نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree67Likes

موضوع: پوتوس (Philodendron scandens)

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 42
صفحه 1 از 6 1234 ... آخرینآخرین

پوتوس (Philodendron scandens)

titish khanoom, fateme.mazhab1365, Andrew و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

هیچ اتفاقی در دنیا اتفاقی نیست.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    fatemeh.mazhab1365 آواتار ها
    فاطمه مامان مهدی
    میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    230
    پسند کرده
    277
    اینم عکس پنوس من

Andrew, bluesky و r.khk این نوشته را پسندیده.

fateme.mazhab1365 آواتار ها
    فاطمه مذهب جعفری
    میزان امتیاز
    118
    پسند شده
    2398
    پسند کرده
    2822
    پوتوس یه گیاه ارزون و تکثیرشم خیلی راحته. به نور زیاد احتیاجی نداره و نیم سایه است البته گونه ی ابلقش توی سایه لکه های زرد و سفیدش از بین میره و سبز میشه.
    آبیاریشم توی تابستون هر 5 روز یک بار و در زمستون هر 8 روز. بهتره خاکش رو تا عمق 2 سانت با انگشت تست کنید اگه خشک بود آب بدیدو و کلا بین دو آبیاری سطح خاکش خشک باشه.
    خاکشم خاک باغچه و خاک برگ و ماسه براش مناسبه.
    ـ پوتوس احتیاج به قیم دارد. برای اینکه گیاه به صورت
    بالارونده تربیت شود بهتر است آن را به نخ ببندید. یکی از روشهای معمولبرای حفظ زیبایی و استحکام این گیاه استفاده از قیمهای خزه‏دار است.
    برای درست کردن این نوع قیمها به این صورت عمل کنید:
    قبل از اینکه خاک تهیه شده را در گلدان بریزید لوله‏ای رادر گلدان قرار دهید ، خاک را به گلدان اضافه نموده و قسمتی از لوله را کهخارج از خاک است با خزه بپوشانید.
    برای اینکه خزه روی قیم محکم شود دور آن را با نخ بافتنیبپیچید. هر وقت که پوتوس را کاشتید ساقه اصلی‏اش را به خزه ببندید. درموقع آبیاری آب را روی خزه بریزید، ساقه پوتوس را در محلهایی که روی خزهقرار دارد ریشه می‏زند، این ریشه‏ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه می‏گردد.
    تربیت پوتوس برای آویز:

در صورتی که از این گیاه به صورت آویز استفاده کنید نیازبه قیم ندارد. برای اینکه گلدان پوتوس پرشاخ و برگ باشد تعدادی ازساقه‏های کشیده آن را به روش قلمه تکثیر نموده و قلمه‏های ریشه‏دار را درکنار بوته مادری بکارید.

عوض کردن گلدان:

زمانی که ریشه به اندازه کافی رشد کرد گیاه را به گلدانبزرگتری منتقل کنید. برای اینکه مطمئن شوید که گیاه به گلدان بزرگتریاحتیاج دارد نگاهی به کناره‏های سطح خاک و منفذ زیر گلدان بیندازید. ریشه‏های طویل از منفذ زیر گلدان و لبه‏های سطح خاک بیرون می‏زنند در اینصورت گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد.
    گلدانی یک درجه بزرگتر از گلدان قبل تهیه نموده، به گیاهآب کافی بدهید، آن را وارونه کنید و ضربه‏ای به ته گلدان بزنید. گیاه باریشه و خاکهای اطرافش از گلدان خارج می‏شوند. مقدار ی از خاک های نامرغوب و ریشه های ضعیف را جدا کنید حالا به گلدان جدید قدری خاکاضافه نموده و گیاه را منتقل کنیدو با خاک مرغوب اطراف را پر کنید گیاه را ابیاری کنید و در محل مناسب بگذارید.

گل پتوس
    روش تكثير:
    قلمه شاخه از انتهاي گياه ه طول10 Cm ازاواخر بهار تا اواسط تابستان با درجه حرارت24-21 درجه سانتيگراد و نيز قلمه برگي حاوي يك جوانه در اواخر بهارنوع خاك 3/1 : خاك باغچه + 3/1 خاك برگ + 3/1 ماسه

عوارض و درمان: در صورتی که مشاهده کردید برگهای گیاهزیبای فیلودندرون می ریزند و ساقه ها خم میشوند، احتمال بدهید گیاه تشنه وهوا خشک است، گیاه را فراوان آبیاری کرده و به محل خنکتری منتقل کنید. نورکم و یا کمبود مواد غذایی میتواند باعث درازای ساقه ها و فاصله زیاد بینبرگها شود. نقاط قهوه ای و سیاه در مرکز یا نوک برگ معرف آسیب اشعه مستقیمآفتاب است. اگر هم در سطح زیرین برگها لکهای برجسته قهوه ای وجود داشت،هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علایم بر طرفگردد. در صورتی که از رشد فعال وظهور برگهای جدید خبری نباشد می توان حدسزد، محیط گیاه خیلی سرد است. اگر آن رابه جای گرمتری ببرید مشکل بر طرف میشود. هوای سرد همچنین می تواند برگها را چین و چروکدار و قهوه ای کند. برگهای پایینی گیاه هم در اثر خاک باتلاقی و یا آبیاری با آب خیلی سرد، میریزند و زرد می شوند.
    کلا نسبت با بیماریهانسبتا مقاومه.
    ـ پوتوس احتیاج به قیم دارد. برای اینکه گیاه به صورت
    بالارونده تربیت شود بهتر است آن را به نخ ببندید. یکی از روشهای معمولبرای حفظ زیبایی و استحکام این گیاه استفاده از قیمهای خزه‏دار است.
    برای درست کردن این نوع قیمها به این صورت عمل کنید:
    قبل از اینکه خاک تهیه شده را در گلدان بریزید لوله‏ای رادر گلدان قرار دهید ، خاک را به گلدان اضافه نموده و قسمتی از لوله را کهخارج از خاک است با خزه بپوشانید.
    برای اینکه خزه روی قیم محکم شود دور آن را با نخ بافتنیبپیچید. هر وقت که پوتوس را کاشتید ساقه اصلی‏اش را به خزه ببندید. درموقع آبیاری آب را روی خزه بریزید، ساقه پوتوس را در محلهایی که روی خزهقرار دارد ریشه می‏زند، این ریشه‏ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه می‏گردد.
    تربیت پوتوس برای آویز:

در صورتی که از این گیاه به صورت آویز استفاده کنید نیازبه قیم ندارد. برای اینکه گلدان پوتوس پرشاخ و برگ باشد تعدادی ازساقه‏های کشیده آن را به روش قلمه تکثیر نموده و قلمه‏های ریشه‏دار را درکنار بوته مادری بکارید.

عوض کردن گلدان:

زمانی که ریشه به اندازه کافی رشد کرد گیاه را به گلدانبزرگتری منتقل کنید. برای اینکه مطمئن شوید که گیاه به گلدان بزرگتریاحتیاج دارد نگاهی به کناره‏های سطح خاک و منفذ زیر گلدان بیندازید. ریشه‏های طویل از منفذ زیر گلدان و لبه‏های سطح خاک بیرون می‏زنند در اینصورت گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد.
    گلدانی یک درجه بزرگتر از گلدان قبل تهیه نموده، به گیاهآب کافی بدهید، آن را وارونه کنید و ضربه‏ای به ته گلدان بزنید. گیاه باریشه و خاکهای اطرافش از گلدان خارج می‏شوند. مقدار ی از خاک های نامرغوب و ریشه های ضعیف را جدا کنید حالا به گلدان جدید قدری خاکاضافه نموده و گیاه را منتقل کنیدو با خاک مرغوب اطراف را پر کنید گیاه را ابیاری کنید و در محل مناسب بگذارید.

گل پتوس
    ویرایش توسط fateme.mazhab1365 : ۱۳۹۲/۰۹/۲۱ در ساعت ۰۴:۳۷ بعد از ظهر
    Andrew, bluesky و r.khk این نوشته را پسندیده.

فاطمه مذهب جعفری
    میزان امتیاز
    118
    پسند شده
    2398
    پسند کرده
    2822
    البته من یه تجربه ی شخصی هم در مورد نگه داری پوتوس دارم. چند سال پیش یه گلدون کوچولوی پتوس داشتم که نور زیادی نمیگرفت و رشدش خیلی کم بود. یه روز یکی از اقوام دیدش و گفت که اینو بزار توی نور زیاد ببین چه طور رشد میکنه. منم همون کارو کردم و بعد از چند روز دیدم عجیبا غریباااااااااا. برگای پهن و بزرگ درآورد.
    اینا توی گونه های مختلفشون با هم فرق میکنن و من توی ویکی پدیا الان داشتم میخوندم که نور زیاد میخواد. پس با تجربه هم دستتون میاد که چی میخواد. نور کم یا زیاد.
    ویرایش توسط fateme.mazhab1365 : ۱۳۹۲/۰۹/۲۱ در ساعت ۰۵:۱۷ بعد از ظهر
    Andrew, bluesky, سمیرااا و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

نقل قول نوشته اصلی توسط nilosh نمایش پست ها
    سلام به همگي ومدير محترم انجمن
    آيا امكان دسته بندي همه مطالب قبلي در359 صفحه به بخش مربوطه خودشون هست (مثلاً مطالب پوتوس به اين بخش منتقل بشن )چون فكر كنم اگه اين كار نشه كلي مطالب خوب ارزنده بلا استفاده ميمونه وهر بخش هم شايد خيلي توسعه پيدا نكنه يا عقيم بشه. البته اين يه پيشنهاد هستش وشايد بزحمتش بيارزه كه اينكار روبكنيد
    البته اينكه اون مطالب بدون استفاده بمونه خيلي حيفه ولي امكان انتقال اونها نيست.

دوستان ممنون ميشم كه مطالبتون رو اگه امكانش هست تو يه پست بگذاريد .... مي تونيد دكمه ويرايش رو بزنيد و مطلبتون رو به پست خودتون اضافه كنيد.
    ممنون
    r.khk این نوشته را پسندیده.

هیچ اتفاقی در دنیا اتفاقی نیست.

فاطمه مذهب جعفری
    میزان امتیاز
    118
    پسند شده
    2398
    پسند کرده
    2822
    میگم این پوتوس من از پایین تمام برگاش ریخت. دو تا قلمه از خودش گرفتم و کاشتم دورش تا دوباره بپیچه دورش و مثل اولش بشه. عکسش اون بالا گذاشتم. اونم نام کاربری خودمه

fatemeh.mazhab1365 آواتار ها
    فاطمه مامان مهدی
    میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    230
    پسند کرده
    277
    یکی بگه من واسه پتوسم چکار کنم. توی دی بود که گلدونشو عوض کردم. اولش حالش خوب ولی الن که 6 ماه از اون موقع میگذره خیلی از برگای پایینش رخته و زشت شده. البته الان بعد از اینکه هوا گرم شد از توی تراس آوردمش تو. آخه اول بهار که هوا خنک بود گذاشته بودمش توی تراس ولی خیلی از برگاش از دست داد فکر میکنم ماله همونه.

نگار9422 آواتار ها
    نگار
    میزان امتیاز
    21
    پسند شده
    4462
    پسند کرده
    3053
    نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh.mazhab1365 نمایش پست ها
    اینم عکس پنوس من

چه گل قشنگی دارید اما نمی دونم هنوز به همین حالت هست یا نه
    به هر حال الان گلدون این پتوس شما خیلی کوچیکه
    پتوس من هم همین طوری شده بود من قلمههای زیاری ازش گرفتم حالا 3 تا گلدون خییییلی زیبا دارم.
    توجه داشته باشید پتوس باید خاک سبکی داشته باشه
    گلدون شما خاک سبکی داشته که برگهاش بزرگ شده دوباره از همون ترکیب خاک از گلفروشی بگیرید و گلتون رو از نابودی نجات بدید تا نفس بکشه
    * منصوره *, مرضیه@زینب و r.khk این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 6 1234 ... آخرینآخرین
  • کلمات کلیدی این موضوع