نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree755Likes

موضوع: نکات مفید در آشپزی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 303
صفحه 1 از 38 123411 ... آخرینآخرین
 1. #1

  نکات مفید در آشپزی

  من زرشك رو اينجوري درست ميكنم. اول كمي خيس ميكنم بعد از ابكشي توي ظرفي كمي روغن و كمي كره ميريزم وقتي داغ شد زرشك رو ميريزم كمي تفت ميدم بعد شكر ميريزم بعد زعفرا رو با كمي اب كه غليظ باشه توش ميزيم به اضافه كمي گلاب ميزارم با شغله كم ابش كشيده بسه. البته شوشو دوست داره با پياز درست كنم. كه قبلش از هر كاري اول پياز رنده شده توي ظرف ميريزم وقتي كمي وقتي ابش كشده شد وغن و كره رو بقيه ... مراحل رو انجام ميدم.

  ارسال مطلب توسط bahargol
  golnare atashin, ayd, باران67 و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
  سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
  سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

 2. #2

  Re: نکات مفید در آشپزی

  اگه مي خوايد بادمجون موقع سرخ كردن روغن نبره ، قبل از سرخ كردن دو تا سفيده تخم مرغ رو بزنيد و بادمجونو به اون آغشته كنيد و بعد هم سرخ كنيد. هم خوشرنگ و خوش قيافه ميشه، هم روغن نميبره. دوم اينكه ، من قبل از اينكه ماهي رو سرخ كنم يه يه ساعتي اونو توي يه ظرف آب نمك ميذارم و توش چند تا حبه سير رنده ميكنم. اينجوري نمك به طور يكنواخت به خوردش ميره و اون سيرها باعث ميشه (مخصوصا در مورد ماهي هاي جنوب) بوي نامطبوع ماهي از بين بره. بعد هم موقع سرخ كردن يه كم فلفل سياه و زردچوبه بهش ميزنم، توي آرد مي غلطونم( يا اول توي تخم مرغ بعد توي آرد) و توي روغن هم يه كم زردچوبه ميزنم و سرخش ميكنم.(طرف اول رو با در بسته و طرف دوم رو با در باز) آخر كار هم بعد از اينكه دو طرفش سرخ شد همونطور كه زير گاز روشنه آب نارنج ميريزم روش و درش رو ميذارم، يه كم هم زيرش رو زياد ميكنم تا به خوردش بره.

  ارسال مطلب توسط mery
  آسانا, sorenairani, ayd و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
  سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
  سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

 3. #3

  Re: نکات مفید در آشپزی

  اينم يه روش ديگه براي پخت ماهي

  اين روش كلي رژيميه و در ضمن خيلي ماهي خوشمزه ميشه

  اول از شب قبل ماهي رو توي مقداري نمك و آبليمو و پياز و سير و ادويه مي خوابونين ... بهتره ماهي قزل آلا باشه و تيغ هاشو بگيرين

  يك فويل بر مي دارين و روي اون رو مقدار زيادي جعفري ميگذارين ... بعد چند برش ليمو  ماهي رو روي ليمو ها قرار مي دين و بعد دوباره چند برش ليمو و پياز و در صورت دلخواه كمي كره و بعد جعفري...
  انقدر بايد جعفري بذارين تا ماهي ديده نشه
  دو سر فويل رو مي پيچين و در فر قرار مي دهيم ...  بعد يك ساعت و نيم ماهي شما آماده است ... نوش جان
  ارسال مطلب توسط سفید برفی
  آسانا, ayd و مهربانو.م این نوشته را پسندیده.
  سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
  سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

 4. #4

  Re: نکات مفید در آشپزی

  تجربه برای پخت مرغ و زرشک پلو

  من مرغ رو بعد از پاك كردن با 2 ليوان اب 1 حبه سير و پباز و نمك و زردچون و رعفران ميزارم ميپزه . بعد توي توي كمي كره و روغن خوب سرخشون ميكنم اخرهاي سرخ كردن كمي رب اصافه ميكنم رب رو هم سرخ ميكنم. كمي از اب مرغ رو بدون سبريجاتش ميريزم توي رب . كمي ابليمو و نمك اضلافه ميكنم و مرغهارو مزارم توي اين سس با حرارت كم نيم ساعت بمانه.
  برنج رو هم معمولي دم ميكنم. زرشك رو هم خيس ميكنم . توي قابلمه اي يه پياز كوچك رو ريزرنده ميكنم روغن ميرزيم توش و ميزارم اب پياز كشيده بشه و كمي طلايي بشه بعد زرشك هارو ميريزم توش سرخ ميكنم كمي شكر و زعفران اب كرده و 2 قاشق گكلاب ميزارم تا ابش توم مبشه.
  موقع كشيدم مقداري برنج رو زعفراني ميكنمو مقداري از زرشك رو با 2 كفگير برنج مخلوط ميكنم. توي ديس اول برنج ساده ميريزم . بعد تركيب برنج زعفرانيو زرشكي رو ميرزيم و دوباره برنج سفيد و بعد دوباره براي تزئين بقيه زرشك و كمي خلال پسته
  اين مدل من بود هميشه هم خوشمزه شده(چقدر از خودم تعريف كردم )

  ارسال مطلب توسط bahargol
  sara abbasi و مهربانو.م این نوشته را پسندیده.
  سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
  سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

 5. #5

  Re: نکات مفید در آشپزی

  تجربه برای پخت مرغ و زرشک پلو

  اول مرغ را با پياز سرح كن بعد نمك و فلفل سياه و زردچوبه را بريز بعد كه سرخ شد آب جوش بريز .آب زياد توش نريز شعله گاز را كم كن 20 دقيقه بعد رب گوچه را در روغن سرخ كن يك مقدار خيلي كم نمك و زردچوبه بريز توي رب و كمي آب مرغ قاطي كن تا راحت در مرغ بريزي .
  در مورد زرشك هم اول زرشك را پاك كن بعد بشور بعد روغن توي ماهيتابه بريز اگر دوست داشتي كمي پياز داغ درست كن وگر نه زرشك را بريز بعد شكر بعد آب زعفران يك تفت داده شود همين زياد نبايد طول بكشد تا زرشك ها خشك شود و مثل سنگ بشود

  روش آب پز:مرغ +پياز ريز شده+نمك فلفل زردچوبه اگر دوست داريد كمي از ادويه كاري تويش بريزيد خوشمزه مي كند و يا فلفل سبز خرد شده با آب جوش .مقدار آب كم. شعله گاز كم . فقط نسوزد!

  ارسال مطلب توسط مامان مهدیه
  Honey 93 این نوشته را پسندیده.
  سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
  سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

 6. #6

  Re: نکات مفید در آشپزی

  چراگوشت چرخ كرده در طي پخت مقدار زيادي شيره ازخود ترشح مي*كند؟(اصطلاحاً آب مي اندازد)

  اگر گوشت را در حاليكه هنوز منجمد است چرخ كنيم كريستالهاي يخ موجود در آن ديواره سلولها را مي شكند و شيره داخل سلول به خارج ترشح مي شود . اين مشكل طي انجماد در منزل نيز اتفاق مي افتد .  علت جمع شدن ( كاهش حجم ، كوچك شدن ) گوشت چرخ كرده و همبرگر در طي پخت چيست ؟

  وزن و اندازه تمام گوشتها طي پخت كاهش مي يابد . ميزان اين كاهش بستگي به مقدار چربي ، رطوبت ، دمايي كه گوشت در آن پخته مي شود مدت زمان پخت دارد . اصولاً هرچه درماي پخت بيشتر باشد ميزان كاهش وزن و اندازه بيشتر مي شود . پخت گوشت چرخ كرده و همبرگر در دماي ملايم موجب باقي ماندن شيره گوشت و در نتيجه طعم بهتر آن شده و از جمع شدن آن به ميزان زيادي جلوگيري مي شود . پخت بيش از حد موجب مي شود تمام چربي و شيره گوشت از آن خارج شده و در نتيجه همبرگر و يا گوشت چرخ كرده خشك و داراي طعم نامناسب شود .


  http://fdo.mui.ac.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=172&Item id=494
  golnare atashin و Honey 93 این نوشته را پسندیده.
  سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
  سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

 7. #7

  Re: نکات مفید در آشپزی

  چگونگي پخت گوشت

  نكته مهم درباره پخت گوشت اين است كه اگر حرارت زياد به مدت طولاني به آن برسد سفت مي*شود (در ظرفي كه حرارت را در خود نگه مي*دارد مثل چيني). حتما توجه كرده*ايد زماني كه چند دقيقه*اي صرف كباب كردن يا سرخ كردن گوشت مي*شود به راحتي مي*توانيد گوشت كباب يا سرخ شده را بخوريد ولي اگر آب روي همان گوشت سرخ شده بريزيد و به مدت طولاني بپزيد دو سه ساعت وقت لازم است تا بپزد. علت اين است كه پروتئين در حرارت زياد سخت مي*شود. آيا توجه كرده*ايد كه شيشه شير را اگر با آب داغ بشوييد شير اطرف شيشه ديرتر پاك مي*شود تا وقتي كه آنرا با آب نيم گرم بشويد؟ يا اگر لكه خوني به روي پارچه*اي بريزيد و آن را در آب داغ فرو كنيد آن لكه ديگر پاك نمي*شود ؟ اگر پنير حرارت مستقيم و زياد ببيند مثل لاستيك مي*شود. در همه اين موارد اين پروتئين است كه در اثر حرارت زياد، سفت و سخت مي*شود.

  براي آن كه معلوم شود مناسبت*ترين درجه حرارت براي گوشت چيست تا پروتئين آن حفظ شود، طعم مطبوع داشته باشد، حداقل سوخت صرف شود و حداكثر خواص گوشت باقي بماند، متخصصان امر تغذيه حدود بيست هزار قطعه گوشت را در شرايط مختلف پخته و نتايج بررسي خود را به تفصيل بيان داشته*اند. اين تحقيقات از جمله نشان داده است كه گوشت بهتر است در درجه حرارت كم پخته شود. اگر مي*بينيم گوشتي كه رگه*هاي چربي دارد نرم*تر مي*شود به اين دليل است كه چربي به خصوص وقتي داغ نباشد حرارت را به آرامي منتقل مي*كند به هنگام تهيه ژيگو اگر گوشت را با درجه حرارت كم بپزيد گوشت به راحتي و به زودي سرخ مي*شود، سفت نمي*شود، همه گوشت به صورت يكنواخت مي*پزد و ديگ ته نمي*گيرد.

  در حرارت كم (در پخت گوشت با آب) گوشت كم*تر جمع مي*شود و صورت ظاهري آن زيباتر مي*ماند و نيز پرآب*تر است*. هم چنين شيره و مواد معدني آن حفظ شده است، حال آن كه با حرارت زياد آب گوشت بيرون مي*آيد و خود گوشت به صورت تفاله در مي*آيد.

  مطالب بالا درباره گوشت چرخ كرده نيز صدق مي*كند. اگر گوشت چرخ كرده نيز در طول مدت طبخ با درجه حرارت زياد سرخ كنيد شيره از گوشت جدا مي*شود و گوشت به صورت اسفنجي و سفت در مي*آيد و نيز وقتي گوشت از جهت بالا حرارت داده مي*شود (هنگام كباب كردن در فر) بهتر است حرارت كم باشد تا شيره گوشت از آن خارج نشود.

  نشانه*هاي گوشت سالم پخته شده اين است كه در حالي كه خود گوشت پخته شده و نرم است نسج*هاي رابط از يكديگر نپاشيده و جدا نشده باشند. در چنين صورتي مواد غذايي و شيره گوشت در آن باقي است و نيز طعم و عطر خوبي دارد.

  گوشت چرخ كرده بايد پس از خوب داغ شدن ماهيتابه و روغن، و چند لحظه زير و رو كردن گوشت، تفت داده و يا پخته شود. گوشت چرخ كرده*اي را كه براي نمونه در سوپ مي*ريزيد در كمتر از يك دقيقه مي*پزد. اگر گوشت را بكوبيد (به طور مثال در*هاون سنگي يا مولينكس) در اين صورت باز هم به زمان كم*تر و به درجه حرارت كم*تري نياز دارد.


  http://www.tabadolnazar.com
  سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
  سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

 8. #8

  Re: نکات مفید در آشپزی

  از اون جايي كه علما بر سر روش هاي پخت مرغ اختلاف نظر دارند مادر شوهر بنده يه روش به من ياد داد كه به درد مامانايي كه با كبود وقت مواجه هستند مي خوره و با انواع پلوها خيلي خوشمزه مي شه.

  مرغ را با چند پياز نگيني خرد شده. كمي نمك .3-4 قاشق آبليمو .يه مقدار آب زعفران .دو سه ليوان آب . و چند تكه كره بذاريد توي تابه بذاريد روي حرارت ملايم و بريد به بچه داري برسيد سر ظهر وقتي آبش كاملا خشك شد و مرغ توي كره ها كمي سرخ شد نوش جان كنيد
  لطفا هيچ كدوم از اجزا را حذف نكنيد.
  مراقب باشيد آبش تموم نشه سر ظهر بي غذا بمونيد
  زعفران زياد خوشمزه ترش مي كنه

  پيازهاش هم سرخ مي شه و خوشمزه مي شه
  ما۴تا و gol yakh این نوشته را پسندیده.
  سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
  سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

صفحه 1 از 38 123411 ... آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما