نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree52Likes

موضوع: بیماریهای جنین

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 14
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    مدیر انجمن
    bahar* آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    624
    پسند کرده
    294

بیماریهای جنین

دوستان عزیز
    اینجا میتونید در مورد بیمارهای دوران جنینی و مشکلاتی که ممکنه در این دوران برای مادران ایجاد بشه، صحبت کنید.

لطفا برای پاسخ دادن از نقل قول استفاده کنید و از گذاشتن اسپم خودداری کنید.
    الـــی این نوشته را پسندیده.

کلمه هایت را بگذار برای بعد
    نگاهم که می کنی
    می فهمم چه می گویی

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    zeitoon2 آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    1749
    پسند کرده
    684
    سلام.اول ممنون از بهار جون بابت قبول پیشنهاد ایجاد این تاپیک!
    امیدوارم هیچ مادر بارداری پاش به اینجا باز نشه و هیچ وقت نگرانیها و خبرهای ناخوشایند باعث نشه که نیاز به این تاپیک پیدا کنه.
    از خودم شروع میکنم.سال نود وقتی برای سونو رفته بودم آنومالی گزارش سونوگرافی ذهنم رو مشغول کرد و هنوز جواب رو به دکتر نشون نداده توی نت دنبال توضیح برای این انومالی می گشتم و زار زار گریه می کردم.بدتر اینکه هیچ جا نبود که مادری شرایط یا روند بهبود بچه اش رو با انومالی مشابه توضیح داده باشه تا ادم امیدی پیدا کنه.فقط یه سری توضیحات کلی علمی راجع به بیماری بود .
    الـــی, bahar* و dorna این نوشته را پسندیده.

zeitoon2 آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    1749
    پسند کرده
    684
    نام انومالی: امفالوسل
    آمفالوسل يك عيب مادرزادي است كه احشاء شكمي به مقادير مختلف، داخل طناب نافي مي شوند. همچنانكه جنين در ساك حاملگي رشد مي كند، روده ها رشد مي كند، و درازتر مي شوند و از شكم به داخل طناب نافي مي ريزند (برآمدگي پيدا مي كند)، اين رشد در 10-6 هفته اول بارداري اتفاق مي افتد.
    بطور معمول روده ها در يازدهمين هفته بارداري به داخل شكم بر مي گردند. اگر اين اتفاق رخ ندهد، يك آمفالوسل بوجود آمده است. بهرحال بيشتر از نصف همه كودكاني كه با آمفالوسل بدنيا مي آيند ممكنست عيبهاي زمان تولد (مادرزادي) ديگري نيز داشته باشند. تعدادي از اين نقصها ممكنست جدي باشند.
    آمفالوسل چطور بنظر مي رسد؟
    آمفالوسل بوسيله يك ساك شفاف از جنس غشائي كه از طريق طناب نافي جاگذاري شده است پوشيده مي شود. ساك ممكنست تنها يك قسمت (لوپ) كوچكي از روده ها و يا اكثر روده و ديگر ارگانهاي شكمي را در بر گيرد. اگر ساك پاره شود محتويات شكمي از طريق ورودي ديواره شكمي حركت مي كنند و شكم كوچكتر از آنست كه جايگزيني محتويات شكمي صورت گيرد و بدين ترتيب باعث ايجاد مشكل ميشود.
    آمفالوسل چگونه درمان مي شود؟
    اگر ساك آمفالوسل بي عيب باشد، جراحي بايد به تاخير بيفتد تا زمانيكه كودك به خوبي فعاليت كند. در آمفالوسلهاي كوچك، براي جلوگيري از عفونت يا آسيب بافت، فوراً بايد عيب بر طرف شود و در آمفالوسلهاي بزرگتر، ممكنست با كاهش تدريجي به وسيله بزرگ كردن حفره شكم به تناسب محتويات روده اي نياز داشته باشند. يك كيسه پلاستيكي روي محتويات شكمي گذاشته شده تا روده را احاطه كرده و به كاهش آن كمك كند تا زمانيكه جراحي پاياني امكانپذير شود.
    زمانيكه محتويات شكمي به داخل حفره شكم بوسيله نيروي كشش و قوه جاذيه، برگردانده شد، بخش ورودي با جراحي بسته خواهد شد.
    بازگشتن محتويات شكم به داخل حفره شكم، مي تواند تا 10 روز طول بكشد. شيرخوار ممكنست زير دستگاه ونتيلاتور تا زمان برگشتن محتويات به حفره شكم، باشد.
    يك راه درمان غيرتهاجمي، استعمال كرم Silvadene براي سفت كردن ساك مي باشد. در اين موارد، جراحي به مدت 12-6 ماه عقب مي افتد تا مادامي كه بچه رشد مي كند، حفره شكم نيز بزرگتر شده و محتويات جايگزين شود.
    اگر آمفالوسل پاره شود، يك اورژانس پزشكي است و جراحي فوراً انجام خواهد شد. عوارض آمفالوسل شامل عفونت، پارگي و انسداد روده است. اگر شما سئوالات بيشتري در رابطه با آمفالوسل داريد مي توانيد از جراح كودكان بپرسيد.
    الـــی و dorna این نوشته را پسندیده.

zeitoon2 آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    1749
    پسند کرده
    684
    به طور خلاصه زمانی که باید پوسته ی شکم بچه بسته بشه و نهایتا به اندازه ی یک سکه باز باشه که به بند نافوصل هست ،این پوست بسته نمیشه و دهانه ی شکم باز میمونه با رشد بچه روده ها و احشای شکمی میان داخل بند ناف و مثل یک توپ خارج از شکم بچه قرار میگیرند.هرچه پوسته ی شکم بیشتر باز مونده باشه یعنی درواقع حفره ی ناف دایره ی وسیع تری داشته باشه این توپ احشاء شکمی در خارج از بدن بچه بزرگتر و درمان سخت تره.این توپ ها میتونه سایزی اندازه گردو تا ...سایزی اندازه ی یک توپ داشته باشه.
    -----------------------------------------------------
    راه تشخیص
    اولین راه تشخیص این بیماری با سونوگرافیه.و وقتی بچه در زاویه ی مناسبی قرار نگرفته باشه ممکنه در ماههای اول یا هفته دهم تشخیص صورت نگیره.(مثل مورد من که تا ماه 5 متوجه نشدند).خوب حالا تشخیص صورت گرفت.مهمترین مسئله اینه که تا کنون علت واقعی این بیماری کشف نشده و تنها تعدادی تحقیق صورت گرفته که یک سری عوامل رو موثر تر میدونن که معمولا اون عوامل در جامعه ی ما خیلی نادرند(مواردی مثل سیگاری بودن مادر یا استفاده از مشروبات الکلی) پس نمیشه کسی رو مقصر در این امر دونست و البته از هر 5000 نوزاد تنها 1 نوزاد مبتلا میشه که ظاهرا مدتیه این رقم رشد داشته.

الـــی آواتار ها
    الهه شرقی
    میزان امتیاز
    16
    پسند شده
    1111
    پسند کرده
    1128
    نقل قول نوشته اصلی توسط zeitoon2 نمایش پست ها
    به طور خلاصه زمانی که باید پوسته ی شکم بچه بسته بشه و نهایتا به اندازه ی یک سکه باز باشه که به بند نافوصل هست ،این پوست بسته نمیشه و دهانه ی شکم باز میمونه با رشد بچه روده ها و احشای شکمی میان داخل بند ناف و مثل یک توپ خارج از شکم بچه قرار میگیرند.هرچه پوسته ی شکم بیشتر باز مونده باشه یعنی درواقع حفره ی ناف دایره ی وسیع تری داشته باشه این توپ احشاء شکمی در خارج از بدن بچه بزرگتر و درمان سخت تره.این توپ ها میتونه سایزی اندازه گردو تا ...سایزی اندازه ی یک توپ داشته باشه.
    -----------------------------------------------------
    راه تشخیص
    اولین راه تشخیص این بیماری با سونوگرافیه.و وقتی بچه در زاویه ی مناسبی قرار نگرفته باشه ممکنه در ماههای اول یا هفته دهم تشخیص صورت نگیره.(مثل مورد من که تا ماه 5 متوجه نشدند).خوب حالا تشخیص صورت گرفت.مهمترین مسئله اینه که تا کنون علت واقعی این بیماری کشف نشده و تنها تعدادی تحقیق صورت گرفته که یک سری عوامل رو موثر تر میدونن که معمولا اون عوامل در جامعه ی ما خیلی نادرند(مواردی مثل سیگاری بودن مادر یا استفاده از مشروبات الکلی) پس نمیشه کسی رو مقصر در این امر دونست و البته از هر 5000 نوزاد تنها 1 نوزاد مبتلا میشه که ظاهرا مدتیه این رقم رشد داشته.
    خوب بعدش چی شد؟ درمانی نداشت؟
    zeitoon2 این نوشته را پسندیده.

zeitoon2 آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    1749
    پسند کرده
    684
    راه درمان
    خوب در مرحله ی اول پزشک زنان توصیه می کنه که مادر خونسردی خودش رو حفظ کنه!!!!!!!! و مهلت میخواد که با بیمارستان محل زایمان بخش جراحی اطفال یا رئیس بیمارستان در این باره مشورت کنه.
    ------------------------------
    جنین من مبتلا به نوع بزرگ این بیماری بود.سایز امفالوسل در خارج از بدن نوزاد با قطر ده سانتی متر تشخیص داده شده بود.ابتدا دکتر از من درباره ی خویشاوندی خودم و همسرم پرسید و وقتی شنید که ما از دو کشور متفاوتیم شوکه شد بعد ابراز تاسف کرد که چرا آزمایش ژنتیک و مشاوره نداشتیم قبل از ازدواج و البته شاخ دراورد وقتی دید بابت مراحل ازدواجمون هر دوی ما دارای آزمایش ژنتیک و مشاوره ی معتبر بودیم و همه چیز توی آزمایشات خیلی خوب بود.
    خوب دکتر من با مسئول بخش اطفال بیمارستان مد نظر صحبت کرد و جلسه بعدی که رفتم خدمتشون این صحبت ها رو به من ارائه داد:

جراح بخش اطفال خیلی ابرار تاسف کرد و متاسفانه این نوزادان بعد از تولد دچار عفونت میشوند و زنده نمیمانند فقط هزینه و تحمل بار عاطفی و روحی این موضوع برای شما میمونه.من اگر دختر خودم هم این مشکل رو داشت همین توصیه رو می کردم که الان توی ماه هفتم هستین و ریه ی بچه تکمیل نشده .من دستور ختم حاملگی میدم بچه رو سزارین می کنیم و بعد از تولد خود به خود بچه به خاطر مشکل تنفس نمیمونه .شما هم نگران نباش این مشکل در حاملگی های بعدی تکرار نمیشه.جوونی خدا باز هم بهت بچه میده.ما از مراجع قانونی اجازه داریم در این موارد و درمان ها بی فایده خواهد بود فقط فشار روحی تحمل میکنی!
    .......دلم میخواست فریاد بزنم و بگم دکتر بچه ی من داره توی شکمم لگد میزنه با این حرفهای شما میخواد بگه من زنده ام و شما چه حقی برای کشتن من دارید!!!....
    بغضم رو فروخوردم .ازش پرسیدم هزینه درمان حدودا چقدره گفت بسیار بالاست و مشکل اینه که راه درمان هم برای این مشکل با این وسعت وجود نداره!!گفتم :هزینه ی ختم حاملگی و سزارین الان توسط شما چقدر میشه؟ گفت :حدود سه تا چهار میلیون (البته بیمارستان به نامی در تهران ایشون کار می کنند که بیمه تکمیلی فقط میپذیرند)...من اصلا فکر مادیات نبودم فقط میخواستم ببینم ایشون چه فایده ای از این سزارین میبره...به هر حال ایشون فقط برای قطعیت تشخیص من رو راهنمایی کردن به یک سونوگرافی ماهر در تهران(خانم دکتر لاریجانی -خیابان قائم مقام فرهانی)

zeitoon2 آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    1749
    پسند کرده
    684
    در سونو گرافی مذکور خانم دکتر لاریجانی به من دکتر صلاح الدین دلشاد رو معرفی کردند تا با ایشون هم مشورت کنم.دکتر دلشاد فوق تخصص جراحی کودکان در بیمارستان حضرت علی اصغر هستند.من وقت رو تلف نکردم.همون روز تلفن مطبشون رو پیدا کردم و با همسرم پیش ایشون رفتیم و نتایج سونوها رو نشون دادیم...ایشون خیلی با صبر و حوصله برای ما توضیح دادند که این بیماری مثل سایر بیماریها روش های درمانی داره اما مثل خیلی دیگه از بیماریها ریسک بسیار بالایی داره و میزان موفقیت کمه.ایشون یه توصیه ی خوب کردند:اول اینکه درمان این مشکل تنها بعد از تولده و تا قبل از تولد راهی وجود نداره.دوم بعد از تولد اولین مرحله رسیدگی به نوزاده تا در بهترین شرایط مراقبت بشه تا این توپ که احشاء شکمی داخلش هست دچار عفونت نشه .بنابراین ایشون توصیه کردند بیمارستانی پیدا کنید که بخش ان آی سی یو در ان بسیار مجهز و پیشرفته باشه.اگرچه میشه تو هر بیمارستانی زایمان کرد و بچه منتقل بشه به یک ا آی سی یو خوب اما اگر اورزانس پیش بیاد خطرناکه (مثلا یک دفعه پوسته ی بند ناف پاره بشه و احشا از توی توپی که محافظش همون بند نافه خارج بشه).ایشون مواردی رو برای امیدواری ما ذکر کردند.گفتند که مورادی بوده نوزاد مشکلات عدیده جن سی داشته(تفاوت در ارگان جن سی و نوع کروموزوم) و جراحان ایرانی با سرپرستی خودشون به خوبی جراحی کردند و بچه الان 12 ساله است و کاملا سالمه.ایشون گفت درمقابل مشکلات مختلف نوزادی که جراحان حل کردند این مشکل خیلی جزئیه!البته خودشون گفتن که بیمارستان بهمن هم کار می کنند و اگر در بهمن زایمان کنم و بچه اونجا نگهداری بشه هزینه هر روز نگهداری که شامل بیمه هم نمیشه بیش از 200 تومان میشه و دست کم بچه نیازه که یک ماه بستری باشه.
    -----------
    خوب یه بارقه هایی از امید ایجاد شد.یادمه اون شب به خاطر برخورد خوب و حداقل امیدی که به ما داده بود خیلی دعاش کردم و تا صبح راحت خوابیدم!
    *سایه روشن*, الـــی و dorna این نوشته را پسندیده.

zeitoon2 آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    1749
    پسند کرده
    684
    نمیشد وقت رو تلف کرد.اواخر ماه هفتم بود و من و همسرم با پشتیبانی خانوده کلا تصمیم گرفته بودیم که اصلا سزارین پیش از موعد نداشته باشم و جنین رو حفظ کنیم .فکر کردیم تمام سعیمون رو می کنیم و باقی رو میسپاریم دست خدا.حداقل بعدا پشیمون نمیشیم که تلاشی نکردیم!و جنینمون رو از دست دادیم.اون هم جنینی که خیلی براش زحمت کشیده بودیم و بهترین زمان برای بارداری رو انتخاب کردیم و اصول اسلامی رو از تشکیل نطفه تا رشد جنین در شکم رعایت کردیم.جنینی که بابا و مامانش هر روز براش آیت الکرسی میخوندن و بهش میدمیدن و فقط خدا شاهد تمام تلاشهای ما بود....
    به سفارش پدرم مراجعه کردیم به یک پزشک اطفال دکتر حمیدرضا رادان.ایشون هم مانند دکتر دلشاد وقت بسیاری برای ما گذاشت .در بیمارستان مفید فعال بود و موارد مشابه دیده بود.ایشون گفتند که توصیه های دکتر دلشاد خیلی خوبه ولی سفارش کردند که حتما در دستور کارمون بیمارستان دولتی قرار بدیم.چون به نظر ایشون که البته پزشک فرهیخته ای هم هستند بیمارستان های دولتی مراجعین بیشتر تجربیات بیشتر و در نتیجه عملکرد بهتر دارند و نیز گفتند من خودم در بدترین شرایط بیمارستان های دولتی رو به خصوصی ترجیح میدم!ایشون گفتند که وقت رو از دست ندید چون بچه نباید طبیعی به دنیا بیاد و شما دچار درد زایمان طبیعی نباید بشید.....این نکته خیلی دلم رو لرزوند چون همیشه برنامه ام زایمان طبیعی بود اما توضیح ایشون چشمم رو باز کرد:اگر فشار بسیار زیاد به بچه هنگام زایمان طبیعی بیاد اون لایه ی محافظ بند ناف پاره میشه و همون اورژانس رخ میده و مسیر درمان بچه به خطر میفته!
    *سایه روشن*, الـــی و dorna این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین