نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree83Likes

موضوع: نکات و دستوراتی چند از کتاب مستطاب آشپزی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 18
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
 1. #1
  مدیر انجمن
  باران67 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۲/۰۸/۰۶
  محل سکونت
  نجف اباد اصفهان
  نوشته ها
  5,665
  نوشته های وبلاگ
  1094
  میزان امتیاز
  2330
  پسند شده
  95170
  پسند کرده
  80246

  ویترین مدال ها

  نکات و دستوراتی چند از کتاب مستطاب آشپزی


  سلام دوستای گلم
  مطالب زیر از کتاب مستطاب آشپزی هست
  فوق العاده جامع و کامله و با خوندنش هر چی اطلاعات در مورد مربا و مارمالاد نیاز دارید یاد میگیرید
  حتما حتما حنما توصیه میکنم مطالعه کنید:

  کلمه مربا به معنی تربیت شده یا پرورده است ،در این مورد منظور از تربیت شدن یا پرورش یافتن جذب شیرینی و پیدا کردن قابلیت نگهداری است.
  میوه ها از لحاظ محتوای قند و ترشی(اسید) و انگم(پکتین یا صمغ)با هم تفاوت دارند.سیب و به از میوه های انگم دارند،ولی شیرینی و ترشی آن ها معمولا زیاد نیست.در میوه هایی مانند هلو و شلیل و زردآلو مقدار انگم بسیار کم است ولی مقدار شیرینی و ترشی ممکن است بالا باشد.
  لیمو و نارنج ترشی و انگم فراوان دارند ولی شیرین نیستند.در بعضی از موادی که برای درست کردن مربا به کار میرود (مانند پوست هندوانه) هیچ یک از ان 3 ماده وجود ندارد.
  از انجا که شکر پای همیشگی مرباست کمبود شیرینی میوه همیشه جبران میشود ولی ما معمولا کمبود ترشی و انگم میوه مربایی را جبران نمیکنیم و میوه را به همان صورتی که هست در محلول قند میپرورانیم.
  در مربای فرنگی(بعنی جم و مارمالاد )معمولا توازن میان سه عامل قند و ترشیو انگم رعایت میشود.

  قند
  مقدار شکر در مربا معمولا برابر با میوه ای است که باید مربا شود مگر اینکه میوه بسیار شیرین باشد.
  در هر صورت شهد شکر باید به غلظت معینی برسد که قابل نگهداری باشد،یعنی در محیط ان موجود زنده ذره بینی نتوانند فعالیت کنند.
  رسیدن به این درجه غلظت را قوام امدن مربا مینامند.
  شهد مربایی که قوام نیامده باشد شل است و ممکن است کپک بزند.
  از طرف دیگر،اگر اب مربا بیش از ظرفیت خود شکر جذب کرده باشد پس از سرد شدن شکرک میبندد،یعنی مقداری از شکر آن متبلور میشود.
  مربای کپک زده را باید جوشاند تا قوام بیاید .به مربای شکرک بسته باید کمی اب و اندکی ترشی اضافه کنیم و بجوشانیم.
  قند روی میوه اثر سفت کننده دارد.به این ترتیب بهتر است آن را پس از پختن و نرم شدن میوه اضافه کنیم.برخی میوه ها هنگام پختن زور از هم می پاشد(مثل توت فرنگی)اگر روی این میوه ها شکر بپاشیم و 1 شبانه روز بگذاریم شکل خود را بهتر حفظ میکنند.
  شکر مربا باید کاملا پاک باشد تا شهد مربا زلال در بیاید.اگر شکر ناخالصی داشته باشدباید شیره ان را گرفت و صاف کرد.
  اگر به جای شکر شیره شکر مصرف میکنید البته باید به اندازه اب ان از اب مربا کم کنید.
  ادامه دارد...


  - - - Updated - - -

  ترشی(اسید)
  وجود ترشی در مربا گذشته از مزه مطبوع این خاصیت را دارد که به اصطلاح خاصیت تبلور را بالا میبرد و مانع شکرکر بستن شهد مربا میشود.در اب لیمو و اب نارنج مقدار زیادی ترشی و انگم وجود دارد.بنابراین راه ساده جبران کمبود ترشی و انگم میوه ی مربایی اضافه کردن مقداری اب لیمو یا اب نارنج است.ولی اگر مقدار انها زیاد باشد مزه ی مربا را تغییر میدهند.
  ابلیمویی که به مربا اضافه میکنید همیشه از لیموی تازه بگیرید و بگذارید لرد ان ته نشین شود یا صاف کنید.
  جوهر لیمو(اسید سیتریک)ترشی مطلق است و اندکی از آن کمبود ترشی هر میوه ای را جبران میکند.
  ترشی جوهر انگور(اسید تارتاریک)ملایم تر است و همراه با اندکی گسی است.
  مخلوطی از جوهر لیمو وجوهر انگور به ترشی میوه بسیار نزدیک است.
  انگم(پکتین)
  پکتین که همان انگم فارسی یا صمغ عربی است ماده ی بی رنگ و بی مزه ای است که محلول رقیق ان را لعاب مینامیم و محلول غلیظ ان در حرارت عادی میبندد و به شکل ژله یا لرزانک در میاید.
  این ماده در بعضی از میوه ها مانند سیب و به و مرکبات ،به مقدار کم و بیش وجود دارد.از بعضی دیگر مانند هلو شلیل و زردالو والبالو و گلاس لعابی بدست نمیاید.
  به مربای این میوه ها میتوان مقداری لعاب اضافه کرد.بهترین منبع لعاب تخم به یا به دانه و تخم نارنج است.
  تخم این میوه ها را اگر جداگانه بجوشانیم از انها لعاب خاصی بدست میاید که تقریبا بی عطر و مزه است.
  کدبانو های قدیم معمولا هنگام درست کردن مربای به در کنار ان با جوشاندن پوست و تخم به نوعی ژله سفت شبیه به پاستیل فرنگی درست میکردند که مجسمه نامیده میشد.این مجسمه در واقع مخلوطی از انگم . محلول قند است و میتوان ان را برای جبران کمبود لعاب مربا به کار برد.
  به 1 کیلو میوه بی لعاب مانند گیلاس یا توت فرنگی میتوان 1-2 پیمانه لعاب به دانه یا تخم نارنج اضافه کرد.
  *مربای لعابدار در غلظت کمتری قوام می اید و در نتیجه شیرینی شهد ان کمتر است.
  *برای گرفتن لعاب، به دانه و تخم نارنج را روی اتش ملایم بجوشانید ،اتش تیز باعث میشود پکتین تجزیه شود و لعاب رقیق شود.
  ادامه دارد....

  آماده کردن میوه:
  برای مربا باید همیشه میوه سالم و بدون لک انتخاب کنیم.میوه مربا نباید زیاد رسیده باشد.در مواردی که میوه را درسته مربا میکنیم ،مانند مربای انجیر ،میوه را باید اندکی کال انتخاب کنیم تا شکل خود را حفظ کند.دانه های لهیده یا ترشیده را باید جدا کنیم،سپس میوه را باید شست پوست و دم و هسته گرفت،و در موارد لازم خرد یا رنده کرد.
  میوه پوست گرفته یا خرد کرده را نباید در هوای ازاد نگه داشت چون که رنگ ان خراب میشود.بنابراین خردکردن و یا رنده کردن میوه کاری است که باید در اخرین لحظه پیش از پختن ان انجام بگیرد.سیب وبه را میتوان در اب سردی که چند قاشق ابلیمو به ان زده باشید تا یکی 2 ساعت نگه دارید ،بدون انکه رنگ ان تیره شود.
  پختن میوه:
  بعضی از میوه ها یا مواد مربا شدنی دیگر ،باید پیش از اضافه کردن شکر در اب ساده پخته شوند.این نکته در مورد میوه هایی صادق است که باید به صورت مربایی خمیری (جم فرنگی)در ایند.
  برای پختن میوه ،باید میوه را روی اتش بسیار ملایم در اب جوشاند تا ناگم ان ازاد شود.برای ازاد شدن انگم اندکی ترشی لازم است ،بنابر این اگر هنگام پختن میوه کمی ابلیمو یا اب نارنج به ان اضافه کنیم،هم مقدار انگم میوه بالا میرود و هم انگم خود میوه زودتر در اب حل میشود.اگر مربا از نوعی است که باید زلال از کار در اید ،ابلیمو یا اب نارنج را باید از صافی ریز بگذرانیم سپس بگذاریم لرد ان ته نشین شود و صاف ان را به میوه اضافه کنیم.
  میوه مربای خمیری را باید روی اتش ملایم انقدر پخت که کاملا نرم شود،سپس از صافی سیمی گذراند.این کار در مورد میوه های پوست دار ،مانند الو و هلو و زردالو لازم است. ،تا پوست انها گرفته شود.
  میوه هایی مانند سیب و به را میتوان پوست گرفته پخت و سپس در چرخ هر کاره یا مخلوط کن گردانید تا خمیر شود.

  آب آهک:
  بعضی از مواد مربایی ، به ویژه مواد غیر میوه،مانند کدو حلواییو پوست هندوانه،باید پیش از پخت در اب اهک خواباند ه شود.این کار باعث میشود که ماده مربایی حالت بلوری و ترد پیدا کند و نیز در دیگ له نشود و شکل خود را حفظ کند.
  برای خواباندن 1 کیلو کدو حلوایی 1 پ اهک ساختمانی زنده در بادیه بریزد و 2 لیتر اب سرد روی ان ببندید،هم بزنید و بگذارید آهک ته نشین شود.
  سپس بادیه را خم کنید و اب زلال روی اهک را در ظرف دیگری بریزید.ماده مربایی را برحسب دستور از یک تا سه روز در این زلال اب آهک بخوابانید،سپس اب بکشید ،یک شبانه روز در اب سرد بگذارید و این اب را 3-4 بار تازه کنید.
  ***
  توجه داشته باشید که اب اهک ماده مربا شدنی را ترد و بلوری میکند ولی مزه ان را از میان میبرد.هر چه مدت خواباندن در اب اهک بیشتر باشد ،مربا کم مزه تر در میاید.

  دیگ مربا:
  بهترین دیگ برای پخت مربا دیگ مس سفید شده است.زیرا که روکش سفید این دیگ،یعنی قلع،در رنگ و مزه مربا هیچ تصرفی نمیکند.بعد از دیگ مسی،دیگ لعابی و بعد از ان دیگ فولاد زنگ نزن برای این کار مناسب است.از دیگ آلومینیومی و تفلون مربای زلال و خوش رنگ در نمی آید.
  دیگ کم عمق و پهن برای پختن مربا بهتر از دیگ عمیق است،چون که سطح اتش خور دیگ پهن بیشتر است و عمل تبخیر زودتر در ان صورت میگیرد.
  این خاصیت در مرحله اخر پختن مربا به ویژه مهم است.در چنین دیگی شهد مربا زودتر قوام می /اید و رنگ و مزه میوه بهتر حفظ میشود.

  پختن مربا:
  میوه را پس از شستن و اماده کردن در دیگ بریزید ،اب لازم را به ان اضافه کنید و روی اتش ملایم بجوش اورید.جوش ملایم میوه را نرم و لعاب ان را حل میکند.پس از انکه مقدار اب به حدود نیم کاهش یافت شکر را در دیگ بریزد و با قاشق چوبی هم بزنید تا شهد مربا قوام بیاید.اگر در این موقع 1 ق گلیسیرین به مربا بزنیم از کف کردن ان جلوگیری میکنید.
  پس از ریختن شکر اتش را تیز کنید و در دیگ را باز بگذارید تا مربا هرچه زودتر قوام بیاید.این کار بسته به نوع و مقدار مربا از 5 تا 20 دقیقه طول میکشد.

  - - - Updated - - -

  نشانه قوام امدن مربا این است که اگر 1 ق چ از شهد ان را روی بشقاب چینی سرد بریزیم و بشقاب را خم کنیم شهد روی بشقاب راه نمیافتد.قوام مربا را بعضی از بانوان با یک قطره شهد روی ناخن شست خود امتحان میکنند.
  در پختن مربای فرنگی که معمولاربه شکل لیته است ،سعی بر این است که اولا رنگ و عطر و مزه ی میوه هر چه بیشتر حفظ شود و ثانیا شهد مربا چسبناک نباشد و کش نیاید یا به اصطلاح(نخ ندهد/).
  پخت طولانی به ویژه بعد از اضافه کردن شکر ،در هر دو مورد اثر نامساعد دارد.
  از این رو پختن و نرم شدن میوه عملی ست که باید پیش از افزودن شکر انجام گیرد و شهد مربا در مدت کوتاهی قوام بیاید.
  شکر را اگر با حرارت عادی به میوه در حال جوشیدن اضافه کنیم طبعا میوه از جوش می افتد و مدتی طول میکشد تا باز بجوش اید .این کار زمان پخت مربا را طولانی میکند و در رنگ و عطر میوه اثر میگذارد.
  به این دلیل مربا سازان فرنگی شکر را مدتی در فر داغ میگذارند و سپس به میوه اضافه میکنند والبته شکر نباید در فر ذوب شود.

  نگهداری مربا:
  بهترین جای نگهداری مربا شیشه های در داری است که به اندازه 1 لیوان گنجایش دارند .
  شیشه ها را شسته و خشک کنید و مربا را داغ در ان بریزید و در شیشه را بسته و وارونه بگذارید تا خنک شود و در نتیجه سترون میشود.
  snow-star, m1361, malihejoon773 و 7 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

 2. #2
  مدیر انجمن
  باران67 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۲/۰۸/۰۶
  محل سکونت
  نجف اباد اصفهان
  نوشته ها
  5,665
  نوشته های وبلاگ
  1094
  میزان امتیاز
  2330
  پسند شده
  95170
  پسند کرده
  80246

  ویترین مدال ها

  فصل 122 کتاب مستطاب آشپزی:
  مارمالاد
  مارمالاد نوعی مربای ژله مانند تلخ و شیرین است که به ویژه در انگلستان سر سفره صبحانه با نان و کره یا خامه خورده میشود.
  این مربا از ابو پوست مرکبات درست میشود.درست کردن ان قدری وقت میگیرد ولی اسان و بسیار با صرفه است.
  بیشتر عطر و تلخی مارمالاد از رویه رنگی پوست میوه است .برای گرفتن تلخی این رویه میتوان ان را با یکی دو اب جوشاند و سپس در دیگ مارمالاد ریخت.
  حالت ژله ای مارمالاد از انگم یا پکتین است .
  مارمالادی که لعاب کافی داشته باشد باید پس از خنک شدن ببندد ولی نباید مانند عسل کش بیاید.این حالت به درجه غلظت مایه مارمالاد پیش از زذن شکر بستگی دارد.برای محکم کاری میتوانید مقداری تخم و تفاله مرکبات اب گرفته را به کیسه مواد مارمالاد اضافه کنیم.
  اب مارمالاد در اغاز باید زیاد باشد تا تمام لعاب میوه را حل کند،ولی سپس باید حدود دو سوم ان با جوشش ملایم تبخیر شود .
  در دیگ را باید نیمه باز بگذاریم تا هم میوه خوب بپزد و هم بخار اب بیرون برود.
  پس از ریختن شکر مارمالاد نباید بیش از 15 دقیقه بجوشد و گر نه رنگ ان تیره میشود و مزه ان هم بر میگردد.
  از انجا که مقدار اب میوه ها متفاوت است زمان پخت مارمالاد ثابت نیست.هر قدر مقدار اب میوه پیش از ریختن شکر کمتر باشد مارمالاد سفت تر میشود.
  ازمایش سفتی مارمالاد به این صورت است که اندکی از ان را روی بشقاب میریزیم و اگر چند لحظه بعد روی ان چروک خوردگی پیدا کرد مارمالاد رسیده است.
  پیش از برداشتن مارمالاد کف ان را بگیرید . بگذارید خنک شود.
  در این ضمن چند بار هم بزنید تا پیش از سفت شدن مارمالاد پوست میوه در ان خوب پخش شود.انگاه در شیشه و در جای خنک نگه دارید.
  دیگ پخت مارمالاد هم به ترتیب بهتر است:
  مس سفید کرده یا لعابی یا فولاد زنگ نزن باشد
  snow-star, m1361, amir mami و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

 3. #3
  مدیر انجمن
  باران67 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۲/۰۸/۰۶
  محل سکونت
  نجف اباد اصفهان
  نوشته ها
  5,665
  نوشته های وبلاگ
  1094
  میزان امتیاز
  2330
  پسند شده
  95170
  پسند کرده
  80246

  ویترین مدال ها

  مارمالاد کیوی
  برگرفته از مستطاب اشپزی:
  1 کیلو کیوی پوست گرفته خرد کرده
  2-3 لیمو
  3-4 ق به دانه
  یک و نیم کیلو شکر

  لیمو را اب بگیرید
  اب لیمو را روی کیوی بریزید و زیر و رو کنید.به دانه را اب بکشید و در 6 پ اب روی اتش ملایم بجوشانید تا حجم اب به 3 پ برسدید و روی اتش تیز 20 دقیقه بجوشانید .سپس صاف کنید.کیوی و ابلیمو را در دیگ بریزید و با اب به دانه روی اتش ملایم 30 دقیقه بجوشانید.سپس کیوی را با گوشت کوب له کنید.شکر را اضافه کنید هم بزنید.کف بگیرید و بردارید.
  پیش از خنک شدن 1-2 بار هم بزنید
  m1361, ehsans, amir mami و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

 4. #4
  مدیر انجمن
  باران67 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۲/۰۸/۰۶
  محل سکونت
  نجف اباد اصفهان
  نوشته ها
  5,665
  نوشته های وبلاگ
  1094
  میزان امتیاز
  2330
  پسند شده
  95170
  پسند کرده
  80246

  ویترین مدال ها

  مربای گلابی
  برگرفته از مستطاب اشپزی:

  1 کیلو گلابی
  1 کیلو شکر
  2 ق ابلیموی تازه
  از روی دستور مربای سیب درسته درست شود.
  مربای گلابی لیته هم از روی دستور مربای سیب لیته درست شود البته بدون زنجبیل

  مارمالاد و مربای سیب
  hengamehh, m1361, ehsans و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

 5. #5
  مدیر انجمن
  باران67 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۲/۰۸/۰۶
  محل سکونت
  نجف اباد اصفهان
  نوشته ها
  5,665
  نوشته های وبلاگ
  1094
  میزان امتیاز
  2330
  پسند شده
  95170
  پسند کرده
  80246

  ویترین مدال ها

  مربای پوست پسته:
  برگرقته از کتاب مستطاب اشپزی:
  1 کیلو پوست پسته
  1 کیلو شکر
  2-3 ق ابللیمو
  *این مربا را با پوست بیرونی پسته که گلی رنگ و خوشبوست درست میکنند.پوست باید تازه بدون لک و سالم باشد.
  پوست پسته را در 2 لیتر اب 20 دقیقه بجوشانید.سپس در ابکش بریزید.
  3 پ اب را با ابلیمو در دیگ به جوش اورید و پوست پیته را اضافه کنید.همین که اب باز بجوش امد شکر را اضافه کنید و روی اتش تیز بجوشانید تا شهد مربا قوام اید.
  m1361, ehsans, amir mami و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

 6. #6
  مدیر انجمن
  باران67 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۲/۰۸/۰۶
  محل سکونت
  نجف اباد اصفهان
  نوشته ها
  5,665
  نوشته های وبلاگ
  1094
  میزان امتیاز
  2330
  پسند شده
  95170
  پسند کرده
  80246

  ویترین مدال ها

  مربای ریواس:
  برگرفته از کتاب مستطاب آشپزی:
  1 کیلو ریواس پاک کرده خرد کرده
  1 کیلو شکر
  2-3 ق ابلیمو
  1 قلم زنجبیل
  ****
  ریواس را با زنجبیل و ابلیمو در دیگ بریزید شکر بپاشید و زیر و رو کنید و 1 شب در جای خنک بخوابانید.
  دیگ را روی اتش ملایم بجوش اورید(اگر ریواس کم اب پس داده باشد 1 پ اب اضافه کنید)اتش را تیز کنید و بجوشانید تا مربا قوام بیاید.زنجبیل را در اخر در اورید.
  m1361, amir mami, Hope و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

 7. #7
  مدیر انجمن
  باران67 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۲/۰۸/۰۶
  محل سکونت
  نجف اباد اصفهان
  نوشته ها
  5,665
  نوشته های وبلاگ
  1094
  میزان امتیاز
  2330
  پسند شده
  95170
  پسند کرده
  80246

  ویترین مدال ها

  مربای خارک(مصر)
  برگرفته از کتاب مستطاب اشپزی:
  1 کیلو خارک
  4 پ شکر
  1 ق ابلیمو
  4-3 دانه میخک
  **منظور از خارک (در تهران خرما خرک نامیده میشود)خرمای کال است که به رنگ های زرد یا قرمز بدست می اید و بعضی اقسام ان شیرین و خوردنی است.
  مردم مصر از خارک مربایی درست میکنند که به شرح زیر است:

  خارک را از شاخه جدا کنید بشوییدو در دیگ بریزد.روی ان اب ببندید تا روی خارک را اب بپوشاند.روی اتش ملایم 1 ساعت بپزید تا خارک نرم شود.سپس در ابکش بریزید.اب خارک را نگه دارید.خارک را کلاهک و هسته بگیرید(برای گرفتن هسته یک سوزن درشت به ته خارک فرو کنید و هسته را از سر ان در اورید.)
  4 پ از اب خارک را در دیگ بریزید(اگر کم بود اب اضافه کنید)شکر و ابلیمو را با میخک در اب بریزد و روی اتش تیز بجوشانید تا شکر حل شود.خارک را در دیگ بریزد و 20 دقیقه دیگر بجوشانید سپس با کفگیر بردارید و در چند شیشه مربایی بریزید.
  شهد مربا را روی اتش ملایم قوام اورید سپس روی مربا بریزید و در شیشه را ببندید.
  * میتوانید پس از در اوردن هسته و پیش از پختن خارک در شهد به جای هسته یکی دو خلال پوست نارنج یا پرتقال شیرین کرده در خارک بگذارید.
  *اگر خارک را پس از ابپز کردن در افتاب بگذارید تا خشک شود خارک پخته بدست میاورید،که در فارس و خوزستان نوعی از تنقلات است و میتوان به اجیل شیرین اضافه کرد.
  m1361, ehsans, amir mami و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

 8. #8
  مدیر انجمن
  باران67 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۲/۰۸/۰۶
  محل سکونت
  نجف اباد اصفهان
  نوشته ها
  5,665
  نوشته های وبلاگ
  1094
  میزان امتیاز
  2330
  پسند شده
  95170
  پسند کرده
  80246

  ویترین مدال ها

  نکات و دستوراتی چند از کتاب مستطاب آشپزی

  مارمالاد نارنج ساده
  برگرفته از کتاب مستطاب آشپزی:
  1 کیلو نارنج
  2 لیمو
  2 کیلو شکر

  نارنج را با اب گرم و برس بشوییدو خشک کنید.سپس با سیب زمینی پوست کن یا یا چاقوی تیز رویه ی رنگی پوست نارنج را به صورت نوار نازک بردارید ودقت کنید که گوشت سفید پوست هر چه بیشتر روی نارنج بماند.رویه ی رنگی را رشته رشته کنید.
  نارنج را اب بگیرید.اب لیمو را به اب نارنج اضافه کنید.پوست سفید نارنج را با تفاله ی توی ان خرد کنید و با تخم نارنج در کیسه بریزید و در دیگ بگذارید.آب نارنج را صاف کنید و با رویه ی رنگی و 4 لیتر اب در دیگ بریزید.دیگ را به جوش بیاورید و روی اتش ملایم 2 ساعت یا بیشتر بجوشانید تا حجم اب به حدود 2 لیتر کمترک برسد.کیسه را از دیگ در اورید و بگذارید کمی خنک شودو توی دیگ بچلانید.سپس شکر را اضافه کنید.اتش را تیز کنیدو هم بزنید تا شکر حل شود.
  20 دقیقه روی اتش تیز بجوشانید تا مارمالاد ببندد.سپس کف بگیرید بردارید و پیش از خنک شدن 1-2 بار هم بزنید.
  m1361, ehsans, hastiye mamani و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما