نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree1446Likes

موضوع: نكات بهداشتي ويژه زنان و دختران

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 922
صفحه 1 از 116 123411 ... آخرینآخرین
 1. #1

  نكات بهداشتي ويژه زنان و دختران

  عفونتهاي رحمي


  در زنان به علت نزديک بودن مقعد با فرج انواع ميکروبهاي مقعدي به آساني در فرج نفوذ کرده و موجب عفونتهاي رحمي و ادراري در زنها مي شود.

  - حاملگي و زايمان يک عامل مستعد کننده براي ابتلاء به عفونتهاي رحمي است ( بخصوص اگر زايمان در شرايط غيربهداشتي انجام گرفته باشد.)

  -قرصهاي ضدبارداري دهانه رحم را در مقابل ميکروبها نفوذناپذير مي سازند و در نتيجه نقش مهمي در پيشگيري از عفونتهاي رحمي دارند.

  - علاوه بر قرص ، استفاده از ****** نيز در پيشگيري از عفونتهاي رحمي موثر است.

  - پيشگيري از عفونتهاي رحمي بسيار ساده بوده ولي در صورت ابتلاء رهايي از اين عفونتها براحتي ممکن نيست.


  با رعايت چند نکته ساده هيچگاه به عفونتهاي رحمي دچار نمي شويد.اين چند نکته عبارت است از:

  1- هر روز لباس زير خود را عوض کنيد.

  2- لباسهاي زير خود را جدا از ساير لباسها و جدا از لباسهاي زير ديگران بشوئيد.

  3-به هيچ وجه از لباس زير ديگران حتي نزديکان استفاده نکنيد.

  4- لباسهاي زير خود را حتما در آفتاب خشک کنيد چرا که آفتاب بهترين ضدعفوني کننده است در صورت عدم امکان با اطوي داغ آنها را اطو کنيد.

  5- با دست کثيف طهارت نگيريد.

  6- از طهارت با آبهاي راکد و آلوده و همچنين از طهارت در توالتهاي همگاني کثيف خودداري کنيد.

  7- بهنگام طهارت هميشه ابتدا فرج و سپس در آخر مقعد خود را بشوئيد.

  8- پس از طهارت هميشه خود را با دستمال تميزي خشک کنيد.

  9- لازم است که علاوه بر زن ، شوهر نيز رعايت بهداشت شخصي را بنمايد و بخصوص قبل از ****** خود را تميز کند.

  10-از حوله ، لنگ و وسايل حمام ديگران استفاده نکنيد و وسايل حمام ديگران استفاده نکنيد و وسايل حمام خود را پس از هر بار استحمام در آفتاب قرار دهيد.

  11- در استخر و حوضچه هاي عمومي احتياط کرده و در حمامهاي عمومي حتما محل نشستن خود را اول تميز کنيد کلا بهتر است مستقيما روي کف حمام ننشينيد.

  12- از نزديکي بهنگام قاعدگي خودداري کنيد ، زير احتمال ابتلاء به عفونت رحمي در اين زمان بيشتر است.

  13- در طول دوران قاعدگي استحمام و شستشوي بدن بلا مانع است.

  14-قبل و بعد از هر بار نزديکي مثانه بايستي تخليه و دستگاه ****** شستشو داده شود.

  15-از ****** از راههاي غير معمول بخصوص مقعدي خودداري نمائيد زيرا علاوه بر اينکه از نظر شرعي حرام مي باشد ،احتمال انتقال عفونت ( هم به زن و هم به مرد) و صدمات جسماني در آن بسيار بالاست.

  16-با ديدن هر علامت غير عادي مثل خارش ، سوزش ، دردهاي زير شکم ، ترشحات رحمي ( با رنگ و بوي غيرعادي) و درد و لکه بيني بهنگام نزديکي بلافاصله به پزشک مراجعه کنيد. اجازه ندهيد ناراحتي شما طولاني شود زيرا عفونت پيشرفت کرده و در بدن گسترش مي يابد و در نتيجه درمان مشکلتر،طولاني تر و گرانتر مي شود و حتي ممکن است نياز به عمل جراحي پيدا کنيد.

  17- از آنجا که بسياري از عفونتهاي رحمي پس از زايمان ، بعلت صدمات وارده به دهانه رحم ايجاد مي شود ، هر خانم 40 روز پس از زايمان حتما بايد براي معاينه داخلي و در صورت امکان انجام آزمايش پاپ اسمير به پزشک مراجعه کند.

  18-در صورت وجود عفونت در هر يک از زوجين ، بهتر است تا بهبودي کامل نزديکي انجام نشود در صورتيکه اجتناب از نزديکي ممکن نگردد ، براي جلوگيري از انتقال عفونت حتما از ****** استفاده شود.

  19-پس از ازدواج ، هر سه سال يکبار جهت انجام آزمايش پاپ اسمير ( آزمايش دهانه رحم ) به مراکز بهداشتي درماني مراجعه نمائيد. اين آزمايش جهت پيشگيري و تشخيص زودرس سرطان دهانه رحم انجام مي شود.

  منبع: http://www.iransalamat.com
  ملودی زندگی این نوشته را پسندیده.
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 2. #2

  Re: نكات بهداشتي ويژه زنان و دختران

  بهداشت جنسی خانم ها

  با رعایت برخی نکات بهداشتی میتوانید به میزان زیادی از بروز عفونت های مجاری ادراری و مهبـلی جـلوگـیری بعمل آورید. تــرشحات طبیعی **** برای سلامت **** ضروری میباشد. در **** باکتریهای غیر بیماری زای طبیعی وجود دارنـد کـه وجـودشـان از بـروز عفونتهای باکتریایی و قارچی ممانعت بعمل می آورد. ترشحات طبیعی **** شفاف و یا سفید،رقیق و یا غلیظ بوده اما بی بو و ایجاد سوزش و خارش نمیکند. عفونتهای باکتریایی، قارچی، انگلی و عفونتهای ادراری معمولا در زنان شایع است بطور مختصر با با علایم این بیماریها در ادامه مطلب آشنا شوید:


  1) عفونت قارچی(کلامیدیا): ترشحات سفید و پنیری شکل ****-تورم و درد در نواحی تناسلی-خارش شدید-****** دردناک.

  2) عفونت باکتریایی:ترشحات سفید، خاکستری و زرد-بوی نامطبوع ماهی-خارش و سوزش-التهاب و تورم خفیف ****.

  3) عفونت انگلی(تریکومونا): خارش، سوزش و تورم شدید ****-ترشحات کف آلود خاکستری، زرد و یا سبز-بوی نامطبوع ماهی-درد حین ادرار و یا ****** جنسی.

  4) عفونت مجاری ادرار: احساس سوزش حین ادرار-وجود خون در ادرار-ادرار با بوی تند و تیره رنگ-اضطرار فراوان برای ادرار کردن حتی زمانی که مثانه نیمه پر باشد-قطره قطره آمدن ادرار-تکرار ادرار.


  نکات بهداشتی:


  1) پس از ادرار کردن و اجابت مزاج همیشه از سمت جلو بطرف عقب خود را بشویید. این کار از رانده شدن باکتریهای نواحی مقعد به **** جلوگیری میکند.

  2) در طی روز لباسهای زیر با جنس الیاف نخی بتن کنید. از پوشیدن لباسهای بدون تهویه مانند لباسهای نایلونی و ساخته شده ازسایر الیاف مصنوعی خودداری کنید. تا آنجا که ممکن است شبها بدون لباس زیر بخوابید تا **** با جریان هوا در تماس باشد.

  3) از پوشیدن لباسهای تنگ مانند شلوار جین، جوراب شلواری و مایو به مدت طولانی اجتناب کنید. لباسهای گشاد و راحت بتن کنید.

  4) برای شستشوی لباسهای زیر خود از شوینده های غیر معطر و ملایم استفاده کنید.

  5) از وان آب داغ و جکوزی استفاده نکنید.

  6) کاندومها و دیافراگمهای از جنس لاتکس و ژلهای اسپرم کش در برخی از زنان ایجاد تحریک میکنند که باید از سایر روشهای جلوگیری از باردار استفاده گردد.

  7) حین ****** جنسی از لغزنده کننده های (لوبریکیشن) پایه آب (محلول در آب) و غیر معطر استفاده کنید. از وازلین و لوبریکیشنهای حاوی سیلیکون استفاده نکنید.

  8) لباسهای زیر خود را حداقل هر دو روز در میان عوض کنید.

  9) حتما قبل و پس از آمیزش جنسی ادرار کنید.

  10) از پودر تالک در اطراف **** استفاده نکنید زیرا که پودر تالک رطوبت را در خود نگه میدارد.

  11) در صورتی که از تامپون در دوران قاعدگی استفاده میکنید حداکثر آن را هر 4-3 ساعت یکبار عوض کنید. پیش از گذاشتن تامپون دستهای خود را کاملا بشویید. در طی خواب شبانه هیچگاه از تامپون استفاده نکنید و جای آن از پد های بهداشتی استفاده کنید.

  12) نوار بهداشتی (پد) را میبایست هر 6-4 ساعت یکبار (حداکثر 8 ساعت) عوض کرد. پیش از گذاشتن پد نیز دستهای خود را با آب و صابون بشویید.

  13) از تامپون، نوارهای بهداشتی و دستمال توالت معطر استفاده نکنید.

  14) همیشه **** و اطراف آن را خشک و تمیز نگه دارید. رطوبت رشد میکروبها و قارچها را سرعت میبخشد.

  15) بطور منظم سطح خارجی **** را با آب ولرم شستشو دهید. برای شستن **** نیازی به استفاده از صابون نمیباشد.

  16) حین استحمام از صابون و شامپوهای غیر معطر و ملایم استقاده کنید. از وان کف صابون نیز استفاده نکنید.

  17) هیچگاه لباسهای خیس و مرطوب را بتن نکنید. چنانچه لباسهایتان خیس شد فورا آن را عوض کنید.

  18) هنگام شامپو کردن و آب کشیدن موها حین استحمام سر خود را بسمت جلو خم کنید تا شامپو با **** و ناحیه تناسلی تماس نیابد.

  19) پس از استحمام با یک حوله نرم ناحیه تناسلی را به ملایمت خشک کنید. برای این کار میتوانید از سشوار (با درجه باد سرد ) نیز استفاده کنید.

  20) هیچگاه ادرار خود را نگه ندارید.

  21) از دوش **** استفاده نکنید. چراکه این عمل ترشحات و باکتریهای طبیعی و محافظ **** را میشوید.

  22) پس از استحمام ادرار کنید.

  23) از روابط جنسی پر خطر اجتناب کنید.

  24) در طی روز آب فراوان بنوشید. استرس و وزن خود را نیز کاهش دهید.

  25) مصرف روزانه ماست از بروز عفونتهای قارچی **** جلوگیری میکند.

  26) مصرف بی رویه و سر خود آنتی بیوتیکها میکروبهای مفید و طبیعی **** را از میان برده و زمینه ابتلا به عفونتهای قارچی را افزایش میدهد.

  27) خانمهای که در دوران حاملگی، شیر دهی ویائسگی میباشند و همچنین خانمهایی که از قرصهای ضد بارداری استفاده میکنند از آنجایی که سطوح هورمونهای بدن آنها دستخوش تغییر میشود میبایست بیشتر بهداشت فردی خود را رعایت کنند.

  دکتر مکری
  مامان تینا جون و ملودی زندگی این نوشته را پسندیده.
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 3. #3

  Re: نكات بهداشتي ويژه زنان و دختران

  برخی مادران نیز به علت نداشتن اطلاع کافی، به دختران خود توصیه* های نادرستی درخصوص بهداشت فردی می *کنند؛ مثلا شستن ناحیه تناسلی با صابون *های معمولی و این قبیل توصیه* های اشتباه. اما این قبیل اشتباهات در برخی موارد بسیار زیان بار است و تبعات سنگینی به دنبال دارد.

  پوست در خارجی *ترین بخش خود لایه *ای به نام لایه شاخی دارد که لایه* های زیرین را در مقابل عوامل محیطی محافظت می* نماید. به دلیل وجود نداشتن این لایه در بافت مخاطی **** این ناحیه در مقابل موجوداتی مثل باکتری *های بیماری* زا و قارچ* ها بسیار آسیب *پذیر است. در **** نرمال انواع گوناگونی از باکتری* های هوازی و بی* هوازی یافت می *شود ولی نسبت این موجودات در تعادل صحیحی هستند.

  در **** سالم، لاکتوباسیل* ها که جزو باکتری* های مفیدند، گونه غالب *اند. لاکتوباسیل*ها گلیکوژن تولید شده توسط سلول* های مخاط **** را به گلوکز و سپس با متابولیسم گلوکز، آن را به اسید لاکتیک تبدیل می *کنند. لاکتوباسیل*ها علاوه بر **** در بافت مخاطی دهان و روده نیز یافت می *شوند. بیش از 125 گونه لاکتوباسیل شناخته شده که تنها چند نوع آن در **** است.

  برخی از انواع لاکتوباسیل*ها اسید لاکتیک تولید می *کنند که با اسیدی کردن محیط نقش دفاعی قابل توجهی را ایفا می *کنند. بعضی دیگر از آن ها علاوه بر لاکتیک اسید ماده ضدعفونی *کننده طبیعی دیگری به نام پراکسید هیدروژن تولید می* کنند که سبب تقویت مضاعف دفاع **** می *شود. تولید اسیدلاکتیک سبب اسیدی بودن این محیط می *شود که چون لاکتوباسیل*ها در محیط اسیدی قادر به ادامه زندگی هستند و از طرفی باکتری** های بیماری *زا نیز در این محیط قادر به رشد و تکثیر نمی *باشند سبب تعادل میان باکتری* های مفید و بیماری *زا و نهایتا سلامت **** می *شود بنابراین سلامت **** به تعادل PH آن وابسته است.

  PH **** در دوره زندگی زنان از خردسالی تا یائسگی تغییر می *کند و این مربوط به تغییرات هورمونی است. PH نرمال **** در طول بلوغ تا بزرگسالی است(سنین باروری) 8/3 تا 2/4 می*باشد، در حالی که PH ترشحات واژینال عفونی شده بیش از 7/4 است. با به هم خوردن تعادل pH در این ناحیه، باکتری* های گاردنلای **** تولید پروتئینی می* کنند و باکتری *های بی *هوازی با آنزیمی که دارند با از بین رفتن لاکتوباسیل*های مفید، سبب ایجاد بوی ناخوشایندی شبیه ماهی می **شوند که به عنوان یکی از علایم آغازین عفونت تلقی می *شود.

  عوامل بر هم زننده ی محیط اسیدی
  * یکی از مهم*ترین عوامل بر هم زننده محیط اسیدی این ناحیه، کف ناشی از شوینده* های نامناسب است که حین شستشوی فردی به خاطر آناتومی خاص این ناحیه وارد **** می *شود. استفاده مکرر از این شوینده* ها به خاطر قلیایی بودن آنها PH این ناحیه را بالا برده و موجب فراهم شدن محیط مساعد جهت رشد و تکثیر باکتری *های گاردنلایی و از بین رفتن باکتری *های مفید تولید کننده اسید لاکتیک و درنهایت افزایش احتمال ابتلا به عفونت **** می *شود.

  * از عوامل مهم دیگری که تعادل اسید را متاثر می*کند، ترشحات جنسی مردانه است. از آنجایی که ترشحات جنسی مردانه دارای PH خنثی یعنی حدود 7 است، هنگام ورود به واژن، PH محیط را بالا می*برد و زمینه را جهت ابتلا به عفونت فراهم می *کند.

  * همین مساله هنگام قاعدگی نیز صادق است زیرا PH خون خنثی و حتی کمی قلیایی است و به همین دلیل حین قاعدگی بوی شبیه ماهی بیشتر حس می *شود.

  استفاده از آنتی *بیوتیک سبب از بین رفتن باکتری *های خوب علاوه بر باکتری* های بد می *شود که خود احتمال بروز عفونت را بیشتر می* کند.

  شستشوی داخل **** نه تنها سبب از بین رفتن باکتری* های بیماری *زا نمی* شود بلکه سبب انتقال این باکتری *ها به مناطق داخلی *تر **** می* شود.

  استفاده از صابون* های ضد عفونی کننده نیز سبب از بین رفتن باکتری *های مفید می *شود.

  عدم استفاده از وان و جایگزین نمودن آن با دوش گرفتن می *تواند در این راستا به حفظ سلامت کمک کند.

  *****

  آيا شستشوي محل در اين دوران مشكل ايجاد مي*كند؟


  نه تنها اين موضوع صحيح نيست بلكه اتفاقا بايد بهداشت فردي در اين دوران با دقت رعايت شود و حتما محل را بعد از هر بار دستشويي يا تغيير نوار بهداشتي با آب ولرم شستشو داده، با دستمال كاغذي خوب خشك كرده و از نوار تميز استفاده كنيد. گرفتن دوش ولرم (كه بهتر است سر پا باشد) در تسكين درد و ناراحتي اين دوران تاثير داشته و شما را بانشاط مي*كند.

  منبع:تبيان
  مامان تینا جون این نوشته را پسندیده.
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  cma آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۱/۱۹
  نوشته ها
  1,317
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  1320
  پسند کرده
  3981

  Re: نكات بهداشتي ويژه زنان و دختران

  من به توصيه يکي از دوستام ژل بهداشتي بانوان فيروز رو استفاده کردم ، براي نظافت روزانه . عاليه . به خصوص بعد از تماس **** .
  ملودی زندگی این نوشته را پسندیده.

 5. #5
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۳۱
  نوشته ها
  93
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  22
  پسند کرده
  0

  Re: نكات بهداشتي ويژه زنان و دختران

  ايكاش كساني كه اطلاعات كافي دارن در مورد اين موضوع هم مطلب بگذارند.

  در بسياري از افراد (زن و مرد ) فرق نداره مشاهده ميشه كه ناحيه ت ن ا س ل ي و زير ب غ ل تيره هست . من شنيدم اين نوعي قارچه

  كه از بين هم نميره . حالا كه از بين نميره براي بچه هامون چي رو بايد رعايت كنيم تا اين موضوع پيش نياد.

  ممنون
  ملودی زندگی این نوشته را پسندیده.
  از ترحم تا مروت، و از مدارا تا وفا هر چه را كردم طلب، ديدم ز عالم رفته است

 6. #6
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  369
  میزان امتیاز
  6
  پسند شده
  289
  پسند کرده
  0

  Re: نكات بهداشتي ويژه زنان و دختران

  ژل بهداشتی پیور هم خیلی خوبه...
  در مورد تیرگی هم به دلیل استفاده از تیغ هست...که به مرور تیرگی رو ایجاد میکنه...جایی خوندم در صورت استفاده از پماد بتامتازون به مرور از بین میره که خب چون کورتون داره زیاد به صلاح نیست
  هرگز زانو نخواهم زد حتی اگر سقف آسمان کوتاه تر از قامتم شود...

  www.khatoonodowle.persianblog.ir

 7. #7
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۶/۳۰
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,259
  میزان امتیاز
  12
  پسند شده
  647
  پسند کرده
  0

  ویترین مدال ها

  Re: نكات بهداشتي ويژه زنان و دختران

  منم قبلا پیور داشتم..دیدم فیروز زده اونم خریدم..ارزونتره و عالی..برای شستشوی روزانه..بعد و قبل رابطه ج-ن-س-ی..توی حمام و ..استفاده میشه و خیلی خوبه...

  خداوند بزرگترین هدایا را به بندگان خود داده است.قدرت انتخاب و تعیین کردار خویش.

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۹/۲۶
  نوشته ها
  17
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  12
  پسند کرده
  0

  Re: نكات بهداشتي ويژه زنان و دختران

  سلام دوست جونا
  ترو خدا کمک کنید هر کاری میکنم از دست این ترشحات لعنتی خلاص نمیشم هرچی
  دکتر رفتم هم یه مدت کوتاه خوب بودم دوباره مریض شدم از این زل های بهداشتی فیروز هم
  روزی دو سه بار برای شستشو استفاده میکنم و همیشه هم از نوار روزانه استفاده میکنم تمام نکات بهداشتی رو هم رعایت میکنم به نظرتون برای چی میتونه باشه دیگه از دکتر رفتن خسته شدم میترسم مریضی بدی گرفته باشم خواهشا اگر تجربه ای در این زمینه دارین به منم بگین
  ممنون دوستان

صفحه 1 از 116 123411 ... آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما