به نام خدا

با سلام خدمت خانوم های گل اولش با یه حدیث شروع کنم و بعد برم سر اصل مطلب...

رسول اكرم صلى الله عليه و آله :

يا عَلىُّ عَلَيكَ بِالعَدَسِ فَإِنَّهُ مُبارَكٌ مُقَدَّسٌ وَ هُوَ يُرِقُّ القَلبَ و َيُكثِرُ الدَّمعَةَ و َإِنَّهُ بارَكَ عَلَيهِ سَبعونَ نَبيّا؛

اى على تو را سفارش مى كنم به خوردن عدس، زيرا مبارك و پاك است، قلب را رقيق و اشك را زياد مى كند و هفتاد پيامبر پيوسته از آن استفاده مى كردند.

وسايل الشيعه ج25، ص129، ح31414
دیدم هوا یکم سرد شده این پست هم که خیلی وقته منتظر یکم سرما هستم تا توش فعالیت داشته

باشم،وقت رو غنیمت دونستم و اومدم تا براتون آش پرپوله رو آموزش بدم

خوب برای این آش لذیذ دستورهای متفاوتی وجود داره و از اونجایی که تو خانواده یادم نمیاد درستش

کرده باشن تصمیم گرفتم تا از سایت استفاده کنم...

و از اونجا بود که فهمیدم بعضی ها داخل این آش سبزی نمیریزند,بعضی ها با اسفناج میپزند

و من از سبزی آش استفاده کردم

بعضی ها داخلش رشته آش میریزند اما بهتره که تا جایی که امکانش هست غداها رو به همون سبک

محلی درست کنیم که بجای رشته آش از پروشکه استفاده کنیم.

خوب بریم سراغ مواد لازم:

عدس:1پیمانه

پیاز:دوعدد متوسط

سیر:4حبه

پرشکه:60تا نخودی

ادویه:نمک،فلفل(سیاه و قرمز)،زنجبیل،زردچوبه و کمی زعفران برای خوشرنگ شدن

خوب اول عدس رو با میزان آبی که برای آش درنظر میگیریم میذاریم روی شعله

توی این مرحله میشه بجای آب از عصاره خونگی گوشت یا مرغ استفاده کرد که خیلی هم مفید هستن,

وقتی عدس نیم پز شد وقتشه که سبزی رو اضافه کنیم من بعد از اضافه کردن سبزی پیاز داغمو گذاشتم

روی گاز(در ماهیتابه رو گذاشتم و شعله گاز رو کم کردم که پیاز ها نرم بشن)بعد شعله رو تقریبا زیاد کردم و

سیر و زنجبیل تازه رو بهش اضافه کردم و بعد هم زردچوبه و بقیه ادویه ها رو به پیاز داغ اضافه کردم و پیاز داغ رو

داخل آش ریختم و اجاز دادم که آشم جا بیفته زمان اضافه کردن پرشکه مثل زمان اضافه کردن رشته به آش

رشته اس یعنی وقتی غذا تقریبا جا افتاده بود بهش پرشکه ها رو اضافه کردم تقریبا 15دقیقه کافی تا

خوب خوب پخته شن اما هرقدر بیشتر بمونه لعاب آش بهتره،بعد از پخت با پیاز داغ و سیر و نعنا داغ

تقدیم آقای همسری شد که خسته و در سرما به خونه برگشته بود...

ایشون که بدون سبزی رو قبلا خوردن گفتن با سبزی بیشتر دوست داشتن(یعنی دستکاریم موفقیت آمیز بود)

اما قول میدم با دو دستور دیگه هم درست کنم و راجع به مزه اش مطلعتون کنم...

آش خوشمزه ای حتما امتحانش کنید..

نام: DSC_0530.jpg نمایش: 59 اندازه: 110.6 کیلو بایت