نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree2614Likes

موضوع: ماست خیار | آبدوغ خیار

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 410
صفحه 1 از 52 123411 ... آخرینآخرین

ماست خیار | آبدوغ خیار

مامانهاي هنر مند اگه اجازه داشته باشم يه چيزي اموزش بدم ممنون ميشم
    اين يه ماست خيار يوناني هست كه براي كنار هر غذايي كه كبابي هست يا مرغ توي فر درست شده حتي با چيپس خيلي خوشمزه ميشه. با كباب تركي كه ديگه حرف ندار
    بهش ميگن ساسيكي
    احتياج به ماست اب رفته داريم. اگر چربيش زياد باشه يا با كمي خامه مخلوط شده باشه.يا كرم فرش . اگر هيچ كدوم نبود همون ماست چكيده خودمون
    دوعد خيار متوسط رنده درشت شدهو با پشت قاشق يا دست كمي فشار ميديم تا ابش گرفته بشه
    خيار با ماست را مخلوط كرده يك قاشق روغن زيتون +يك قاشق سركه +كمي نمك+كمي پودر سير+كمي شويد تازه ريز شده اگر نبود كمي نعاع خشك همه رو مخلوط ميكنيم حداقل 1 ساعت توي يخچال مي گذاريم بعد با چي دوست داشتيد ميل ميكنيد.
    ضرر نداره اگر يه بار امتحان كنيد

ارسال مطلب توسط bahargol
    باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

مدیر انجمن
    bahar* آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    598
    پسند کرده
    294

Re: آب دوغ خیار تو فصل گرم می چسبه .

نقل قول نوشته اصلی توسط ژینا
    دوستای گلم . من تو سوپ ها گشتم و آب دوغ خیار رو که فکر می کنم سوپ سرد باشه ندیدم . اگه جای دیگه باید این تاپیک رو باز می کردم . زحمتش رو بکشید و راهنماییم کنین .

من از طرفدارای آب دوغ خیار هستم . در حالی که همسرم که یزدی هستن اصلن نمی تونه بپذیره که توی دوغ نون ترید کنیم و با مخلفات دیگه بخوریم و هیچ علاقه ای به امتحان کردنش نداره . شما آب دوغ خیار رو دوس دارین . چه طور تهیه اش می کنین ؟
    خوب عزیزم میتونی اب دوغ خیار رو بدون نون درست کنی.... باید ماست اش کمی غلیظ تر باشه... تازه بعضی فامیلهای ما توش خامه هم میزنن که دیگه اخر رژیم میشه...اما سعی کن تو تابستون حذفش نکنی که خیلی خوبه... خصوصا برای یه شام سبک

نقل قول نوشته اصلی توسط ژینا
    ممنونم گلم . تا حالا بدون نون امتحان نکردم . به نظرم نون یکی از مواد اصلیشه . نیست ؟

کلمه هایت را بگذار برای بعد
    نگاهم که می کنی
    می فهمم چه می گویی

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    marya آواتار ها
    مريم . ر
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    36
    پسند کرده
    76

منم خودم از آبدوغ خیار بدم میاد و نمی تونم بپذیرم که توی دوغ نون بریزم. ولی مامان من به غیر از آبدوغ و خیار(!) سبزی تازه خرد شده، گردو خردشده، گاهی وقتها خامه و کشمش هم میریزه. البته معمولا کشمش رو قاطی نمی کنه جدا میاره هر کی خواست میریزه. بعد با سبزی خوردن میل میشه. من که هیچ وقت دوست نداشتم ولی بعضیها واسه تابستون خیلی دوست دارن.
    انوشه جون و باران67 این نوشته را پسندیده.
    زندگی و دیگر هیچ !!!!!!!

من در طول مدت بارداری (9 ماه تمام) تنها قوت لا یموتم آبدوغ خیار بود!!!(حالا باز بگید باران چرا اینقدر سفید شده:دی)
    به غیر از چیزایی که ماریا جون گفت می تونید با نان خشک شده درستش کنید تا نون ها خمیر نشه.
    بعد توی یک ظرف یخ تزئینی بریزید و چند تا تیکه یخ (اونم تزئینی مثلا حاوی برگ نعنا) هم توش بریزید و لذت ببرید.
    ماریا جان اگخ بپذیری که من شخصی رو می شناسم که روی چلو دوغ می ریزه (در حد تیم ملی آب دوغ خیار) و می خوره !!پذیرش این یکی هم برات راحت تر می شه:دی
    انوشه جون و باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    28

ما توش سبزی معطر - ترب- پیازچه- گردو- کشمش- خیار- نون خشک میریزیم . با خامه هم خوشمزه میشه . من خودم توش یونجه ی خشک شده هم میریزم . خیلی طعمشو خوب تر می کنه .

من آب دوغ خیار چند ساعت مونده تو یخچال رو که کشمشهاشم شیرین تر شده و نوناشم یه جورایی یخ یخ شده رو بیشتر دوس دارم . وای با این که ظهر درستیده بودم ولی الانم دلم خواست...............
    باران67 و انوشه جون این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    108
    پسند کرده
    0

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
    آب*دوغ خیار نام یک غذای ساده سنتی ایرانی است که بصورت سرد و در کاسه سرو می*شود. این غذای خوش طعم، ظاهری دلنشین داشته و ارزش غذایی بالایی نیز دارد. انواع مشابه آن در بلغارستان، ترکیه، مقدونیه، قبرس، آلبانی و ارمنستان نیز تهیه می*شود.

ترکیبات
    ترکیبات اصلی این غذا شامل دوغ ترش، خیار رنده شده، سبزیجات معطر، یخ و نان بوده و از گردو، خامه، ترخون، ریحان، نعناء، کشمش و گوجه فرنگی رنده شده بعنوان اجزای فرعی استفاده می*شود.

انواع
    از آنجا که در ترکیبات این غذا از بسیاری از گروه*های غذایی همچون غلات، لبنیات، سبزیجات و میوه*ها استفاده می*شود، این غذا به عنوان یک غذای کامل شناسایی شده و گستره استفاده از آن، همه اقوام ایرانی را دربر می*گیرد.این غذا مناسب برای فصول گرم سال مانند تابستان است و رفع عطش می*نماید. در نوع زمستانی این غذا، بجای دوغ، آب انار شیرین بکار می*رود. به این غذا ترید انار گفته می*شود.
    برخی از ارامنه ایران در آب*دوغ خیار از کشک نیز استفاده می*کنند. در گویش تویسرکان (از گویش*های لری) به این غذا تلیت (ترید) قاشقی گفته می*شود.

ارزش غذایی
    وجود ماست(دوغ) در این غذا، موجب جذب پروتئین و کلسیم، کاهش کلسترول خون، تقویت باکتری*های مفید موجود در دستگاه گوارشی، کاهش احتمال بروز تومور و سرطان روده بزرگ، کاهش تعداد قارچ*ها در دستگاه تناسلی زنان و حتی کاهش وزن خواهد بود. کشمش موجود در این غذا، دارای خاصیت آنتی اکسیدان بوده، از تخریب سلولی و پوکی استخوان جلوگیری نموده و برای سلامت دندان و لثه نیز مفید است. همچنین فسفر موجود در گردوی مورد استفاده در این غذا، با فسفر موجود در ماهی برابری نموده و منبع جذب انواع ویتامین*ها می*باشد.
    باران67 و salahi این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    304
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

واقعا که شبهای داغ تابستون با آبدوغ خیار بسی دلچسب میشه.درسته به جای سیر کردن فقط آدم رو باد میکنه ولی کلی دل و جیگر رو خنک میکنه.ما با گردو کشمش نعنا خشک و نون خشک میدرستیم.مامی اینا توش سبزی تازه هم خورد میکنن ولی من دوست ندارم.اما تا حالا با خامه اش رو امتحان نکردم!
    راستی یادم رفت بگم هرچی غلیظ تر خوشمزه تر.
    دلتنگی چه معنی دارد؟ دلتنگی معنی ندارد... درد دارد...!

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    140
    پسند کرده
    0

ما ماست رو رقیق میکنیم با اب یخ. بعد سبزی خوردن خورد شده + گردو خورد شده + نون خشک خورد شده + کشمش.
    میچسبه.این یه غذای پرطرفداره تو خونه ما.
    البته اگه بعدش هم بری زیر پتو ،زیر کولر بخوابی ، بیشتر کیف میده
    مهم نیست قفلها دست کیه، مهم اینه که کلیدها دست خداست.

صفحه 1 از 52 123411 ... آخرینآخرین
  • بانک بند ناف