی بی نمک شدن آن نه ! اگر این چاشنی زیادی شور شد قبل از سرو چند دقیقه مقدار چاشنی مورد نیاز را داخل آب سرد بگذارید و بعد سرو کنید ولی اگر بی نمک شد هم باعث میشود چاشنی زیاد ترد نشود و هم اینکه هنگام سرو پاشیدن نمک روی آن زیاد منطقی به نظر نمیرسد !!
    البته ! مقدار نمک ذکر شده برای این مقدار آب و مواد، کاملا معقول و نتیجه بخش است !
    برای تهیه این چاشنی از سرکه قرمز استفاده نکنید . سرکه قرمز باعث تیره شدن رنگ آن میشود.
    عکس و گردآوری مطلب : خودم
    منبع دستور تهیه : وبلاگ خاله خانوم
    Andrew, ماریا س, yaldae و 7 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    چقدر دوست داشتنی هستند.. آدم هایی که شبیه حرفهایشان هستند....

"میلان کوندرا"

مدیر انجمن
    زهرا س.پ آواتار ها
    زهرا ک.
    میزان امتیاز
    59
    پسند شده
    3820
    پسند کرده
    2794

Re: طرز تهیه خیار شور، شور مخلوط و ...........

باقالی پلو با
    مرغ

Andrew, yaldae, باران67 و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    104
    پسند شده
    10426
    پسند کرده
    1255

ویترین مدال ها

شور مخلوط فوري

مواد اولیه :

گل كلم خرد شده نصف عدد
    هويج ورقه شده دو عدد
    كرفس ورقه شده دو شاخه
    لوبيا سبز نازك خرده شده يك پيمانه
    كلم پيچ خرد شده 1/4 عدد
    فلفل قرمز درسته يا خرد شده يك تا چهار عدد
    زنجبيل تازه رنده شده دو تا سه قاشق غذاخوري
    فلفل دلمه اي قرمز خلالي شده يك عدد
    زردچوبه نصف قاشق چايخوري
    سركه سفيد هفت قاشق غذاخوري
    شكر يك تا دو قاشق غذاخوري
    روغن زيتون چهار تا شش قاشق غذاخوري
    آب ليموترش دو عدد
    نمك به ميزان لازم

طرز تهيه :

گل كلم، هويج، كرفس، لوبيا سبز، فلفل قرمز، كلم پيچ، سير، زنجبيل و فلفل دلمه اي را در آبكشي ريخته، نمك بزنيد و بگذاريد چهار ساعت بماند.
    سبزي هاي نمك زده را در كاسه اي ريخته و زردچوبه، سركه، شكر، روغن زيتون و آبليمو را به آن بيفزاييد و هم بزنيد. سپس به اندازه كافي در آن آب بريزيد تا فقط طعم ها با هم مخلوط شوند. در ظرف را ببنديد و حداقل يك ساعت بگذاريد بماند و سپس آن را سرو كنيد. اين شور تا دو هفته در يخچال قابل نگهداري است.
    منبع: مجله خانواده سبز
    ویرایش توسط heaven : ۱۳۹۴/۰۸/۲۹ در ساعت ۰۱:۳۳ بعد از ظهر
    Andrew, مامان عليرضا و باران67 این نوشته را پسندیده.

"میلان کوندرا"

مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    104
    پسند شده
    10426
    پسند کرده
    1255

ویترین مدال ها

.[quote=رويا خانوم]مي خوام يك تجربه در مورد شور بگم.
    من هميشه تو خونه ام شور دارم... البته خيار نه...بلكه هويج و گل كلم وكرفس و فلفل سبز رو شور درست مي كنم.
    مشكلي كه من باهاش برخورد مي كردم... نبود تلخون تو بعضي از فصلهاي سال بود.
    مادر شوهرم بهم ياد داد كه تو فصل تلخون... مقدار زيادي ازون بخرم ...بعدش توي دبه هاي 5/1 ليتري ماست تو سركه بزارم بمونه... هر وقت كه مي خوام شور درست كنم ، از اين تلخونها استفاده مي كنم...هم فوق العاده اقتصاديه و هم هيچ وقت لنگ سبزي نمي مونم.

-----------------------------------
    منم شور مخلوطم رو اين جوري درست مي كنم:
    گل كلم
    هويج

كرفس
    چند حبه سير
    فلفل سبز
    يك ليوان سركه براي دبه 5/1 ليتري
    نمك
    پودرفلفل قرمز

تلخون
    گلپر--- يك قاشق چاي خوري

آب روبا نمك مي جوشونم. مي زارم كاملا خنك بشه... بعدش مخلوط مواد ( گلم كلم خورد شده- هويج خورد شده- كرفس خورد شده - سير - فلفل سبز- تلخون) رو مي ريزم تو دبه ... بعدش مخلوط آب و نمك سركه و پودر فلفل قرمز و گلپر رو مي ريزم رو مخلوطم.
    دربش رو با پلاستيك فريزر محكم مي بندم تا هوا نفوذ نكنه... 10 روز الي 15 روز طول مي كشه تا آماده بشه.
    مزه اين شور به تندي زيادشه... امتحان كنيد حتما مشتري مي شيد.[
    /quote]
    باران67 و monir11 این نوشته را پسندیده.

"میلان کوندرا"

مدیر بازنشسته
    فاطمه مامی نیکو آواتار ها
    میزان امتیاز
    13
    پسند شده
    772
    پسند کرده
    2

ویترین مدال ها

Re: شور مخلوط - شور فوري

شور پاييزي

مواد لازم :

خيار ، كرفس ، گل كلم ، هويج، سبزيجات معطر شامل تلخون، شبت، سير ، فلفل سبز تند ، سركه ، پودر گل پر

طرز تهيه:
    ابتدا ظرف هاي مخصوص را به خوبي شسته و خشك كنيد، سبزيجات فوق را به جز خيار، گل كلم، سير و فلفل خرد كرده و پس از شست وشو در معرض هوا قرار دهيد تا كاملاً خشك شوند، فلفل ها و خيارها را به صورت درسته و گل كلم ها را نيز به همان ترتيب با حفظ فرم اصلي با دست از يكديگر جدا كنيد تا به صورت گل كلم هاي كوچكي درآيند. خرد كردن گل كلم ها با چاقو زيبايي شور را از بين مي برد.

سيرها را نيز به حالت حبه اي مورد استفاده قرار دهيد. سبزيجات معطر را نيز پاك كرده و خوب بشوييد سپس به قطعات حدود ۱۰ سانتي متري با ساقه خرد كنيد. پس از آنكه كليه مواد آماده شد، خيار و سبزيجات ديگر شامل گل كلم، هويج، كرفس همچنين سبزيجات معطر، سير، فلفل و پودر گل پر را به صورت لايه لايه درون ظرف قرار دهيد به ترتيبي كه يك رديف مواد شور و رديف ديگر با سبزيجات معطر، سير، فلفل و پودر گل پر پر شود. سپس قابلمه اي را از آب پر كرده و به ميزان هر ۲ ليوان آب ۱ قاشق غذاخوري نمك به آن اضافه كنيد. در ضمن در صورت تمايل به مواد فوق مي توانيد مقداري سركه نيز بيفزاييد، سركه طعم خوبي به شور مي دهد.

براي هر شيشه يك كيلوگرمي شور، نصف استكان سركه كافي است. البته ميزان سركه رابطه مستقيمي با ذائقه افراد دارد. در صورتي كه نمي خواهيد از سركه استفاده كنيد، آب را درون قابلمه آلومينيويي بجوشانيد زيرا كه در غير اين صورت قابلمه سياه خواهد شد.پس از آنكه محلول آب و نمك و در صورت تمايل سركه به نقطه جوش رسيد، قابلمه را از روي حرارت برداشته و براي مدت كوتاهي صبر كنيد تا دماي آن پايين تر آيد. هنگامي كه دما از ۱۰۰ درجه سانتي گراد به ۸۰ يا ۷۰ درجه رسيد يا به اصطلاح از حرارت افتاد، محلول حاصل را درون ظرف پر از مواد شور تا اندازه اي بريزيد كه ظرف لبالب با محلول پر شده و روي سطح مواد را كاملاً بپوشاند. سپس در ظرف را محكم بسته و دو يا سه روز در محلي گرم و در صورت امكان در مقابل تابش خورشيد قرار دهيد. پس از طي اين مدت زمان آن را به يخچال يا محل سرد ديگري منتقل كنيد.

چند نكته مهم:
    ۱ _ مراقب باشيد تمام مواد و حتي ظرف آنها خوب خشك شده باشند. وجود نم و قطره اي آب سبب كپك زدن شور شما خواهد شد
    ۲ _كاربرد ظروف شيشه اي از ظروف پلاستيكي بهتر است .
    ۳ _ برخي معتقدند استفاده از چند عدد نخود خام در لابه لاي مواد، سرعت آماده شدن شور را بالا مي برد.
    ۴ _ عده اي با قراردادن تكه اي نان سنگك بر روي كليه مواد و در دهانه ظرف از آن به عنوان مخمر استفاده مي كند .
    .۵ _ براي انداختن خيارشور، از خيارهاي سالم و ترد استفاده كنيد. نحوه درست كردن خيارشور نيز همان روش فوق است.
    ۶ _ به سبزيجات معطر ياد شده برگ كرفس و گشنيز هم مي توان اضافه كرد.
    Andrew, سارا شف و باران67 این نوشته را پسندیده.
    کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
    یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    15
    پسند کرده
    6

راستش من چندی پیش یه شور مخلوط گذاشتم که به نظر خودم و تموم اونایی که چشیدنش و تموم اون کسانی که درست کردنو و تو وبلاگم بهم خبر دادن عالیه . علاوه بر اون هیچ دردسری نداره و خیلی سریع هم آماده میشه . دستورشو اینجا میذارم که بقیه هم استفاده کنن ، مطمئنم کسی از درست کردنش پشیمون نمیشه ....
    شور مخلوط فوری

اول سبزیجاتی که دوست دارید تبدیل به شور بشه رو بشورین و خرد کنین و تو شیشه بچینین . ( نیازی به خشک کردنشون نیست )

من از هویج - گل کلم - خیار - لوبیا سبز - سیر و فلفل سبز استفاده کردم .
    دو تا سه سانت( از پایین شیشه ) سرکه بریزین .
    بقیه اش رو با مخلوط آب و نمک پر کنین . ( به ازای هر لیوان آب ، 1 قاشق نمک ، من کمی زردچوبه هم اضافه کردم ، اول تو یه ظرف جدا گانه آماده اش کنین )
    روش مقداری ترخون یا شوید و یا هر سبزی دیگه ای بذارین و در شیشه رو خوب محکم کنین .
    شیشه ی محتوی سبزیجات رو تو قابلمه ی مناسبی قرار داده و تا قسمت گلویی شیشه آب بریزین و حرارت رو روشن کنین .
    زمانی که رنگ خیار و لوبیا سبز تغییر کرد ، شیشه رو از آب خارج کرده و میذاریم کاملا خنک بشه و بعد تو یخچال میذاریمش .
    فردای همون روز شور مخلوطمون حاضره و میتونین نوش جان کنین ...
    Andrew, *سلما*, hemase و 7 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    من که دستم به خدا نمیرسه ، کاش خودش دستمو بگیره .....
    http://ashpazi.blogfa.com

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    49
    پسند کرده
    0

من شور درستیدم و کپک زد :((((((((((
    تیلا جان این روشی که شما گفتید محتویاته شور نرم میشه درسته؟

نقل قول نوشته اصلی توسط tila نمایش پست ها
    تی تی جان این روشی که خدمتتون عرض کردم اصلا نرم نمیشه و برعکس خیلی هم ترد و خوشمزه است . در ضمن اصلا کپک نمیزنه . من که خیلی راضی بودم . میتونی بیای تو وبلاگم و نظرات دوستان رو هم بخونی عزیزم ....
    نقل قول نوشته اصلی توسط titi.jan نمایش پست ها
    آخه با این روشی که شما گفتی در واقع میپزونی محتویاتشو حسم اینه که نرم میشه:دی
    تی تی جان بهت صد در صد اطمینان میدم که نرم نمیشه ، مگه همش چقدر میخواد رو حرارت بمونه ؟؟؟ شما درست کن اگه نرم شد بفرست واسه من
    نقل قول نوشته اصلی توسط mozhgan.40 نمایش پست ها
    منم با تیلدا جون موافقم شدیدا ...چون طبق همین دستور خیارشوردرست میکنم ونه تنها نرم وشل نمیشه بلکه بسیارترد هم میشه وتوی خونمون خیلی طرفدار داره ودیگه خیارشور آماده نمیخرم مطمئنا شورش هم همین میشه چند روز دیگه درست میکنم وعکسش رو میذارم ...البته من از مطبخ رویا یاد گرفتم ...وهمین جا ازشون تشکر میکنم
    نقل قول نوشته اصلی توسط titi.jan نمایش پست ها
    حالا میدرستم تیلا جان یه مشکل دیگه دارم و اون اینه که این همه شیشه از کجا بیارم من که گذاشته بودم دو تا دبه شده بود دبه رو که نمی تونم بذارم تو آب جوش :دییییییییی
    چرا میخندین خوب؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط mamane ayeh نمایش پست ها
    دوست خوبم تیلای عزیز

آبی که توش می ریزیم باید جوشیده باشه ؟ نمک یک قاشق غذاخوری یا مرباخوری؟
    نه دوست خوبم نیازی به آب جوشیده نیست ، همین آب معمولی شیر اشپزخونه خوبه ...
    نمک هم یک قاشق غذاخوری ...
    ببخشید دیر جواب دادم ، خیلی سرم شلوغ بود عزیزم ....

مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    104
    پسند شده
    10426
    پسند کرده
    1255

ویترین مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط مامی سپیناز
    مامی سپیناز : امسال شورم آبش حالت کشدار پیداکرد علتش چیه ؟ کمک کمک کمک کمک کمک کمک کمک کمک کمک کمک کمک
    نمك شورتون كم بوده

"میلان کوندرا"

صفحه 1 از 12 123411 ... آخرینآخرین
  • بانک بند ناف
  • کلمات کلیدی این موضوع