نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree3Likes
 • 1 Post By فاطمه مامی نیکو
 • 1 Post By فاطمه مامی نیکو
 • 1 Post By فاطمه مامی نیکو

موضوع: عوارض رژيم و داروهای رژیمی غير اصولي

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
 1. #1

  عوارض رژيم و داروهای رژیمی غير اصولي

  عوارض رژیم های غیراصولی


  رئیس انجمن تغذیه ایران؛ دکتر سید ضیاءالدین مظهری پوکی استخوان ، ریزش مو، ریختن دندان، کم خونی، کاهش بینایی، ضعف اعصاب غیر قابل جبران را از عوارض رژیم*های غیر علمی و نامتناسب می داند.

  وی در مصاحبه ای با ایسنا گفت: اگر عدم تناسب بین وزن و قد ایجاد شود، این عدم تناسب را چاقی یا لاغری می*گویند که در اغلب موارد تغییرات قابل توجهی نیز در مقادیر بیوشیمیایی مایعات بدن ایجاد می*شود که خود زمینه *ساز اغلب بیماری ها و ناتوانی*ها در فرد می*شود.

  وی با اشاره به این که عوامل مختلفی در ایجاد چاقی در فرد مؤثرست، افزود: برای مبارزه با هر نوع چاقی روش خاصی وجود دارد. علت هر چاقی پرخوری نیست، بلکه زمینه ژنتیکی در بروز چاقی در فرد مؤثر است . پدر و مادری که هر دو لاغر هستند، احتمال چاق بودن فرزند آنها 9 درصد و پدر و مادری که یکی از آنها چاق و دیگری لاغر باشد 40 تا 50 درصد و پدر و مادری که هر دو چاق باشند 60 تا 80 درصد احتمال این که فرزندشان چاق شود وجود دارد.

  دکتر مظهری ادامه داد: افرادی که از پدر و مادر چاق به دنیا می*آیند، باید نسبت به سایر افراد بیشتر مراقب غذا خوردن خود باشند ، زیرا کوچکترین غفلت در عدم تناسب انرژی دریافتی موجبات چاقی آنها را فراهم می*کند. در ضمن اصولا این افراد در مقایسه با همسالان و همجنسان خود به انرژی کمتری نیاز دارند.

  وی با اشاره به این که اختلالات غدد درون ریز هم می*تواند در ایجاد چاقی مؤثر باشد، گفت: کم کاری غدد تیروئید، وجود کیست تخمدان، اختلالات هیپوتالاموس، هیپوفیز و غدد فوق کلیوی می*تواند موجبات چاقی را فراهم کند.

  رئیس انجمن تغذیه ایران با تاکید بر اینکه در دو دهه اخیر تغییرات عظیمی در نحوه تغذیه در کشور ایجاد شده است، افزود: گسترش شهرنشینی، هجوم مهاجرین از روستاها به شهر،* کاهش فعالیت بدنی و همچنین مشغله زیاد جهت تامین معاش، فرصت تهیه و پخت غذاهای سنتی را از مردم گرفته و گرایش آنها را به غذاهای آماده و غربی افزایش داده است. انواع همبرگر و پیتزا، ضمن اشتها آور بودن فاقد مواد مغذی لازم برای حفظ سلامتی بدن هستند و باعث انباشته شدن انرژی اضافی در بدن و بروز چاقی می شوند. چاقی در زنان و مردان بالای 40 سال زمینه* بروز بیماری های متعدد متابولیکی را فراهم می*کند.

  دکتر مظهری با اشاره به گستردگی بیماری های قلبی ـ عروقی و انواع سرطان در کشور اظهار کرد: گرایش جوانان به پشت میز نشینی در محل کار، مصرف بیش از حد موادی مانند چیپس، پفک، عدم دسترسی گروهی از افراد به سبزیجات، میوه و لبنیات و گرایش به مصرف مواد انرژی*زا و پرچرب، زمینه افزایش بیماری های متعدد را فراهم کرده است.
  فشار خون بالا ، انواع بیماری های قلبی ، تنگی رگ*ها، دیابت نوع دوم، بالا رفتن اسید اوریک خون، قطع نفس و خرناس کشیدن در هنگام خواب و بیدار شدن با صدای آن، ناباروری و انواع سرطان* دستگاه گوارش و اندم های دیگر بدن، از جمله عوارض چاقی است و حدود 35 تا 40 درصد افراد بالای 40 سال کشور ما اضافه وزن دارند یا چاق هستند.

  وی مهم ترین و اولین گام در جهت کاهش وزن را تشخیص علل چاقی عنوان کرد و به ایسنا گفت : اگر علت چاقی ناشی از اختلال غدد درون ریز نباشد، بهترین روش کم کردن وزن، کاهش مقدار انرژی روزانه و افزایش فعالیت بدنی است. رئیس انجمن تغذیه ایران گفت : کاهش وزن مناسب و استاندارد، در هفته نیم تا یک کیلو و در یک ماه 2 تا 4 کیلو است. این مقدار کاهش وزن به سلامتی بدن لطمه ای وارد نمی کند. هر یک کیلو اضافه وزن ( چربی بدن ) معادل 7000 کیلو کالری انرژی ذخیره شده است و فردی که در هفته یک کیلو وزن خود را کاهش می*دهد ، در واقع روزانه 1000 کالری از مقدار نیاز انرژی روزانه خود را کاهش داده و کاهش بیش از این مقدار انرژی در روز، اگرچه موجب کاهش سریع وزن می شود، ولی باعث مقاومت بدن در برابر کاهش پیوسته وزن و بروز عوارضی مثل ناراحتی*های عصبی، خشکی پوست، ریزش مو ، افت شدید فشار خون، ابتلا به کم خونی شدید و آسیب به ارگان*های حساس بدن می*شود.

  دکتر مظهری ژنتیک ( مسئله ارث )، ورزش ،* تغذیه و استراحت را در افزایش قد مؤثر خواند و افزود : با ورزش هورمون رشد بیشتری در بدن ترشح می*شود ، در نتیجه مقدار قد نیز بیشتر افزایش می یابد.

  وی گفت: اگر فردی که زمینه ژنتیکی لازم را برای بلندی قد داشته باشد ، با وجود عواملی مانند تغذیه نامناسب، عدم تامین ریز مغذی ها، عدم تحرک و انجام ورزش*های سنگین در زمان رشد ممکن است کوتاه قد باقی بماند.

  رئیس انجمن تغذیه ایران گفت : تناسب قد و وزن را می*توان از چندین راه محاسبه کرد. یک روش این است که قد فرد را به سانتیمتر اندازه *بگیریم و عدد بدست آمده را از 100 کم *کنیم . اگر عدد بدست آمده 10 درصد برای مردان و 15 درصد برای زنان کمتر باشد این وزن تا سن 25 سالگی برای افرادی که جثه متوسطی دارند ایده آل است. برای کاهش وزن باید مصرف انرژی کم شود. هر انسانی در روز به 50 ماده حیاتی نیازمند است که باید از طریق گروه های مختلف غذایی تامین شود. بنابراین برای کاهش وزن باید مصرف مواد انرژی*زا کاهش یابد، ولی سایر مواد حیاتی باید به نحو مطلوبی تامین شوند.

  وی بهترین روش لاغری را استفاده از تمام گروههای غذایی نان و غلات، فرآورده*های غلات، سبزیجات، میوه*جات، لبنیات، گوشت قرمز و سفید، تخم*مرغ و حبوبات دانست و افزود: برای کاهش وزن به تعادل و تنوع مواد غذایی و میزان آنها باید توجه کرد. اگر فردی یک رژیم غذایی برای کاهش وزن خود انتخاب کرده است که مقدار انرژی روزانه آن تا 1200 کالری یا کمتر می باشد، باید در صورت نیاز از مکمل ویتامین*ها و مواد معدنی استفاده کند.

  پیروی از رژیم*هایی که خیلی سریع فرد را لاغر می*کند، به همان سرعت وزن فرد را به مقدار اولیه خود بر می گرداند و او را دچار انواع بیماری های مختلف می*سازد.

  منبع : پرشين دايت
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 2. #2

  Re: عوارض رژيمهاي غير اصولي

  سنگ کلیه، عاقبت رژیم لاغری غلط

  محققان می*گویند رژیم*های لاغری غلط، علاوه بر همه بدی*هایشان، سنگ کلیه هم می*آورند!

  همیشه خارج شدن از حد تعادل، بدن را با مشكلات متعددی رو به رو می*كند كه مهم*ترین آنها در حیطه تغذیه، چاقی است. چاقی یعنی بیش از نیاز روزانه، انرژی دریافت كردن كه البته این كالری*های اضافی به بافت چربی تبدیل می*شوند. از آنجا كه طولانی شدن این عارضه، فرد را با مشكلات متعددی رو به رو می*كند، همه از آن گریزان*اند و در جهت فرونشاندنش تلاش بسیار می*كنند. خیلی*ها از همان ابتدا به سراغ رژیم*های لاغری سریع ناصحیح و پرمخاطره می*روند، زیرا تحمل برنامه*های غذایی اصولی كه مدت*ها طول می*كشد تا به نتیجه برسند، را ندارند. فارغ از این موضوع كه عجله می*تواند، زمینه ابتلایشان را به عوارضی چون سنگ كلیه فراهم آورد، به خصوص در افرادی كه مستعد این اختلال بوده و سابقه بروز آن در خانواده*شان وجود دارد. ولی همان*طور كه وزن اضافه ی ما در طول سال*های متمادی به وجود آمده، باید در درازمدت و با اصلاح عادات غذایی ناصحیح آن را برطرف كرد، زیرا در صورت بی*توجهی، عوارض جبران*ناپذیری پیش روی افراد قرار خواهد گرفت.

  رژیم لاغری غلط اتکینز


  یکی از مشهورترین* رژیم*های لاغری كه در مدت زمان كوتاه، كاهش وزن قابل ملاحظه*ای را به همراه دارند،* رژیم غذایی اتكینز است. همان برنامه غذایی پرپروتئینی كه به فرد اجازه مصرف آزادانه انواع گوشت*ها و حتی چربی*ها را می*دهد (البته بدون نان و هر نوع سبزی و میوه*ای) و بدن با از دست دادن آب زیاد، با كاهش وزن رو به رو می*شود. یادتان باشد كه مصرف بیش از اندازه گوشت*ها بار زیادی را بر كلیه*ها وارد خواهد كرد و در صورتی كه مستعد ابتلا به سنگ*های کلیوی باشید، با گرفتن این رژیم لاغری غیراصولی، خود را در معرض ابتلا به این عارضه قرار خواهید داد.
  البته این به آن معنا نیست كه در رژیم لاغری نباید گوشت خورد، بلكه منظور این است كه نباید بیش از اندازه مصرف كرد. همواره خوردن مقدار مشخصی از انواع گوشت سفید به خصوص گوشت مرغ و ماهی برای افرادی که می خواهند لاغر شوند، به* عنوان یك گزینه ضروری و مورد نیاز بدن توصیه می*شود.

  سبزی زیاد و آب كم

  سبزیجاتی مانند اسفناج، ریواس، جعفری، كرفس، فلفل سبز ، بادمجان و... اگزالات فراوانی دارند و خوردنشان برای كسانی كه مستعد ابتلا به سنگ كلیه*اند، می*تواند زمینه تشكیل این سنگ ها را فراهم آورد و چون این سبزی*ها از نوع كم كالری هستند، افراد تصور می*كنند به هر اندازه كه می*خواهند می*توانند از آنها استفاده كنند و این موضوع می*تواند زمینه ساز این عارضه شود. در حالی كه باید رعایت تعادل در حین كاهش وزن شدید مورد توجه قرار گیرد و مقادیر معینی از این گروه غذایی در طول روز به مصرف برسد.

  علاوه بر سبزی*ها، آب نیز در رژیم*های لاغری اهمیت زیادی دارد، زیرا همان طور كه گفتیم كم آبی یكی از دلایل اصلی بروز سنگ كلیه است، بنابراین در صورتی كه در حال اجرای یك رژیم لاغری هستید، آب فراوانی بنوشید و مقدار مشخصی از سبزی*های تازه یا بخارپز را بخورید تا به این ترتیب رژیم كاهش وزن*، كمترین عارضه را برایتان به دنبال داشته باشد.

  پس چه كنیم؟

  یادتان باشد كه ما تنها به یك جنبه از دردسرهای رژیم*های لاغری غلط اشاره كردیم، در حالی كه آنها مشكلات عدیده*ای را برای افراد در پی خواهند داشت.

  از این*رو برای کاهش مشكلات یاد شده، نكات زیر را هنگام اجرای رژیم لاغری مورد توجه قرار دهید:

  1- برای خود مقطع زمانی مشخصی را در نظر نگیرید، زیرا در صورت طولانی*تر شدن روند كاهش وزن، برای ادامه ی مسیر ناامید خواهید شد.

  2- در رسیدن به هدف تان ثابت قدم باشید.

  3- در رژیم لاغری تان از همه گروه*های غذایی، اما در مقدار مشخص استفاده كنید.

  4- به دلیل كم*كالری بودن سبزیجات، در مصرف آنها زیاده*روی نكنید.

  5- از آنجا كه كاهش وزن و سوختن چربی*ها، با ایجاد مواد سمی *بسیاری همراه خواهد بود تا می*توانید آب بنوشید.

  6- هرگز با هدف كاهش وزن سریع، خود را به دست رژیم*های لاغری غیراصولی نسپارید.

  7- در صورتی كه در میان اعضای خانواده*تان سابقه سنگ كلیه وجود دارد، آن را با مشاور تغذیه*تان در میان بگذارید تا وی نكات پیشگیری*كننده را مدنظر قرار دهد.

  8- هر چند که رژیم گرفتن به عزم و اراده محكم شما بستگی دارد، اما نوع رژیم لاغری كه به عنوان راه*حل چاقی شما شناخته شده است نیز حایز اهمیت است و نباید به راحتی از آن گذشت و تن خود را به هر برنامه غذایی لاغری غیراستانداردی، با نتایج غیرواقعی سپرد.

  دکتر مهرداد اخوان بهبهانی
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
  محل سکونت
  اردبيل
  نوشته ها
  149
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  128
  پسند کرده
  78

  Re: عوارض رژيمهاي غير اصولي

  عوارض یک قرص لاغری مرسوم در کشور

  اخیرا عرضه قرص های لاغری "سوپر اسلیم" که در عطاری ها عرضه می شود و هنوز مجوز پخش در داورخانه های رسمی را ندارد، در سطح وسیعی انجام شده است در حالی که این قرص ها عوارض ناهنجاری چون بی اشتهایی شدید و عوارض گوارشی نامطلوب دارند.
  به گزارش پارسینه، این قرص ها با ایجاد بی اشتهایی شدید قادر هستند حتی طی یک هفته، 10 کیلو از وزن شخص را کاهش دهند.
  از جمله عوارض مصرف این قرص ها می توان به افزایش غلظت خون، تپش قلب، خون دماغ شدن های مکرر، بی خوابی های شدید، ایجاد حالت تهوع دائمی اشاره کرد، شنیده ها از وجود ترکیبات ماده مخدر "شیشه" در این قرص ها است.
  برخلاف تصور عمومی این قرص ها در کارگاه های داخلی تولید می شود و یک داروی وارداتی نیست و دارای یک شبکه توزیع سراسری در کل کشور است که با قیمت 20 تا 30 هزارتومان عرضه می شود.

  منبع: سايت خبري تابناك

 4. #4
  مدیر بازنشسته
  فاطمه مامی نیکو آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
  محل سکونت
  کانادا
  نوشته ها
  1,122
  میزان امتیاز
  16
  پسند شده
  818
  پسند کرده
  2

  ویترین مدال ها

  Re: عوارض رژيمهاي غير اصولي

  چند روزی میشه که یه کتاب از کتابخونه شهرمون گرفتم با نام :

  * زن, پوست صاف, صورت زیبا, بدون جوش *
  نویسنده: جاناتان زیزمور
  مترجم: جعفریه ,سال 1381
  چاپ : امین  کتاب خوبی بود...خیلی ساده در مورد سود و زیان های مواد غذایی برای پوست و مو نوشته شده...

  نکته بسیار خوبی در مورد رژیم های کوتاه مدت نوشته بود که خیلی منو به فکر برد...تا جائیکه خودمم برناممو عوض کردم !!!

  یه بخشش اینجوری گفته بود:

  از کمبود کالری بپرهیزید:

  چربیهای موجود در زیر پوست نضش مهی را در ظاهر پوست دارند. در صورت فقدان آن, چوست حالت پروکیده, خشک, غیر قابل انعطاف و سرد به نظر میرسید. اینها علائم پیری هستند اما در اشخاص جوان بعلت کاهش کالری بوجود میاید.

  به تجربه ثابت شده است که اگر در عرض 23 هفته (یعنی تقریبا 1 سال ) مقدار انرژی دریافتی روزانه کمتر از 1570 کالری باشد, پوست دچار ناراحتی های فوق الذکر میشد.

  علاوه بر آنها, رشد مو متوقف گشته و یا موجب ریزش آن میشود.

  در صورت بروز چنین حالتی برای پوست و مو نیز نمیتوان پوست را به حالت اولیه برگرداند.

  البته در افراد جوان با بدست آوردن وزن مطلوب اولیه, میتوان آنرا جبران کرد, اما هر چه سن بیشتر باشد, امکانش کمتر میباشد.
  کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
  یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

 5. #5
  مدیر بازنشسته
  فاطمه مامی نیکو آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
  محل سکونت
  کانادا
  نوشته ها
  1,122
  میزان امتیاز
  16
  پسند شده
  818
  پسند کرده
  2

  ویترین مدال ها

  Re: عوارض رژيم و داروهای رژیمی غير اصولي

  مراقب باشید! خیلی از داروهای لاغری مجوز ندارند


  متأسفانه مدتی است باب شده است که مردم برای لاغری رو به استفاده از قرص*های چینی آورده*اند...

  بعضی قرص*های لاغری اعتیاد می*آورند

  مراقب باشید! خیلی از داروهای لاغری مجوز ندارند  بنا به گفته برخی افراد این قرص*ها خیلی راحت می*تواند وزن آن*ها را کاهش دهد ولی عارضه*ای به دنبال ندارد. این قرص*ها روکش سبز رنگی دارند و داخل آن کپسولی است و به اسم قرص لاغری فروخته می*شوند.

  بنده خود چند مراجعه کننده در این زمینه داشتم حتی بهیار مرکز نیز از این قرص*ها مصرف می*کرد. متأسفانه تمامی تست*هایی که از این افراد گرفته شد مثبت بود و نشان می*داد قرص*ها حاوی شیشه و آمفتامین هستند و گرچه خیلی خوب سبب لاغری مصرف*کننده شده بود اما عوارض فوق*العاده بدی داشتند.

  عوارض این قرص*ها دقیقاً مانند عوارض مصرف شیشه شامل بی*تابی، تپش قلب، بی*قراری، بی*خوابی زیاد، لاغری سریع، قطع اشتها و حتی توهم است.

  باید گفت اصلاً و ابدا معلوم نیست چه میزان مصرف می*تواند این حالات را پیش آورد. ممکن است فردی مقدار زیادی از این قرص*ها را در طول چند ماه مصرف کند و عارضه خاصی نشان ندهد اما برخی بدن*ها به قدری مستعد است که حتی با مصرف یکی دو عدد یا 5 تا 10 دانه دچار عارضه*های شدید شده و به آن وابسته می*شوند و دچار عوارض جسمی و روانی نیز خواهند شد. در واقع گرچه این قرص*ها سبب لاغری فوق*العاده می*شوند اما به دنبال آن عوارض بسیار شدید و حالات بدی در انتظار فرد خواهد بود که گاهی حتی با قطع قرص عوارض برطرف نمی*شود.


  حتی دیده شده که داروهای لاغری مجاز هم می*توانند عوارضی مانند ناراحتی*های قلبی داشته باشند. پس لازم است فرد قبل از استفاده به وسیله پزشک چک شود. مصرف قرص*هایی که به اسم قرص لاغری در بازار از طریق اینترنت یا ماهواره یا توسط افراد نابلد به عنوان نمونه در آرایشگاه*ها به فروش می*رسد به هیچ عنوان توصیه نمی*شود. مصرف حتی یک عدد از این قرص*ها می*تواند عوارض جسمی و روحی در پی داشته باشد. به همین دلیل در هر وزن و حالتی هستید، به هیچ عنوان از این داروها استفاده نکنید.

  مجوز داروی ضد چاقی «سیبوترامین» لغو شد


  مراقب باشید! خیلی از داروهای لاغری مجوز ندارند

  محمدرضا مهاجری تهرانی، معاون پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران تغییر سبک زندگی را به عنوان درمان اولیه چاقی توصیه کرد و اظهار داشت: سازمان غذا و داروی آمریکا در خصوص استفاده از داروهای ضدچاقی فقط برای 2 دارو به نام*های «اورلیستات orlistat» و «سیبوترامین sibutramine» مجوز صادر کرده است و بقیه داروهای موجود در سطح داروخانه*ها هیچ*کدام تأییدیه این سازمان را ندارند.

  وی با اشاره به نحوه عملکرد داروی سیبوترامین و اثرات متفاوت و عوارض جانبی به ویژه قلبی و عروقی، گفت: داروی "سیبوترامین " مهارکننده جذب مجدد منوآمین*ها است که به صورت مرکزی عمل می*کند و موجب کاهش HDL و تری گلیسیرید و افزایش فشار خون و تعداد نبض می*شود.  معاون پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: اخیراً مجوز داروی سیبوترامین که قبلاً دارای تأییدیه از سازمان*های جهانی بوده است به دلیل بالا بردن ریسک سکته*های مغزی و قلبی، در اروپا و آمریکا لغو شد و شرکت سازنده مجبور به جمع*آوری این دارو از بازارهای اروپا و آمریکا شد.

  وی با ابراز تأسف از رواج استفاده از داروهای ضد چاقی در کشور که تأییدیه سازمان*های جهانی را ندارند، اضافه کرد: متأسفانه در کشور ما داروی سیبوترامین به میزان زیاد در داروخانه*ها عرضه می*شود؛ استفاده از این دارو به دلیل بالا بردن ریسک سکته*های مغزی و قلبی و همچنین بالا بردن فشارخون بیمارانی که از این دارو به عنوان داروی ضدچاقی استفاده می*کنند به هیچ*وجه توصیه نمی*شود.


  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به آمار چاقی در مردم تهران گفت: نیمی از مردم تهران اضافه وزن دارند و طبق تعریف بیش از 20 درصد مردم تهران چاق هستند؛ بهترین اقدام برای کاهش وزن، کاهش مصرف مواد غذایی و جلوگیری از کم*تحرکی به وسیله ورزش است؛ این دو عامل می*تواند وزن فرد را کاهش دهد و این موضوع باید زیر نظر پزشک باشد.

  وی با تأکید بر بررسی و درمان بیماری*های غدد که می*تواند باعث افزایش وزن شود، تصریح کرد: در ابتدا باید ضمن بررسی کم*کاری تیروئید یا بیماری*های غده فوق کلیه، عوارض چاقی و نسبت دیابت و فشار خون بررسی شود و در نهایت با استفاده از عوامل کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و تحرک مناسب وزن کاهش یابد.


  عوارض جبران*ناپذیر مکمل*های ماهواره*ای

  مراقب باشید! خیلی از داروهای لاغری مجوز ندارند  داروها و مکمل*های رژیمی غذایی که از طریق ماهواره و اینترنت توسط رسانه*های غربی تبلیغ می*شود، مورد تایید وزارت بهداشت نیست و عوارض خطرناک و جبران*ناپذیری در سیستم بدن ایجاد می*کند.

  دکتر حسین برزگر، مدیر نظارت بر دارو و مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، ضمن بیان این مطلب گفت: «اخیراً در شبکه*های ماهواره*ای و اینترنتی، تبلیغات دارویی و مکمل*های رژیمی غذایی زیادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی صورت گرفته که این*گونه داروها حتی در آن کشورها هیچ*گونه مجوزی از مراجع ذی*صلاح ندارند.»

  وی افزود: «اشخاصی که صلاحیت علمی ندارند و فاقد تأییدیه و مستندی در این خصوص از سایر کشورها هستند با به*کارگیری شیوه*های جذاب تبلیغاتی نسبت به ترویج و فروش این*گونه داروها و مکمل*های رژیمی غذایی با مبالغ بسیار بالا به کشورمان، اقدام می*کنند.»

  دکتر برزگر با اشاره به اینکه این داروها و مکمل*های رژیمی غذایی اغلب دست*ساز هستند تاکید کرد: «این*گونه محصولات دارویی و غذایی برای ورود به گمرک کشور و ترخیص نیاز به تایید و مجوز مدیریت نظارت بر دارو را دارد و به دلیل نداشتن مجوز وزارت بهداشت، به هیچ عنوان از نظر بهداشتی تایید نمی*شوند و اجازه ترخیص نمی*گیرند و باعث ضرر مالی سنگینی برای سفارش*دهنده خواهد شد.»

  مدیر نظارت بر دارو و مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز به هم*وطنان توصیه کرد: «از خرید و سفارش داروهای ماهواره*ای و اینترنتی جدا خودداری کنند زیرا که سلامتی مصرف*کنندگان را به خطر می*اندازد.»
  مامان حدیثه این نوشته را پسندیده.
  کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
  یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

 6. #6
  مدیر بازنشسته
  فاطمه مامی نیکو آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
  محل سکونت
  کانادا
  نوشته ها
  1,122
  میزان امتیاز
  16
  پسند شده
  818
  پسند کرده
  2

  ویترین مدال ها

  Re: عوارض رژيم و داروهای رژیمی غير اصولي

  تاثیر رژیم*های سخت غذایی روی سلامت دختران جوان

  تاثیر رژیم*های سخت غذایی روی سلامت دختران جوانخطر رژیم*های نامناسب برای نوجوانان و جوانان بیشتر است. زیرا در نوجوانی بدن همچنان در حال رشد است و محروم کردن آن از منابع غذایی خطرناک است.

  رژیم گرفتن یعنی این که بدن*تان را تا مدتی از دریافت کالری محروم کنید. یعنی این که خیلی از غذاها را بر خود حرام کنید. اما باید بدانید برخی از رژیم*های نامناسب برای*تان کمبود ویتامین، مشکلات قلبی عروقی، افسردگی و مشکلات دیگری به همراه دارد.

  در این مقاله قصد داریم خطرات رژیم*های سخت غذایی را روی دختران جوان بررسی کنیم که بیشتر خواهان خوش اندامی و لاغری هستند. با ما همراه باشید.

  رژیم*های سخت غذایی روی عادت ماهانه*ی دختران جوان تأثیر گذاشته و باعث بی*نظمی آن می*شود. متهم اصلی این بی نظمی، رژیم*های لاغری است.

  امروزه مطب متخصصان زنان و زایمان شاهد مراجعه*ی دختران و زنان جوانی است که از نامنظمی دوره*ی ماهانه*ی خود شکایت دارد.

  بی نظمی در سیکل ماهانه معمولاً نتیجه*ی رژیم*های سخت غذایی یا ساده بگوییم نتیجه*ی داشتن تغذیه*ای است که به طور افراطی کم چرب است. در رژیم*های نامناسب هر چه غذا کم چرب*تر باشد بهتر است و لاغری زودتر حاصل می*شود غافل از این که بدن به چربی نیز نیاز دارد.

  لاغر بودن به چه قیمتی؟

  محققان می*گویند دخترها و زنان جوانی که برای لاغر شدن خودشان را به آب و آتش می*زنند و با نخوردن و رژیم*های سخت غذایی می*خواهند لاغرتر از وزن طبیعی*شان باشند باعث به وجود آمدن بی*نظمی*هایی در عادت ماهانه*شان می*شوند و قدرت باروری خود را به خطر می*اندازند.


  پزشکان معتقدند داشتن وزن طبیعی و تغذیه مناسب برای تنظیم هورمون*های مربوط به تخمدان ضروری است. دختران و زنان جوانی که می*خواهند کمتر از وزن فیزیولوژیک خود باشند یعنی چندین کیلو لاغرتر از وزن طبیعی خود به نظر برسند و برای این کار رژیم*های سخت را دنبال می*کنند خود را با خطر بچه دار نشدن مواجه می*سازند.


  ذخیره*ی چربی باید به اندازه*ی کافی باشد

  در دختران نوجوان پدیده*ی عادت ماهانه زمانی آغاز می*شود که «ذخیره*ی چربی» آن*ها به اندازه*ی کافی باشد. برای همین است در بین دختران نوجوان ورزشکار که زیاد ورزش می*کنند و نسبت به هم سن و سال*های خود عضلات بیشتر و چربی*های کمتری دارند دیرتر عادت ماهیانه شروع می*شود. برای این که دوره*ی ماهانه به طور نرمال و منظم هر ماه ادامه داشته باشد لازم است که ذخیره*ی چربی بدن در سطح مناسبی قرار بگیرد. محققان معتقدند اگر دختران جوان رژیم*های خیلی سخت غذایی را به خود تحمیل کنند و در پی آن وزن زیادی کم کنند، عادت ماهانه*شان نامنظم و در مواردی حتی قطع هم می*شود. در واقع سه روز رژیم سخت غذایی کافی است که دوره*ی ماهانه نامنظم و حتی قطع شود.

  حواس*تان به حذف لیپیدهای غذایی باشد

  توجه داشته باشید کاهش افراطی چربی*های غذایی نیز می*تواند به بروز اختلالات مربوط به تخمدان*ها منجر شود. در این صورت حتی اگر کسی وزن متعادل هم داشته باشد با افراط در حذف چربی*های غذایی، خود را در معرض اختلالات پریودی قرار می*دهد.

  هیچ وقت چربی*ها را به طور کامل از رژیم غذایی*تان حذف نکنید. بدن ما برای عملکرد طبیعی به چربی*ها نیاز دارد. در حوزه*ی سلامت تنها مسئله*ای که باعث ایجاد مشکل می*شود افراط و تفریط است. رژیم*های سخت غذایی و حذف چربی از غذا شاید شما را چندین کیلو لاغرتر کند اما پی*آمدهای نگران کننده*ای برایتان به همراه خواهد داشت. به جای لاغرتر شدن وزن طبیعی خود را حفظ کنید.

  مشکلات روحی روانی را جدی بگیرید

  گفتیم که رژیم*های سخت و طولانی مدت باعث کمبود ویتامین و مشکلات فیزیکی جدی می*شود اما در این میان نباید پیامدهای روحی را از یاد برد که در اکثر موارد نگران کننده و متأسفانه شایع است. برای رسیدن به وزن به اصطلاح ایده*آل، دخترها و زنان جوان رژیم*هایی را دنبال می*کنند که هیچ هماهنگی با توان و شیوه*ی زندگی آن*ها ندارد. این افراد در اغلب موارد به جایی می*رسند که از تغذیه گریزان می*شوند. در این شرایط لذت غذا خوردن، حس گرسنگی و سیری جای خود را به ترس*های جدی می*دهد که در طولانی مدت قابل تحمل نیست.

  برای همین این افراد دچار استرس، نگرانی، فشارها و تنش*های روحی می*شوند. ترس از شکست، اضافه وزن و ... باعث رنج مضاعف در این افراد می*شود. بیشتر مشکلات مربوط به رفتارهای غذایی از قبیل بی*اشتهایی، بیماری جوع عصبی، ارتورکسی و دیگر اختلالات عصبی از همین رژیم*های سخت غذایی ناشی می*شود. متخصصان برای زنان باردار یا زنان شیرده، دختران جوان، کودکان و نوجوانان در حال رشد، افرادی که در معرض بیماری*های مزمن مثل بیماری*های قلبی عروقی و نارسایی*های کلیوی هستند و همچنین افرادی که بنا به شرایط جسمی، روحی، حرفه*ای و غیره قادر به گرفتن رژیم*های سخت نیستند، دنبال کردن رژیم*های سخت و نامناسب غذایی را منع می*کنند.


  حرف آخر

  * به جای این رژیم*های سخت و اغلب بی فایده که به سلامت شما آسیب می*زند، ورزش کنید.

  * به جای اینکه خود را از خوردن محروم کنید و عذاب بکشید به اندازه غذا بخورید و ورزش کنید.

  * از غذایی که می*خورید لذت ببرید اما افراط نکنید.

  * داشتن تغذیه*ی مناسب و متعادل، اعتماد به نفس و ورزش می*تواند شما را در سلامت کامل و وزن ایده آل نگه دارد.

  بدانید که زیبایی در ظاهر لاغر داشتن نیست. زیبایی درونی است. پس غذا بخورید. در خوردن هیچ ماده*ی غذایی افراط و تفریط نکنید. ورزش کنید و از زندگی*تان لذت ببرید.
  مامان حدیثه این نوشته را پسندیده.
  کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
  یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

 7. #7
  مدیر بازنشسته
  فاطمه مامی نیکو آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
  محل سکونت
  کانادا
  نوشته ها
  1,122
  میزان امتیاز
  16
  پسند شده
  818
  پسند کرده
  2

  ویترین مدال ها

  Re: عوارض رژيم و داروهای رژیمی غير اصولي

  5 روش* کاهش وزن و اثرات آن* بر بدن

  کمربند لاغری، بالن و حلقه*ی معده، جراحی، طب سوزنی و داروهای لاغری، روش*های مختلف کاهش وزن هستند، اما ...

  اگر بدن خود را دوست داشته باشید این احساس به شما کمک می*کند که وزنتان را کاهش دهید. به جای فکر کردن به روش*های انحرافی کاهش وزن، اگر دید مثبتی نسبت به بدن خود داشته باشید و تصویر مناسبی از فیزیک خود در ذهنتان ایجاد کنید، می*توانید تأثیر برنامه*های کاهش وزن را بر اساس یک رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن، بهبود ببخشید و از این برنامه*ها برای کم کردن اضافه وزنتان بیشتر سود ببرید و روش درست را انتخاب کنید.

  چرا کمربند لاغری نه؟

  یکی از رایج*ترین روش*های لاغری استفاده از کمربندهای لاغری است. کمربندهای لاغری دو نوع هستند: حرارتی و لرزشی که هیچ*کدام باعث سوزانده شدن چربی*ها نمی*شوند و تأثیری در کاهش وزن حقیقی ندارند.

  کمربندهای حرارتی فقط آب را از بدن خارج می*کنند که بعد از مدت کوتاهی با جایگزین شدن آب، همه چیز به حالت اول برمی*گردد.

  کمربندهای لرزشی با ارتعاشی که ایجاد می*کنند باعث شکسته شدن و جابجا شدن چربی*ها می*شوند و ممکن است به ظاهر باعث کاهش سایز شوند ولی سؤال اینجاست که چربی*های جابجا شده کجا می*روند؟

  جواب این است که چربی*ها وارد جریان خون شده و در دیواره داخلی رگ*ها رسوب می*کنند یا در محل*های پرخطر مثل دور قلب یا کبد تجمع می*کنند. در واقع به این وسیله ظاهر خود را درست کرده و از درون به خود لطمه زده*ایم.

  اصولاً استفاده از دستگاه*های لاغری موضعی نوعی نشانی غلط دادن است. اگر می*بینیم چربی بیشتر در ناحیه شکم و پهلو جمع می*شود به خاطر تنظیمات خاصی است که در بدن ما حاکم است. بدن چربی*های اضافی را در جایی که کمترین خطر را برایش دارد ذخیره می*کند و هر وقت هم که لازم داشت از همان جا برمی*دارد.

  نکته مهم اینجاست که همان طور که شما کار خاصی روی شکم*تان انجام نداده*اید که چاق شود برای لاغر شدنش هم لازم نیست کار خاصی بر رویش انجام دهید و راه درستش تغذیه مناسب و در پیش گرفتن سبک زندگی سالم است. جالب است بدانید شما اگر حتی به طور مرتب پیاده روی هم کنید از شکم و پهلو و **** لاغر خواهید شد.

  گفتنی است که هیچ کدام از کمربندهای لاغری مجوز مراکز علمی دنیا مانند FDA را ندارند و استفاده از آن*ها به هیچ وجه توصیه نمی*شود و اگر مضر نباشند قطعاً بی*خاصیت هستند.

  چرا بالن و حلقه معده نه؟

  1- در میان روش*های لاغری این*ها مصداق سرپوش گذاشتن روی مشکل هستند، چون مانع از گرسنگی و تمایل شما به غذا نمی*شوند، فقط سدّی در برابر خوردن شما ایجاد می*کنند.

  تصور کنید تمایل زیادی به خوردن دارید و غذای دلخواه*تان هم در برابرتان است اما نمی*توانید بخورید. وقتی می*توان درست خوردن را یاد گرفت و از لذت غذا به شکل طبیعی برخوردار شد و از این طریق لاغر هم شد، چه نیازی به این روش*های عذاب*آور برای لاغری است؟

  2- بالن معده باعث برگشت اسید معده (ترش کردن) می*شود که مشکلات کوتاه*مدت و خطرات درازمدتی را متوجه فرد می*کند.

  3- دانستن این نکته مهم است که مشکل اصلاً در معده نیست بلکه در ذهنیت و عادت*های فرد است.

  چرا جراحی لاغری نه؟

  1- هیچ عمل جراحی بی عارضه نیست، به خصوص جراحی روی بافت چربی که با خطرات و عوارض گاه مرگباری نظیر آمبولی چربی همراه است. در واقع در میان روش*های لاغری، عوارض جراحی برای کاهش وزن از همه بیشتر است.

  2- در میان روش*های لاغری، جراحی مصداق ظاهرسازی است. جراح فقط چربی*های ظاهری را برمی*دارد که کم*خطرتر است و با چربی*های خطرناک*تر کاری ندارد. جراح چربی*های دور کبد و قلب را برنمی*دارد. چربی*هایی که در دیواره رگ*ها رسوب کرده را برنمی*دارد. حتی امکان این که چربی*های ظاهری هم به طور متناسبی برداشته شود، نیست مثلاً شخص شکم لاغر پیدا می*کند با بازوهای چاق و بدنش تناسب خود را هم از دست می*دهد.

  به علاوه وقتی شخص به ظاهر لاغر می*شود یک دلخوشی و اطمینان خاطر کاذب پیدا می*کند در حالی که او از درون همان فرد چاق قبلی است و همان عوارض تهدیدش می*کند.

  3- در این دنیا هیچ چیز بی*دلیل نیست. اضافه*وزن شما هم قطعاً دلایلی دارد. دلایل اضافه وزن شما در درون شما است، در عادت*ها، انتخاب*ها و سبک زندگی*تان. بنابراین راه حل را هم باید در درون خود جستجو کنید نه در دنیای بیرون از خود.

  جراح نمی*تواند عادت*های شما را هم جراحی کند. هر روشی که تمرکز شما را از درون به بیرون معطوف کند از راه صحیح، دورتان می*کند و با ایجاد خوش بینی کاذب و تأخیر در گرفتن تصمیم صحیح مانع سلامتی شما می*شود.

  چرا طب سوزنی نه؟

  چون تنها تأثیر طب سوزنی در کاهش اشتها است آن هم در دوره*ای که استفاده می*شود و چون دلایل اضافه*وزن که در عادت*ها و آگاهی*ها و انتخاب*های فرد است تغییر نمی*کند، بعد از قطع درمان همه چیز به جای اول برمی*گردد و فرد می*ماند با سرخوردگی یک تجربه ناموفق.


  چرا قرص لاغری نه؟

  1- قرص لاغری هم یکی دیگر از روش*های لاغری است، اما امروزه دیگر همه می*دانند که هیچ دارویی بی*عارضه نیست. قرص لاغری تأثیرات منفی و مخربی بر جسم و روان شما می*گذارد. تأثیراتی مانند عصبی شدن بی*دلیل، مشکلات قلبی، مشکلات گوارشی و کاهش جذب ویتامین*های غذا و… و این*ها جدای از عوارض بعضی داروهای رایج دیگر مثل Tenuate است که اصولاً هیچ مجوز معتبر علمی ندارند.

  2- چون تأثیر قرص لاغری کم و محدود است و معمولاً در کل بیشتر از چهار یا پنج کیلوگرم نیست.

  3- چون تأثیر قرص لاغری موقتی است. قرص لاغری دلایل اضافه *وزن شما را برطرف نمی*کند و عادت*های شما را تغییر نمی*دهد. قرص لاغری یا اشتها را کاهش می*دهد یا جلوی جذب چربی*ها را به بدن می*گیرد. پس تأثیرش محدود به زمانی است که آن را می*خورید و با کنار گذاشتن آن اثراتش هم از بین می*رود.

  4- چون لاغر شدن با قرص لاغری مثل نمره گرفتن با تقلب است و لطف و لذت چندانی ندارد؛ در حالی که لاغر شدن با تلاش فردی بسیار لذت بخش است و باعث افزایش اعتماد به نفس و رضایت درونی می*شود. ما دوست داریم فردا وقتی در آینه نگاه می*کنید بگویید این من بودم که خودم را لاغر کردم. در آن صورت بیشتر مراقب دستاوردهای*تان خواهید بود و مثل یک دارایی گران*بها از آن مراقبت خواهید کرد و احتمال برگشت وزن*تان به حداقل خواهد رسید.

  5- برای این که لاغر شدن مسیر شاهانه ندارد. لاغر شدن مسیر میانبر ندارد. کاهش وزن یک اتفاق جادویی نیست که با قرص و داروی لاغری اتفاق بیفتد. کاهش وزن یک مسیر و یک روند است که باید طی شود. فرق یک فرد هشتاد کیلویی با یک فرد شصت کیلویی فقط در وزنشان نیست. این دو نفر در عادت*ها، انتخاب*ها و سبک زندگی با هم متفاوتند. یک فرد هشتاد کیلویی اگر می*خواهد واقعاً به یک فرد شصت کیلویی تبدیل شود باید با آموزش و تمرین، استحقاق شصت کیلویی شدن را پیدا کند وگرنه به هر شکل دیگری لاغر شود لاغری*اش ظاهری و موقتی خواهد بود و دیر یا زود رشته*هایش پنبه خواهد شد و به وزن قبلی*اش برخواهد گشت.

  مسئولیت انتخاب درست

  روش*های لاغری و کاهش وزن بسیار هستند و این شما هستید که مسئولیت انتخاب درست را به عهده دارید.


  28 سالگی بهترین سن برای رژیم گرفتن

  اگر قصد دارید اضافه وزنتان را کاهش دهید، متخصصان تغذیه معتقدند که بهترین زمان برای آغاز رژیم گرفتن از سن 28 سالگی است.

  بررسی*ها نشان داده است موفق*ترین افراد در تلاش برای لاغر شدن، کسانی هستند که از این سن شروع به رژیم گرفتن می*کنند.

  این بررسی*ها روی 3000 هزار زن در حدود 30 سالگی صورت گرفته است. متخصصان تغذیه در انگلیس تأکید دارند که زنان در اواخر دهه 20 سالگی به دلیل داشتن زمان و اراده قوی*تر بهتر از عهده این کار برمی*آیند. به علاوه چون آن*ها در این سن بیشتر نگران افزایش وزن خود هستند، اغلب با تمرکز بیشتری به اهداف خود برای کاهش وزن می*پردازند و توجه دارند.

  از سوی دیگر زنان در دهه 30 سالگی اغلب به قدری مشغله دارند که کمتر فرصت می*کنند به وزن خود توجه کنند و در سنین 40 و 50 سالگی نیز علاقه خود را برای متناسب نگه داشتن بدن*شان از دست می*دهند.
  مامان حدیثه این نوشته را پسندیده.
  کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
  یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

 8. #8
  مدیر انجمن
  مامان حدیثه آواتار ها
  یاسمین -م
  عضویت: ۱۳۹۲/۰۳/۳۱
  محل سکونت
  سمنان
  نوشته ها
  2,149
  میزان امتیاز
  849
  پسند شده
  13397
  پسند کرده
  14376
  رژیم غذایی چیست؟

  اگر قصد دارید که رژیم بگیرید بهتر است که قبل از هر تصمیمی مقاله ی زیر را مطالعه نمایید.در ابتدا لازم است تعریفی از رژیم غذایی در اختیار شما قرار دهیم.

  تعریف رژیم غذایی

  رژیم غذایی در واقع به آن چیزی که در طول روز می خورد و یا می آشامید گفته می شود.قبل از اینکه برای گرفتن رژیم برنامه ریزی نمایید بهتر است که در ارتباط با مقدار کالری مناسب خود اطلاعاتی بدست آورید.لازم است که بدانید که رژیم مورد استفاده شما از لحاظ تغذیه ای متعادل است یا خیر؟مدت زمان گرفتن این رژیم چقدر است؟در این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه خواهید یافت.

  کالری

  اغلب رژیم هایی که برای کاهش وزن استفاده می شود حاوی روزانه ۱۵۰۰ ـ۱۰۰۰ کالری است.همچنین این مقدار به فعالیت های شما نیز بستگی دارد.به این نوع رژیم ها رژیم های کم کالری گفته می شود.در این نوع رژیم غذایی باید حداقل در یک هفته بتوانید نیم کیلو وزن کم کنید.

  رژیم غذایی چیست؟

  انواع رژیم

  رژیم هایی که پزشکان به شما ارائه می دهند شامل موارد زیر می شوند که بنا بر تشخیص پزشک این رژیم ها مورد استفاده قرار میگیرند.

  رژیم با منوی ثابت
  رژیم تعویضی
  رژیم غذایی بسته بندی
  رژیم ترکیبی
  رژیم های قرصی
  رژیم های انعطاف پذیر
  ویژگی های یک رژیم غذایی خوب

  یک رژیم غذایی مناسب باید دارای املاح و ویتامین ها به مقدار کافی باشد.اگر کالری دریافتی روزانه شما کمتر از ۱۲۰۰ است باید از قرص ها و مکمل ای غذایی استفاده نمایید.

  همچنین نیاز است که پروتئین کافی در رژیم شما وجود داشته باشد.خانم های 25 سال به بالا باید روزانه 25 گرم پروتئین دریافت نمایند.آقایان 25 سال به بالا نیز باید روزانه 63 گرم پروتئین مصرف کنند.پروتئین خواص بسیاری دارد. برای مثال مانع از بین رفتن بافت های عضلانی می شود و همچنین بافت های پوست و دندان را ترمیم می کند.

  مصرف روزانه ۱۰۰ گرم کربوهیدرات جهت رفع خستگی و برهم خوردن تعادل مایعات بدن نیاز است.خوردن روزانه نان و غلات و برنج و… به رفع این نیاز کمک خواهد کرد.

  همچنین لازم است که کلسترول را در وعده غذایی تان محدود نمایید و از مواد غذایی چرب بیش از حد استفاده نمایید.

  همچنین نوشیدن آب یکی از مهمترین اصولی است که باید رعایت شود.بهتر است روزانه ۱۰ ـ ۸ لیوان آب بنوشید.البته اگر ورزش می کنید باید بیشتر از اینها بنوشید.

  .......
   
  ﺳــﺨﺖ ﺗﺮﯾﻦ ﮐــﺎﺭ ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺗﯽ ﻣﻦ ﺗﻮ ﺯﻧﺪﮔﯽ
  ﺍﯾﻦ ﺑﻮﺩﻩ ﮐﻪ:
  ﺑﯿﺴﮑﻮﺋﯿﺖ ﺭﻭ ﭼﻘﺪﺭ ﺗﻮ ﭼﺎی ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺭﻡ ﮐﻪ ﻧﺮﻡ ﺑﺸﻪ ﻭﻟﯽ ﻭﺍ ﻧﺮﻩ


 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما