نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree238Likes

موضوع: نکات پایه برای تزیین کیک(خامه،گاناش..)

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 80
صفحه 1 از 10 1234 ... آخرینآخرین

نکات پایه برای تزیین کیک(خامه،گاناش..)

نقل قول نوشته اصلی توسط najma نمایش پست ها
    کیک های مناسب برای تزئین و سرو با خامه کیک های اسفنجی هستند که بافت سبک و نرمی دارند و معمولا بدون چربی و یا کم چرب تهیه می شوند.در مورد این کیک وشیوه های تهیه اون در مبحث کیک اسفنجی توضیحات لازم داده شده و تکمیل خواهد شد.

برای تهیه خامه مناسب برای تزئین کیک چندین راه وجود داره که به تفصیل توضیح می دم

1- اولین و در حقیقت ساده ترین راه تهیه خامه فرم گرفته آماده از قنادی و تزئین کیک با اون هست.
    برای این کار روز قبل از تهیه خامه باید به قنادی مراجعه کنید و درخواست بدید تا روز بعد و معمولا اول صبح خامه رو به صورت آماده(شیرین شده و فرم گرفته) به شما تحویل بدهند.این روش تهیه معایب و مزایایی داره .عیب اون اینکه همه قنادی ها این سفارش رو قبول نمی کنند و تازه اگه هم قبول کنند خیلی از قنادی ها خامه خوشمزه و باکیفیتی ارائه نمی دهند .و اما اگه بتونید قنادی رو پیدا کنید که خامه خوب و باکیفیت رو با قیمت مناسب به شما ارائه کنه دیگه استرس و نگرانی بابت فرم نگرفتن خامه یا تبدیل به کره شدنش رو ندارید.

2-روش دوم فرم دادن خامه های صبحانه معمولیه.یه کار سخت و طاقت فرسا!!!این خامه ها به این دلیل که دارای چربی کمی هستند(چربی لازم برای فرم دهی) به سختی فرم می گیرند و یا بعد از فرم دهی زود شکل خودشون رو از دست می دن با این حال من طعم شون رو از انواع دیگه بیشتر می پسندم و چون مواد افزودنی ندارند از نظر حفظ سلامت(مخصوصا برای استفاده کودکان) مطمئن ترهستند.اگه کیک رو برای مصرف خانگی تهیه می کنید و مدل تزئینتون احتیاج به فرم دهی ریاد خامه نداره و قصد اجرای قوانین چشم و چال رو هم ندارید !! از این روش تهیه خامه استفاده کنید.
    سعی کنید خامه های مونده تر(از تاریخ تولیدشون مدت زمان بیشتری گذشته باشه) تهیه کنید.خامه رو توی یک تنظیف یا پارچه خیلی ظریف بریزید تا شیر اضافی اون کاملا خارج بشه .بعد به اضای هر 1 کیلوگرم از خامه حدود 200 تا 250 گرم شکر رو با خامه مخلوط کنید و در فریزر بگذارید تا یخ بزنه .هنگام مصرف از فریزر خارج کنید اجازه بدید به غلظت بستنی نرم برسه و بعد با هم زن هم بزنید تا زمانی که جای پره های همزن روی خامه بمونه و از بین نره(خامه فرم بگیره) و بعد استفاده کنید.برای سهولت کار و یا وقتی که هوا گرم باشه می تونید ظرف خامه رو درون یک ظرف که خرده یخ توش ریختید قرار بدید و بعد هم بزنید.

3.روش سوم استفاده از خامه های شیرین شده آماده که به صورت یخ زده و بسته های یک ،سه و پنج کیلوگرمی در فروشگاه های لوازم قنادی عرضه می شه و فرم دهیه اون در خانه هست.این خامه رو در فریزر نگه داری می کنید و زمان مصرف به مقدار نیازخارج کرده و هم می زنید تا فرم بگیره.احتیاجی به اضافه کردن افزودنی(شکر و وانیل ) نیست.
    به گفته خانم طوروسیان عزیز مربی آشپزی خامه ممتاز مارک پاک با بسته بندی سفید و زرد از انواع مرغوب این نوع خامه است که به راحتی فرم می گیره.

"برای فرم دادن به خامه ابتدا خامهای را که فریز کرده اید یا در یخچال یا در دمای اتاق به اصطلاح کمی دیفراست یا یخ زدایی کنید. زمانی که خامه تقریبا مثل بستنی کم باز شده شد آن را در کاسه همزن یا یک کاسه بهتر است استیل یا شیشه ای بریزید و با کمترین درجه همزن تا جایی بزنید که تمام ذرات یخ داخل خامه از بین رفته باشند. پس از این مرحله سرعت همزن را کم کم افزایش دهید تا زمانی که خطوط به خوبی روی خامه باقی بماند در این زمان همزن را نگه دارید سر همزن را داخل خامه فرو ببرید و بعد به طو ر عمودی خارج کنید اولا خامه باید کاملا حالت کفی داشته باشد و خامه آبکی نباشد و نوک آن کاملا به حالت قله ای بایستد ذر این مرحله معمولا حجم خامه 2 برابر میشود. نکته این است که وقتی متوجه میشود چیزی به زده شدن کامل خامه نمانده است دوباره سرعت همزن را کمتر کنید تا خامه را بهتر تحت کنترل داشته باشید و خامه ناگهان به کره تبدیل نشود"
    خانم نواب ،فروم هنرآشپزی
    خامه فرم گرفته و کرم شانتی - تالار گفتگوی هنر آشپزی - صفحه 13

ادامه دارد...........
    4- طرز تهیه خامه فرم گرفته در منزل:
    "خامه مورد نظر شما باید دارای درصد چربی مناسب بوده تا به راحتی فرم بگیرد و در عین حال کاملا سبک و پوک باشد توجه به این نکته تا حد زیادی مشکل شما را برطرف خواهد کرد.پس توصیه می شود از خامه هایی استفاده کنید که حداقل 35 درصد چربی داشته باشند.
    چنانچه از میزان چربی خامه کاملا مطلع نیستید از ترکیب خامه های چرب لبنیاتی با خامه کم چرب صبحانه موجود در بازار استفاده کنید.کافی ست این دو نوع خامه را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید و برای شیرین کردن آن به ازای هر 1 کیلوگرم خامه 250 گرم شکر استفاده نمایید"
    گلریز کاوه

بعد از شیرین کردن خامه را حداقل به مدت 2 ساعت درون فریزر قرار داده و بعد مانند روش های قبل خامه را فرم دهید.

این ها روش های تهیه خامه فرم گرفته بود.اما برای تزئین کیک می توان از مواد جایگزین خامه استفاده کرد.پودر خامه ،کرم شانتی ،خامه های گیاهی آماده و...
    در مورد نحوه مصرف این مواد توضیح خواهم داد
    جایگزین های گیاهی خامه

پودر خامه:پودر سفید رنگی که بعد از مخلوط شدن با آب یا شیرسرد و شکر و سپس هم زدن به خوبی فرم می گیره .

کرم شانتی در دونوع ایرانی و خارجی:در حقیقت همون پودر خامه هست که شیرین شده و اسانس داره و طبق دستور با آب و شیر مخلوط و زده می شه

خامه های گیاهی آماده:محتوی این بسته ها که به صورت مایع هست رو کافیه حدود 12 ساعت درون یخچال نگه داری کنید و سپس با همزن بزنید تا فرم بگیره.(در حقیقت همون پودر خامه مزه دار شده ترکیب شده با شیر یا آب)

و محصول دیگری که توصیه من استفاده از اون فقط برای تزئین دسر و نوشیدنی هاست .کف خامه یا اسپری خامه.

درکل من به شخصه طعم هیچ کدوم رو نمی پسندم .ولی می تونید درتزئین مدل هایی که احتیاج به فرم گیری کامل خامه داره از این محصولات استفاده کنید.
    ماتی, mamane momene, مامان غزل و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    لطفا مطالعه کنید:
    http://mamisite.com/forum/t4234.html

نکات پایه برای تزیین کیک(خامه،گاناش..)

.
    parinazz این نوشته را پسندیده.
    لطفا مطالعه کنید:

نقل قول نوشته اصلی توسط bahargol نمایش پست ها
    برای خامه زدن کیک
    1.یا کیک توی پایه گردون درست میشه و تزئین میشه و با کمک دست و پالت خامه کشی توی ظرف سرو گذاشته میشه
    2 و یا اینکه از اول توی ظرف مورد نظر یا سرو میگذارند و تزئین میکنند
    وقتی از روش دوم استفاده کنیم توی ظرف یا بشقاب رو یک قاشق خامه میگذارند تا کیک در حین کار و خامه کشی حرکت نکنه و ثابت بمونه
    و اون کاغذ روغنی ها برای این هست که خامه ای دور کیک میزنیم روی بشقاب نریزه و دیس یا بشقاب کثیف نشه...بعد از اتمان کار کاغذ ها رو به ارومی از زیز کیک بیرون میکشند و بعد دور کیک را شکوفه میزنندد و یا ترافل و غیره ....
    توی عکسی که اون خانم یا اقا داره کیک رو اندازه میگیره تا اونجایی که من دیدم و میدونم علامت مینزه تا کیک را راحتر ببره یعنی اون خلالها برای این هست که اندازه کیک مشخص بشه و کیک کج در نیاد
    برا یاونهایی که حرفه ای نیستند و یا تازه کار را شروع کردندخیلی روشهایی خوبی هست
    کاغذ هارو هم که دور کیک میگذارند خیلی راحت میشه بادام و یا ترافل و شکلات ریخت و کمی کاغذ را بلند در تا ترافل یا بادامها به دور کیک بچشبند
    یاز سوالی بود د خدمتم
    نقل قول نوشته اصلی توسط Maryam53 نمایش پست ها
    fargol جان
    خامه قنادی شیرین شده را باید تو فریز نگه داری . هروقت لازم داشتی از فریز درار. بزار یکم آب شه با همزن بزن تا فرم بگیره. همه خامه های قنادی شیرین شده مزه هاشون مثل همدیگه است. من همیشه 5 کیلوئی میخریدم .ولی پرستوک 1 کیلوئی هم داره.

جان همون مزه خامه قنادی رو میده و حسن بزرگش اینه که اگر یه موقع زیاد تر از حد بزنی کره نمیشه.
    من پرستوک ا کیلوئی رو تازه خریدم هنوز ازش استفاد نکردم ولی فرقی نمی کنه قبلا" کاله و یه مارک دیگه استفاده کرده بودم . هرچی گیرم بیاد میخرم!
    نقل قول نوشته اصلی توسط سامره نمایش پست ها
    رویا جون پودر خامه وزنش کن،بعد الکش کن که گوله نداشته باشه (مهمه) بعد هم وزنش پودر قند اضافه کن و یه کم وانیل بعد به اندازه وزن جدید شیر سرد یا آب سرد،مثلا 100 گرم پودر خامه رو 100 گرم پودر قند اضافه کن و 200 میلی لیتر شیر یا آب سرد

یه بار که درست کنی میزون شیرینیش میاد دستت اگه خواستی شیرینتر کنی مثلا اگه 120 گرم پودر قند واسه 100 گرم پودر خامه ریختی (که به نظر من خیــلی زیاده!) مقدار شیرت رو 220 م.ل کن،آهان راستی بعد انقدر با همزن برقی بزن تا فرم بگیره،به همین راحتی
    نقل قول نوشته اصلی توسط شانلی نمایش پست ها
    نجما جون عزیز من تو فرم دادن خامه با اشکال مواجه میشم:
    خامه200 گرمی کاله میخرم بعد میذارم تو یخچال خنک بشه بعدش آبش رو میگیرم و با شکر تقریبا 4 ق س (قاشق مخصوص اندازه گیری) قاطی میکنم و میذارم تو فریزر به مدت 24 ساعت.
    بعد که در آوردم یه کم که شل شد شروع میکنم به هم زدن .نمیدونم چرا ولی غلظتش مثل بستنی آب شده میشه و اصلا فرم نمیگیره.نیم ساعت با همزن میزنم انگار نه انگار.حتی زیرشم یخ گذاشتم تا شاید از دمای اتاق باشه.و باز بی تاثیر بوده.
    دلیلشو نمی دونم. ولی اصلا دست از تلاشم بر نمیدارم. من باید موفق بشم چون واقعا عاشق خامه هستم چه فرم دادنش چه شکل دادنش و چه خوردنش
    اصلا هم از طعم شانتی و... خوشم نمیاد که برم سراغ اون سمت و خودمو خلاص کنم.
    نجما جونم که خیلی هم خاطرتو میخوام ازت ممنون میشم راهنماییم کنی. میبوسمت
    نوشته اصلی توسط Mahdieh*
    با اجازه از نجما جون

شانلی جون نیم ساعت برای زدن خامه خیلی زیاد است... برای منم گاهی اوقات این مشکل پیش می آمد... از شکر نباید استفاده کرد. شکر را با آسیاب پودر کن و استفاده کن.
    من خامه را به مدت نیم ساعت تو جا یخی یخچال می گذارم تا کمی سفت شود . بعد یک ظرف یخ آماده می کنم و ظرف خامه را روی ظرف یخ می گذارم و با همزن یکم با دور کند بعد از 1 دقیقه بسته به مقدار یخ زدگی اش دارد سپس دور تند را می زنم . خیلی سریع فرم می گیرد. فکر کنم بعد از 10 دقیقه .

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdieh* نمایش پست ها
    ژلاتین را می توانی به خامه اضافه کنی ولی باید خیلی سریع عمل کنی . اگر برای وسط کیک می خواهی ... لایه اول کیک را بزار بعد ژلاتین را ذوب کن و توی خامه بریز و سریع هم بزن اگر دیدی که باز تکه هایی از ژلاتین توش هست می تونی توی ماکروویو بزاری یکم گرم شود و ژلاتین حل شود .وانیل هم نوک قاشق چای خوری از نوع شکری اش را اضافه کن بعد صبر می کنی تا سرد شود یکم فرم گرفته باشد می ریزی روی لایه اول کیک یکم که خودش را گرفت لایه دوم کیک را بزار

البته من با خامه این کار را نمی کنم چون خامه به تنهایی مزه ندارد حتی وقتی اسانس را هم اضافه می کنیم ...من از پودینگ آماده استفاده می کنم و برای هر بسته 3 ورق ژلاتین می ریزم .
    نوشته اصلی توسط ashiyane
    سلام .میشه لطفا یکی منو کمک م کنه.چندین باره می خوام خامه فرم گرفته درست کنم خیلی ابکی و شل میشه.از خامه پگاه با درصد چربی 30 استفاده می کنم واسه 1 پا کت 200 گرمی 2 قاشق سر پر پودر قند می ریزم 6 ساعت تو فریزر می ذارم بعد می ذارم کمی یخش اب بشه می ریزم تو مخلوط کن غذاسازم(همزن بر قی ندارم!!!!!!!!!!!!!!!)تقریبا 15 الی 20 دقیقه مخلوط کن می کنم اول مخلوط کردنم کاملا ابکی میشه بعد ا کمی سفت می شه که خیلی نا چیزه .نکنه مارک خامم یا درصد خامم یا استفاده از مخلوط کن اشکال کارمه!!!!!!!!!!لطفا راهنماییم کنین.مرسی

اشکال کارت همون مخلوط کنه،خصوصا الان که تابستونه و خامه مستعد فرم نگرفتن! البته من 6ساعتم تو یخچال نمیذارم شاید 3 4 تا یک ربع بذارم یعنی یکربع به یک ربع میرم اطرافشو هم میزنم میارم وسط تا یکدست یخ بزنه، بعد این مدتم کافیه (اما فکر کنم این زیاد تاثیر نداشته باشه، یعنی نمی دونم) ولی تا اونجاییکه میدونم مخلوط کن اصلا کارش اینه که همه چیو صاف و یکدست میکس کنه خب معلومه که خامه ت فرم نمی گیره،مارک خامه تم منم همینو استفاده کردم
    حالا بذار بقیه بچه هام میان تجربیاتشونو میگن
    باران67, mamane momene, مامان غزل و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    لطفا مطالعه کنید:

در مورد خامه
    من تايم گرفتم يك بسته خامه روزانه 30% چربي كه با 3 ق غذاخوري پر, پودر قند همزدم و حدود نيم ساعت در جايخي يخچال گذاشته بودم با همزن براون كه ظرف خامه را روي يك تكه يخ گذاشته بودم حدود 7 دقيقه شايد هم كمتر فرم گرفت .

البته این را باید بدانید چون چربی این خامه ها بسیار کم است این خامه خیلی پوک و سبک در نمی آید کمی شل است. من برای درست کردن کیکهای بزرگ و تولد پیشنهاد می دهم خامه آماده از بیرون تهیه کنید یا از این خامه های آماده پرستوک البته من هنوز با این خامه ها کار نکردم... اما برای کیکهای بزرگ و پر خامه ، خامه را از قنادی می خرم
    نوشته اصلی توسط مامان مژگان
    سلام

دوستان یه سوال می خواستم بدونم این خامه های گیاهی که از ترکیب پودر قند و شیر درست می شن رو چه مدت می تونیم تو فریزر نگه داریم .

مامان مژگان جون احتمالا منظورتون کرم شانتیه درسته؟
    اصلا نمی تونید فریزر بذارید به محض باز کردن باید طی 3 روز مصرفش کنید و تو همون دمای یخچال هم میمونه
    نوشته اصلی توسط مامان مژگان
    سامره جون من تاحالا کرم شانتی نخریدم ولی یه جور پودر می خرم که بصورت باز هست و اسمش پودر خامه است و به نسبت50 گرم از اون و 50گرم پودر قند و 150 گرم شیر باهم مخلوط می کنم با همزن دقیقه می زنم خامه درست می شه لوازم قنادیها بهش می گن پودر خامه بعد هم بسته بندی خاصی نداره باز فروخته می شه حالا این کرم شانتی که شما می گی رو تاحالا ندیدم نمیدونم همونه یا نه

خب پس برای این پودر خامه کارت آسونه چون میتونی بعد از فرم گرفتنش فریزش کنی فقط تمامیت هوای موجودش رو بگیر لفا
    توی یخچال اینجانب با عرض شرمندگی تا 3 هفته نگهش داشتم خوب بود اما اون کیفیت لطیفی اولیه رو نداشت اما اگه برای یکی دوروز تر و تازه بخوای باز با همون شرایط روکش سلفون و در ظرف گذاشتن میمونه
    اما خب شما همون کم کم و تازه درست کنی که بهتره! اگه یکم بیشتر باشه برای من که نمیمونه

در ضمن من 60 40 100 (60 گرم پودر خامه،40 گرم پودر قند، 100 هم شیر) مخلوط میکردم شیر شما بیشتره بازم فرم میگیره و خوبه؟! ببشخید سوالیدم
    نقل قول نوشته اصلی توسط مامان مژگان نمایش پست ها
    سامره جون مرسی عزیزم که به سوالهام جواب می دی البته اون پودر خامه رو که گفتم دقیقا 50 گرم پودر قند - 50 گرم از اون پودر خامه و 150 گرم شیر رو با همزن می زنم حدود 7-10 دقیقه خیلی زود فرم می گیره و راحت می شه باهاش کار کرد با اینکه شیرش سه برابر پودر خامه هست خیلی عالیه مزش هم بد نیست ولی مثل شیرینی های آماده نیست

این دفعه از این خامه قنادیهای پرستوک گرفته بودم که خوب بود عالی بود زود هم آماده شد ولی سوالی که پرسیدم به خاطر این بود که یه مقداری از اون خامه های آماده با پودر خامه معمولی تو فریزر (ظرف دربسته ) داشتم می خواستم استفاده کنم (یه خانم خسیس) ولی باز ترسیدم کل خامه ام خراب بشه ریختم دور ولی خدایی نون خامه ای هام خیلی خوب شده بود.
    نقل قول نوشته اصلی توسط mami parastoo نمایش پست ها
    سلام به همه دوستای خوبم

خوب من برای اولین بار از نجما توی نی نی سایت کیک اسفنجی رو یاد گرفتم و درست کردم و بیشتر اوقات خودم خامه را(همون خامه های پاکتی 30%) با همزن فرم داده و استفاده کرده ام. و تقریبآهمیشه از نتیجه کار به حد زیادی راضی بوده ام(البته درحد خودم ،نه در حد اساتید) - تا آخر عمرم مدیون نجمای عزیز ،مامان مهدیه جونم و بهار گل نازنینم خواهم بود -حالا اومدم تا براتون بنویسم که دوبار از خامه شیرین شده 1 کیلویی پرستوک استفاده کرده ام و راضی بودم.فقط یک تجربه برای من این بود که چون این خامه چربیش خیلی بیشتر از خامه های پاکتیه اگر همزنتون مثل همزن من یک همزن معمولی (و تاحدی در پیت!!!!!!)است خیلی خوب نمی تونه 1 کیلو خامه رو به راحتی و با سرعت دلخواه هم بزنه . پس پیشنهاد می کنم که پس از خرید خامه ،اون رو به دو قسمت 5/0 کیلویی تقسیم کنید و داخل فریزر قرار دهید و هر کدوم رو به طور جداگانه فرم دهید . من نصف اونرو روز قبل از سرو کیک برای میان یک کیک مستطیل 50*30 فرم دادم و خامه کشی کردم و فردای اونروز هم بقیه رو برای روی کیک و اطرافش فرم دادم و استفاده کردم. دردسر این خامه شیرین شده از پاکنیها خیلی کمتره و مزه اش هم نسبتآ خوبه (از صد نمره 90 رو می گیره).
    نوشته اصلی توسط neyaesh ab
    دوستان ميشه منو راهنمايي كنيد اين خامه فرم دادن براي من شده يه معزل
    من خامه با چربي 30 درصد و 200 گرم رو با سه قاشق سوپ خوري پودرقند و كمي وانيل رو مخلوط كردم و كذاشتم در يه ظرف در دار و داخل فريزر حدود 5 ساعت بعد از فريزر خارج كردم و روي يه كاسه يخ گذاشتم و با همزن اول با دور كند و بعد با دور تند شروع به زدن كردم حدود يك ربع و بعد دوباره گذاشتم داخل فريزر دوباره برداشتم و يه يك ربه ديگه زدم ولي هيچ تغييري نسبت به اولش نداشت و درضمن من تكه هاي يخ رو روي خامه نمي ديدم و هنوز هم رنگش زرده مي خوام سفيد بشه چيكار كنم
    حالا بفرماييد مشكل كار من چي هست

عزیزم این بار به جای 5 ساعت نیم ساعت توی جایخی بزار بعد در بیاور روی ظرف یخ با همزن با دور تند بزن کمتر از 10 دقیقه باید فرم بگیرد زیاد که بزنی آب می افتد و شل می شود خیلی بیشر بزنی خامه می شود. بازم اگر مشکل داشتی در خدمتت هستم.
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahna نمایش پست ها
    سلام من یه سوال داشتم من با این پودر خامه ها میخواستم خامه درست کنم یه کم شیرش زیاد تر شد فرم نگرفت منم گذاشتمش توفریزر بهد دوباره رفتم پیش فروشندش گفت یه بسته پودر خامه دیگه رو نصفشو اضافه کن خوب میشه اما بازم فرم نگرفت و وقتی از فریزر درش مییارم مثل ماست میشه میشه اشکال کارمو بگین وبگین من از این خامه میتونم جای دیگه استفاده کنم مثلا تو دسر موزاییکی یا هر دسر دیگه ای؟ یا باید بریزمش دور ؟تا چند روز میتونم تو فریزر نگهش دارم؟ممنون
    نوشته اصلی توسط fargol20
    من از خامه کیلوییِ پرستوک استفاده میکنم. اما یه سوال:

وقتی خامه رو میزنم و فرم میگیره کیک رو آستر کشی میکنم و تو یخچال میذارم تا خنک شه بعد دوباره کمی خامه رو فرم میدم و روی کیک رو میپوشونم. حالا میشه وقتی خامه رو فرم دادم بذارمش تو یخچال و بعد از نیم ساعت ازش استفاده کنم؟ آب نمیشه؟ میشه باهاش شکوفه زد و کار کرد؟(آخه میخوام فقط یه بار از همزن استفاده کنم، راحتتره)

نقل قول نوشته اصلی توسط rahayi نمایش پست ها
    فرگل جون آب نمی شه
    بعد از اینکه فرم می گیره تو یخچال هیچیش نمی شه
    نوشته اصلی توسط Memoljon
    من یه سوال دارم نمیدونم اینجا باید بپرسم؟
    من از قنادی خامه فرم گرفته خریدم نصفش رو مصرف کردم بقیه اش مونده گذاشتم فریز.دفعه بعد باید چه جوری ازش استفاده کنم؟کی جوابم رو میده آیا؟

نقل قول نوشته اصلی توسط شبنم نمایش پست ها
    باید بذاری بیرون تو هوای آزاد تا کمی یخش باز بشه . دراین مرحله کمی خامه ات به خاطر یخی که توش بوده آب میندازه و شل میشه. اونوقت انقدر با همزن می زنی تا فرم اولیش رو بگیره شاید حدود 10 دیقه.
    همانطور که شبنم عزیز گفتن باید این کار را کرد اما معمولا وقتی خامه را دوباره توی فریزر می زارید فرم گرفتنش کمی مشکل پیدا می کند و کیفیت اولیش را ندارد چون همین خامه را هم قنادها یکبار یخ آنها را باز کردند و زدند . البته من یک بار این کار را کردم خامه ام خوب فرم نگرفت.
    نقل قول نوشته اصلی توسط fargol20 نمایش پست ها
    این روشی که در زیر نوشتم(از یه سایت کپی کردم) واسه فرم دادن کرم شانتی درسته؟

هر پاکت با 1 لیوان شیر سرد به مدت 10 دقیقه میکس شود بعد به مدت 1 الی 2 ساعت در قسمت معمولی یخچال بگذارید تا استراحت کند. خوبی این خامه ها در این است که اگر خامه زده شده تان اضافه آمد می توانید به مدت 2 ماه در قسمت معمولی یخچال نگه داری کنید تا بعد ها استفاده کنید . حجم خامه برابر است با نصف توپ فوتبال ( همان حجم یک کیلو خامه شیرین شده )

-نمی*شه بعد از فرم دادن بلافاصله استفاده کرد؟ میترسم شل بشه!

یه بار که از خامه کیلویی پرستوک استفاده می*کردم بعد از فرم دادنش و آستر کشی کیکم، اضافیِ خامه رو تو یخچال گذاشتم تا 1ساعت بعد برای روکش کیک استفاده کنم. اما کمی شل شده بود و خوب فرم نمی گرفت!
    باران67, mamane momene, مامان غزل و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    لطفا مطالعه کنید:

نوشته اصلی توسط خاله ي رهام
    من يه سوال داشتم يعني يه مشكل
    من دستور شماره 2 نجمای عزیز را چند وقت پيش با ذوق و شوق فراوان درست كردم. با اين تفاوت كه به جاي خامه پگاه رفتم از همين لبنياتي ها كه خامه كيلويي دارن گرفتم فكر كنم ميزان چربيش يه مقدار بيشتر از چربي خامه پگاه باشه. وقتي از تو فريز درآوردم و شروع كردم به هم زدن هنوز به يك دقيقه نرسيد بود كه همه خامه عين يه كلاف به همزن چسبيد و شد عينهو كره زرد. خيلي حالم رو گرفت تو اون يك دقيقه خيلي خشگل و سفيد و ماماني بود ولي خيلي زود كره شد نمي دونم اشكال كارم از كجا بوده..

خاله رهام عزیز
    اشکال خامه های لبنیاتی همینه . چون درصد چربی خیلی بالائی داره به محض اینکه چند ثانیه بیشتر بزنی کره میشه و متاسفانه هیچ کاریش نمیشه کرد .
    ولی خامه های شیرین شده قنادی ( کاله - کولاک -پرستوک-پاک ) این مشکل رو ندارند و هرچی هم بیشتر از حد معمول هم بزنی اتفاقی براش نمی افته.
    خامه های لبنیاتی رو همون لحظه که فرم گرفت و سفت شد دیگه نباید بزنی .
    ایشالا این دفعه امتحان کنی و موفق بشی
    fargol جان
    بعضی مواقع در مورد این خامه های آماده شیرین شده قنادی پیش میاد که به خاطر سرد بودن زیاد خامه آدم به اشتباه فکر میکنه که خامه فرم گرفته و مشغول کار میشه وسطهای کار هم یواش یواش خامه شل میشه دراین حالت خامه ات هنوز درست فرم نگرفته و باید بیشتر زده بشه. برای همینه که میگن اول با دور کند همزن بزنید تا تیغه های یخ توی خامه کاملا" باز بشه و بعد با دور تند دوباره بزنید تا کاملا" فرم بگیره . خامه فرم گرفته تو یخچال نباید شل بشه.
    نقل قول نوشته اصلی توسط مهرنوش88 نمایش پست ها
    من از یک روش برای فرم دادن خامه استفاده کردم و خیلی خیلی خوب بود. من اول کره آب شده را با پودر قند زدم. بعد خامه رو اضافه کردم و واقعا عالی فرم گرفت. کیک تولد بابام رو درست کردم و همه فکر کردن از بیرون گرفتم!!!
    من برای دو سوم بسته خامه یک کره 100 گرمی وو یک سوم پیمانه پودر قند استفاده کردم. عالی شد.
    همون خامه های صبحانه معمولی. مارکش هم پگاه بود. وقتی هم که تزئینش کردم و یخچال گذاشتم رویه کیک براق و بی نهایت زیبا شد. من به خامه کمی هم قهوه زدم چون کیکم کیک قهوه بود.

نوشته اصلی توسط مهرنوش88

یک سوال از همه خانمهای هنرمند، روبان کشی چطوریه؟ یعنی برای اینکه خامه همه کیک رو یکدست بپوشونه چه کار میکنین؟ آموزش تصویری دارین؟
    ممنونم

مهرنوش جان جواب فاطیما جان جواب سئوال شما هم هست .... روبان کشی؟!!! که نمی دونم واژه درستیه یا نه!! استفاده از روبان اسکاچ پهن ( همون که گل فروشی ها استفاده میکنن!! ) برای صاف کردن سطه کیکه .. یعنی یه تیکه روبان رو دستت میگیری و لبه اش رو می خوابونی رو سطح کیک و سریع سطح کیک رو صاف می کنی .. ولی به نظر من پالت داغ از همه چیز بیشتر سطح کیک رو صاف و صیقلی میکنه .
    من در این مدت داشتم توی سایت یوتوب دنبال تزئین کیک با خامه میگشتم و چند تا نتیج عالی گرفتم:
    1- برای فرم دادن خامه بدون کره (همین خامه های معمولی صورتی صبحانه) آن را داخل یک کاسه فلزی (حتما فلزی باشه) که می خواهید خامه رو توی اون بزنید بریزید و به اندازه ای بهش پودر قند اضافه کنین که دوست دارین شیرین بشه. اون کاسه رو بگذارین توی فریز به مدت 15 دقیقه یا تا زمانی که وقتی بهش دست میزنین دستتون بهش بچسبه. بعد از فریزر در بیارین و به مدت 15 دقیقه در همون ظرف با دور تند همزن بزنین. اولش یه کم فرم میگیره ولی گول نخورین و 10 تا 15 دقیقه بزنین. به شدت خوش فرم و آماده تزئین میشه و بسیار ساده هستش.
    2- برای خامه کشی روی کیک اول به ضخامت دلخواه روی کیک خامه بریزین و بعد یک روبان تمیز بردارین و به صورت خوابیده خامه ها رو صاف کنین
    تحقیقات در این زمینه ادامه داره!!!! انشاالله عکس کیکهای تزئینیم رو می ذارم
    نوشته اصلی توسط neyaesh ab
    من يه كيك با خامه درست كردمچون خامه قنادي گاوداران خيلي چرب اين كار رو انجام دادم ببينيد درسته ؟
    خامه قنادي رو بعد از اينكه كمي نرم سده با همزن به مدت 7 دقيقه زدم ( تا جايي كه از ظرفم نريزه و پره هاي همزن ديگه سخت چرخ ميخورد )
    براي پودر خامه :
    50 گرم پودر خامه با 50 گرم پودر قند (شكر كه خودم آسياب الك و بعد استفاده كردم )و 150 گرم شير سرد
    اول پودر خامه رو با پودر قند مخلوط كمي شير اضافه كردم فقط در حد تر شدن و بعد همزن رو روشن با درجه كند به مدت 6 دقيقه و در همين حال شير رو آرام آرام اضافه كردم و دو دقيقه م با دور تند

حالا وقتي شير رو اضافه كردم خيلي شل شد وبعد با همزدن سفت شد و ولي ظرف رو بر ميگردوندم ميخواست از ظرف بريزه به نظر شما بايد بيشتر هم ميزدم و حالت پفكي داشت!! در سته يا نه؟
    بعد اومدم با اون خامه ها مخلوط كردم ولي به نظر شل ميبود و زياد سفت نبود البته از كيك سرازير نميشد وولي

نیایش جان من صبح پست شما رو دیدم ولی می خواستم منتقلش کنم به سئوالات شیرینی پزی که بقیه دوستانی هم که نمی دونن بتونن استفاده کنن ولی حالا همین جا بهت جواب میدم
    عزیزم اول از همه اینکه الان خامه آماده قنادی که شیرین شده هم هست راحت میتونی گیر بیاری که مثل بستنی وانیلی می مونه باید یکم بذاری تو دمای محیط تا نرم بشه بعد با همزن بزنی تا فرم بگیره .
    این خامه های هم که خودت گرفتی ( گاوداران) من تا حالا استفاده نکردم ولی خامه پرچربه که باید اول به مقدار لازم شیرنش کنی و وانیل بهش اضافه کنی و بعد با همزن بزنی ( همین کاری که خودت کردی) تا زمانی که سفت بشه زیادی نباید زده بشه چون تبدیل میشه به کره و دیگه قابل استفاده نیست . بعد این خامه رو برای کیک یا شیرین خامه ای استفاده کنی . اضافه این خامه رو باید همون طور نزده تو فریز نگهداری برای دفعه بعد .
    من نمیدونم چرا پودر خامه رو وقتی با شیر زدی دیگه با اون خامه قبلی قاطی کردی ؟!!!
    پودر خامه خوش یه مدل خامه است که برای روز مبادا که خامه در دسترست نیست و می خوای کیک درست کنی قابل استفاده است یا برای موقعی که هوا گرمه و خاه های قنادی آب میشه خیلی به درد می خوره
    به هر حال اشکال کارت این بوده که هر دو خامه رو با هم قاطی کردی مخصوصا" وقتی اون پودر خامه هنوز خودش رو نگرفته بوده و این باعث شل شدن و آبکی شدن اون یک هم شده.
    امیدوارم درست متوجه شده باشم
    با کسب اجازه از آیلا و همه خانمهای هنرمند
    فاطیما جان من از این روش استفاده کردم همونطور که در صفحات قبل گفتم نتیجه عالی گرفتم. یعنی عین کیکهای قنادیهای بیرون شد کیکم.
    خامه صبحانه رو (صورتی 250 گرمی) را با 3 قاشق پودر قند (بسته به ذائقه خودت هر قدر شیرین دوست داری) توی یک کاسه فلزی قاطی کن. اگر آب داشت خامه ات آبش رو دور بریز. بگذار توی فریزر به مدت 15 دقیقه یا تا زمانی که وقتی دستت رو به ظرف زدی، دستت رو بگزه. بعد بیار بیرون و10 تا 15 دقیقه بزن. اولش خیال میکنی فرم گرفته ولی گول نخور و حتما حداقل 10 دقیقه بزن. رد خور نداره و خامت خیلی شکیل فرم میگیره
    نقل قول نوشته اصلی توسط poopoo نمایش پست ها
    من یکبار خامه صبحانه رو فرم دادم و عالی شد مزه اش هم خیلی خوب بود روشم هم همین روشی بود که صفحه اول توضیح داده شده ظرفم رو هم روی ظرفی که پر از تکه های یخ بود گذاشتم و زدم و فرم گرفت توی یخچال گذاشتم ولی بعد از مدتی دوباره وا رفت(همون مرحله گول زنک بوده که منو گول زده بود) ولی دوباره که زدم دیگه واقعا فرم گرفت پیشنهادم اینه که کسانی مثل من که خیلی تجربه ندارند بعد از فرم دادن خامه صبحانه فوری خامه رو روی کیک نزنند و بذارنش توی یخچال ببینند واقعا فرم گرفته یا دوباره وا می ره اگه بعد از مثلا یک ساعت توی یخچال خودشو ول نکرد با اطمینان ازش استفاده کنند
    و یک تجربه دیگه رو هم بگم یکبار خامه خریدم که انگار خیلی تازه بود و از توی پاکت که توی ظرف ریختم شل شل بود کاملا آبکی بود و هرکار کردم اصلا فرم نگرفت و مجبور شدم گاناشش کنم فکر می کنم این نکته توی همین تاپیک ذکر شده که باید خیلی بهش توجه کنیم: خامه نباید خیلی تازه باشه
    ...این بود تجربیات خامه ای من
    نقل قول نوشته اصلی توسط leila- H نمایش پست ها
    فرگل جون
    من همیشه اینطوری تقسیم میکنم
    یه دونه قرقره تمیز برمیدارم تقریبا اندازه 70 سانت نخ میبرم همون لحظه میشورم و بعد به فاصله مثلا 7 یا 8 سانتی از بالا دور کیک نخ را حلقه میکنم و بعد جای نخها را توی دستم عوض میکنم (*نخی که از سمت راست اومده را میدم به دست چپم و برعکش )* و با یه حرکت سریع نخ را میکشم و کیک خیلی تمیز نصفه میشه بعد شروع مکنم از همون بالا برشهایی به وسط کیک میزنم البته لایه زیری را مواظبم که نبرم بعد با یه کفگیر مخصوص کیک و چاقویی که دستمه میزارم توی بشقاب ردیف به ردیف همین کار را تکرار میکنم هم تمیز برش میخوره همه تقریبا به همه مساوی میرسه .
    کلا وقتی میخوام کیک را از وسط دو قسمت کنم برای خامه کشی یا پر کردن وسطش با همین روش کار میکنم خیلی سریع و تمیز در میاد.
    باران67, mamane momene, مامان غزل و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    لطفا مطالعه کنید:

نوشته اصلی توسط samira mamane aria
    یک سوال اگر بخوایم روی کیک گاناش بزنیم ایا باید کیک را خامه کشی کنیم ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط shahrzad-rezaii نمایش پست ها
    لزومی نداره ولی اگر می خواید که گاناژ تمیز با سطح صافی داشته باشید می تونید خامه کشی کنید که ناصافی های کیک رو بگیرید
    نوشته اصلی توسط مریم گلی .
    یه لیوان شیر سرد و یخی + نصف لیوان پودر قند + نصف لیوان پودر خامه رو با همزن به مدت 8 دقیقه زدم فرم نگرفت
    چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    دیدم فرم نگرفت گذاشتم فریزر
    حالا میشه باز استفاده کنم؟ چه مدت میتونم تو فریزر نگه دارم تا بعدا هر موقع لازم شد استفاده کنم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط mehr_ir55 نمایش پست ها
    من هميشه از نسبت پودر خامه 1 .پودر قند 1وشير 2 استفاده مي کنم وبه مدت 5تا 6 دقيقه ميزنم وخخوب فرم ميگيره فقط نکته اش اينه که بايد شيرو کم کم بريزي تا اول کمي مرطوب بشه وبعد مخلوط کني وبايد از دور کند به دور تند بري..
    نوشته اصلی توسط گلنوش
    سلام
    یه سوال داشتم
    میشه قبل از فرم دادن خامه شکلات تخته ای رو آب کرد ریخت توش بعد شروع کرد به فرم دادن؟ یا اینکه از همون اول از خامه شکلاتی استفاده کرد؟؟ احه من هرچی کاکائو میریزم بازم خامه اون رنگ شکلاتی رو نمیگبره!
    ممنون میشم اگه جوابمو بدین

دوست عزیز برای کاکائویی کردن خامه با کاکائو ، کاکائو رو با مقداری آب باید مخلوط کنید تا غلظتی مثل ماست داشته باشه و بعد از فرم گرفتن خامه به آن اضافه کنید
    برای شکلاتی کردن خامه می تونید از مقدار 175 گرم خامه و 200 گرم شکلات تخته ای استفاده کنید . شکلات رو ذوب کنید و بگذارید کاملا سرد شود .. وبعد خامه را فرم داده و شکلات ذوب شده را به آن اضافه می کنیم .. دقت کنید که خامه و شکلات هم دما باشد .. اگر خامه خیلی سرد باشه شکلات به محض اضافه شدن داخل خامه می بنده .. اگر هم زیاد با همزن مخلوط کنید مخلوط بریده می شود و قابل استفاده نیست
    و در آخر اگر منظور شما از رنگ گرفتن خامه به رنگ کاملا شکلاتی هست باید گاناژ درست کنید و بعد از سرد شدن به حدی که قابل ماسوره کردن باشه از اون استفاده کنید
    نوشته اصلی توسط nely
    سلام دوستان هنرمند من یک مشکل دارم در در ست کردن کیک وقتی خامه کش کیک میکنم دور کیکم خوب خامه کشی نمیشه روی کیک خوب است ولی دور کیک اب میشه وبه کیک نمیچسبه به کیک لطفا مراراهنمایی کنید

نقل قول نوشته اصلی توسط fraulein fafa نمایش پست ها
    دوست خوبم
    حتماً اول با یه لایه نازک خامه، کیک رو آسترکشی کنید بذارید نیم ساعت یک ساعت تو یخچال استراحت کنه. بعد خامه کشی اصلی رو انجام بدید.
    به این صورت که اول یه لایه ضخیم خامه بمالید رو تمام سطح کیک و دیواره هاش. بعد شروع کنید آروم آروم با پالت صافش کنید. خامه های اضافه هم که روی پالت می مونه با لبه ظرف خامه پاک کنید و ادامه بدید.
    نقل قول نوشته اصلی توسط بانو نمایش پست ها
    جای دیگه ای واسش نیافتم، به درخواست دوست گلم parya_1368 جون اینو روی سایت میذارم :

اگه دوست دارید بدون دردسر خامه فرم گرفته آماده داشته باشید،توصیه می کنم همیشه دو سه تا خامه کرم شانتی توی خونه ذخیره کنید .این خامه ها در واقع همون پودر خامه هست که هم شیرین شده هستن و هم بهش اسانس اضافه کردن . در حال حاضر این خامه در سه طعم مختلف در بازار موجود هست : خامه شکلاتی ، خامه توت فرنگی و خامه ساده .
    * ابتدا خامه کرم شانتی رو با 200 میلی لیتر شیر ( یا 150 میلی لیتر آب ) مخلوط کنید

* سپس با دستگاه همزن شروع به همزدن کنید .

* در عرض 5-4 دقیقه خامه فرم گرفته آماده می شه .
    * نکته :برای اینکه بدونید خامه فرم گرفته یا نه ، اولا" بایستی جای پره های همزن روی خامه بماند و محو نگردد . دوما" وقتی سر همزن را بطور عمودی از خامه بیرون می بریم بایستی شبیه شکل قندیل تشکیل بشه .

نکات :
    1.با این کرم شانتی تقریبا می شه یه کیک کوچیک تزیین اگه اضافه بیاد توی فریزر قرار بدین
    باران67, mamane momene, مامان غزل و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    لطفا مطالعه کنید:

که خامه همزده که داخل فریزر نگه داری کردید اگر از انجماد خارج بشه شل می شه و اگر دوباره بزنید کره می شه ... برای همین بهتره که با مقداری خامه فرم نگرفته مخلوط کنید و بعد که به غلظت ماست رسید بزنید تا فرم بگیره
    نوشته اصلی توسط erica
    monayii جون خیلی خشگله.
    دست گلت درد نکنه.میشه بگی با زرورق شکلات چه جوری کار میکنی؟پیشاپیش ممنونم

نقل قول نوشته اصلی توسط monayii نمایش پست ها
    مرسی erica جونم... ببین کار باهاش خیلی راحته فقط حتما باید شکلاتت یه مارک خوب باشه و مال من مارک پوراتوس بود چون پارمیدا یا بعضی شکلاتهای ایرانی دیگه سریع سفت میشه و میشکنه. از لحاظ تجربه هم بگم من بار اولم بود با این زرورقها کار میکردم. باید به اندازه دیواره دور کیکت ببریش بعد شکلات آب کرده که هم دمای محیط شده و داغ نیست ولی کاملا روونه روش بریزی. روی اون یمت زرورق که برجسته هستش. وقتی شکلات مات شد یعنی در حدی که نه خشک بشه که بشکنه و نه آب باشه که بریزه، زرورقو بلند میکنی و روی کیک خامه کشی شدت میزاری بعد چند دقیقه زرورق به راحتی کنده میشه و طرح روی شکلات میوفته ولی توصیه شده که یک ساعتی تو یخچال بمونه و بعد از شکلات جداش کنی. همین عزیزم. توضیحاتم خوب بود؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط monayii نمایش پست ها
    مامی کیارش جون با اجازتون تا نجما جونم بیان و جوابتونو بدن من تجربمو بهتون بگم.
    من همیشه قبل از فرم دادن خامه رنگ ژله ای ویلتون رو بهش اضافه میکنم. به نظر من اگه بعدش اضافه کنید باید کلی خامه رو هم بزنید تا رنگش یه دست بشه و همین ممکنه باعث بشه که خامه شما از اون حالت فرم گرفته و سفت شده خارج بشه و شل بشه. این تجربه من بود
    راستی وقتی رنگو اول اضافه می کنید حواستون باشه که بعد از کمی همزدن با همزن رنگتون کمرنگ تر به نظر میاد پس نترسید و از اون میزانی که دوست دارید خامه تون رنگی شه کمی بیشتر رنگ بریزید. موفق باشید
    نوشته اصلی توسط PAPION
    فهیمه جان

من خامه رو تا حدی میزنم که فقط اثر پره های همزن روش بمونه و از بین نره چون زیاد زدن خامه اونو تبدیل به کره میکنه!!!!

اما بعضی خامه ها ذاتا سفتن مخصوصا خامه های پودری!! چون من از خامه پودری دکتر اوتکر هم استفاده کردم ..زود فرم میگیره و فرمش هم از بین نمیره

اما خب من مطمئنم که قنادیها یه ترفند مخصوص خودشون رو دارن و مثل ما از خامه خالص استفاده نمیکنن ..احتمالا چیزی بهش اضافه میکنن که لطیف بشه و همینطور هر قنادی اسانس مخصوص خودشو به خامه هاش میزنه!

بنظرتون اضافه کردن وانیل یا گلاب طعم خامه رو خوب میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط fahime 1 نمایش پست ها
    پاپیون جان شما کاملا درست می فرمائید من هم چون تقریبامطمئن بودم که میدونید خامه زیادی هم زده بشه ،تبدیل به کره میشه به این قضیه اشاره ای نکردم .به هر حال هم زدن خامه یک محدوده ای داره اگر کم بزنیم ممکنه خیلی زود فرم خودشو از دست بده و اگر زیاد بزنیم(قبل از اینکه به مرحله کره شدن برسه )خیلی سفت میشه و از ماسوره صاف و یکدست خارج نمیشه و روی کیک هم خوب صاف نمیشه .مثلا برای نوشتن روی کیک که معمولا با ماسوره شماره 2 انجام میشه ، اگر خامه رو سفت برداریم نوشته ی ما صاف و یکدست نخواهد بود و باید خامه کمی نرم تر باشه .در کل برای خامه کشی روی کیک هم به نظرم تجربه ای که قناد ها دارند خیلی موثره در این که تشخیص میدن خامه رو تا چه حد بزنن .و بعضا از خامه خالص هم استفاده نمیکنند .
    خامه های گیاهی یا همون پودر های خامه اساسا سفت تر هستند و خیلی دیرتر فرم خودشون از دست میدند و تحت تاثیر دمای محیط قرار میگیرند . اگر خامه ی شما خیلی سفته و نمی پسندین مقدار شیر رو بیشتر بگیرین و کمی شیر بهش اضافه کنید تا به بافت دلخواهتون برسه .وانیل هم باید د ر خامه باشه ولی خامه های شیرین شده خودشون هم شکر و هم وانیل رو دارند و نیازی نیست دوباره اضافه بشه .برای پودر خامه تا جائیکه میدونم داخلش وانیل نداره و باید اضافه کنیم .ولی گلاب چون طعم و بوی خاصی داره و سنتی هست استفاده اش در خامه ،همه پسند نیست .ت
    نقل قول نوشته اصلی توسط nasim64 نمایش پست ها
    مواد لازم
    پودر خامه :یک پیمانه کامل
    پودر قند:نصف پیمانه
    شیر:یک پیمانه سر خالی یخ زده(رویه)
    وانیل:کمی
    سفیده تخم مرغ کف زده :1عدد
    طرز تهیه:
    اول شیر ی که رویش یخ زده را در ظرف ریخته وپودر خامه رو اضافه میکنیم بعد با هم زن برقی میزنیم تا کف کنه بعد وانیل اخر سرم پودر قند اضافه میکنیم وسفیده تخم مرغ که کف کرده وسفت شده اضافه میکنیم ویک ساعت در یخچال میذاریم
    نقل قول نوشته اصلی توسط شالیزه نمایش پست ها
    هستی جان من یه بار همین چند روز پیش با پودر ژله خامه رو رنگ کردم بنظر خودم خوب شد انگار تو انسجام خامه هم موثر بود.
    حالا تجربیات من :
    1- آب جوشیده به مقدار خیلی کم و ژله رو بیشتر بریز که یه مایع غلیظ میشه.
    2- باید از ژله هایی استفاده کنی که پررنگ باشند، مثلا انار که قرمز خوشرنگی، (ژله هایی مثل موز و کیوی انقدر رنگ نمیدن) که با اینحال بازم اگه کم بریزی صورتی میشه نه قرمز!
    3- برای اینکه رنگت پررنگتر بشه می تونی از رنگ های طبیعی مثل آب لبو، زغفران هم بعنوان مکمل با پودر ژله ها استفاده کنی.
    موفق باشی دوستم
    نوشته اصلی توسط shaghayeghbb
    دوستان برای بک کیک 28 سانت چه مقدار خامه از قنادی بگیرم و اینکه برای استر کشی چی کار کنم خورده های دیواره و روی کیک به خامه نچسبه؟

نقل قول نوشته اصلی توسط ayla1 نمایش پست ها
    شقایق جان
    برای کیک 28 سانتی حدودا 800-900 گرم خامه لازمه اگر که تزئین با خامه زیاد نباشه.
    بعد از لایه کردن و چیدن روی هم مقداری از خامهر و با پالت به دیواره ها بمالید( در حد کم) یک ساعت بذارید یخچال
    بعد که رو کش میکنید دیگه خرده های کیک به خامه نخواهد چسبید.
    موقع استر کشیدن مهم نیست اگر هم میچسبه باز با پالت صافش کنید.
    باران67, mamane momene, مامان غزل و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    لطفا مطالعه کنید:

نوشته اصلی توسط mami mehrad
    خانوم های هنرمند یه سوال من خودم از خامه منجمد کاله استفاده می کنم ولی گاهی خوب فرم می گیری گاهی نه . این دفعه که همزنم رو هم سوزوند . نمیشه یه کاری کرد که زود فرم بگیره و دیگه همزن نسوزونه ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط ayla1 نمایش پست ها
    عزیزم خامه کاله کیفیت خوبی داره و من همیشه ازش استفاده میکنم.
    ممکنه ظرف بزرگ بوده باشه و مقدار کمی خامه خواستین که حجم بدین؛در این صورت فرم نمیگیره.
    یا خامه زیاید بیرون مونده باشه و گرم بشه
    نقل قول نوشته اصلی توسط fateme.mazhab1365 نمایش پست ها
    سلام مامان غزل خانم جون. من خودم جواب سوال خودمو پیدا کردم. همون روزی که این سوالو مطرح کردم به این نتیجه رسیدم که واسه خامه ی فرم گرفته خوب داشتم علاوه بر اینکه در هوای گرم ما باید زیر کاسه مون یه کاسه ی بزرگتر از یخ داشته باشیم اینکه باید خییییییییییییییلللللللللل للللللللللییییییییییییییی یییییییی زییییییییاد بزنیمش البته اگه خامه ی آماده است وگرنه که کره میشه. البته اگه با خامه ی صبحانه درستش میکنید که اونم باز یه 15 دقیقه ای باید زده بشه. اینم دیروز موقعی که داشتم رولت درست میکردم و خامه ام کم بود فهمیدم. کمی به خامه ی فرم گرفته ای که قبلا داشتم خامه صبحانه اضافه کردم و با اینکه میدونستم دارم ریسک میکنم ولی گفتم مرگ یه بار شیونم یه بار چون خونده بودم که با خامه ی صبحانه و پودر خامه میشه گفتم اینم خامه ی فرگ گرفته است. البته اولش نشدااا. دو بار رفت توی فریزر و بیرون اومد و زده شد و باز رفت توی فریزد و دفعه دوم که بیرون اومد ده دقیقه زده شد تا بالاخره موفق دم و اونقدر ذوق کرده بودم که وقتی آقای شوهد اوم خونه موقع تعریف ماجرا مدام بهم میگفت ارومتر هم میتونی تعریف کنی. نفس بکش!
    نوشته اصلی توسط مامان غزل
    سلام
    ببخشید شما خامه رو با چه نوع رنگی رنگ میکنید
    من رنگهام مایعه ومیترسم خامم شا وآبکی بشه
    به خامه اماده که ازبیرون بخرم میشه همین رنگ واضافه کنم خراب نمیشه
    واینکه برای کاکایویی شدن خامه میتونم پودر کاکایو بهش بزنم
    درحین هم زدن با همزن یانه لازم نیست با همون قاشق کافیه
    ممنون میشم اگه کسی بیاد منو راهنمایی کنه

نقل قول نوشته اصلی توسط shabnamak نمایش پست ها
    -بهترین رنگی که میتونید استفاده کنید رنگ های ژله ای هستن..
    -رنگهای مایع اگر زیادتر مصرف بشن ممکنه در غلظت خامه موثر باشه اما معمولا در حد چند قطره نتیجه لازم رو به شما میدن و این مقدار تاثیر زیادی در غلظت نهایی خامه نداره..
    -اگر منظورتون خامه قنادی شیرین شده هست. بله میتونید رنگ اضافه کنید البته قبل از فرم دهی راحت و مطمئن تر هست.
    - اضافه کردن پودر کاکائو قبل فرم دهی در خامه های مخصوص قنادی معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه.
    -خامه حتما باید با همزن برقی زده بشه اما برای حرفه ای تر ها با همزن دستی هم قابل فرم دهی هست.
    نوشته اصلی توسط بهار22
    دوست جونا. من اینجا خوندم که از قنادی خامه خریدین و راضی بودین
    منم دیروز رفتم خریدم و شکوفه زدم رو کیکمو. حالا فکر کنین برای جایی میخواستم ببرم. خلاصه کلی حال کردم که بابا ایول و....
    چشمتون روز بد نبینه داشتم کارای دیگمو انجام میدادم . برگشتم کیکمو نگاه کردم که شکوفه های یکی یکی قل میخوردن و میومدن پایین . کلا رو کیکم شیر بود
    ایراد از کجاست؟ باید کار خاصی قبلش میکردم؟ من از قنادی گرفتم . آوردم تو یخچال گذاشتم و بعدش استفاده کردم
    پس چرا کیکای خودشون 10 ساعت تو مجلس میمیونه و آب از آب تکون نمیخوره؟؟!1

نقل قول نوشته اصلی توسط Zarzare babaee نمایش پست ها
    بهاره جون وقتي كيكي رو با تزيين خامه درست ميكني ، مثلا طرح گرد :

1- كيك اسفنجي رو كه درست كردي، بزار خوب خنك بشه بعد اون رو لايه لايه بزن .

2- اگر ميخواي از خامه براي وسط كيكت استفاده كني از همون خامه هاي پگاه يا كاله يا مارك هاي ديگه كه تو سوپري هاست، استفاده كن + هر ميوه يا هرچيز ديگه كه ميخواي وسط كيك بزاري .

3- بعد بزارش تو يخچال تا يكي دو ساعت بمونه تا حسابي سرد بشه .

4- حالا برو از قنادي خامه ي فرم گرفته رو بگير و روي كيك رو با اون خامه تزيين كن، اول هم روي كيك رو خامه كشي كن و دوباره براي 10 تا 15 دقيقه اون رو دوباره بزار تو يخچال تا دوباره كيكت سرد بشه . تو اين فاصله خامه اضفه رو هم بزار تو يخچال .

5- حالا چون كيكت دوباره سرد شده و سرماي خامه ات هم از بين نرفته، حالا وقتشه كه رو روي كيك رو با شكوفه هاي خوشكلت تزيين كني خانمي .

اميدوارم كه ايندفعه شكوفه هات مثل كوه سرجاشون بمونن .
    نقل قول نوشته اصلی توسط fargol20 نمایش پست ها
    بعضی قیفهای پارچه ای کیفیت نداره و ارزونه اما بعضیاش حرفه ای تره و از بیرون پارچه هست و از داخل حالت پلاستیکی و نفوذناپذیر داره. خوبی این قیفها اینه که حرارت دست رو دیرتر و کمتر به خامه منتقل میکنه اما بدیش اینه که باید خوب شسته بشه. منم که تنبـــــل!
    خودم بیشتر از قیفهای پلاستیکی یه بار مصرف استفاده میکنم. همونجور که نسیم جون گفتن خیلی راحت و مناسبه و هیچی پس نمیده.

این قیفها هم تعدادشون بیشتره هم ارزونه نسبتاً هم میشه سرشو به دلخواه قیچی کرد تا سایز ماسوره هامون بشه(مثلا واسه 5تا ماسوره پرکاربرد 5 تا قیف با سایزِ مختلفِ دهنه درست میکنیم و همیشه داریم.... تا زمانی که پاره بشه.با دوامه.6-7بار میشه ازش استفاده کرد)
    درضمن اینا اسماً یه بار مصرفن اما میشه بارها استفاده کرد و شستنش آسونه و حین کار از توش همه چیز دیده میشه

حتی اگه کسی خیلی تنبل باشه!واسه اینکه قیفش کثیف نشه میتونه موادو اول تو نایلکس بریزه بعد سرشو سوراخ کنه و خامه رو با همون نایلکس بذاره تو قیف! روش کاملاً شیرازی شایدم کلک رشتی(خودمم شمالی ام)
    چقدر تبلیغ کردم.خوشبحال کارخونه سازندش شد!
    البته اینا حرارت دست رو سریعتر منتقل میکنن. ولی اگه سرعت عمل داشته باشین مشکلی پیش نمیاد.
    میشه حین کار دستتونو داخل آب یخ فرو کنین تا خنک باشه.
    نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh.mazhab1365 نمایش پست ها
    اگه میخوای خامه ی صبحانه رو فرم بدی شیوه داره. من از سایت شف طیبه ید گرفتم که اصلا رد خور نداره. باید اولا خامه ای کاله باشه یا مارکی که وقتی از توی پاکتش میریزیش بیرون قالبی خارج بشه. من که مارک کاله رو فقط امتحان کردم. نباید مثل خامهی زده شده از پاکتش بریزه بیرون. این خیلیییییی مهمه. دوما باید وقتی شکر رو روش ریختی همش بزنی با چنگال که مخلوط بشن بعد بزاری توی فریزر. 10 دقیقه بعد بری سراغش البته زمستون وگرنه توی تابستون بیشتر، دورشو که یخ زده از ظرف جداش کنی و بیاری وسط دوباره بزاریش توی فریزر. تا چهار بار این کارو بکن تا کل خامه حالت تگری پیدا کنه. اینم خییییییییلللللللللییییییی ییی مهمه. این حالت تگری شدنه توی نتیجه ی کارت تاثیر مستقیم داره. بعد درش میاری و حدود 20 ئقیقه با همزن میزنی تا حجمش دو برابر بشه و به حالت نوک تیز برسه و جای پره های روش بمونه. (نمیدونم سافت پیکه یا استیف پیک) ولی باید قله مانند بمونه وقتی پره های همزن رو، رو به بالا میکشی. کارا رو بکن رد خور نداره. اگه بازم نتونستی توش 3 قاشق غذاخوری پودر خامه بریز و بزنش و دیگه خیالت راحت که توی دمای محیطم آخ نمیگه.
    نقل قول نوشته اصلی توسط rasta-93 نمایش پست ها
    استفاده کنی. برای اینکه روی کیک رو صاف و یه دست دربیاری یکی از روش هاش اینه که روبان پهن که حالت پارچه ای ندارن تو گلفروشی ها اکثرا هست (یا خرازی ها) یه کم خیس میکنی و از دو طرف میگیری و روی کیک خامه کشی شده میکشی. یه نکته برای دفعه های اول بهتره یکم خامه روی کیک رو ضخیم تر بگیری تا کل خامه با روبان از روی کیک جدا نشه.
    موفق باشی
    نقل قول نوشته اصلی توسط گیتار نمایش پست ها
    170 گرم خامه صورتی 30 گرم خامه فله ای(از ماست بندی گرفته شده بود)50 گرم شکر 1/5 ساعت داخل فریز بعد 15 دقیقه کاملا فرم گرفت.به نظرم راحت تر از موقعی که با خامه صورتی کار میکردم فرم گرفت
    فایل پیوست 42402
    mamane momene, مامان غزل, lady of shalott و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    لطفا مطالعه کنید:

صفحه 1 از 10 1234 ... آخرینآخرین