نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree2Likes

موضوع: نکاح

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 27
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
 1. #1
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  369
  میزان امتیاز
  6
  پسند شده
  289
  پسند کرده
  0

  نکاح


  نقل قول نوشته اصلی توسط shabnamak
  بهتره قبل از هر چیز ابتدا اطلاعاتی در مورد ازدواج و ماهیت نکاح در قوانین ایران داشته باشیم و بعد به موضوع ازدواج زود هنگام بپردازیم دوستان ..
  از اینکه قوانین انجمن رو رعایت میکنید ممنون

  نکاح در لغت به معناي عقد زناشويي بستن است . ازدواج قراردادي ( عقد ) است که به موجب آن زن و مرد به قصد زندگي مشترک و کمک به يکديگر قانونا با هم متحد مي شوند

  انواع ازدواج ( نکاح ):

  1 – نکاح دائم 2 – نکاح منقطع

  نکاح دائم :

  قرارداد ازدواجي است هميشگي که پايه تشکيل خانواده است . اساس اين ازدواج بر تعظيم و تکريم موقعيت عقد ازدواج است

  نکاح منقطع :

  نکاح منقطع يا موقت که آن را صيغه نيز مي گويند در فقه اماميه و قانون مدني معتبر شناخته مي شود . نکاح موقت از بسياري جهات مانند نکاح دائم است . به ويژه از لحاظ اولاد تفاوتي بين نکاح دائم و منقطع نيست و فرزند ناشي از اين نکاح از کليه حقوق فرزند ناشي از نکاح دائم برخوردار است
  در نکاح منقطع بايد مدت آن معين شود و در پايان مدت نکاح خود به خود منحل خواهد شد . همچنين مهريه به زن تعلق مي گيرد . زن نمي تواند تقاضاي نفقه کند مگر اينکه شرط کند و در صورت فوت زن و شوهر از يکديگر ارث مي برند .
  هرگز زانو نخواهم زد حتی اگر سقف آسمان کوتاه تر از قامتم شود...

  www.khatoonodowle.persianblog.ir

 2. #2
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  369
  میزان امتیاز
  6
  پسند شده
  289
  پسند کرده
  0

  Re: نکاح

  شرایط نکاح :

  - سن ازدواج براي مرد 18 سال تمام و براي زن 15 سال تمام است.
  درمواردي که مرد يا زن قابليت براي ازدواج داشته باشند دادگاه مي تواند به پسر 15 ساله و دختر 13 ساله با گواهي استعداد جسماني که از طرف پزشک قانوني صادر مي شود اجازه ازدواج بدهد.
  - قانون ايران هيچگونه منعي براي ازدواج ميان دو تن از جهت مليت، تابعيت و نژاد قابل نشده است مگر درمورد زن ايراني که بخواهد به ازدواج مرد خارجي درآيد. در اين صورت بايد دولت اجازه اين ازدواج را بدهد. مرد ايراني براي ازدواج با زن خارجي محتاج اجازه نيست مگر براي کارمندان وزارت امورخارجه و در برخي از موارد براي نظاميان.

  زن ايراني که شوهر خارجي اختيار مي کند تابعيت ايراني خود را حفظ مي کند مگر آنکه تابعيت شوهر بموجب قانون مملکت خود به زن تحميل گردد.
  زن خارجي که شوهر ايراني انتخاب مي کند بلافاصله به تابعيت ايران در مي آيد.
  براي ازدواج زن، تا قبل از 18 سال اجازه پدر يا پدر بزرگ پدري شرط است بعد از 18 سال هم وقتي زن براي بار اول ازدواج مي کند بايد حتماً اين اجازه را داشته باشد.
  اگر پدر يا پدر بزرگ پدري به دختر 18 ساله اجازه ازدواج ندهند دختر مي تواند به يک دفتر ازدواج مراجعه کند و با معرفي شوهر آينده و شرايط ازدواج و مهري که به او تعلق مي گيرد تقاضاي خود را عنوان نمايد. دفتر مراتب را به پدر يا پدربزرگ پدري اطلاع مي دهد و 15 روز بعد از اطلاع، زن و مرد، حتي اگر پدر دختر اجازه هم نداده باشد، مي توانند باهم ازدواج کنند.
  اگر پدر يا پدر بزرگ پدري مرده باشند دختري که 18 سال بيشتر دارد مي تواند ازدواج کند دختر کمتر از 18 سال بايد با اجازه سرپرستي قانوني اين کار را بکند
  هرگز زانو نخواهم زد حتی اگر سقف آسمان کوتاه تر از قامتم شود...

  www.khatoonodowle.persianblog.ir

 3. #3
  مدیر بازنشسته

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  369
  میزان امتیاز
  6
  پسند شده
  289
  پسند کرده
  0

  Re: نکاح

  ممنوعیت ازدواج در :

  يک مرد مسلمان ايراني نمي تواند با اين دسته از زن ها ازدواج کند. :
  *مادر خود و مادر بزرگهايش.
  *مادر زن و مادر بزرگ هايش حتي اگر رضاعي (هم شير) باشند.
  *دختر خود و نوه هايش.
  *خواهر و خواهر زاده و برادر زاده هايش حتي اگر رضاعي (هم شير) باشند.
  *عمه و خاله خودش و عمه و خاله پدر و مادرش.
  *زن پدر و زن پسر يا اولاد پسر.
  *دختر زن خودش از مرد ديگر يا دختر رضاعي (هم شير) همسرش در صورتي که با مادر اين دختر عروسي کرده باشد.
  - يک مرد اگر هم اجازه ازدواج با زن دوم را بدست بياورد نمي تواند با خواهرزني که در عقد اوست ازدواج کند مگر اينکه خواهر اول را طلاق دهد.
  - يک مرد اگر اجازه ازدواج دوم را بدست آورده باشد نمي تواند با خواهر زاده يا برادر زاده زن قبلي بدون اجازه زن اول ازدواج نمايد.

  - يک زن مسلمان ايراني نمي تواند با اين دسته از مردها ازدواج کند. :
  *پدر و پدربزرگهاي خودش.
  *پدر و پدر بزرگهاي شوهرش.
  *پسر و نوه هاي خودش.
  *برادر و برادرزاده و خواهر زاده هاي خودش حتي اگر رضاعي (هم شير) باشند.
  *دائي و عموي خودش و دائي و عموي پدر و مادرش.
  *شوهر مادر يا شوهر دختر خودش. *پسر شوهر خودش از زن ديگر و اولاد او.
  *مرد غير مسلمان.
  مواد متعدد ديگري هم هست که مانع ازدواج مي شود و زن و مرد را براي هميشه بهم حرام مي سازد مثل کفر، زنا و...

  نقل قول نوشته اصلی توسط ostooreh
  طبق ماده۱۰۵۹ قانون مدنى ایران نکاح زن مسلمان ایرانى با مرد غیرمسلمان جائز نیست و براساس ماده۱۰۶۰ همین قانون ازدواج زن ایرانى با تبعه خارجى در مواردى هم که مانع قانونى نداشته باشد، موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت ایران است حتى دولت مى تواند براساس ماده۱۰۶۱ قانون مدنى ازدواج بعضى مستخدمین و مأمورین رسمى و محصلین دولتى را با زنى که داراى تابعیت خارجى باشد موکول به اجازه مخصوص کند و الا هر فرد خارجى که بدون اجازه قانونى با زن ایرانى ازدواج کند به حبس تأدیبى از یک تا ۳سال محکوم خواهد شد. در این مبحث به قوانین و مقرراتى اشاره خواهیم کرد که به موجب آن بانوان ایرانى مى توانند با مردان خارجى (غیرایرانى) ازدواج کنند. طبق ماده یک آیین نامه اجرایى زناشویى بانوان ایرانى با اتباع خارجى و در اجراى ماده۱۰۶۰ قانون مدنى به وزارت کشور اجازه داده شده است در صورت رعایت مقررات مربوطه به بانوان ایرانى اجازه ازدواج داده شود. این مقررات عبارتند از:

  1- درخواست مرد و زن دائر بر تقاضاى صدور پروانه اجازه زناشویى.

  2- گواهینامه از مرجع رسمى کشور متبوع مرد دائر بر بلامانع بودن ازدواج او با زن ایرانى و به رسمیت شناختن این ازدواج در کشور متبوع خود، لازم به توضیح است، در صورتى که دریافت چنین گواهینامه اى براى مرد مقدور نباشد، وزارت کشور مى تواند بدون دریافت مدارک فوق و در صورتى که زن متقاضى ازدواج راضى به آن باشد، پروانه زناشویى را صادر کند والا در صورتى که زن ایرانى خواهان این گواهینامه باشد، وزارت کشور حق ندارد چنین پروانه اى را صادر کند.
  نکته مهمى که در رابطه با ازدواج زنان ایرانى با مردان خارجى مطرح است، مسأله دین مردان اتباع خارجى است زیرا طبق بند۳ این آیین نامه در صورتى که مرد متقاضى ازدواج با زن ایرانى غیرمسلمان و زن ایرانى مسلمان باشد، مرد متقاضى باید گواهى تشرف به دین مبین اسلام و یا استشهاد مربوط به آن را به وزارت کشور تقدیم کند والا ازدواج زن مسلمان ایرانى با مرد غیرمسلمان خارجى ممکن نخواهد بود. مسأله تشرف به دین مبین اسلام با مراجعه به مراجع یا علما و یا مراکز اسلامى و فرهنگى داخل و یا خارج از کشور امکانپذیر است.

  3.علاوه بر موارد فوق مرد متقاضى ازدواج با زن ایرانى باید مدارک ذیل را نیز تقدیم وزارت کشور کند:
  ۱- گواهینامه اى مبنى بر اینکه مرد مجرد است یا متأهل از مراجع رسمى محلى یا مأمورین سیاسى و کنسولى کشور متبوع مرد در کشور اقامت زن.

  ۲- گواهى نداشتن پیشینه بد ومحکومیت کیفرى از مراجع رسمى محلى یا مأموران سیاسى و کنسولى کشور متبوع مرد وهمچنین گواهى عدم سوءپیشینه کیفرى از مراجع مربوط به کشور متبوعه زن (ایران) در صورتى که مرد بیگانه در ایران اقامت داشته باشد.

  ۳- گواهى از مراجع محلى یا مأموران سیاسى و کنسولى کشور متبوع مرد مبنى بر وجود استطاعت و توانایى مالى زوج و همچنین تعهد نامه ثبتى از طرف مرد دائر بر اینکه مرد بتواند هزینه و نفقه زن و اولاد (شامل خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه دارو و درمان وسایر موارد ضرورى در زندگى) و هرگونه حق دیگرى که زن نسبت به او پیدا کند را در صورت بدرفتارى یا ترک زوجه و طلاق پرداخت کند.
  ضمناً وزارت کشور مى تواند جهت رفاه حال زنان ایرانى براى حسن انجام وظایفى که طبق مقررات قوانین ایران مرد خارجى در قبال زن ایرانى دارد (مانند داشتن روابط حسنه و حسن سلوک و امثال آن در تمام مدت زناشویى و همچنین جهت اداره درست مالى زوجه و فرزندان تحت حضانت او و مسائل دیگرى که ممکن است هنگام جدایى یا طلاق براى زن ایرانى پیش آید و یا براى پرداخت هزینه مراجعت همسر ایرانى مطلقه تا محل سکونت او به ایران تضمین هاى مناسب ولازم) را از شوهر خارجى مطالبه کند و مرد خارجى باید فرمهایى را که در این رابطه توسط وزارت کشور تهیه شده است پر کند و تضمین لازم را ارائه دهد.
  در صورت رعایت مقررات فوق و اخذ تضمین هاى لازم ومناسب وزارت کشور به استانداریها و فرمانداریها و همچنین پس از کسب اجازه یا موافقت وزارت امورخارجه به بعضى از نمایندگان سیاسى و کنسولى ایران درخارج از کشور اجازه خواهد داد پروانه زناشویى زنان ایرانى با مردان خارجى را در محل مربوطه به صورت مستقیم صادر و سپس مراتب را جهت ثبت در دفاتر مخصوص ازدواج به ادارات ثبت احوال اعلام کنند.
  نکته مهمى که در حقوق بین الملل خصوصى و در رابطه با ازدواج زنان ایرانى در خصوص تابعیت آنها بعد از ازدواج مطرح است، این است که بعضى از کشورها طبق قوانین خود بلافاصله تابعیت خود را به زن خارجى تحمیل مى کنند که در اینجا به بعضى از آنها اشاره مى کنیم، به عنوان مثال اگر زن ایرانى با مردى که تبعه یکى از کشورهاى اتیوپى، اسپانیا، افغانستان و یا ایتالیا، بحرین، سنگال، سوئیس، سوازیلند، عربستان سعودى، قطر، ویتنام و یا یونان باشد، ازدواج کند، بعد از ازدواج بلافاصله تابعیت مرد خارجى به زن ایرانى تحمیل مى شود. و طبق قوانین کشور متبوع مرد با او برخورد مى کنند اما استثنائاتى نیز در این رابطه وجود دارد که به بعضى از آنها اشاره مى کنیم به عنوان مثال طبق ماده۱۰ قانون تابعیت ایتالیا زن خارجى تابعیت شوهر خود را بعد از ازدواج تحصیل مى کند مگر آنکه اقامتگاهش در خارج بوده و یا این اقامتگاه را به خارج انتقال دهد.
  طبق قانون مربوط به تابعیت کشور بلژیک تابعیت بلژیکى به زن خارجى که با مرد بلژیکى ازدواج کند تحمیل مى شود، مگر آنکه عدم پذیرش خود را ظرف مدت ۶ماه از تاریخ عقد ازدواج با تسلیم اظهار نامه اى اعلام کند. طبق ماده۷ قانون تابعیت بحرین مصوب۱۹۶۳ بانوان خارجى با موافقت مقامات امنیتى مى توانند پس از دوسال به تابعیت دولت بحرین درآیند. در کشور سنگال نیز دولت این کشور حق دارد ظرف یکسال بعد از عقد، مخالفت خود را با تحمیل تابعیت مرد به زن اعلام کند. طبق ماده۶ قانون تابعیت کشور عربستان موافقت وزارت کشور در رابطه با تحمیل تابعیت مرد به زن پس از ازدواج ضرورى است. طبق ماده۲۳ قانون تابعیت کشور ویتنام تابعیت این کشور به زن خارجى تحمیل مى شود، مگر آنکه در حین انجام مراسم ازدواج طى اظهارنامه رسمى که توسط زن ارائه مى شود، انصراف وى از قبول تابعیت ویتنام ارائه شود. در کشور یونان نیز چنین است که اگر زن نخواهد تابعیت شوهر را بپذیرد باید طى اظهارنامه رسمى مراتب تمایلش را مبنى بر حفظ تابعیت اصلى یعنى کشور خود را اعلام کند و الا در صورت عدم اعلام رسمى تابعیت شوهر به زن ایرانى یا هر زن خارجى تحمیل خواهد شد.
  پس از طى این مراحل و کسب اجازه ازدواج از سوى مقامات صلاحیتدار دستورالعملى براى ثبت ازدواج اتباع خارجى با اتباع ایرانى وجود دارد که باید از سوى طرفین رعایت شود. این دستورالعمل مى گوید اگر زن خارجى داراى دفترچه پناهندگى و یا گذرنامه و اقامت مجاز در ایران باشد، مراحل ثبت ازدواج از طریق نیروى انتظامى (امور اتباع خارجه) انجام و براى بانوى خارجى پس از ثبت قانونى ازدواج شناسنامه ایرانى صادر مى شود، اما اگر طرف خارجى مردى باشد که بخواهد با زن ایرانى ازدواج کند که در این رابطه پروانه از طریق استاندارى صادر مى شود. به این صورت که مرد متقاضى ازدواج با زن ایرانى که داراى گذرنامه است بعد از حضور زوج و زوجه نزد کارشناس مربوطه گذرنامه مرد خارجى مورد بررسى قرار مى گیرد و در صورتى که پاسپورت او داراى اعتبار بوده (منظور اعتبار ۴ساله یا ۵ساله پاسپورت است) و علاوه بر این شرط داراى اقامت مجاز در کشور ایران نیز باشد، به همراه سایر مدارک زوجه و فرمهاى مربوطه که از سوى دوطرف متقاضى ازدواج پر و تکمیل شده باشد، پروانه زناشویى صادر مى گردد.
  لازم به توضیح است، پروانه زناشویى پس از بررسى دقیق کلیه مدارک و پرکردن فرمها و همچنین مکاتبه با اداره اطلاعات و نیروى انتظامى استان مربوطه و اخذ موافقت ادارات مذکور دائر بر بلامانع بودن این ازدواج با امضاى استاندار که به نمایندگى از سوى وزیر کشور امضا مى کند در ۷نسخه صادر مى شود که برگ اول آن به متقاضى ازدواج با زن ایرانى تحویل مى شود تا جهت اخذ پروانه اقامت ازدواجى به نیروى انتظامى استان مراجعه کند و پس از اخذ پروانه مذکور هر دو پروانه را یعنى پروانه زناشویى و پروانه اقامت ازدواجى را به عاقد رسمى ازدواج ارائه و عقد رسمى انجام مى پذیرد. شش برگ دیگر نیز به مراجع مربوطه دیگر مانند اداره ثبت احوال، اداره اطلاعات و ادارات دیگر مثل وزارت خارجه، وزارت کشور و نیروى انتظامى ارسال خواهد شد و یک نسخه نیز در استاندارى نگهدارى مى شود و بدین صورت، پس از طى این مراحل زن ایرانى به عقد و ازدواج مرد خارجى درمى آید. نکته اى که زنان ایرانى باید هنگام ازدواج با مردان خارجى از آن غفلت نکنند، این است که اگر مرد خارجى قبلاً ازدواج کرده باشد، باید براى ازدواج مجدد سند قانونى طلاق و یا فوت همسر اول خود را ارائه کند و گواهى مجرد بوده خود را از سفارت یا کنسولگرى کشور خود ارائه دهد، مگر آنکه مرد خارجى متقاضى ازدواج پناهنده بوده و چون شخص پناهنده هیچ گونه رابطه اى با سفارت کشور خود ندارد لذا ارائه گواهى تجرد و امثال آن در خصوص چنین شخصى منتفى است. مراجع صلاحیتدار ایرانى موظف هستند به جاى مدارک مذکور تعهدى از زوجه بگیرند که استاندارى هیچ گونه مسؤولیتى در قبال عواقب بعدى این ازدواج نخواهد داشت و در صورتى که مرد متقاضى ازدواج با زن ایرانى که پناهنده است، داراى همسر قبلى بوده باشد عواقب آن بر عهده زوجه ایرانى است که این ازدواج را پذیرفته است.
  در پایان این مقاله لازم است به چند نکته ضرورى اشاره کنیم:
  ازدواج امر ساده ی نیست و بزرگان همیشه گفته اند باید با کسی پیمان زناشویی ببندیم که با فرهنگ و روحیات ما آشنا باشد و گاها شهر به شهر هم این مشخصات را دارا نمی باشند بخش عمده ایی از طلاقها به خاطر نبود فرهنگ مشترک است و در درجه اول تفاوت محل رشد زن و مرد . این موارد در مورد همسران ایرانی بود حالا شما فرض کنید زبان و کشور هم تفاوت کند آنوقت به تاریکی مسیری که پا می گذارید بیشتر آگاه خواهید شد باید متوجه عاقبت تیره این راه بود اندیشمند برجسته ایی نظیر ارد بزرگ می گوید : کسی که هنگام انتخاب همسر ، یکه تازی می کند و سخن ریش سفیدان را به هیچ می گیرد بارها و بارها با اشک ، رخش را خواهد شست
  هرگز زانو نخواهم زد حتی اگر سقف آسمان کوتاه تر از قامتم شود...

  www.khatoonodowle.persianblog.ir

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۰۳/۱۷
  نوشته ها
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0

  عروس بچه های هموطن

  عروس بچه های هموطن

  دخترها زودتر از پسرها ازدواج می کنند. در برخی کشورهای آسیایی و آفریقایی، 60 الی 70 درصد تمام دختران در سنین 15 تا 19 سالگی ازدواج می کنند. در بسیاری از فرهنگها دختربچه را حضور و وجودی گذرا دانسته که باید موقتا تا زمان ازدواج از او نگهداری شود. ازدواج زودرس در بسیاری از ساختارهای سنتی، فرصت منحصر برای «رشد» بوده که در اختیار دختران قرار می گیرد. اما همین ازدواج در بسیاری از مواقع، باعث وخیم تر شدن وضعیت دختـران می شـود. مخصوصـا در شـرایطـی کـه جهیـزیه نیـز از شـروط ازدواج بـاشد. چنیـن نگـرشی باعـث تقویت این فکر است که فرزند دختر، عملاً یک بار مالی اضافی است.
  بسیاری ازفعالان حقوق زنان و کودکان، موضوع ازدواج زود هنگام دختران و پسران را کمتر مورد توجه قرار داده اند. آمارهای رسمی نیزدر کشورهایی که این اتفاق روی می دهد ازدواج های زود هنگام را بعنوان ازدواج کودکان منعکس نمی کنند. تناقض در این نوع نگاه این است که از نظر قانونگذاران اگر فرد بزرگسالی با دختران 12 یا 13 ساله بیرون از ازدواج رابطه جنسی داشته باشند عمل مجرمانه ای رخ داده است ولی همین امر در نقاب ازدواج رسمیت می یابد!
  نتايج مطالعات صورت گرفته در ايران نشان مي*دهد كه بيش از20 درصد دختران (از 7/7 درصد در شهر تهران تا 40 درصد در مناطق روستايى سيستان و بلوچستان) قبل از سن 18 سالگى ازدواج كرده*اند؛ بطوريكه ازدواج زودهنگام مهمترين عامل ترك تحصيل دختران نوجوان شناخته شده است ازدواج زودهنگام بطور اجتناب* ناپذيرى مي*تواند جوانان درسن مدرسه را از حق تحصيل محروم كند .
  فقر یکی از عوامل اصلی ازدواج کودکان با بزرگسالان است. دربسیاری ازمواقع با وقوع فقر، والدین بودن دختران را هزینه و بار اضافی بر هزینه خانوار محسوب کرده و با ازدواج او نه تنها بار هزینه را می کاهند بلکه گاه با ازدواج دخترشان با افراد مسن تر می توانند به زندگی اقتصادی و اجتماعی دختر و حتی خودشان نیز سامان بهتری دهند. دراین اجتماعات ازدواج برای خانواده دختر بنوعی امتیاز اقتصادی نیز محسوب می شود. یک دختر دراین اجتماعات بعنوان کالا مورد معامله قرار می گیرد و گاه بعنوان پول و یا بجای بدهی معامله می شود!
  ملاحظات اخلاقی و آبرو نیزازعوامل موثربرازدواج کودکان محسوب می شود. اهمیت حفظ "آبروی خانواده" و بکارت دختر از همین رو بسیار زیاد است. زمانیکه یک دختر بهنگام ازدواج بکارت نداشته باشد هزینه زیادی را متحمل خانواده و آبروی آن می کند! برای تضمین بکارت دختر باید دختران زودتر ازدواج کنند!
  بررسي ها نشان مي دهد که ازدواج دختران در سنين کودکي در خانواده هايي که پدر معتاد، بيمار رواني، بيسواد يا کودک تک والد يا والد ناتني داشته باشد و از لحاظ اقتصادي - اجتماعي در سطح پاييني باشند، بيشتر است. امروزه قاچاق کودکان در قالب ازدواج گريبانگير خانواده هاي فقير است.
  از دلایل دیگر بروز ازدواج اجباری و زودهنگام برای کودکان وجود عامل فشار و تهدید به مرگ است. قتل های ناموسی که در ایران نیز رواج دارد برخاسته از همین رویکرد است.
  ازدواج زود هنگام با دختر نابالغی که امادگی جسمی کافی ندارد بویژه با مردان بزرگسال پیامدهای فیزیکی و بدنی زیادی از نظر سلامتی دارد. فاصله سنی و قدرت اقتصادی پایین تر دختران باعث می شود توان دختران در مذاکره پیرامون تصمیمات جنسی، استفاده از روش های پیشگیری وعمل رابطه جنسی کاهش یابد.
  یکی دیگر ازپیامد های آسیب رسان ازدواج کودکان جدایی از خانواده و دوستان، ازدست دادن آزادی تعامل با همسالان و مشارکت در فعالیت های اجتماعی و کاهش فرصت های آموزشی است. همچنین ازدواج کودک منجر به کاراجباری یا بردگی کودکان، استثمار جنسی وتجاری و خشونت علیه آنان است.
  درکشورهای درحال توسعه یکی از دلایل مهم مرگ ومیر زودرس دختران جوان بین 25 تا 19 سالگی، بارداری زودرس است.
  پدیده دختران فراری نیز از زمره پیامدهای ازدواج اجباری و زودهنگامی است که گاه منجر به عدم تحمل دختر در فرار وی از خانه و خانواده می شود.
  راهکارها:
  1- دولتها مسئول تغییر قوانین برای منع ازدواج کودکان هستند. فقر یکی از دلایل مهم این پدیده است و دولتها وطیفه کاهش فقر را بعهده دارند.
  2- آموزش مهمترین راه پایان بخشیدن به ازدواج های اجباری است. این سیاست می تواند به اشکال زیر موثر واقع شود:
  آموزش والدین مهمترازآموزش کودکان
  3- افزایش دانش کودکان و توانمند سازی آنان بویژه دختران نیز امری مهم است. افزایش مدارس دوستانه، آموزش غیر رسمی دختران می تواند انگیزه والدین را در حمایت از این قوانین را افزایش دهد.
  دراین خصوص نهادهای حقوق بشری و حقوق زنان و کودک در ایران باید اعتراض های خود را به مجامع بین المللی و سازمان ملل منعکس نمایند.
  سخن پایانی اینکه متولی حقوق کودک درکشور کیست؟ مدعی العموم از نظر حقوقی، قضايي، اسلامي ، فردي،....كيست؟؟؟

 5. #5
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  مامان زرزر آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۰/۰۵/۰۶
  محل سکونت
  شهر راز
  نوشته ها
  497
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  261
  پسند کرده
  94

  Re: ازدواج زودهنگام

  خيلي بده كه زود ازدواج كني....زود پير مي شي...زود خسته مي شي.......
  به كار خونه وسواس پيدا مي كني ..
  از درس خوندن عقب مي موني....
  تازه وقتي به سن ازدواج رسيدي وقتي از جلو مزون لباس عروس رد مي شي دوست داري بري و يكبار ديگه لباس عروس بپوشي..اخه اون وقت كه پوشيدي ني ني بودي و نفهميدي....
  همه دنیا بخواد و تو بگی
  نه
  نخواد و تو بگی
  آره
  ....تمومه

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۳/۲۶
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  122
  میزان امتیاز
  2
  پسند شده
  46
  پسند کرده
  0

  Re: ازدواج زودهنگام

  من با مامان زرزر عزیز موافقم
  من خودم 17سالم بود ازدواج کردم19سالم بود پسرم به دنیا اومد
  ناراضی نیستم ولی از تمام برنامه هام ودرسم عقب افتادم الان که 10سال اززندگی مشترکم میگذره ودوستامو میبینم هنوز ازدواج نکردن وهیچ مسولیتی ندارند راستش بعضی وقتا احساس
  خستگی میکنم الان که عروسی میرم همش خودمو تصور میکنم که اگه الان ازدواج میکردم چی می شد
  اما همیشه از این بابت خوشحالم که تو عروسی بچه هام جوونم ومیتونم بهترین لحظات و براشون
  مهیا کنم.......... امیدوارم
  پروازکن انگونه که میخواهی.....
  وگرنه پروازت می دهندانگونه که می خواهند.....

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۱۰/۰۳
  نوشته ها
  378
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  118
  پسند کرده
  0

  Re: ازدواج زودهنگام

  من الان 20 سالمه ...تقریبا دوساله ازدواج کردم...

  اما خداروشکر تا به امروز عین هم سن وسالام به درس وتحصیلم میرسم

  اما بدی این قضیه ازدواج زود هنگام فقط همینه که درگیر مسائلی میشیم که خیلی زود

  مممکنه ما رو از پا دربیاره وپیری زود رس بیاد سراغمون!

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۴/۰۴
  نوشته ها
  111
  میزان امتیاز
  5
  پسند شده
  265
  پسند کرده
  19

  Re: ازدواج زودهنگام

  منم 20 سالم بود ازدواج کردم البته عاشقانه.به نظرم جدای از همه این حرفا خیلی بستگی داره که شرایط تو وطرف مقابلت چی باشه.
  اول اینکه هردو به بلوغ ازدواج یعنی احساس نیاز عاطفی و توانایی تصمیم گیری در مسائل زندگی رسیده باشن.که خوب همسر من به دلیل نوع شخصیتش و از دست دادن پدرش در سنین نوجوانی کاملا پخته بود و کامل مردی بود تو 21 سالگی که با من ازدواج کرد.
  دوم اینکه زود ازدواج کردن نباید دلیلی برای زود بچه دار شدن باشه.ما 6 ساله ازدواج کردیم و ایشالا تا دوماه دیگه نی نی به دنیا میاد.درسته که ما جبرا و بخاطر درس جلوگیری کردیم اما الان میبینم چقدر خوب شده...تو این 5 سال مثل دوتا نامزد قانونی و شرعی با هم زندگی کردیم و تفریح کردیم و خوش گذروندیم .حالا که بچه دار میشم نمیگم کاش وقت داشتم این ککارم میکردم یا اون کارو...بعدم اینکه کامل با هم مچ شدیم خیلی اشتباهه که قبل از اینکه طرفتو خوب بشناسی و کامل مثل موم تو دستت باشه بچه دار بشی.
  سوم اینکه خانواده ها و اطرافیانم باید شما رو قبول داشته باشن.من و برادرم تقریبا تو یک سن و سال ازدواج کردیم اما نوع برخورد خانواده ها که خوب البته بازخوردی از رفتارای خود ما بود باهامون خیلی فرق میکرد.منو همیشه عاقل و بالغ میدونستن و همینطور شوهرمو و نه تو زندگیمون دخالت میکردن و نه ما اگه احیانا مشکلی داشتیم انعکاس میدادیم.اما اونا رو بچه میدونستن و هنوز با اینکه دوتا بچه دارن همینطوری بهشون نگاه میشه و خیلی راحت تو زندگیشون دخالت میکنن و اونام همه مسائلشونو با بقیه درمیون میذارن.

  ببخشید طولانی شد
  به وبلاگ امیرحسینم سربزنین خاله های مهربون

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما