نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
  نوشته ها
  449
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  134
  پسند کرده
  0

  كتاب خواني در كودكان

  «کتاب بازی» را به کودک یاد دهید!
  علم و دانایی از جاذبه هایی است که انسان را حتی در کودکی به سوی خود می کشاند و آشنا کردن کودکان با دنیای کتاب و کتابخوانی، یکی از اصول آموزشی و تربیتی است که منجر به رشد فکری و روحی آنان می شود.
  بحث و گفتگو درباره ی کتابی خاص، می توان دیدی انتقادی و نکته بین در کودکان به وجود آورد. در چنین وضعیتی، کودکان نظرات خود را درباره کتاب می گویند، درباره شخصیت ها اظهار نظر می کنند و احیاناً دنباله داستان را به نحوی که خود صلاح می دانند، تمام می کنند.
  اما والدین و علاقمندان اغلب نمی دانند چگونه باید در راه گسترش فرهنگ مطالعه گام بردارند. آنها شاید واقعاً آرزو دارند فرزندانی اهل مطالعه داشته باشند، ولی بنا به دلایلی در رسیدن به این آرزو ناموفق هستند و همین سبب افزایش سطح بی سوادی در جوانان شده است. مسلم است که برای حل یک مشکل، ابتدا باید علل ایجاد آن را بررسی و سپس برای رفع آن اقدام کرد.
  برخی دلایل گسترش نیافتن فرهنگ مطالعه عبارت اند از:
  نبود جایگاه خوب و مناسب برای کتاب در خانواده نداشتن وقت و انرژی و برنامه ویژه برای مطالعه در خانواده؛ بی توجهی به علایق کودکان؛ هزینه نکردن برای کتاب به دلایل اقتصادی؛ بی توجهی به کتاب و کتابخوانی در مدارس.
  چه باید کرد؟
  شیوه هایی برای ایجاد و پرورش عادت و انگیزه مطالعه در کودکان و نوجوانان وجود دارد، که مؤثر شناخته شده اند.برخی از این شیوه ها عبارت اند از:
  1- قصه گویی : کمتر کودکی می تواند در برابر کلمات جذاب «یکی بود یکی نبود» و «روزی روزگاری» مقاومت کند و سراپا گوش نشود.
  2- تماشا: تماشای کتاب برای بچه های کوچک بسیار ارزشمند است. اگر عکس های کتاب برای آنها توضیح داده شود ( لغت همراه عکس) کمک بزرگی به فهم کلمات و معانی آنها می کند.
  3- کتاب به عنوان هدیه:اطرافیان می توانند به عنوان جایزه و تشویق ، به کودکان کتاب هدیه دهند یا به آنها کمک کنند تا کتابی به عنوان هدیه تولد و یا تشکر برای دوستانشان انتخاب کنند.

  4- آشنا کردن کودکان با بزرگان ادب و هنر:سالروز تولد بزرگان علم و ادب، فرصت خوبی برای آشنایی با دنیای ادبیات است. مادری می گفت من هر سال روز تولد سعدی ، حافظ ، فردوسی و مولوی را با دادن کتاب به فرزندانم جشن می گیرم. چنین کاری موجب می شود، آنها با فرهیختگان آشنا شوند و به خواندن آثارشان در آینده رغبت نشان دهند.
  5- بحث و گفتگو:با بحث و گفتگو درباره ی کتابی خاص، می توان دیدی انتقادی و نکته بین در کودکان به وجود آورد. در چنین وضعیتی، کودکان نظرات خود را درباره کتاب می گویند، درباره شخصیت ها اظهار نظر می کنند و احیاناً دنباله داستان را به نحوی که خود صلاح می دانند، تمام می کنند.
  6- بازی و مسابقه: بازی ها و مسابقات مربوط به کتاب می تواند بی علاقه ترین کودکان را هم بر سر شوق آورد. مانند مسابقه چه کسی کتاب بیشتری خوانده است؟ یا مسابقه بیست سؤالی درباره ی کتاب هایی که جنبه معمایی دارند، از روش های جذب کودکان به مطالعه محسوب می شود.
  7- طبیعت:یک روش خوب برای شروع مطالعه، استفاده از کتاب هایی درباره طبیعت و دنیای اطراف است؛ مانند معرفی پرندگان، حشرات، درختان، برگ ها، حیوانات و شناخت بناهای تاریخی و آشنا کردن کودکان با زندگانی قهرمانان.
  و دیگر راه ها:از دیگر راهکارهای گسترش فرهنگ مطالعه، آشنایی و بازدید از نمایشگاه های کتاب و کتابخانه ها، همکاری بین والدین و مدرسه، والدین و کتابخانه ها، خوشرویی کتابدارها در زمان مراجعه کودکان، مشترک شدن در مجلات، دایر کردن کلاس های داستان نویسی، ایجاد برنامه های کتابخوانی و معرفی کتاب در صدا و سیماست.
  منبع : اینترنت
  زندگی کتابی است پر ماجرا ، هیچگاه آن را به خاطر یک ورقش دور نینداز

 2. #2
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
  نوشته ها
  449
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  134
  پسند کرده
  0

  Re: كتاب خواني در كودكان

  كودك را به كتاب خواندن علاقه مند كنيم؟
  زماني خواندن يك كتاب براي كودك خوشايند و لذتبخش است كه موجودات خيالي داستان به پرواز در آيند، قطارها به صورت واقعي حركت كنند و صدا بدهند و خرگوش ها در زير نورماه به خواب بروند.هنگاميكه براي كودك خود كتاب مي خوانيد فرصت پيدا مي كنيد تا با صداهاي موجودات و شخصيت هاي داستاني سخن بگوييد، تخيلي رفتار كنيد و حتي مانند يك كودك باشيد.به عبارت ديگر از شخصيت واقعي خود خارج شده و مانند شخصيت هاي داستاني رفتار كنيد. شما تصميم مي گيريد كه چقدر هيجان زده باشيد، شادي كنيد، يا غمگين و حتي عصباني شويد.چقدر بايد روي يك شخصيت تأكيد كنيد و چه اندازه لازم است كه بر هيجان قصه بيفزاييد، به اين ترتيب نتيجه كار منحصر به فرد خواهد بود. كودك در سنين خيلي پايين ( شيرخوارگي ) كه دركي از معاني واژه ها ندارد و تفاوت ظريف موجود بين آنها را نمي فهمد، از شنيدن صداهاي متنوع شما و ديدن احساسات و عواطف شما لذت مي برد . اداي عبارت هاي داستان توسط شما حاوي علايم و نشانه هاي محرمانه است كه فقط شما و فرزندتان مفهوم آنها را درك مي كنيد. چگونه براي فرزند خود كتاب مي خوانيد؟ با صداي آهسته، با لحني گرم و دلنشين، با شور و حرارت يا ...؟ به هر شيوه اي كه براي كودك خود كتاب بخوانيد، مي توانيد بيش از پيش به او نزديك شده و از كنار يكديگر بودن لذت ببريد. وقتي كه كودك از سنين پايين با كتابخواني آشنا شود، همراهي شما به او كمك مي كند كه به تدريج مهارت هاي فردي خود را گسترش داده و تكامل بخشد. ارزشمندترين دستاورد نيز علاقه مند شدن به كتاب است .
  انتخاب كــــــــردن كتاب بــــراي كـــــودكان
  به دنبال كتاب هايي بگرديد كه داستان هاي خوب و متنوعي دارند، كتاب ها ي مصور و كتاب هايي كه شما نيز از مطالعه آنها لذت مي بريد و كتاب هايي كه با خلق و خوي كودك شما سازگار است. براي انتخاب كتاب مرحله زندگي كودك خود را در نظر بگيريد، و ببينيد در چه دوره تكاملي قراردارد.نخستين دوره كودكي ، دوره اي است كه بچه ها مهارت هاي سرگرم كننده متعددي را فرا مي گيرند و با شرايط تازه اي روبه رو مي شوند. براي كودكان مختلف و مناسبت هاي گوناگون، كتاب هاي متنوعي موجود است، تقريباً درباره هر موضوعي كتاب وجود دارد. به دنيا آمدن فرزند دوم، نگهداري از كودك، دوست يابي، دوستان واقعي و غيرواقعي، به مدرسه رفتن، اخلاقهاي خوب، اخلاقهاي بد، عواطف و احساسات، همكاري كردن، به دكتر رفتن، به دندانپزشكي رفتن، تنها بودن با خواهر يا برادر خود، خوابيدن و حتي مــــراسم مذهبي. آيا تا به حال پس از خواندن عبارتي از يك كتاب به فكر نيفتاده ايد كه: " اين موضوع همان چيزي است كه مي خواهم با كودكم در ميان بگذارم... "؟ خواندن كتاب كودكان ، به بزرگسالان ( والدين ) كمك مي كند تا بتوانند آنچه در ذهن خود دارند، بيان كنند. چيزهايي كه گاه والدين نمي توانند براي اداي آن واژه اي بيابند.
  كتابـــــــــي را براي فــــرزند خود انتخاب كنيد كـــه هر دو از خواندن آن لذت مي بريد و به موضوع آن علاقه منديد.با خواندن آن، كودك شما دانستنيهايي درباره جهان پيرامون خود مي آموزد.به شما كمك مي كند كه آنچه درذهن خود داريد، بيان كنيد.به كودك كمك مي كند تا احساس خوب و مثبتي از خود داشته باشد و به قابليت هاي تازه خود پي ببرد.به كودك كمك كند كه بداند در دنياي اطراف او كودكان ديگري هم هستند كه شرايط و احساسات مشابهي با او دارند.به كودك كمك كند تا مفاهيم و معاني ارزشها، سنتها، خانواده، جامعه و... را درك كند.
  در سنين شيرخوارگي، كودك از خواندن چه نوع كتاب هايي لذت مي برد؟
  كودك از بدو تولد از شنيدن صداي كتاب خواندن شما لذت مي برد، براي او شنيدن صداي گرم و دلنشين شما لذتبخش ترين چيز در دنياست. تا زماني كه كودك با حوصله به سخنان شما گوش مي دهد كتابخواني را ادامه دهيد. قبل از خواب ، هنگامي كه كودك با شيئي بازي مي كند و آن را روي زمين مي غلتاند زمان مناسبي براي گوش كردن به كتاب خواني شماست. به كودك امكان آشنا شدن با كتاب به شيوه خودش را بدهيد. در اين سن ، كودك دوست دارد اشياء را بـِجَود، پاره كند، روي آنها بنشيند يا بايستد . بنابراين از كتابهاي نرم ، پارچه اي و مقاوم استفاده كنيد. كتاب هايي كه در هر صفحه، يك تصوير كامل و مشخص دارند. كتاب هايي كه داستان بسيار كوتاه و درباره موضوع هايي آشنا و مملوس با زندگي كودك دارند.
  در دوره نـــــوپايي ، مناسب تـــــرين كتاب ها بــــراي كــــودكان كدامند؟داستان هاي كوتاه در باره موضوع هاي مختلف و متنوع . كتابهاي كارتي ( هرصفحه از كتاب يك كارت جداگانه است) و داستان هايي كه از زندگي روزمره كودك سرچشمه گرفته اند.كتاب هايي كه اشعار موزون دارند و بچه ها مي توانند آنها را تكراركنند.كتاب هايي كه مضمون واحدي دارند. به طور مثال درباره شكل هاي هندسي، رنگ ها يا حروف الفبا نوشته شده اند.
  كتاب هاي مورد علاقه كودكان پيش دبستاني كدامند؟كتاب هايي كه داستان بلند و كمي پيچيده تر دارند. كتاب هايي كه اشعار موزوني دارند و درباره زندگي روزمره كودكان نوشته شده اند و براي گسترش دنياي آنها و افزايش دانسته هايشان سودمندند.لطيفه، قصه هاي بلند، قصه هاي محلي و سنتي كه ترسناك نباشند.
  در پايان ذكـــــر اين نكته ضـــــروري است که :
  هيچگاه بيش از حد به مطالعه كتاب اصرار نكنيد. چون اين امر نتيجه معكوس دارد و كودك را از كتاب گريزان مي سازد
  منبع: اينترنت
  زندگی کتابی است پر ماجرا ، هیچگاه آن را به خاطر یک ورقش دور نینداز

 3. #3
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
  نوشته ها
  449
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  134
  پسند کرده
  0

  Re: كتاب خواني در كودكان

  لذت مطالعه کودک

  برای بیدار کردن میل به مطالعه در کودکان رازی وجود ندارد ؛ تنها باید آنها را آزاد بگذاریم تا آنچه را واقعاً دوست دارند انتخاب کنند. بسیاری از بچه ها در دوران کودکی در برابر مطالعه بی تفاوت هستند. ولی بهترین هدیه ای که والدین می توانند به کودکانشان بدهند، کمک کردن به آنها در راه کشف و سپس حفظ اشتیاق به مطالعه در طول دوران زندگی است.
  مطالعه روزنامه ها و مجلات کم اهمیت نیستند. بچه ها را مشترک مجلاتی کنید که دوست دارند. به خوانندگانی که با سماجت در برابر مطالعه مقاومت می کنند اجازه دهید آنچه را دوست دارند مطالعه کنند و زیاد از انتخاب آنها انتقاد نکنید .
  در اینجا چند راهکار برای رسیدن به این هدف ارائه شده است:

  با کودکانتان صحبت کنید
  وقتی مشغول پوشاندن لباس به کودکانتان هستید، غذایی می پزید یا خرید می کنید، برای آنها در مورد کارهایی که انجام می دهید، حرف بزنید . درست مثل این که با افراد بزرگسال روبرو هستید، از افراد و اشیایی که دور و بر آنها هستند ، صحبت کنید. بدین ترتیب کودکان خیلی زود مفهوم لغات را در جمله یاد می گیرند.

  برای آنها با صدای بلند کتاب بخوانید
  این کار را از همان دوران کودکی شروع کنید. تجربیات نشان داده اند که صدای والدین می تواند کودکان شلوغ را آرام و کودکان آرام را سرگرم کند. اگر همراه کودکانتان کتاب بخوانید ، به آنها نزدیکتر می شوید. این مهمترین چیزی است که می تواند به آنها در یادگیری خواندن کمک کند.
  اگر فرزند شما مدام تکرار می کند که از خواندن متنفر است، فکر می کند که این امر کسل کننده یا خیلی مشکل است ، شاید هم حق با او باشد. از معلم فرزندتان بخواهید که از او تست بگیرد. هرچه زودتر به مشکلی پی برده شود، بهتر می توان راه حلی برای آن جست.

  آنها را به مشارکت وا دارید
  از کودکانتان بخواهید تصاویر یک داستان را توصیف کنند. بچه های بزرگتر را تشویق کنید تا برای برادر یا خواهر کوچک خود کتاب بخوانند. شعر یا آواز گروهی مورد علاقه شان را روی نوار ضبط کنید و در اختیار آنان قرار دهید. وقتی بچه ها صدای خودشان را می شنوند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند و همین امر آنان را تشویق می کند تا پیشرفت کنند.
  وقتی کودک شما شروع به یاد گرفتن الفبا می کند، از او بخواهید که حروف الفبایی را که در تیترهای درشت روزنامه ها یا مجلات کهنه چاپ شده است پیدا کند و از روزنامه جدا کند. فعالیت هایی از این قبیل به او کمک خواهند کرد تا با الفبا انس بگیرد.
  به علاوه بچه ها باید شما را در حال مطالعه کردن ببینند. آنان از رفتار والدین تبعیت می کنند. در صورتی که متوجه شوند که به مطالعه کردن علاقه مندید آنان نیز چنین خواهند کرد.


  مرتب به کتابخانه سربزنید
  حتی اگر کودکانتان هنوز خواندن بلد نیستند، متوجه خواهند شد که این امر برای شما اهمیت دارد. آنها را در کتابخانه ای ثبت نام کنید تا کارتی با نام خود داشته باشند و آنها را به استفاده از این کارت تشویق نمائید. مسئولین کتابخانه ها می توانند آنها را در انتخاب کتاب های مورد علاقه شان و نویسندگانی که متناسب سنین آنان هستند، کمک کنند.

  تمرین خواندن
  توانایی خواندن در سنین پایین همیشه لزوماً به معنای کار خوب و موفقی نیست. والدین می توانند در آموزش خواندن به کودکانشان بسیار مثمر ثمر باشند ولی نباید از نظر دور داشت که اگر کودک آمادگی نداشته باشد، فشار وارد آوردن بر او می تواند نتایج منفی به بار آورد .
  تحقیقات نشان داده است که عده ای از کودکانی که والدین مضطرب و نگرانشان آنان را خیلی زود وادار به یادگیری خواندن کرده بودند، دیگر حتی نمی توانستند کلمه ای در مورد کتاب و مطالعه بشنوند.
  اغلب کودکان وقتی در خود احساس آمادگی کنند، خواندن را یاد می گیرند. برای برخی از آنان این امر در سنین چهار یا پنج سالگی رخ می دهد و برای برخی دیگر در هفت سالگی .
  اگر همراه کودکانتان کتاب بخوانید ، به آنها نزدیکتر می شوید. این مهمترین چیزی است که می تواند به آنها در یادگیری خواندن کمک کند.
  اغلب مشاهده می شود کودکی به طور مرتب و با شور و هیجان تا سن نوزده سالگی به مطالعه می پردازد ولی ناگهان والدین متوجه می شوند که تلویزیون جای مطالعه را گرفته است. این مسئله دلایل مختلفی دارد ؛ از جمله وقتی بچه ها در مدرسه ابتدایی به خواندن کتاب ها و جزوات درسی می پردازند دیگر هدف مطالعه تنها لذت بردن از کتاب ها نیست. به علاوه ، شاید والدین انتظارات بیش از حدی از فرزندان خود داشته باشند آنان گاهی باید فرزندان خود را آزاد بگذارند تا به تنهایی از عهده حل این مسئله برآیند.
  اگر فرزند شما مدام تکرار می کند که از خواندن متنفر است، فکر می کند که این امر کسل کننده یا خیلی مشکل است ، شاید هم حق با او باشد. از معلم فرزندتان بخواهید که از او تست بگیرد. هرچه زودتر به مشکلی پی برده شود، بهتر می توان راه حلی برای آن جست.
  اگر حس می کنید نتوانسته اید اشتیاق خود را به مطالعه ، به نوجوانتان منتقل کنید، ناامید نشوید. در زیر چند پیشنهاد برای حل این مشکل ارائه می شود.


  واقع بین باشید
  اگر نوجوانتان از کودکی از مطالعه ابا داشته ، این انتظار را نداشته باشید که در نوجوانی ناگهان تمام کتاب های نویسندگان کلاسیک را بخواند.
  کتاب هایی را به او پیشنهاد کنید که مورد توجه او باشد. مجموعه جدول و سرگرمی هایی را که به او انگیزه دهند، در اختیارش قرار دهید چرا که این مجموعه ها او را به سوی تفکر بیشتر رهنمون خواهند شد. اگر او مشتاق شنیدن موسیقی است ، کتابی در مورد خواننده یا موسیقیدان مورد علاقه اش برای او تهیه کنید و به او بگویید : این کتاب را دیدم و فکر کردم ممکن است خوشت بیاید .
  اگر موضوع کتاب برای او جذاب باشد شاید آن را بخواند و بدین ترتیب به مطالعه کتاب های بعدی بپردازد.
  وقتی کودک شما شروع به یاد گرفتن الفبا می کند، از او بخواهید که حروف الفبایی را که در تیترهای درشت روزنامه ها یا مجلات کهنه چاپ شده است پیدا کند و از روزنامه جدا کند. فعالیت هایی از این قبیل به او کمک خواهند کرد تا با الفبا انس بگیرد.

  الگوی خوبی باشید
  اگر شما در تمام طول مدت روز تا دیر وقت تلویزیون را روشن نگاه می دارید، متقاعد کردن نوجوانی در این مورد که مطالعه بهتر از تماشای یک برنامه تلویزیونی است ، مشکل خواهد بود.

  همیشه مطالبی برای خواندن در منزل داشته باشید.
  مطالعه روزنامه ها و مجلات کم اهمیت نیستند. بچه ها را مشترک مجلاتی کنید که دوست دارند. به خوانندگانی که با سماجت در برابر مطالعه مقاومت می کنند اجازه دهید آنچه را دوست دارند مطالعه کنند و زیاد از انتخاب آنها انتقاد نکنید .

  مضطرب نشوید و پرتوقع نباشید
  بدانید که تمام کودکان و بخصوص نوجوانان در بخش هایی از زندگی خود اصلاً مطالعه نمی کنند. با گنجاندن مطالعه در زندگی روزمره ، با ایجاد میل و شوق مطالعه در فرزندانتان از کودکی ، به آنان هدیه ارزشمندی خواهید داد که در تمام طول زندگی از آن بهره مند خواهند شد.
  منبع : روزنامه ایران
  زندگی کتابی است پر ماجرا ، هیچگاه آن را به خاطر یک ورقش دور نینداز

 4. #4
  مدیر انجمن
  Homaa آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۰۵
  نوشته ها
  1,000
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  777
  پسند کرده
  1103

  Re: كتاب خواني در كودكان

  با این روش فرزند پیش دبستانی شما می تواند کتاب بخواند !
  با این روش فرزند پیش دبستانی شما می تواند کتاب بخواند !
  کتاب**هایی انتخاب کنید که کودکتان را به چالش می*کشاند و به پیشرفت بیشتر مهارت*های او کمک می*کند. کتاب*های الفبا، کتاب*های شمارش اعداد یا کتاب*هایی که لغات جدید آموزش می*دهند هم خوب است.
  با اینکه اشکان کوچولو هنوز خواندن و نوشتن یاد نگرفته است اما وقت زیادی را هر روز صرف نگاه کردن به کتاب*ها، ورق زدن آنها و تماشای عکس*های مختلف می*کند. خطوطی از کتاب را که با خواندن هزار باره والدینش حفظ کرده است را برای خود بلند می*خواند. حتی برای خود داستان*سازی هم می*کند و اینها فقط نشاندهنده یک چیز است: او کم*کم به یک کتاب*خوان تبدیل می*شود.  رفتن به مدرسه و کتاب خواندن
  بچه* های پیش *دبستانی چیزهای خیلی زیادی نسبت به زمانی که نوپا بودند بلد هستند. البته نمی*توانند به تنهایی از پس خواندن کتاب برآیند اما اگر زیاد برای آنها کتاب خوانده شده باشد، چند نکته درمورد کتاب خواندن می*دانند:

  • آنها می*دانند که کتاب از اول به آخر خوانده می*شود.
  • عکس*ها باید سمت چپ و بالا باشند.
  • خواندن از راست به چپ است.
  • زبان کتاب*ها ممکن است فرق کند.
  • کلمات صداهای مختلفی در خود دارند.
  • بعضی از کلمات آشنا و بعضی ناآشنا هستند.

  همه اینها مهارت*های فوری زبان هستند—پایه و اساسی که برای خواندن مستقل به آنها نیاز دارند.
  چطور می*توانید پرورش بیشتر این مهارت*ها را در فرزندتان تشویق کنید؟
  فقط باید بلند*بلند کتاب بخوانید.

  اینکه کتاب*های مختلفی را برای بلند خواندن انتخاب کنید، دایره لغات فرزندتان را گسترده*تر خواهد کرد و به او کمک می*کند درمورد موضوعات مختلف یاد بگیرد و بفهمد که داستان*ها ساختاربندی دارند و شخصیت*های داستان در آن چه نقشی دارند.

  فرزندتان این چیزها را هم یاد خواهد گرفت:

  • متن، کلماتی نوشته شده هستند.
  • حروف، با یک ترتیب خاص کلمات را به وجود می*آورند.
  • بین کلمات فاصله وجود دارد.

  فهمیدن این نکات پایه به بچه*ها موقع شروع خواندن دروس اصلی در مدرسه کمک خواهد کرد.  چه زمان و چطور بخوانید

  بچه*های زیادی در این سن فراتر از دنیای کوچک خانه، مهدکودک یا پیش*دبستانی خود می*روند. ممکن است حتی در کلاس*ها و درس*های مختلف شرکت کنند. زمانی که صرف بلند خواندن کتاب می*شود می*تواند فرصتی برای با هم بودن باشد.


  سعی کنید هر روز زمانی را برای با هم کتاب خواندن اختصاص دهید. قبل از خواب زمان بسیار مناسبی است، همینطور اوقات بیکاری دیگر مثل اول صبح یا بعد از غذا. فرزندتان از خوابیدن در آغوش شما و شنیدن صدایتان لذت خواهد برد.


  بچه*های بین 3 تا 5 سال خیلی دوست دارند چیزهایی که می*دانند را نشان دهند و تحسین شوند. سعی کنید کتاب*هایی با داستان*هایی ساده و متن*های تکرارشونده که فرزندتان قادر به درک و یادگیری و حفظ آنها باشد انتخاب کنید. فرزندتان را تشویق کنید که برایتان بخواند و تلاش او را تحسین کنید.


  در زیر به چند نکته دیگر اشاره می*کنیم:

  •بله، باید یک کتاب را میلیون*ها بار بخوانید و سعی کنید صدایتان خسته*کننده نباشد. فرزندتان با هر بار خواندن در مهارت*های زیادی استاد می*شود.

  • وقتی به یک کتاب جدید نگاه می*کنید، اول آن را معرفی کنید. به جلد کتاب نگاه کنید و بگوییدکه موضوع آن چه می*تواند باشد. اسم نویسنده را هم بگویید.

  •از فرزندتان سوال کنید که یک شخصیت خاص چرا آن عمل خاص را انجام داده است.

  •از فرزندتان بپرسید که از کدام قسمت کتاب بیشتر خوشش آمده است و چرا.

  •درمورد قسمت*های مختلف کتاب با او حرف بزنید
  اینکه کتاب چطور شروع شده است؟
  در وسط داستان چه اتفاقی افتاده است؟
  نظر فرزندتان درمورد پایان کتاب چه بوده است؟

  •انگشتتان را موقع خواندن زیر کلمات بکشید تا بین آنچه می*خوانید و متن ارتباط ایجاد کنید.

  •وقتی به خط*های تکراری و آشنای کتاب عادت کردید، اجازه بدهید که فرزندتان آنها را تمام کند.

  •از فرزندتان بخواهید که به سمت حروف و کلماتی که می*شناسد اشاره کند. شما هم می*توانید به سمت کلمات اشاره کنید و به*آرامی آنها را بخوانید.

  اما حتی وقتی از فرزندتان سوالات پیچیده*تری می*پرسید هم هدف اصلیتان باید لذت بردن و تفریح کردن با کتاب*خوانی باشد. کتاب خواندن را برای فرزندتان تبدیل به یک امتحانی که باید در آن قبول شود نکنید. به تصاویر کتاب نگاه کنید، با هم کلمات جایگزین بسازید و تا می*توانید تفریح کنید.

  همچنین یادتان باشد که برای بچه*های مختلف کتاب* خواندن زمان متفاوتی دارد. بعضی از بچه*ها زودتر از بقیه عاشق کتاب می*شوند. پس اگر به نظر می*رسد فرزندتان چندان به کتاب علاقه*ای نشان نمی*دهد، باز هم به خواندن برای او ادامه دهید و به او نشان دهید که چقدر کار جالبی می*تواند باشد.  بهترین کتاب های مخصوص کودکان این سن

  بچه* های پیش*دبستانی عاشق کتاب*هایی هستند که داستان داشته باشد؛ همچنین آنها از ورق زدن کتاب*های عکس*دار واقعاً لذت می*برند، به همین دلیل هرچه کتابی عکس*های بیشتری داشته باشد برای این سن مناسب*تر است. به خواندن کتاب*هایی که متن*های قابل*پیش*بینی و کلمات آشنا دارند ادامه دهید اما کتاب*هایی که لغات سخت*تر و داستان*های پیچیده*تری دارند را هم در برنامه کتاب*خوانی خود قرار دهید. سعی کنید کتاب*های چندفصلی تهیه کنید که خواندن یک کتاب بیشتر از چند جلسه طول بکشد.


  بچه*ها بسیار کنجکاو هستند و دوست دارند کتاب*هایی درمورد بچه*های دیگر که شبیه آنها هستند و مثل آنها رفتار می*کنند را بخوانند اما داستان*هایی درمورد بچه*هایی که در محل*های متفاوت زندگی می*کنند و کارهای متفاوت*تری نسبت به آنها انجام می*دهند هم بشنوند. حیوانات سخن*گو و پری*ها هم برای گسترده*تر کردن تخیلات آنها خوب است.


  با خواندن کتابی درمورد کاری که فرزندتان یاد گرفته است (مثل شوت کردن توپ فوتبال، کشیدن یک نقاشی)، حس مثبت را در او تقویت کنید. و کتاب**هایی انتخاب کنید که کودکتان را به چالش می*کشاند و به پیشرفت بیشتر مهارت*های او کمک می*کند. کتاب*های الفبا، کتاب*های شمارش اعداد یا کتاب*هایی که لغات جدید آموزش می*دهند هم خوب است.


  کتاب*هایی درمورد رفتن به مدرسه مخصوصاً وقتی بچه*ها وارد مهدکودک یا پیش*دبستانی شده*اند انتخاب*های عالی هستند، همینطور کتاب*هایی درمورد دوستیابی.


  کتاب*های غیرداستانی درمورد یک موضوع خاص که موردعلاقه فرزندتان باشد انتخاب کنید مثلاً جغدها، اقیانوس، ماه مخصوصاً اگر تصاویر زیبایی داشته باشند. و شعر را فراموش نکنید بچه*های پیش*دبستانی عشق شعرهای قافیه*دار هستند. این گروه سنی شروع به فهمیدن و لذت بردن از لطیفه*ها کرده است، از اینرو شعرهای احمقانه و خنده*دار انتخاب خوبی برای آنها به شمار می*رود.


  کتاب*های تصویری بدون متن که از طریق عکس مفاهیم را می رساند نیز لازم است. وقتی هر دو شما چندین بار یک کتاب بی*متن را مرور کردید، فرزندتان دیگر می*تواند کم*کم برای آن داستان بگوید. حتی ممکن است متوجه شوید که برای عروسک*ها یا حیواناتش آن داستان را تعریف می*کند.


  می*توانید کتاب*های ساخت خودتان را هم امتحان کنید آلبوم*های عکس* برای بچه*ها خیلی جالب هستند. وقتی فرزندتان نقاشی می*کشد از او بپرسید که نقاشی او چیست، برای آنها اسم بگذارید و بعد آنها را در یک کتاب جمع کنید و به همراه هم بخوانید. حتی می*توانید با هم جلد هم برای کتاب*هایتان درست کنید تا عمر بیشتری داشته باشند.


  کتاب تنها چیزی نیست که فرزندتان از خواندن آن لذت می*برد .مجلات یا کاتالوگ*های پُرعکس هم می**تواند برای او جالب باشد. همچنین می*توانید از کسانیکه فرزندتان دوستشان دارد بخواهید که برای او نامه بنویسند یا کارت*پستال بفرستند. آنها را درکنار هم بخوانید و بعد در یک جعبه مخصوص نگه دارید تا بعدها دوباره آنها را نگاه کند.  راه *های دیگر برای تشویق بچه*ها به کتاب*خوانی

  زمان کتاب*خوانی تنها فرصت برای فرزندتان برای وقت*گذراندن با کتاب*ها نیست.بچه*های پیش*دبستانی دوست دارند خودشان کتاب*هایشان را انتخاب کنند و به آنها نگاه کنند. کتاب*ها را برایشان در یک سبد مخصوص روی زمین یا یک طبقه کوتاه بگذارید تا بتواند به راحتی به آنها دسترسی داشته باشد و خودش به تنهایی به آنها نگاه کند. در ماشین هم همیشه چند کتاب داشته باشید و در کیفتان هم همیشه کتاب داشته باشید تا در جاهایی مثل سالن*انتظار دکترها یا ایستادن در صف از آنها استفاده کند.


  با قرار دادن یک چراغ مطالعه کنار تخت فرزندتان می*توانید کتاب*خواندن به تنهایی را در او ترغیب کنید تا فرزندتان قبل از خواب نگاهی به کتاب*های موردعلاقه*اش بیندازد.


  از همه اینها مهمتر: یادتان باشد که فرزندتان شما را مشغول کتاب*خواندن ببیند تا او هم به کتاب*خواندن علاقه*مند شود. تلویزیون را خاموش کنید، یک کتاب بردارید و بخوانید تا فرزندتان ببیند و دوست داشته باشد به شما ملحق شود.  گردآوری : گروه سبک زندگی *****
  و چقدر دنیا زیبا میشد اگر عمل میکردیم به:
  آنچه برای خود میپسندی برای دیگران هم بپسند
  و انچه برای خود نمیپسندی برای دیگران هم نپسند

 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما