نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree29Likes

موضوع: فوت و فن غذا دادن به بچه ها

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 61
صفحه 1 از 8 1234 ... آخرینآخرین
 1. #1
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
  نوشته ها
  76
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  92
  پسند کرده
  0

  Exclamation فوت و فن غذا دادن به بچه ها

  اگه تازه مامان شدین و با غذا دادن به بچه هاتون مشکل دارین ، اگه همه اش از خودتون می پرسین چرا یه بچه بدغذا گیرتون افتاده! اگه هرچی جلوی دخترکوچولو و شازده پسرتون میزارین قیافه اش میره توهم! اگه ...اگه....

  و اگه تجربه ای توی غذا دادن به بچه هاتون دارین ،اینجا رو فراموش نکنین...
  ما میخوایم همه فوت و فن هایی که میشه با اون ها بچه ها رو غذاخور کرد اینجا مطرح کنیم
  :nini:
  مامى کيان و **نازنین زهرا** این نوشته را پسندیده.
  دوست شما، همان دعای شماست که مستجاب شده است .

 2. #2
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
  نوشته ها
  76
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  92
  پسند کرده
  0

  Re: فوت و فن غذا دادن به بچه ها

  يك قاشق شكر واقعا لازم است


  يكي از سخت*ترين لحظات بچه داري وقتي است كه مي*خواهي*به كودك دلبندت داروي بدمزه*اي بدهي يا حتي غذايي كه او طعمش را نمي*پسندد.
  در اين مواقع شما چه مي*كنيد؟ دارو را به زور در حلقش مي*ريزيد يا تهديدش مي*كنيد كه اگر كاهويش را نخورد از كارتون خبري نيست.
  تا به حال به اين مسئله فكر كرده*ايد كه اگر كودك شما دارويش را نمي*خورد و سرميز شام از خوردن كاهو و كلم خودداري مي*كند، ممكن است ساختمان فيزيكي بدنش چنين ساخته شده باشد! تعجب نكنيد.
  اين چيزي است كه يك محقق درباره حس چشايي از مركز احساسات شيميايي در فيلادلفيا به آن رسيده. او معتقد است كودكان مزه بد دارو را به*علت بنيان زيستي*اش نمي*پذيرند.
  سازوكار بدن آنها طوري طراحي شده كه اين مزه را نپذيرد، چرا كه بسياري از سموم هم مزه تلخ و بدي دارند. اين محقق نتايج بررسي خود را در همايش انجمن شيمي آمريكا مطرح كرده*است.
  در بررسي قبلي او و همكارانش يك ژن مربوط به چشايي به نام TAS2R38 را شناسايي كرده و متوجه شدند كودكاني كه يك آلل( يكي از يك جفت ژن ) از يك والد به ارث مي*برند، احتمال دارد به مزه تلخ حساس باشند، در حالي*كه اگر يك آلل از هر دو والد گرفته باشند بسيار به اين مزه حساس هستند.
  اين بدان معني است كه اگر بتوان تا حدي جلوي عملكرد اين ژن مربوط به مزه تلخي را گرفت، يكي از گيرنده*هاي تلخي در دهان از كار مي*افتد. البته مشكل اينجاست كه تقريبا 25 گيرنده تلخي در دهان وجود دارد. در حالي*كه تنها 2 گيرنده چشايي به مزه شيريني اختصاص يافته *است.
  اين يعني پايه زيستي بدن به ما مي*گويد هر مزه تلخي را رد كن چون سم است و برايت ضرر دارد. اصلا بدن ما اين طوري ساخته شده كه مزه تلخ را نپذيرد. حالا ما مدام به اين كودك بيچاره اصرار مي*كنيم كه دارو را بخور تا خوب بشي.
  محققان در آخرين بررسي خود 900 فرد 5 تا 50 ساله را آزمايش كرده و متوجه شدند كودكاني كه يك آلل حس تلخي دارند از بزرگسالاني كه همين تركيب ژنتيك را دارند، بسيار بيشتر به اين مزه حساس هستند.
  حالا ما به كودك بيچاره مي*گوييم:ببين من چطوري اين كلم را مي*خورم، خيلي هم خوشمزه *است. اين محققان معتقدند دوران كودكي زمان افزايش حساسيت براي بسياري از حس*ها*ست.
  يك كودك به طعم شيرين و شور علاقه*مندي زيادي دارد اما اين ترجيح مزه شيريني و شوري در بزرگسالي كم كم تغيير مي*كند. به همين علت هم ما به راحتي مي*توانيم مزه تلخ دارو را تحمل كنيم اما كودك نمي*تواند.
  در بررسي اين محققان 57 درصد سفيد پوستان و 70 درصد سياهپوستان يكي از دو ژن ادراك تلخي را داشته و از مزه سبزيجات خوششان نمي*آمد چون تلخي بيشتري در سبزيجات حس مي*كردند.
  اما بشنويد از 160 كودك زير 8 سال* كه 2ژن ادراك تلخي را داشتند، جالب اينجاست كه اغلب اين كودكان براي فرار از مزه بد دارو توانسته بودند بلعيدن قرص را ياد بگيرند. بديهي است كه با خوردن قرص، مزه دارو را كمتر حس مي*كردند.
  لابد مي*پرسيد پس والدين براي دادن دارو به كودكانشان چه كنند؟ پزشكان توصيه مي*كنند كه تا جايي كه مي*توانيد مزه تلخي دارو را با يك مزه ديگر بپوشانيد. اول از همه از مسئول داروخانه بخواهيد دارويي به شما بدهد كه مزه قابل*قبول*تري داشته باشد.
  خيلي از كارخانجات دارويي با توجه به همين مسئله دارو*هايي ساخته*اند كه طعم ميوه*هاي مختلف داشته و شيرين است. اين دارو*ها را كودكان بيشتر مي*پسندند. البته مزه دارو نبايد خيلي هم خوب و خوشمزه باشد، چون بچه*ها فكر مي*كنند شكلات يا شربت است و هر وقت بخواهند مي*توانند از اين شكلات*هاي خوشمزه بخورند!
  اگر داروخانه چنين دارو*هايي نداشت مي*توان با اضافه كردن بستني، فرني، آب ميوه و مربا به دارو آن را قابل خوردن كرد. يكي از روش*هاي بسيار مؤثري كه محققان پيشنهاد داده*اند خوردن شربت شكلات قبل و بعد از دارو است كه باعث مي*شود كودك متوجه تلخي و بدمزگي دارو نشود.
  در مورد بي*ميلي به سبزيجات هم مي*توان از راه حل*هاي مشابهي استفاده كرد مثلا ماكاروني را با سبزيجات پخته آماده كرد.علاوه بر اين محققان مي*گويند بهتر است طعم*هاي مختلف را بارها و بارها به كودك ارائه كنيد.
  معمولا وقتي كودكان يك نوع غذا را نمي*خورند، والدين آن غذا را جزو ليست سياه برده و ديگر دوباره آن*را به كودك پيشنهاد نمي*كنند. اما محققان توصيه مي*كنند كه لازم است والدين پشتكار داشته و يك غذا را بارها و بارها در زمان*هاي مختلف براي كودك فراهم كنند.
  اين تكرار به عقيده آنها مي*تواند در پذيرش كودك تاثير بگذارد. علاوه بر اين محققان معتقدند درك مزه سبزيجات در رحم و در دوران جنيني شكل مي*گيرد.
  بنابراين به مادران باردار و زنان شيرده توصيه مي*شود غذا و سبزيجات متنوع در اين دوران بخورند تا كودكانشان هم طعم*هاي مختلف را بپسندند.
  hamshahrionline.ir
  دوست شما، همان دعای شماست که مستجاب شده است .

 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  573
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  177
  پسند کرده
  216

  Re: فوت و فن غذا دادن به بچه ها

  دختر من چند وقت بود از روی لجبازی و اسراری که من بهش می کردم گوشت نمی خورد ولی ماکارونی خیلی دوست داره اونم فقط خود پاستاها را برمی داره و گوشتاشو نمی خوره من طی یک عمل ابتکاری اومدم گوشت چرخ کرده یا مرغ چرخ کرده رو گذاشتم داخل این پاستا های لوله ای و بعد دم کردم البته یکم وقت گیر هست ولی دختر من گول خورد و همشو خورد شما هم امتحان کنید
  مامانی مهتا و آیه جون این نوشته را پسندیده.

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  573
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  177
  پسند کرده
  216

  Re: فوت و فن غذا دادن به بچه ها

  از اونجایی که بچه ها خیلی دوست دارن غذا رو با دست خودشون بخورن من قلم گوسفند رو از قصابی جوری خریدم که گوشت بهش چسبیده باشه بعد آبپز کردم و با یکم رب و کمی نمک و زعفران و ابلیمو طعم دارش کردم و گذاشتم جلویه دخترم باور کنید جوری ذوق میکرد و می خورد که من داشتم قالب تهی می کرد
  آیه جون این نوشته را پسندیده.

 5. #5
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
  نوشته ها
  76
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  92
  پسند کرده
  0

  Re: فوت و فن غذا دادن به بچه ها

  بچه ها را با خود به خرید ببرید!


  براي ايجاد عادات صحيح غذايي، بويژه اگر كودكان شما بدغذا باشند، بايد از خلاقيت خود استفاده كنيد. براي مثال، برخي از كودكان گوشت نمي خورند. شما مي توانيد گوشت را همراه با سبزيجاتي مانند هويج، سيب زميني و شلغم بپزيد تا غذا هم خوش طعم تر و هم خوش رنگ و بوتر شود. شركت دادن بچه ها در خريد سبزيجات نيز مي تواند آنها را به خوردن آنچه كه خود انتخاب كرده اند ترغيب كند.
  آنها را با خود به فروشگاه هاي عرضه كننده سبزيجات و ميوه ها ببريد و اجازه دهيد آنچه را كه ترجيح مي دهند خريداري كنند. براساس تحقيقات دانشمندان، اگر بتوانيد هر طعم جديد را حتي با اصرار، حدود ۱۰ بار به كودك بخورانيد او اين طعم را پذيرفته و به آن عادت مي كند. پس نااميد نشويد و به هر حربه اي شده مواد مفيد ولي نه چندان خوشمزه را با اشكال رنگارنگ و جذاب به فرزندانتان عرضه كنيد. براي ترغيب فرزندتان به خوردن غذاهاي مفيد، مي توانيد از اين شيوه ها استفاده كنيد.


  ** بشقاب غذا را چون بوم نقاشي ببينيد
  به فرزند بدغذاي خود كمك كنيد تا در بشقاب غذاي خود، با استفاده از مواد خوراكي رنگيني كه در اختيارش قرار مي دهيد، با سليقه خودش منظره اي زيبا ترسيم كند. چند بوته كوچك بروكلي بخارپز شده و مقداري لوبياسبز درسته پخته به جاي درخت، يك گوجه فرنگي گيلاسي به جاي خورشيد و يك مشت نخودفرنگي و دانه ذرت هم به جاي گل ها، منظره قشنگي خواهند ساخت. با استفاده از قوه تخيل خود و فرزندتان با اشكال و طرح هاي فانتزي اين غذاها را بياراييد.
  ** پوره هاي رنگارنگ ميوه اي درست كنيد
  در فصل تابستان پوره هاي رنگارنگي از ميوه هاي گوناگون درست كنيد و آن را داخل جايخي يا در فريزرقرار دهيد. از اين مكعب هاي يخي كوچك براي سرو نوشيدني كودكان استفاده كنيد.
  ** از بازي كمك بگيريد
  بازي شناخت طعم ميوه ها از جمله بازي هايي است كه به شماكمك مي كند چشمان كودك را با يك دستمال ببنديد و قطعاتي از ميوه هاي گوناگون در دهانش بگذاريد تا با خوردن آنها، نوع ميوه يا سبزيجات را تشخيص دهد.

  روزنامه ایران
  **نازنین زهرا** این نوشته را پسندیده.
  دوست شما، همان دعای شماست که مستجاب شده است .

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
  نوشته ها
  3
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0

  Re: فوت و فن غذا دادن به بچه ها

  كوچولوي من ماكاراني دوست داره 10 ماهشه.
  گاهي يك قالب سوپ (ورميشل) رو توي آب گوشت مي پزم . آب گوشت كه غليظ شد غذا رو توي بشقاب سرو مي كنم . روبروي دخترم مي شينم اولش كمي رشته دور انگشتم مي پيچم و دهنش ميدم. بعد كه راه افتاد با قاشق بهش مي دهم. البته بايد اسباب بازي مورد علاقش هم همراهش باشه كه سرش گرم بشه.

  سيب زميني و هويج پخته رو به قطعات كوچك تقسيم مي كنم كه خودش برداره و بخوره.
  خداوند جبران همه نداشته هاي من است. دكتر علي شريعتي

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۰۴/۱۹
  نوشته ها
  27
  میزان امتیاز
  2
  پسند شده
  9
  پسند کرده
  0

  Re: فوت و فن غذا دادن به بچه ها

  دختر من خیلی بد غذاست. من از این بابت واقعا ناراحتم. همش عذاب میکشم که نکنه من در قبالش کوتاهی کردم یا اینکه اونطور که باید و شاید بهش نرسیدم!
  البته از نظر قد و وزن خدا رو شکر اصلا مشکل نداره و دکتر خیلی ازش راضیه. تازه میگه بالاتر از سنش هم هست. اما من همش میترسم که این همش ظاهر کار باشه و از نظر مواد غذایی بدنش کم داشته باشه.

  تازگیها یه چیزی کشف کردم. اونم اینه که اگه با چنگال بهش غذا بدم کم کمکی میخوره! اما خوب مگه میشه سوپ رو با چنگال بهش بدم!!!
  تا دلتون بخواد عاشق شیرینی هستش. ولی من زیاد بهش نمیدم.
  کل غذاش شده در روز یه تخم مرغ و کوکویی و یا گاهی اوقات یکی دو تیکه جیگر!

  اگه میشه راهنماییم کنین!
  [HIGHLIGHT=#ffffff]در نظر آنانکه پرواز نمیدانند، هرچه بیشتر اوج بگیری کوچکتر میشوی.[/HIGHLIGHT]

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۴/۰۴
  نوشته ها
  111
  میزان امتیاز
  5
  پسند شده
  265
  پسند کرده
  19

  Re: فوت و فن غذا دادن به بچه ها

  سلام من فکر میکنم اگه از اول بچه رو شرطی بکنیم یعنی همیشه یه جا و روی صندلی غذای خودش بهش غذا بدیم خیلی از شکل بدغذایی بچه ها حل میشه چون طبق تحقیقات تا روی اون صندلی غذا میشینن اسید معدشون ترشح میشه و احساس گرسنگی میکنن و خوب غذا دادن به یه بچه گرسنه خیلی راحت تره.از طرفی وقتی خود پدر و مادر با اشتها و خوی غذا بخورن بچه هم همینطوری میشه.یه مورد دیگم هست که قدیمیها معتقدن دلیلی که بچه های نسل ما بدغذا هستن و مال خودشون نبوده اینه که ما تا 6 ماه اجازه چشیدن هیچ مزه ای رو به بچه نمیدیم.مامانم میگه حتی اگه در حد یه سر انگشت اب سوپ یا اش باشه باید تو کام بچه بذاری.نمیدونم والا....
  به وبلاگ امیرحسینم سربزنین خاله های مهربون

صفحه 1 از 8 1234 ... آخرینآخرین
 • کلمات کلیدی این موضوع

  مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما